Philips acht verhoging van de omzetbelasting discriminerend Shell verrast over hogere accijns voor oliën AGPUZZEL Stichting bestrijdt hartziekten Meningen over troonrede en miljoenennota verdeeld Wachttijd voor notarisschap valt mee Als inbreker „herkend Man op vrije middag ten onrechte in cel Boze Jutte gooit stoel door ruit DE OPMARS VAN DE TROS IS IN VOLLE GANC! Tassa - toestel DC-6) vrij Brouwerijen verbouwereerd Onbillijk Voorlichting en groepsonderzoek FRACTIEVOORZITTERS Scherpe oppositie tegen belasting verhogingen Vier jaar geëist tegen verdachten fatale Venloos- Turkse vechtpartij 2 miljoen meer voor zeevisseri j - verbeteringen De ontdekking, die HET KUNSTGEBIT vasthoudt, zoals de kaak de tanden vasthoudt Dit najaar vierde open gevangenis Landbouw vraagt miljoenen meer Schuld betaald Shell Nederland Brouwerijen E Gedistilleerd Automaten Textiel Revalidatie Nieuwe problemen bij leiding lyceum Den Helder rode pleegzuster bloedwijn de smaak-volle energiedrank Minister Samkalden: Weinig kandidaten rechterlijke carrière Cul tuurtechnische iverken en onderwijs Wilt u een werkelijk Onafhankelijke Omroep? WOENSDAG 22 SEPTEMBER 1965 PAGINA 7 O wie is de situatie meester...? Ondergetekende (Handtekening) ca AMSTERDAM, 22 sept. Om een verhoogde opbrengst van de omzetbe lasting te bereiken heeft de regering, blijkens de miljoenennota, de weg geko zen van een verhoging van enkele ta rieven. Het uitkiezen van deze artikelen is naar de mening van Philips Neder land een subjectieve aangelegenheid. Tegenover de argumenten waarom be paalde goederen al dan niet extra belast zouden moeten worden, staat dan altijd een andere argumentatie, die juist het tegenovergestelde beweert, aldus een Woordvoerder van Philips in zijn com mentaar op de in de Rijksbegroting voor 1966 aangekondigde maatregelen, die o.m. zullen neerkomen op verho ging van de omzetbelasting voor een aantal Philips-produkten. Een dergelijke oplossing werkt dis criminerend, niet alleen ten aanzien van de producent en de wederverko pers, maar ook ten aanzien van de consument, die voor de betrokken ar tikelen met een prijsverhoging wordt geconfronteerd. Uitgaande van het feit, dat de regering een verhoogde opbrengst van de omzetbelasting noodzakelijk acht, zal een geringe ver hoging over het gehele vlak (uiter aard met uitzondering van de eerste levensbehoeften) een betere oplossing geven, zo meent Philips Nederland. In kringen van het Nederlandse elec- trotechnische bedrijfsleven deelt men over het algemeen de opvattingen van Philips. „Onbegrijpelijk" en ,,de weg van de minste weerstand", zo luiden de com mentaren van de betrokkenen. De keu ze van artikelen, die onder de verho ging vallen, wordt volkomen willekeu rig en discriminerend geacht en het Werkelijke effect van de belastingverho ging op de omzet en de totale belas tingopbrengst „niet te berekenen". Shell Nederland Verkoopmaatschap- Pij verklaart in een reactie op de ac cijnsverhogingen voor minerale oliën en benzine verrast te zijn dat deze pro- dukten als minder noodzakelijk worden aangeduid. De belastingdruk op minerale oliepro- dukten is reeds zwaar, aldus een woord voerder van de Shell. De nieuwe maat- Advertentie) Een „pianozaak" voor t.v., radio of bandrecorder? Natuurlijk! U wilt immers het beste advies, een méér-dan-normale service, de zuiverste ontvangst? Goldschmeding ként de juiste klankkleur! Is ouderwets in dege lijkheid en dienstbetoon. Bij-de- tijd qua assortiment en keuze! Kom gerust eens met ons praten, óók over inruil, verhuur of finan ciering. Ga naar Haarlem - Grote Markt 8 Tel. 113 38 AMSTERDAM - HILVERSUM ROTTERDAM - GOES WOORDRAADSEL 1. rang in theater; gelukwensen; 3. scheepsgezagvoerder; 4. licht van auto; 5. nazien; 6. internationale pad vindersbijeenkomst; 7. reisdeken. Op de streepjes: motto van de Firato 1965. Oplossing van 21 september. Horizontaal: 1. affuit. AOW, 2. plank ton; 3. paria, ende; 4. etcetera; 5. leer. See; 6. sr., eppe, en; 7. snerpend; 8. rap, lei; 9. Olav schee; 10 O V.. visueel; 11 pardoes, ik. Verticaal: 1. appelstroop; 2. flater. AIva; 3. farce, Spa; 4. uniëren, VVD; 5. ikat, pel, io; 6. TT, expresse; 7. oer, epi- cus; 8. Annas, he; 9. eendeëi; 10. woe dend, elk. regelen zullen z.i. moeten leiden tot een verdere verhoging van de prijzen en dus van de energiekosten voor het be drijfsleven, met alle consequenties van dien voor het algemene kostenniveau en de concurrentiepositie van de Neder landse industrie ten opzichte van het buitenland. De Nederlandse brouwerijen hebben met verbouwereerdheid en met zekere verontwaardiging kennis genomen van de verhoging van de bieraccijns zoals die in de miljoenennota in het vooruit zicht wordt gesteld, zo deelt het Cen traal Brouwerij Kantoor desgevraagd mede. In de eerste plaats wijzen zij erop dat er een verdrag van de Beneluxlanden is gesloten ter unificatie van de ac cijnzen, dat werd geratifiseerd door de parlementen van de drie landen. Vol gens dit verdrag zou de bieraccijns in ons land aanmerkelijk worden verlaagd en nu wordt juist in tegenstelde rich ting een verhoging van de bieraccijns van plus minus 20 procent voorgesteld. Als verdere bijzonderheid vermelden de brouwers nog dat in 1957 de omzet belasting op bier de accijns in strijd met een toezegging nooit werd ver laagd en nu zelfs nog zal worden ver hoogd. Voorts wijzen de brouwerijen op het EEG-verdrag, volgens hetwelke de in directe belastingen, zoals o.m. de bier accijns, geharmoniseerd zullen worden. Aangezien de bieraccijns in ons land tot de hoogste in de EEG kan worden gerekend, zou een dergelijke harmonisa tie voor ons land juist moeten neerko men op accijnsverlaging. De plannen van de regering op dit gebied druisen dan ook volkomen in tegen letter en geest van de bestaande internationale verdragen, aldus het brouwerijkantoor. Wat dit alles tenslotte voor de prijs- 'olitiek gaat betekenen valt op dit ogen lik nog niet te zeggen. De Nederlandse producenten van ge distilleerd rekenen op een dalende af zet, als de plannen om zowel de ac cijns als de omzetbelasting op alcohol houdende dranken te verhogen tot uit voering komen. Zeker de eerste tijd na een mogelijke verhoging zal men aan dalende omzetten niet kunnen ont komen. De fabrikanten achten bovendien de becijferingen van het ministerie van Financiën onjuist, wanneer het vast stelt dat de verhogingen zouden neer komen op een prijsstijging van onge veer 1,50 voor een liter jenever. Zon der rekening te houden met enige marge, komen de fabrikanten tot een prijsverhoging van 1,67 voor de goed koopste jonge jenever, uitlopend tot 1,90 voor de duurdere oude jene vers. Deze berekeningen gelden, wan neer men uitgaat van het huidige prijs niveau. De fabrikanten achten een verhoging, zoals de regering die voorstaat, dis criminerend en onberaden. Onrecht vaardig zwaar vindt men de dubbele belasting via de accijns en nog eens via de omzetbelasting. De secretaris van de federatie van organisaties van sigarenwinkeliers, de heer E. J. F. Manse, wijst erop dat de sigaretten nu in anderhalf jaar tijd de helft duurder zijn geworden. Hij vraagt zich af, of het publiek dit nog slikt. Bfj de vorige verhoging met een kwart je waren de omstandigheden gunstiger: toen werden de lonen met tien procent verhoogd. Voor de federatie van siga renhandelaren wordt het nu zaak met de fabrikanten en importeurs te gaan vechten vooi het behoud van de marge die op het ogenblik 10,8 procent be draagt. Op een pakje van 1,25 zit nu een belasting van 72 tot 73 procent. Behoud van de marge betekent ab soluut gezien meer inkomsten voor de winkelier van een pakje sigaretten. Dat is minstens nodig als vergoeding van de investeringen die de prijsver hoging met zich meebrengt. Alle automaten zullen weer moeten wor den omgebouwd. De secretaris van het Centraal Bureau voor Katoen-rayon en Linnenindustrie, de heer W. Kats, noemt een belasting van drie procent op textiel ten opzichte van de andere EEG-landen „matig". Maar verzekert hij, „de verhoging zal dubbel en dwars worden doorberekend". En daarvan vreest hij een teruggang in de verkoop. De textielindustriëlen hebben samen met de vakbonden in hun branche hun bezwaren tegen de voorge nomen invoering van de omzetbelasting al enige tijd geleden schriftelijk aan de regering doen weten. Hun verzoek om een gesprek is in augustus afgewezen. Zo'n gesprek werd door de regering „niet opportuun" genoemd. Ook de secretaris van de federatie van Nederlandse schoenfabrikanten, de heer A. van Gerwen, geeft toe, dat de belasting op schoenen vergeleken met de andere EEG-landen matig wordt. Ook als men in aanmerking neemt dat leer al belast is. Bij elkaar komt er nu tien tot elf procent belasting op schoe nen. Hjj vindt het onverstandig van de regering zonder dat daarover strijd is geleverd met de andere EEG-partners de omzetbelasting in te voeren. Op die manier verlies je je wapens". In Frank rijk bedraagt de omzetbelasting op schoenen 25 procent, in Duitsland 16. De omzetbelasting op schoenen is in ons land in 1954 afgeschaft met het motief dat op die manier de laagstbetaalden tegemoet kon worden gekomen. Ook voor textiel was dat in hetzelfde jaar het motief de omzetbelasting af te schaffen. De secretaris van de RAI, de vereni ging van fabrikanten en importeurs van auto's, brommers en fietsen, de heer W. Hustinx, noemt het onbillijk dat de automobilisten en bromfietsers een zesde van het geld moeten opbrengen, dat de regering door middel van de be lastingverhogingen binnen wil krijgen. De belasting op auto's wordt, in Euro- markt-verband gezien, „heel hoog". De prijzen zullen enorm gaan stijgen. De heer Hustinx noemt op: een auto van 6000,- wordt 6500, een van f 6500, wordt 7300. „De auto wordt altijd ge bruikt als melkkoe", is zijn commen taar. LEIDEN, 21 sept. (ANP) Als ge volg van aandoeningen van de coro- nairvaten (hart en vaatziekten) is er een algemene oversterfte van mannen welke oversterfte het grootst blijkt te zijn voor de leeftijdsgroep 40 tot 54 jaar. Tegenover honderd vrouwen in deze leeftijdsklasse overleden bijvoor beeld in de periode 1950-1962 niet min der dan 750 mannen aan deze aandoe ningen. Er zijn ook opmerkelijke ver schillen in het aandeel van de sterfte onder de mannen van afzonderlijke be roepen en beroepsgroepen ten gevolge van coronairaandoeningen. Blijkens cij fers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) is, in de periode van 1959-1961, dertig percent van de over leden employé's en ambtenaren en van de groep personen met een vrij be roep in de leeftijdsklasse van 40 tot 64 jaar gestorven als gevolg van aan doeningen van de coronairvaten. Voor overleden bedrijfshoofden was dat met 25 percent het geval. Voor alle andere beroepsgroepen bleef het percentage benede.i de twintig en dit percentage was het laagst voor personen met een beroep in de agrarische sector zowel wat betreft de beroepsgroepen be drijfshoofden in de landbouw als de landarbeiders. Uit de verkregen cijfers blijkt voorts een toenemende sterfte als gevolg van hart- en vaatziekten. In ons land bij voorbeeld is 46 percent van alle sterf gevallen te wijten aan hart- en vaatziek ten, terwij] dit percentage twaalf ja ren geleden 38 bedroeg. Het verschijn sel van de toename van de sterftege- vallen als gevolg van aandoeningen van de coronairvaten doet zich ook in de ons omringende landen voor. „Het is schrikbarend en onrustbarend", aldus dr. A. C. Arntzenius, hoofd van de poli kliniek (afdeling cardiologie) van het academisch ziekenhuis te Leiden. Hij bezigt „vrij heftige woorden" als hij spreekt over hart- en vaatziekten. Naar zijn mening wgzen de getallen der sterf tecijfers er op, dat de hart- en vaat ziekten als groep in het doodsoorzaken- patroon veruit de grootste groep is en dat dus deze groep van doodsoorza ken te beschouwen is als volksvijand nummer één. „Allerminst een bijkomstige bedrei ging, maar de grootste oorzaak van ziekte, invaliditeit en dood", aldus deze cardioloog. Hij is lid van het dage lijks bestuur van de nog jonge „Neder landse Hartstichting"., de Nederlandse stichting ter bestrijding van hart- en vaatziekten. Deze stichting wil fungeren als ,epre- sentatief lichaam op het gebied van de bevordering van het >vetenscnappe- lijk onderzoek ten behoeve van het be strijden en het voorkomen van ha.it en vaatziekten. Zij zal zich met name bezig houden op het terrein van de voorlichting van het bevolkingsonderzoek en van de research De voorlichting wil begrip kweken voor de problemen van hart- en vaat ziekten en belangstelling wekken voor groepsonderzoek. Door dit groepsonder zoek bü bedrijven en bevolking hoopt men te komen tot een doeltreffende pre ventie: meer kennis van de oorzaken van de hart- en vaatziekten is immers van het allergrootste belang. Daarnaast streeft men naar de oprichting van ad viesbureaus voor hartpatiënten, waar hun lichamelijke en psychische geschikt heid tot het verrichten van arbeid wordt getest. Plaatselijke afdelingen zijn in voorbe reiding o.m. Breda, 's Hertogenbosch, Tilburg en Eindhoven, te Amsterdam, Haarlem en Rotterdam. Voor de bestu dering van de revalidatiemogelijkheden is een commissie opgericht, waarvan dr. C.L.C. van Nieuwenhuizen voorzit ter is. Dr. Arntzenius noemt de invaliditeit als gevolg van hart- en vaatziekten een sociaal-economisch probleem van de al lergrootste orde. Maar ook weet hij hoeveel „een nauwe samenwerking van deskundigen en geïnteresseerde leken kan bereiken bij het scheppen van nieu we mogelijkheden voor levensgeluk van hartpatiënten". Aan de hartpatiënten im mers kan geleerd worden, hoe zy met hun hartziekte kunnen leven ais vol waardige leden van de maatschappij (Van onze correspondent) DEN HELDER, 23 sept. Het ziet er naar uit dat de benoeming van een nieuwe rector aan het Gemeentelijk Lyceum niet zonder geruis zal verlo pen. Na de kwestie van de vorige rec tor (in mei 1964 bü het afnemen van examens ervan beschuldigd zijn doch ter te hebben geholpen, later ongeschikt verklaard voor de verdere uitoefening van zyn functie), dreigt zich nu een „kwestie-Van Koldam" te ontwikkelen. Als enige kandidaat is op de voor dracht voor een nieuwe rector geplaatst mr. D. A. Holtz, rector van het Goois Avondlyceum in Hilversum en ieraar aan enkele dagscholen voor voorberei dend hoger en middelbaar onderwijs. De heer W. van Koldam heeft sedert het vertrek van de vorige rector het lyceum geleid als waarnemend rector. Hoewel de heer Van Koldam heeft gesollici teerd naar de functie van rectoi kom' zijn naam niet - voor op de voordt acht. Vijftig docenten wensen hem echter wel in deze functie. De overige tien tot vijftien (oudere) leraren voelen ei wei nig voor dat de heer Van Koldam rec tor zou worden. Enigen hebben zich onlangs tot burgemeester mr. G. Rehorst gewend die tevens president is van het college van -uratoren van het lyceum. Zij hebben hem op de hoogte gebracht van de stemming on der de docenten. De verwachting is dat woensdag 29 september wanneer het voorstel in de gemeenteraad zal worden behandeld hierover wel het een en ander za! wor den gezegd. In hoeverre de politieke partijen het eens zijn met deze voor dracht die de instemming heeft gekre gen van de inspecteur van het gym nasiaal en middelbaar onderwijs, is niet duidelijk. (Advertentie) Wie is in staat om voort-- durend onder hoogspan ning te werken? Niemand! Uw lichaam verdraagt veel, maar niet alles. Om iedere situatie te be heersen Is het zaak gezond •en uitgerust te zijn. Neem vóór de maaltijd en vóór het slapen gaan een glas versterkende bloedwijn. Niet een willekeurig merk, ;maar Pleegzuster bloedwijn: .het merk met ervaring in goede zorg. Pleegzuster •bloedwijn - even innemend •als versterkend - voor wer kers van vandaag! Alleen verkrijgbaar bij' apotheker en drogist. HILVERSUM, 22 sept. De fractie voorzitters van de vijf grote politieke partijen uit de Tweede Kamer hebben gisteravond in de KRO-actualiteiten- rubriek „Echo" hun eerste indrukk-n gegeven over troonrede en miljoenen nota. Mr. W. J. Geertsema (WD) noem de de miljoenennota „heel vreemd". Hij merkte o.m. op, dat men de uitga- (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 22 sept. Minister Samkalden (Justitie) zegt in de toe lichting op zpn begroting „slechts be trekkelijke betekenis te kunnen toeken nen aan kortelings vernomen klachten over de lange wachttijd voor kandi daat-notarissen. Het is hem namelijk opgevallen, dat zich in sommige nieu we vacatures zeer weinig sollicitanten hebben gemeld. Een enkele vacature moest opnieuw worden opengesteld. Ook voor de rechterlijke macht mel den zich weinig kandidaten, zo zegt de minister, „hoewel een carrière voor be kwame jongeren bij de rechterlijke macht in meer dan één opzicht be paald gunstig genoemd kan worden." De schaarste van het ogenblik is het meest voelbaar m het openbaar minis terie. Een commissie onder voorzitter schap van de procureur_gen(eraaj hof te Den Haag heeft voorstellen ge daan .jVer verhO'ging van de aantrekke lijkheid van een loopbaan bij het open baar ministerie. De minister wil hier over nader advies inwinnen van de Ver eniging voor Rechtspraak. (Van onze correspondent) ROERMOND, 21 sept. ln de recht zaak Riza Polat, de jonge Turkse •mst arbeider die op 2 jaiual? van dU ^lar te Venlo hjj een vechtpartij werd ge dood werd tegen twee verdachten vier jaar gevangenis met aftrek geëist en acht maanden tegen een derde. De hoofdverdachte is een 21-iartee px- soldaat uit Venlo, die ten laste was gelegd de Turk met een autokrik de noodlottige klap te hebben toegebracht De jongeman, driemaal jeugdkampioer worstelen en eenmaal kampioen ge wichtheffen, werd volgens de officier door zijn vrienden als dommekracht gebruikt De ruzie ontstond toen een Turk m de Palermo-bar een stomp van een Venlonaar opliep en terugsloeg. De Turk vluchtte met zjjn landgenoten naar buiten, achtervolgd door een hor de jongelui die zich met gereedschap pen bewapend hadden. Riza Polat kreeg tijdens deze achtervolging de noodlottige klap op zijn hoofd en zou op de grond liggend nog trappen ge kregen hebben van een 27-iarige beton werker uit Venlo, die ook de ex-soldaat de autokrik gegeven zou hebben Ieren deze twee werd vier jaar met' aftrek geëist wegens resp. doodslag en mede plichtigheid aan doodslag. Een Venlose bouwvakker die die avond in de Palermobar kelner was, Hoorde acht maanden tegen zich risen wegens medeplichtigheid aan openlijke geweld pleging en verstoring van de openba re orde, omdat hij met een wieldopsleu tel naar vluchtende Turken geslagen zou hebben. Opvallend noemde de officier van justitie het, dat naar de verklaring van de barman wel tien mensen het ge beurde gezien hebben, maar dat nie mand wenste te getuigen. Ook ter zit ting toonden sommige getuigen angst. Ook de barman wenste aanvankelijk geen eed af te leggen. DEN HAAG, 22 sept. Minister Biesheuvel wil in de komende jaren bq zijn beleid voor de beroepsvisserij ln het bijzonder aandacht besteden aan structurele verbeteringen. Hü deelt dit mee in zijn memorie van toelichting bij de begroting 1966 van Landbouw en Visserü- Voor verbeteringen, die vooral uit breiding van de vangstgebieden, mo dernisering en aanpassing van vloot en verwerkingsapparaat en verbete ring van de kwaliteit van de vis ten doel hebben, is opnieuw twee miljoen gulden méér uitgetrokken dan in het voorgaande jaar. In totaal komt daar door voor deze activiteiten 5,7 mil joen gulden beschikbaar. Het voornemen bestaat de verzor ging van enkele andere vissoorten op soortgelijke wijze te premiëren, als verse haring en makreel, waardoor ook de vissers van de kottervloot aangezet zullen worden, meer aandacht te be steden aan de verzorging van vis aan boord. De kosten van deze premiere geling worden op 1.650.000 geraamd. Voor verdere exploratie van nieuwe visgronden wordt 1,7 miljoen beschik baar gesteld. Naast de in uitvoering zijnde plannen tot verdere exploratie van de Ierse Zee en de wateren ten zuidoosten van Noorwegen worden ex pedities voorbereid naar andere gebie den, ook ter verkrijging van aanvulling van gegevens van het in 1965 aflopen de verre-visserü'project. AMSTERDAM, 22 sept. De Am sterdamse kunstschilder Rik van Ben- tum is voor het studiejaar 1965-66 be noemd tot „associate professor of pain ting" aan de Tyler school of art van de Temple university te Philadelphia. (Advertentie) Noch pasta Noch poeder Noch rubberplaatjes Maar kussentjes van soepel plastic waardoor het kunstgebit aan de vorm der kaken wordt aangepast. xjieuw I De SMIG-kussentjes sentje blijft soepel. Laat zich I" voor kunstgebitten verlos- gemakkelijk verwijderen als sen U dadelijk van de pijn en het vervangen moet worden, het ongemak tengevolge van Smaak- en geurloos. 100% Hy- een loszittend gebit. Het zachte gienisch. Kan worden schoonge- plastic houdt het gebit stevig op maakt in een handomdraai. Geen zijn plaats, omdat het soepel kleefmiddelen" meer, die men en elastisch is als het vlees zelf. iedere dag weer moet opbren- U kunt ongedwongen eten, gen. Vraag de SMIG-kussentjes spreken, lachen. Het kunstgebit en maak een einde aan het volgt alle bewegingen van de ongemak dat het kunstgebit U kaak en Uw tandvlees doet bezorgt. Bij alle apotheken en geen pijn meer. Het SMIG-kus- drogisten verkrijgbaar. Een stel van twee kus sentjes. Eén voor onder en één voor bovengebit. (Van een verslaggeefster) AMSTERDAM, 22 sept. De 25-ja- rige Amsterdamse kantoorbediende J. V. is gisteren door de politie in de kraag gevat en voor enkele uren in de cel opgesloten. Wegens inbraak in een huis in de Riekerpolder, werd hem meegedeeld. De kantoorbediende, die op het moment van de arrestatie :n alle onschuld van een vrije middag lag te genieten, kon de politie er pas in de avond van overtuigen dat er een ver gissing begaan was. Een sorteerproe." leverde tenslotte het bewgs. De bewoonster van het huis in de Riekerpolder, de 50-jarige mevrouw A. Kip, ontdekte toen zij gistermid dag van de boodschappen thuis kwam, dat in de voordeur een ruit was stuk geslagen. Zij liep om het huis heen en zag door het raam van haar slaap kamer een man op de rand van het bed zitten. In alle haast graaide hij in een sieradenkistje, waarbij hü zo nu en dan een hap van een boterham nam. De vrouw vond in het tafereel aanleiding om uit alle macht te gaan gillen. Dat alarmeerde de inbreker die het onmiddellijk op een lopen zet te, de polder in. De inhoud van het kistje liet hij volledig, een van de handschoenen die hij uit voorzorg had aangetrokken lag nog op de vloer van de slaapkamer. De politie begon na de waarschuwing van mevrouw Kip een speurtocht in de Riekerpolder. Daar vond zij, achter een bosje, de kantoorbediende. „Dit is 'm", wist mevrouw Kip zeker. De man werd dus naar een cel overgebracht, ondanks (Van onze correspondent) ZAANDAM, 22 sept. De Amster damse beeldhouwer Jacques Jutte heeft gisteravond in Zaandam, terwijl hij ijverig bezig was de belangen van zgn Zaandamse collega Slavomir Miletic te behartigen, een stoel door een ruit in de woning van de Zaandamse notaris G. J. Teenstra gegooid. Dat gebeurde tijdens een bezoek, dat Jutte samen met het echtpaar Miletic aan de notaris bracht, om een volmacht te laten opstellen. Jutte zou daardoor tijdens de afwezigheid van Miletic de belangen van zijn Zaandamse vriend kunnen behartigen. Miletic gaat twee maanden op vakantie naar zijn geboor teland Zuid-Slavië. Toen de notaris naar de zin van Jutte niet vlot genoeg zijn medewerking verleende, pakte Jutte een stoel en smeet die door een ruit in de notariswoning. Prompt daarop schreef hg een brief aan de officier van justitie, waarin hij zijn daad verklaarde als „het inslaan van het glazen huis Zaandam, omdat de notaris mijn verzoek weigert te zien als een poging tot rechtsherstel voor het echtpaar Miletic". Jutte verzocht de officier verder tot gerechtelijke ver volging wegens het inslaan van de ruit over te gaan. Aan dat verzoek zal waarschijnlijk wel worden voldaan. De Zaandamse politie heeft tenminste met een proces-verbaal inzake vernieling te gen Jutte opgemaakt. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 22 sept. Vermoede lijk nog in oktober zal in Almelo de vierde open gevangenis in gebruik wor den genomen. Men hoopt in de loop van het komende dienstjaar een eerste schetsontwerp gereed te krijgen voor de strafgestichten in Gouda. Daar zal een groot aantal veroordeelden, ver deeld in kleine leefeenheden, in moder ne woon- en werkruimten kunnen ver blijven. Voor de vrouwengevangenis wordt thans door de architecten een schetsontwerp gemaakt. Deze medede lingen worden gedaan in de memorie van toelichting bü de begroting van justitie. zijn pertinente ontkenning iets met de inbraak te maken te hebben. Hij had een bootje in de Riekerpolder, verklaar de de kantoorbediende, zijn werkgever was zo vriendelük geweest hem een mid dag lang van zjjn boot en het mooie weer te laten genieten. „Dit is 'm toch" verzekerde mevrouw Kip de politie nogmaals. De recherche gaf de kantoorbediende de vrijheid terug toen geen enkel be wijs tegen hem kon worden ingebracht. Bovendien liep een speurhond, die aan de handschoen had moeten ruiken, de kantoorbediende glad voorbij. Verenigde Staten De 26-jarige Frans-Canadese Michelle Duclos is in New York veroordeeld tof vijf jaar voorwaardelijk en een altijd durend verbod de VS binnen te gaan wegens haar aandeel in het plan om het Vrij heidsbeeld en andere Amerikaanse mo numenten op te blazen. Zij had daar voor het nodige dynamiet uit Canada binnengesmokkeld. (Reuter). ven-kraan niet zo maar wijd-open kan draaien en dan de Nederlandse be volking een bestedingsbeperking op leggen. Concluderend sprak hg als zijn mening uit, dat de nieuwe begro ting niet alleen bijzonder triest, maar ook bgzonder socialistisch is. Mr. H. K. J. Beemink (CHU) zei o.m. dat de inhoud van de troonrede als een koude douche over de ruggen van de Nederlandse burgers is uitgestort. Hij merkte op, de toekomst van de textiel industrie met zorg tegemoet te zien. De heer Beemink zei benieuwd te zijn of ook de Tweede en de Eerste Kamer met alle belastingverhogingen akkoord zullen gaan. „Persoonlijk zal ik dat beslist niet", zo voegde hjj hieraan toe. Drs. W. K. N. Schmelzer (KVP) had lof voor het kabinet, dat het z.i. heeft aangedurfd de zaken niet mooier voor te stellen dan ze zijn en dat z.i. de moed op heeft gebracht ons volk nieuwe offers te vragen. Naar zijn oordeel zal zorgvuldig moe ten worden nagegaan hoe het gehele re geringsbeleid het prgspeil en de loon ontwikkeling zal gaan beïnvloeden me de met het oog op de positie van de grotere gezinnen. De troonrede getuigt z.i. van een krachtige aanpak van grote vraagstuk ken, vooral van betekenis voor de toe komstige ontwikkeling van ons volk. Naar de mening van drs. G. M. Neder- horst (P.v.d.A.) heeft de "xoonrede iets verrassends door de maatregelen die zijn aangekondigd. Hij noemde in dit verband de maatregelen op het gebied van woningbouw, het lager onderwijs en van de ontwikkeling en ontspanning van de Nederlandse staatsburger. Hg zei zich ernstig te zullen beraden op de belastingverhoging op schoeisel en textiel, „om te zien in hoeverre daarin mee zullen kunnen gaan." Bgzonder belangrijk noemde de heer Nederhórst de invoering van de belas- tingspaarbrieven en de belastingver lichting, die voor de engehuwden m het vooruitzicht is gesteld. De heer B. Roolvink (AR) tenslotte zei, dat het regeringsprogramma ge tuigt van moed, maar ook van het aan vaarden van vrij grote risico's. Naar zün oordeel is het echter de vraag, of de langekondigde plannen zonder schade voor de volkshuishou ding kunnen worden uitgevoerd. „We zjjn overtuigd van de noodzaak van bepaalde voorzieningen en wij waarderen het, dat ons een duidelijk programma is aangeboden", aldus de heer Roolvink. De lasten, die zullen worden opge legd, moeten z.i. nauwkeurig worden afgewogen tegen het voordeel van nieuwe voorzieningen. Aan een duide- lgke keuze is naar zijn mening niet te ontkomen. Dat de sociale gerechtigheid hierbg in alles nagestreefd moet wor den spreekt z.i. vanzelf. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 22 sept. Op de Land bouwbegroting 1966 is 20 miljoen gul den meer dan vorig jaar uitgetrokken voor de uitvoering van cultuurtechni sche werken en 35 miljoen meer voor onderwijs, onderzoek en voorlichting. Het totale bedrag voor cultuurtechni sche werken komt nu van 165 op 188 miljoen. (Advertentie) E hebben reeds tienduizenden nederlandse gezinnen gezegd ja zullen nóg tienduizenden nederlanders zeggen bent u ingeschreven bij' de dienst luister- en kijkgelden? wilt u f 5.- contributie voor 1966 nü betalen? wilt u straks een practisch en zakelijk programmablad? Evult u dan s.v.p. onderstaande coupon in en stuurt u deze op een briefkaart geplakt, naar de TROS, Herengracht 543, Amsterdam of meld u per briefhaart of brief direct als lid van de TROS aan. HERENGRACHT 543 TELEFOON 24 01 61 AMSTERDAM POSTGIRO 57 46 00 (s.v.p. blokletters) IMHIINHiHIINMUIHIINNN Straat Woonplaats wenst lid te worden van de TROS. Hij/zij zal f5.- contributie voor 1966 overmaken op postgiro no. 57 46 00 of per postwissel t.n.v. de TROS, Herengracht 543, Amsterdam. Hij/Zij betaalt luistergeld kijkgeld luister- en kijkgeld (s.v.p. het hokje aankruisen, dat voor u geldt) MEER LEDEN MEER ZENDTIJD! SCHIPHOL, 22 sept. Av'olanda heeft met de actie tegen de Spaanse chartermaatschappü Tassa in zoverre succes geboekt, dat de Spanjaarden reeds gisteren de 15.000,- hebben be taald die de Nederlandse vliegtuigfa briek voor reparaties aan dit toestel van de eigenaar te vorderen had. Die eigenaar is volgens de papieren een Amerikaan in Miami, al was de machine in gebruik bij Tassa. Het be drag is gisteren door captain Mario Montes aan de deurwaarder Tabbers op Schiphol voldaan. De directie had dit geld meegegeven aan de bemanning van de DC-7 die met de gestrande Ne derlandse vakantiegangers naar Düssel- dorf vloog en daar gisterochtend arri veerde. Toen de vordering op de DC-6 was voldaan is het beslag terstond opgehe ven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 7