President Soekarno is een groot Eén miljoen schade Cacaofabriek in Zaandam door brand verwoest Enorme hitte deed muren scheuren „AMSTERDAM EEN MOEDIGE KEUZE" Huwelijkssluiting vrijwel zeker in de Westerkerk ARTIKEL IN „ESQUIRE" „Geef mij een banaan en *n beetje sympathie en ik kus u eeuwig Gestrande lucht reizigers terug Weer vier jaar geëist tegen de koning v. Chaam' Zwitsers paar in Alkmaar in arrest Ere-penning voor Elise Hoomans Censuurbepaling ook voor pater Schoenmaeckers Turken staken bij De Meteoor Prof. Berkhouwer 25 jaar hoogleraar Zestienhonderd duiven verbrand in vrachtwagen Quadackers bij selectie Oranje PLAATS VOOR TWEEDUIZEND MENSEN Grootkruis voor prinses Christina Proef met zieken- verzorgsters in wijkverpleging Dit is dè jas! GRONINGEN Via Düsseldorf In hoger beroep Op verzoek Interpol Schouivburg Arnhem DAF vrijgesproken van overtreding CAO-metaal DINSDAG 21 SEPTEMBER 1965 PAGINA 5 Want mijn kamer is 9 bij 7. De meest ideale jas voor elke dag, elk seizoen, elke gelegen heid. Een jas met grote allure. DE JAS vIK KOM VAN DE TYPE- AFDEUNG OM UEEN, (TANDJE TEHELPENM7_ NEW YORK, 21 sept. (17PI) Presi dent Soekarno heeft zichzelf in een au tobiografisch artikel dat gisteren in het tijdschrift Esquire" is verschenen „een groot minnaar" genoemd. „De eenvou digste manier om mij, Soekarno, te ty peren bereikt men door te zeggen: hij is een groot minnaar. Hij houdt van zijn land, hij houdt van zijn volk, hij mint de vrouwen, hij houdt van de kunst en bovenal, hij houdt van zich zelf", aldus de 64-jarige Indonesische president. „Geef mij een banaan", zo voegt hij er nog aan toe „en een beetje sympathie uit een liefhebbend hart en ik kus U voor eeuwig". Soekarno heeft goedgevonden dat zijn naam werd afgedrukt onder het in Esquire" afgedrukte artikel dat een onderdeel vormt van een ,,auto- SCHIPHOL, 21 sept. De 46 ge strande vakantiegangers die zondag in Barcelona bleven steken toen een Spaanse DC-6 machine op Schiphol aan de ketting werd gelegd zijn in de af gelopen nacht met een ander vliegtuig uit Barcelona vertrokken. Het was een DC-7 van de Spaanse chartermaatschap pij Tassa, die echter koers zetten naar Düsseldorf teneinde iedere risico van een tweede inbeslagneming op Schiphol te vermijden. In alle vroegte is de groep van 46 on fortuinlijke reizigers daar vanochtend aangekomen en overgestapt in een bus naar Schiphol. Intussen is de DC-7 van Tassa met nog 20 Deense passagiers van Düsseldorf doorgevlogen naar Kopenhagen. (Advertentie) biografie verteld aan Cindy Adams" die in november in New York zal ver schijnen. Mevrouw Adams, de echtge note van de acteur Joey Adams, heeft in een periode van vijf maanden een groot aantal interviews met Soekarno gehad zowel in Djakarta als in Bogor. Soekarno zegt verder dat hij van me ning is dat het zijn plicht als revo lutionair is de inspiratie te zoeken die noodzakelijk is om een land op te bou wen en dat het om zulks met succes te bekronen noodzakelijk is van alles te houden wat er binnen zijn gezichts veld komt. Hij geeft echter toe dat de inspan ningen die de leiding van een revolutie nu eenmaal vergen hem niet ongemoeid hebben gelaten. ..Ik heb al zes jaar niet geslapen", zo zegt hij. „ik kan niet meer slapen... ik lees de hele nacht en ik denk de hele nacht en om vijf uui ben ik weer op. Voor de eerste maal in mijn leven heb ik slaappillen ingeno men. Ik ben moe, erg moe". Soekarno geeft toe dat hij ook zfn fouten heeft, „niemand in de moderne beschaving inspireert zo lievig tot pro- en contra-emoties als Soekarno. Ik word vervloekt als een schurk, en aanbeden als een god", zo zegt de president Hij zegt dat hij wordt beledigd door aantijgingen waarin hij wordt gehouden voor een werktuig van de communisten. „Laten we dit eens en voor altijd vast stellen", zo zegt hij: „ik oen geer com munist, ik ben het nooit geweest en ik zal het nooit worden ook. Zal .ik mijn hoofd moeten buigen voor Moskou? Een ieder die ooit in de nabijheid van Soe karno is geweest weet dat hij teveel ego bezit om een slaaf te worden van wie dan ook behalve dan van zijn volk". (Van onze correspondent) DEN BOSCH, 21 sept. De man die wel als „koning van Chaam" werd be titeld en die in de wielersport van Ne derland en België grote populariteit genoot heeft gisteren voor het Bossche gerechtshof opnieuw vier jaar gevan genisstraf met aftrek van voorarrest teger zich horen eisen. De Bredase rechtbank veroordeelde hem eerder tot twee jaar en zes maanden, tegen welk vonnis de officier van justitie, die ook daar vier jaar eiste, in beroep ging. De 46-jarige verdachte wordt ervan beschuldigd als gemeente-ontvanger van Chaam in de jaren 1961 tot en met 1964 uit de gemeentekas meer dam hon derdduizend gulden te hebben verduis terd. Hij beroept er zich vooral op, dat hjj met de verduisterde gelden de be kende wielerronde, de „Acht van Chaam", tot de derde ter wereld heeft gemaakt. (Advertentie) Alleen kolen geven leefwarmte ZAANDAM, 21 sept. Een korte maar hevige brand heeft gisterenmid dag het fabriekspand „De Halve Maan" van de N.V. cacaoindustrie J. Schoemaker te Zaandam verwoest. De hitte was zo intens dat de muren van (Van onze correspondent) ALKMAAR, 21 sept. De rijkspolitie heeft dit weekeinde binnen 24 uur na een oproep van Interpol in een pension te Bergen twee Zwitsers aangehouden, verdacht van diefstal met braak in Zwitserland en Frankrijk. Het waren een 34-jarige vertegenwoordiger en zijn verloofde, een 22-jarige serveerster. Een derde verdachte was daags voor deze arrestatie naar Scandinavië ver trokken. Een vierde verdachte, die zich in Frankrijk nog bij de drie anderen bevond, was nooit in Bergen geweest. In een van de zes 'koffers die het aan gehouden paar bij zich had, werd een in de nacht van 3 op 4 september uit het kantoor van de VW te Bergen aan Zee ontvreemde schrijfmachine aange troffen alsmede een in de nacht van 6 op 7 september uit een zelfbedienings zaak te Schoorl ontvreemd fototoestel en enig zilvergeld dat ook bij deze inbraken werd vermist. Beide arrestanten zijn ter beschikking van de officier van justitie gesteld. Vol gens de pensionhoudster ging het stel dikwijls 's nachts op pad, zodat ver moed wordt dat het nog meer inbra ken in deze omgeving op zijn kerfstok heeft. Als het onderzoek is beëindigd, zal het paar aan de Zwitserse justitie worden uitgeleverd. ARNHEM, 21 sept. Bij gelegen heid van het honderdjarig bestaan van de Arnhemse Stadsschouwburg heeft de schouwburgcommissie, die het gebouw namens de gemeente exploi teert, de legpenning van verdienste toegekend aan mevr. Elise Hoomans. De legpenning wordt gegeven aan ver dienstelijke acteurs en regisseurs. Eerder werd hij toegekend aan dr. Saalborn, Albert van Dalsum, John Gobau, Cruys Voorbergh en Ank van der Moer. Mevr. Hoomans heeft de penning gekregen omdat zij zoals de heer Johan van der Woude in zijn toespraak namens de schouwburgcom missie zeide een zeer belangrijk deel van de Arnhemse activiteiten van de toneelgroep Theater van het begin af heeft geleid. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, 21 sept. Ook voor de Jezuïtenpater mr. E. Schoenmaeckers gelden de beperkende bepalingen, die de provinciaal van de Jezuïeten onlangs van toepassing heeft verklaard voor de Am sterdamse studentenmoderator pater J van Kilsdonk. Pater Schoenmaeckers, die wij naar aanleiding van berichten hierover vroe gen vindt dit niets ongewoons. De be paling houdt in dat leden van de Jezuïe tenorde artikelen ter publikatie vooraf aan hun oversten voorleggen. „Vele Je zuïeten schrijven niet," a'dus pater Schoenmaeckers, „zodat de bepaling in het algemeen met wordt toegepast." Na het publiceren van een artikel in enkele buitenlandse bladen met name in het Engelse blad „The Month", waarin pater Schoenmaeckers zijn visie gaf op de si tuatie van de katholieke kerk in Neder land, waarin hij het niet eens is met de visie van de directeur van het Do cumentatiecentrum voor het Concilie in Rome, heeft de provinciaal in overleg met pater Schoenmaeckers de beperkend bepaling voor hem van kracht laten worden. Het heeft overigens niets te maken, aldus pater Schoenmaeckers, met het internationale lawaai van de laat ste week Het overleg met de provin ciaal heeft reeds enkele weker? geleden plaats gehad. Er is niets sensationeels aan de hand, aldus de Jezuïetenpater De bepaling wordt soepel toegepast. (Van onze correspondent) ARNHEM, 21 sept. Vijftig van de honderdvijftig Turkse werklieden van de n.v. Betonfabriek De Meteoor te Rheden zijn gisteren in staking gegaan. Daarenboven zijn enkele tientallen Tur ken maandagavond niet voor hun nacht dienst opgekomen. Het conflict draait hoofdzakelijk om het ontslag van land genoot Akkaya, wiens arbeidscontract de directie, om naar haar mening goe de redenen, niet heeft willen verlengen. Als gevolg daarvan heeft Akkaya zijn Turkse kameraden tot staking aange zet. Overigens heef een aantal Turken geweigerd mee te doen. Zij zeggen naar Nederland te zijn gekomen om te wer ken, niet om te staken. De stakers aan de poort halen tegenover de directie hun schouders op in een gebaar als, wij kunnen er ook niets aan doen. Zij staan onder zware druk van enkele ka meraden. Vandaag wordt de arbeidsat- tachê van de Turkse ambassade in Rhe den verwacht om over een oplossing van het conflict te spreken. Horizontaal: 1. onderstel van kanon, ouderdomspensioen; 2. in water drijven de organismen; 3. verstoteling, verou derd voegwoord; 4. enzovoort; 5. theorie, meer (D.); 6. de oudere, selderie, voeg woord; 7. een snijdende pijn veroorza kend; 8. snel, delfstof; 9. Noorse mans naam, omhulsel; 10. Oude Verbond (afk.), het gezicht betreffende; 11. plotseling, pers. vnw. Verticaal: 1. zoetigheid voor de bo terham; 2. blunder, Spaans veldheer; 3. kludht, parel van de Ardennen; 4. verenigen, Nederl. politieke partij; 5. In disch hand weefwerk, kip, hoezee (Lat); 6. sportgebeurtenis, spoedbestelling; 7. grondsoort schrijver van heldendichten; 8. joods hogepriester, uitroep; 9. produkt van zwemvogel; 10. zeer boos, ieder. Oplossing van 20 september. 1 lepra - 2 praline - 3 negende dekade - 5 deduktie - 6 tieren. 5/8/820D het pand openscheurden en gevaar voor instorten ontstond. De directie heeft in middels opdracht gegeven het gehele pand te slopen. De schade bedraagt 1 miljoen gulden welke door de verzeke ring wordt gedekt. Om 1 uur in de middag ontdekte arbeiders die buiten werkzaam waren dat er plotseling rookwolken uit het dak kwamen en kort daarna enorme vlammen uit de ventilatorgaten. De brandweer van Zaandam werd gealar meerd die met groot materieel uitrukte terwijl ook de brandweer van Zaandijk werd gewaarschuwd. Het fabriekspand ligt echter op een eiland nabij de Poel dat alleen te bereiken is via een smalle weg tegenover De Zaanse Schans. Daarom duurde het wel even voor er water gegeven kon worden. Toen de brandweer het eerste water gaf loeide en kookte het in het inwendige van de fabriek. Niet minder dan 25 stralen werden er op de vuurhaard gericht, bovendien kwamen twee waterkanon nen in aktie waarvan er twee 10 ton water per minuut produceerden. Het fabriekspand brandde als een fakkel en de muren spleten uiteen van de hitte die de brandende Tengawan- pitten waaruit cacaoboter wordt geëx traheerd veroorzaakte. De vette massa leek op kokende lava toen het door de wanden naar buiten spoot. Na anderhalf uur voortdurend tien duizenden liters water te hebben ge geven kreeg de brandweer van com mandant Bührs het sein te horen: brand meester. Maar inmiddels was er niets meer overgebleven dan een geblakerde ruïne welke zal worden neergehaald. In tegenstelling tot de traditie brak de brand ditmaal op een dag door de week uit. Het is namelijk tal van keren voorgekomen dat de brand bq Schoe maker zondagsochtends uitbrak. De huidige fabriek was in 1948 geheel opnieuw opgetrokken na een felle uit slaande brand. UTRECHT, 21 sept. Prof. dr. G. C. Berkouwer is op 11 oktober 25 jaar hoogleraar aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. Ter gelegenheid daarvan wordt op 11 oktober 's middags van 4 uur tot 5.30 uur een receptie ge houden in het I.C.C.-paviljoen in het Vondelpark. Daar zal hem een door Roeland Koning geschilderd portret worden aangeboden en een bundel we tenschappelijke opstellen waaraan be kende theologen uit binnen- en buiten land hebben meegewerkt. In het erecomité voor deze jubileum viering zitten onder andere kardinaal Alfrink, minister prof. mr. I. A. Diepen horst, prof. dr. A. A. van Ruler en mgr. dr. J. G. M. Willebrands, secretaris van de commissie voor de eenheid der christenen in Rome. Ook aan de jubi leumbundel voor prof. Berkouwer heb ben zowel roomskatholieke als reforma torische geleerden meegewerkt. Tot de buitenlandse medewerkers behoren prof. dr. Karl Barth. prof. dr. Hans Küng, prof. dr. Otto Weber en prof. dr. Oscar Cullman en tot de Nederlandse de professoren dr. H. Berkhof, mag. dr. E. Schillebreeckxa O. P., dr. G. C. van. Niftrik, dr. D. Nauta, dr. R. Schippers en dr. W. C. van Unnik. KRUISWOORDRAADSEL 234567*9 10 De heer j. P. 4. von Mook, verkoopleider Leef warmte! Keizer Otlostraat, Budel 'Anderhalf jaar geleden kregen wij dit huis. Knaap van een woonkamer, veel glas en alles pal op de wind. Mijn handelaar, die ook de wasmachine en de tv had geïnstalleerd, was toen zeer positief in z'n advies. Hij zeials je dit warm wilt stoken, vergeet dan wat je nu hebt. Dit krijg je alleen maar warm met kolen! Goed, we kregen vijf gulden terug voor dat ouwe ding en kochten een kolenhaard. Nou, 't heeft ons nooit gespeten om weer terug te zijn op kolen. Wat een verschilEcht warmte waar je wat aan beleeft. In de héle kamer! Heel wat vrienden en kennissen hebben ons voorbeeld al gevolgd. Leefwarmte.' (Van onze correspondent) VLISSINGEN, 21 sept. Meer dan zestienhonderd duiven uit Zeeuws- Vlaanderen en de Belgische grens streek zijn levend verbrand in een vrachtauto waarmee zij naar Doornik zouden worden vervoerd. De vrachtauto raakte in de buurt van Kortrijk in Bel gië door onbekende oorzaak in brand. De bestuurder kon nog net op tijd uit de brandende .'rachtauto springen. Hij verroerde met zijn auto 55 manden met dertig postduiven per mand. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, 21 sept. Bij onbe reikbaarheid van burgemeester mr. G. van Hall hebben wij wethouder mr. Th. C. M. A. Elsenburg om com mentaar gevraagd over het besluit van prinses Beatrix en de heer von Amsberg in Amsterdam in het hu welijk te treden. Hq zei het een moe dige beslissing te vinden. „De hoofd stad heeft tijdens het bezoek van het verloofde paar meer problemen ge boden dan andere steden," aldus mr. Elsenburg. „Daarom vind ik het charmant en moedig het huwelijk hier te sluiten." Het was hem abso luut niet bekend dat het huwelijk in Amsterdam zou worden voltrokken. Uit kranten had hij van de kandida tuur van Amsterdam en Den Haag vernomen. Hq zei steeds te hebben getwijfeld aan de kansen van de hoofdstad vooral omdat koningin Ju liana en prins Bernhard in Den Haag zijn getrouwd. Het is nagenoeg uitgesloten dat het hu welijk van de kroonprinses en de heer von Amsberg in een andere dan de Westerkerk wordt gesloten. De restauratie van de Nieuwe Kerk, die het eerst voor een dergelijke plech tigheid in aanmerking zou komen, vergt zeker nog jaren. Ook de Oude Kerk wordt thans gerestaureerd. De helft van deze kerk staat in de stei gers; de andere helft is nog in ge bruik. Dit jaar nog wordt een begin gemaakt net de restauratie van het middenschip. Pas als deze restaura tie voltooid zou zijn, hetgeen tien jaar kan duren, zo vernamen wij, zou dit bedehuis een kans maken. Een Amsterdamse kerk die nogal ge frequenteerd wordt door de konink lijke familie is de Lutherse kerk aan het Spui. Deze kerk is echter beslist te klein en dusdanig gebouwd dat het gebouw niet in aanmerking kan ko men. De Westerkerk heeft de beste kansen om verschillende redenen. Het is een kerk van allure en kan de entourage bieden die een koninklijk huwelijk vergt. Er zijn 1200 zitplaatsen en bij grote diensten kunnen er zelfs 2000 mensen in het gebouw. Het is de eer ste grote Amsterdamse kerk van na de reformatie. De banden met de ko ninklijke familie zijn van zeer recen datum. De koningin en de prins heb ben er met hun gezin de dankdienst gehouden ter gelegenheid van hun zil veren huwelijk. De Westerkerk staat aan de rand van de Jordaan en bevindt zich dichtbij het paleis op de Dam, dat, groten deels gerestaureerd, bij het huwelijk van de prinses en Claus een voor name rol zal spelen. De prinses heeft zich de laatste maanden herhaalde lijk persoonlijk op de hoogte gesteld van de restauratiewerkzaamheden in het voormalige Amsterdamse raad huis. Een voordeel is ook de route. Men kan van de Nieuwezijds Voor burgwal-uitgang linea recta door de Raadhuisstraat naar de Westerkerk aan de Westermarkt. Ds. H. A. Visser .an de Westerkerk gemeente zou het reusachtig vinden als de prinses in zijn kerk zou trou wen. „Dan krijgt de Westerkerk eens een beurt," zei hij. In het gebouw dat onder Rijksmonumentenzorg staat, zijn volgens ds. Visser dringen de restauratiewerkzaamheden beslist noodzakelijk. Weliswaar niet van een omvang als bij de Nieuwe en Oude Kerk, maar te herstellen is er nog heel wat. De muren zijn sinds de Rembrandt- herdenking niet meer ge'kalkt. Die zullen nu zeker een beurt krijgen." Ook wat betreft de entree onder de toren heeft de dominee de nodige wensen. Hij is bij de restauratie van de kerk volkomen afhankelijk van Monumentenzorg, dat de herstellin gen steeds uitstelt. In een eventueel besluit van de prinses en de heer von Amsberg het huwelijk in de Wes terkerk te sluiten ziet ds. Visser een grote stimulans voor een „nazorg beurt". Hij verwacht geen aandeel te hebben in de huwelijkssluiting. In 1962 leidde ds. Sillevis Smit de dank dienst van de koninklijke familie ter gelegenheid van het 25-jarig huwelijk van de koningin en prins in de Wes terkerk. Ds. Visser heeft die dienst toen niet meegemaakt: men had hem vergeten uit te nodigen. DEN HAAG, 21 september Bij K.B. is H.K.H. Maria Christina, prin ses der Nederlanden, prinses van Oran- je-Nassau, prinses van Lippe-Bies- terfeld, benoemd tot Grootkruis in de orde van de Nederlandse Leeuw. AMSTERDAM, 21 sept. Willy Quadackers, achterspeler van de Ere divisievereniging Fortuna '54 zal alsnog mogen deelnemen aan de centrale training voor het Nederlands B-elftal. De bondscoach Denis Neville heeft de Geleense voetballer uitgenodigd op grond van zijn laatste prestaties in de intertotowedstrijden en in de competi tie. Quadackers heeft recht op een nieuwe kans, nadat een blessure hem lange tijd had uitgeschakeld", aldus Neville. „Of hij, als hij voldoet, in het A-team zal worden opgenomen kan ik nog moeilijk zeggen. Het ligt in mijn bedoeling om een sterk „schaduwelftal" op de been te brengen, zodat ik bij een blessure van een A-speler direct zijn plaatsvervanger uit het B-team kan be trekken" Dat Quadackers bij deze se lectie moet behoren, alcus de bonds coach, hebben zijn prestaties in het Ne derlands elftal voldoende bewezen. UTRECHT, 21 sept. Een commis sie van de drie landelijke kruisvereni gingen bereidt een experiment voor tot inschakeling van ziekenverzorgsters bq het werk van de wijkverpleegsters. De voor deze proef benodigde geld middelen zullen worden gefourneerd door het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Dit wordt meege deeld in „gezondheidszorg", het maandblad van het Groene en Witie Kruis. Het experiment zal worden uitgevoerd in drie kleine gemeenten en een mid delgrote en grote stad. In deze plaatsen worden resp. driemaal één, drie en ne gen ziekenverzorgsters ingeschakeld. Het is de bedoeling, dat deze vijftien ver zorgsters een deel van het curatieve werk van de wijkverpleegsters overne men. Hierbij wordt vooral gedacht aan de zorg voor langdurig zieken en bejaar den. Daarnaast zouden zij kunnen hel pen bij het werk in het magazijn, het consultatiebureau, en dergelijke. De proef duurt ongeveer vijftien maanden. Er gaat een scholing van de ziekenver zorgsters van enkele weken aan vooraf. DEN BOSCH, 20 sept. Het ge rechtshof heeft de N.V. van Doorne's Automobielfabriek te Eindhoven vrijge sproken van de haar ten laste gelegde overtredingen van de C.A.O. Metaalin dustrie. Het Hof achtte geen overtreding van art. 21 van deze CAO bewezen, omdat is komen vast te staan, dat aan de N.V. DAF op volkomen rechtsgeldige wijze vrijstelling was verleend van de verplichting tot storting in het bedrijfs pensioenfonds, hetgeen meebrengt, dat verdachte ook niet was verplicnt om enig bedrag als premie voor hoi be drijfspensioenfonds in te houden. Art. 22 spreekt wel van het gelijkelijk dra gen van de kosten van de uitvoering van de Ziektewet, maar rept niet van een plicht tot het inhouden van premies op het loon door de werkgever. De premie is slechts een onderdeel van de kosten, die krachtens art. 22 gelijkelijk gedragen moeten worden. De verlich ting geldt niet voor elk onderdeel van die kosten afzonderlijk. In eerste instantie was de DAF door de economische politierechter te 's-Her- togenbosch veroordeeld tot 4 geldboeten van 5000 gulden, waarvan telkens 4000 gulden voorwaardelijk met twee jaar proeftijd. WERKELIJK? LMT/SXdaT MOET EEN HEEL BEKENDEJwEL... IK WEPKH/ERAL \DRIEJMR.' M/LLICENT.. M/LUCENr V MART/N

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 5