Nieuw systeem tegen teer op stranden LEVENSMIDDELEN ZIJN NOG ALTIJD Hebt u dat gelezen PLUS 25 öiüjf iJüMBER 1965 PAGINA 3 (Van een speciale correspondent) TTET diep-blauwe Scutari-meer is een van de wijdste watervlakten in de hele Balkan. Ondanks zijn lieflijkheid draagt het ook wel de sombere naam Meer des doods. In het Scutarimeer vinden na melijk jaarlijks ongeveer vijfhonderd men sen hun graf, niet omdat ze de zwemkunst niet meester zijn, maar als gevolg van de activiteiten van scherpschutters. Het meer vormt namelijk de noordelijke grens van het Rood-Chinese troetelkind, en tegelijk Ruslands verstoteling, Albanië, met Joego slavië. En hoewel beide landen communis tisch zijn, schijnt het land van Tito vele Al banezen een soort paradijs toe, dat zij eens, via het Scutarimeer, hopen te bereiken. Het lukt maar weinigen, en honderden moeten hun pogingen met de dood bekopen. De be waking wordt met de dag scherper. Albanië is wel het vreemdste communistische land ter wereld. Door zijn teruggetrokken lig ging,, ingesloten door Joego-Sla- vië en Griekenland en grenzend aan de Adriatische Zee, heeft het de positie van een soort balling in het twintigste-eeuwse Euro pa. Het is de kleinste communis tische satelliet in het Avondland, en tegelijk torst het de zwaarste lasten. Want sinds de eerste se cretaris der communistische par tij, Enver Hodsa, een doorge winterde stalinist, openlijk de zijde koos van Rood China, is Al banië een land zonder bevriende mogendheden binnen een af stand van duizenden kilometers. Drie jaar lang trekt Albanië al lange neuzen tegen het Kremlin en drijft het steeds verder van het communistische moederdand af. Tirana Op de bon Invloed van Sfalin Wat kost het Nationale held Familseclan Albanië is met zijn anderhalf miljoen inwoners ongetwijfeld het armste land van Europa. Twintig jaar na de oorlog zijn alle levensmiddelen nog slechts op rantsoen verkrijgbaar. Met slagzinnen als „bouw het socia lisme op met een houweel in de ene en een geweer in de andere hand" tracht Hodsa zijn onder danen te animeren tot het aan snoeren van de buikriem. De Chinezen hebben nog geen om keer teweeggebracht in de alge hele malaise. Zij bemoeien zich ook weinig met de Albanen zelf. Men ziet ze voornamelijk in Ti rana, zij verblijven vaak in hun hotel en zonderen zich ook met de maaltijden af. En nog altijd is de lift van Hotel Daiti buiten gebruik, het hotel dat iedereen het slechts beheerde hotel ter wereld noemt, in het slechtst be stuurde land ter wereld nnninnmnmnnniiinniiiiniinimninniiinnminiinm»^ ""({'(•-••om»!".), U we alweer midden in sep tember zitten, heeft het zin om eens even stil te staan bij de manier, hoe we ons tegen de komende kou het best kunnen wapenen. Natuurlijk had dat eigenlijk veel eerder moeten ge beuren, want de herfst is in feite al lang begonnen. Maar persoon lijk houd ik me meestal star aan de kalender. Ik vertik het om, bijvoorbeeld, midden in juli een trui aan te trekken, alleen omdat de wind uitgesproken guur is en de regen tot in alle hoeken van het huis de kilte doet postvatten. Laat de seizoenen zich dan niet aan de kalender houden, ik in elk geval wél. Zo tegen het begin van de herfst ben ik pas bereid mijn meer degelijke garderobe uit de kast te halen, hoewel ik met weemoed afscheid neem van het luchtige textiel waarin ik tot nu toe gewoon tras mij te kleden. Bij mijn vrouw merk ik trou wens dezelfde afkeer van het wintergoed. Slechts aarzelend ruilt zij haar frivole nietigheden in voor het solide „pura lana" en het originele „Harris tweed". De bloesem verdort, het is tijd v<%>r het winterkleed. Misschien kent u ook wel die moeilijka ogen blikken voor de kleerkast, maar de kalender is onverbiddelijk. Wij moeten onder het juk der seizoenen door, en wij willen u daarom dringend aanraden uzelf niet langer te bedriegen. Ja, trek dat warme ondergoed nu heus maar aan, niemand die het ver der ziet. Ikzelf heb al mijn aarzelingen overwonnen, toen ik onlangs in dit, ons aller lijfblad las, dat bij één enkele nies niet minder dan 150.000, zegge honderdvijftigdui zend. microben het luchtruim worden ingeslingerd. Denk u eens in, 150.000 van die kleine vieze microben, zopas nog veilig ergens in iemands neusholte, zweven dan los in de atmosfeer, allesbehalve ingenomen met hun vrijheid, maar begerig om op nieuw zich ergens te nestelen en een vers slachtoffer te kiezen van de griep. Ik moet toegeven, dat ik tot dusver onbekommerd en van harte vrijwel alle niesbuien heb laten uitvieren. Nietwaar, een eerlijke nies levert een heerlijk bevrijdend gevoel op, maar nu ik weet, waar ik precies van bevrijd wordt, namelijk van honderdvijftigduizend microben, kleine organismen die natuurlijk wemelen van gevaarlijke ziekte kiemen, nu ik dit eenmaal weet, zal ik nooit meer zo zorgeloos aan een niesbui kunnen toege ven. Ik besef uiterst onverant woordelijk te hebben gehandeld, en ik verontschuldig mij oprecht bij allen, die in mijn nieswolk van microben een ernstige ver koudheid mochten hebben opge lopen. Evenwel: hoe vaak ben ik zelf het slachtoffer geworden van andermans lichtzinnige ge dragingen? Hoe dikwijls ben ik op het ziekbed geworpen, alleen omdat iemand zijn microben niet in bedwang wist te houden? Ar geloos lopen wij allen door die zwermen heen, 150.000 stuks bij één enkele nies, en wij verbazen ons wanneer wij later rillend van koorts de leden strekken. Het is duidelijk, dat zo'n be richt ons tot nadenken moet stemmen. Willen wij voortaan niet beticht worden van asociaal gedrag, dan zullen wij ons bij iedere nies, bij iedere hoestbui, bij elk neusgesnuit, moeten af vragen, of ze beslist onvermijde lijk zijn. Luidt het antwoord be vestigend, is het niet te voor komen, dat de atmosfeer van mi croben verzadigd raakt, dan dient men zich snel van zijn evennaasten te verwijderen, of wel men kan de ander, bijvoor beeld door met een rode zakdoek te zwaaien, er opmerkzaam op maken, dat er gevaar te duchten is. Maar er zullen er altijd zijn, die zich aan dit advies niet wil len houden. Beperk daarom het risico tot het uiterste door het dragen van warm ondergoed. Uit ondervinding weet ik, dat de bacillen op dat pantser altijd stuk lopen. U gaat onbezorgd de winter tegemopgepast, weg- wez.haha.hatsjoeü Dank u. WAARNEMER Blik op de hoofdstad Tirana, die omgeven is door middelhoog ge bergte. Albanië heeft welbewust alle banaen met de rest van Europa afgesneden. Italië en Frankrijk zijn de enige lan den, die er diplomatieke vertegenwoor digers op nahouden in de hoofdstad Tirana. Hun leven is niet te benijden. Ze kunnen ge enstap buitenshuis, en wellicht ook binnenshuis, zetten zon der dat de Sigurimi, de Albaanse ge heime politie, hiervan op de hoogte is. „Het leven daar is erg slecht, erger dan het ooit geweest is. Alle levens middelen zijn op de bon, alles is ge rantsoeneerd. Vlees is bijna niet te krijgen, suiker mondjesmaat, er is speciale toestemming nodig voor het kopen van medicijnen, zelfs voor zo iets als aspirine, en het brood is van slechte kwaliteit. Een op de vijf men sen werkt samen met de geheime po litie en bespioneert zijn buren. Wie zou daar nog willen wonen? Aldus het relaas van een oude vrouw, die het nog gepresteerd had, de moeilijke tocht naar Joegoslavië te maken. Zij is een van de 600.000 Albane zen die er sinds 't bewind van Hod sa in geslaagd zijn te ontsnappen. Onder de huidige regering zijn al on geveer 50.000 Albanezen omgekomen in concentratiekampen, en de primi- tieve gevangenissen herbergen nog eens zo'n 22.000 politieke vijanden. Gedurende de tweede wereldoorlog was Albanië bezet door de Duitsers. De Russen werden er in 1945 als be vrijders ingehaald. Sindsdien heeft Stalin, ook na diens dood zijn invloed behouden. De Sovjet-Unie heeft niet nagelaten om Albanië er economisch wat bovenop proberen te helpen. In ruil voor het recht om op het eiland Saseno een duikbootbasis te onderhou den, verschaften de Russen aan Alba nië hulp in de vorm van geld en men sen. Er werd bijvoorbeeld een petro- leumraffinaderij gebouwd, ook fabrie ken van andere aard verrezen in „het land van de Adelaarsberg" en aan de zonnige Adriatische kust werden en kele hotels gebouwd om de toeristen te lokken. Het mocht allemaal niet veel veranderen aan de armoe de, waarin het land verkeerde. Vandaag de dag treft men geen Rus sen meer aan in Tirana. De gezichten die men in en om hotel Daiti te zien krijgt, vertonen onmiskenbaar Ooster se trekken. Het zijn de Chinezen, die de taak van de Russen hebben overge nomen. China's premier Tsjoe En Lai is nog niet lang geleden wezen kijken, hoe alles in Albanië reilt en zeilt. Hij zal niet erg optimistisch zijn vertrok ken, want de bijna 400 miljoen gulden die hij er inpompt, lijken een druppel op een gloeiende plaat. Om enig idee te geven van een Al baanse gezinsbegroting: het gemid delde loon van een werkman bedraagt ongeveer 5000 lek per maand, ofwel een kleine vierhonderd gulden. Mis schien lijkt dat bedrag nog niets eens zo laag, maar het gaat er tenslotte om, wat je er mee kunt doen. Welnu, vlees kost ongeveer acht gulden per pond, eieren bijna 'n gulden per stuk, schoenen zijn verkrijgbaar vanaf 50 gulden tot aan 200 gulden per paar, en voor een gewoon wit overhemd moet de Albanees bijna tachtig gulden neer tellen. Voor een heel kostuum moet de Albanese arbeider driemaal een volledig maandsalaris opzijleggen. Eén ding is goedkoop in Albanië: de bioscoop. Maar vraag niet, wat daar gedraaid wordt. De meest recente Amerikaanse films behandelen de avonturen van Tom Mix! Aan tal van muren treft men de beeltenis van deze Wildwest-held aan, al of niet ver gezeld van zijn trouwe paard Tony. Aan diezelfde muur hangt dan ook meestal een portret van Stalin, die in Albanië alle stormen van verguizing getrotseerd heeft, alsmede een foto van de sterke man van Albanië, Enver Hodsa, die het land nu al acht tien jaar in een ijzeren greep houdt Hodsa werd geboren-in 1908 in een Mohammedaans middenstandsgezin. Hij won in 1930 een beurs om aan de universiteit van Montpellier, Frank rijk, te gaan studeren. Ofschoon hij aanleg voor talen had, beëindigde hij zijn studie niet en zijn beurs werd daarop ingetrokken. Toen kwam de verandering in zijn leven: hij werd een volgeling van Marx en ging naar Brussel, waar hij een baantje kreeg op het Albaanse consulaat. Na drie jaar riep de regering van Albanië hem terug. Tegen het jaar 1940 had Hodsa een sigarenwinkel geopend in Tirana. De etalage diende eigenlijk meer als ca mouflage v?°r een communistische cel en tegelijk voor een anti-Nazi-cen- trum. Hodsa werd, dank zij zijn na tionalistische ijver, in de oorlog be noemd tot commandant van het Al baanse leger. Hij was toen slechts 34 jaar. Generaal Hodsa vocht zo ver beten tegen de Italiaanse en Duitse indringers, dat hij het symbool werd van vrijheid en vrede. Hij had het tot held van de natie gebracht. Geen wonder dan ook, dat Hodsa in 1946 gekozen werd tot premier. Hij was tegelijkertijd minister van buitenland se zaken en defensie, secretaris-ge neraal van de communistische partij in Albanië; lid'van het'Politiebureau en president van het Nationale Be vrijdingsfront. Enver Hodsa ging met zijn regime krachtig van start. Hij richtte overal zuiveringsrechtbanken in, concentra tiekampen voor reactionairen, riep de geheime politie in het leven en on derwierp de pers aan een breidel. Zijn bewind kostte menige vroegere vriend van Hodsa het leven. Maar zijn eigen familie bleef gespaard. Zo zien we de echtgenote van Hodsa nog altijd ze telen in het oppermachtige centrale comité van de partij. Ook een paar zwagers van Hodsa bekleden belang rijke posities, alsmede andere ver wanten. De politiek van Moskou is er nooit in geslaagd om deze familie clan te doorbreken. ALBANIË: land zonder vrienden in Europa Een vervallen straat in de Albaanse hoofdstad Tirana. Op de achtergrond het „Paleis voor Cultuur" in aan bouw, waarvoor de Russische fond sen werden gestopt op het ogenblik dat de verhouding tussen beide lan den verslechterde. onmin, maar vooral met zijn naaste buren Griekenland en Joego-Slavië. Met Griekenland bestaat een gespan nen verhouding, omdat Albaanse sol daten al meer dan vijfhonderd Griek se veehoeders, die per ongeluk de grens waren gepasseerd toen ze weg gelopen vee trachtten op te sporen, in de gevangenis hebben opgesloten. En Joego-Slavië heeft het bij Hodsa verbruid, sinds Tito de aanbidding van Stalin heeft afgezworen en zelfs een eigen koers probeert uit te zetten. Het Titoïsme wordt in Albanië beschouwd als een der ergste vormen van com munistische ketterij. Sinds 1948 zijn meer dan 700 grensincidenten voorge vallen tussen beide landen, en de kans op een verzoening lijkt kleiner dan ooit. Het Scutari-meer is de plaats, waar grensbotsingen het meest plaats vinden. Tal van inwoners van Albanië proberen hier de onzichtbare grens tussen wat zij beschouwen als vrijheid en onvrijheid, te passeren, maar Hodsa heeft speciale patrouille boten met machinegeweren aan boord tot zijn beschikking, die dezelfde functie hebben als de Berlijnse muur. Anderzijds heeft ook Tito scherpschut ters ingezet op het Scutari-meer. De gevechten spelen zich meestal des nachts af, waarbij weinig slachtoffers vallen. Chinezen en Noord-Koreanen heb ben de taak van de Russen over genomen, sinds laatstgenoemden naar hun vaderland terugkeerden. Hier geeft een Noordkoreaanse des kundige instructies aan Albaanse meisjes over het planten van rijst. Met alle landen aan beide zijden van het IJzeren Gordijn leeft Albanië in Wie van u ooit aan het strand met zijn voeten in een teervlek gelo pen heeft en wie heeft dat niet? weet, dat deze substantie bijzonder moeilijk te verwijderen is. Nog erger wordt het als de kleding ermee in aan raking is geweest. Het zwarte spul is doorgaans afkomstig van schepen, die af gewerkte stookolie op zee lozen ofwel van olietankers, die restanten van een oude lading kwijtwillen alvorens verse olie in te nemen. Maar de badgasten zit ten er mee, en niet minder de vogels, wier vleugels door dolie vastkleven zo dat ze niet meer kunnen vliegen. Niet alleen in Nederland kampt men met het euvel van vervuilde stranden, ook elders in de wereld ondervindt men er grote overlast van. Een afdoende op lossing zou zijn gevonden als alle schepen hun overtollige olie of bepaalde restanten buiten een afstand van tenminste 75 kilometer uit d« kust in zee zouden laten vloeien Het gevaar dat dan nog teerstolsels de stranden zou den bereiken, is zeer gering te noemen. Maar 't is in de praktijk zeer moeilijk ge bleken om de kapiteins en scheepseige- aren aan een dergelijk voorschrift te binden- Aan het probleem der verontrei niging zijn al hele conferenties gewijd, tot dusver zonder veel succes. In Engeland, en met name de kust plaats Brighton, is sinds kort een nieu- we methode in gebruik om de bevuilde stranden van olie en teer te zuiveren. Er is een onderzoek van ruim twee jaar aan voorafgegaan dat ongeveer 150.000 heeft gekost. Het bestrijdings middel voldoet redelijk in de praktijk, en het is daarom niet ondenkbaar, dat meerdere strandschappen, ook in' ons land, van de Engelse ervaringen profijt zullen trekken. Men gaat in Brighton de aanval van teer en olie thans als volgt te lijf: eerst wordt over het kiezelstrand daar ter plaatse een vloeistof gespoten, die in staat is de smurrie gedeeltelijk op te los sen. Wanneer daarna het strand behan deld wordt met water, veranderen olie en teer in kleine druppeltjes, die ofwel weggespoten kunnen worden met een waterslang, ofwel door de vloed in zee worden gevoerd. Wanneer de druppels zich eenmaal gevormd hebben, kunnen ze geen kwaad meer aanrichten: ze zijn hun kleefkracht kwijt. Deze methode is in schijven, waarmee de klonten worden opgeschept en in een afvalbak gedepo neerd. En zolang er geen absoluut verbod van kracht wordt voor het deponeren van olie-afvalstoffen in zee, lijkt het Engel se systeem nog de beste waarborg om badgasten een onbezorgd verblijf op het strand te kunnen bieden. Wanneer het strand, in dit geval de kiezeïkust in Brighton, met het middel is behandeld, zorgt een flinke straal water er voor, dat zich druppeltjes teer vormen, die geen gevaar voor huid en kleding meer opleveren. Het nieuwe systeem lijkt voorlopig het beste antwoord op de teeraanval aan onze stranden. elk geval doelmatiger dan, zoals vaak gebeurt, de olie-residuen te verzamelen en op een afvalplaats te storten of te be graven. Het besproeiingssysteem vereist twee man. Naar schatting kunnen zij per dag ongeveer anderhalve kilometer kust be handelen, waarmee dan een bedrag ge moeid is van ongeveer duizend gulden. Het spreek wel vanzelf, dat een kiezel strand gemakkelijker te reinigen is dan een zandkust, maar met een dubbele be handeling is ook in het laatste geval een góed resultaat te bereiken- Hetzelfde laboratorium waar de spuit- methode is ontworpen, namelijk het War ren Springs Research Laboratory, heeft ook een machine ontwikkeld voor het verwijderen en onschadelijk maken van grotere brokken teer. Dit apparaat be schikt over een aantal parallel getande

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 21