Veel nieuws op auto salon in Frankfort IS Experimentele wagens DAG 8 Hebt daar een werkvergunning voor? DODEN IN VERKEER MOTU PROPRIO: Bisschoppensynode nu opgericht Onbekende betaalde schuld Demonstratie tegen fotoschap verijdeld Hans Dukkers teleurgesteld d Vliegreizen RenniesfSI Geknars N.S.'Uniform met vagebond-snit Woord j.collegialiteitvermeden Grote Glas Opel-primeur Amerikanen brommen door Europa Vertegenwoordigers Weggelopen jongen van Scheveningse pier gehaald Dubbele dienst DONDERDAG 16 SEPTEMBER 1965 PAGINA 5 Spectaculaire primeur van Opel: de futuristischeGrand Tou risme Coupé, een experimenteel model dat op eigen proefbaan getest zal voorden. Brandend maagzuur? helpen direkt! ROME, 16 sept. (KNP) Met het „Motu Proprio Apostolica Sollicitudo" heeft de Paus de dinsdag aangekondigde bisschop pensynode officieel opgericht en de normen ervoor bekend ge maakt. De brief werd gisteroch tend in de eerste werkvergadering met de onverwachte aanwezigheid van de Paus door de secretaris generaal, mgr. Felici, aan de bis schoppen voorgelezen. De fotograaf Hans Dukkers krijgt bloemen van een sympathisante. (Advertentie) (Van onze verkeersredacteur) FRANKFORT, 16 sept. Vanmorgen lijn de deuren opengegaan van de 42ste Internationale Autotentoonstelling de grootste die tot dusver hier werd ge houden. Zeventig verschillende auto-ex- posanten en bij na achthonderd leveran ciers van onderdelen en accessoires pronken tien dagen lang met hun pro- dukten. De belangstelling door de ten toonstelling is nu al enorm. Dui delijk blijkt, welk een belangrijke plaats de auto inneemt in het leven van de Westduitser. De hoogste autodichtheid van het land vindt men hier in Frank fort. Het blad D. M. publiceerde aan de vooravond van de tentoonstelling een „stad-test" en constateerde, dat er in het „Chicago van Duitsland" niet min der dan tweehonderdduizend personen auto's lopen, dat is een „Amerikaanse" autodichtheid van één auto op elke drie •n een halve inwoner. Het publiek vraagt om primeurs: wel ze zijn er. Frankfort is dit jaar in hoge mate interessant. Eén van de meest lre,, verrassingen van het sei zoen 1966 is de introductie van de splin ternieuwe wagen van Auto Union, de „Audi Onder de motorkap de sensa- vier-taktmotor met een inhoud van 1696 cc. Verwoede twee-taktaanhan- gers mompelen vol verwijt, dat Auto Union, eens vechter op de barricaden voor het tweetaktprincipe, nu de eigen leer ontrouw is geworden. Anderen ver goelijken het: wat wilt ge, met Merce des en Volkswagen als opm en tante. Het staat vast, dat de nieuwe Audi van Mercedes een sterke, bijzonder veelbe lovende motor heeft meegekregen. Het is een motor met een hoge compres sie (11,2 1). De makers zijn enthou siast: hij loopt 148 kilometer per uur, zeggen ze, en drinkt bij een kruissnel heid van 110 kilometer per uur maar 8,4 liter brandstof per 100 kilometer. De naam Audi is in de autowereld van voor de oorlog zeer bekend. Er was al een Audi in 1911: een sportieve wagen, waar mee destijds al een Alpenrit werd ge wonnen. Nog een primeur: de nieuwe grote Glas. Het nieuws over de introductie van dit glanzende paradepaard van de jongste Duitse autofabriek is goed ge heimgehouden. De wagen ziet er in drukwekkend uit: de zeer sierlijke car rosserie is ontworpen door de Italiaan Pietro Frua. Onder de motorkap ligt een grote achtcylinder, die deze Glas 2600 V 8 een topsnelheid kan geven van meer dan 200 kilometer per uur. In Duitsland gaat de wagen 18.000 Mark kosten. Over een prijs in ons land is nog niets bekend. Verder brengt Glas een automatische bak op de 1700, die tot de interessantste technische snufjes van de tentoonstel ling behoort. Door de stand van het gaspedaal wordt elektronisch de juiste versnelling gekozen. Wie niet met de automatische versnelling wil rijden, kan de apparatuur door middel van een knop je op het dashboard heel eenvoudig uit schakelen. De meerprijs voor deze voor ziening zou naar men verwacht maar een paar honderd Mark bedragen. Porsche introduceert de nieuwe Tar- ca, met een vier- of zescylinder motor en een soort beugel, die dwars over het dak loopt en bij omslaan zander twyfel een degelijke beveiliging kan bieden. Simca is naar Frankfort gekomen met de 1000 die nu een nieuw dashboard heeft en ook leverbaar is met automa tische transmissie en met de 1300, die nu de 1500-uitrusting heeft, zoals schijfremmen vóór. Bijzonder leuk is de nieuwe Honda S 600 coupé, een laag sportief modelletje uit Japan, dat hard rijdt, goed is afgewerkt en beneden ne gen mille geleverd zou kunnen worden. NSU heeft in Frankfort ook iets nieuws te bieden: een NSU 110, een grotere Prinz 1000 met een 53 PK motor, die de wagen een topsnelheid kan geven van 145 km per uur. Ook hier: achterin ge- Plaatste motor, luchtgekoeld. Mercedes toont in Frankfort het nieuwe 250-model, sierlijk en modern van lijn, dat in de toekomst naar keu ze ofwel met „normale", ofwel met injectie-motoren zal worden geleverd De carrosserie van deze nieuwste Mer cedes is langer, de achtersteven is ronder en het ruitoppervlak is zicht baar (met zeventien pet.) vergroot). Bovendien is de taiUelijn van de wa gen lager geplaatst. De fabriek zal voortaan in totaal zeventien verschil lende modellen gaan leveren, vari ërend van de eenvoudige 200 (de vroe gere 190), die een ietwat gewijzigde carrosserie heeft gekregen o.a. nieu we, horizontale achterlichten), tot de Prachtige prestigewagen, de Mercedes 600, het slagschip voor presidenten en captains of industry. brengt hier als de. meest spec taculaire auto de nieuwe Kadett. Eer- ^ruk; een forse middenklassewa gen. Van tenger is de wagen uitge groeid tot een auto met een brede neus en een brede achtersteven. Precies de Kapitan, maar dan in andere afme tingen. Dank zij de sterkere motor (55 pk) loopt de Kadett ook harder dan zijn voorganger. Er is een twee-deursmodel en een vier-deursmodel. Het interieur ziet er luxueus uit en is bijzonder goed afgewerkt. Bijzondere aandacht verdient de coupé-uitvoering van de nieuwe Ka dett. De lijn is leuk men herkent in de schuin aflopende achterkant een ac tueel modetrekje. Het achteruitzicht is dank zij de grote ruit uitstekend. De kor te pook doet sportief aan: de topsnelheid van dit sierlijke coupémodel ligt in de buurt van de 146 km. per uur, dat is 16 km. harder dan de „normale" Kadett en zes km. harder dan de nieuwe Ka dett ,S'. Een spectaculaire primeur van Opel op deze tentoonstelling is de Opel Grand Tourisme Coupé, een lage, sportieve, bij zonder mooie wagen. Onder de glad naar de voorbumper aflopende motor kap ligt een „gekietelde" 1,9 vier-cylin dermotor met bovenliggende nokkenas. De topsnelheid gaat ver uit boven de tweehonderd kilometer per uur. Volgens Opel is dit een experimenteel model, bestemd om op de eigen proefbanen bij hoge snelheden motor, remmen, veer- systemen en dergelijke te testen. BMW presenteert met trots de zeer sierlijke BMW-coupé 1000: de nieuwste creatie van de fabriek. De wagen wordt getoond in twee modellen: de BMW 2000 met een vier-cylindermotor van twee liter en 100 pk (topsnelheid 172 km. per uur) en de BMW 2000 CS, met een twee liter 120 pk motor, die goed is voor een topsnelheid van 185 km per uur. Ware raspaardjes, deze nieuwe BMW's, met luxueuze interieurs. De prijs in Neder land zal komen te liggen in de buurt van de 20.000. DAF pronkt uiteraard met de nieu we Daffodil, met stoerder geworden neus zoals bekend zijn de „opgetrok ken wenkbrauwen" in het front ver dwenen en forsere achtersteven. De wagen is er een stuk volwassener op geworden en slaat hier tussen de blin kende 1966 modellen van de andere fabrieken beslist geen slecht figuur. De bandenfabriek Veith-Plrelli toont, hoe het ideale stadswagentje er uit zou moeten zien. Een aantal geïnteresseer den heeft de handen in elkaar geslagen en met hulp van Pirelli is het eerste ex perimentele model gebouwd. Er zitten heel aardige snufjes in, zoals grote rui ten, hooggeplaatste inlaat voor frisse lucht, imperial als standaarduitrusting en rechthoekig stuur. De draaicirkel van deze Auto Nova is 8,4 meter, hetgeen een beetje tegenvalt voor een typische stadsauto. En wie hoort, dat de topsnel heid 140 km. per uur is, vraagt zich af in welke stad ter wereld dat van pas zou kunnen komen. Citroën exposeert de glanzende 1966- ers, die dank zij krachtiger motoren fel ler en sneller zijn geworden. De 2 CV onderging een grille-verandering aan de voorzijde en kreeg hydraulische schok- brekers aan de achterkant, waardoor het bekende „deinen" op slechte wegen ver dwijnt. De Saab-serie is uitgebreid met een zogenaamde Saab Special, die is uitge voerd als de Saab 96, doch beschikt over een zwaardere sportmotor, sepa rate smering, sportbanden en schijfrem men voor. Hillman introduceert een nieu we 1725 cc motor, die de wagen nu een top kan geven van 140 km. per uur en brengt als verdere nieuwelingen voor de Minx de Luxe: nieuw dashboard, bredere veranderde achterbank en (op wens) stuurversnelling. Volkswagen paradeert met de nieuwe serie: de VW 1600 met schuin aflopende rug is wel de grootste trekpleister. De oude, vertrouwde kever staat er in de 1200 en 1300 uitvoering. (Advertentie) UTRECHT. 15 sept. Het is be schamend dat een moderne vervoers organisatie als de Nederlandse Spoor wegen haar personeel een uniform laat dragen dat opvalt door slechte snit, kwaliteit en maat, klaagt de redactie van „Recht Spoor", het orgaan van (categorale) federatieve spoorwegvak- veremging. De FSV acht het onmogelijk het twee jaar geleden gelanceerde nieuwe spoor weguniform in een staat te houden die de toets der kritiek kan doorstaan. Als het uniform nog nieuw is, lijkt het heel wat. Na zes maanden ziet de drager er al uit als een vagebond, aldus de FSV. De snit is erbarmelijk en de kwaliteit is zo slecht dat het uniform na vier maanden glimt als een spiegel. SCHIPHOL, 16 sept. Terwijl in Ne derland de fiets ruim baan begint te maken voor de auto, zet de nieuwe we reld een stap terug: in de Amerikaan se stad Seattle zijn in de afgelopen maanden de eerste 700 Nederlandse bromfietsen op straat gekomen en ter stond hebben ze zoveel naam gemaakt, dat thans reeds de eerste groep Ame rikaanse toeristen Europa op de brom fiets gaat doen. Initiatiefnemer is een plaatselijke disc-jockey, Bob Hardwick, die in zjjn radio-programma een suggestie liet vallen om Europa eens per brom mer te gaan bekijken. Binnen enke le weken had hfj een club van „Hard wick rangers" die gistermiddag com pleet met speciaal ontworpen, super- Amerikaans uitziende valhelmen per DC-8 op Schiphol aankwam. De groep bestaat uit 22 vrijgezellen, 31 ongehuwde dames en 12 echtparen, in totaal 74 enthousiaste brommers, die in de komende drie weken een brom- tocht door Duitsland en de Benelux van ongeveer duizend kilometer gaan ma ken. De jongste is een 13-jarig meisje, de oudste een even charmante als jeug dige grootmoeder. De reis is zo goed en zo kwaad als dat kon voorbereid. Bij de (nog ouder wetse) Ité-prijs van 877 dollar was een nieuwe bromfiets inbegrepen, die de toe risten vandaag in Den Haag in ont vangst zouden nemen, om er meteen mee naar diverse hotels in Rotterdam en Roermond te rijden. Vrijdag begint de eigenlijke monstertocht, eerst langs de Rijn en Moezel, waar een aantal wijnfeesten bezocht zullen worden, en dan via de Ardennen naar Nederland terug. (Advertentie) JAR JAG in het oosten TBILISI De bergen naderen Ge leidelijk verandert het landschap van zwarte platte aarde in glooiende heu vels. Op weg naar Tbilisi bleef ik er gens staan om een schetsje te maken. Er kwam een oude man langs die ik een sigaret gaf en tekende. Toen ik klaar was stapte ik in de Jaquar en reed weg. Maar achter me hoorde ik toeteren en fluiten. Mannen in een auto, die ik wel had zien komen rnaar waaraan ik geen aandacht had be steed, zwaaiden en wenkten me. Dus ik zette de Jag aan de kant van de weg en liep terug. Ze probeerden me te ondervragen, het waren politieagenten. Ik moest pa pieren laten zien. Een van hen onder zocht de wagen, keek in mijn schets boek. Kennelijk dacht hij een echte spion gegrepen te hebben en toen hij schetsen ontdekte van officieren van het Rode Leger een paar dagen tevoren gemaakt zag ik mezelf 1 zitten in de plaatselijke nor. Maar plot seling werd het boek dicht geslagen en ik mocht gaan. Ik was zo opgelucht dat ik hem een Russischet sigaret aanbood. Hij offreer de er mij een en ik hem weer en hij mij weer en ik hem weer, maar hij won. Ik had tenslotte mijn doosje vol en hij had vier strootjes verzameld. Verder ging ik... en de weg werd slecht. Sneeuw hoopte zich op aan de kanten van de smalle weg, waar de sneeuwploeg het had neergescboven. Ik weende voor de Jaguar want ik kon het geknars en gekraak dat voortdurend van onderen weerklonk niet vermijden. De weg verdween zo af en toe onder grote plassen water, het was echt om te huilen. Enige tientallen malen moest ik de Jaguar te water laten, als de woeste regens de weg weer eens hadden weg gespoeld. Grote keien en kleine keien lagen her en der verspreid onder en naast de snelle stroom. Soms varen de stenen zo groot dat ik de Jag er niet over heen kon krijgen. Dan stap te ik maar uit en ruimde ze uit de weg. Op een gegeven moment vas ik met een enorm brok steen bezig toen een groepje mannen naderde met wilde snorren en een KozakkenuiterlijK. Ze grijnsden vriendelijk naar me en be gonnen ijverig mee te sjouwen Het is opvallend zo hulpvaardig als de Russen zijn. Na die wegenkwelling in prettig tempo Tbilisi in. Een wodka gedron ken en te bed! LEEUWARDEN Een verkeerson geval op de Rijksweg Leeuwarden- Meppel in De Blesse heeft gistermor gen het leven gekost aan de 17-jarige bromfietser H. Boschma uit Steenwijk. De bromfietser reed over de Rijks weg, toen uit een zijweg een zandauto kwam, die de bromfiets geen voorrang verleende. Boschma kwam onder de achterwielen terecht en was op slag dood. Zijn 19-jarige zuster, die achter op zat, bleef ongedeerd. OOSTERHOUT Gisteravond kwam de 15-jarige jongen N. R. M. Laurijssen door onverklaarbare oorzaak in de Hui ze Limburgstraat in Oosterhout met zijn fiets te vallen. Hij overleed na enkele minuten ter plaatse. Vermoedelijk had hij een schedelbasisfractuur. LEIDEN De 80-jarige J. Pols uit spoorwegovergang pad gegrepen door de trein uit Leiden. De bejaarde man werd op slag gedood. Eerder op de dag verloor hier een 49-jarige autobestuurder uit Voorscho ten het leven bij een auto-ongeval op de Voorschoterweg. De man passeer de een andere auto, waarbij hij frontaal in botsing kwam met een tegenligger. De Paus maakte in zijn brief bekend, dat de bisschoppensynode een centraal instituut in de Kerk zal worden en dat het zjjn wens is, dat de synode een voortzetting van het Concilie zal zijn. Zijn taak is het de Paus te adviseren en bjj te staan. Door de bisschoppen synode moet onder meer de samenwer king tussen Paus en wereldepiscopaat verbeterd worden. Hij moet verder die nen om de Paus direkt en voortdurend voor te lichten over de problemen en de situatie in de gehele Kerk. Het is aan de Paus de synode bijeen te roe pen, deze voor te zitten en de agenda op te stellen voor de vergadering. Opvallend is het dat de Paus in deze oprichtingsbrief het woord collegiali teit zorgvuldig heeft vermeden. Wel merkt hij op dat hij met de instelling van deze synode heeft beantwoord aan de wensen zoals die herhaalde lijk in het Concilie waren geuit. De Paus maakt in zijn Motu Proprio onderscheid tussen drie wijzen van ver gaderen namelijk de volledige synode, (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 16 sept. Het de- monstratiefeest was keurig voorbereid. Bijzonder mild gestemd ontving de gesnorde fotograaf Hans Dukkers het publiek in zijn studiokelder aan dc Prin sengracht 801. Daar zou om drie uur precies deurwaarder D. Stapersm» ver schijnen, niet om een portret van zich te laten maken, maar om de inboedel van de schuldlastige fotograaf te vei len. Hans Dukkers heeft sinds enige tijd de verplichte contributie van het fotoschap geweigerd te betalen, „met omdat ik niet betalen wil, maar om de consequenties daarvan. Alleen op deze wijze kan ik mijn collega's vijzen op het schandalig nutteloze van het Foto schap". De hele schuld bedroeg 350 gulden. Op de openbare verkoop waren in hoofdzaak collega-fotografen afgekomen en vier potentiële kopers, die afspra ken niet meer dan vijftien cent te zui len bieden op wat dan ook. Zij zagen er overigens naar uit ook niet meer te kunnen bieden. Er werd improvisorisch een verhoginkje gemaakt en naar een hamer gezocht. Dit laatste was niet meer nodig. Reeds kwam ee» oreec geschouderde deurwaarder naar de kel der afgezakt. Hij groette net publiek en fotograaf Dukkers in het oqzonder. Van alle kanten flitsten de blitzliehten: he» feest was begonnen. Met gedrukte stem deelde deur waarder Stapersma zijn slachtoffer mee, dat de verkoop niet door hoefde te gaan. Uit zjjn binnenzak haalde hij een envelop, zo juist op zijn kantoor bezorgd en hem door een bediende haastig achterna gebracht. Een ano niem persoon had de 350 gulden voor Hans Dukkers voldaan. „Wat vindt u ervan" vroeg de deur waarder de duidelijk teleurgesteld" Hans Dukkers. Deze vond het alleen maar jammer: „Op deze wijze wordt mij d laatste consequentie uit handen ge nomen. 't Is jammer, 't Is jammer." Terwijl de deurwaarder al weer op weg naar huis was, treurde Dukkers na over deze onverwachte milddadig heid: „Het minste dat ik nodig heb. Een blauw gevoerde envelop, ongetwijfeld van een vrouw. Waarschijnlijk oeit me van de week een of andere Marie op met de kreet: „Nou hoe vond je he Hans?" Ik vind het verschrikkelijk, ie hebben me de laatste consequentie uit handen genomen." KRUISWOORDRAADSEL 123456159 10 Horizontaal: 1. vis, benauwdheid; 2. bruingeel; 3. zoogdier, welriekende stof; 4. aanhangsels, gewicht; 5. ontevreden heid; 6. vreemd geld plaats in Limburg; 7. vereniging, kluwen; 8. vertrek; 9. schiettuig; 10 terugtocht; 11. meisjes naam. Verticaal: 1. stijf, grappenmaker; 2. Spaans regeringsleider, dubbele klinker; 3. overtreding bij voetbalspel, Belgisch metereologisch instituut; 4. niet moge lijk; 5. maanstand, gevangenis, koraal eiland; 6. bergplaats, vochtig koud; 7 plaats waar de Amerikanen in maart 1945 de Rijn overstaken, voor; 8. s.v.p., gedenktijd; 9. sleepnet, deel van gelaat; 10. rijksgrens, afbeelding. Oplossing van 15 september 1. onderhoud; 2. gewillig; 3. elftal; 4. bemiddeling; 5. cherubijn; 6. pavoiseren; 7. aanbieding. Op de streepjes: De heilige familie bij avond. Verenigde Staten Een plaatsver vangend sheriff en een verkiezingsge machtigde zijn gisteravond zo in de war geraakt dat ze elkaar in hun op winding hebben gearresteerd. (UPI) de buitengewone, en de deel-synode. Tot de voltallige synode behoren de patri archen, groot-aartsbisschoppen en me tropolieten van de met Rome geünieer de Oosterse Kerken, de door de natio nale of supra-nationale bisschoppen conferenties gekozen vertegenwoordi gers, 10 orde-geestelijken, die door de unie van hogere oversten gekozen wor den. alsmede de kardinaal-prefekten van de bureaus der Romeinse Curie. Leden van de buitengewone synode zjjn, behalve de bisschoppen van de Oosterse Kerken en de kardinaal-pre- fekten van de departementen van de Romeinse Curie, de voorzitters van de nationale of supra-nationale bis schoppenconferenties, alsmede drie or de-oversten. Tot de deel-synode tenslot te behoren de patriarchen van het Oos ten, groot-aartsbisschoppen en metro polieten, de afgevaardigden van de bis schoppenconferenties en van de confe renties van de orden en van de congre gaties uit het gebied, waarvoor de sy node bjjeen wordt geroepen. Nationale bisschoppenconferenties met niet meer dan 25 leden kunnen naar de bisschoppensynode een verte genwoordiger afvaardigen (dit geldt on der meer voor ons land, red.) die met niet meer dan 50 leden twee en confe renties met niet meer dan honderd stel len 3 vertegenwoordigers beschikbaar. Bjj meer dan 100 leden kunnen vier af gevaardigden worden aangewezen. Bjj het kiezen van hun vertegenwoordigers moeten de bisschoppenconferenties er bijzonder op letten, aldus de Paus i? zijn opriehtingsschrijven, dat de kandi daten voldoende theoretische en prak tische kennis bezitten omtrent de ma terie, die in de synode behandeld zal worden. De Paus kan al naar zjjn goeddunken, naast de gekozen leden van de synode nog andere benoemen, zoals periti, die echter niet meer dan vjjftien procent van het totale leden-aantal mogen uit maken. In zjjn normen voor het werk van de synode bepaalt de Paus uitdruk kelijk dat alle initiatief bjj hem bljjft berustten. De bisschoppensynode wordt een orgaan van de Paus genoemd. Hij roept de synode samen, werkt de agen da uit en benoemt de voorzitter. Als onderwerpen, die voor de verga deringen in aanmerking komen, noemt de paus de kerkelijke leer, verder de bespreking van essentiële zaken binnen de Kerk en van wezenlijke beleidskwes ties en uitwisseling van de kennis in de verschillende gebieden van de wereld. HILVERSUM. 16 sept. De 12-jarige Jan van der Linden wonende bjj zijn ouders in de Hertog Aelbrechtstraat die sedert zaterdag werd gezocht, is te recht. Hjj werd op de Scheveningse pier aangetroffen nadat een signale ment door de politie was verspreid. Vervolg van pagina 1) beoogde doel: het tegengaan van beun hazerij en het geven van een bepaalde ondergrond aan de vliegmaatschappij en, waardoor zjj een goed bedrijf kun nen voeren en de veiligheid van de pas sagiers kunnen waarborgen, door de regeling helemaal niet bereikt. Wat de FIT-reizen naar Egypte be treft, dat is een apart geval: die bren gen de 100 miljoen die Philips te goed heeft van de Egyptische regering, langs een omweg naar Nederland. „Philips neemt dat nooit als men daar een stok je voor wil steken." Een geval voor ontheffing? De heer Behrens meent te weten, at men met die ontheffingen niet royaal zal zjjn. Voor de Egypte-reizen zjjn op dit mo ment al vliegtuigen gecontracteerd tot eind volgend jaar; in februari start men met een dubbele dienst, elke za terdag twee toestellen Nu al zjjn alle reizen tot half november besproken. Volgend jaar gaat men ook op Beiroet vliegen. FIT heeft overigens niet di rect met de maatregel te maken, want men vliegt met toestellen van de Uni ted .Arab Airlines en „daarover heeft de RLD niets te zeggen." „Maar men kan natuurlijk landingsrechten weige ren", zegt de heer Behrens, „de vraag is alleen of dat geen gevolg heeft voor de landingsrechten van de KLM in Egypte." De zaak van de beunhazerij had volgens hem moeten worden aange pakt via licenties aan behoorlijke reis bureaus. Direkteur P. Derksen san Sporthuis Centrum (dit jaar 3.000 camping-vlieg reizen: ƒ200. Spanje, ƒ275, Joegosla« vië, 250, Sardinië) meent, dat het al lemaal wel met een sisser zal aflopen. „Bonafide bedrijven krijgen ontheffing, hebben ze me verzekerd. Het gaat er alleen om excessen tegen te gaan." „Een exces is bijvoorbeeld dat men, zoals vorig jaar een man uit Delft deed, plaatsen in een vliegtuig voor zeer lage prijs verkoopt, zonder daaraan de ver zorging te koppelen. De zuivere ticket verkoop dus. We hebben ongeveer 4 procent weglopers, mensen die wel meevliegen, maar niet op de camping komen. Ik stel me voor om in de toe komst in de boekingsovereenkomst vast te leggen, dat ze in dat geval moeten bijbetalen tot de geëiste 85 procent van de IATA-prijs. Dat doe ik niet om de KLM te steunen, maar om mjjn eigen goede klanten niet te benadelen." „Overigens, de chartermaatschappij moet controleren of een bedrijf bona fide is. Hoe moet dat? Moet Martin Schroder soms bij mij onder de toon bank komen zitten? En als iemand niet aan de regels voldoet, wat doet men dan? Het vliegtuig aan de grond hou den? Veronderstel dat het een buiten lands chartervliegtuig is, dan zou je een internationaal incident krijgen." „Volgens deskundigen heeft deze bepaling juridisch geen been om op te staan. Ik ben ervan overtuigd dat onze campingreizen volgend jaar ge woon met dezelfde lage prijzen door gaan." BUSSUM, 16 september Voor zijn verdiensten op maatschappelijk gebied en voor het katholieke verenigingsleven heeft de Paus benoemd tot Ridder in de Ode van Gregorius de Grote, de heer A. KOOT, voorzitter van het Neder lands Centrum van Directeuren (NDC) en lid van de raad van bestuur van J. P. Wyers handelsonderneming te Amsterdam.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 5