De TOVERFLES van Polletje Kun je goed m Wat gebeurde er met de rode kat? Onze pagina voor de jeugd KINDERPUZZEL Poedel maakt carrière Uit liet goede hout gesneden Geen koude voeten meer De man met het ijzeren masker ROBBIE DE BEER en: De betoverde paraplu M Wormen Hap! PLUS iu oxj± liiiiviBER 1^6o PAGINA 6 M HEEL lang geleden was er een mannetje dat een to verf les had. Dat mannetje heette Polletje Dol en zag er gek uit. Hij had bijvoorbeeld een broek van geiteleer, een buis van schapeleer en een muts van konij neleer. En met die fles was het een vreemde geschiedenis. Daar kon het man netje alles mee doen. Had hij hon. ger dan blies hij er even over en roets.daar stond dan ineens een tafeltje met het lekkerste eten voor zijn neus. Kinderwagen List Veranderd ROBBIE klimt vlug omhoog. „Ik heb nog nooit zo lekker geklommen" roept hij uit. „Het zag er eerst nog wel zo lastig uit, maar het is zo makkelijk als wat. Dat moet door die goede toverkracht van de Chinese tovenaar komen. Aar dig van hem. Ha, daar in de top van de boom hangt de paraplu" Hij grijpt het handvat en pro beert de paraplu dicht te maken. „Hela, wat ge beurt er nou?" hijgt hij. „Ik kan niet meer loslaten. Ik word uit de boom getrokken. Die kwade vloek rust er nog steeds op. Help Help" HiJ is helemaal wanhopig als hij over het bos heen wordt geblazen. „Ik kan hier niet de hele tijd blijven hangen, hijgt hij. „Ik ben al uit het gezicht van de tovenaar. Ik ga steeds hoger en hoger. O nee, nu zak ik weer een beetje, net alsof ik door iemand omlaag word geduwd. Zou dat ook door de toverkracht van de Chinees ko men?" Als hij bijna op de grond is, zweeft hij over een struik heen en daarachter staat iemand te zwaaien en vreemde woorden te mompelen. „Maar dat is de Chinese tovenaar niet. Dat is die boze man" schrikt Robbie... ROBBIE kan niets doen om weg te komen. Hij beseft dat de kleedjes-man hem op de grond wil hebben. Hij is bang dat hij zal vallen, m«„r de man grijpt hem vast en neemt de para plu van hem af. „Zo, kleine beer, jij nu genoeg ge straft?" grauwt hij. „Jij mij nu vertellen waar slaaf is. Hij weg en ik hem niet kan vinden". Rob bie is niet van plan om ook maar iets te zeggen. Ineens verschijnt er een klein figuurtje. „Sara, niet hier komen", schreeuwt hij. „Weg wezen" ,f iF' "ERST begrijpt Sara Robbie's angstige ge ld schreeuw niet. Ze blijft staan. De boze vreem deling duwt de kleine beer naar voren en beweegt met zijn hand over Sara en haar vriendje heen, terwijl hij allemaal vreemde woorden mom pelt. Dan gaat hij achter een boom staan, en weer horen ze hem praten. „Hij is weg, kom, laten we gauw teruggaan naar Tijgerlelie en de Chinese to venaar", fluistert Robbie. Maar dan schrikt hij in eens, want Sara en hij kunnen zich ineens niet meer bewegen. En daar bij de boom staat de jongen vaW de paraplu's, ook al aan de grond vastgenageld. IK niet bewegen kan" zegt de jongen met een bibberend stemmetje. „Mijn meester boze to verspreuk over ons drieën heeft uitgesproken. Hij heel kwaad zijn. Kijk, hij weglopen om na te denken over wat hij nu met ons doen zal". Maar wat heb ik hier mee te maken?" vraagt Sara. „Ik heb die man nog nooit gezien en ik heb met die geheimzinnige paraplu al genoeg meegemaakt" „Daarom is hij juist zo kwaad," legt Robbie haar uit. „Die paraplu was eigenlijk voor mij bedoeld. Hé, wat gebeurt er nu, de lucht trilt en ik zie alle maal sterretjes". Toen hij eens zo zat te smullen kwam er een kraai naar hem toe gevlogen. „Wat moet je?" vroeg Polletje. „Eten", zei de kraai. „Je hebt toch genoeg." „Zoveel als ik wil", pochte Polletje. „Kom maar bij me zitten en eet mee." En Polletje vertelde hem. dat hij met de fles alles kon doen wat hij wilde. „En je wilt natuurlijk graag weten hoe ik aan dat ding kom, hè? Nou, ik heb hem gevonden, dat wil zeggen: geléénd." „Kra-kra, geléénd, zeg je?", kraste de kraai. „Ja, geleend." „Dan moet je hem teruggeven!" „Dat gaat niet." „Waarom niet?" „Omdat.luister. Ik leende de fles van een oude vrouw met een kromme neus. een echte heks. Toen ik in het bos in haar hutje kwam, vertelde ze mij van de toverkracht die er in de fles zit. Ze zei dat het een klein kunstje was om je in een dier te veranderen." „Doe het dan eens," zei ik. Goed, zei ze „Wat moet ik worden? Een mug, 'n oli fant of een tijger?" Van een olifant en een tijger moest ik niets hebben, dat snap je. „Verander je maar in een mug" zei ik. En dat deed ze ook. Maar amper vloog ze rond of er kwam 'n mus en die pikte haar op. Zie je, zó is het gegaan. De fles is nu van mij. Aan wie zou ik haar moeten geven? „Ik weet het niet", zei de kraai, „maar als jr misschien nog wat lekkers te eten hebteen maaltje wormen belief ik wel." Polletje Dol streek over de fles en jawel, daar kwamen de wormen. Wel honderd! „Bah, hoe kun je die vieze dingen lek ker vinden?", vroeg hij aan de kraai, toen hij zag hoe lekker die peuzelde. „Ieder zijn smaak, beste man. Maar zeg eens. wrijf je bij alles wat je vraagt over je toverfles?" „Ja! Wil ik nu eens een kunstje laten zien? Zal ik me eens in een dier veran deren?" „Dat kun je toch niet!" „O nee? Noem maar op, welk dier moet ik worden?", pochte het mannetje. „Een sprinkhaan!" Dat deed Polletje en toen hapte de kraai hem op. Maar de kraai was daar mee niet tevreden. Hij wreef met zijn poot over de fles en nu kwam er een rode kat te voorschijn. KUNNEN jullie goed puzzelen? Ver diep je dan eens In de raadselreeks die je hier opgeschoteld krijgt. De antwoorden staan eronder, maar onder steboven. zodat Je oog er niet te snel op kan vallen. Katjes die nooit naar volgeltjes kij ken? Dat moet toch wel een grapje lijken. Toch heb je ze vast wel een gezien. Wie het weet, verdient een tien- Welke molen maalt nooit? Een school zonder klas. er komt geen meester aan te pas. er ls geen Juffrouw te vinden. Raden maar, kind'ren. Een ladder waar Je niet op kunt staan, die je niet op- of af kunt gaan. Toch blijkt gewis, dat dit een echte ladder is. Wie broomt steeds, zonder een boze bc' te hebben? Mijn eerste deel wordt naar de mole naar gebracht, mijn tweede Is bij de bakker te vinden mijn geheel groeit tussen het eerste. Rara wie ben ik?? Met b, ben Ik een boom. Met k een gebouw. Met p deel van een tuin. Mijn eerste deel hoort bij de winter, mijn tweede is een jongensnaam,; sa men vormen deze twee delen een zo merse lekkernij. Nog een woord, waarvan net eerste deel in de winter te zien ls, en het tweede in geen enkel nuis zal ont breken. Het geheel is een bloempje. Welke loper heeft geen benen? -jajnajs uaa 'oj iafjjopiMnaaus G ioasfi '8 ijpiad ojzan 'H-iaq '1 '.uiaoiq -uaaoyi '9 Isjaujuioojq uaa ipnojf uaa U( jappai Usa jo jappEjuooj uaa 'f !uas -sja looqas nas UtaiourjEBjp "g tsafjEif -azia jo -aSijAt 'i upini Suissojdo a{j „Wat wil je?" miauwde die boos. jij, domme kraai! Ik zal je leren! Eerst at de mus de heks op, toen jij het man netje. maar nou eet ik jou op.... Haaaap. Wat er verder met de rode kat en de toverfles is gebeurd weet niemand. En daarom is dit verhaaltje uit. Punt THEO LUYSTERBURG DE rol van de man in advertenties waarin shampoo zus of zeep zo wordt aangeprezen, bepaalt zich gewoonlijk tot een bescheiden functie op de achtergrond, vanwaar hij be wonderende blikken werpt in de rich ting van een schone dame, die dank zij die shampoo en dankzij die zeep kan bogen op glanzende lokken en een onberispelijke huid. Er is echter één jongeman die erin slaagt zijn vrouwe lijke collega-fotomodellen op de ach tergrond te plaatsen en de schijnwer per op zichzelf te richten. Dat is een abrikooskleurige poedel, die luistert naar de naam Maurice. Dit topmodel, dat met zijn werk in Londense studio's een aardig somme tje verdient, is het eigendom van me vrouw Jane Grieveson. Maurice is vijf jaar oud en hij dankt zijn succes voor een groot deel aan zijn aparte haar kleur. „Ik word er vaak van beticht, dat ik hem verf", lacht zijn bazin. Maurice bezit in haar schoonheidssa lon voor honden een eigen wit-goud geverfd stoeltje. Vandaar werpt hij ren hautaine blik op de andere hon den die zich daar aan een behandeling AT APOLEON, de gewoonte onver- wachts, midden in de nacht, zijn so'daten te gaan inspecteren. Zo dead nij dat op zekere nacht in een ka zerne. Toen hij in het duister een der officieren aansprak, vroeg hij hem naar zijn naam. „Dubois, majesteit, uw dienaar", zei de officier onderdanig. „Dubois, de kolonel?" vroeg daarop Napoleon. „Helaas niet. majesteit", antwoordde de officier. „Ik ben slechts kapitein, maar ik ben wel uit het goede hout ge sneden. waarvan kolonels worden ge maakt". Even was het stil. Toen zei Napoleon: „Uitstekend! Zodra ik een houten kolo nel nodig heb. bent u de eerste aan wie ik zal denken". komen onderwerpen. En als er een soortgenoot binnenkomt, die qua uiter lijk met hem kan wedijveren, dan schroomt hij niet deze concurrent stie kem te bijten. Want Maurice, wiens volledige naam Maurice van Bouchard luidt, is niet ontbloot van jaloezie. Gewoonlijk gedraagt hij zich in de studio's van de modefotografen heel welopgevoed en doet hij precies wat er van hem wordt gevraagd, maar toen hij op een dag gezelschap kreeg van twee andere poedels, de een bleekblauw geverfd, de ander lila, weigerde hij samen met hem te poseren. „Gewoon jaloezie", zegt mevrouw Grieveson. Maurice, van huis uit een Franse poedel, begon zijn carriere als foto model toen hij anderhalf jaar oud was. Hij bezit een uitgebreide garderobe, pyama's, met sieraden bezette hals banden en leren riemen in allerlei kleuren. Op de bruiloft van zijn bazin droeg hij een witte riem, gesierd met rijnstenen en gegarneerd met een an jer. Mevrouw Grieveson heeft nog veer tig andere poedels. Tal van bekende figuren uit de filmwereld bezitten een hond uit haar kennel, zoals Diane Dors, Joan Grawford, en Cary Grant. Een puppie van Gary Grant verhuisde naar prinses Gracia van Mop-co. Onze hond, die niet -p een stam boom kan bogen daaronder overi gens niet net minst gebukt gaat, tmk verachtelijk zijn neus op bij het bekijken van de foto's, waarop zijn be roemde soortgenoot staat afgebeeld. „Laarsjes", snoof hij verachtelijk, „mij niet gezien." .fotomodel op vier poten. De oplossing van de kinderpuzzel is: Horizontaal: 1 dak, 2 baard, 3 garen, 6 kaart, 8 arena, 10 paard, 11 toren, 12 kam. Vertikaal: 1 dagbla2 bank, 4 kat, 5 stuwdam, 7 bel. 9 apen. De prijswinnaars van deze puzzel zijn: Mia Baerveldt, Allard Pierson straat 12d, Rotterdam-6; Ada Witten berg, Frederik van Dorpstraat 61, Geuzenveld, Amsterdam-W; Peter Broeders, Irenestraat 10, Rozenburg; José Opdam, Kerkstraat 8, Noordwij- kei-hout; Thea Klarenbeek, Govert Flinckstraat 355, Amsterdam. De oplossingen va. de kinderpuzzel moeten vóór 3 oktober in ons bezit zijn. Zij kunnen gestuurd worden naar de puzzelreSactie „Plus", Schie- damse Vest 111 te Rotterdam, of naar het bureau van de krant. Vergeet niet je leeftijd erbij te vermelden! HET is nog wel wat vroeg om over de wintersport te beginnen, maar waarschijnlijk heeft de fabrikant gemeend, dat hij tijdig aan de markt moest zijn. Er zijn de Verenigde Sta ten thans schoenzolen verkrijgbaar, die verwarmd kunnen worden. Liefhebbers van de wintersport, maar ook voor jagers en vissers die er in het barre seizoen op uit trekken kunnen er hun voordeel mee doen. Deze keer dunne zooltjes zijn namelijk, volgens hetzelfde beginsel als in de handwarmers wordt toegepast, voorzien van een minuscuul verwar- mingselementje. De stroom wordt gele verd door een tweetal gewone standaard batterijtjes. die bevestigd worden aan de broekriem of in de zak worden ge dragen. Deze warmte kost 36 gulden. „Oh, dag meneer pastoor! Eh, hoe lang staat u hier al?" Toen Harry Bensley, een jonge, rijke Engelse vrij gezel, op zekere dag in Londen de „National Spor ting Club" bezocht, was hij getuige van een meningsver schil tussen de beroemde Amerikaanse bankier Pierre Morgan en de Engelse lord Lonsdale. De een beweerde dat door de vooruitgang van wetenschap en techniek de wereld zo klein was gewor den, dat men niet lang on bekend kon blijven en men spoedig van alles over iemand te weten kon komen. De ander beweerde het te gendeel. De goedmoedige twist liep zo hoog. dat de beide heren besloten er een weddenschap van te maken. Zij vroegen Harry Bensley zich hiervoor beschikbaar te stellen. Deze had toch niet veel om handen en daar hij wel voor een dergelijke grap te vinden Was, stemde hij onmiddellijk toe. Aan de weddenschap wa ren verschillende voorwaar den verbonden. Harry Bens ley moest te voet langs 169 Britse steden en langs 125 steden in 18 verschillende landen trekken zonder door iemand te worden herkend. Daartoe moest hij zijn ge zicht achter een ijzeren mas ker verbergen. Hij was bo vendien verplicht docnr de verkoop van prentbriefkaar ten in zijn dagelijks onder houdt te voorzien. Slaagde Harry Bensley erin zijn tocht te volbrengen zonder te zijn herkend, dan wachtte hem een beloning van ruim twee honderdduizend gulden. Was er echter iemand, die tijdens zijn tocht zijn ware naam te weten kwam, dan ontving deze een bedrag van tien duizend gulden en kreeg Bensley niets. Honderden nieuwsgierigen hadden zich op nieuwjaars dag van het jaar 1908 op Trafalgar Square in Londen verzameld rond een vreemd uitgedoste man. Het was Harry Bensley, die op het punt stond aan zijn gewel dige voettocht te beginnen. Hij droeg het ijzeren masker, dat veel weg had van een kachelrooster met daarboven een platte helm. Een kinder wagen voor zich uitduwend ging hij op weg, terwijl hij voorbijgangers zijn prent briefkaarten aanbood. Na tuurlijk verwekte zijn ver schijning overal verbazing en opschudding. Meermalen, zowel in Engeland als in het buitenland werd hij voor de rechter gedaagd, omdat hij geen ventvergunning bezat prentbriefkaarten te verko pen. De rechters namen de zaak steeds van de humoris tische kant op en hij behoef de nimmer zijn ware naam te noemen. Hij werd dan als „de man met het Ijzeren masker" veroordeeld tot een kleine boete. Bij zijn aankomst In New market werden daar juist paardenraces gehouden. Zijn verschijning op de renbaan trok natuurlijk ieders aan dacht. Ook die van Edward VII, die de rennen bijwoon de. Hij verzocht Harry Bens ley bij hem te komen en hem de geschiedenis van zijn vreemde vermomming te vertellen. Daarop kocht de koning voor vijftig gulden aan briefkaarten en verzocht Bensley op een ervan zijn handtekening te willen plaatsen, uiteraard met de bedoeling om zodoende zijn ware naam aan de weet te komen. Maar Harry Bensley verklaarde niet aan dit ver zoek te kunnen voldoen en tekende de kaart met ,De man met het ijzeren mas ker". een den de Na het aantal voorgeschre ven steden in Engeland te hebben bezocht, scheepte hij zich in naar Europa. De kranten hadden zijn komst reeds aangekondigl en hij genoot overal grote belang stelling. De beloning van tienduizend gulden, die was uitgeloofd bij ontdekking van Bensley's naam, was hiervan natuurlijk mede de oorzaak. Op allerlei manie ren probeerde men hem te ontmaskeren. Eenmaal was een kamermeisje hierin bijna geslaagd. Zij had zich onder zijn bed ln zijn hotelkamer verstopt. Toen Bensley in bed stapte, ontdeed hij zich van het 4',i pond wegende ijzeren masker en viel al gauw van vermoeidheid in slaap. Voorzichtig kroop het kamermeisje onder het bed vandaan en sloop zachtjes naar de lichtschakelaar. Plot seling draaide ze die om. maar voordat ze het gezicht van Bensley te zien kreeg, was deze al onder de dekens gekropen. Omdat een derge lijk voorval zich al verschil lende malen had voorgedaan, was waakzaamheid hem tot tweede natuur gewor- Toen Bensley vanonder dekens te voorschijn kwam. had hij zijn masker alweer op en had het ka mermeisje ijlings de vlucht genomen. Door ervaring wijs geworden, onderzocht hij voortaan nauwkeurig zijn hotelkamer alvorens in bed te stappen en zich van zijn masker te ontdoen. Met zijn masker, zijn kin derwagen en zijn prentbrief kaarten trok Harry Bensley over de wereld. Hij bezocht Europa, Canada, Noord- en Zuid-Amerika, Zuid-Afrika, Australië. Marokko, Egypte en het Verre Oosten. Door gaans verscheen het nieuws over hem op de voorpagina's van de kranten. Naarmate echter de jaren verstreken, werd hij langzamerhand ver drongen door het nieuws over een oorlog, waarvan de spanningen duidelijk merk baar waren. Toen hij reedi ze» jaren op pad was en bij na zijn tocht had volbracht, brak in 1914 die oorlog uü en werd Harry Benslty ge dwongen naar Engeland te rug te keren. Hoewel hij zijn tocht niet had volbracht, besloten lord Lonsdale en de bankier Mor gan hem toch veertigduizend gulden te geven. Maar zijn tocht over de wereld als „De man met het ijzeren masker" hadden van de rijke, zorge loze Harry Bensley een an der mens gemaakt. Hij had in vele landen, die hij be zocht zoveel armoede, ellen de en verdriet gezien, dat het tot hem was doorgedron gen dat het eigenlijk schande was mee te doen aan de gril van enkele rijkaards, die mét een weddenschap een fortuin verspeelden. Dat zou men beter kunnen gebruiken voor de grote nood, die er in verschillende delen van de wereld heerste. De beloning, die hij ontving, schonk hij dan ook onmiddellijk aan een liefdadigheidsinstelling. Enkele jaren later verloor Bensley zijn gehele vermo gen en werd hij gedwongen een baantje als bioscooppor tier te aanvaarden. Zijn laat ste levensjaren moesten hij en zijn vrouw rond zien te komen van een mager pen sioentje. Het ijzeren masker, waardoor hij eens wereldbe roemd was. verborg hij op een geheime plaats, die zelfs zijn vrouw niet te weten kwam. Het is nooit terugge vonden Op 80-jarige leeftijd stierf Bensley als een arm en vergeten man. AAD VAN VLAARDINGEN Mf, "ULrl 0*^ ^fcr$ W) ~lf wTaJl- Ww -C

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 24