Maar winkeliers gaan niet onder fi li V* Voor de is weinij veranderd 1 „PLUS" VERSCHIJNT ALS WEEKEIND-BIJVOEGSEL VAN DE NIEUWE DAG, HET NIEUWE DAGBLAD, DE NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT EN HET KENNEMER DAGBLAD wmmtmm udmmm?A adviesprijzen. \A mui llml r„T.ri Niets uitgehaald Tegenmaatregel Praktijk gelegenheid Uitverkocht Geld komt terug Geen ruimte CORRESPONDENTIE TE RICHTEN AAN: „PLUS", SCHIEDAMSE VEST 111, ROTTERDAM, TELEFOON 010—142011. 25 SEPTEMBER *985 Oplaag: 62.000 ORIG jaar september nam de minister van Econo mische Zaken het besluit om voor een aantal arti kelen de „Verticale Prijsbinding" te verbieden. Dit hield in dat detaillisten niet meer verplicht zouden zijn zich te houden aan door fabrikant of importeur opgelegde „vaste" prijzen. De fabrikant/importeur zou nog slechts zogenaamde adviesprijzen mogen aan geven, maar de winkeliers niet kunnen dwingen zich hieraan te houden. De winkeliers zouden beneden die prijs kunnen verkopen. Aan de Verticale Prijsbinding kleefden bezwaren uit het oof- punt van distributie en prijsvor ming, zei het ministerie. En het algemeen belang eiste dan ook. dat de VPB werd opgeheven. Dat klonk goed, toen. Optimis ten zagen zelfs prijsdaling van vele der betrokken artikelen- radio, televisie, platenspelers, bandrecorders, koelkasten, was machines, centrifuges, brood roosters, strijkijzers, droogscheer apparaten, haardrogers, perso nenauto's, foto- en filmcamera's stofzuigers Op 1 december van het vorig jaar trad het besluit in werking Nu, vele maanden later, kan tvorden gezegd dat, er bij zond pt Weinig veranderd is DIT 11 JN slechts l m U BENT MDE ON AF TE DINGEN KLU//1 U En de consument? Wij zijn er van overtuigd dat minister Den Uyl gelijk heeft met zijn uit spraak. Het merendeel van het publiek weet nauwelijks dat die gelegenheid bestaat. En van de genen die daarvan op de hoogte zijn is er slechts een klein ge deelte dat inderdaad een poging doet om af te dingen. En maar zeer weinigen zijn er hardnekkig in. De anderen doen geen moeite. Zij horen een prijs en ze betalen, omdat ze het geld er voor (over) hebben, omdat ze geen heil zien in afdelingen, omdat ze het gê nant vinden om in een zaak te handelen alsof het een markt is, omdat ze zeker weten dat ze het later bij de reparaties zul len bezuren, omdat ze ervan overtuigd zijn dat de winkeliers ondanks de opgeheven dwang van bovenaf toch wel onderling afspraken gemaakt zullen heb ben, enzovoorts enzovoorts. De consument is er niet veel beter van geworden sinds de verticale prijsbinding opgeheven werd. Ondanks het feit, dat af dingen mag van de minister. JAN HEEMSKERK GüO<5ü- I „Mag ik u iets vragen? Hoe vaak geeft u water aan die plantertfig* J verticale prijsbinding afgeschaft Prijzen zijn vrij en dus... magua In de kranten wordt geadverteerd met ..adviesprijzen", en er is bijna geen winkelier te vinden die een laffe re p rijs berekent.De adviesprijzen zijn dus in de plaats gekomen van dc vroegere gedwongen prijzen der fa brikanten en importeurs. De naam i.< veranderd, dat is alles. Uit een bescheiden onderzoekje dal wij hebben verricht, blijkt dat de prij- zen nauwelijks minder vast liggen dan vroeger. De winkeliers zeggen „w# kunnen niet lager dan de adviesprijs" en sommige zeggen „we durven niet lager, want anders neemt de fabri kant wraak" De minister van Economische Za ken, drs. J.M. den Uyl, wéét dat de opheffing van de verticale prijsbin ding bijna niets heeft uitgehaald. Tij dens een gesprek over de prijsont wikkeling zei hij, op 26 augustus J.I., dat hij van de commissie voor con sumentenaangelegenheden van de So ciaal-Economische Raad graag ad vies wilde hebben over het volgende: hij wil dat het publiek wordt geleerd gebruik te maken van de gelegen heid om af te dingen op de prijzen voor huishoudelijke artikelen, auto's enzovoorts. „Het is fabrikanten en importeurs verboden" zei de minis ter, „om voor die artikelen vaste prijzen verplicht te stellen. Maar met hun advertenties met adviesprijzen lijken ze het publiek in slaap te sus sen" Een woordvoerder van het minis- sterie van Economische Zaken zei ons dat dit iets was waar de consumen tenorganisaties hun leden op zouden kunnen wijzen Bij de Ned. Consumentenbond kre- Denk niet, dat het nu mogelijk is een soort markthandel te bedrijven in de chique winkels der ..duurzame consumptiegoederen. zolang een ontheffingsverzoek daar voor nog niet behandeld is. zijn de prijzen niet vrij" Nu de praktijk. We nebben een groot aantal bedrijven gevraagd naar hun mening over en hun ervaring met deze adviesprijzen en dit afdin gen. Dit zeggen zij: gen we te horen: „Wij hebben he: afdingen opgeworpen als tegenmaat regel, toen de winkeliers adviesprij zen als vaste prijzen gingen hante ren. Den Uyl blijkt het dus met ons eens te zijn. Wij schrijven er zo'n beetje maandelijks over en we zijn van plan in ons oktobernummer ei diep op in te gaan. We hebben reacties van onze le den gekregen (onze zegsman kon niet spreken van „veel" of weinig") waaruin blijkt dat afdingen succes heeft. Wij raden aan om af te din gen en zo nodig gewoon naar een andere winkel te stappen. Het lukt absoluut. Alleen voor camera's en stofzuigers gaat het niet op want Eigenaar van vier televisie-zaken: „Wij houden de adviesprijzen aan. Wat dacht u? Als ik tien procent korting geef moet ik tweemaal zo veel omzetten als nu om dezelfde bru- to-winst te maken. Maar dan heb ik meer mensen nodig, dus mijn netto winst wordt kleiner. De winsten zijn steeds omlaag gegaan. In de laatste 3-4 jaar ging het 34 procent ach teruit. En u weet zelf hoe de kosten gestegen zijn". „Kijk, je hebt je vaste-klanten- kring en de mensen weten dat je goe de service geeft, dan moet je niet pingelen Je kan wel korting geven en die korting er bij de eerste de beste reparatie dik uithalen, maar je moet je zaak tenslotte netjes houden „Ik kan niet op afdingen Ingaan want het wordt mijn eigen graf." Eigenaar van kleine radio, t.v. en huishoudelijke artikelen-zaak (viei man personeel): „Het komt wel eens voor dat men sen korting willen hebben, hoofdza kelijk bij grote aankopen. Ze noemen maar meteen tien procent. Ik laat ze liever de deur uitlopen. Kijk, ik wil wel tien procent geven als ik van de fabrikant ook wat krijg. Maai Philips bijvoorb, geeft onbenullige rotkortinkits. Haarden en kachels ge ven achttien procent aan de winke liers, ik bedoel maar, dan moet ei geld bij, want mijn vier man moe ten elke maand salaris hebben." Ooit een etalage gezien met zo'n bord er in! Toch geeft het de werkelijkheid weer „In feite is er niets veranderd. Bij onbekende fabrikaten valt er wel wat te rommelen, maar als Philips er bij voorbeeld achter zou komen dat ik beneden hun adviesprijs zat. dan kreeg ik geen televisietoestel meer. Op een gegeven moment komt hij er toch achter, het mag een jaar duren, maar het gebeurt. Er, dan zit ik er mee. Officieel mag hij me niet dwingen, maar als Philips zegt „uit verkocht", dan helpt er geen lieve moeder aan". Chef van een der tien filialen van grote N.V.'s in huishoudelijke artike len: „In een zaak als deze wordt nooit geprobeerd af te dingen. De meeste mensen weten toch niet of iets een eigen prijs is of ee:i adviesprijs van de fabriek. Maar als ze hier korting vragen, zeggen wij „nee", want de directie bepaalt onze prijzen. In een 9 9 kleine zaak gaat dat misschien wel dan kan de eigenaar zelf beslissen" De directeur van deze N.V. zegt: „De adviesprijzen worden over het algemeen door ieder gehanteerd. De winstmarge is klein en we zijn du? wel genoodzaakt om ons aan de prij zen te houden. Ik heb de indruk dat de prijsbinding nog gehandhaafd wordt" „Philips bijvoorbeeld wordt door niemand onderboden. Dat is ook ge vaarlijk, want ze zouden met de le vering kunnen stoppen. Zij hebben ei belang bij dat er rust heerst in de handel. Ja, de fabrikant heeft eigen lijk alles te vertellen, nog steeds, hij kan bijvoorbeeld met levertijden goo chelen, of geen onderdelen beschik baar stellen" Dc leider van een klein zaakje zei: „Er wordt sporadisch om een lagere prijs gevraagd. Kijk. als ze gaan af dingen en er komen reparaties, dan worden die niet kosteloos uitgevoerd Het geld komt dan toch op een ande re manier terug Wij krijgen we) klanten, die ergens veel korting, heb ben gekregen, maar d'e men toen er mankementen aan hun apparaat wa ren, heeft laten barsten. Toen de prijsbinding werd opgeheven had ik verwacht dat we dat wei in de ver diensten zouden kunnen voelen, maar het is hetzelfde gebleven." Topfunctionaris van een autohan del: „In onze branche werd altijd al veel kortingen gewerkt. Bij het in ruilen van gebruikte auto's wordt trouwens altijd over de prij: onder handeld. Maar de winstmarge ls zo klein dat we eigenlijk niet onder de adviesprijs kunnen gaan. Als bedrij ven dat wèl doen gaat het ten koste van de service, neem dat maar van mij aan." Philips heeft nooit onder stoelen of banken gestoken dat het bedrijf geen voorstander is geweest van de ophef fing der verticale prijsbinding. Een woordvoerder .zei ons: „Er is geen ruimte voor kortingen. Het gedrag van de winkelier wordt bepaald door economische motieven. En die zijn niet gewijzigd, dus het economisch gedrag van de winkelier is ook niet veranderd. Wij hebben de winkeliers dan ook gewaarschuwd: als grotere kor tingen gegeven worden, gaat dat ten koste van de service en service is een essentieel iets" Philips ontkent uiteraard dat er dwang wordt uitgeoefend op de wederverkopers van hun produkten. ,„We hebben bepaald niet gezegd, dat men niet onder de geadviseerde prijs mag verkopen. Dat kan natuurlijk niet" En als iemand onder de prijs gaat verkopen? „Niemand is om die reden door ons uitgeschakeld". IVlDS/ssl/ti v H/sS'/i/i I h U' „En nu breng je die appels weer terug, waar je ze vandaan hebt gehaald!" „Je moet maar denken, er zijn mensen die een fortuin over zouden hebben voor een onbewoond eiland." Misschien kunnen we moeder overhalen een paar dagen bij ons te komen logeren i 'i\ R£HfiUUT

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 19