Op rij-paden Op rij-paden 0 VRACHTWAGEN MET 'JIRÜINE-VIOTOR Nieuw type ruitewisser veegt op „bevel" van gaspedaal Compliment voor vrouw die graag kip bereidt Bent U een gesloten type of uit U zich gemakkelijk? Peil uw reacties op acht vragen een vrouw auto? Wat weet ln de Belgische politiek de vrouwen nauwelijks tellen mee Oosterse invloed op westerse mode door VIC SNIEKERS PLUS 25 SEKEB6IBEE1965 PAGINA 5 TIPS VOOR DE GEZONDHEID BENT U een introvert, een extrovert of hebt u iets van allebei? Een introvert is ie mand, die in zichzelf is gekeerd en die zijn emoties en zijn gedachten niet snel aan de buitenwereld laat blijken. De extrovert is juist het tegendeel, hij is geïnteresseerd in alles om hem heen en uit zich ge makkelijk. Het karakter van de derde groep bestaat uit een meng sel van introverte en extroverte eigenschappen. een en ander naar voren brengen (Van onze Belgische correspondent) IN de Belgische politiek tel len de vrouwen niet mee. Hun rol is zwijgen en luiste ren. Het parlement, symbool voor het gehele staatsleven, is het voor behouden jachtgebied van de man nen Tot deze allesbehalve als een juichkreet klinkende constatering kwam dezer dagen, in een gezag hebbende Vlaamse krant, de (mannelijke) auteur van een en quête over de plaats van de vrouw in de maatschappij. Nauwelijks één maand nadat een vrouw voor 't eerst in België's geschiedenis was belast met een ministerspor tefeuille. Was de benoeming van mevrouw Marguerite de Rie- maecker-Legot tot minister van Gezin en Huisvesting juist niet „de bekroning van de laatste fe ministische verzuchtingen"? Ontmoedi gene! Populair Marguerite de „tien jaar Riemaecker: te laat" minister „Wat is het belangrijkste in een echtgenoot: zijn hersens of zijn ver schijning? „Zijn verschijning, en hoe eerder hoe beter!" Als u nu toch met kin deren een spelletje moet doen.kies dit dan eens: het met de te nen oprapen en weg gooien van kleine voorwerpen.Heus. het is grappig, kinderen maken zich er kos telijkmeeen weinig handelingen zijn zo goed voor de voeten. Als u nu toch ergens moet wachteastaand of zittend of zelfs heen en weer wande lend, trekt u dan zo nu en dan uw maag eens zohoogmogeijkop. Rustig blijven ademen i- Doe dat telkens een halve minuut en uw, gezondheid zal er wel bij varen. fi ZAL batik in de westerse mode op gang maken? Een Indonesisch comité heeft in Nederland een cam pagne ingezet met het doel batik hier te in troduceren. Tijdens de presentaties in Amster dam en Den Haag werd vooral de nadruk ge legd op het decoratieve element bij verwerking in sport- en ochtend- kleding, middagtoiletten en cocktail-ensembles. Daarbij heeft het comi té geen geheim gemaakt van zijn opzet: batik export uit Indonesië via Nederland naar West- Europa. Batik is een der pro- dukten van de Indonesi sche kunstnijverheid, die in een ver verleden wor telt. De vervaardiging, aanvankelijk in de vorm van huisnijverheid, ont wikkelde zich tot een wijdverbreide industrie. In de kleding van de In donesische bevolking vormt batik een belang rijk element, gebruikt voor sarongs, hoofddoe ken, sjaals (Slendangs) in de vorm van „slaap broeken" en sporthem den voor mannen en nu ook als kimono's. Vanzelfsprekend werd bij de toenemende vraag de produktiewijze van batik versneld- Al voor de oorlog was de indus trialisatie in opmars. Naast het met de hand opbrengen van siermotie ven ontstond het stempe len: „tjap-batik". Toch bleef het betere produkt een fraai voorbeeld van vrouwelijk handwerk. Het oorspronkelijke ba tikken gebeurt in alle stadia met de hand. Men kan hieruit al afleiden dat gebatikte stoffen in alle prijsklassen aan de markt komen, van het populaire tot het zeer exclusieve. Na de oorlog hebben zich in de batik-sierkunst duidelijk twee richtingen afgetekend. De ene vond inspiratie in de tropische natuur, en in het Indo nesische cultuurbezit, de andere zocht het in mo derne decoratiefiguren, vaak fijn gestyleerd. soms abstract. Karakte ristiek zijn de heldere kleuren en de variatie bij de samenstelling. De vraag of batik zich leent voor westerse da meskleding heeft het co mité willen beantwoor den door bij de mode shows ook blonde en minder frêle mannequins de creaties te laten to nen. Bij sport- en och- tendkleding bleek het ef fect zeer geslaagd, bij de cocktail-toiletten was het wat minder overtuigend. Maar daarin zal, wan neer men zich wat meer aanpast bij de algemene modetendenzen, stellig verbetering kunnen ko men. zij het misschien met afzwakking van het exotisch accent. Oosterse invloed op de westerse mode heeft in het verleden al vaker een rol gespeeld, zowel bij toepassing van stof fen als stijlen, Wij gelo ven dat dit batik-expe riment een duurzaam resultaat kan hebben. Veel zal afhangen van de reacties in Neder landse modekringen. Het ligt immers in de bedoeling batik via Ne derland over West- Europa te verspreiden. Op de jongste autotentoonstelling In Frankfurt heeft de Engelse Trico-fabriek een geheel nieuw type ruitenwisser uitgebracht, dat o.a. reageert op de druk van het gaspe daal. Door meer gas te geven wordt ook een elektro-pneumatische regelaar bediend, die de wissers sneller doen vegen. De constructeurs hebben het systeem zó bedacht, dat het mogelijk is om, bij- KAN de Nederlandse huivrouwen toopt 84 procent wel eens kip \in een of andere vorm". Ruim de helft van hen doet dat meer dan één keer per maand. Dit zijn twee van de conclusies waartoe een in opdracht van het pro- duktschap voor pluimvee en eieren in gesteld onderzoek heeft geleid. Bij de ze enquête bleek verder dat ruim 40 procent van de ondervraagden wel eens buitenshuis (meestal in een res taurant, soms ook in 'n snackbar) kip eet. De Nederlandse huisvrouw koopt voornamelijk kip om te braden. Diep vrieskip blijkt bij de jongere huisvrou wen populairder te zijn dan bij oude- re. Een derde deel van de huisvrou wen koopt haar bij de kruidenier, 'n vierde deel doet dit bij de poelier. Op vallend is, dat de positie van de poe lier in de grote steden het sterkst (31 procent) en op het platteland (10 pro- cen) het zwakst is en wel met name in de noordelijke provincies. Voor de kruidenier geldt precies het tegenover gestelde. Het onderzoek heeft ook uitgewezen, dat kip in de meeste gevallen op zon dag of bij speciale gelegenheden Wordt gegeten, dat met de stijging van de welvaart het verwerken van kip in soep, ragout en rijstgerechten toe neemt en dat men vooral kip koopt vanwege de smakelijkheid en de licht verteerbaarheid. Minder prettig vinden de huisvrouwen het, dat de kip zoveel „verwijderbare" delen heeft (botjes, vel, vleugels) nek, nogal bewerkelijk is en aan tafel moeilijk in gelijke por ties kan worden verdeeld. Aan de huisvrouw die graag kip bereidt worden de volgende eigen schappen toegeschreven: huiselijk, zorgzaam, gericht op het gezin, be hoort niet tot de doorsnee-vrouwen. Van de dames die niet graag kip ser veren geloof t men daarentegen, dat ze „onverschillig staan tegenover het ge zin, gericht zijn op het huishoudelijk minimum en conventioneel zijn inge steld" Hieronder volgend acht vragen, waar mee u uzelf kunt ontleden. Kies uit de drie antwoorden op elke vraag degene die het dichtsbij de manier komt, waar op u denkt te reageren. 1. Een verkeersagent beduidt u dat u moet stoppen. Hij brengt u onder het oog dat u zich met uw auto in een winkel straat bevindt en niet op het circuit van Zandvoort, haalt zijn notitieboekje te voorschijn om uw naam en adres te note ren: a haalt u eens diep adem en onthoudt u zich van commentaar? b) reageert u verontwaardigd met een: Ik reed in een slakkegangetje?" c) kijkt u hem eens vriendelijk aan en zegt u: „Laten we de zaak eens rustig bekijken?" 2. U krijgt een uitnodiging voor een di ner, waarop vele prominente figuren aan wezig zijn. U weet dat u een speech moet houden, waarbij u verstandige dingen te berde zult moeten brengen: a) slaat u de invitatie met een smoes je af? b) bereidt u een speech voor maar leest u die op van papier? c) vindt u dit een goede gelegenheid, om een en ander naar voren te brengen, omdat dit u wellicht geen windeieren zallmoedelijk een ongunstig resultaat zal leggen? 3. Een vriend inviteert u voor een feestje. Hij belooft tegelijk met u op het bewuste adres te zullen zijn om u bij het u onbekende gezelschap te introdu ceren. Op het afgesproken tijdstip is hij er nog niet: a. houdt u zich afzijdig van iedereen totdat hij er is? b. stelt u zich aan de gastheer voor en trekt u zich daarna in een hoekje terug? c. voegt u zich bij de anderen en amu seert u zich met hen, ook zonder uw vriend? 4. Een vrouw die nogal haastig de straat wil oversteken, blijft met haar rok ergens aan haken. Het gevolg is een winkelhaak op een kritieke plaats. De dame zelf is er zich niet van bewust en loopt rustig door: a. bloost u en loopt u haastig verder? b. vertelt u haar een beetje verlegen wat er is gebeurd? c. biedt u haar uw jas aan 5. U hebt een zaak en u hebt plan nen voor uitbreiding. Een vriend die een tikje bemoeizuchtig is probeert u uit te horen: a. krijgt hij de kous op de kop? b. vertelt u hem dat u met iets be zig bent, maar dat uw plannen nog in het beginstadium verkeren? c. zet u hem precies uiteen wat u van plan bent? 6. Uw baas geeft u een opdracht. U bent er op goede gronden zeker van. dat de uitvoering daarvan de zaak verlies zal opleveren: a. Neemt u de opdracht aan zonder uw bezwaren naar voren te brengen? b. Zegt u hem dat de opdracht ver hebben? c. Vertelt u hem tot in details waar op uw bezwaren gebaseerd zijn? 7. U hebt op een promotie gerekend. ..winkelhaak op kritieke plaats... begeerde baan gaat uw neus maar de voorbij: a. Voelt u zich diep beledigd b. Bent u teleurgesteld maar moet u toegeven dat uw „concurrent" meer recht had op de bewuste promotie? c. Praat u er met uw baas over? 8. U hebt iemand op bezoek die voort durend aan het woord is: a. Laat u hem praten en zegt u al leen af en toe ja en nee. b. Probeert u anderen in het gesprek te betrekken? c. Tracht u hem de mond te snoeren en neemt u zelf de leiding van de con versatie? Tel de keren dat u A, B en C. gekozen hebt. Als u zes of meer keer A hebt ge kozen behoort n tot het introverte type. Een keuze van zes of meer keer C. wijst erop dat u extrovert bent. Zes of meer B's tonen aan, dat u eigenschappen van beide typen bezit. Als uw totaal aantal A's en B's groter is dan het totale aan tal B's en C's, neigt u naar het intro verte. Een boog totaal van B's en Cs duldt op een neiging naar het extroverte. se activiteiten als jonge advocate in de katholieke sociale organisaties. Sedert dien werd zij zonder onderbreking herko zen als volksvertegenwoordigster voor het arrondissement Brussel; de laatste keer werd zij door haar Vlaamse partijgeno ten zelfs aangeduid als „lijsttrekker' van de C.V.P. in de hoofdstad. Over haar privé-leven is mevrouw De Riemaecker, ondanks de ongewone be langstelling. waarvan zij de jo*"*ste we ken het onderwerp was, bijzonder terug houdend. In 1938 trouwde zij met een stu diegenoot, een ingenieur, die ruimden kend genoeg was om zijn vrouw toe te laten haar sociale en politieke activitei ten voor te zetten. Kort na de oorlog wer den him twee zoons geboren, die nu re spectievelijk achttien en zestien zijn. En op een desbetreffende vraag antwoordt zij: „Waarom zou mijn familieleven on der deze ministeriële taak lijden? Het probleem is natuurlijk mijn leven zo in te richten dat mijn man en kinderen evenveel aan mij hebben als vroeger en Ik nog evenveel aan hen. Dat komt In orde, daarover maak ik mij geen zorgen Overigens heb ik op dit ogenblik zorgen genoeg. Want ik moet mijn departement letterlijk nog oprichten. Vergeet het niet het is een nieuw departement. ONDER de motorkap van deze door General Motors ontwikkel de vrachtwagen van-de-toe— komst" ligt geen conventionele zuig- motor, maar 'n 28e pk turbinemotor. Voordelen der turbinemotor, die spe ciaal voor zware vrachtwagens zeer geschikt wordt geacht: beter rende ment, langere levensduur, onmiddel lijk starten en geen vieze uitlaatgas sen. De wagen is in Amerika ontwik keld en draagt de naam „Turbo Ti tan". voorbeeld bij motregen, de wissers zeer langzaam te laten vegen. Zelf kan de chauffeur de duur van de ge wenste pauzes instellen, bijvoorbeeld 25 seconden. Omdat bij fel accelere ren meestal een water opspattende voorligger dichtbij wordt genaderd en vervolgens gepasseerd, is deze onder breking veel te lang. Vandaar, dat de wissers op fors gas geven reageren, door plotseling snel te gaan werken. Wordt gas teruggenomen, dan verval len de wissers weer in het gekozen „trage" arbeidstempo. Als het harder regent kan men een sneller tempo kiezen. Het systeem zal voorlopig nog niet als extra bij auto's te krijgen zijn. De fabrikant zoekt naar gegadigden, om deze wissers als standaard-uitvoering bij de fabrikage te laten inbouwen. In Amerika is al een merk, dat deze wissers heeft gemonteerd. De con structeurs zeggen: het is iets duurder, maar veel handiger en veiliger. VOLGENS een Amerikaans onder' zoek weten de vrouwen daar hoe genaamd niets van het inwendige van een auto en hebben zij er geen flauwe notie van door welke wondere krachten hun wagen wordt voortbewo gen. Hoogstwaarschijnlijk is deze enque- te geleid door een man. Als er immers een man in de buurt is zullen er wei nig vrouwen zijn die toegeven dat ze lets van techniek afweten. Elke Amerikaanse vrouw die ik ken is praktisch van de schoolbanken af ach ter het stuur van een auto gestapt, maar ik kan me voorstellen dat ze niet temin de onnozele speelt, wanneer er bijvoorbeeld een vervelend karweitje als heit verwisselen van een band moet wot- den uitgevoerd. Een houding die te ver ontschuldigen is, want de meeste man nen vinden het immers heerlijk om voor een lief maar dom vrouwtje iets te mo gen opknappen. En uiteindelijk is de auto een uitvinding van de heren der schepping. Vertoont die vondst dus ge breken dan is er niets natuurlijker dan dat zij die trachten op te heffen. Ik ga nogal eens naar persconferenties waar blinkende nieuwe modellen zijn ten toongesteld. Maar zodra ik het waag in de buurt van zo'n glanzend exemplaar te komen, duikt er een man naast me op die me geruststellend toevoegt: „U hoeft u echt het hoofd niet te breken over deze dingen hoor. Wilt u niet liever iets drinken?" Wanneer ik hem vriendelijk verzoek toch het een en ander over de wagen in kwestie te vertellen, betrekt zijn gezicht. En na afloop van het ge sprek, waarin ik mijn technische kennis heb gespuid, trekt hij zich ijlings terug met een dubbele whiskey om zijn ge schokte gevoel van zelfvertrouwen weer op peil te brengen.... „Laat dat!" „Helaas, neen. Het is pure oogverblin ding", aldus de schrijver van het ont nuchterende artikel. „Marguerite de Rie maecker, 52, ontving een portefeuille die zij ruimschoots verdient. Maar ze zou die reeds, zonder die éne handicap van haar sekse, tien jaar geleden hebben gekre gen. Een mannelijk parlementslid met haar kwaliteiten zou op 40-jarige leeftijd minister zijn geweest". En over het waarom van deze per slot van rekening toch nog verrassende discriminatie druk te de schrijver zich al even onomwonden uit: „De parlementaire appetijt van de heren is het logisch uitvloeisel van hun overwicht in de partijen. Het zijn immers de partijen, die de kandidatenlijsten op stellen en achteraf ook de regering vor men. En in deze partijen telt de vrouw nagenoeg niet mee". Zelf bleek de nieuwe „bewinds vrouw", in het eerste interview dat zij na haar beëdiging toestond, een meer genuanceerde mening te zijn toege daan. Met name gaf mevrouw De Rie maecker daarin uiting aan haar twijfel over de bereidheid van het vrouwelijke gedeelte van het Belgische kiezerscorps om te stemmen op vrouwelijke kandi daten. Zij erkende dat de gemiddelde Belgische vrouw haar seksegenote „die aan politiek doet" wantrouwt, of al thans negeert, in Vlaanderen misschien meer nog dan in Wallonië. De Belgische kiezeres schijnt het vooralsnog normaal te vinden dat de man een soort van al leenheerschappij uitoefent in gemeen te-, provincie- en landsbestuur. „Vrouwen stemmen doorgaans niet graag op vrouwen mannen overigens evenmin", zo merkte onlangs een politie ke commentator op. En de cijfers die hij naar voren bracht om zijn stelling te sta ven zagen er inderdaad ontmoedigend uit voor de verdedigers mannen zowel ais vrouwen van een ook in dat opzicht Marguerite de Riemaecker-Legot met oud-minister Van Houtte. rechtvaardiger staatsbestel. Want in het nieuwe parlement verminderde het aantal vrouwelijke vertegenwoordigers. Terwijl in de oude Kamer (die in 1961 werd ge kozen) elf vrouwen zetelden op een to taal van 212 leden, telt de nieuwe Ka mer er nog slechts zeven: vier voor de Christelijke Volkspartij, twee voor de Partij voor Vrijheid en Vooruitgang. Dat is dus amper 3 pet. In de Senaat bleef de verhouding dezelfde, maar zij kan be zwaarlijk een succes worden genoem\l. Op een totaal van 178 senatoren zetelden daar slechts twee vrouwen. Indien het waar is dat een natie zich spiegelt in haar volksvertegenwoordiging, dan moet er dus iets haperen aan de gang van za ken op dit terrein in België: terwijl dit land ruim 4,7 miljoen vrouwen rijk is moet men het er stellen met negen vrou welijke parlementsleden; de mannen daarentegen, die minder talrijk zijn, heb ben 380 vertegenwoordigers. Maar goed, anti-feministisch of niet, net ais de Nederlanders, de Duitsers of de Britten kunnen ook de Belgische kran tenlezers thans lachen om vrolijke stuk jes over „de minister die zijn neus poe dert" (dat was namelijk de kop boven een ander interview met mevrouw De Riemaecker in een Vlaams dagblad). Dat lachen houdt tot dusver trouwens geen wanklank van leedvermaak in. Want hoe kritisch de Belgische pers eind juli ook reageerde op de politiek gezien vrij zonderlinge regeringsconstructie van pre mier Harmei in haar sympathie en lof voor de promotie van het kamerlid Mar- querite de Riemaecker tot het minister schap was diezelfde pers nagenoeg eens gezind. De stemming van de publieke opinie jegens deze eerste vrouw werd wellicht het treffendst weergegeven door de ver slaggeefster van een geïllustreerd tijd schrift, die erkende: ik kan gerust zeg gen dat de politieke overtuiging van me vrouw De Riemaecker mijn politieke overtuiging niet is, hetgeen insluit dat ik niet bewogen wordt door politieke drijf veren wanneer ik zeg: deze vrouw gelooft in haar roeping en is bereid er zich totaal voor in te zetten". Aan persoonlijke populariteit heeft het mevrouw De Riemaecker nooit ontbro ken in haar politieke carrière. Toen zij, in 1946 haar intrede deed in de kamer van volksvertegenwoordigers was het vrouwenstemrecht In België nog steeds vaag. Pas twee jaar later zou het in de wet worden vastgelegd, niet In laatste in stantie door haar inspanningen. Zij was weliswaar niet de enige vrouw in het eer ste naoorlogse parlement, maar zij was wel degene met de grootste ervaring. Zij was immers een tijdlang kabinetschef ge weest van de minister van Burgerlijke Oorlogsslachtoffers op dat ogenblik uiteraard een belangrijk departement en zij was ook reeds lid van het nationaal comité van de Christelijke Volkspartij een functie waarvoor zij in aanmerking' was gekomen, dank zij haar voor oorlog

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 23