KONINGIN SPREEKT TROONREDE UIT Vele voorzieningen maken verhoging rijksuitgaven nodig Borrel, roken, benzine duurder Claus' overige voornamen (5) vernederlandst NIEUWE MODE IN DE PRAKTIJK Belastingverlaging is verplicht sparen bij de overheid ARIST0NA TV-TIP: flmtoua Indië bereid het vuren te staken T roonrede Links Daden li 18 UNIEK SYSTEEM Real Madrid Feyenoord JONGEN DOOR TREIN GEDOOD Tamelijk zonnig LOEK BIESBROUCK Voor modieuze dames- en feenerkieding DINSDAG 21 SEPTEMBER 1965 89ste JAARGANG No. 32157 (Van onze financiële redactie) DEN HAAG, 21 sept. Met de ontwerpbegroting 1966 zijn bij de Tweede Kamer een zestal wets ontwerpen ingediend die een com plex van maatregelen omvatten in verband met de stijging van de rijksuitgaven. Omzetbelasting en accijns voor verscheidene artike len gaan omhoog, de vermogens belasting stijgt tijdelijk, de ven nootschapsbelasting wordt hoger en er wordt een speculatiewinst belasting ingevoerd. Voorgesteld wordt echter de loon- en inkom stenbelasting te verlagen, gepaard gaande aan een heffing tegen uit reiking van belastingspaarbrieven. Het is de bedoeling deze belas tingmaatregelen op 1 januari 1966 te laten ingaan. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 21 sept. Koningin Juliana heeft vanmiddag in de Troonrede, die zij uitsprak ter opening van de nieu we zitting der Staten-Generaal, bekendgemaakt, dat nog vandaag een wetsontwerp wordt ingediend tot goed keuring van het huwelijk dat prinses Beatrix in het voor jaar met Claus von Amsberg hoopt te sluiten. Nog in de loop van dit zittingsjaar zal een soortgelijk wetsontwerp voor het huwelijk van prinses Margriet met Pieter van Vollenhoven de Kamer bereiken. De regering gaat, aldus blijkt uit troonrede en Miljoenennota, haar eerste zorg richten op een complex van voorzieningen, namelijk woningbouw, verkeer, onderwijs, recreatie en volksgezondheid. Een prioriteit binnen die reeks van voorzieningen wordt niet vermeld. assurantiekantoor /n tegenstelling met de gewone modefoto'swaar mannequins de nieuwste snufjes op het gebied van dameskleding presen teren, nu een beeld uit de praktijk, waar tieners tonen hoe de nieuwe vindingen van de modekoningen zich in werkelijkheid gedragen. Het zijn Catherine en Jay, docht&rs van een fabrikant, die hun ouders op London Airport afhalen na hun reis naar Japan. (Van onze financiële redactie) DEN HAAG, 21 sept. De regering heeft een uniek systeem bedacht om de loon- en in komstenbelasting te verlagen, zon der dat dit, althans tot en met het jaar 1969, ten koste van de inkomsten in 's-Rijks schatkist gaat. De verlaging van loon- en inkomstenbelasting bedraagt in totaal 450 miljoen. Belasting plichtigen, die minder dan 100 per jaar aan loon- en inkomsten belasting betalen, worden met in gang van 1966 geheel van belas tingbetaling vrijgesteld. Zij die meer betalen krijgen per jaar een belastingvermindering van 100, waarover zij echter niet onmid dellijk kunnen beschikken, aange zien hiervoor een spaarbiljet van 100 zal worden uitgereikt, dat op naam staat en niet beleenbaar, vervreemdbaar of verkoopbaar is. Enwanneer u nü even uw Aristona-dealer belt, geniet u van dit evenement op uw nieuwe tv. VOOR MENSEN DIE HET GOED BEKIJKEN woensdag, 22 september (1e net) 20.55 uur NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cent per millimeter hoogte. Omroepers 20 cent per millimeter ABONNEMENTSPRIJS 80 cent per week 3,45 per maand, 10,30 per kwartaal. Hoofdredacteur: Albert Welling. Kantoren HAARLEM; Smedestraat 5, telefoon 215 43, postgiro 14 34 80. BEVERWIJK: Groenelaan 3, telefoon 2 47 90. IJMUIDEN: Leeuweriklaan 30, telef. 57 90. AMSTERDAM: Nieuwe Zijds Voorburgwal 65, telef. 22 13 55, postgiro 2 28 84. Huwelijk Beatrix en Claus vindt plaats in Amsterdam Verwachting tot woensdagavond, (opgemaakt te 11.15 uur): Droog en tameljjk zonnig weer, met vannacht en morgenochtend vroeg hier en daar mist. Zwakke tot matige, langs de waddenkust tijdelijk vrij krachtige zuidwestelijke wind. Opnieuw iets hogere temperaturen. WOENSDAG: Zon: 06.25-18.39 Maan: 02.06-18.09 >/WWWWVW\AA^WVS^i aiiiHiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiriiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMij' De maatregelen komen neer op: De accijns op alcoholhoudende dranken wordt 1400 (1193) per hl. ad 100% en de omzetbelasting wordt van 8 op 18% gebracht. Een liter Jenever zal daardoor ongeveer f 1,50 duurder worden. Door verhoging van de bieraccijns van 0,19 naar 0,22 zal de prijs van bier met 3 cent per liter toe nemen. Een pakje sigaretten van 20 stuks, dat thans 1,25 kost, zal op 1,50 uitkomen, terwijl een pakje pijp- of shagtabak eveneens een kwartje duurder zal worden tot 1,25, door verhoging van de tabaksaccijns met 4 punten. De omzetbelasting op personen auto's en televisietoestellen (weel debelasting) wordt verhoogd van 18 tot 25%. De omzetbelasting op radiotoestel len wordt van 10 op 18% gebracht en op pleziervaartuigen, kampeer wagens caravansbromfietsen platenspelers, bandrecorders e.d. van 5 op 18%. De belasting op sportvliegtuigen gaat van 5 naar 25%. De benzine wordt 1 cent per liter duurder door een accijnsverhoging van 1,per hl. tot 29,De accijns op andere minerale oliën wordt verdubbeld, zodat petroleum 1,40 en gasolie 1,10 per hl. duur der worden en stookolie e.d. 0,70 per 100 kg. Op textielprodukten wordt een om zetbelasting van 3% ingevoerd, waardoor de eindprodukten ca. 6% duurder zullen worden. Op schoei sel wordt een omzetbelasting van 5% ingevoerd en op schoenrepara ties van 4%. De vermogensbelasting wordt tij delijk van 5 op 6 promille gebracht, terwijl de vennootschapsbelasting met 1 punt omhoog gaat, dus voor het normale tarief van 45 op 46%. De inkomsten- en loonbelasting wordt met een bedrag van 450 mil joen gulden teruggebracht in sa menhang met een heffing van 425 min. tegen uitreiking van belas tingspaarbrieven (zie elders op deze pagina). Bovendien is de regering voorne mens: Een speculatiewinstbelasting in te voeren, die de som van vijf miljoen gul den moet opleveren. Bij de vennootschapsbelasting het gedifferentieerde tarief te laten ver vallen, terwijl een wijziging van de re geling voor de coöperatieve verenigin gen wordt overwogen. Het successierecht op te heffen voor verervingen tussen echtgenoten waarbij geen grote vermogens zijn betrokken. Voorts wordt aangekondigd: Afschaffing van het kwitantiezegel. Verhoging van de kosten van ver volging bij te late belastingbetaling. Een wetsontwerp ter verlaging van loon- en inkomstenbelasting voor onge- huwden met ingang van 1 januari 1967 Amsterdam keuze van prinses (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 21 sept. Zowel het burgerlijk als het kerkelijk huwelijk van prinses Beatrix met Claus von Amsberg zal in Amsterdam plaatsheb ben. Dit mag thans als vaststaand wor den aangenomen. In de Troonrede wordt door de koningin als tijdstip be- naderenderwijs genoemd „In het voor jaar". Naar wij van bevoegde zijde vernemen zou dat kunnen betekenen: tegen het einde_ van de winter. De of ficiële aankondiging van de huwelijks dag komt niet voordat het parlement het wetsontwerp tot goedkeuring van het huwelijk heeft aangenomen. Dat de hoofdstad nu definitief boven de hofstad wordt verkozen, schijnt sa men te hangen met een persoonlijke keuze van de prinses. De prinses zou gaarne het koninklijk paleis op de Dam als centrum van het huwelijksfeest zien. Zoals bekend heeft zij zich in het ver leden intensief met de restauratie van het paleis, die tegen die tijd zal zijn voltooid, beziggehouden. De mogelijkheid zowel Den Haag als Amsterdam in de huwelijkssluiting te betrekken is ernstig onderzocht, maar de moeilijkheden voor een verdeling over de beide steden bleken te groot. Nu ook het kerkelijk huwelijk in Am sterdam plaatsvindt is de enige daar- voor in aanmerking komende kerk de Westerkerk. De Nieuwe Kerk s im mers buiten gebruik wegens restaura tie. Vorige Oranje-huwelijken, ook het huwelijk van koningin Juliana met prins Bernhard, hebben in Den Haag plaatsgehad, maar dit hing samen met de omstandigheid, dat de koninklijke familie ook in Den Haag domicilie had Zoals m de Troonrede is aangekon digd, wordt vandaag het wetsontwerp tot goedkeuring van het huwelijk bij de Tweede Kamer ingediend. Een natura lisatie-ontwerp zal later volgen, wel licht in de herfst, naar wij vernemen. Naar wij vernemen zullen de voor namen van Claus von Amsberg wor den vernederlandst met uitzondering van de roepnaam Claus. De overige voornamen luiden thans: Georg, Wil helm, Otto, Friedrich, Gert. Dat zou dus kunnen worden: Jons, of George, Wil lem, Otto, Frederik, Gerard. De ach ternaam „Von Amsberg" zal niet wor den gewijzigd, -omdat „Von" ;n het Duits, anders dan het Nederlandse „van", een adelspredikaat is. Het is te verwachten dat de koningin aan de heer Von Amsberg vlak voor het hu welijk de titel van „prins der Neder landen" een destijds ook aan prins Bernhard gegeven titel zal verlenen. De behandeling van het ontwerp- goedkeuringswet zal op zijn vroegst eind oktober aan de orde komen. Ge zien de bestaande gezindheden van de politieke partijen ten opzichte van het huwelijk, zal aan de goedkeuringswet zeker enige beraadslaging in het par lement voorafgaan. Naar wij nader vernemen zal het voorgenomen huwelijk van prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg als Ce goedkeuringswet wordt aangenomen waarschijnlijk nog voor de lente van het volgend jaar (dat is dus vóór 21 maart) en in ieder geval te Amsterdam worden gesloten. getuigt van zorg over de opwaartse druk op de prijzen. Het prijsbeleid zal daarom met kracht worden voortgezet. Er komt een nota over het economisch struktuurbeleid tot 1970. De begroting biedt dit jaar grotere mogelijkheden voor landbouw en visserij. De regering verklaart de totstand koming van langlopende arbeidsover eenkomsten van grote betekenis te ach ten. Men hoopt per 1 januari 1967 niet alleen de arbeidsongeschiktheidswet maar ook de volksverzekering tegen zware geneeskundige risico's te laten ingaan. De Miljoenennota 1966 raamt de to tale uitgaven op 18.150 miljoen gulden en de inkomsten, na diverse belasting maatregelen (zie elders op deze pagi na) op 17.065 miljoen, zodat er een te kort is van 1.085 miljoen, tegen een vermoedelijk tekort van 1.488 miljoen gulden in het lopende jaar. De uitgaven in 1965 zulletf dan vermoedelijk op 16.439 miljoen gulden uitkomen en de inkomsten op 14.951 miljoen. De rege ring Cals acht het, gegeven de maat schappelijke ontwikkeling, noodzakelijk het stiigingstempo van de Rijksuitga ven tijdelijk te versnellen. De uitgavenverhoging is vooral toe te schrijven aan stijgingen bij het on derwijs, de woningbouw, verkeer en wa terstaat en ontwikkelingshulp. De finan ciering van de extra stijging moet wor den verzekerd door toeneming van de belastingmiddelen. De regering ver trouwt er echter op dat een gedeelte van de in deze tijd geheven belastingen over een aantal jaren niet meer nodig zal zijn. Het Rijk verwacht het volgend jaar een bedrag aan belastingen te innen van 17'/« miljard gulden (daarbij is nog geen rekening gehouden met de nieuwe belastingmaatregelen), dat is niet min der dan 2,1 miljard meer dan vermoe delijk dit jaar zal binnenkomen. De be lastingdruk zal verder stijgen. In het volgende jaar zal, naar ver wacht, kunnen worden begonnen met de bouw van 125.000 woningen (in 1965: 100.000, terwijl er 110.000 gereed zullen komen) De militaire uitgaven zullen in 1966 slechts in geringe mate stijgen. Voorge steld wordt in het volgende jaar het to tale bedrag aan ontwikkelingshulp tot 410 miljoen gulden (252 min) te verho gen. De lopende rekening van de betalings balans zal in 1965 naar verwacht een overschot te zien geven van ca een half miljard gulden, een verbetering van ca 1 Yi miljard ten opzichte van vorig jaar teen het tekort 0,73 miljard beliep. Het overschot voor geheel 1965 was in de eerste helft van dit jaar reeds ruim schoots bereikt, zodat het betalingsba lanssaldo in de tweede helft van het lopende jaar aanzienlijk minder gun stig zal zijn. Voor 1966 verwacht het Centraal Planbureau een groter beter lingsbalans overschot nl. van 0,75 mil jard. De bouw van 125.000 woningen wordt, zo vermeldt de Troonrede, mo gelijk „en dus noodzakelijk" geacht. Niet alleen de verbetering en aanleg van grote wegen zullen worden ver sneld, ook voor de problemen van het verkeer in de steden zal, mede door verbetering van het openbaar vervoer, een spoedige oplossing wor den gezocht Op onderwijsgebied wordt een vernieuwing van de L.O.-Onder- wijswet voorbereid. Er komt dit rege ringsjaar een ontwerp Overgangswet Voortgezet Onderwijs en de Academi sche Raad zal volgend kalenderjaar een advies uitbrengen over bekorting van de studieduur aan universiteiten en hogescholen. De economische ontwikkeling wordt bevredigend geacht maar de regering (Advertentie) niet duur wel heerlijk (Advertentie) Verzekeringen, Autofinanciering HYPOTHEKEN Voor autoverzekeringen speciaal tarief voor Ambtenaren, Leraren en Geestelijken. Leidsevaart 552, Haarlem, Tel. 86600 (Advertentie) Verenigde Staten - Een Californisehe firma heeft in New York gedemon streerd hoe men met behulp van een elektronisch apparaat een badpak kan maken. Een en ander ging met grote snelheid. Het resultaat was vrijwel vol maakt. (AFP) Na vijf jaar kan zo'n biljet pas ver zilverd worden en wel tegen 130 (aan hoofdsom en rente) per stuk. Iedere belastingbetaler wordt dus verplicht zijn belastingverlaging van 100 per jaar te sparen bij de overheid. Dit brengt het Rijk van de 450 miljoen belastingder ving voor 1966, 425 miljoen terug, die zij pas weer in 1971 behoeft uit te keren, verhoogd met een rente van 30 procent (over vijf jaar). Deze maatregelen zijn gegrond op de verwachting, dat in een wat verdere (Advertentie) TO&f.V toekomst de uitgavenstijging van het Rijk een wat rustiger beeld zal ver tonen. Dit geldt b.v. voor de woning wetvoorschotten in verband met de te verwachten stabilisatie van de jaarlijk se bouw. Deze voorschotten zullen na een aantal jaren niet meer stijgen, ter wijl de aflossingen op deze voorschot ten nog lange tijd zullen blijven toe nemen. Voorts mag in een wat verdere toekomst een rijker vloeien van andere middelen (aardgas) tegemoet worden gezien. Een belastingverlaging is ge rechtvaardigd, mits zij niet tot onmid dellijke verlaging van de middelen leidt en niet tot vergroting van de particu liere bestedingen. NEW YORK, 21 sept. (AFP, Reuter, ÜPI) De wereld wacht met span ning af of Indië en Pakistan zich zul- neerleggen bij de gisteren door de Vei ligheidsraad aangenomen resolutie, waarin de twee oorlogvoerende partijen wordt gelast binnen 48 uur uiterlijk woensdagmorgen het vuren te ste ken. Het Indische kabinet beraadslaag de gisteren over de resolutie. Een be sluit is nog niet gevallen, maar ver wacht wordt dat premier Sjastri van daag zal bekendmaken, dat zijn land de resolutie aanvaardt. Het Pakistaan se kabinet kwam eveneens gisteren bij een. Het heeft minister van buitenland se zaken Bhoetto naar New York ge stuurd om persoonlijk in de Veiligheids raad te verschijnen. Of ook Pakistan bereid zal zijn de VN-resoIutie te aan vaarden is nog een open vraag. Zoals wij reeds meldden werd de resolutie ingediend door de Neder landse afgevaardigde bij de eilig- heidsraad, dr. J. G. de Beus, en kreeg zij de steun van tien van de elf leden. Alleen Jordanië onthield zich van stemming. Als Indië en Pa kistan zich niet aan de resolutie sto ren, kunnen zjj worden getroffen door dwangmaatregelen, zoals sancties, een blokkade en tenslotte militaire interventie van de VN. Maar het zal niet eenvoudig zijn sancties ook wer kelijk toe te passen, omdat Rusland daar waarschijnlijk tegen zal zijn. Verenigde Staten Gouverneur Roc kefeller van de staat New York en zijn plaatsvervanger Wilson zijn door een onbekende via de telefoon met de dood bedreigd. De politie stelt een onderzoek in. (AFP). De troonrede meestal een dicht- gestopte woordenworst, die onverhoeds met een gebed wordt toegeknoopt heeft dit jaar zowel een opmerkelijk begin als een opvallend slot. Voor de koningin moet vooral de aanhef plezierig zijn. Zij bevat ten slotte de aankondiging van het huwe lijk van haar oudste dochter, dat men nog wel voor het officiële einde van de winter mag verwachten en waarvan inmiddels vaststaat, dat het in Amsterdam zal worden gesloten. Voor de hoofdstad is dat plezierig, vooral omdat het meer dan waar schijnlijk is, dat het jonge paar zich ook mettertijd in het paleis op de Dam zal vestigen. Jong leven in een oud hart. Het slot van de troonrede heeft iets van een ouderwetse preek. Het is een peroratie, waarbij Kamer en volk tot eensgezinde samenwerking worden opgeroepen en die alleen verklaard kan worden, omdat dit ambitieuze ka binet de komende verkiezingen wil overleven teneinde zijn links gerichte beleid nog minstens vijf jaar voort te zetten. Inderdaad, de linkse koers, die zich reeds uit de regeringsverklaring van 27 april jJ. liet lezen, is nu onmis kenbaar. Cals en Vondeling staat een krachtige centrale overheid voor ogen, die onderneemt, stuwt en coördi neert en waarvan de meerkosten in een zoveel mogelijk progressieve be lastingverhoging moeten worden op gevangen. Wij voorspellen, dat vooral de aangekondigde verzwaring van een aantal indirecte belastingen de regering de nodige hoofdbrekens zal kosten. Duurdere auto's, dranken, ta bakken, kleren en schoenen zullen moeilijker verkoopbaar blijken dan een verlichting van de loon- en in komstenbelasting, die overigens goed deels door nauwelijks te populariseren belastingspaarbrieven ïaoet worden waar gemaakt. Bovendien komt hier het gehele prijzenbeleid in het geding, waarbij veel stuurmanskunst en rim pelloze internationale marktverhou dingen noodzakelijk zijn wil men in flatie voorkomen. Moedig, maar hachelijk. Men kan overigens niet stellen, dat de regering tegen deze prijs knol len voor citroenen verkoopt. Haar pro gram is werkelijk ambitieus en het is te hopen, dat zij er in slaagt het te verwezenlijken. Interessant is b.v. de passage over de woningbouw. Geen grote woorden, maar 125.000 woningen. Daarmee wordt „een beslissende fase" in de strijd tegen de woningnood ingeleid. Deze cryptische omschrijving betekent, dat de regering meent, dat jaarlijks 125.000 (en straks minder) woningen voldoende zijn op weg naar een raie- lijke volkshuisvesting. Zij acht de strijd tegen de woningnood derhalve beslist en al zal vele jonge mensen in het westen des lands dat ongelofelijk in de oren klinken, over het geheel geno men is het juist. De woningbouw heeft een ongekend tempo en minister Bogaers kan met zijn durf om ook nu weer een flink aantal woningwet woningen aan te kondigen wel eens de man worden, die ons definitief uit het slop haalt. Geen kleine verdienste. Belangrijk is ook, dat de regering niet alleen de grote wegen, maar ook het verkeer in en nabij de steden in haar aandacht betrekt. Meer kleine stationnetjes, meer plaatsetijk open baar vervoer en rijkshulp voor ge meenten, die niet zelf verbetering van him uitvalswegen kunnen betalen, het zijn geluiden die lange tijd onmogelijk schenen. Datzelfde geldt voor de grootse plannen bij onderwijs, justi tie, ruimtelijke ordening, bij de wet op speculatie-winsten en het rege- ringsstreven naar „versterking van de plaats van de arbeid in de onderne ming." Belangrijke, maar moeilijke zaken, waarvan niemand veel moet verwach ten als dit kabinet over of binnen een jaar zou verdwijnen. In zoverre is deze troonrede wij herhalen het een wisse) op de toekomst; een toe komst die ge zien de looptijd van vele plannen voor een anders geformeerde regeringscombinatie trouwens weinig aantrekkelijk moet zijn. De plechtige slotwoorden beteke nen dan ook zo ongeveer: nu of nooit. Wel, nü dan maar, al spijt het ons dat alle goede bedoelingen ten spijt de grondwetswijzigingen naar de ach tergrond en het landelijke centrale an tenne-systeem in de ijskast zijn ver dwenen. SOEST. 21 sept. Gisteren is de 15- jarige P.N. van Oort hier op een brom fiets aangereden door de trein Ctrecht- Baarn. De jongen werd zo ernstig ge wond, dat hij ter plaatse overleed. Het ongeval gebeurde op de met au tomatische knipperlichten beveiligde overweg aan de Veldweg. Volgens de politie rinkelden de bellen, maar zon de jongen toch zijn doorgereden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 1