Aandeel totale bouw ïingbouw in moet groter Tankauto met gevaarlijke lading door veren gezakt V ol-continu- dienst bij 1 an Gelder Esso Extra: de benzine met 3 winstpunten J. Douwes overleden „Platina" sneeuwwit Senaat akkoord met natte mijnwet H.&J.Lamp Kerkconcert in Santpoort Snellius" gooide 7000 es in oceaan De Gaulle wil gezag VS-bases in Frankrijk Bromfietser ging nog sneller Wielrijder gedood Met schat van wetenschappelijke gegevens terug van lange reis Herald Tribune: Met oppositie stemmen ook 2 KVP 'ers tegen Min. Bogaers: einde woningnood in 1970 Oud-hoofdredacteur van Libelle Om Nederlandse titel Vier schakers gelijk voor laatste ronde Nog krachtiger! De nieuwe Esso Extra geeft uw motor maximum energie voor maximum prestaties. Al snel na de start, die ook vlotter ver loopt Nog veiliger! Met deze nieuwe benzine heeft u altijd kracht in reserve, die nodig is voor uw veiligheid op de weg. Tank dus Esso Extra Nog zuiniger! De nieuwe Esso Extra houdt het brandstofsysteem schoon, de bougies goed vonkend. Dat spaart uw motor en bespaart u benzine. Op het kruispunt van de Nassaukade en de Bos boom Toussaintstraat in Amsterdam rolden gisteren drie boomstammen, die élk enkele tonnen wegen, van een rijdende vrachtauto. Het kwam hard aan: een kleine vrachtauto werd zwaar beschadigd en een paar fietsen werden verpletterd. Positief geluid (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 22 sept. Minister Bo gaers vindt het aandeel van de woning bouw in de totale bouw (vorig jaar 49,3 procent) te gering. Van de bouw capaciteit van volgend jaar (ter waar de van 6 miljard) is 52,7 procent voor woningbouw gereserveerd. De mi nister verwacht ook, dat dit percentage verder zal stijgen, aldus de toelichting op de begroting van het departement van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Or dening. Met nog meer overtuiging dan in het najaar van 1964 meent de minister te mogen stellen, dat het tekort aan woningen in het algemeen in 1970 zal zijn verdwenen. De feitelijke ontwik keling is tot nu toe in gunstige zin van de ramingen afgeweken. Nieuwe nog niet gepubliceerde gegevens uit een in 1964 ingesteld onderzoek naar de behoefte aan woningen bevestigen de minister in zijn overtuiging. Vol gens dit onderzoek bedroeg het ge raamde tekort aan woningen niet 218.000 maar tienduizend minder op 1 januari 1964. Tevens mag worden aangenomen, dat het toenemen van de behoefte aan woningen tot 1970 eerder te hoog dan te laag is ge raamd. Uit het onderzoek blijkt ook, dat van de vraag naar woningen meer dan zestig procent uitgaat naar woningen die een huur hebben van 62.50 tot 125 per maand. Zeven pro cent van de vraag richt zich op wo ningen met een huur van minder dan 62.50 per maand. Minister Bogaers herhaalt als zijn overtuiging, dat in verschillende delen van het land al in 1967 een einde zal komen aan de woningnood. Daar zal dan niet alleen de gelegenheid zijn vrij heid toe te staan op de bouwmarkt en bij het bepalen van de huur. Ook zal daar dan de noodzaak van een algeme ne woningdistributie verdwijnen. Het geen niet zonder gevolgen zal blijven voor de toepassing van de woonruim- tewet. Deze „resten van een schaarste- economie" zullen in deze delen van het lanu binnen afzienbare tijd kunnen wor den opgeruimd. In de toelichting op de begroting wordt verder gezien dan 1970. In de resterende decennia van deze eeuw, zo staat er te lezen, zal nieuwe woonruim te moeten worden geschapen voor rond acht miljoen mensen. Dit betekent, dat er in die period* ten minste evenveel aan in hoofdzaak stedelijke woonmilieu moet worden bijgebouwd als er thans aanwezig is. Voorlopig zal de groei voor al in het noorden en het deltagebied worden gestimuleerd. Minister Bogaers deelt in zijn toelich ting mee, dat de raad van ministers uit het kabinet die zich bezig houdt met de ruimtelijke ordening, de toe komst van Lelystad heeft besproken. De raad is van mening, dat het in feite een minimale taakstelling is Le lystad voor het eind van deze eeuw te doen uitgroeien tot een plaats met hon derdduizend inwoners. Voor de komen de tien jaar ziet de raad tot taak een plaats van tien- tot vijftienduizend in woners tot stand te laten komen. VELSEN, 22 september Op het Zuidelijk Pontplein is gistermorgen kwart voor elf een tankauto, geladen met twintig ton ammonium nitraat, bij het afrijden van de pont door zijn veren gezakt. De gevaarlijke lading, die van de Mekog kwam en bestemd 'was voor Kralingse Veer, is onder toe zicht van de brandweer in een ar.dere tankauto overgepompt. -Het heeft tot ongeveer 1 uur in de namiddag ge duurd, voordat het Pontplein weer vei lig was. IJMUIDEN, 22 september Op de hoek Kennemerlaan - Julianakade - Huygensstraat wilde gistermiddag half een de 21-jarige bromfietser J.D. uit IJmuiden-Oost een scooter voorbijrij den. Hij kwam tegen de zijkant van de scooter, viel en moest met een her senschudding naar het Antonius Zieken huis worden overgebracht. VELSEN-NOORD, 22 sept. De pa pierfabriek Van Gelder Zonen heeft ihans besloten de eerste fase van de in voering van de vol-continudienst te doen ingaan op maandag 27 september. Hier mee wordt onder meer bereikt, dat de verschillende ploegen, waarin uiteraard een aantal mutaties zullen plaatsvinden, tijdens het eerste produktieweekeinde op 2 en 3 oktober reeds enigermate in hun nieuwe samenstelling zijn inge werkt. De werkzaamheden zullen op 27 september worden aangevangen als ge bruikelijk op maandag. Voor de loonbetaling zal de vol-conti nudienst worden geacht te zijn inge gaan op zondag 26 september te nul uur. Het ligt in de bedoeling reeds in het midden van de week, aanvangende op 27 september, de eerste geplande stilstand van P.M. 21 te doen plaats vinden voor het verwisselen van de ma chinebekleding en voor het verrichten van reparatiewerkzaamheden. Hiermee hoopt men te bereiken, dat deze ma chine gedurende het eerste produktie weekeinde in een zo goed mogelijk toe stand verkeert. De invoering van de vol-continudienst zal, zo schrijft de di rectie van de papierfabriek, ongetwij feld nog plaatsen voor een aantal on voorziene vragen en moeilijkheden, met name op technisch, organisatorisch en sociaal gebied. De bedrijfsleiding heeft het grootste vertrouwen, dat daar voor in een positieve samenwerking tus sen personeel en leiding een oplossing zal worden gevonden. De 27ste septem ber zal in ieder geval een belangrijke datum worden in de geschiedenis van de papierindustrie in Nederland. VELSEN, 22 sept. Tussen de Noor- dersluisweg en het Noordelijk Pontplein is gisteravond kwart over tien de 54- jarige wielrijder J. P. van der Kamp uit IJmuiden plotseling van het rijwiel pad van de Pontweg door de berm ge gaan en de rijweg opgereden. Hij werd daar gegrepen door een met normale snelheid in dezelfde richting rijdende personenauto. De wielrijder, die met zwaar hersenletsel naar het Antonius Ziekenhuis werd gebracht, is vannacht om half een overleden. Europa De Europese organisatie voor ruimte-onderzoek (ESRO) heeft met Noorwegen een akkoord gesioten voor de bouw van een station op Spits bergen voor het volgen van satellieten. De ESRO is van plan in begin 1967 twee kunstmanen te lanceren. (Reuter). STOP 'N TIJGER IN UW TANK(0) BOOMSTAMMEN VERPLETTEREN AUTO EN FIETSEN HEEMSTEDE, 22 sept. lil de leef tijd van 71 jaar is overleden de heer J. A. M. Douwes, oud-hoofdredacteur van het damesweekblad „Libelle". De lieer Douwes, die in Amsterdam werd geboren, studeerde klassieke talen, maar na het behalen van zijn docto raal examen ging hij in 1929 in de jour nalistiek. Hy trad in dienst van De Spaarnestad te Haarlem, waar hij re dacteur werd van „De Stad Amster dam", een van de weekbladen, die later opgingen in Panorama. Vrij kort daarna werd hij redactiechef van de regionale tijdschriften en de Belgische bladen van De Spaarnestad. In 1939 had de heer Douwes een be langrijk aandeel in de opzet van „Li belle", waarvan hij aanvankelijk redac tiechef werd. Later werd hij benoemd tot hoofdredacteur. Deze functie lieefl hij tot aan zijn pensionering in 1954 vervuld. De hèeri Douwes was de eer ste hoofdredacteur in Nederland, die in zijn blad kleuren aanwendde voor re dactioneel gebruik. Bij zijn afscheid werd de heer Douwes door dr. ir. H. J. A. de Goeij, die het woord voer de namens het directorium van De Spaarnestad, gekenschetst als een mar kante persoonlijkheid, een levend be wijs van de waarde ener klassieke op voeding, een man van voorname men selijkheid en fijnzinnige beschaving. Zaterdag om half elf is de Uitvaart mis in de Bavokerk te Heemstede. Daarna volgt de begrafenis op het pa rochieel kerkhof „Berkenrode". DEN HAAG, 22 sept. Na het uit spelen van de afgebroken partijen is de strijd om de Nederlandse schaaktitel nog volkomen open. Zuidema verloor van Prins waardoor met één ronde te spelen vier man Kuijpers, Langeweg, Prins en Zuidema nu samen met 6-<A punt de leiding hebben. Kuijpers heeft echter aan een gedeelde eerste plaats genoeg om zijn titel te prolon geren. De uitslagen luiden: Bergsma En klaar 0-1, Jongsma Ree 0-1, Zuide ma v-d.Berg i/,-i/,_ Bergsma Jongs ma 0-1, Wijngaarden Enklaar Vi-'/s, Zuidema Prins 0-1. Thomas vormde dit porse leinen servies uit de verticale lijnen van de cilinder, zuiver, zonder pretenties. Wilt u dit geometrische gegeven zo puur mogelijk beleven, dan kiest u de vorm sneeuwwit zoals „Platina", alleen met een zilveren lijn om de rondingen. Deel voor deel uitbreidbaar en vervangbaar. Een aan wijzing van prijs, voor 6 personen: 23-delig tafelservies 136.50 10-delig ontbijtservies 48.25 9-delig theeservies 46.20 winkel vol ontdekkingen Barteljorisstraat 18 Haarlem Tel. 1 85 74 Verontrusting over de staatsdeelne ming heerste ook bij andere fractie genoten. Maar gezien het spoedeisende karakter van de wet, zouden zij vóór stemmen, zij het met behoud van een kritische instelling tegenover de uitvoe rende algemene maatregelen van be stuur. Mr. Bührmann (CHU) zei, dat zyn fractie 'sministers antwoord volstrekt onvoldoende acht en dat zij met grote overtuiging tegen zou stemmen. Zich genoopt voelend tot een positief geluid bij al dat negativisme verklaarde ir. Vos (PvdA) dat zijn fractie gelukkig was met de wet. Hij spoorde de minis ter aan met kracht staatsdeelneming in de opsporing en winning van olie te bevorderen. „Nu moeten wij zeker te genstemmen", riep de liberaal Van Riel. Vanaf de gereserveerde tribune werd het debat door velen gevolgd, onder wie zich niet alleen enige vertegenwoor digers van oliemaatschappijen bevonden maar ook twee, stellig buiten ieder commercieel verband aanwezige, kloos terzusters. Tijdens de vergadering werd de Anti revolutionaire mr. T. A. van Dijken uit Den Haag, lid van Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland, beëdigd als Ka merlid. Hij is benoemd ter opvolging van de heer Schipper, die sedert 1946 senator is geweest. By de aanvang van de vergadering hield mr. Jonkman, thans voor de vijf tiende en naar men mag aannemen te vens voor de laatste keer Kamervoor zitter, de gebruikelijke, wel gestileerde openingstoespraak. In enigszins crypti sche termen liet hjj zich kritisch uit over de coördinatie van bepaalde werk zaamheden van regering en parlement. Hjj zei contact te zullen opnemen met de voorzitter van de Tweede Kamer. SANTPOORT, 22 sept. De sopraan Tine van Raalte, de fluitist Albert Mei lof en diens vader, de heer J. Meilof, or ganist; waren de medewerkenden aan het kerkconcert dat dinsdagavond werd gegeven in de N.H. kerk De Hoeksteen in Santpoort Zuid, zulks onder auspi ciën van een zeer kleine commissie die zich het organiseren van kerkconcer- ten in De Hoeksteen tot doel heeft ge steld. Tine van Raalte en de beide he ren Meilof zagen zich beluisterd door een vry klein doch zeer aandachtig auditorium. De bijdrage van de sopraan bestond uit een drietal psalmen van de Nederlander Constantijn Huygens, een solocantate van Telemann met obli gaat fluit en twee psalmen van Honegger. Speciaal in de werken van Huygens en Honegger kwam Tine van Raalte tot expressieve uitvoering. Deze soort muziek zo dachten wij ligt haar bepaald beter dan de solo-cantate van Telemann waarin de componist zjjn relatie tot de opera allerminst ver bloemt. Overigens werd het werk van Honegger bepaald geweld aangedaan door de pianobegeleiding op orgel uit te voeren. De fluitist Albert Meilof hoorden wij ook reeds een vorig jaar. Vergeleken daarbij constateerden wij een duidelijke vooruitgang, zowel technisch als muzi kaal. De uitvoering van Syrinx van De bussy, ogenschijnlijk een waagstuk, werd voor Meilof jr. zeker een succes. De heer Meilof verzorgde de begelei dingen van de sopraan en de fluitist en vertolkte daarnaast nog werk van J. G. Walther en Joh. Pachelbel. Naast de ve le goede kwaliteiten van het spel van de heer Meilof, b.v. de registratie in de orgelkoralen van Walther en de fuga van Pachelbel kon men af en toe niet aan de indruk ontkomen van een zekere onrust die dan ritmische oneffenheden tot gevolg had b.v. in de begeleiding van de fluitsonate van Bach. Overigens ver vulde de heer Meilof zijn drievoudige taak solist, begeleider en toeüohter zeer naar behoren. Desgevraagd verklaarden de organi satoren dat waarschijnlijk ook nog in oktober een concert zal plaatsvinden. Omtrent de naam van de solist kon nog niets met zekerheid worden gezegd. HANS WAANDERS GRONINGEN, 21 sept. De politie hier heeft de 72-jarige heer H. de Vries dood in een stoel in de woonkamer van zyn woning aan de Jacobynerweg aan getroffen. Het bleek dat de man een week geleden al door een hartverlam ming was getroffen. Een bejaarde buurtgenote had tegen kennissen verteld, dat ze de heer De Vries al enige tijd niet buiten had ge zien. Toen men ging kijken zag men hem bewegingloos in zijn stoel zitten. scheidene Amerikaanse en V.N.-opera- ties, zoals in de Congo (waar Frankrijk tegen was), vanaf de bases in Frankrijk zijn ondernomen. Een Franse comman dant op een Amerikaanse basis zou dit kunnen verhinderen. De NAVO heeft interimplannen ont worpen, als zouden de Amerikaanse bases inderdaad uit Frankrijk moeten verdwij nen. DEN HAAG, 21 sept. Na in totaal Hen oversteken over de oceaan, tussen 22 graden en 49 graden noorderbreedte, is Hr. Ms. opnemingsvaartuig „Snelli- us" in Den Helder binnengekomen met een schat van gegevens over het noor- deiyk deel van de Atlantische Oceaan. Sinds het in november van net vorige jaar vertrok heeft het schip een af stand geiyk aan twee maal de aarde rond afgelegd, waarvan het 207 „zee dagen" maakte en 78 dagen in 23 ver- schillende havens doorbracht. De „Snellius", die deelnam aan het zogeheten Navado-project, waarin Ame rika, Engeland en Nederland samenwer ken om de Atlantische Oceaan althans een deel van zijn geheimen te ontnemen heeft gedurende die tocht 22 wetenschaps mensen aan boord gehad, onder wie Amerikanen en Engelsen. Volgens com mandeur ir. W.Langeraar, chef hydro grafie van de marine is deze grootste oceanografische expeditie sinds de twee de wereldoorlog van groot belang ge weest, onder meer voor de onderzee- bootbestrijding. Ook instellingen als de universiteiten van Utrecht en Leiden, de Vrije Univer siteit in Amsterdam, de afdeling geode sie van de T.H. in Delft en het KNMI benevens de universiteiten van Cam bridge en Londen beschikken nu over nog nader te analyseren - wetenschap pelijk materiaal. De „Snellius" heeft heel wat gedaan: de topografie van de oceaanbodem onderzocht, diepzeefoto's gemaakt (er is byvoorbeeld een plaat gemaakt van een vis op 2500 meter diepte), water temperaturen gemeten, zwaartekracht metingen verricht, het aardmagne- tisch veld bestudeerd, het zoutgehal te gemeten etc. etc. Om een voorbeeld te geven: tydens zijn trip heeft het schip 55000 zwaartekrachtmetihgen verricht met behulp van een nieuw ontwikkelde gravimeter; dat is het drievoud van wat prof. Vening Mei- nesz in zijn gehele leven heeft kunnen doen. Alleen al hierom meent de ma rine dat de zesduizend gulden die het •chip per dag gekost heeft plus de bij na een miljoen gulden die aan extra kosten uitgegèven zon goed besteed zijn. Evengoed zijn de zevenduizend lege bierflesjes besteed, die, om een inzicht te krijgen in de stromingen, voorzien van briefjes overboord ge zet zjjn. Van die zevenduizend zijn er inmiddels twaalf terug. Behalve de normale apparatuur van de „Snellius" had dit opnemingsvaartuig tydens de jongste expeditie voor bijna twee miljoen gulden aan extra appara tuur aan boord. PARIJS» 21 sept. (UPI) Volgens de in Parijs gedrukte Europese editie van de New York Herald Tribune van vandaag, heeft president De Gaulle de Verenigde Staten laten weten dat ze Franse generaals het opperbevel over hun bases op Frans gebied moeten geven of anders de bases opruimen. De Gaulle heeft volgens de Parijse correspondent van de New York He rald Tribune, Ronald Koven, zijn eis drie weken geleden gesteld aan de op dat ogenblik in Parijs vertoevende Amerikaanse onderminister van bui tenlandse zaken George Ball. De eis zou evenwel pas officieel zijn na de presidentsverkiezingen van 5 decem ber. Volgens Koven nemen de Fransen aan dat hun eis voor de Verenigde Sta ten onaanvaardbaar zal zijn, en dat de Amerikaanse basés en aanvoerlijnen daarom naar elders zullen worden ver plaatst. De Franse regering heeft er, steeds volgens de New York Herald Tribune, de Amerikanen op gewezen, dat ver- Advertentie) (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 22 sept. De Mijnwet Continentaal Plat, in de wandeling „natte mynwet" geheten, heeft, on danks het zware kritische geschut van de vorige week, de instemming verwor ven van een meerderheid van de Eerste Kamer. Van harte werd die instem ming alleen door de socialisten gege ven. De overige senatoren gingen, voorzover zij niet niet tégen verklaar den, met de grootste moeite akkoord. De stemverhouding was 53 tegen 15. Tegen stemden behalve de CHU, de VVD en de PSP, twee leden van de KVP, namelijk ir. J. G. Gooden en prof. dr. Turlings. Met dat al mag minister Den Uyi maar matig tevreden zijn. Hij werd weliswaar niet genoopt zyn ministersteek aan de kapstok te hangen, hetgeen uit gerekend op Prinsjesdag een vreemde gebeurtenis zou zijn geweest, maar zijn overwinning miste iedere glans. Dr. Zijlstra (ARP), die het wets voorstel vorige week fel en kundig heeft bestreden, liet in zijn stemver klaring blijken, dat de a.r.-fractie na afweging van de politieke bezwaren tegen de zakeiyke aspecten, het maar net van het hart verkrijgen kon niet tegen te stemmen. Waarschuwend voegde hij er aan toe, dat een deel neming van de staat in het bedrijfs leven ongewenst blijft en dat alles zal afhangen van de inhoud der uit voeringsvoorschriften. Die uitvoerings voorschriften moeten niet bij uitzon dering maar als regel bij wet worden vastgelegd, aldus dr. Zijlstra. (Minis ter Den Uyl had eerder van een te gengestelde voorkeur blijk gegeven). De WD-er Van Riel bleef de wet zowel zakelijk als staatsrechtelijk on aanvaardbaar vinden. „Gesterkt door de vorige week gehouden betogen van de KVP-er Raedts en de Anti-revolutio nairen Zijlstra en de Gaay Fortman." Ir. Raedts kwam zeggen, dat de ver dediging van de minister de KVP-frac- tie maar ten dele had bevredigd. En kele leden (het bleken er twee te zijn) zouden tegen stemmen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 13