Wegens onvoldane schulden Spaans vliegtuig hier aan ketting 66 Deense en Nederlandse Ité - reizigers slachtoffer DODEN IN VERKEER m NORTH 't is weer tijd voor China verlengt ultimatum tot woensdagmiddag KAJ - nieuwe stijl open voor de jonge boeren en middenstanders ES al Verdronken NCRV ZETTE EEN FEESTNEUS OP PRINSESSEN OP VIJF PENNINGEN D Verkouden? R KAJ en VKAJ samen in KWJ 569ste STAATSLOTERIJ Belg gearresteerd na woest geveeht met politie Baby gestikt Belgische domme achterhaalt ruim vierduizend kilo Nederlandse hoter Raket gelanceerd voor metingen onder Ned. leiding Conny van Bergen krijgt halve appel tegen haar hoofd Feestelijk AVRO-ommetje *>i KOSYGIN WIL „TOP" VAN KHAN EN SJASTRI OP RUSSISCH GEBIED Primeur voor Suriname Rumoer bij opname ,Muzikaal onthaal" MAANDAG 20 SEPTEMBER 1965, PAGINA 5 TWEEDE KLASSE MAANDAG 20 SEPTEMBER 1965 SCHIPHOL, 20 sept. Een DC-6 van de Spaanse chartermaatschappij Tas- sa, die gisteren twee keer heen en weer zou vliegen om in totaal 118 va kantiegangers uit Barcelona terug te brengen naar Schiphol en Kopenhagen, ls na aankomst met de eerste groep op Schiphol door een deurwaarder aan de ketting gelegd. Het gevolg was, dat de tweede groep, bestaande uit 46 Ne derlandse en 20 Deense Ité-reizigers, op het vliegveld van Barcelona strand de. De Spaanse bemanning, die met de eerste groep van 52 bruinverbrande Ité-reizigers aan boord kort na het middaguur niets vermoedend op Schip hol aankwam, werd door het optre den van de deurwaarder volkomen verrast. De vliegtuigfabriek Aviolan- da te Woensdrecht had wegens repa raties aan Tassa-vliegtuigen een vor dering op de Spaanse maatschappij, die dit seizoen met veel tegenslag te kampen heeft gehad en met de betaling in gebreke is gebleven. Aan gezien de vluchten van Tassa-toestel- len met vakantiereizigers deze zon dag ten einde zouden lopen, verzocht Aviolanda het deurwaarderskantoor Tabbers te Hoofddorp op dit laatste Tassa-toestel bü aankomst beslag te leggen. Men wilde niet op de tweede vlucht wachten, vanwege het gevaar dat het toestel met pech te kampen zou krijgen of om andere reden ver stek zou laten gaan. Ook Aerogronddienst N.V., de afhan delingsmaatschappij op de grond voor SITTARD, 20 sept. Zonder voldoen de acht te slaan op het verkeer stak zaterdag het 11-jarig zoontje Leo van de familie Jessen de drukke Rijksweg over. Het jongetje werd door eeu pas serende auto gegrepen en op slag ge dood. Het jeugdige verkeersslachtoffer was de oudste uit een gezin van vijf kinderen. zaterdagnacht om het leven gekomen. De man werd 's morgens tegen vier uur dood langs de Tudderenderweg aangetroffen, niet ver van het woon wagenkamp. Hij had uitwendig geen ernstige verwondingen. De politie ver moedt, dat de man, die aan de ver keerde kant van de weg liep, door een auto is aangereden. Verschillende personen, die zaterdagnacht met hun auto over genoemde weg hebben ge reden, zijn reeds verhoord, maar tot nu toe heeft het onderzoek van de politie geen resultaten opgeleverd. Nabij de sluis te Panheel werd za terdagavond omstreeks elf uur de 55- Jarige schipper B. van Brakel uit Mep- pel door een bromfiets aangereden en op slag gedood. De bromfietsbelijder, een jongeman uit Ittervoort, schijnt de voetganger niet te hebben opgemerkt, daar hij verblind werd door het licht van een hem tegemoetkomende auto Deze auto is doorgereden. Op de Eygelshoverweg te Kerkrade kwamen zaterdagavond twee Duitse personenwagens met elkaar in botsing, zes inzittenden, onder wie een baby van een jaar, moesten met vrij emsti- §e verwondingen in het ziekenhuis wor- en opgenomen. SUSTEREN In Lido dl Sole in Italië is de 45-jarige P. Lambermon dit weekeinde dodelijk verongelukt, toen hij met zijn personenauto werd aange reden. Hij was in Italië met zijn vrouw en dochter op vakantie. EMMEN Op een kruising ln de nieuwe autoweg van Hoogeveen naar Nieuw Amsterdam heeft zich zaterdag morgen een botsing vmrgedaan tussen twee auto's, waarbij een der inzitten den van een Duitse wagen uit Lübeck op slag werd gedood. De echtgenote van het slachtoffer en de twee inzitten den van de andere auto werden vrij ernstig gewond naar het ziekenhuis te Emmen vervoerd. De bestuurder van de Duitse auto, een zoon van de over ledene, werd slechts licht gewond. RUURLO, 20 sept. De 22-jarige heer A. W. G. Platter uit Zutphen is vannacht in een dichte mistbank op rijksweg 47 onder Ruurlo met zijn auto tegen een boom gebotst en zo ernstig gewond, dat hU later in het ziekenhuis te Groenlo is overleden. De auto werd vernield. WÏERINGERWERF De 18-jarige K. Bakker Spzn uit deze gemeente is vannacht op de Zuiderzeeweg te Mid- denmeer in de gemeente Wieringer- meer met zjjn bromfiets in botsing ge komen met een persqpenauto. Hij werd zo ernstig gewond, dat hij kort na het ongeluk in het centraal ziekenhuis te Alkmaar is overleden. LETTERGREEPRAADSEL Horizontaal en vertikaal dezelfde woorden invullen. 1 ziekte 2 bonbon - 3 rangtelwoord 4 tijdperk van tien dagen - 5 afleiding 6 razen Oplossing van 17 september. 1 vork 2 ober - 3 reno - 4 krom - gene - 6 emir - 7 niet - 8 erts - 9 anti - 10 neer - 11 term - 12 irma - 13 brok - 14 rede - 15 odin - 16 kent El Pinar te Blanes aan de G va, de overigen/brachten hun door in hotels.' Eén van de veel maatschappijen, had op Tassa nog een vordering van ruim f 8000, waar van op deze laatste reis ruim 5000 door de bemanning contant zou worden voldaan. Nauwelijks was het vliegtuig op Schiphols platform tot stilstand geko men, of twee functionarissen van Aero- grond beklommen het steile Dzeren trapje, dat voor de cockpit-deur was geschoven en namen de 5000 in ont vangst. Vervolgens besteeg een opper wachtmeester van de rijkspolitie de trap en verzocht de Spaanse gezagvoer der, Mario Montes, hem te volgen naar een gereedstaand platformbusje. In dat busje ontmoette de bemanning, onder wie de Nederlandse stewardess Bettina van Rjjn uit Rotterdam, kandidaat deurwaarder E. J. van den Berg. Het was voor captain Montes. die de vor dering niet kon voldoen, een extra kou de douche: men nam hem zijn vlieg tuig af, precies op zijn verjaardag. Aanvankelijk zou de hele uit 98 Ne derlanders bestaande groep per DC-7 door Tassa zondagochtend naar Schip hol worden teruggevlogen, maar wegens een defecte motor waarvoor geen re- serve-onderdëlen meer aanwezig.wa ren, werd besloten twee vluchten met een kleinere DC-6 te maken. Toen de heer C, Dros van Marysol, het Amsterdamse reisbureau, waarbij de Ité-reizigers geboekt hadden, dit hoorde, reisde hij vrijdag, ontevreden heid verwachtende, zelf naar Barcelo na om zijn reizigers persoonlijk te woord te kunnen staan. Een deel van zijn cliënten kampeerde op de camping El Pinar te Blanes aan de Costa Ëra- vakantie kampeer- Op Schiphol deed luchtvaartmakelaar R. Hoegen van Amsterdam Air giste ren terstond pogingen om voor de ge strande Nederlandse reizigers een Con- vair van Martin's Air Charter in te schakelen, doch na een optimistisch télex-bericht uit Barcelona liet men'dit plan, dat duizenden guldens extra zou kosten, voorlopig vallen. Er werd be richt, dat Tassa vandaag waarschijn lijk een ander vliegtuig van haar klei ne vloot zou kunnen vrijmaken. Intus sen zijn de gestrande vakantiegangers, die dns niet op hnn werk terug kunnen zijn, ondergebracht in een hotel te Barcelona. Oorspronkelijk had Marysol de vluch ten voor dit seizoen gecontracteerd bij Inter Ocean Airways in Luxemburg. Geheel onvoorzien weigerde de Spaan se regering deze maatschappij echter landingsrechten, zodat het reisbureau te elfder ure uit moest zien naar een andere charter-onderneming. MAC en Schreiner hadden voor de reeds op vastgestelde data geboekte Ité-reizen geen vliegtuigen meer beschikbaar, zo dat Marysol uiteindelijk via een Engel- ze luchtvaartmakelaar terecht kwam bij Tassa. „Het overladen programma van deze Spaanse maatschappij maakte dat vertragingen schering en inslag waren," aldus de heer Hoegen van Amsterdam Air. „Bovendien hebben de Spanjaarden met zo'n abnormaal hoog aantal motorstoringen aan hun drie DC-7-machines te kampen ge had, dat ze thans in totaal 20 ka potte motoren hebben en er twee DC-7's op reparatie staan te wach ten. Een Tassa-vertegenwoordiger heeft mij gezegd, dat ze door al die tegenslag dit seizoen een verlies heb ben geleden van een half miljoen dollar." Zodoende telde Marysol de afgelopen maanden heel wat ontevreden klanten. Herhaaldelijk viel een machine uit, het geen tot reisvertragingen van een tot twee dagen leidde. „Arme Dros werd er compleet wanhopig van," aldus de heer Hoegen, „want de mensen keken er hem uiteraard op aan." Via Am sterdam Air heeft reisbureau Marysol thans reeds voor hët volgend seizoen Martin's Air Charter gecontracteerd... (Advertentie) I Luister naar „1 Is weer tijd voor North State", met de Dutch Swing College Band o.Lv. Peter Schiiperoort via Radio Veronica - za. TT.T5 en 18.45 u, zo. 10.30 en 18.45 o. NEW DELHI/MOSKOU, 20 sept. (AFP, Reuter) Drie belangrijke ge beurtenissen hebben in het weekeinde het diplomatieke en militaire verloop van het Indisch-Pakistaans-Chinese con flict bepaald. Deze gebeurtenissen zijn: 1. Een Chinese nota aan Indië, waarin Indië drie dagen langer de tijd krijgt om zijn militaire installaties aan de grens tussen Tibet (Chinees gebied) en Sikkim (Indisch protectoraat) af te breken. Verleden week had China reeds een ultimatum gesteld: de in stallaties moesten in de afgelopen nacht om twaalf uur zijn afgebro ken. Het nieuwe ultimatum stelt als uiterste termijn: woensdagnacht twaalf uur, dat is woensdag 17.00 Ned. tijd. 2. Een Russische nota aan Pakistan en Indië, waarin president Ajoeb Khan en premier Lal Bahadoer Sjastri worden uitgenodigd voor een topcon ferentie op Russisch gebied om te praten over het herstel van de vrede. „Premier Kosygin kan aan een der gelijke bespreking deelnemen, indien Indië en Pakistan dit wensen", aldus de nota. 3. Berichten uit Indische bron, dat na bij vier Indische grensgebieden Chi nese troepen zijn samengetrokken. Die vier gebieden zijn: Ladakh, Sik- kim, Kasjmir en een „verder naar het oosten gelegen gebied". Er heb ben echter nog geen grensoverschrij dingen plaats gehad, ondanks ge ruchten daarover in het weekeinde. In de nieuwe Chinese nota, die gis teren aan de Indische zaakgelastigde in Peking is overhandigd, wordt gezegd dat het ultimatum is verlengd om Indië in de gelegenheid te stellen de instal laties af te breken. China eist opnieuw dat Indië de grensschendingen langs de Chinees-Indische en Chinees-Sikkim- se grens staakt, „ontvoerde grensbewo ners en ontvoerd vee" terugzendt en plechtig belooft „strooptochten voortaan achterwege te laten". In de nota wordt niet gezegd wat er zal gebeuren als (Van een onzer verslaggevers) BREDA, 20 sept. De Katholieke Arbeiders Jeugd en de Vrouwelijke Ka tholieke Arbeiders Jeugd zijn gisteren op Bouvigne akkoord gegaan met een nieuwe naam en organisatievorm. In de nieuwe beweging, de reeds eer der aangekondigde Katholieke Werken de Jongeren, fisioneren de KAJ en de VKAJ. In de KAJ-nieuwe stijl zal in de toekomst ook plaats zijn voor jonge werknemers uit de middenstand en de landbouw. De nieuwe voorzitter Willy Verhoe ven zei hierover, dat het vroegere onderscheid tussen de drie jongeren organisaties van middenstanders, boe ren en arbeiders vervaagt. Het aan tal jongeren dat m de landbouw in ei gen bedrijf werkt wordt kleiner, zo ook het aantal jongeren dat in een mid- denstandsbedrijf werkzaam is" consta teerde hij. „De vraag is gewettigd," aldus de KWJ-voorzitter, of het voor deze twee kleine jongerengroepen no dig is een aparte jongerenorganisatie te hebben." Hij voegde daaraan toe, dat de organisaties hierop zelf een ant woord moeten geven. De struktuurwy- ziging binnen de voormalige KAJ en VKAJ laat grotere vrijheid toe voor plaatselijke initiatieven, waard ooi gro tere organisatorische verbanden zul len vervallen. In de KWJ is de diocesane organi satievorm opgeheven Daarvoor komen in navolging van het NKV 25 zelfstan dige districten die alle rechtstreeks in het landelijk bestuur zullen zijn verte genwoordigd. Men wil hierbij niet het accent leggen op de vrijgestelden, maar op het eigen initiatief van de distric ten, die meer vrijheid van handelen zullen hebben en een grotere verschei denheid kunnen gaan tonen. Voorzitter Verhoeven beklemtoonde dat het uitgangspunt van de KWJ de re latie tussen jongeren en hun werk blijft. De KWJ heeft daarvoor een nauwe binding met de vakbeweging, met na me het NKV. Voorzitter Mertens van het NKV, die de nationale raadsverga dering bijwoonde, sprak in gelijke zin. Tijdens de bijeenkomst op Bouvigne is afscheid genomen van Gerard van Bakel, de oud-penningmeester van de KAJ, Wlm Zondag, de voorzitter en Henk van Eelcert secretaris, die tegen het eind van dit jaar secretaris van de Europese KAJ wordt in Brussel. Indië het ultimatum naast zich neer legt. Over het Indische aanbod om sa- men met China de militaire installa ties in Sikkim te inspecteren '-ordt in de nota smalend gesproken. China stelt opnieuw dat enkele Indi sche installaties in Sikkim zich op Chi nees gebied bevinden. „De Chinees-Sik- kimse grens is afgebakend. De Chine se grenswachten kennen de plaatsen, waar de Indische troepen over de grens militaire werken hebben gebouwd, als hun eigen broekzak." In de nota wordt uk opgemerkt en dat is veel betekenend dat de Chinese regering de strijd van het volk van Kasjmir voor zelfbeschikking en de Pakistaanse strijd tegen de Indische agressie volledig steunt. Diplomatieke waarnemers in Peking zijn van mening dat de nieuwe Chinese nota onverzoenlijker van toon en inhoud is dan de vorige. Niet alleen worden in de nota de Indische voorstellen voor een gezimenlijke inspectie verworpen, maar men kan er bovendien uit opma ken dat alle nieuwe tegenvoorstellen van Indië bij voorbaat zijn verworpen. China schijnt er op uit te zijn Indië volledig door de knieën te laten gaan, zo menen deze waarnemers. Wat de nota van premier Kosygin van de Sovjet-Urne aan Indië en Pa kistan betreft: hieruit blijkt afdoende, hoeveel belang Rusland hecht aan her stel van de vrede, omdat voortzetting van de oorlog alleen maar in het be lang van China kan zijn. In Rawalpin di betitelden functionarissen van het Pakistaanse ministerie de nota als „belangwekkend Ook jn New Delhi staat men niet bij voorbaat afwijzend tegenover het voorstel. Opmerkelijk is ook de opmerking van Kosygin in de nota's over „hen die zullen trachten profijt te trekken van het geschil tus sen Indië en Pakistan". Met deze „hen" kunnen alleen de Chinezen worden be doeld. Aan het Indisch-Pakistaanse front hebben zich in het weekeinde geen sen sationele ontwikkelingen voorgedaan, al werd hier en daar zeer fel gevochten. Volgens Pakistan zjjn reeds 6.889 Indi sche militairen gesneuveld en 453 In dische tanks buiten gevecht gesteld, maar zoals gewoonlijk zjjn deze cijfers volkomen oncontroleerbaar. Inmiddels heeft in New York de Vei ligheidsraad van de Verenigde Naties vannacht een Nederlandse ontwerpreso lutie goedgekeurd, waarin Indië en Pa kistan wordt gelast, voor woensdag 08.00 uur (Ned. tijd) de vijandelijkhe den te staken en hun strijdkrachten te rug te trekken op de posities, die ze vóór augustus innamen. Tien landen stemden voor, een Jordanië ont hield zich van stemmen. Er waren geen tegenstanders. De Nederlandse afgevaardigde, dr. P. G de Beus, verklaarde dat de ontwerp resolutie veel krachtiger was dan vo rige resoluties waarin op een bestand werd aangedrongen. Geëist wordt, dat het op een vastgestelde dag en een gegeven uur tot; een staakt-het-vuren komt, zo zei hij. De Veiligheidsraad heeft nog maar eens tevoren een derge lijk bevel doen uitgaan tijdens de Arabisch-Israëlische oorlog in 1948. Verenigde Staten Oesterdeskun digen in Florida hebben ontdekt dat maïsmeel het ideale voedsel voor oes ters is. De oesters groeien er sneller van en hun kleur wordt beter. (AFP). (Advertentie) Prijzen van: Een prijs van Een prijs van Een prijs van Een prijs van Een prijs van 9 250 883 499* 412 10 zijn gevallen op nummers eindigende op: 50 zijn gevallen op nummers eindigende op: 100 zijn gevallen op nummers eindigende op; 200 zijn gevallen op nummers eindigende op: j 400 zijn gevallen op nummers eindigende op; 1000 zijn gevallen op nummers eindigende op; 0470 Een prijs van 2000 is gevallen op het nummer: 44868 2000 is gevallen op het nummer: 41513 2000 is gevallen op het nummer; 88230 2000 is gevallen op het nummer: 22465 2000 is gevallen o(3 het nummer: 91218 een pnj» vaii j 5000 is gevallen op het nummer: 55114 De prijs van 25000 is gevallen op het nummer: 57136 Let wel op dit nummer zijn twee prijzen gevallen. (Advertentie) Uet&OUUA 6f> Rillerig Onprettig? Pas dan op! Neem bijtijds ASPRO'. 'ASPRO' bevat alles om Uw verkoudheid snel en doel treffend te bestrijden. (AeüfóirMtA op KORTGENE, 20 sept. Enkele Noordbevelandse politiemannen hebben het in de nacht van zaterdag op zon dag te Kamperland aan de stok gehad met een bijzonder agressieve en be schonken Belgische automobilist, een 35-jarige technisch ingenieur uit Bors- beek bij Antwerpen. Toen zij hem aanhielden vanwege de vreemde capriolen die hij maakte met zijn auto, ging de Belg onmiddellijk een woest gevecht met hen aan, waar bij over en weer rake klappen vielen. Hij wist daarna zijn auto weer te be reiken en ging er vandoor, door de po litiemannen per taxi achtervolgd. Met gedoofde lichten stormde de Belg het bungalowpark De Banjaard binnen, waar hij via gazons en tuintjes de politie kwijt reed maar uitendelyk in een sloot belandde. De politie heeft toen het terrein afgezet en 's morgens om zes uur de wel wat ontnuchterde Belg gearresteerd. BERGUM, 20 sept. De zes maan den oude baby Wytze Tiemen uit het gezin De Haan in Harkema Opeinde is gestikt in het kussentje in zijn kin derwagen. Het kind was gistermorgen omstreeks half tien in de kinderwagen gelegd. Omdat het niet huilde hadden de ouders er verder niet naar omge zien. Toen de moeder om half een in de wagen keek, was het overleden. BRUSSEL, 20 sept (ANP) De Bel gische douane heeft in de nacht van za terdag op zondag na een wilde achter volging ruim vierduizend kilogram ge smokkelde Nederlandse boter achter haald. De smokkelaars wisten aanvankelijk aan een door de douane in Turnhout gelegde hinderlaag te ontsnappen en door het uitstrooien van rookbommen en „kraaiepoten" met hun vrachtauto op de vlucht te slaan. Pas nadat via het radionet een andere douanebrigade was gealarmeerd kon bij de Belgische plaats Herentals de smokkelwagen worden overmeesterd. De chauffeur wist in de duisternis te ontkomen. Een tweede inzittende van de vrachtwagen werd gearresteerd. Hij ont kende echter iets met de smokkel te maken te hebben en verklaarde slechts een „lifter" te zijn. DEN HAAG, 20 sept. De 27-jarige C. Veen uit Laren (N.H.) die op va kantie in Spanje was, is vrijdag bü het baden in de zee bü Blanes aan de Costa Brava verdronken. BINGEN Zondag heeft men hier uit de Rün het stoffelijk overschot op gehaald van de 33-jarige uit Rotterdam afkomstige stuurman T. H. Pols. Vol gens de rivierpolitie was de Rotterdam mer op 10 september bü Worms van zijn schip, de „Alida" gevallen. PARAMARIBO, 20 sept. Toen za terdag (om 23. uur 2 min. Ned. tijd) na zonsondergang met een felle vuur straal en onder oorverdovend lawaai te Coronie een „Nike-Apache"-raket werd gelanceerd kon men in Suriname tevreden vaststellen dat Suriname een primeur had gekregen. Immers nooit tevoren was van het grondgebied Vf/i» het koninkrijk een twee-trapsraket af gevuurd. De lancering te Coronie ge schiedde ten behoeve van windmetin gen in de ionosfeer. De raket met een gewicht van 850 kg., bereikte een hoogte van ongeveer 230 kilometer. De verschillende waar nemingsposten op de grond konden dank zü de wolkenloze hemel het na- triuxnspoor, dat de raket uitstootte, goed volgen. Op elke post stonden parallel gerichte fotocamera's die van het spoor opna men maakten. Dit onderzoek dat dank zü de „NASA", die de raket en de lanceerinrichting afstond, kon geschie den staat onder leiding van prof. J. Veldkamp, directeur van de afdeling geofysica van het KNMI in De Bilt en prof. C. de Jager, directeur van de Sterrenwacht te Utrecht Vermoedelijk zullen nog drie lanceringen volgen, één na zonsondergang en de twee andere bü zonsopgang. De volgende is bepaald op dinsdag. Een aantal Franse deskundigen maken de lanceringen mee. De bevolking in Co ronie die de lancering toch wel een beetje bezorgd had afgewacht, kon na afloop opgelucht ademhalen en trots zün op deze voor Nederland zeldzame ge beurtenis. (Van onze correspondent) LEEUWARDEN. 20 sept. De tie nerzangeres Conny van Bergen heeft zaterdagavond in de Frieslandhal to Leeuwarden haar optreden afgebro ken, toen zij halverwege haar eerste liedje een half afgekloven appel tegen het hoofd gegooid kreeg. Zij vroeg ol de dappere appelsmijter zo flink wilde zün even naar voren te komen. Ef meldde zich echter niemand. „Ik wei ger verder om voor dit publiek in Friesland op te treden!", riep zü toen en vertiet het podium. Het bestuur van het jeugd-ontspan- nings-comité, dat deze tieneravond or ganiseerde, overweegt nu de zangeres niet uit te betalen wegens contract breuk. HILVERSUM, 20 sept. Er is gister morgen enig rumoer geweest in d# A. V. R. O.-studio 1 by de opname van „Muzikaal onthaal". Toen gastheer en presentator Herman Emmink achter ds microfoon kwam, werd zün aankondi ging met boegeroep en gefluit om lijst. Toen hü in gesprek was met zün wekelükse gast, in dit geval pater Hans Rehms uit Opper-Volta, ontstonden er vechtpartijen achter in de studiezaal. Het gesprek moest worden afgebroken omdat de tieners gingen staan en lopén, daarbü nogal wat lawaai ontketenend. Herman Emmink liet de opname stopzetten en de belhamels werden uit de zaal gezet. Zy hieven nog wat han gen voor het studiogebouw, waar de Hilversumse politie de jongelui tenslotte verwijderde. HILVERSUM, 26 sept. „Betsy" mag dan een einde hebben gemaakt was het zaterdagavond nog volop zomer aan alle zomerillusies, voor de NCRV met een onderhoudend, maar bepaald niet hooggrypend, muzikaal program maatje van Kitty Knappert en een feestneuzen-programma van Rien van Nunen, die ook als gastheer een stief- been is, maar dan in de meest zielige e Koninklijke Begeer te Voor schoten zal een vüftal nieuwe penningen in goud, zilver en brons slaan van de prinsessen. De serie omvat vier penningen met portretten van de prinsessen en een penning ter herinnering aan de verlo ving van prinses Beatrix. De beeld houwer Joop Hekman modelleerde hiervoor een dubbelportret van Bea trix en Claus, waarboven de wapens van het verloofde paar. De portretten op de penningen van de prinsessen zün vervaardigd door de beeldhouw ster mevr. K. Bruyn-Van Rood. Alle penningen worden uitgebracht in muntgoud op twee formaten, doorsne de 38 en 50 mm, in genummerde se ries van resp. 2000 en 250 stuks. Van de penningen van prinses Beatrix en het dubtielportret wordt een serie van 100 stuks op 60 mm in muntgoud ge slagen. Behalve de kleine uitvoerin gen in muntgoud en eerste gehalte zil ver zullen 50 mm penningen worden geslagen in zilver en brons. van Nunen zullen we dan ook maar ll zijn keldertje laten „onderduiken", betekenis van het woord. Stiefbeen Rien Op de oude formule van „Acht Plus" (KRO) tiet Kitty Knappert een verhaal tje bü elkaar dansen en zingen, dat rond een oude, maar toch niet altijd zo sluitende waarheid was opgehangen, n.l. „kleren maken de man!", The Spotlights namen hun aandeel in dit modeshowtje met enkele valse steekjes. Overigens viel er vocaal wel het een en ander te genieten. In de handeling bleek het mannen-sextet weer nergens: bruidegommen die zich meer als slip- pendragers by een begrafenis ontpop ten dan ais dominerende figuren op een bruiloft. Attentie besteedde aandacht aan de laatste overheidsmaatregelen inzake de luchtvaart (sociaal vliegtoerisme) en kwam daarmee nog eens terug op een zaak, die al door de betrokken staats secretaris een avond te voren uit de „Brandpunt"-doeken was gedaan. Atten tie moest immers zo nodig komen ver tellen, dat „ondanks veel geschreeuw in de kranten er met de Ité-reizen niets aan de hand was". En dan te weten dat er wel iets aan de hand was, maar dat de staatssecretaris achteraf is ko men verklaren, dat bepaalde aangekon digde maatregelen (minimum-prijs voor chartervluchten) niet zullen worden toe gepast op even bepaalde vormen van sociaal vliegtoerisme, m.a.w. er zal royaal worden omgesprongen met ont heffingen ten aanzien van de goedkops vliegvakanties. Attentie keek met dit alles weer eens in zijn eigen rubriekspiegeL die veel geschreeuw en weinig wol te zien geeft. Zo werd ook met het rusthuis voor be jaarde paarden wel een zeer oud paard je van stal gehaald, immers weken ge leden zijn hiervoor reeds uitvoerige re portages verschenen in allerlei bladen. Én dan te weten dat Attentie in het nieuwe seizoen pas laat op de avond in de lucht zal komen omzo ac tueel mogelyk te kunnen zyn. De AVRO kwam zondagavon voor de dag. Voor de liefhebbers van het klassieke ballet danste het beroem de Russische Bolsjoi-ballet het divertis sement uit de vierde acte van de Scho ne Slaapster. Eenvoudig geregistreerd door de camera, maar subliem ver tolkt. Met „De Omweg" van Martin Walser bracht de AVRO hierna het eerste tv-spel op de zondagavond. De jonge Duitse schrijver bleef by een simpel gegeven, dat knap werd „uit gediept". Vooral in „het spiegeltje aan de wand" wist hy de zelfspot te laten reflecteren. Een vrouw vertelt haar vroegere minnaar dat ze haar man naar de andere wereld heeft geholpen, maar juist als deze minnaar haar in de armen sluit, blijkt die andere wereld toch nog voor haar „echtgenoot" on toegankelijk te zyn geweest. De stof- feiyke moord krygt dan een geestelyke lijkwade, die niet alleen „de echtge noot" maar ook de minnaar past. Op deze „omweg" ontmoetten we Ko van Dyk, Coen Flink, Ingeborg Elsevier en Lou Steenbergen en van die ontmoeting hebben we geen spüt gehad, ook al stokte het „gesprek" dan weieens door gebrek aan rolkennis. Jfi.U»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 5