Opzij Vondeling Vrijheid Veendam Bevolking Vondeling tegen nóg hogere rijksuitgaven Sirene- geloei in holst van de nacht SLANKDRANK Provo verbrandden portret van Koningin Waardige kleding of schorsing van school Paus wil zijn reis naar V.S. verlengen Limburg kan in flats niet uitblazen RINGO, MAUREEN EN ZOON ZAK instrumentmaker bekent moord op Deense agenten I. MORRIS Haarlem-I Jmond Regenkleding TV-uitzending Real-Feijenoord begint 20.45 uur Regering beslist over ombudsman Minister wijst op geldontwaarding „Kamer niet beter weer op reces Acht kardinalen vergezellen hem 0 Margarine twee cent goedkoper a.s. maandag van net nieuws Nieuwe hoofdredacteur van de PRAVDA Overwegend zonnig de suikervrije Amerikaanse cola Belastingverlaging W. WOENSDAG 22 SEPTEMBER 1965 89ste JAARGANG No. 32158 Minister Vondeling haalt de stukken van de Miljoenennota uit het befaamde koffertje. .A_ (MINDER DAN 1 CALORIE) VAN ROYAL CROWN COLA SPECIAALZAAK VOOR DAMES EN HEREN O DEN HAAG, 22 sept. Minis ter Vondeling heeft in de Tweede Kamer bij de aanbieding van de Miljoenennota, die met het be kende oranje strikje er op werd neergelegd bij de voorzitter, op gemerkt, dat het kabinet over de economische ontwikkeling opti mistisch gestemd meent te kun nen zijn. In het rooskleurig beeld zit echter een zwarte plek, aldus de minister. Hij bedoelde de ont waarding van het geld. Hij was van mening <jat factoren die de inflatie bevorderen niet alleen uit het buitenland komen, maar voor een deel ook in onze eigen econo mie te vinden zijn. De gespannen arbeidsmarkt ziet hij als een teken daarvan. 99 r\\ J Beatle- drummer Ringo Starr en zijn echtgenote Maureen poseren met trots in het ziekenhuis met zoon Zakkort na de geboorte van de nieuwe wereldburger. PALLE SOERENSEN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cent per millimeter- hoogte. Omroepers 20 cent per millimeter. ABONNEMENTSPRIJS 80 cent per week 3,45 per maand, 10,30 per kwartaal. Hoofdredacteur! Albert Welling. Kantoren HAARLEM; Smedestraat 5, telefoon 215 43, postgiro 14 34 80. BEVERWIJK: Groenelaan 3, telefoon 2 47 90. IJMUIDEN: Leeuweriklaan 30, telef. 57 90. AMSTERDAM: Nieuwe Zijds Voorburgwal 65, telef. 2213 55, postgiro 2 28 84. Wat wij gisteren voorspelden, was al gebeurd voordat de krant goed en wel werd bezorgd. De bedrijfstakken, die door de aangekondigde verhoging van een aantal indirecte belastingen worden bedreigd, hebben fel en agressief gereageerd. Vele politieke leiders hebben op zijn zachtst ge zegd begrip voor deze onrust op gebracht en het ligt dan ook voor de hand, dat het Kamerdebat over deze zaken het nodige vuurwerk zal op leveren. Niet ten onrechte, want de verklaring dat personenauto's en olies tot de „minder noodzakelijke goederen" behoren (zie de Troon rede) was allesbehalve tactisch en het ingrijpen bij de prijzen voor schoenen, schoenreparaties en textiel is een daad, die direct de huishoud- portemonnaie (vooral van de weinig- draagkrachtigen) raakt. Daarom is het verwonderlijk, dat minister Von deling gisteren deze maatregelen op bijna dictatorale wijze toelichtte. Kre ten als „de financiële kraan zit dicht erl hij mag dit jaar zelfs niet lekken" zijn weinig geëigend als inleiding op een debat, waarbij zaken alleen op hun eigen verdiensten moeten wor den bekeken. Anders gezegd: de heer Vondeling heeft het welslagen van een pijnlijke, doch noodzakelijke ope ratie nodeloos moeilijker gemaakt. Na een aantal onoverzichtelijke ma nipulaties heeft het Concilie gisteren toch met overweldigende meerder heid zijn goedkeuring gehecht aan het schema over de godsdienstvrijheid als basis voor een definitieve verklaring. Men zegt, dat dit te danken is aan het ingrijpen van paus Paulus per soonlijk. Als dit gerucht juist is, blijkt daaruit met hoeveel kracht de paus tegen alle geruchten in zijn zware verantwoordelijkheid weet te dragen als b.v. werkelijk de plaats van de kerk in de wereld in het ge ding komt Helaas ligt het echter voor de hand, dat de Paus deze beslissing wel moest nemen, wil hij werkelijk op 4 oktober met een zinvolle bood schap de algemene vergadering der Verenigde Naties toespreken. Het is daarom niet ondenkbaar, dat juist dit toevallig samentreffen het schema ge red heeft. In die situatie heeft de wereld dan de kerk gewezen op haar plicht tot erkenning van de menselijke waardigheid voor allen. Die gedachte is beangstigend. In Veendam heeft de leiding van een school haar leerlingen doen we ten, dat zij fatsoenlijk gekleed op school behoren te komen. Wij zijn het daarmee eens. Maar wat is fatsoenlijk? Zijn jongens met Beatle-haren of meis jes in lange broek onfatsoenlijk? Mis schien in de ogen van ouderen, maar naar hun eigen opvattingen? Kleden ze zich zo om onfatsoenlijk te zijn? Bovendien: moet de school weigeren wat de ouders toestaan? deze voorbijgaande lief- ofd p"n "i werkelijk de eerbaarheid iiikt «nc r Zeden in discrediet? Het lijkt ons nogal overdreven en wii kennen geen heter middel om zulke modeverschijnselen onnodig te rek ken dan juist door ze te verbieden Opvoeding betekent trouwens be geleiding en wie begeleiding ver vangt door een schema van ge- en verboden laat de scholieren alleen. Lange haren worden dan plot seling middel tot zelfhandhaving. Met een glimlach en een pittig woord te juister tijd bereikt men meer. Moeten" wordt immers pas werke lijk „moeten" als men inziet waar om. Uit de memorie van toelichting op de begroting van justitie blijkt, dat net m de regeringsverklaring van 27 april aangekondigde interdepar tementale overleg over wetswijzigin gen ten aanzien van het gebruik van anti-conceptionele middelen voort gang vindt en dat men een spoedige indiening van veranderde wetsbepa lingen kan tegemoet zien. Erkennend, dat ook op dit terrein de menselijke waardigheid een vrij heid vereist die tot uiteenlopende be slissingen aanleiding kan geven, kun nen wij 't toch niet laten op te merken, dat de band tussen vrijheid en waar digheid onverbrekelijk is. Wetswij zigingen dus, die er toe zouden kun nen leiden, dat de vrijheid wordt ge- "ruikt met veronachtzaming van de waardigheid dienen dan ook te wor den voorkomen. MOSKOU, 22 sept. (AFP) Offi cieel is bekendgemaakt, dat A. Roe miantsev als hoofdredacteur van de Pravda, het dagblad van de Russische communistische party, ïs vervangen door M. Zimianin, plaatsvervangend minister van buitenlandse zaken van de Sovjet-Unie. Financiële kraan zit voor dit jaar HAARLEM-IJMOND, 22 sept. Vele bewoners van Haarlem, Velsen, IJmui- den en Beverwijk zijn vanmorgen sla perig naar hun werk gegaan na een onrustige nacht, waarin ze werden op geschrikt door het eentonig geloei van de sirenes van de luchtbescherming. Tot ver in de omtrek van genoemde plaatsen heeft men het sirenelawaai gehoord. Het was een afschuwelijke er varing, toen rond half vier zowel in Haarlem als in Beverwijk alle sirenes van de luchtbescherming begonnen te gillen. Overal werden lichten ontstoken en mensen begaven zich naar buiten. In Haarlem had men het defect na een kwartier verholpen. Maar in Beverwijk en Velsen-IJmuiden heeft het zeker vijftig geduurd voordat de gealar meerde bevolking van het tergende ge- hit Yerlost werd. Rond zes uur begon nft™Ji?nag *iei te Beverwijk opnieuw. Ditmaal duurde het slechts enkele mi- ai tn iIJ™uiden begonnen toen de snenes te loeien. Het g&v°lg van deze verontrusting in de nacht was, dat evenals in Haarlem het telefoonverkeer in de war raakte. Talloze telefoontjes naar politiebureaus naar kennissen en relaties ontwrichtten de centrale. Vanmorgen was het tele foonverkeer nog steeds heel moeilijk Ee" il,he,t elektrisch circuit van de P.T.T. bleek de oorzaak De P.T.T. heeft gedaan wat mogelijk' was om het euvel zo snel mogelijk te ver helpen. In Haarlem bleek dat te luk ken, maar hier en daar kon men de oorzaak niet precies achterhalen. Men is er toen maar toe overgegaan zeke ringen uit te draaien. In Beverwijk en Velsen-IJmuiden deden dat leden van de brandweer en BB-mensen, die op de daken klommen, waar de installaties staan. Ook de Haarlemse brandweer heeft getracht een eind aan het geloei te maken, maar op het moment dat een wagen van de brandweer op de cen trale commandopost aan de Zijlweg ar riveerde, werd de alarminstallatie juist uitgeschakeld. (Advertentie) Verwachting geldig tot donderdagavond: (opgemaakt 11.15 uur) Droog en overwegend zonnig weer, maar in de nacht en vroege ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige zuidelijke wind. Dezelfde tempera turen als vandaag of iets hogere. DONDERDAG: zon: 06.27-18.37 maan: 03.35-18.31 (Advertentie) secco Barteijorisstr., Haarlem, tel 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telef (020) 22 35 96 Amsterdam (Vhn onze Haagse redactie) DEN HAAG, 22 sept. De zeven provo's die gistermiddag aangehouden werden omdat zjj onder de toeschou wers van de prinsjesdagfestiviteiten het vlugschrift „provokatie No 7" uitdeel den, zullen nog enige tijd vastgehou den worden. De officier van justitie acht de tendens van het duizendvoudig verspreide schotschrift dermate gezag- ondermijnend, dat hij de hele zaak gron dig onderzocht wil zien. „Provokatie no 7" bevat de troonrede, die de koningin naar de mening van de Haagse provo-groep eigenlijk zou heb ben moeten uitspreken en die sloot met de woorden „Leden der Staten Generaal ik sluit uw vergadering voorgoed." De schrijver van dit pamflet is een 28-ja- rige kunstschilder. Ook hij is door de politie opgesloten om ondervraagd te worden. De overige jongelui die vast zitten variëren in leeftijd van 18 tot 23 jaar. B(j de eerste verhoren is het dui delijk geworden dat de jongens ook het plan hadden de koningin een schilderij aan te bieden tijdens een rel die uitge lokt moest worden. Zij zeiden niet te weten wat er op dit schilderij stond. De Haagse provo's, die connecties JU ken te hebben met hun naamgenoten in Amsterdam, waren ook maandag avond al druk in de weer. Voor het pa leis Lange Voorhout werden een foto van de koningin en een kartonnen tele visietoestel verbrand. De politie maakte een eind aan de vertoning. (Van onze radio- en tv-redaktie) HILVERSUM, 22 sept. De t.v.- uitzending van de voetbalwedstrijd Real Madrid Feijenoord in het Bernabeu- stadion in Madrid begint vanavond om 20.45 uur met een interview van re porter Herman Kuiphof met enkele spe lers van Feijenoord. De wedstrijd vangt om 21 uur aan. In de pauze zal ver slaggever Coen Verhoef enige voetbal- prominenten naar hun mening omtrent de wedstrijd vragen. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 22 sept. De regering zal op korte termijn haar standpunt be palen over al of niet invoering van het instituut van de ombudsman. De com missie, door minister Toxopeus inge steld ter bestudering van voor- en na delen van de ombudsman is met haar werk gereed gekomen en heeft rapport uitgebracht. dicht (Van onze parlementaire redacteur) ,?ver!leifi het proces van t J?S zeker niet mag aan- moedigen heeft de minister in de Mü- joenennota een fors plan tot dekking YN1 uitgaven gepresenteerd. 1J uitvoering een ver- schuning teweeg van particuliere naar oyerheidsbestedingen. De mi- ms_SL2ï?.ï mogelijke oorzaak van verstoring van dit plan onder andere dat de Kamer eventueel het reeds hoge uitgavenplan nog verder willen opstuwen. zou Daarom walde hü nu alvast medede len, dat het kabinet bijzonder hardnek kig, wil menhardvochtig zal zijn om een eventuele aandrang van de Kamer tot nog hogere uitgaven te weerstaan. „Afgezien van mogelijke oorzaken die van buiten komen en buiten onze schul het begrotingsbeeld zouden ver storen, zal de verhouding tussen mid delen en uitgaven zoals ik die in de Miljoenennota heb geschetst, niet mo gen worden verstoord. Anders gezegd: de financiële kraan zit dicht en mag dit jaar niet meer lekken," aldus de minister van Financiën. De Kamer heeft op deze duidelijke standpuntbepaling althans in het open baar niet gereageerd. De koppen gin gen hier en daar echter wel bij el kaar. De voorzitter van de KVP drs Schmelzer, die zich een nieuwe plaats tussen de vice-voorzitter en de oud voorzitter van de fractie heeft geko zen, pleegde met beiden overleg. Be sloten is echter om er geen „geval" van te maken. „Natuurlijk moeten ver schuivingen wel degelijk mogelijk zijn," was zijn reactie. De minister heeft er wel op gewe zen, dat het tweede deel van de be lastingverlaging die door het kabinet- Marijnen was toegezegd, op 1 januari 1967 in ieder geval zai doorgaan. Deze verlaging staat los van die welke thans in de vorm van vijfjarige onverkoop bare belastingcertaficaten is aangekon digd. De Kamer heeft in een schriftelijke stemming wederom mr. Van Thiel als voorzitter aangewezen op de aanbeve ling, die dezelfde middag nog door een commissie uit het parlement aan de koningin is overhandigd. Op mr. Van Thiel werden 124 van de 129 stemmen uitgebracht. Ook de eerste en tweede ondervoorzitter, de heer Bommer en mevrouw Stoffels-van Haaften, zijn her kozen met resp. 125 en 118 van de 130 stemmen. (Advertentie) niet duur wel heerlijk (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 22 sept. In een reportage uit het perscentrum Nieuws poort is de minister van Financiën gisteravond niet ingegaan op de op merking van mr. Toxopeus, die be twijfelde, of de Kamer na de drei gende taal van de minister in het parlement zelfs nog maar verschui vingen in het voorgestelde uitgaven patroon zou kunnen aanbrengen. Hij vroeg zich in dat geval af of de Kamer dan maar niet verstandig zou doen opnieuw op reces te gaan. onze correspondent) 22 sept. Het nieuwe (Van VEENDAM, schooljaar is voor de schoolgemeen schap van het Winkler Prins Lyceum ingezet met een opvallende maatregel die prompt de nodige deining heeft ver oorzaakt. De rector van het lyceum, dr. P. C. Oudenaarden heeft een aantal gedragslijnen voor de leerlingen doen opnemen in het mededelingenblad. Daarin staat onder meer: „Van de leerlingen mag venvacht worden dat zij er zelf verzorgd uitzien en passende kleding dragen. Een middelbare school is geen vakantiekamp of een sportveld. Ook uit de kleding of het uiterlijk van de leerling moet blijken dat hij een waardig vertegenwoordiger van de school wenst te zijn. Dus: voor de jon gens geen lange haren, geen capes, ab normale petjes, spijkerbroeken, sanda len en andere vakantie en sportplun- ;je, voor de meisjes geen kniebroeken of lange broeken. De leerling die zich hieraan niet wil storen zal uit de school worden verwijderd". Een en an der viel bij de jongelui niet in goede aarde. Er werd prompt een protestmars gehouden waarin met veel gejoel de eisen kenbaar werden gemaakt. „Wij willen een spijkerbroek", klonk het, maar het lawaai verstomde prompt toen bekend werd dat er voor de initia tiefnemers een schoolschorsing van drie maanden dreigde. De leerlingen ver dwenen toen in het schoolgebouw zo waardig als op dat moment mogelijk was. VATICAANSTAD, 22 sept. (AFP, UPI) Paus Paulus is van plan zijn voorgenomen eendaagse bezoek aan New York met één dag te verlengen, zo is in welingelichte kringen in het Vaticaan vernomen. De belangrijkste reden daarvan is de grote lichamelijke inspanning voor de Paus, die zondag 68 jaar wordt. Volgens de huidige plan nen zal de reis, inclusief de vliegtocht heen en terug, dertig uur duren en dit terwijl de Paus moeilijk slaapt in vlieg tuigen. Acht kardinalen zijn door de Paus uit genodigd hem tijdens zijn bezoek aan New York te vergezellen. Het zijn de kardinalen Eugène Tisserant, deken van het H. College, Amleto Giovanni Cicognani, Vaticaans staatssecretaris, Gregoire Pierre Agagianian, prefect van de congregatie voor de verbreiding van het geloof, Norman Thomas Gil- roy, aartsbisschop van Sydney, Fran cis Speilman, aartsbisschop van New York, Antonio Caggiano, aartsbisschop van Buenos Aires, Peter Tastuo Doi, aartsbisschop van Peking in balling schap, en Laurean Roegambwa, bis schop van Boekoba (Tanzanië). Deze prelaten vertegenwoordigen alle conti nenten. 99 (Van onze Limburgse HEERLEN, 22 sept, redacteur) 22 sept. Naar de mening van de heer J. J. A. Pos, bestuurslid van de katholieke bond van Limburgse muziekgezelschappen, vormt de grote gehorigheid van de meeste flatwoningen een ernstige be dreiging voor het nog altijd bloeien de verenigingsleven in Limburg. Vele beoefenaars van muziek, zang en to neel volgens de heer Pos telt Lim burg 20.000 blaasmuzikanten, 15.000 koorzangers, 5000 amateur-actrices en -acteurs, alsmede 10.000 leden van schutterijen en drumbands kunnen hun hobby niet uitoefenen, omdat dit in flatwoningen onmogelijk is. Met behulp van de katholieke bond van Limburgse muziekgezel schappen en andere organisaties wil hij nu een actie voeren om te berei ken dat in flatwoningen enkele ruim ten worden voorzien van geluiddem pend materiaal, zodat muzikanten, zangers en toneelspelers „thuis" on gestoord kunnen oetenen zonder hun buren te hinderen. De heer Pos deel de een en ander gisteren mee op een door de KRO belegde bijeenkomst met betrekking tot de organisatie van een concours voor muziekkorp sen, in het kader van het veertigja rig bestaan van deze omroep. KOPENHAGEN, 22 sept. iDPA( Reu ter, UPI) De moord op vier agen ten van de Kopenhaagse politie is op gelost. Palle Soerensen (38 een instru mentmaker, heeft gisteravond bekend dat hij de viervoudige moordenaar is. Hij is een van de twee mannen, die reeds zaterdag enkele uren na de moor den werden gearresteerd op beschuldi. ging van verboden wapenbezit. Toen echter bestond reeds het vermoeden dat het tweetal iets met de dood van de vier politiemannen te maken had. Soe rensen viel door de mand nadat de andere arrestant, de invalide Norman Vigge Bune, tijdens een nieuw verhoor door de rechter hem van de moorden had beschuldigd. Hij legde een volle dige bekentenis af. „Schoot u om te doden?", vroeg de rechter hem. Ant woord: „Ja, dat zal wel." Bune vertelde dat hij samen met Soerensen in zijn Simca reed, toen een politiewagen de achtervolging inzette. Zij hadden een inbraak gepleegd in de stad Roskilde, dertig kilometer ten wes ten van Kopenhagen, en het was duide lijk dat de politie daar de lucht van had gekregen. De mannen waren op weg naar het huis van Bune. EN HEB VERLOV/NQS ...GEWEIGERD/ De twee mannen, die drie pistol in de wagen hadden, begonnen erov te praten de agenten neer te sch ten. „Laten wij er ieder één nemen stelde Soerensen voor. Bune wilde echter niet. Hij verzocht Soerensen. die achter het stuur zat, langzamer te gaan rijden, zodat hij uit de auto zou kunnen springen. Na enig heen en weer gepraat verminderde Soeren sen de snelheid tot vijftig kilome ter. Bune sprong er uit en maakte dat hy zo snel mogelijk weg kwam. Even daarna hoorde hij schoten. Bune's lezing van het gebeurde werd bijna geheel bevestigd door Soerensen. Deze vertelde de rechter dat hij had gestopt en de twee agenten had neer geschoten op het moment dat zij uit hun auto stapten. Daarna reed hij door, om enige tijd later tot de ontdekking te komen dat hü door een tweede politiewagen werd achtervolgd. Weder om stopte hij en schoot hij de twee agenten neer op het moment, dat ook zij uit hun auto stapten. Deze twee agen ten wisten niet dat Soerensen korte tijd tevoren twee van hun collega's had ver moord. Bune was, na de auto te hebben verla ten, zo snel mogelijk naar huis gegaan, waar Soerensen hem na de viervoudige moord kwam opzoeken. Hij vertelde Bune en diens vrouw dat hij vier agen ten had vermoord en sommeerde hen niemand iets te vertellen. Enkele uren later werd Bune gear resteerd. Een getuige had verteld dat de moordenaar was gevlucht in een witte Simca met een nummer, dat be gon met het getal 34. Dat bracht de politie op Bune's spoor. Nadat Bune was gearresteerd meldde Soerensen zich vrijwillig bij de politie, waarschijnlijk om „doorslaan" van Bune te voorko men, hetgeen hem dus niet is gelukt. Soerensen en Bune hebben reeds vele veroordelingen achter de rug, de mees te wegens inbraak en roof. Soerensen heeft vroeger aan het hoofd van een bende inbrekers gestaan en opereerde met zoveel succes, dat hij zich twee plezierjachten, twee auto's en een ma chinefabriek had kunnen aanschaffen. DEN HAAG, 22 sept. De aanhou dende daling van de prijzen van een aantal margarinegrondstotfen op de we reldmarkt leidt wederom tot prijsverla ging van margarine. In overleg met het ministerie van Economische 4aken zullen met ingang van maandag 27 sep tember de consumentenprijzen van de meest gangbare merkartikelen worden verlaagd met twee cent oer oakje van 250 gram. Dit heeft de bond van Ne derlandse Margarinelabrikanten mede gedeeld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 1