3 Met schepping van Dudok kreeg Yelsen nieuw hart Om niet te vergeten 't Is feest in Velsen EEN H STAD VAN LICHT EN WIND H Dagboek van een - Teruggang Aaneengekit Opening stadhuis via radio en tv Carillon v Carillon Bezichtiging Taptoe Lichtroute VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1965 PAGINA VELSEN, 24 sept. „Burgers van de ge meente Velsen: hoort!" Zo begint de tekst van een proclamatie, die gisteravond in alle delen van de gemeente Velsen door een stadsomroe per is voorgelezen ter aankondiging van de feestelijke opening van het stadhuis. „Het .nieuwe stadhuis zal niet alleen de, zetel zijn van het gemeentebestuur, maar vooral opk het „huis der gemeente", ten dienste van allen. Het stad huis is tevens het symbool van de door geza menlijke inspanning tot stand gebrachte wederopbouw van onze, in de donkere oorlogsjaren vernielde gemeente." „Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Margriet zal bij deze ge legenheid in het stadhuis een standbeeld onthullen, dat haar grootmoeder, wijlen Koningin Wilhelmina voor ons vereeuwigt. Koningin Wilhelmina zal voor ons een lichtend voorbeeld blijven van vrijheidszin en onverzettelijkheid." „Mede namens ons allen zal aan het gemeentebestuur een carillon worden aangeboden, dat voortaan zijn zingende klanken zal laten horen aan vrouwen en mannen, aan de werkers in de industrie, handel, nijverheid, scheepvaart, visserij, land- en tuin bouw, aan de werkers in kantoren, werkplaatsen, laboratoria scholen of waar dan ook." „Het is feest in Velsen!" Fe Het nieuwe stadhuis van Velsen bij avond. Schijnwerpers spelen met de contouren van het gebouw. Ook als de feestelijkheden ter ge legenheid van de officiële opening achter de rug zijn, zal deze ver lichting avond aan avond worden ontstoken. Het stadhuis blijft zo een lichtend middelpunt in het nieuwe hart van de stad aan de zee. iiiiiiiiiiiiiiiiii,|1,',|,,Hiiiiiiiiiiiiiiiimmuiiiiiiniiiiiinmniii VELSEN, 24 sept. Het is de bedoeling de bevolking van de gemeente Velsen zoveel mo gelijk deelgenoot te maken van de vreugde die er is om de officiële ingebruikstelling van het nieuwe stadhuis aan het Plein 1945. Dat vond reeds hedenmiddag zijn verwezenlij king omstreeks half vijf, toen op het bordes van het stadhuis circa 150 zangers en zangeres sen, tezamen met koperblazers en beiaardier Hein de Ligt, onder directie van Hans Waan- ders de carillon-hymne uitvoer den ter bezegeling van de over dracht van de beiaard aan het gemeentebestuur. De tekst is van de in IJmuiden geboren Amsterdamse dichter Adriaan Morriën, de muziek van de Haarlemse componist Sas Bunge. 14 i\ L M 4 «V VELSEN, 24 sept. Het was op 8 oktober 1962, dat op het Plein '45 de bouw van het nieuwe stadhuis formeel werd begonnen met maatvoering en het opstellen van keten en loodsen. Ondanks het zeer regenachtige najaars weer verliep het graafwerk vol gens plan. Nadat in drie weken tijds 6.000 kubieke meter grond was verzgt kon op 15 november 1962 de eerste van 245 palen, waarop het stadhuis staat, wor den geslagen. Deze handeling, die het officiële begin vormde van de bouwwerkzaamheden, werd ver richt door de toenmalige Com missaris der Koningin in Noord holland, dr. M. J. Prinsen. Na het slaan van de eerste paal voor de bouw van 1.008 woningen in Zee- wijk, gistermiddag verricht, beleeft de gemeente Velsen vandaag de gloriedag, waarnaar vrijwel vanaf het moment van de bevrijding is uitgezien: de offi ciële ingebruikneming van een nieuw stadhuis. Het oude dorp Velsen, onder welks vleugelen in 1876 IJmuiden werd geboren, is thans door datzelfde IJmui den overvleugeld en heeft de taak van bestuurscentrum thans overgedragen pf?m iL?ieuwt hart in de stad, het Plein 1945 m het oostelijke deel van w wen\t nd'? Plek, zette bouwmees- teer W. M. Dudok, die reeds een be- langryk aandeel had in de na-oorlogse vormgeving van het nieuwe IJmuiden, het stadhuis neer, dat hedenmiddag door Prinses Margriet officiëel in zijn functie van „huis der gemeente" wordt bekrachtigd. Niet het doorknippen van een lint of het ontsluiten van een deur zal dit feit markeren. Prinses Margriet onthult het door Mari Andriessen ge maakte beeld van haar grootmoeder: Koningin Wilhelmina, zoals zij na de jaren van bezetting voor het eerst weer voet op vaderlandse bodem zette, een beeld, dat onuit- wistbaar in de her innering staat ge grift van hen, die het moment van de bevrijding bewust hebben beleefd. Een stadsomroe- er, voor deze ge- egenheid uit de historie overge plant naar 1965, heeft donderdag avond de bevol king van de onderscheiden gemeente- delen: Velsen-noord, Driehuis, Santpoort en IJmuiden het blijde nieuws aange kondigd. Erepoorten zijn opgericht bij het nieuwe stadhuis, dat in zijn gele geglazuurde gevelsteen oplicht temid den van de in rode baksteen opgetrok ken pleinwand-bebouwing. Zes en veertig meter hoog reikt in bouwmeester Dudoks schepping de stadhuistoren ten hemel, met boven in het 47 klokken omvattende carillon, geschenk van de burgerij, de industrie en vele vrienden van Velsen. Vanmid dag is dit carillon, waarvoor onder de inspirerende leiding van de Veiser Ge meenschap een bedrag van 100.000 bij een werd gebracht, officiëel aan het gemeentebestuur overgedragen. Aan de ene zijde van de toren springt de raadzaal ver haar voren, overhui vend de hoofdingang van het stadhuis. Rustend op twee met goud-mozaïek be klede kolommen is het niet de gebalde vuist van het gezag, maar de uitge stoken hand naar de bevolking, over wier wel en wee de gemeenteraad naar eer en geweten heeft te waken. Achter de raadzaal, direct bereik baar van de hoofdingang, ligt de ma jestueuze burgerzaal, waarin door de vrijwel van de vloer tot het plafond reikende ramen het licht zijn spel speelt met het witte marmer en de lichtkro- litl v.an Venetiaans kristal. Bij de sta- rtiC vnor? aan het eind Van de zaal' oit inaar de trouwzalen, staat op TnVionD de beeltenis van koningin Juliana, een schepping van de beeld houwster Charlotte van Pallandt. u uïïaf -fir>T?n^er-e Z^de van de toren bevindt zich de 'in een rechthoek rond om een binnenhof gebouwde secretarie, met op de eerst, étage, op hetzelfde niveau als de raadzaal, de bestuurs- gang, waaraan burgemeester, secreta ris en wethouders hun kamers hebben, ment op de Kop Met de opvoering van een stemmen- van de Haven. spel, waarin de schrijver Max Demler- tnonde op suggestieve wijze de wor dingsgeschiedenis van IJmuiden in de laatste honderd jaar in woord en ritme wist te verklanken, met de onthulling van het beeld van Koningin Wilhelmi na door Prinses Margriet, en met de aanbieding van het carillon, geaccen tueerd door een hymne, waarin de in IJmuiden geboren Amsterdamse dichter Adriaan Morriën zingt van „uit verne dering bevrjfd, met nieuwe kracht be zield, hersteld en groter opgebouwd, een stad van licht en wind", viert Velsen vandaag de officiële ingebruikstelling van het nieuwe stadhuis. Het is het begin van een reeks fees telijkheden. Tot en met 2 oktober be speelt stadsbeiaardier Hein de Ligt avond aan avond het nieuwe carillon. Zaterdagmiddag en -avond en op de avonden van maandag tot en met woens dag zuilen telkens groepen genodigden worden ontvangen. Twee weken lang kunnen de bejaarden overdag in groe pen het stadhuis bezichtigen en een korte rondrit door de gemeente maken. Van 1 tot en met 8 oktober wordt de bevolking in de gelegenheid gesteld 's- avonds een bezoek te brengen aan het nieuwe stadhuis. Op de avond van 29 september, als de gemeenteraad 's mid dags de eerste raadsvergadering in het nieuwe stadhuis heeft gehouden, wordt op het Plein 1945, voor het stadhuis, een grootste taptoe uitgevoerd door al le muziekkorpsen, die Velsen rijk is. En tot en met 29 september kan ieder, die dat wil, een lichtroute rij den door de ge meente Velsen vanaf de Ruïne van Brederode in Santpoort tot aan het Vissersmonu- VELSEN, 24 sept. In de hall van het nieuwe stadhuis, nog vóór de burgerzaal, js op het witte marmer naast het grote raam, slechts enkele meters van de plaats waar het beeld van wijlen koningin Wilhelmina staat, in bronzen letters de volgende tekst aangebracht: Ter eerbiedige nagedachtenis aan de 325 ingezetenen van Velsen, die door bezetting en oorlog om het leven kwamen. Moge hun geest overwinnen. Op de tegenover gestelde wand is, eveneens in bronzen letters, en voor zien van de namen van burgemees ter, wethouders en gemeentesecreta ris, te lezen: Op 15 november 1962 Is door het heien van de eerste paal het fundament gelegd door dr. M. J- Prinsen commissaris der koningin In de provincie Noord-Holland. Op 24 september 1965 opende H.K.H. Margriet Francisca, prinses der Nederlanden, dit gebouw en werd het ten dienste van het algemeen in gebruik genomen. Vanavond van zeven uur tot half acht geeft stadsbeiaardier Hein de Ligt een concert op het carillon in de stadhuistoren. Elke avond tot en 2 oktober is er van zeven uur tot half acht een carillonbespeling. In zo ruim mogelijke mate zal gelegenheid worden geboden het nieuwe stadhuis te bezichtigen. Op 25, 27, 28 en 30 september vindt dit plaats voor zogenaamde gerichte groepen, zoals vertegenwoordigers van verenigingen, organisaties en instellingen, die daartoe uitnodigin gen hebben ontvangen. Onder hen zijn ook de bewoners van het Plein 1945, die jarenlang tegen de bouw hebben aangekeken en ook de men sen, die aan de bouw van het stad huis hebben gewerkt. Door middel van een boekwerkje, dat allerlei bijzonderheden over het nieuwe stadhuis bevat en dat ook rijk verlucht is met foto's heeft de bevolking van Velsen een uitno diging ontvangen om in de periode van 1 tot en met 8 oktober 's avonds tussen half acht en tien uur het stadhuis te komen bezichtigen. Voor de circa 6.000 bejaarden is een speciale regeling ontworpen, waarvan zij, als een avondbezoek hen minder schikt, gebruik kunnen brengen we stadhuis met een korte rondrit door de gemeente. Dit laatste is een genereus aanbod van de N.Z.H.V.M. In de middag van woensdag 29 september houdt de gemeenteraad de eerste raadsvergadering in het nieuwe stadhuis. By die gelegenheid zal afscheid worden genomen van wethouder R. Verbeek, dan juist 75 geworden, die zijn functie neerlegt. Tevens zal dan een nieuwe wethou der moeten worden gekozen. Die avond zal om 9 uur op het Plein 1945, vóór het stadhuis, een groots opgezette taptoe worden uitgevoerd, waaraan alle harmonie- en fanfare korpsen en drumbands uit de ge- meenfe Velsen medewerken. Ook het stadhuiscarillon wordt tijdens deze taptoe bespeeld. Verschillende objecten in de ge meente Velsen zuilen een feestver lichting krijgen, terwijl ook op ver schillende plaatsen vlaggen met ver lichting zullen staan. Hierdoor wordt het mogelijk tot en met 29 septem ber een zogenaamde lichtroute door de gemeente Velsen te rijden van zonsondergang tot half elf. et is nog maar amper honderd jaar geleden. Honderd jaar en nog geen tweehonderd dagen is hef her dat in de Breesaap, zeshonderd meter uit de kust, de eerste spade in de grond ging voor het graven van het Noordzeekanaal, dat Amsterdam, na veel geharrewar moest redden uit de worgende ver stikking van de aangeslibde drempel bij Pampus en het alweer te klein geworden lange Noordhollaiids Ka naal. Met een kruiwagen en een schop is het begonnen. En honderd man. Polderjongens, van wie de al eeuwenlang in een gezapige rust le vende geslachten in het oude dorpje Velsen, aan de voet van St. Wille- brodus' kerkje, niet veel goeds wisten te verteilen. Het oude Velsen droom de maar zo'n beetje voort, ging braaf ter kerke en koesterde - zich in de herinnering aan de Gouden Eeuw, toen rijke Amsterdammers hun bui tens bouwden in de groene gordel van het „Zegepraient Kennemerland". Wat meer naar het zuiden, waar de blekerijen Santpoorts geschiedenis hadden geschreven, kromde zich de landman naar de aarde. En 's avonds, bij de schouw, werd met misprijzen het verhaal verteld van Napoleon, die, eenmaal in Velsen officiëel ont vangen, zich bij de erepoort in Sant poort niet nog eens zo'n begroeting door notabelen had laten welgevallen. Nog maar amper honderd jaar ge leden ging de eerste schop in de bak van de kruiwagen. Elf jaar later, 1 november 1876, kon de koning met zijn gevolg, bjj het doorvaren van de sluis, ervaren, dat het buitengaans een landrot slecht kan vergaan. Met lege magen keerde het gezelschap terug. Maar Amsterdam had zyn nieuwe waterweg. IJmuiden, reeds in 1848 benaamd, was geboren! De Amsterdamse hoge heren, die zich eerst hadden moeten laten drei gen met het afspringen van een ko ninklijk bezoek, voordat zy geld in deze onderneming staken, diezelfde hoge heren hielden nu angstvallig het kanaal in eigen hand. IJmuiden moest klein biyven, met hooguit een paar ambtenarenhuisjes en wat her bergen, voor de vrouwen van het scheepsvolk. Geen concurrent, zo vlak aan de kust... Maar de visserij vond bij opkomen de storm een veilige beschutting bin nen de armen van de pieren. De vis handelaren kwamen er met de hon- dekar van Egmond en Kattik wel op af. Ondernemende lieden stichtten een particuliere visafslag en het werd bij na op stel en sprong slaande ruzie. Toch kwamen er steeds meer vis sersschepen, ook als het geen storm weer was. En de papierfabriek van Van Gelder, die in Wormer niet vol doende armslag kon krijgen, nestelde zich als eerste, nog vóór de eeuw wisseling, aan het Noordzeekanaal. De polderjongens, die in Wijkeroog en op de Heide waren blijven han gen, vormden er een goedkope ar beidsreserve. De papierfabriek zat dicht aan het water. et bleef niet bij de papierfa briek. Er moest al gauw een tweede sluis komen, want de schepen werden groter. Later, in 1929, een derde, nog altyd de groot ste zeesluis ter wereld. Maar toen was al, in 1924, de eerste hoogoven aangeblazen. Een nieuw bedrijf, nieuw voor heel het land, stak voor zichtig de kop op. De opkomst van de industrie bracht' de teruggang van de vissery. - Wel bleef IJmuiden de belangrijkste aan- voerhaven. Maar het vissersvolk moest van elders komen. Van Zwar- tewaal en Maassluis, van Noordwijk en Katwfjk, van Scheveningen en Vlaardingen, en uit de Noord van Egmond. Kyk maar naar de naam bordjes op de huisdeuren. Je pikt ze er zó uit: Glas, Parlevliet. Brouwer, Zwart; Het jongvolk van IJmuiden keerde de zee de rug toe en verkoos een baan aan de wal. Acht uur op, zestien uur af, iedere dag by moeder thuis en vaste verdienste. De oude ren, die het ook probeerden, hielden het niet vol tussen de muren van de fabriek en gingen na een tijdje toch weer varen. Moeder de vrouw be greep het wel. Ze had het aan zien komen. En ze wist, dat er geen ver zetten tegen was. Het is met IJmuiden a'N,d roet vlagen gegaan. De smeesboten in de eerste wereldoorlog, die de vis op raapten tussen de mijnenvelden, Ne derland was immers neutraal. En wat de zee opleverde werd met goud be taald. Maar ook de crisis van de der tiger jaren, toen de werkeloosheid bij na deur aan deur zijn klantjes had, toen de mensen in lange rijen ston den voor goedkope doorgedraaide groente en voor margarine van een paar centen. En nog maar net was het ergste leed van die malaise ge leden of de tweede wereldoorlog maakte van een groot deel van Vel sen een puinhoop. In de -hymne, die vandaag bij de opening van het stadhuis en de over dracht van het carillon aan de ge meente, haar première beleeft, zingt de oud-IJmuidenaar Adriaan Morriën „Door vreemde dwang en bruut ge weld bezet, ontvolkt vermeld, maar uit vernedering bevrijd, met nieuwe kracht bezield hersteld en groter op gebouwd: een stad van licht en wind". Zo was het in de na-oorlogse jaren. De zware industrie nam een gewel dige vlucht Hoogovens bouwt nu zijn zesde hoogoven, waarmee een tweede serie van vyf wordt gestart. De pa pierfabriek is onlangs uitgebreid en het krantenpapier heeft nu gezelschap gekregen van het styvp karton voor ponskaarten. Aan de noordkant van het Noord zeekanaal, op de plek waar vroeger in ae Breesaap nog zeldzame planten werden ge vonden, verheft zich nu een imposant en tevens angstaanjagend décor van fabrieksschoorstenen en gebouwen. Het kanaal wordt alsmaar breder. Het landverkeer duikt sinds 1957 on der deze natte barrière door, nu al meteen aantal van 10 miljoen motor voertuigen per jaar. Op de zuidelyke oever is Velsen uitgedijd, zijn de oor- spronkeiyke losse dorpen aaneengekit tot een stad van nagenoeg 70.000 in woners. En het houdt niet op. In Zeewijk komen een paar duizend wo ningen uit de grond. En van Zeewyk zal, dwars door het duin, een nieuw woongebied voortrollen als een golf naar Santpoort toe: woonruimte voor nog eens 4.500 gezinnen. In die nieuwe stad klopt, in Dudoks schepping, het nieuwe stadhuis, het nieuwe hart van de gemeente Velsen. Een gemeente, die trots is op dit majestueuse gebouw. Een statussym bool? Och, wil men het dan helemaal zonder symbolen doen? En mag een stad, die zichzelf respecteert, met of zonder stadsrechten, zich dan niet pre senteren op een wyze, die gezien mag worden? Dudok heeft geen wereldwon der gebouwd. Het was hem ook niet gevraagd Hy heeft Velsen een stad huis gegeven, van waaruit verder wordt gewerkt aan de toekomst. Hoog- ovens groeit door: jaarlyks duizend man meer personeel. De scheepvaart blijft toenemen. Amsterdam werkt met Velsen samen hard aan de uit- werking van de plannen voor de bui- tenhaven. En wat zullen de olieborin gen In de Noordzee straks voor nieuwe impulsen aan IJmuiden geven? Adriaan Morriën zegt: .Een ®tad viert haar herryzems en wydt haat- stadhuis in. Een stad van water, licht en wind, van jeugd en vryheidszin. Een vrije stad voor man en vrouw, een speelplaats voor hun kind. Geen schoner taak dan daag'lijks werk. geen rijker land dan eensgezind. VELSEN, 24 sept, Ook radio en televisie schenken vandaag aandacht aan de opening van het stadhuis. De KRO doet dit in de rubriek „Echo" om 19.10 uur, de VPRO in het radioprogramma „Uit de Kunst" om 19.30 uur, en de NTS in het Journaal van 20,00 uur. Tegenslagen zyn de bouwers niet bespaard gebleven, ook al mag met voldoening worden geconstateerd, dat er geen moment arbeidsonrust is ge weest. Maar de strenge winter van 1962-1963 bracht een aanzienlyke ver traging in de gang van het werk. Van 24 december 1962 tot 11 maart 1963 dus elf weken lang lag het werk geheel stil. Ook de winter van 1963-1964 liet zich op dit punt niet onbetuigd. Die winter bracht zes weken werkverzuim door het slechte weer. Ondanks dit alles en vooral dank zy aller inspanning en toewij ding kon het stadhuis ten naaste bij binnen de daartoe overeengekomen termyn worden opgeleverd. Voor de bouw werd 17.000 vier kante meter bekisting aangebracht en 3.000 kubieke meter beton gestort, waarin 315.000 kg. betonijzer is ver werkt. De metselaars verwerkten 225.000 stuks geglazuurde stenen in de buitenmuren en 575.000 gewone bakstenen in de binnenmuren. Een bijzonderheid is voorts het gebruik van zeer fraaie natuursteen: 427 ku bieke meter wit marmer en zwart graniet zyn aangebracht :n en aan het gebouw. Het stadhuis, met zijn 46 meter hoge toren, waarin een carillon is opg&han gen van 47 klokken met vier oktaven heeft een inhoud van ongeveer 35.000 kubieke meter. De totale bouwsom heeft, met Inbegrip van de inrichting ruim 7 miljoen bedragen. Hieruit kan worden becyferd, dat het nieuwe stad huis van Velsen, alles inbegrepen, de gemeente op ongeveer 200 per kubie ke meter inhoud kost. N».

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 13