N.K.V.: Belasting op textiel en schoeisel ernstige zaak H Duizenden op been voor prinsjesdag Persfotograaf beboet voor opruiing tegen politie Voorproefje van stadhuis- feest in Velsen Radio-opname van hymne gemaakt Amsterdammer overleefde 224B bijensteken Johan Relleke: „IK KAN BIJ MEER GEEN ZIEN" Goede start Haarlemse hockeyclubs I C.N.V. Elfjarige jongen overrijdt broertje Kind onder auto VS-vliegtuig door Chinezen neergehaald Weer arrestaties in Amsterdamse houtzwendel Zwaarste verhoging op een na ENIGE SPANNING MERKBAAR Be jaar den bonden: er hoging AO^V niet als vakantie-uitkering Dammen Noordholland ln de toren Drie orang oetans voor Blij dorp Burgerlijke Stand DINSDAG 21 SEPTEMBER 1965 PAGINA 4 1 Een krijgsgevangenenkamp na bij Lahore in Pakistan. Indische soldaten (Sikhs), die door de Pakistanen gevangen zijn ge nomen, doen verplichte gym nastiekoefeningen achter een muur met prikkeldraad en wachtposten. AMSTERDAM, 17 sept. „Ik kan het zelf ook nog steeds niet geloven". Dat zegt Johan Relleke (31), de stoere Amsterdammer die twee jaar geleden de hele me dische wereld verbaasd deed staan door maar liefst 2243 steken van een bijenzwerm te overleven en daar zelfs nog betrekkelijk gauw van te genezen ook. „Binnen vijf dagen was ik weer helemaal de man. En ik heb er niks van over gehouden, althans lichamelijk niet. Wel krijg ik altijd nog de zenuwen, als ik een wesp of een bij zie, hoe onschuldig ze het ook met me voorhebben." Onverwachte aanval In tong en luchtpijp Doodgestoken Voor Haarlem e.o. Muziek Toneel Diversen T entoonstellingen Hillegom Noord wijk Leiden J—imimmm—m 'et Nederlands Katholiek Vakver bond noemt de miljoenennota een gedegen stuk werk. Het was te verwachten, aldus het N.K.V. dat deze regering, na bekendmaking van zo'n ambitieus regeringsprogram ma. de rekening hiervoor spoedig zou presenteren. Het N.K.V. noemt het een moeilijk te verteren zaak om na een recente belastingverlaging thans ge confronteerd te worden met een be lastingverhoging' Een verhoging van de indirecte belastingen leidt in het alge meen tot prijsverhogingen en gezien de reeds thans merkbare en nog te verwachten stijging van de kosten van levensonderhoud, is het tijdstip waarop de indirecte belastingen worden ver hoogd, bepaald niet gelukkig. Welis waar heeft de regering de eerste le vensbehoeften ontzien, maar toch moet de invoering van omzetbelasting op textiel en schoeisel als een bijzonder ernstige zaak worden gezien, zowel voor het effect, dat deze belasting heeft op de kosten van levensonderhoud als op de situatie in deze toch al met moei lijkheden kampende bedrijfstakken. Het volgens de regering zwaar we gende argument om de indirecte be lastingen te verhogen in verband met de voortschrijdende harmonisatie binnen de EEG, acht het NKV eerder een ver zwakking van de onderhandelingsposi tie van ons land. Het is te anticiperen op besluiten die in EEG-verband nog genomen moeten worden en waarop Ne derland bepaald niet vooruit behoeft te lopen. De macro-economische verkenningen die gelijktijdig met de miljoenennota zijn aangeboden, vertonen, aldus het NKV, een vrij optimistisch beeld. De miljoenennota en de macro-eco nomische verkenning bevestigen naar de mening van het Chris telijk Nationaal Vakverbond de optimistische verwachting, die de vak beweging reeds eind 1964 ten aanzien van de Nederlandse economie heeft ge koesterd, Het C.N.V. acht de grotere overheidsuitgaven voor onderwijs, wo ningbouw en verkeer en waterstaat ze ker verantwoord. Ten aanzien van de hulp aan ontwikkelingslanden is de uit breiding verheugend, hoewel gezegd moet worden, dat Nederland nog ruim binnen een procent van het nationale bikomen blijft. Wat betreft de wijze waarop de gro tere mogelijkheden warden geschapen, acht het C.N.V. een aantal kantteke ningen op zijn plaats. De tijdelijke blok kering van de verlaging der directe belastingen is volgens het C.N.V. een verschuiving van de problemen naar de toekomst. Wanneer echter de groei zo door gaat, moet worden verwacht dat ook de grote financiële behoefte van de overheid zal voortduren. Het is de vraag, zo meent het C.N.V., of de mo gelijkheden tot uitkering van de ge spaarde gelden in de toekomst dan in derdaad groter zullen zijn dan in de eerstvolgende vier jaar het geval zal zijn. Het C.N.V. trekt dit ernstig in twijfel. Ook om een andere reden voelt het C.N.V. weinig voor de invoering van belastingspaarbrieven. Deze spaarbrie- ven zijn immers niet bedoeld als een middel tot bevordering van bezitsvor ming. maar als een gedeeltelijke com pensatie van hogere gezinsuitgaven, die voortvloeien uit de verhoging van indirecte belastingen. Deze oplossing zal echter niet als een compensatie worden ervaren. Bovendien zal een dergelijke spaar regeling vooral voor bejaarden met een bescheiden inkomen weinig aantrekke lijk zijn. Daarom zal, aldus het C.N.V., In elk geval moeten worden overwogen de blokkering niet van toepassing te verklaren voor bejaarden met een in komen beneden een ander vast te stel len grens. Naar het oordeel van het C.N.V. be perkt de aangekondigde verhoging van de indirecte belastingen zich niet tot ,,niet direct noodzakelijke" goederen. Met name de omzetbelasting op textiel en schoeisel zal zeker in de laagst be taalde en grote ezinnen als een vrij aanzienlijke verzwaring van lasten wor den ervaren. Een ander bezwaar tegen de wederinvoering van omzetbelasting op textiel is dat deze maatregel, hoe wel misschien passend in het kader van de E.E.G., de textielindustrie ern- »tig kan treffen. Tenslotte vraagt het C.N.V. zich af, of, gezien de hele economische situatie, het terugdringen van de particuliere bestedingen, zoals de regering die ziet, wel gewenst en haalbaar is. Ook de betrekkelijk hoge spaarquote, waarvan de regering bij haar berekeningen is uitgegaan, doet de vraag rijzen of een zo grote beperking der consumptieve bestedingen wel noodzakelijk is. De er varing van de laatste jaren heeft ondub belzinnig uitgewezen dat de mogelijkhe den van een dergelijke beperking ge makkelijk kunnen worden overschat, al dus het vakverbond. DEN HAAG, 21 sept. De verho ging met 906 miljoen gulden van de indirecte belastingen is op één uit- zondering: na de zwaarste belasting- verhoging die Nederland ooit heeft gekend. In 1946 voerde cmister Lief- tink een vermogensaanwasbelasting in, die 3'/2 a 4 miljard beeft opge bracht. De bedoeling daarvan was de overvloed van zwart geld die in de oorlogsjaren was ontstaan en pnze economie bedreigde, uit de circulatie te nemen. ROTTERDAM, 21 sept. Bij een ongeluk in de zogenaamde Bommepol- der op de grens van Hoek van Holland en 's-Gravensande is gisteravond de zesjarige Theunis Hoogervorst uit 's-Gravenzande om het leven gekomen. Het jongetje werd overreden door een tractor met aanhanger, die werd be stuurd door zijn vijf jaren oudere broertje. Men neemt aan dat het slachtoffer tje, dat met zijn vader naast de trac tor met aanhanger liep, plotseling is gestruikeld en onder een der voorwie len van de aanhanger is geraakt. De vader heeft, toen hp dit zag gebeuren, nog wel gegild, maar de jeugdige be stuurder, die kort tevoren de taak van een oudere man had overgenomen, rea geerde niet. Hierdoor kreeg Theunis Hoogervorst ook nog een der achter wielen over zich heen. POELDIJK, 21 sept. De vierjarige A.C.M. Rijgersberg is hier gisteren ver ongelukt op de Jan Barentselaan. Het jongetje fietste op het trottoir voor de ouderlijke woning, viel bij het keren, en kwam met het hoofdje onder een wiel van een passerende tankauto terecht. Hij was op slag dood. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 22 sept. Duizenden en duizenden, afkomstig uit nabijgelegen kantoren en ministeries, maar ook met bus en trein aangevoerd uit de uithoe ken van het land, hebben vandaag w eer prinsjesdag meegemaakt. Er leek iets van spanning te hangen rondom het kleurrijk gebeuren nu het koninklijk ge zin dit jaar meer dan ooit in het mid delpunt van de belangstelling heeft ge staan door de verloving van prinses Margriet en van kroonprinses Beatrix, waarbij naast enthousiaste aanhanke lijkheidsbetuigingen ook meer dan voor heen republikeinse ideeën naar voren waren gekomen. Met spanning vroeg men zich af in Den Haag of de provo's, die gister avond nog voor het paleisje aan het Lange Voorhout ongeregeldheden had den veroorzaakt met ven anti-monarchis tisch karakter, ook tijdens de rijtoer naar en van het Binnenhof, belust op een rel, moeilijkheden zouden veroor zaken. Deze vrees was sinds lang een geheel nieuw aspect rondom prinsjes dag, waar de politie tot nu toe alleen maar moest zorgen dat de drukte van goedwillende kijkers in goede banen werd geleid. Zij was in ieder geval op alles voorbereid en had, zoals overigens altijd, een maximum aan mankracht op de been van 650 man, van wie zeventig reservisten. Langs de route hadden bo vendien nog 240 aspirant-agenten een plaatsje gevonden, maar zij wa ren „buiten dienst". Het waren agenten in opleiding in diverse plaatsen in Ne derland, door de Haagse politie uitge nodigd eens te komen kijken hoe een zo bijzonder evenement, waarbij de politie zo'n belangrijke taak krijgt toebedeeld, wordt geregeld. Ook nu weer leverde de opening van de Staten-G ener aal met alles wat daar bij hoort een indrukwekkend kijkspel op. Zo'n vijftienhonderd militairen, ge kleed in opmerkelijk ceremonieel te nue, zorgden voor een martiale afzet ting van de route van Voorhout naar Binnenhof, met uitzondering van de plaats waar de vertegenwoordigsters van Marva, Milva, Luva stonden opge steld. De afzetting daar mocht eerder koket heten. De militairen werden lich telijk geassisteerd door detachementen van de studentenweerbaarheid uit Lei- ASSEN, 21 september Het Cen traal Orgaan Samenwerkende Organi saties Coso (Algemene Bond van Be jaarden, Bond voor Staatspensionering, Prot. Chr. Ouderenbond en Unie van Katholieke Diocesane Bonden) is van mening, dat de suggestie gedaan in de adviesaanvrage van minister Veld kamp om de verhoging van de AOW- uitkering niet direct uit te betalen, maar ineens als vakantie-uitkering te geven, onaanvaardbaar is. Het COSO heeft dit standpunt ter kennis gebracht van de SER. Het orgaan meent, dat de uitkeringen krachtens de AOW een sociaal mini mum geven, waarin de vakantietoesla gen niet zijn verwerkt en dat de vakan tie-uitkering daar bovenop dient te wor den genoten. Het verzoekt de SER zijn standpunt in haar advies te verwer ken. PEKING, 21 sept. (AFP, Reuter) Het Chinese persbureau „Nieuw China" meldde gisteren dat boven bet eiland Hainan een Amerikaanse straal jager is neergeschoten en dat de piloot, een kapitein van de Amerikaanse lucht macht, gevangen ia genomen. den en Delft. Er waren voorts de mili taire fanfare, tamboer- en trompetters- korpsen, met aan het hoofd de Konink lijk Militaire Kapel, de in de stoet strak meemarcherende groepen mare chaussees, de grenadiers en jagers, met vaandel, de bereden rijkspolitie en gemeentepolitie, de wiebelende koetsjes met hofdiginitarissen en als middel punt van de belangstelling natuurlijk de gouden koets met koningin Juliana en prins Bemhard, voorafgegaan door de open caleche waarin de prinsessen Bea trix, Margriet en Christina waren geze ten. De laatste maakte voor het eerst de opening van de Staten-Generaal mee AMSTERDAM, 20 sept. De politie rechter, mr. R. de Waard, heeft van daag een 23-jarige persfotograaf uit Amsterdam wegens opruiing regen he openbaar gezag veroordeeld tot een geld boete van 75. subsidair 15 dagen hechtenis en een voorwaardelijke ge vangenisstraf van 14 dagen met een proeftijd van drie jaar. De officier van justitie, mr. H. G. van Everdingen, had 100. en een maand voorwaardelijk geëist. De fotograaf zou op 8 december van het vorig jaar, tijdens één van de toen- dertijd regelmatig voorkomende no zemrelletjes in de omgeving van het Amstelstation, een groep jongeren hebben aangespoord tot gewelddadig optreden tegen de politie. Daarbij zou de verdachte o.m. hebben gezegd: „Jullie moeten niet weglopen ais de politie komt" en ,.de jongen, die een agent in elkaar slaat, krijgt een tien tje." Mr. De Waard merkte op dat de fotograaf de dingen blijkbaar te veel door de bril van zijn beroep zag. „Het is begrijpelijk, dat u hier op af kwam om een plaatje te schieten, maar op deze manier gaat u toch te ver", al dus de politierechter. De fotograaf verklaarde, dat hjj de woorden niet opruiend had bedoeld en dat hij deze in de loop van een gesprek schertsenderwijs had gebruikt. De po litierechter wilde dat wel aannemen en sprak de hoop uit, dat de fotograaf in het vervolg „een goed vakmanschap aan een juiste omgang met mensen zou paren." Mr. De Waard vertelde op de zit ting, dat de politie aanvankelijk twee verslaggevers van de NTS-journaal- dienst van de opruiing had verdacht, omdat enkele getuigen de persfotograa niet aan de hand 'an foto's hadden herkend. UITGEEST, 20 sept. In de strijd om het persoonlijk damkampioenschap van Noordholland waren de uitslagen in de vierde ronde: De Jong—Sijbrands 0—2, TielrooyDen Doop 11, Jonkhart Beeke 11, Verheij-De Boer 02, Holst- voogdWesterveld 11, LarosBeliën 20, GrootemanVan Hal 11. Vijfde ronde: De Jong.Jonkhart 1—1, VerheijWesterveld 02, BeekeBeliën 2—0, Den DoopSijbrands 02, Tielrooy Grooteman 11, De BoerLaros 11, Van HalHolstvoogd 11. Na vijf ronden leidt Sijbrands met 7 uit 4, gevolgd door Beeke en Westerveld met 7 uit 5. In de eerste ronde van de clubcompe titie hoofdklasse waren de resultaten: Haarlemse DCDiemen 119, DDD Alkmaar—Trefpunt 12—8, Zaandam- ODV Amsterdam 164, KDAHeem stede 812, DC Schagen-IJmuiden 515. AMSTERDAM, 21 sept. De re eherche van de rijkspolitie te water in Amsterdam heeft gisteren een 33-jari- ge ijker-controleur en een 63-jarige col lega aangehouden in verband met de onlangs in de haven aan het licht ge komen zwendel met ingevoerde boom stammen. Hiermee is het aantal in de ze zaak verrichte arrestaties opgelo pen tot veertien. Inmiddels zijn twee eerder deze maand aangehouden con troleurs op vrije voeten gesteld. VELSEN, 21 sept. Wie gisteravond dwaalde in de omgeving van het Bur gemeester Rijkenspark in Santpoort of later, zo tegen half elf, in de buurt was van het nieuwe stadhuis, heeft al een klein voorproefje kunnen krijgen van een der feestelijkheden bij de ope ning van het stadhuis, komende vrij dagmiddag. In de fraaie muzieknis van het park in Santpoort hebben de circa 150 zangers en zangeressen, samen met de koperblazers en slagwerkers en ook met beiaardier Hein de Ligt, die met het rijdende carillon ergens verderop in het struikgewas verscholen stond om de afstand, die er ook vrijdag tussen koor en beiaard zal zijn te suggereren, werd de hymne, gecomponeerd door Sas Bunge op tekst van Adriaan Mor- riën, integraal uitgevoerd. De spaarzame bezoekers, die er de lucht van hadden gekregen, hebben zich niets aangetrokken van de doordringen de kou, die uit het bedauwde langs de benen omhoog kroop en ten deed verstijven. Zij hebben geboeid gekeken en geluisterd naar dit immen se karwei, waarbij de laatste scherpe kantjes weggevijld moesten worden in de uitvoering. Maar boeiender nog was het minutieus uitdokteren van het con tact tussen koor en orkest enerzijds en de beiaardier anderzijds. Er gebeurde die avond echter nog meer. De N.R.U. was aanwezig om een opname te maken van deze hymne, die vrijdagavond in het V.P.R.O.-radio- programma „Kijk op Kunst" zal zijn te beluisteren. Een staaltje van goede samenwerking in de aether wordt die avond getoond. De K.R.O. zal name lijk eerder op de avond in de rubriek „Echo" aandacht besteden aan de of ficiële opening van het stadhuis. En in die uitzending zal dan tevens wor den verwezen naar wat later op de avond de V.P.R.O. speciaal van deze hymne te bieden heeft. Het maken van zo'n radio-opname is in de ogen van de leek een belevenis op zichzelf. Op een driepoot is een mi crofoon uitgeschoven tot een hoogte als of hjj rust op de hals van Gulliver. Vanuit de opnamewagen is een seintje gekomen om het koper wat te tempe ren, vooral het hoog koper, want dat domineert. De dirigent Hans Waanders doet het braaf. Dan is eindelijk alles klaar voor de opname. En dan ineens is de inzet te aarzelend, zodat de diri gent aftikt. „Mag het nog een keertje over?" De vraag galmt over het gazon naar de wagen. Het mag. Nu gaat het beter, maar deze keer is het verzoek van de opname-technicus, of het ook voor hem nog een keertje over mag. En als dan het hele werk is gezongen, bljjkt de dirigent toch weer niet tevre den. En dus wordt een bepaald gedeel te nog eens herhaald. Maar het lijkt wel of het nu niet zo briljant meer klinkt. slagwerkers kan horen, als de band in de radiowagen wordt afgedraaid. Op het dak van het stadhuis is een micro foon gezet. En nu mag de beiaardier even proefspelen, zodat de klanksterkte kan worden gemeten. Het is zo ongeveer half elf gewor den, als beiaardier Hein de Ligt zijn aandeel in de hymne stukje voor stuk je mag spelen en laten opnemen. Voor bijgangers en omwonenden van het plein horen vreemd op, als op dit late uur het carillon plotseling zulke onbe kende melodieën over hun hoofden laat buitelen. Vanuit de opname-wagen gaat een seintje naar boven: „Mijnheer de beiaardier, ik ken uw naam wel niet, want ik geloof, dat wjj ons nog niet aan elkaar hebben voorgesteld, maar goed, dat eerste fragment staat er pri ma op, net in het goede tempo. Als u nu dat tweede stukje speelt, dan snij ik het er meteen in." Op de ene band staan nu de caril lon-fragmenten uit de hymne, op de Het rijdende carillon, maandag uit Goes naar Velsen gehaald, komt er bij deze opname niet aan te pas. Het moet helemaal echt zijn. En daarom verhuist later op de avond de opname wagen naar het Plein 1945. Daar wordt een kabel tot boven in de toren ge bracht, zodat beiaardier Hein de Ligt aan de speeltafel via een microfoon de bandopname van koor, koperblazers en (Van een verslaggeefster) Het verhaal van Johan Relleke, die tien jaar geleden vanuit Amsterdam- Noord, uit de vriendelijke smalle La- myrusstraat, emigreerde naar Zuid- Rhodesië en daar in de tinmijnen va,n ,a7?.ativi Sing werken, is ver schrikkelijk. Als hij het tijdens het verlof, dat hij nu in Nederland door brengt, steeds weer opnieuw moet ver tellen, is de ontzetting nog in zijn stem te horen. „Ik beleef het elke keer weer en ik droom er nog vaak van. Het is een gruwelijke ervaring geweest. Waarschijnlijk ben ik wel de enige die nog in staat is om een der gelijke belevenis na te vertellen." Het gebeurde in januari 1963. Relleke bemerkte op deze natte maandagmid dag dat een van zijn arbeiders niet op was komen dagen. Vrienden van de ze Afrikaan vertelden dat hij de vorige dag was gaan vissen in de Gwaai, een zijriviertje van de grote Zambesi. „Ik nam mijn boxer mee en ging op zoek. Ik vreesde dat de man iels was over komen, dat hij een been gebroken had of zo en niet meer weg kon komen want hij was nogal plichtsgetrouw en maakte er geen gewoonte van om zo maar weg te blijven." De tocht langs de steile, onherberg zame oevers van de Gwaai was lang en moeilijk. Pennant, de hond, moest al gauw achterblijven omdat het pad veel te gevaarlijk werd. De aanval van de bijenzwerm kwam totaal on verwacht. Met honderden tegelijk do ken ze op Relleke neer, kwaadaardig zoemend en met duidelijke vijandige bedoelingen. „Ik wist niét hoe ik het had. Nou ben ik er geweest dacht ik, toen ik die zwarte kluit op me af zag komen, en helemaal in paniek dook ik het kolkende water van de Gwaai in. Ik werd door de kracht van het water meegesleurd langs de rotsen, terwijl de bijen zich op mijn hoofd nestelden en me staken waar ze maar steken konden. De pijn was onverdraaglijk. Ik moet het uitge schreeuwd hebben. Ik veegde de wrie melende massa steeds weer van mijn gezicht, maar ze kwamen terug in nog grotere getale. Dat ik nog bij be wustzijn gebleven ben snap ik nou nog niet. Ik dacht dat ik krankzinnig werd van pijn." Relleke's vrouw en zijn twee kinde ren kennen het verhaal van buiten. Ook mevrouw Relleke is er na die twee jaar nog zichtbaar van onder de in druk. De kinderen zijn nog te klein om te kunnen beseften wat hun vader heeft meegemaakt. „Nu klinkt het misschien waanzinnig, maar toen ik daar later op de oever lag en steeds meer bijen op me afkwamen het waren er dui zenden had ik geen moed meer om me nog te verweren. Ik was er zo erg aan toe, dat ik me maar het liefst helemaal wilde overgeven en ik liet me weer in de rivier glijden om te laten verdrinken. Gek eigenlijk, ik wilde op dat moment zo graag maar het lukte gewoon niet. Misschien dat er ergens in het onderbewustzijn van elk mens de wil is om te blijven leven. Ik kon niet dood. „Gekweld door hevige koorts aanvallen en een voortdurende diarree sleepte hij zich weer de oever op, waar hij tenslotte het bewustzijn verloor. Toen hij bijkwam was hij nog steeds van top tot teen met bijen overdekt. Relleke spoelde ze van zich af in het water van de Gwaai, maar hardnekkig kwamen er steeds weer nieuwe aanvallers. De zachte motregen, die begon te val len, hielp ook al niet. „De bijen verdwenen pas toen de zon was ondergegaan. Later vond een col lega van de tinmijn me. Ik schijn er vreselijk aan toe geweest te zijn. De arts, die aan de Kamativimijn is ver bonden, verleende me eerste hulp en gaf me een injectie, die de pijn be duidend verzachtte en toen werd ik naar het dichtsbijzijnde ziekenhuis ge bracht. Zeven uur zijn ze daar in de weer geweest om de angels uit mijn lijf te trekken. Ze telden er 2243. Het klinkt ongelooflijk als ik 't nu vertel. Later hebben ze, met een spe ciale apparatuur uit Salisbury, de hoofdstad van Zuid-Rhodesi nog an gels uit mijn tong en luchtpijp ge haald. „Na vijf dagen werd Relleke geheel genezen uit het ziekenhuis ont slagen. Zijn werkgever gaf hem nog wat tjjd om thuis van de doorstane emoties te bekomen. „Had ik wel no dig, ik was nog steeds helemaal van de kaart." Van Steven, de vermiste arbeider, is nooit meer wat gehoord. Men ver moedt dat hij gedood is door leden van dezelfde bijenzwerm, die Relleke heeft aangevallen. Pennant, de boxer van Relleke, werd daarvan ook het slachtoffer. De trouwe hond was zijn baas achterna gegaan, doch werd on derweg door de bijen doodgestoken. In alle kranten verscheen destijds het relaas van Rellpke's avontuur. De medische wereld raakte er niet over uitgepraat. Relleke is overigens kerngezond. Na zijn avontuur is hij nog eens door een bij gestoken. „Ik kreeg een bult en het was zo over." Hij blijft enkele weken in Nederland, gaat fami lie en kennissen bezoeken en dan weer terug naar Rhodesië. „Maar als ik er gens in de buurt an een bijenkolonie moet wezen, loop ik liever een flink eind om" HAARLEM, 21 sept. De startvlag voor het nieuwe hockeyseizoen is ge vallen. De eerste krachtmetingen moes ten plaats vinden zonder dat veel trai ning ter voorbereiding op de compe titie mogelijk was, want vele onder linge wedstrijden uit de voorgaande weken konden geen doorgang vinden vanwege de regen. Niettemin bleken de Haalemse clubs aardig voor de dag te zijn gekomen. Vooral Alliance beet de spits der, competitie goed af, want zowel de da mes als de heren kwamen met een 1-0 overwinning op de teams van het moeilijk te bestrijden SCHC thuis. HBS gaf de nieuwelingen in de promotie klasse, Strawberries-dames, een lesje met 40, terwijl de Blcemendaalse roodbroeken op eigen veld net een punt je konden verdienen aan Hilversum 2 (2-2). Ook Rood Wit kwam voor haar eerste elftallen met volle winst binnen, waarvan bij de dames in de promotie klasse Laren (3-0) en bij de heren Eechtrop 2 (2-4) de dupe werden. Ever Swift daarentegen haalde de helft, aan gezien de dames het tegen het sterke Hudito niet konden bolwerken (1-3), doch de heren in een sterke wedstrijd op een zeer zwaar veld bij Leiden een verdiende 1-4 overwinning behaal den. De overige uitslagen luiden: HEREN Overgangsklasse: SCHC Alliance 0-1. Promotieklasse: Alliance 2Ring Pass 3-0, GooiStrawberries 1-0, Amsterdam 4—Eechtrop 1-0, HBS Hilversum 2 2-2. 2e klasse: HDM 4— HBS 2 0-3, Alliance 3—HGC 3 1-0, Lei den 3Ever Swift 1-4, ZandvoortHDS 3 2-1, HermesStrawberries 2 4-0, Kraaien 2Scheybeeck 0-1, Eechtrop 2 Rood Wit 2-4, BMHC 3Hurley 2 0-4. 3e klasse: HBS 4Sisev 1-4, Leiden 6— Ever Swift 2 1-3, Rijswijk 2—BMHC 5 1-5, HBS 3Strawberries 3 5-1, Saxen burgersAdelborsten 4-0, Terriers Eechtrop 3 3-0, BMHC 4Zandvoort 2 2-0, Strawberries 4HBS 5 0-3, Hurley 4BMHC 6 2-1. 4e klasse: Strawber ries 5Cartouche 2-3, Groen Geel 7— Saxenburgers 2 3-1, Scheybeeck 2Lei den 7 5-0, Alliance 4Sarto 3-4. DAMES Promotieklasse: SCHCAl liance 0-1, BDHC 2—Fit 1-2, HBS— Strawberries 4-0, Rood WitLaren 3-0. EechtropAmsterdam 2 2-4, Zandivoort Soest 3-0. 3e klasse: Strawberries 2 2e klasse: Groen GeelHBS 2 4-0, Ever Swift—Hudito 1-3, AsvionBDHC 3 7-0, ZidwijckBDHC 5 2-1, Strawberries HBS 3 2-1, Alliance 2Rood Wit 2 4-1, 3-Gooi 3 1-0, HBS 4Amsterdam 3 0-1, Fit 2—BDHC 4 3-5. 4e klasse: Siseo 2—HBS 5 6-0, Alliance 4—Saxenburgers 5—3, Ever Swift 3Rood Wit 3 1-3, HBS 6HIC 4 0-4, Rood it 4—Ever Swift 2 5-1. (Van een verslaggever) ROTTERDAM, 20 sept. Het door een fatale ziekte sterk gedunde orang oetansbestand van Blijdorp is vanmor gen met drie stuks versterkt. Een vol wassen paar, Fred en Wilma (genoemd naar bekende stripfiguren) en baby Chrisje, genoemd naar Christa, de doch ter van de dierenoppasser Chris isaris die indertijd de verstoten en later ge> storven apebaby Tom met zoveei zor gen had omringd. Deze drie apen, kost baar geschenk van de directie van Vinke N.V. en de ene, geschenk van Artis aan Blijdorp hebben het verlies van zes dieren voor een groot deel gecompenseerd. HAARLEM BEVALLEN van een zoon: 17 sept. H. E. Berkenbosch-Maarsen, H. Stou- ten-Bressers, H- M. Jansen-Achten, E. C. Fuehs-de Vilder, C. M. Blom-Beers 18 sept.: C. M. Spoorenberg-Rutte, C van Herwaarde-Kabel, H. Evers-Bos W. K. Ouendag-Moser, J. Van den Bos- de Graaf, H. W. Verhoeven-WiUemse (2x), T. Medemblik-Maagdelijn (2x); 19 sept.: M. Kales-Mensink, L. A. de Groot-Hoefsloot, C. A. Blanken-Vrolijk. 20 sept.: A. Sabel-de Vries, M. Koks van der Wateren. Van een DOCHTER: 17 sept.: W. A M. van der Asdonk-Hoogland18 sêpt. G. G. Homringhausen-van der Kolk, de Vos-van Zuthem, A. M. M. Besel- Visser, H. van der Hoorn-Stokman, R. Drogtrop-Smit, N. Y. Engels-Pieters, C K. Vermij-Smit. 19 sept.: M. H. van Nispen-Vlaar, C. J. Beelen-van der Méij I. H. de Vries-van Dansik. ONDERTROUWD: 20 sept.: W. A Pauls en I. Weickelt, W. H. G. M Franssen en T. M. van der Westen G. G. M. Ruitenbeek en D. A. M van Zomeren, H. Sondorp en Y. van Aalst J. C. J. van der Vlist en A. I. C. Barten, L. M. Brouwer en W. A. M Hommes, J. W. Aalberts en T. Maag- delijn. GEHUWD: 20 sept.: K. J. Lindström en A. H. M. Dalk, J. J. Doornbosch en F. J. Braunschweig, C. L. van der Voorn en A. M. B. Stolker. OVERLEDEN: 16 sept.: G. Witte 59 j„ Gedempte Raamgracht, S. M. van der Ster-van der Beek, 88 j., Boerha velaan, 17 sept.: G. Vixseboxse, 77 j Orionweg, B. Bink, 74 j„ indischestraat H. C. M. Borstlap-Schuttelaar, 83 j. Kleverparkweg; P. Grande, 70 j„ Blin- kertlaan; 18 sept.: C. Menken, 72 j. Teslastraat, A. Fogarasi-Troznai, 81 j. Hazepaterslaan, B. Langeveld, 66 j. Boterstraat; 19 sept.: J. M. Klijn-Ko- oer, 65 j., Soerabajastraat, J. van der Brugge, 65 j., Gasthuislaan, J. Noote boom, 66 j., Dahliastraat: 20 sept.: Dekker, 74 j„ Blinkertlaan. andere de overige partijen. Voor de rest is het een kwestie van „schaar en lijmpot" om dit tot één geheel te componeren. In Santpoort vloog tij dens de opname een vliegtuig over. In de stadhuistoren zat bij de caril lonklanken ook een beetje wind. Zal het vrijdagavond allemaal te horen zijn? De technici staan tegenwoordig voor niets. Componist, dirigent en uit voerenden zullen er gespannen naar luisteren. Zij zullen er wel tevreden over zijn. Intussen was regisseur Jan Velzeboer in de burgerzaal met zijn zes mensen druk bezig aan de repetities van het stemmenspel van Max Dendermonde, dat vrijdagmiddag eveneens in pre mière gaat. Op de open galerij alweer een geluidstechnicus met bandrecorders, snoeren en luidsprekers, nu voor het produceren van de bijbehorende gelui den. En even verderop, tussen de to neelrepetities door, fantaseerde de heer H. Fidder op het elektronisch orgel, dat straks o.a. een rol zal kunnen spe len bij huwelijksplechtigheden, maar dat ook bij andere gelegenheden kan worden bespeeld. Het heeft een voor treffelijke klank en mogelijkheden te over. Wie het aantal mogelijkheden in de registratie wil uitrekenen, het zijn er 2 tot de dertigste macht, dus 2x2 2 en dit in totaal dertig keer. CINEMA PALACE. Dagelijks 2, 7 en 9.15 uur: Harlow, de platinablonde, 18 jaar. FRANS HALS. Dagelijks 7 en 9.15 uur, Tom Jones, 18 jaar. Dinsdag 8 uur. LIDO. Dagelijks 2, 7 en 9.15 uur: Operation Grossbow, 14 jaar. LUXOR. Dagelijks 2, 7 en 9.15 uur: Notti calde d'oriënte. 18 jaar. REMBRANDT. Dagelijks 2. 7 en 9.15 uur: De zwarte tulp. 14 jaar. ROXY, t/m woensdag: De hel van Saipan, 18 jaar. STUDIO. Dagelijks 2.15, 7 en 9.15 uur: Le bonheur, 18 jaar. MINERVA. Dagelijks 8 uur: Cleopatra, 14 Jr. Woensdag 2.30 uur: Boeven voor Scotland Yard, alle leeftijden. Dinsdag 21 september Grote of Sint Bavokerk. 8 uur: Orgel concert door Albert de Klerk. Dinsdag 21 september Stadsschouwburg. 8 uur: Toneelvereniging .Postaal Genoegen" met „Oscar". Dinsdag 21 september Krelagehuis. 8 uur: Lezing van bioloog dr. W. Kruyt over „Libellen onder en boven water" voor Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde. Woensdag 22 september Stadhuis. 2 uur: Openbare vergadering Haarlemse gemeenteraad. Provinciehuis, Dreef. 9.30 uur: Vergadering Provinciale Staten. Frans Halsmuseum, (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Hollandse, Italiaanse en Franse school de Haarlemse school van de 16e tot en met de 19e eeuw, waaronder Hals' meester werken. Dagelijks, behalve zondag geopend van 10 17 uur. Cruquius Museum, Historische stoom machine' en grote maquette van Nederland met waterstanden en overzicht overstro- - dagelijks van Zondags van mingsramp 1953. Geopend 9 12.30 en 1.30 5 uur. 1 5 uur. Teylersmuseum, Spaarne 16: Permanente expositie vsn schilderijen uit de 19e eeuw en. 20ste eeuw. Tekeningen Hollandse, Italiaanse en Franse school. Fossielen e.d. Dagelijks (behalve zondag en maandag) van 10 17 uur De eerste zondag van d meaand van 13 _117 uur. prentencabinet, Groot Heiligland 62: Ex positie van Poolse grafiek van 28 jonge grafici. Tot 26 september. Dagelijks van 1 5 uur. Zondag van 1 5 uur. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 76: Oude religieuze kunstschilderijen en mid deleeuwse beeldhouwwerken. Geopend van 10 12.30 en 1.30 5 uur (behalve maandag) Zon- en feestdagen van 2 5 uur. Woonhuis Jacobus .an Looy, Kleine Hout weg 103. Het voormalige woonhuis van de schilder-schrijver Jacobus van Looy. Ge opend donderdags van 10 12.30 en 13.30 17 uur. Zon- en feestdagen van 2 5 uur. Kunstcentrum „De Ark", Nw, Heiligland: Dagelijks van 10 8 uur, dinsdags gesloten. 2e etage: 100 ambachten van Jan Luyken. Dag. (behalve dinsdag) van 8 11.30 uur. T/m 2 oktober: Fototentoonstelling van Dullaert. Linnaeushof, Bennebroek: Openluchtten toonstelling van voorjaars- en zomerbloemen. Tropentuin en minicorso. Geopend dagelijks van 9 18 uur (t/m oktober)).) Artificia, Binneweg 95: Tentoonstelling van Kees Okx, grafieken en Arthur Varela, plastieken. Dagelijks van 9.30 6 uur. (t/m 30 september). Museum Het Huis van Looy, ingang Kam perlaan: Overzichtstentoonstelling van schil derijen, tekeningen en etsen van Sal Meijer, een der Nederlandse „Naïven". Tot 3 okt. Vishal, Grote Markt: Expositie van druk werken van Hendrik N. Werkman „de druk ker van het paradijs". Dagelijks van 10 17 uur. Zondag van 13 17 uur, t/m 4 oktbber. Kunstzaal „ln 't Goede Uur", Korte Hout straat 1: Geopend dagelijks van 10 6 uur en van 8 12 uur. DIVERSEN: Dinsdag 21 september Gebouw Treslong. 8 uur: Cabaret der onbekenden. Dinsdag 21 september DIVERSEN: Raadhuis. 8 uur: Openbare vergadering van gemeenteraad. FILMS: CAMERA. Dagelijks 2 en 7.30 uur: Exodus, 14 jaar. LIDO. Dagelijks 2.30, 7 en 9.15 uur: De gentleman van Cocody, 14 jaar. LUXOR. Dagelijks 2.30, 7 en 9.15 uur: De superman van de geheime dienst, 18 Jr, STUDIO. Dagelijks z.30, 7 en 9.15 uur: The ape woman, 18 jaar. REX. Dagelijks 2.30, 7 en 9.15 uur: De witte vrouw van het kasteel Borskl, 18 jaar. TRIANON. Dagelijks 2.30, 7 en 9.15 uur: Ontsnapping uit de Oriënt, 14 jaar. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum voor Volkenkunde, Steen straat 1: „Universi '65". Beeld van het dagelijkse werk van de Leidse Universiteit. Taveerne Tastevin, Beestenmarkt 14: Schilderijenexpositie, aquarellen, etsen en gouaches van C. Nljhoff. Sfeervolle ver lichting. Klassieke t.i folklorische muziek.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 4