HCK promoveert naar hoofdklasse In omnium der wereldvedetten" Opnieuw voedsel aan conflict tussen Amstelvener en Rik van Looy Resultaten nationale zeilkampioenschappen Wereldrecord voor Ritter „Ik heb er hard voor moeten werken" Leiders van vorig jaar aan leiding Achtste triomf in Prijs der Naties voor ANQUET1L Honkbal in cijfers Korfbalcom petitie KLASSIEKE TIJDRIT OVER 75 KM Britten veroveren FD-wereldtitel Janus van Breugel in de bloemen Schiedam, na zege op Onze Gezellen, eersteklasser Ongeslagen MAANDAG 20 SEPTEMBER 1965 .koning van de winterbanen (Van onze speciale verslaggever) ANTWERPEN, 20 september Het conflict laaide opnieuw, voor de eerste keer in dit nog prille win terseizoen, in alle hevigheid op. Het conflict tussen dé „keizer", een machtig despoot en dé „koning", een eerzuchtig naar roem dorstend heerser. De strijd tussen twee wie- Ierfenomenen: de keizer van He rentals Rik van Looy en de koning der winterbanen Peter Post. Eens dikke vrienden, die succes aan suc ces regen op Europa's overdekte wielerpisten. Plot echter verbeten tegenstanders toen een onbenullig meningsverschil beide vedetten uiteendreef. Zaterdagavond wak kerden beiden het strijdvuur weer op. Dit tot groot genoegen van de diverse directies van de Europese winterbanen, die in dit duel der giganten niet ten onrechte een ge weldig kassucces zien Een zelfde prestigeslag als bij het „omnium der wereldvedetten" beheerste het beeld van een klasse- mentswedstrijd over tachtig ronden (20 kilometer). Opnieuw waren het Post en Van Looy, die de andere tien hun wil oplegden. Halverwe ge de koers vonden heiden het ge noeg en mocht wereldkampioen Tom Simpson naar de zege reiken. Zo gaat dat tussen de pure brood- IIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIlUllllllllllllllllilillllllllllUllllllllliillllllUllillllllllHI rijders van vandaag. Verdeel en heers. Een principe dat de werke lijke kopstukken op de haan geen windeieren legt. FRANS NYPELS. Verhagen en De Jong op de achtste plaats in nmniimmmimnmnTmmmTmnTmniTiniTnTinmiiiTiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiimniminTiimnfiimiiiimmmniimmmiiimmwnimmiiniiiraiiiimi Peter Post in Antwerpen weer helemaal de oude PETER POST MEDEMBLIK, SNEEK, 20 sept. —De Windmeters, die zaterdag door de organi satoren van de nationale zeilkampioen schappen werden gerbuikt, noteerden bij zonder hoge waarden. Windkracht zeven tot acht en soms zelfs oplopend tot negen de beaufort. Op twee wedstrijd waters, namelijk de Westeinderplassen bij Aals meer en het Snekermeer nam men daar om het verstandige besluit de wedstrijden af te gelasten. In Medemblik dacht men daar anders over. Na een uitvoerig pa laver besloot men om tenslotte na een uur Uitstel het er maar op te wagen. Het was Inderdaad een gok. want In de buien liep de windkracht op tot waarden tussen de Ï0 en 25 meter per seconde en dat was volgens de deelnemers veel te veel. Zondag was het gelukkig ideaal zeil- Weer, zodat deze nationale kampioen schappen nog een glanzend slot kregen. UITSLAGEN De uitslagen van de laatste twee dagen luiden: Snekermeer: Valkenklasse: Eindstand: 1. en kampioen van Nederland: B. Staartjes, 3581 kot 2. P. van Buren, 3491 pnt: Regenboogklas se: Eindstand: 1. en kampioen van Nederland: B. van Wijk 4820 pnt,, 2. J. de Wilde, 4093 pnt; 16 m2-streepklasse: Eindstand: 1, en kampioen van Nederland: Homme Wester 4306 pnt., 2. Joop Helder 4306 pnt; Vrijheidsklasse: Eind stand: 1. en! kampioen van Nederland: J J. Hellemans jr. 5297 pnt., 2. M. Molenaar 3774 pnt; Pampusklasse: Eindstand: 1. en kampioen van Nederland: R. van Asten 4996 pnt., 2. H J. de Ruyter 4093 pnt. De resultaten van de wedstrijden bij Medem blik luiden: Drakenklasse: Kampioen: Bier 4977 punten; 2. Visser 4393 punten; Finn- jollenklasse: Kampioen: Maarse 4125 punten, 2. Willems 3727. Vaurienklasse: Kampioen: Van Noort 4631 punten; 2. Huizenaar 4029 punten. Ook op de Westeinderplas werden de wedstrij den besloten. Le laatste uitslagen luiden: (er werd alleen op zondag gezeild)) Sharpies: In verband met een protest is de kampioen offi cieus bekend het is Vlek. Olympiajollen: 1. en kampioen Visser 4125 punten; 2. Jansen 3927; Spankerklasse: 1. en kampioen Rijsdijk 4426 punten; 2. Rienks 3501 punten; Schakelklasse: 1. en kampioen: De Ruyter 3932 pnt; 2. Kruit 3833; Flying juniorklasse: 1 en kampioen Du- dok van Heel 3715 punten;' 2. Siebbelis 1937; Sternklasst: 1. en kampioen Bartels 4519; 2. Vrolijk 4327; 12 voetsjollenklasse: 1. en kam pioen: i. stoutenbeek 4497; 2. Bulters 4196; Soloklasse: 1. en kampioen: De Knoop 3346; 2. Beek 3002. Het eerste succes nu was voor Peter Post, de koning, Europees omniumkam pioen. Dezelfde Peter Post, die in het af gelopen wegseizoen pech op pech stapel de. De man, die maanden geplaagd door een moeilijk te genezen peesschede-ont steking, gedwongen werd voor het eerste In zijn roemruchte wielerloopbaan die heel zware Tour de France te rijden. On voorbereid, met veel te weinig kilometers in de benen. De eerste dag de beste, in de rit van Keulen naar Luik kwam hij door een verkeerde beweging van een Italiaan ten val. Zijn wonde genas wonderlijk snel. Peter Post beet zijn tanden op elkaar. Hii bleef in de Tour tot aan de bergen. Op de flanken van de hete en grimmige Aubisque weigerden zijn benen de dienst Daar smeet hij ontchoocheld zijn fiets in de bezemwagen. Vanaf dat moment werkte Post aan zijn herstel. Vanaf dat moment maakte zijn onverschillige grijns plaat' voor een grimmig masker. Zaterdagavond, in de catacomben van het Antwerps Sportpaleis, vonden wij Peter Post terug. Een andere Post. Hij grijnsde weer Post won zaterdag het omnium der wereldvedetten"waaraan maar liefst drie wereldkampioenen hun naam ver honden namelijk Tom Simpson, de hui dige wereldkampioen en diens voorgan gers Jan Janssen en Rik van Looy. Dit illustere kwartet werd aangevuld met Ward Seisde trouwe adjudant van Rik van Looy en Eddy Merckx, die vorig jaar de wereldtitel bij de amateurs op z'n naam schreef. Waren er dus zes renners, de strijd bepaalde zich hoofdzakelijk tot een prestigeslag tussen Van Looy en Post. Een adembenemend gevecht, dat de ruim twaalfduizend toeschouwers in extase bracht Post voelde zich weer helemaal in z'n element. Hij overzag elke gevaarlijke si tuatie, buitte al z'n rijke kwaliteiten dek sels knap uit. Daarbij zocht hij het risico van een nederlaag door zich voornamelijk op Van Looy te concentreren: moest hij zelfs in verscheidene klassementen een De 26-jarige Deense Wielrenner Ole Ritter heeft een nieuw wereldrecord ge vestigd voor de 100 kilometer. Hij boekte een tijd van twee uur 10 minuten 01,6 se conden. Het oude record, gevestigd in 1956, stond met 2.25.58,6 op naam van de Italiaan Giuseppe Zucchetti. lllliUUIIIIIillllllllllillilllliiyilllllllllllllllilllllllllllIllllllliüillllllilllllll Vreugde in het kamp van H.C.K. nederlaag slikkenHet deerde Post niet. Hij voelde zich superieur en dienovereen komstig bepaalde hij het strijdplan met een overwinning als einddoel. Jan Jans sen, Tom Simpson, Ward Seis en Eddy Merckx speelden geen enkele rol van be tekenis. De aanwezigheid van deze toch echt niet van kwaliteit gespeende profs toonde eens temeer, dat Post en Van Looy op de gladde piste een klasse apart vor men. Reactie van Post na diens overwinning „Ik heb er verschrikkelijk hard voor moe ten werken Wat wil je. Ik heb drie maan den stil gelegen. lit moest wel. Weet je, dat ik vier kilo onder m'n normale ge wicht ben. Zo hard heb ik moeten trai nen om weer bij te komen. Ik heb me nog nooit zó best gevoeld aan het begin van een winterseizoen. Meestal moest ik toch wel acclimatiseren. Vandaag ging het heerlijk ROTTERDAM, 20 sept. De leiders van vorig jaar houden weer de kop. Zij wisten ook op de tweede zondag hun wil aan de tegenstanders op te leggen. Wes terkwartier kwam wel het sterkst voor da dag tegen hettoch wel zwakke DOS: met niet minder dan 12—5 bleven de roodwltten de baas over de Enschede- ers. Klouwen was de held van de dag door niet minder dan vijf maal te scoren. Rohda won met 4—1 van stadgenoot Blauw Wit in een niet zo beste wedstrijd. Ons Eibernest was tegen ZKC niet zo best op dreef en de overwinning heeft zelfs nog aan een zijden draad gehangen, 4-3. LUTO had voor de rust bij Het Zuiden wat moeite maar na de thee wisten Mun- nikes c.s. met vlot en doortastend spel de Rotterdammers op de knieën te krijgen en met 6—2 te winnen. Deetos verloor van HKV met 4—3. In Westzaan wist Roda tegen de ver wachting in met 7—6 van Archipel te winnen. De stand luidt: Westerkwartier 24; Rohda 2—4; Ons Eibernest 2—4- HKV 2—3; Roda 2—3; Blauw Wit 2—2; LUTO 2—2; Archipel 1—0; Het Zuiden 10; Deetos 2—0; ZKC 20; DOS 20. RIK VAN LOOY keizer van Herentals ALASSIO, 20 september. De Britten Pitcher en Cormic zijn zaterdag op de Middellandse Zee voor Alassio wereld kampioen in de FD-klasse geworden. Zij finishten in de zesde en laatste race pas als veertiende, maar konden dat zonder risico doen, omdat hun voornaamste be lagers de Oostduitsers Cochius en Werner ook al achterin het veld waren geble ven (17e). De Oostduitsers zagen zich zelfs nog van de tweede plaats verdrongen door de Italianen Capio en Sartori, die de laatste race op hun naam brachten. Het Nederlandse duo VerhagenDe Jong speelde geen rol van betekenis en kwam als elfde binnen. De eindstand werd: 1. Groot Brittannië 5803 pnt; 2. Italië 5229 pnt; Oost-Duits- land 5071; 4. Oostenrijk 4196; 5. Zwitser land 3958;; 6. Nieuw Zeeland 3713; 7. Denemarken 3469: 8. Nederland 3274; 9. Zujd-Afrika 3194 10. Frankrijk 3082. PARIJS, 20 september. Hoewel Jacques Anqquetll niet heeft deelgenomen aan het hoogdtepunt van het wieier- seizoen, de Tour de France, heeft hij dit jaar toch op ondubbelzinnige wijze zijn kracht getoond. Hij nam buiten de „Gran de bouclé", (die hij overigens vijfmaal won) deel aan vele andere wedstrijden, waaronder klassiekers en seml-klassie- kers. De nu al 30-jarige Normandiër won wanneer en hoe hij wilde. Zjjn meest indrukwekkende prestatie In dit wieier. jaar tot nu toe was wel zijn „doublé" In de Dauphine Liberé en Bordeaux Parjjs, die hjj heide, binnen een spanne tijds van slechts enkele uren, won. Maar zondag heeft de Fransman de misschien wel verbluffendste prestatie van zijn glo rierijke loopbaan geleverd. Hij won voor de achtste maal de klassieke tijdrit om de grote prijs der naties. Daaraan namen, behalve de gebles seerde Tourwinnaar Felice Gimondi, alle specialisten van de strijd tegen het uur werk deel. En wat meer zegt over deze nieuwe triomf van de sympathieke An- quetil: de 75 kilometer van het Parijse voorstadje Auffargis naar het Prinsen park (waar 40.000 toeschouwers hem'een ovatie brachten) legde hij af met het ongelofelijke gemiddelde van 47.669 km p. u. Dat wil dus zeggen, dat hij 1 uur 34 minuten en 24 seconden de tijd die Anqueti! nodig had boven het officiële uurrecord van zijn landgenoot Roger Ri viere heeft gereden Bovendien hadden de renners aan het begin van de wedstrijd wind tegen en het parcours voerde door de lastige en uitputtende Chevreuse-vallei. Een ander voorbeeld van de bijna ver. bijsterende kracht van dfeze super-sport, man: Rudi Altig, zijn naaste belager en tweede vóór Raymond Poulidor, moest in 75 kilometer niet minder dan 3.09 minu ten prijsgeven. Poulidor was 4.58 minu ten langzamer. Twee Nederlanders waren voor deze wedstrijd uitgenodigd. De Zuidlander Arie den Hartog en de Limburger Jan Hugen$ uit Amstenrade. Niet de blond» Den Hartog heeft onze kleuren het best verdedigd; de Eilander stelde nogal te leur en moest zich met een achtst plaat» op 8.41 tevreden stellen. Hugens daaren tegen verraste aangenaam. De Limburger eindigde in dit topmllieu op een zéér eervolle vierde plaats vlak achter het illustere drietal AnquetilAltigPouli dor. Hij hield echter notoire specialisten al> de Belg Walter Boucqet. de Fransman Rene Pmgeon en diens landgenoot Desir» Letort achter zich. Anquetil heeft zich dus ook op de „nieuwe" afstand het sterkst getoond. HIJ won al eerder de Grote Prijs der Naties, toen deze nog over 140 kilometer (tot 1955) en 100 kilometer (tot dit jaar) ging. Zijn zege is nooit in gevaar geweest. Kenmerkend voor de instelling van het Franse wieleridool is zijn uitspraak na afloop: „In de ritten tegen het uur- werk is het altijd mijn gewoonte van het begin tot het einde alles te geven. Ook vandaag ging dat zo. Hoewel ik op een gegeven ogenblik wist. dat ik niet meer kón verliezen heb ik hetzelfde hoge tem po aangehouden. Je kunt nooit weten en bovendien, zó kom je tot de beste presta- ifes". De uitslag: 1. Jacques Anquetil (Fr) I uur 34 min 24 sec (gem 47.669 km p u); 2. Rudi Altig (Did) 1.37.33; 3. Raymond Poulidor (Fr) 1.39.22; 4. Jan Hugen» (Ned) 1.40.50; 5. Boucquet (Belg) 1.42.07; 6. Pingeo (Fr) 1.42.23 7. Lefebre (Fr) 1.43.02; 8. Den Hartog (Ned) 1.43.05; 9. Chappe (Fr) 1.43.23; 10. Letort (Fr) 1.43.25. ii'iiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiü ETTEN, 20 sept. De Zwjjndrechte- naar Janus van Breugel, die ln zijn ver wachtingen voor het nu bijna afgelopen seizoen toch wel enigszins teleurgesteld Is, heeft zaterdagmiddag in de ronde van Etten voor amateurs het genoegen mo gen smaken van de overwinning. Een goed na-seizoen dus, hetgeen me de werd bereikt door o.a- een goede prestatie in de twee-daagse van Zeeuwa Vlaanderen. In Etten was hij de Breda- naar Chris Broekman en de Hagenaar Gerrie van Noord in de spurt te snel af. Dit drietal had met Wim Liebrecht» en Leo Duindam, toen er nog ruim 25 kilometer moest worden gereden een kopgroep gevormd. De uitslagen werden: Amateurs 105 km (70 ronden) in 2.41.12 uur: 1 A. van Breugel; 2 C.Broekman; 3 G. van Noord; 4 L. Poortvliet; 5 W. Liebregts; 6 P.Coo- remans; 7 B- v. d. Bom; 8 S. Koever mans; 9A. van Haren; 10 F. Oudshoorn; II P. Bregman; 12 J. van Geel; 13 C. Zoontje 14 Cè van Dorst; 15 N. Klooster man; 16 R. Heybregst; 17 A. Mertens; 18 H. Jansen; 19 C. Brugel; 20 T. Harten. Nieuwelingen, 52 km in 1-20.14 uur: 1 H. de Kok 2 P. v. d. Weegen; 3 H. Both; 4 M. van Groezen; 5 T. Otten; 6 W. van Lienden 7 K. van Straten; 8 A. van Óver- veld; 9 P. van Stralen; 10 H. Willem»; 11 M- van Lienden; 12 H. van Leeuwen; 13 P. Oomen; 14 W. Evertste; 15 T. van Hasselt. JACQUES ANQUETIL .verbluffendste prestatie uit zijn glorierijke carrière. HHC 400020000000=6 HCK 0 1 0 0 1 1 1 1 1 0 0 x =1 HCK: Paalman 8-1-13; 3 fouten; ploeg- slaggemddelde 0.268 (Paul en Rudolphy 0,500; Kramer 0,400; Heemskerk. Möll- mann en Dekker 0.333; v. Driel Krol en Paalman 0,167). HHC Sodekamp 6 1/9 inning 2-6-8 en Smidt 4 2/3 inning 4-3-3; 6 fouten; ploegslaggemiddelde 0,271 (v. Meeteren, Budding en Jonge ling 0,500; Talens 0,400; M. Hendriksen, Smidt en Vrenegoor 0,200; Kruithof 0,167); homerun Kruithof. van Meeteren en Wim Budding scoorden. 6—1. Maar dat was niet zo, want in die zelfde vijfde innings toonde werper Sodekamp de strijd reeds niet aan te kunnen en werd vervangen door Jan Smidt; Dekker had daarvoor 62 gescoord. HCK kwam steeds dichter in de nabijheid van HHC's score. Onno Heemskerk in de zesde. Bob Paul in de zevende, Onno Heemskerk andermaal in de achtste en weer Bob Paul in de negende innings brachten de stand op 66. HCK kreeg in de elfde innings nog een prachtige kans om te scoren, maar met drie honken bezet en slechts een man uit koos HHC een juiste veldopstelltng. waardoor een stootslag vrijwel onmoge lijk werd. Na drie en een half uur nonk- bal slaakten de spelers en supporters van HCK vele blijde kreten: HCK hoofd klasser. De Schledamse honkbalvereniging, die halverwege het seizoen in degradatie- gevaar verkeerde, maar toch na veertien wedstrijden met zeventien winstpunten gelijk met Feyenoord en Tilburg op de eerste plaats eindigde, heeft ln de promo tiecompetitie opnieuw het ongeslagen record weten te handhaven. Vorige week tegen ADO behaalde het een verdienste lijk gelijk spel van 00, waardoor Onze Gezellen, dat al met 31 had gewonnen van ADO, promoveerde, en afgelopen zaterdag heeft Schiedam de kroon op het werk gezet met een 3li zege op Onze Gezellen. Harry van de Vaart was het, die als werper met 12-1-2 tot uitstekende presta ties kwam en de aanval van Onze Gezel len in bedwang hield. Hij werd bovendien uitstekend gesteund door Adrie Vermeu len. Schiedam maakte slechts éen fout door Abresch, doch deze speler herstelde zich uitstekend. In de zesde innings kwam het grote offensief en de coaches Molenaar en Kempen kregen eindelijk succes. Kolmeyer werd de grote triomfator, want zijn uithaal werd genoteerd met een honkslag. Piet de Bruin zorgde met I een zeer effectvolle bal voor de 2—8 voorsprong. Schiedam bleef doorgaan. Een onnauw keurige worp van werper Kroder be tekende een doorachietbal en hierop scoorde Abresch het derde punt Ofschoon Harry van de Vaart in de negende en laatste slagbeurt pas zijn eerste maal vier wijd gooide en Onze Gezellen nog even gevaarlijk kon worden, bleef het tegen- punt uit, want Abresch tekende voor de tweede nul en Joop Tettelaar zorgde met een fraaie runningcatch voor de derde nul. De felicitaties die hierna volgden spra ken duidelijke taal en voor de coaches Dik Molenaar en Henk Kempen waren het de mooiste momenten. W erpersresultaten. Schiedam, H. v. d. Vaart 12-1-2 Onze Gezellen, Kroder 13-4-3 Slagprestaties: Schiedam. A. Vermeulen 0,867, Kol meyer 0,250. De andere uitslagen luiden: Promotie res. 2e klasse: Sparta 4—VUC 2 4—5. Res. tweede klasse B: Schoten 2—RCH 2 10—10. (Van onze sportredactie) HAARLEM, 20 sept. De nieuwe honkbalhoofdklasser heet HCK. Deze Haarlemse vereniging, gecoacht door Arie van Driel Krol, slaagde er gistermiddag in het Haarlemse honkbalstadion in HIIC een gelijk spel af te dwingen, Doordat IICK vorige week reeds met 5—3 van HCC had gewonnen zijn de Kinheimers thans hoofdklasser. Voor HCK was het dit weekeinde alle maal niet zo prettig begonen, zaterdag middag was het door goed slagwerk een 3—0 voorsprong op HHC veroverd, maar prompt begon het heel hard te regenen en het veld werd onbespeelbaar. De wed strijd werd tot gistermiddag uitgesteld en voordat HCK goed en wel van de schrik bekomen was, had HHC dat zijn op stelling van zaterdag op drie plaatsen had gewijzigd een 40 voorsprong, o.a. door een homerun van Jip Kruithof met twee bezette honken. In de tweede innings scobre Wil Dek ker de eerste run voor HCK. Maar in de vijfde slagbeurt scheen HHC definitief zijn «lag t» hebben geslagen, toen Wim

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 13