Volgend jaar bouw van 125.000 woningen Huren geleidelijk omhoog, subsidies tegelijk Ruim twee miljard meer aan belasting opbrengsten Hra Bouwwereld-oorlog in Zuid-Holland ASPIRIN® BAYER Verbetering wegen vraagt forse sommen '6/ Nieuwe aanval in „II Tempo55 op de Nederlandse Kerk Irene-affaire ten tonele X O o s? flUJL. NOG WACHTEN OP TELEFOON Nieuw beleid nog niet van invloed op begroting '66 Ruiten sneuvelen in 28 nieuwbouw huizen te Ter Aar KRITIEK OP KARDINAAL Wijziging TV- programma morgenavond TFeer schoten in Kopenhagen r yp 3 ir Jubileum Geef uw kinderen een goed middel, dat snel en betrouwbaar werkt: Kinder-Aspirin 's werelds meest gebruikte pijnstiller. DINSDAG 21 SEPTEMBER 1965 PAGINA (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG, 21 sept. Ook in 1966 zal worden gestreefd naar een optimaal gebruik van de be schikbare bouwcapaciteit, zo zegt de minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening, drs. P. C. W. M. Bogaers, in de miljoe nennota. Met name in de woning bouw zullen arbeidsbesparende bouwmethoden en verdere toepas sing van industriële en systeem bouw worden bevorderd. Het be leid zal erop worden gericht om met de bouw van 125.000 wonin gen een aanvang te maken, ex clusief de circa 3.000 zogenaamde vrijetijdswoningen. Dit aantal wordt globaal als volgt ver deeld: 60.000 woningwei,woningen, 16.250 gesubsidieerde particuliere huurwoningen, 23.750 eigen wo ningen met bezitsvormingsbijdra- gen en 25.000 woningen in de on gesubsidieerde sector. Minister BOGAERS kinder ™»w« DAAR STAAT metvruchtensmaak Vs-5-/ ACHTER Minister SUURHOFF wassen shampoo van L'Oréal de Paris In de loop van 1965 bleek, aldus mi nister Bogaers, dat in grote delen van het land de overspanning van de bouw markt aanzienlijk verminderde. Dien tengevolge was het verantwoord de produktie in 1965 niet in te perken bin nen de oorspronkelijke in het bouw programma gestelde grens van 4750 miljoen; het was mogelijk deze met enige honderden miljoenen te verhogen. Mede op grond hiervan laat het zich aanzien, dat in 1965 meer dan 110.000 (Van onze financiële redactie) DEN HAAG, 21 sept. Het Rijk zal in 1966 een bedrag van 17.503 miljoen aan belasting inkomsten ontvangen. Dit is maar liefst ruim 2,1 miljare. meer dan in 1965. En 'daarmee heeft de Staat een opmerkelijk record ge vestigd, want de belastinginkom sten hebben nog nimmer in enig jaar een zo forse stijging te zien gegeven als thans voor 1966 ver wacht wordt. De stijging van de belastingontvangsten beliepen vorig jaar nog „slechts" 1 mil jard. Van het geraamde bedrag van 17,5 miljard zal naar ver wachting 10,3 miljard binnen vloeien uit de inkomsten-, winst en vermogenbelasting. De reste rende 7,2 miljard zal verkregen worden uit de zogenaamde kost- prijsverhogende belastingen, als invoerrechten, omzetbelasting, wegenbelasting enz. Bij de raming van deze cijfers heeft de Staat rekening gehouden met een aan tal belastingmaatregelen, die in het afgelopen begrotingsjaar wer den genomen en waarvan de ge volgen zich ook in 1966 zullen doen gevoelen. Het betreft hier de doorwerking van de verlaging van de loon- en inkom stenbelasting, die op l juli ji. van kracht werd ƒ410 min) Het vervallen van de tegemoetko ming in de inkomstenbelasting die in 1965 voor éénmaal aan zelfstan digen werd verleend. Het niet meer van kracht zijn van deze maatregel levert ƒ25 min extra op. De doorwerking van de in het ver leden angebrachte wijzigingen in de fiscale investeringsfaciliteiten ƒ115 min). De belastingwijzigingen, die thans aan de orde zijn, waarbij evenwel nog geen rekening is gehouden met de invoering van de zgn. speculatie- winst-belasting. 77 min) De gevolgen van een aantal wijzi gingen in de afdrachttermijnen 335 min) Het totaal geraamde bedrag ad ruim ƒ17,5 miljard komt evenwel niet geheel ten goede aan de Staat. Aan het Ge meentefonds valt nl. een bedrag van ca. ƒ2,3 min toe. terwijl het Provinciefonds 139 min en het Rijkswegenfonds 15 min toebedeeld krijgen. Ten bate van de rijksbegroting voor 1966 resteert dan nog een bedrag van ruim f 15 miljard In de ramingen is echter nog geen rekening gehouden met de voorgenomen verhoging van de indirecte belastingen, van de vennootschapsbelasting en van de vermogensbelasting en evenmin met de derving van middelen door de ver laging van de loon- en inkomstenbe lasting DEN HAAG, 21 sept. ue stijgende vraag naar de diensten van 'iet Staats bedrijt der P.T.T. maakt naai het oor deel van de regering een verh.igin noodzakelijk van de kapitaalverstrek king voor liet verrichten van in veste ringen. Ondanks deze stijging die gro tendeels de teletoniesector ten goede zal komen, en de verwachting iat in 1967 en 1968 nog grotere bedragen aan de P.T.T. ter beschikking gesteld zul len worden - welke bedragen ',ijn af gestemd op de technische expansiemo gelijkheden van de P.T.T. zat het aantal wachtenden op een telefoonaan sluiting pas na 1968 een daling te zien geven. woningen gereed zullen komen (in 1964 100.978 en in 1963 79.523). De resultaten van het gevoerde be leid, zo gaat de bewindsman verder, werken in gunstige zin aan de oplos sing van het woningtekort. Naast uit breiding van de produktie zijn echter maatregelen gewenst op het gebied van de distributie. Hiervoor is onder meer nodig een huur- en subsidiebe leid, dat de doorstroming door het wo ningbestand en daardoor de aanpas sing van de woonsituatie aan de be hoefte zoveel mogelijk bevordert. Voor waarden voor een goed verloop van het doorstromingsproces zijn een aan trekkelijke kwaliteit van de nieuwe woningen en een evenwichtig huurpa- troon. Dit laatste betekent dat er in beginsel alleen huurverschillen mo gen bestaan, die door verschil in kwali teit worden gemotiveerd. Sprekend over het dit jaar bij de Tweede Kamer ingediende ontwerp tot wijziging van de Huurwet, zegt minis ter Bogaers nog het volgende: De huur zal op de duur kostendekkend moeten zijn, hetgeen betekent dat men bereid dient te zijn een redelijk deel van het inkomen aan huur te besteden. In deze gedachtengang fungeert de subsidie als tijdelijk stootkussen en geeft de huur der als het ware een voorschot op de kwaliteit. Dit voorschot zal moeten worden „ingelost" naarmate de inko mensontwikkeling voortschrijdt. De nieuwe „filosofie" van de subsidiëring houdt dan ook tevens een nieuwe me thodiek in, te weten een hoge aan- vangssubsidie om vooruit te kunnen grijpen op de toekomst en een auto matische jaarlijkse verhoging van de huur gepaard gaande met een even eens jaarlijkse verlaging van de sub sidie. Daarbij zal ook een doelbewust op doorstroming gericht beleid van de zijde van de gemeenten nodig zijn. Ten ein de de gemeenten hierbij behulpzaam te zijn, zal van rijkswege bijgedragen wor den in de voeding van gemeentelijke doorstromingsfondsen. Voor dit doel is een bedrag van 10 miljoen op de be groting uitgetrokken. Het te voeren nieuwe subsidiebeleid is met uitzondering van de te betalen bezitsvormingspremies (waarvoor een bedrag van 10 miljoen Is opgenomen) nog niet vai invloed op de uitgaven 1966. Deze invloed zal zich pas in de uitgaven voor 1967 manifesteren. Voor het komende jaar worden in de ont- werp-begroting de huursubsidies op 218 miljoen geraamd (als de voorge stelde wijziging van de Huurwet wordt aanvaard), waarvan ƒ130 miljoen bij dragen in de exploitatiekosten van wo ningwetwoningen en 62 miljoen vol gens de premie- en bijdrageregeling gesubsidieerde particuliere woningbouw. De vermoedelijke uitkomst 1965 zal zijn: totaal 225 miljoen, woningwet woningen ƒ140 miljoen en gesubsidieer de particuliere woningbouw 80 mil joen. Ter dekking van de kosten van woningverbetering en -splitsing wordt ƒ6 miljoen (1965 5 miljoen) uitge trokken. Minister Bogaers merkt verder nog op, dat aan de ruimtelijke ordening in toenemende mate aandacht zal worden besteed. Veel, van wat op dit terrein moet gebeuren, bevindt zich thans nog in het vlak van de oriëntatie en de voorbereiding. In de cijfers voor 1966 komt dit tot uiting in hogere bedragen voor voort te zetten en nieuwe onder zoekingen. Voor het verlenen van bij dragen ten behoeve van het veilig stel len van bufferstroken in de agglomera ties in de randstad Holland is voor de derde achtereenvolgende maal een be drag opgenomen. (Advertentie.) KATWIJK a.d. RIJN, 21 sept. - Op zondag 3 oktober a.s. herdenkt pa ter dr. CAECILIANUS HUIGENS O. F.M., de oprichter en eerste directeur der Kerkelijke Muziekschool te Utrecht, te Katwijk de dag, waarop hij zeventig jaar geleden in de orde der Franciscanen werd opgenomen. (Van onze correspondent) LEIDEN, 21 sept. In de Zuidhol landse gemeenten Ter Aar en Kouder- kerk aan de Rijn is onder glasgerinkel een oorlogje in de bouwwereld uitge broken, die alleen al in de eerstge noemde plaats een schade van 20.000 gulden veroorzaakte. Twintig bouwvak kers verschenen daar zaterdagmorgen om in opdracht van het Rotterdamse schildersbedrijf De Eendracht NV de rui ten te verwijderen uit 28 bijna gereed gekomen woningen. De grotere ruiten werden op een vrachtwagen geladen, de kleine stuk geslagen. Hetzelfde ge beurde in zes vrije sectorwoningen te Kouderkerk. Volgens de zeer verontwaardigde burgemeester van Ter Aar is de oor zaak, dat het genoemde schildersbedrijf overhoop ligt met de hoofdaannemer, de firma Van der Velden en De Jong uit Leiderdorp. Het schildersbedrijf De Eendracht heeft vijf maanden geleden het schildersbedrijf van de Amsterdam mer Van Hejjningen opgekocht. De Am sterdammer werkte al jaren met de- Leiderdorper aannemersfirma Van der Velden samen en mocht dat namens de Eendracht ook blijven doen, maar de onderlinge verstandhouding verslechter de snel. Vorige week deelde Eendracht- directeur Nagel de aannemer mee, dat hij alleen nog met hem over zaken wil de spreken en niet langer met Van Heij ningen. Volgens de heer Nagel is het glas zaterdagmorgen weggehaald omdat het van slechtere kwaliteit was „dan het bestek en ik wilden." Er zouden moei lijkheden zijn met te losse stopverf en zogenaamde weipasta, waardoor het werk zou worden afgekeurd. Bij de hoofdaannemer en de gemeente Ter Aar was hiervan echte niets bekend. Zij spraken vol lof over het schilder werk. „Het is een volslagen raadsel waarom dit gebeurd is", aldus Ter Aar's gemeente-architect. Ook voor de politie van Ter Aar die zaterdagmorgen de vrachtauto met glas (Advertentie) DEN HAAG, 21 sept. De minister van Verkeer en Waterstaat, de heer iUrlloff, zal volgend jaar voor eSP ""J? bedrag een beroep op de rijksmiddelen doen. Hü begroot zijn uitgaven voor 1966 op 1,802 miljoen tegen ƒ1.410 miljoen in 1965. Deze toe- \8 s*er*f beïnvloed door de als additionele post opgenomen uitgaven voor de financiering van andere dan rijkswegen in verband met het ver wachte van kracht worden van de Wet Uitkering Wegen. Van de hiervoor ge raamde ƒ152 miljoen betreft ƒ109 mil- joen de nabetaling over voorgaande ja- ren aan de provincies. Wordt deze na betaling buiten beschouwing gelaten dan stijgen de uitgaven voor crkecr en waterstaat met 283 miljoen of 19 pet. Het Rijkswegenfonds zal in 1966 ƒ321 miljoen ter beschikking krijgen, tegen f 265 miljoen in 1965. Deze stijging om vat een verhoging van ƒ35 miljoen van de bijdragen van het Rijk en een ho gere opbrengst van 20 miljoen van de opcenten op de motorrijtuigenbelas ting. De uitbreiding van het rijkswegen- net kan dan ook met kracht wordei voortgezet. De Coentunnel zal, naar mag worden verwacht, in 1966 vooi het verkeer worden opengesteld. Het bedrag van f 32 miljoen, dat voor verkeers- en vervoersdiensten op het gebied van het wegverkeer is geraamd, vertoont voor 1966 een verdubbeling ten opzichte van 1965. Hiervan is ƒ11.6 miljoen bestemd voor de rijksbijdrage aan de Nederlandse Spoorwegen in de jaarlijkse kosten van kruisingen met landwegen. Ofschoon nog geen beslis sing is gevallen over de vraag of een tweede spoorlijn dient te worden aan- legd tussen Amsterdam en Den Haag is intussen wél gebleken dat bij een eventuele aanleg het tracé via Schip- hoi zal dienen te lopen. Om technische redenen moet hiermee bij de aanleg van de nieuwe startbanen rekening wor den gehouden. Wat betreft de landaanwinning kan worden medegedeeld, dat de inpolde- ringswerken van Zuidelijk Flevoland in 1966 hun eindfase naderen. De djjk- bouw zal, naar mag worden ver wacht, in 1967 zijn voltooid, waarna met de bemaling kan worden begon nen. Voor de aanleg van de Deltawerken is een bedrag van 180 miljoen uitge trokken. tegen 153 miljoen in 1965. Het verschil is in hoofdzaak bestemd voor de werken in het Brouwershaven- se Gat en het Volkerak. De strijd te gen de, waterverontreiniging wordt met kracht voortgezet. Het subsidiebedrag voor bijdragen aan derden is sedert 1964 verdrievoudigd. Voor het onderhoud en de aanleg van de waterwegen wordt in 1966 een bedrag van ruim 320 miljoen nodig geacht. De Europoorthavens, het Noord zeekanaal en de havenmond van IJmui- den vergen aanzienlijk meer dan in 1965 voor deze werken werd uitgetrok ken. In 1966 zal worden begonnen met de aanleg van de Schelde-Rijnverbin- ding. in beslag nam is het gebeurde een raadsel. Zij heeft gisteren verscheidene mensen gehoord. Het is echter de vraag, of deze zaak voor de rechter ge bracht wordt. De Leiderdorper aanne mer heeft zijn advokaat in Den Haag opdracht gegeven de zaak verder te behartigen, maar deelde voorts mee: „Als het glas snel in de sponningen komt, is de zaak wat ons betreft wel rond. De heer Van Heijningen heeft de schilders gisteren met het verwijderen van de stopverf laten beginnen." Hoe de oorlog echter ook eindigt, vertra ging ontstaat er in elk geval en de schade is evenmin ongedaan te maken. ROME, 21 sept. (KNP) Het Ita liaanse dagblad „II Tempo" de spreekbuis van de ultra-conservatieve richting binnen het Concilie heeft een nieuwe aanval gelanceerd op kar dinaal Alfrink. Het blad deed dit in een nabeschouwing over de rede, die de kardinaal verleden week ter verde diging van de Nederlandse katholieke gemeenschap heeft gehouden. „II Tem po" verwijt de kardinaal, dat hü „een ongehoord voorbeeld heeft gegeven van polemische heftigheid". Het blad citeert hiervoor het commentaar van de Fran se journalist Henri Fesquet in „Le Monde", die de kardinaal hulde be tuigt als een „nieuw type" bisschop, „die niet bang is te spreken en de machtigen in de Kerk niet naar de mond praat". Kardinaal Alfrink reageerde, zo is geschreven, op de campagne, die na de publicatie van Mysterium Fidei losbarstte tegen de katholieke ge meenschap van Nederland, aldus „II Tempo". In werkelijkheid echter zjjn „bepaalde berichten" over Nederland van oudere datum dan de encycliek, zelfs vele maanden ouder. „II Tem po" herinnert aan berichten van be gin 1964 over „domheden" in katho liek Nederland, maar zo zegt het blad „het is niet bekend of die domheden ooit door kardinaal Alfrink zjjn gecorrigeerd of veroordeeld". Het blad vervolgt met een kennelijk op eenzijdige voorlichting gebaseerde beschrijving van wat zich aan „dom heden" in de katholieke Kerk van Ne derland zr.u hebben afgespeeld. Het blad beweert, dat in een Eucharistie viering de gelovigen zelf brood van huis meenamen, het in de hand hiel den onder de consecratie en het daar na nuttigden. Het blad verwart ver volgens de openbare boetevieringen met „collectieve absoluties" en hekelt de dialoog katholicisme-communisme. Het vermeldt een radiodiscussie, waar afin „een marxistische homosexueel en een „geïnverteerde die zich katholiek noemtdeelnamen. „II Tempo" merkt op, dat „de moe dige kardinaal misschien toch geen ge lijk heeft, wanneer hij opmerkt dat men alleen de laatste tijd in de wereldpers, en niet alleen in de Italiaanse kran ten, berichten heeft kunnen vinden over vele verbluffende experimenten van het geëngageerde Nederlandse katholi cisme. Het blad vindt het bovendien maar heel vreemd, dat er onder de Nederlandse katholieken een anti-cu- riale gezindheid heerst en dat de kar dinaal dat zomaar toegeeft. Het blad voert de Irene-affaire aan als bewjjs, dat de protestanten in Ne derland tegenover de katholieken en vooral tegen de oecumenische openheid wantrouwend en onverschillig staan. Het besluit met de opmerking, dat het toch wel opvallend is. dat de „dom heden" binnen het Nederlandse katholi cisme precies op die geloofswaarheden betrekking hebben, waarin het protes tantisme van het katholicisme ver schilt. Met die domheden zoeken Ne derlandse katholieken toenadering tot de protestanten, zo meent „II Tempo". NEW YORK, 21 sept. (UPI) De Italiaanse minister van buitenlandse za ken, Amintore Fanfani, kan er zeker van zjjn dat hij vandaag wordt geko zen tot voorzitter van de 20ste Algeme ne Vergadering van de V.N. Koca Po- povic, de Joegoslavische ex-minister van buitenlandse zaken en de enige andere kandidaat voor deze post. heeft zjjn kandidatuur ingetrokken. HILVERSUM, 21 sept. In verband met de uitzending van de voetbalwed strijd Real Madrid-Feijenoord, is het programma van de VPRO van morgen avond als volgt gewijzigd. 20.00 Eerste journaal. 20.20 VPRO-programma vanuit de Fira- to te Amsterdam, waar Wim Ito ver schillende artiesten voor het voetlicht zal brengen. 20.45 Met Fejjenoord naar Madrid. In terviews van verslaggever Herman Kuiphof aan boord van het Sabena- vliegtuig, dat het Feijenoord-elftal naar Spanje bracht. 20.55 Eerste helft. 21.45 Pauze. Leo Kool interviewt in de studio te Bussum enkele sportmensen, plm. 21.55 Tweede helft, plm. 22.40 Flashing Fashion, plm. 22.50 Tweede NTS-joumaal. De eerder gepubliceerde program ma's van de Oude Draaidoos van Si mon van Collem en de film „De ander" door de Nederlandse cineast Erik Terp stra zullen op 5 oktober via Nederland 2 worden uitgezonden. KOPENHAGEN. 21 sept. Op het eiland Amager bij de Deense hoofdstad Kopenhagen, waar in de nacht van vrij dag op zaterdag vier politie-agenten wer den doodgeschoten, zijn gisteravond kort voor middernacht schoten op iemand gelost, die echter geen doel troffen. De kogels zouden zjjn afgevuurd uit twee auto's van het merk Volvo, die men een halfuur tevoren met grote snelheid door het centrum van Kopen hagen had zien rijden. Een grote poli tiemacht is naar Amager gedirigeerd, waar ze onder meer het „K-mgelunden bos heeft omsingeld. (Advertentie) DE TROONREDE DEN HAAG, 21 september Koningin Juliana heeft vanmiddag bij de opening van het parlementaire jaar de volgende Troonrede uit gesproken; „Leden der Staten-Generaal, Met dankbaarheid denken mijn man en ik terug aan de ontvangsten, die wij dit jaar in uw midden mochten meemaken ter gelegenheid van de verlovingen van onze dochters Beatrix en Margriet. Beatrix en Claus von Amsberg hopen in het komende voorjaar in het huwelijk te treden; een officiële datum kan uiteraard pas worden vastgesteld wanneer de rijkswet, houdende toestemming tot het huwelijk, zal zijn tot stand gekomen. Het ontwerp daartoe wordt u heden aangeboden Een dergelijk wetsontwerp voor het huwelijk van Margriet met Pieter van Vollenhoven zal u in de loop van dit zittingsjaar bereiken. Het was mij een vreugde, dat Suriname en de Nederlandse Antillen bij de verloving van onze dochter Beatrix door hun ministers-presi denten vertegenwoordigd waren. Ik verheug mij op het bezoek, dat ik samen met mijn man aan die landen ga brengen. De vriendschap die de delen van het koninkrijk op zo gelukkige wijze verenigt, geeft de regering vertrouwen in de toekomst. OOG In geen land ter wereld is de beschikbare ruimte per inwoner zo gering als in Nederland. Bovendien groeit onze bevolking snel. Hier door en door de stijging van de welvaart die nieuwe behoeften schept, zien wij ons voor steeds grotere problemen geplaatst. Deze problemen doen zich in het bijzonder voor op het gebied van de woningvoorzie ning, het verkeer, het onderwijs, de recreatie en de volksgezondheid. De bouwnijverheid toont gelukkig een voortgaande groei vooral wat de woningbouw betreft. Op grond van de bereikte resultaten acht de regering het mogelijk en dus noodzakelijk, dat in 1966 de bouw van 125.000 woningen wordt ter hand genomen. Daarmede zal een be slissende fase worden bereikt in de strijd tegen de woningnood. De lange lijst van verkeersslachtoffers herinnert er ons vrijwel dagelijks aan, dat de verkeersonveiligheid krachtig moet worden be streden. Nu via het rijkswegenfonds voor een reeks van jaren meer middelen ter beschikking komen voor de wegenbouw zal, wanneer bovendien het ontwerp wet Uitkeringen Wegen zal zijn aanvaard, de versnelling van de wegenbouw buiten de steden verzekerd zijn. Ook voor de problemen die het verkeer in en nabij de steden oproept, tracht de regering spoedig oplossingen te vinden. Zij zal vooral nagaan welke bijdrage het openbaar vervoer daarbij kan leveren. De regering ziet het als haar taak te bevorderen, dat het onderwijs mede door een verdergaande democratisering zoveel mogelijk aan de veranderende inzichten en omstandigheden wordt aangepast. Een vernieuwing van de Lager Onderwijswet 1920 zal worden voor bereid. In het thans aanvangende zittingsjaar zal het ontwerp van de overgangswet voor de wet Voortgezet Onderwijs worden ingediend. De snelle toeneming van het aantal studenten en de ontwikkeling van het wetenschappelijk onderzoek dwingen de regering tot een voort varend wetenschapsbeleid. De Academische Raad zal in 1966 advies uitbrengen over de structuur van het wetenschappelijk onderwijs en met name over de mogelijkheid tot verkorting van de studieduur. Ook op andere terreinen van de cultuur wil de regering door meer gelden ter beschikking te stellen meer mogelijkheden voor ons volk openen. Zij zal de culturele zelfwerkzaamheid bevorderen en de ge legenheid voor ontwikkeling en ontspanning van jeugdigen en vol wassenen verruimen. Nauw verwant hiermede is haar beleid inzake de aankoop van natuurterreinen en de bestrijding van de toenemende verontreiniging van lucht, water en bodem; wettelijke maatregelen worden hiertoe voorbereid. Voorstellen ter verwezenlijking van het voorgenomen beleid inzake onroerend goed zijn eveneens in voorbereiding. Al deze voorzieningen worden mede uit een oogpunt van ruimtelijke ordening gecoördineerd in een doelbewust beleid, dat zowel op wetgevend als op bestuurlijk gebied grote aandacht vraagt. Met deze voorzieningen, gericht op het welzijn van heel ons volk en met haar plannen tot hervorming en modernisering van ons recht wil de regering voor iedere Nederlander de mogelijkheden vergroten om zowel in materieel als geestelijk opzicht tot volle ontplooiing te komen. Dit geldt evenzeer op sociaal-economisch gebied, waar de -egering streeft naar een zo rechtvaardig mogelijke verdeling der ledrijfsresultaten en naar versterking van de plaats van de arbeid n de onderneming. De individuele burger en zijn vrijheid in een goed ;eordende samenleving staan bij dit alles in het middelpunt. G G O Het is duidelijk, dat de zojuist genoemde voorzieningen, ook wanneer daarbij de noodzakelijke soberheid in acht wordt genomen, een belang rijke verhoging betekenen van de uitgaven van het rijk. Aan de finan ciën der gemeenten worden daardoor evenzeer hogere eisen gesteld. Reeds was het onontkoombaar dat de uitgaven voor 1965 aanzienlijk sterker stegen dan aanvankelijk was voorzien. De regering acht een verdere verhoging voor 1966 alleen verantwoord, indien door een ;amenstel van maatregelen een inflatoire ontwikkeling van binnen landse herkomst wordt voorkomen en de verhoogde lasten rechtvaar dig worden verdeeld Zij zal hierop haar beleid richten. De economische ontwikkeling van ons land is in vele opzichten bevredigend. Produktie en uitvoer vertonen een redelijke groei, terwijl een hoog peil van werkgelegenheid wordt gehandhaafd. De betalings balans zal dit jaar waarschijnlijk een overschot opleveren. Niettemin geeft het voortduren van de opwaartse druk op de prijzen reden tot zorg. Het prijsbeleid zal daarom krachtig worden voortgezet, zowel ter bevordering van een evenwichtige economische ontwikkeling als ter verdere verhoging van het levenspeil. In samenhang hiermede acht de regering de totstandkoming van langlopende collectieve arbeids overeenkomsten van grote betekenis. Zij verwacht, dat de Sociaal- Economische Raad door het uitbrengen van een interimadvies in dit najaar, een bijdrage zal leveren tot een soepele overgang van de hui dige naar nieuwe spelregels voor de loonvorming. Teneinde inflatie tegen te gaan wil de regering de noodzakelijke uitgavenvermeerdering voor een belangrijk deel dekken door be lastingmiddelen. Deze zullen zoveel mogelijk op minder noodzakelijke goederen betrekking hebben. De regering zal voorstellen o.a. de belas tingen op alcoholische dranken, tabak, personenauto's en minerale oliën te verhogen. Daarnaast zullen de in 1954 en 1955 ingevoerde vrijstellingen van omzetbelasting voor schoeisel geheel en voor textiel ten dele worden opgeheven. Tenslotte zullen de vennootschapsbelasting en de vermogensbelasting de laatste tijdelijk enigszins worden verhoogd. Tegenover deze verhogingen zal een verlichting van de loon- en inkomstenbelasting, grotendeels door toekenning van be- lastingspaarbrieven, worden voorgesteld. Deze verlichting zal leiden tot een aanzienlijke beperking van de stijging van de belastingdruk vooral voor personen met een laag inkomen. De regering handhaaft de reeds vastgestelde verlaging van de loon- en inkomstenbelasting per 1 januari 1967 en zal voorstellen doen om met ingang van dezelfde datum de belastingdruk voor ongehuwden te verlichten. In de loop van dit zittingsjaar zal u een nota worden voorgelegd, waarin de grote lijnen van het economisch structuurbeleid zullen worden aangegeven in het perspectief van de te verwachten economi sche ontwikkeling tot 1970. Reeds thans zij erop gewezen, dat voor de economische groei een verdere verhoging van het kwalitatieve peil van onze industrie nodig is. Dit vereist een versterkte inspanning op het gebied van onderzoek en ontwikkeling. Binnenkort zullen de Kamers worden ingelicht over de maatregelen die de regering nodig acht voor de aanpassing van de mijnindustrie en voor de wijziging van de industriële structuur van Zuid-Limburg. In overleg met het bedrijfsleven zullen regelingen worden getroffen voor de ontwikkeling en sanering van midden- en kleinbedrijf. Het beleid van de regering blijft gericht op versterking van de economische positie van de landbouw en de visserij en op verbetering van de levensomstandigheden van de betrokken bevolkingsgroepen De begroting biedt daarvoor grotere mogelijkheden. Met de invoering per 1 januari 1967 van de arbeidsongeschiktheids verzekering en van een volksverzekering tegen zware geneeskundige risico's, streeft de regering ernaar in de resterende kabinetsperiode tot een voorlopige afronding te komen van het sociale zekerheids stelsel. De daarvoor nog noodzakelijke wetsvoorstellen zullen zo spoedig mogelijk worden ingediend. O O O De regering is er zich van bewust, dat onze levensbelangen onver brekelijk verbonden zijn met de wereldsituatie. De toenemende onder linge afhankelijkheid der volkeren dwingt tot verdieping van de inter nationale saamhorigheid. De verschillende vormen van Europese samenwerking, waaronder de Benelux, vervullen daarbij evenzeer een onmisbare functie als het Atlantisch bondgenootschap. De regering hoopt vurig, dat de gevechtshandelingen tussen Indië er. Pakistan spoedig tot een einde zullen komen. Zij zal daaraan als lid van de Veiligheidsraad naar vermogen bijdragen. De toestand in Vietnam, waar nog steeds geen oplossing is gevonden, die zowel de vrede als de gerechtigheid kan dienen, blijft zeer zorgelijk. Daar en elders in de wereld zal de regering haar medewerking geven aan iedere eerlijke poging tot het beslechten of voorkomen van geschillen. Zjj steunt het streven om in internationaal overleg de spreiding van atoomwapens tegen te gaan en te komen tot een verantwoorde be perking der bewapening. De waarborging van vrede, vrijheid en veiligheid vereist, dat ons defensiebeleid intussen onverminderd gericht blijft op het leveren van een passend aandeel in het Atlantisch verdedigingsstelsel. De Europese Gemeenschappen maken een kritieke tijd door. De economische integratie van de zes landen wordt in gevaar gebracht door grote tegenstellingen binnen de E.E.G. over de politieke aard en bestemming van de gemeenschap. Tezamen met andere lidstaten houdt Nederland vast aan de opvatting, dat de opbouw van de Euro pese Gemeenschappen moet worden voortgezet op supranationale en democratische grondslagen en dient te worden ingepast in de Atlan tische samenwerking. De regering zal daartoe alle pogingen in het werk stellen, in de hoop dat ook thans de gerezen moeilijkheden overwonnen zullen worden. OOG Leden der Staten-Generaal, Ondanks de vele problemen die nog om een oplossing vragen, is er twintig jaar na de tweede wereldoorlog alle reden tot dankbaarheid voor de vooruitgang en de welvaart waarin wij ons mogen verheugen Tegelijkertijd moeten wij echter vaststellen, dat vele landen steeds verder in welvaart bij ons achterblijven. Niet slechts uit politieke nood zaak, maar vooral uit menselijke solidariteit, moeten wij bereid blijven met die landen samen te werken voor hun verdere ontwikkeling en ons daarvoor grotere financiële offers en persoonlijke opofferingen getroosten. Zowel binnen als buiten ons koninkrijk hebben wij dus belangrijke taken te vervullen De regering vertrouwt, dat ons gehele volk daartoe wil samenwerken, wanneer gij, leden van de Staten-Generaal, uw in stemming aan de u voor te leggen plannen kunt geven. Die instem ming vraagt de regering niet alleen omdat de Grondwet haar daartoe verplicht, maar vooral omdat zij een voortdurend en intensief overleg met de volksvertegenwoordiging onmisbaar acht voor het levend houden der democratie. Zij zal er gaarne aan medewerken, dit over leg in grote openheid te voeren. In het komende jaar wacht u wederom een veelzijdige en verant woordelijke taak. Moge het u gegeven zijn deze taak in het belang van ons koninkrijk te verrichten met de wijsheid en de voortvarend heid, die*onze tijd eist. Met de bede, dat God uw arbeid en ons volk moge zegenen, vei klaar ik deze zitting van de Staten-Generaal geopend."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 9