Jubilerende Hof verkeert in financiële moe 0(7 crplücöL glazen gratis Finale van talentenjacht Noordwijk Veertig jaar bij Openbare Werken in Heemstede Joyriding met paard en wagen Draverij in Hillegom verliep spannend Noodkreten overschaduwen Thijssejaar .voor haar BRYLCREEM Voor hem Agent in mishandeld Meco bestaat 25 jaar Politiebureau Halfweg komt in oktober klaar Th. van der Putte onderscheiden Medisch congres in Haarlem Jubilerende onderwijzeressen recipiëren Kortweg ELF PAARDEN KWAMEN NIET Provinciale Staten op excursie Huidig onderdak wordt kantoor o BLOEMENDAAL, 22 sept. Noodkreten overschaduwen het Thijssejaar, waarin we thans de honderdste geboortedag herden ken van dr. Jac P. Thijsse. Het te zijner ere opgerichte en door hem zelf ingerichte natuurmonument Thijsse's Hof in Bloemendaal, dat zondag 26 september veertig jaar bestaat, voert (financieel) name lijk een noodlijdend bestaan. Dat komt door de geringe steun van het publiek. Het aantal begunsti gers wordt steeds kleiner en het bestuur van Thijsse's Hof vreest dat overheidssubsidies en particu liere giften in de toekomst alleen niet meer voldoende zullen zijn om de Hof in stand te houden Bij de officiële herdenking van de honderdste geboortedag in Am sterdam hebben zowel de voorzit ter van het Instituut voor Natuur beschermingseducatie, de heer J. A. Nijkamp, als dr. V. Westhoff, hoofd van de afdeling „Botanie" van het Rivon, dan ook terecht uiting gegeven aan hun bezorgd heid. Barteljorisstraat 3 Haarlem GEEFT ZIEKENFONDSLEDEN 20-25% KORTING OP MONTUREN 1 jaar garantie tegen breuk tot 1 okt. 2,50 tot 5.voor uw oude bril O Service „tot en met" PARADIJS „EEN GOED GESLAAGDE FOTO" FOTO-STUDIO NELL HERBERT Het nieuwe politiebureau aan de Julianastraat te Halfweg komt over enige weken gereed. Het eigenlijke bureau wordt aan beide zijden geflankeerd door een dienstwoning. C3cuweó ZANDPOORT Dagelijks cabaret en mu- y ziek met internationale r DE NIEUWE LIJN „SI JOLIE" MOLENDIJK Het geheim van een goed verzorgd uiterlijk? Brylcreem - de wereld beroemde Engelse haarcrème! Brylcreem houdt het kapsel de hele dag perfekt in model, Brylcreem houdt haar en hoofdhuid fris en ge zond. Brylcreem - ook voor Uw haar? The perfect hairdressing Hun noodkreten zouden bij Jac. P. Thijsse, ware hij nog in leven, onge twijfeld ook teleurstelling hebben ge wekt. De Hof was zijn trots. Het was en is het stoffelijk monument, dat voor hem in 1925 werd opgericht ter gelegenheid van zijn zestigste verjaar dag en als uiting van de dank voor het baanbrekende werk door hem op natuurgebied verricht. Wie was die dr. Jac. P. Thijsse? In een inleiding heeft dr. V. Westhoff hem vergeleken met Wolfgang Amadeus Mo zart. Als Mozart was Thijsse een lieve ling van goden en mensen; als Mozart heeft hij ogenschijnlijk moeiteloos en spontaan een onafgebroken reeks' van kleine en grote meesterwerken voortge bracht; als Mozart was hij hartelijk en gul, graag onder de mensen, zonder in teresse of begrip voor het aardse slijk, vaak te goed van vertrouwen, fijngevoe lig, maar tevens robuust en vol bizarre humor en snaakte invallen." De jonge Heimans heeft eens geschre ven, dat het heel moeilijk is de beteke nis van de persoon en het werk van Thijsse voor ons land en volk te schat ten. „Hij was zowel een kunstenaar als een geleerde, zowel een volksleider en pedagoog als dichter en journalist," zei dr. Westhoff. Toch zullen er in ons land duizenden mensen zijn wie de naam Thijsse niets zegt. Maar onder de oud sten van ons zullen er ongetwijfeld velen zijn ilie zich de door Verkade tussen 1905 en 1940 uitgegeven 19 natuuralbums herinneren. Daarin spuide Thijsse op populaire wjjze zijn kennis van de na tuur. Het populariseren van geleerde verhandelingen en onderzoekingen was Thijsse's kracht. Het gaf ook een (Advertentie) SOORDWIJK, 22 sept. Voor de fi nale in de Talentenjacht in de Noord zeebadplaatsen, van Radio Veronica en Muziek-Express, bestond een enorme be langstelling. Hoewel meerdere Beatgroepen op het podium verschenen, was de orde in de stampvolle zaal van hotel De Beurs voortreffelijk. Twaalf groepen kwamen in de finale. Muziek-Express had een beker be schikbaar gesteld voor de beste Beat- groep en Radio Veronica een zelfde trofee voor de beste solist(e), terwijl alle finalisten een grammofoonplaat van hun optreden ontvingen. De jury kende de hoofdprijsa voor de groepen toe aan „The Defenders", een beat-ensemble uit Beverwijk, dat én door het optreden van de vocalist én door het rustige ritme van de band ver uitstak boven de andere uitvoeren den in dit genre. De beker voor de beste solist(e) werd gewonnen dooi Ge rard uit Den Helder. Deze bracht met veel virtuositeit zijn Spaanse liedjes, eerst zichzelf begeleidend en later ge steund door een voortreffelijke band. Jammer dat er niet meer hoofdprij zen waren, want dan was Ria Boone uit Holst (Zeeuwsch-Vlaanderen) een se rieuze kandidate geweest. Haar accor- deonspel vormde een hoogtenunt op deze avond. Van de overige deelnemers biacht Ria Luykx uit Goes op aardige wijze enkele Franse chansons, de Chroniti's uit Bilthoven speelden enige goede num mers op de mondaccordeons. De Ven dellis uit Beverwijk een zanggroepje van vijf jongedames met eigen bege leiding brachten heel verdienstelijk drie zangnummers ten gehore. beeld van zijn karakter en kinderlijke belangstelling voor alles wat met de natuur te maken heeft. Bert Garthoff zei daarover; „Thijsse zelf was als een onbekommerd lentekind. Iemand wie het kind-zijn in diepere zin tot zijn dood is bijgebleven." Kenmer kend voor de persoonlijkheid van Thijsse was zijn positieve en harmo nische levensinstelling. Als mens was hij hartelijk en open, spontaan en pri mair reagerend. Zijn vlotte schijn baar moeiteloze schrijftrant ontleen de hij aan een zorgvuldig geschooid geheugen, voortdurend gevoed door grote belezenheid. Jacobus Pieter Thijsse, thuis Kootje genoemd, werd in Maastricht gebo ren als zoon van een beroepsmilitair. Toen hij drie jaar was werd zijn vader naar Grave overgeplaatst. Hij had niet de minste belangstelling voor Grave als vesting voor onze defensie. Zijn belang stelling richtte zich op wat anders. ,,In mijn verste Herinnering", schreef hij later in zijn album „De bloemen in onze tuin", „zie ik de tuin bij ons huis, de oevers van de Maas, de heide bij Eseha- ren en het aardige riviertje de Raam". Tot zijn negende jaar besteedde hij al zijn vrije tijd aan het bestuderen van de geheimen van de plantenwereld en de insecten. Hij genoot daarvan. Zozeer dat hij zich een bevoorrechte voelde en anderen wilde laten meegenieten. Daar om ging hij schrijven. In het noteren van zijn waarnemingen in een school schrift. Later verwerkte hij die aanteke ningen in zijn boeken, die elk voor zich uiting geven aan het plezier dat hij aan het contact met de natuur beleefde. Drie boeken zijn daarvan in het bijzon der een bewijs: „Het Vogeljaar", dat een schat van waarnemingen bevat over vogels en dat duizenden heeft ge leerd vogels te zien en te horen: „Het intieme leven der vogels" en „Omgang met planten", welk laatste boek min der bekend is, maar op grond waarvan aan Thijsse in 1922 door de Universiteit van Amsterdam het doctoraat honoris causa in de wis- en natuurkunde werd verleend. Voor het leven van Jac. P. Thijsse is het van grote betekenis geweest dat hjj, als gevolg van het beroep van zijn vader, in zijn jeugd door de mooi ste en meest karakteristieke land schappen is gevoerd. Na Maastricht en Grave naar Woerden, waar hij, zo als hij zelf zegt „Zonder aanwijzing of aanprijzing genoot van de glorie van het polderland, naar Amsterdam, waar hij avontuurlijke tochten rond de hoofdstad maakte, omdat hij con tact bleef zoeken met de natuur. In Amsterdam bezocht Thijsse de kweekschool. In 1883 werd hij onderwij zer in Amsterdam, maar zijn tijdroven de natuurstudies belemmerden hem niet intussen ook zijn hoofdacte en enkele taai-akten te halen, wanneer hij zes jaar later, 24 jaar oud, hoofd van de u.l.o. op Texel werd. Op het paradijselijke eiland voor de natuurliefhebber er waren toen nog geen olieboringen, waterwinning en toe ristenverkeer bleef hij drie jaar. Ja ren waarin hij zijn kennis en liefde voor de natuur en in het bijzonder voor de vogels verdiepte. Daar ook trouwde lijj met Christina Bosch. „Een bijzon dere vrouw", zei Thijsse eens van haar. Maar die had hij ook wel nodig, wan! hij was een bijzondere man, die zo in zijn hobby opging dat het voor zijn vrouw niet altijd gemakkelijk zal zijn geweest hem te blijven volgen en steu nen; zoals ze deed. In Amsterdam, waar hij in 1892 terug keerde, ieerde Thijsse Eli Heimans ken nen. Zij hadden dezelfde interessen en dachten gelijk gericht. Samen hebben ze menig boekje geschreven. Dat ontlokte zoveel bijvalsreacties dat beide natuur vorsers de tijd rijp achtten om tot bunde- bng van krachten te komen. Zij richt ten maandbladen op en Thijsse behoor de ook tot de oprichters van de Vereni ging tot Behoud van Natuurmonumen ten. Hij stond in 1905 voorop bij degenen die protesteerden tegen het plan van Amsterdam van het Naardermeer een vuilnisstortplaats te maken. inJ-0ev.tigfJa?r' tot aan zÜn dood in 1945, heeft Jac. p. Thiisse in Bloe mendaal gewoond. In 1921, na bijna twintig jaar zijn kennis te hebben overgediagen aan toekomstige onder wijzers en onderwijzeressen op de Amsterdamse kweekschool, werd hij biologieleraar aan het Kennemer Ly ceum. In zijn eigen Bloemendaal, de plaats waaraan hu zic'n zo bijzonder hechtte, aan de Mollaan, kreeg Thijsse bij zijn zestigste verjaardag een instructief plantsoen van twee hectaren. In Thijs se's Hof wordt de plantengroei van de duinen in al zijn oorspronkelijke rijk dom in stand gehouden. Er is een bin nenmeer en een duinmoeras, maar ook zandige toppen. Thijsse beeft de aanleg zelf verzorgd. Geen wonder dat er zelfs na veertig jaar, nog een opmerkelijke vogelbevolking huist. Het stichten van nog' meer instructie ve plantsoenen als Thijsse's Hof was een van de wensen van Thijsse om jong en oud flora en fauna in hun natuurlijke samenhang en wisselwerking te laten zien. Deze wens is gedeeltelijk vervuld. Er zijn meer instructieve plantsoenen in ons land aangelegd. Het zijn er onge twijfeld veel minder dan Thijsse zich had voorgesteld. Maar laten we eerst trachten hetgeen we bezitten te behou den; ook het fraaie Hof van Thijsse in Bloemendaal. Dat schijnt moeilijk ge noeg. (Advertentie) BENT U MOEILIJK TE FOTOGRAFEREN? Dan kan het een kostbaar bezit zijn: Denkt U hieraan nu het nog kan? Een goed portret maakt; Lange Veerstraat 11-13 Telefoon 11178 HEEMSTEDE, 22 sept. De heer Th. van der Putte is gisteren bij gele genheid van zijn veertigjarig jubileum in dienst van het Heemsteedse Bedrijf van Openbare Werken een hartelijke huldiging ten deel gevallen. In de och tenduren werd de jubilaris op het raad huis ontvangen door burgemeester mr. A. G. A. ridder van Rappard die hem de verrassende mededeling deed, dat hij wegens zijn verdiensten voor de ge meente onderscheiden was met de zil veren ere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Bovendien moeht hij uit handen van de burgemees ter als geschenk van de gemeente een welgevulde enveloppe in ontvangst ne men. Getooid met de versierselen van de koninklijke onderscheiding maakte op zichter Van der Putte gistermiddag zijn opwachting in het Verversingshuis Groe- nendaal, waar hjj in het bijzijn van zijn echtgenote, kinderen, kleinkinderen, di- rectie en collega's van Openbare Wer ken danig in 't zonnetje werd gezet. Namens het gemeentebestuur werd hij toegesproken door wethouder mr. O. H. van Wijk, die naar voren bracht dat opzichter Van der Putte niet alleen bij zijn collega's, maar ook bij hst pu bliek een zeer geziene figuur is. „Het is mij bekend dat de Heemstedenaren 'j een fijne vent vinden en ik hecht er grote betekenis aan, wanneer men dit van een gemeentelijke functionaris kan zeggen." Mr. Van Wijk bedankte ie ju bilaris voor de wijze waarop hij de ge meente veertig jaar lang heeft gediend, waarbij hij de hoop uitsprak dat 't de heer Van der Putte gegeven mag zijn in de nog resterende jaren vóór zjjn pensioen op dezelfde weg te kunnen doorgaan. Ook directeur H. G. Peterse van Openbare Werken was vol lof voor het werk van de jubilaris, die, veertig jaar geleden als jeugdig werkman bij de ge meente begonnen, niet .stil had gezeten en na verscheidene promoties tenslotte de rang van opzichter A had welen te bereiken. ,,U bent een vertrouwens man van de gemeente," zei directeur Peterse, die de jubilaris als stoffelijk blijk van waardering namens directie en ambtenaren een geschenk onder cou vert overhandigde. Ook de echtgenote van opzichter Van der Putte werd in de hulde betrokken. Namens bet jubileum- fonds overhandigde de heer C. van Dijk haar een fraai bloemstuk. Het personeel kwam voor de jubilaris nog met een extra verrassing aandragen in de vorm van een kist sigaren en een fles echt Hollands vocht. „Dat is voor morgen avond bij de televisie wanneer Feije- noord tegen Real Madrid speelt," ver duidelijkte collega C. Rensma. De ere- wijn werd geserveerd en tijdens dit al lergenoeglijkste samenzijn sprak jubila ris Van der Putte een woord van dank uit aan allen, die deze feestdag een voor liern onvergetelijke gebeurtenis hadden gemaakt. HAARLEM, 22 sept. De koninklijke Nederlandse maatschappij tot bevorde ring der geneeskunst houdt op 7, 8 en 9 oktober te Haarlem haar jaarlijks le dencongres. De openingszitting wordt gehouden op donderdag 7 oktober te half drie 's middags in de Oude Sint Bavo. Voor de wetenschappelijke bijeenkom sten, die een besloten karakter dragen, is de gehele vrijdag gereserveerd. Za terdag volgt nog een gemeenschappe lijke slotzitting. I HAARLEM, 22 sept. Uit de Sme- destraat verdween gisteravond een paard met wagen, eigendom van de heer Van Elk, De koetsier was even bij iemand binnengegaan. Tot zijn gro te verbazing was het gespan bij zijn terugkeer verdwenen, ondanks het feit, dat hu het aan de ketting had gelegd. Enige uren later trof men paard en wagen onbeheerd aan op het Spaarne bij de Damstraat. De politie denkt aan „joyriding LISSE, 22 sept. Mej. M. A. Sarn- hoorn en mej. A. j, vf.n Schooteir, beiden onderwijzeres aan de St.-Agatha- school te Lisse, die enige tijd geleden veertig jaar bij het onuerwijs waren, hebben zich ook buitengewoon verdien stelijk gemaakt en hun beste klachten gegeven aan het parochieleven van de St.-Agatha. In verband hiermee i- een comité gevormd om deze beide dames voor al bun arbeid gedurende veertig jaar op gepaste wijze te huldigen. Dit zal plaats hebben op zondagmiddag drie uur in het Parochiehuis ui de Bondstraat. Vanaf half vier heeft ieder gelegenheid de jubilaressen persoonlijk te bedanken en hen geluk te wensen. floorshow en orkest. x'elef. <92507 3946 HILLEGOM. 22 sept. Ook de derde dag van de Hillegomse Najaarsfeesten is uitermate geslaagd. Dat kon ook moeilijk anders, want het weer was wederom goed en op het programma voor deze derde feestdag stond de tra ditionele kortebaandraverij. Dat werd een groot succes ondanks het fei*. dat van de vierentwintig paarden die in schreven er slechts dertien aan de start verschenen. De spanning heeft daar niet onder geleden, want er waren mooie ritten te zien waarvan de honderden toeschouwers volop hebben genoten. Winnaar van de korte baan draverij werd H. Willem met zijn 4-.jarige brui ne hengst „Cromwell W" van de „Stal Hillegom", hetgeen voor de Hiliegom- mers natuurlijk extra aantrekkelijk was. De pikeursprijs was voor 3. van Dooyeweerd. De tweede prijs werd in de wacht gesleept door Buick Magowan. bereden door A. Knijnen- burg en eigendom van mevrouw Van Renesse-Nienhuis. De derde prijs was voor het paard „Vlieger D" en de vierde voor „Sammy Mars", beide eigendom van J. P. Vlieger, die de paarden ook bereed. Door de Hillegommers is flink ge gokt. De totale inzet bij de toto was 5.627.50. Zoals gebruikelijk was door de hard draverij vereniging, die haar zestigjarig bestaan viert, o'k een aan tal prijzen beschikbaar gesteld voor de jeugd, die de winnaar tevoren kon aan wijzen. Éénenveertig meisjes en jon gens wezen Cromwell W als de win naar aan. Na loting gingen Mieke van Zon (ƒ10), Henk Opdam (ƒ7,50), Adrie Caspers 5) en Ans Lieverse 2.50) met de prijzen strijken. De overigen kregen een gulden. De jeugd kon zich gisteren voorts vermaken met boegsprietlopen, hard lopen met hindernissen, ringsteken op autopeds, tonnetje steken en plank rij den. In Nieuw Vennep staan de ovens klaar. Ze hebben daar trek in oliebol len. Er worden zelfs twee dagen voor uitgetrokken om ze te consume ren. Huis-aan-huis worden ze te koop aangeboden op 24 en 25 september. De opbrengst is bestemd voor een concert, dat 4 november in de gereformeerde kerk wordt gegeven. Uitgevoerd wordt dan Handei's Messias. Niet knipperen met uw ogen. Huis-aan-huis-oliebollen voor Handel. Wat een feest met die sirene van nacht. Heel de boel wakker. Mensen bang, kinderen huilen, en de sirenes loeien. Er was een mevrouw, die niet wakker geworden is. Hulde. Geen haze- slaap. Ir. Roderkerk is nog boos over die groenen, die hem in de steek hebben gelaten met het planten van nieuw groen. Maar vrijdagavond om acht uur is hij toch present in de bovenzaal van het Kennemer Lyceum om voor de buurtvereniging „Overveen" te spreken over zijn Kennemer Duinen. Zaterdag gaan de Overveners daar wandelen. Vanmorgen bericht ontvangen van het stadhuis, dat de wapens gesmeed worden om het ministerie van onder wijs te overvallen. Inzet: Technische opgezet. Met paardevolk voorop. Een Hogeschool. De zaak wordt strategisch kwestie van hogeschool-rijden. Gelukkig zijn er nog vele mensen, die hun bloed terwille van anderen afstaan. Zaterdag krijgen bij het Haarlemse Ro de Kruis honderdvijftig mensen de Land- steiner-medaille uitgereikt. De heei W. Bijster krijgt de vergulde dasspeld we gens veertig keer bloed afstaan. Ook aardgas in Heemstede. Zelfs een eigen voorlichtingscentrum. Het wordt maandag 27 september, 's middags om half vijf geopend aan de Nijverheids- weg 5. Wethouder P. Voskuilen van Haar lem houdt morgenmiddag geen spreek uur. Vanavond geen toneel in Haarlem. Geen vergadering. De gemeenteraad heeft een avondzitting voorkomen. Het zal doodstil zijn in de stad. Eén keer ra den, waarom. (Advertentie) geeft U een vlot elegant kapsel Kap-, schoonheidssalon en sauna Santpoorterplein 1, Haarlem, Telef. 60643 Bus 2-3-4-71 Advertentie) (Advertentie) SPAARNDAM, 22 sept. Een hoofd agent uit Spaarndam is gisteravond op de Slaperdijk door twee jongens uit Haarlem mishandeld. Een van hen, de 18-jarige betonvlech- ter W.A.K., had in een dolle bui in Spaarndam een terrasstoel vernield. De hoofdagent hield de jongen met zijn vriend, de 19-jarige J.D.H., aan. Zij reden op fietsen zonder licht. Zij wa ren erg lastig en gaven, na zoals later bleek valse namen te hebben opge geven, geen gehoor aan de opdracht van de agent verder te gaan lopen. Toen de agent een van hen beetgreep, sloeg de ander hem tegen de grond. De agent kwam in de berm terecht en werd door beide jongens geschopt. De agent liep enige schrammen en een bloeduit storting op. De jongens gingen er daar na vandoor met achterlating van een colbertjasje. Daarin trof de agent het adres aan van een van hen. Met assis tentie van andere politiemannen wer den beide jongens enige uren later aan gehouden en ingesloten. HAARLEM, 22 september Na een vergadering van een half uur. waarin een agenda met eenvoudige zaken was opgenomen, hebben provinciale staten van Noordholland met enige leden van Gedeputeerde Staten gisteren een be zoek gebracht aan het provinciaal zie kenhuis nabij Santpoort en het Pomp station van het P.W.N. te Castricum. In het begin van de bijeenkomst in stalleerde de commissaris van de ko ningin in Noordholland, mr. F. J. Kra nenburg, het nieuw benoemde lid van de staten, mevrouw H. van der Meu- len-Houwer uit Heemstede. Zij is ge komen in de vacature ontstaan door het vertrek van de heer J. B. Kooij uit Hilversum. HOOFDDORP, 22 sept. Vrijdag viert de Coöperatieve Landbouw Aan- en Verkoopvereniging voor de Meerlan den „Meco" g.a., het zilveren jubileum. Dit wordt onder andere herdacht tij dens een bijzondere ledenvergadering in de Landbouw in Hoofddorp, die om tien uur 's morgens begint. Van drie tot vijf uur wordt, ook in de Landbouw een receptie gehouden, 's Avonds is er een grote feestavond in Brinkman in Haarlem, waaraan een groot aantal bekende artiesten, zoals de Selvera's en de Mounties meewerken. De Meco begon 25 jaar geleden als Coöperatieve Aankoopvereniging Haar lemmermeer g.a., welke zich hoofdza kelijk bezig hield met kunstmeststoffen en veevoeders. Sindsdien is er echter veel veran derd. Er zijn vele moeilijkheden ge weest de afgelopen jaren, maar vooral de laatste zeven jaar heeft de Meco zich in een groeiende belangstelling mo gen verheugen. Vooral de landbouwers zijn ingenomen met de coöperatie, om dat zij zelf vaak geen grote investe ringen kunnen doen. De Meco, waarvan het kantoor eerst aan de Schipholdijk was gevestigd, heeft thans een modern hoofdkantoor in Burgerveen. Daarnaast zijn er een tweetal bedrijven in Halfweg en Bur gerveen. Hier staan de grote graan silo's en wordt het graan verwerkt. Dank zij moderne apparatuur wordt het graan op het juiste vochtgehalte terug gebracht en kan zo maandenlang wor den bewaard. Dit laatste is vooral be langrijk vanwege de afzet, welke nu over het gehele jaar kan worden ver deeld, wat de marktprijs weer ten goe de komt. Momenteel werkt men bij de Meco onder hoogspanning, zo dat het eigen lijk geen tijd is om feest te vieren. De feestdag was echter al lang van te voren opgezet. Wij wisten toen nog niet dat er zo'n slechte zomer zou komen, met als gevolg dat alles even laat is. Wat het feest betreft kunnen wij niet meer terug," aldus een woord voerder van het bedrijf in Halfweg. Het is vooral dan ook weer de laat ste weken geweest dat de Meco heeft bewezen in een enorme behoefte te voorzien. Niet alleen wordt bet graan bewerkt, maar ook zorgt de Meco voor de af zet ondermeer naar Engeland. België, Duitsland en Polen.... HALFWEG, 21 sept. De groep Haar- lemmerliede van de rijkspolitie krijgt binnenkort de beschikking over een nieuw politiebureau. De mannen van het aannemingsbedrijf Johan de Nijs uit Castricum leggen momenteel de laatste hand aan het gebouw dat tot stand komt aan de Julianastraat niet ver van het huidige bureau. De eerste oplevering is omstreeks half oktober en de officiële opening enige weken daarna. In opdracht van de rijksgebouwendienst heeft architekt C. Caspers uit Den Haag een aantrekkelijk object ontwoipen. Het politiebureau komt met twee dienst woningen in één complex. De beide dienstwoningen staan aan de zijkanten en bevatten elk vijf kamers. Het eigen lijke bureau heeft een theorielokaal, een wachtlokaal, kamer groepscommandant, kamer plaatsvervangend groepscomman dant, twee cellen, keuken, toiletten, gar derobe, aan de achterzijde een garage met ruimte voor inbeslag genomen goe deren en enige andere bergruimten. De garage is door een binnenplaats van het bureau gescheiden. Het huidige bureau is sinds 1940 in ge bruik. Het is gebouwd als winkelpand, maar bijna onmiddellijk als politiebu reau in gebruik genomen. De bovenwo ning is in gebruik bij de groepscom mandant, adjudant É.H.M. Sas. De groep van de heer Sas telt slecnts vijf man. wat aan de krappe kant is voor een uitgestrekte gemeente als Haatlem- merliede en Spaarnwoude. Organiek is de sterkte van de groep gesteld op ze ven man. Personeelsgebrek is oorzaak van de beide vacatures. In 1940 nam de marechaussee het gebouw in gebruik. In 1945 werd het weer rijkspolitie. De verhuizing over enige tijd bete kent voor de Halfwegse politiemannen een hele verbetering. Het oude bureau heeft namelijk geen garage en evenmin cellen en deze nuttige vertrekken mo gen in een goed politiebureau niet ont breken. Adjudant Sas blijft wonen in r woning boven het oude bureau, dat wordt ingericht als kantoorruimte.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 3