Amendementen tot afschaffing opkomstplicht en waarborgsom Al bering: ƒ250 mag geen politieke spelbreker zijn J. C. Bloem prijs Ned. letteren Middenstand dreigt steun te onthouden aan prijsbeleid Anonieme brief met lugubere foto: tip koffermoord-zaak ASPIRIN HH BAYER Kleren hangend onderweg H DAGPUZZIL f t t r Renniesl WIJZIGING KIESWET IN TWEEDE KAMER Be j aarde vrouw na ongeluk overleden Provinciefonds ruim 139 miljoen gentlemen prefer Schoenmakers protesteren tegen omzetbelasting Staat bestudeert moeilijkheden in scheepva a rtseotor Eind '66330 km teeg met midden berm-beveiliging Grieks Orthodoxe Kerk niet naar het Concilie Dodelijke val van 35 meter hoogte f Moerdijk aangevaren in monding Theems „Voor het zorgenkind" telegrafeert minister Bij verkoudheid vinden meer mensen ter wereld baat bij Aspirin, dan bij enig ander middel. BONEBAKKER Straf voor dodelijk ongeluk hoger dan eis Rationalisatie is dringend vereist GEMEENTEFONDS Ministers wijken in begroting af van voorstellen Horeca-orfranisaties achter protest van bedrijf sschap IN PERNIS Superpijp even hoog als twee Euromasten Turkse arbeider dood onder vorkheftruck r~ nr L i r~ VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1965 PAGINA 5 TILBURG In het Sint-Elisabeth- ziekenhuis te Tilburg is gisteren op haar 78ste verjaardag mevrouw H. P. Korreman-Emmers overleden aan de gevolgen van een ongeluk. Toen zij te voet de Hoefstraat wilde oversteken werd zij door een bestelauto aangere den en kreeg zij onder meer ernstig hersenletsel. -fJLsx± PRÉ SHAVE LOTION DAAR STAAT ACHTER De Tcleren gaan de man vooruit's nachts. Brandend maagzuur? helpen direki! In ji W ié t f ij 4 1 1 DEN HAAG, 24 sept. Tijdens het debat van de Tweede Kamer over de voorgenomen wijziging van de kieswet en van de gemeentewet heeft de heer Schakel (ABP) gistermiddag bij amen dement voorgesteld de opkomstplicht bij verkiezingen af te schaffen. „Er is hier geen sprake van een publieke plicht, doch het gaat om een eigen ori gineel recht van een mondig volk" zei hij. In het onderhavige wetsontwerp wil minister Smallenbroek (Binnenland se Zaken) de opkomstplicht handhaven. Hij wil ook de maximale beete op de overtreding verhogen van vijf tot vijf tien gulden. De heer Schakel noemde de huidige regeling „volmaakt een.farce". Voor al in de grote gemeenten zou uitvoering praktisch onmogelijk zijn. De gangbare praktijk wijst daar volgens hem al dui delijk op. Als tegenstander in het de bat ontmoette hij in de eerste plaats de heer Geertsema (VVD) die de op komstplicht een garantie noemde, dat een zo groot mogelijk deel van de be volking aan de verkiezingen deelneemt. De heer Beernink (CHU) betoogde op principiële gronden dat de overheid het recht toekomt deze plicht op te leggen. De standpunten van de heren Albering (KVP) en Voogd (PvdA) kwamen erop neer, dat de kwestie bij dit wetsont werp eigenlijk niet aan de orde is. Geen van beiden voelden veel voor een amen dement, al zal in ieder geval de PvdA- fractie zich hierover nog nader bera den. Minister Smallenbroek zei in zijn ant woord, dat hij zelf de opkomstplicht niet wil afschaffen, maar er ook geen CASTRICUM, 24 sept. Enkele uren na een auto-ongeval is gisteravond overleden de 64-jarige mevrouw De Vries uit Alkmaar. Zij zat met nog twee dames in een auto, die haar man bestuurde en die op onverklaarbare wjjze van de weg raakte en tegen een lichtmast botste. Mevrouw De Vries werd uit de wagen geslingerd. De an dere inzittenden kregen slechts lichte verwondingen. KAATSHEUVEL Op de Zuidhol landse Dijk is gisteravond de 58-jarige opperman J. Broeks uit Sprang-Kapelle met zijn bromfiets door een auto over reden en gedood. Het ongeluk gebeurde toen hjj uit een zandweg komend de Zuidhollandse Dijk wilde oversteken en geen voorrang verleende. DEN HAAG, 24 sept. De minister van cultuur, recreatie en maatschappe lijk werk in Den Haag en de minister van cultuur te Brussel hebben beslo ten de prijs der Nederlandse Letteren 1965 toe te kennen aan de Nederlandse dichter mr. J. C. Bloem (78) te Kalen- berg/Ov. Dit op voorstel van een lurV> bestaande uit de heren prof. dr. N. A. Donkersloot, lid en voorzitter, K. Fens en dr. J. W. Schulte Nordholt, leden, H. J. Michael, "secretaris (Ned. afd.), C. Bittremieux, prof. dr. L. F. Lissens, prof. dr. J. Weisgerber, leden, en K. Jonck- heere, secretaris (Belg. afd.) De dichter mr. J. C. Bloem werd de 10e mei 1887 in Oudshoorn geboren. Hij is korte tijd redacteur geweest van de Nieuwe Rotterdamse Courant, maar volgde verder een ambtelijke loopbaan. Als dichter komt hij voort uit de groep, die zich om Albert Verwey's tijd schrift „De Beweging" had geschaard. Hij debuteerde in 1921 met de inmiddels welhaast klassiek geworden bundel „Het Verlangen". Nadien zijn verscheidene kleine maar prachtige bundels verzen met vrij grote tussenpozen verschenen: Media Vita (1931), de Nederlaag (1937) Enkele Gedichten (1942), Sintel (1945) Quiet though sad (1947), Avonden (P.C. Hooftprijs 1953). Bij zijn zestigste ver jaardag gaf Stols zijn verzameld werk uit. Nadien verschenen nog: Aphoris- ffien en Terugblik jof de afgelegde weg. Behalve als dichter heeft Jacques Bloem een grote naam als kenner der Franse en Engelse literatuur. Hij is of ficier in de orde van Oranje Nassau. Behalve de P.C. Hooftprijs in 1953 werd hem in 1949 de Constantijn Huygensprijs toegekend. Verenigde Staten In de Ameri kaanse stad Boston zijn in een onge bruikte gesloten koelkast, die op het terrein van een handelaar in tweede hands auto's stond, de stoffelijke resten gevonden van drie kleine kinderen. zwaarder accent op wil leggen door de maximale boete te verhogen tot 25, zoals oorspronkelijk door zijn voorgan ger, mr. Toxopeus werd voorgesteld. Do beslissing over het voorstel van de heer Schakel laat hij echter gaarne aan de Kamer over. Dr. Albering (KVP)diende een amendement in, dat beoogt de politieke partijen bij de gemeenteraadsverkiezin gen vrij te stellen van het storten van waarborgsommen. Afwijking van dit amendement zou 'ot gevolg kunnen hebben dat de KVP tegen het hele ar tikel stemt. Dr. Albering wees bij de verdediging van zijn voorstel op de po litieke struktuur in kleine gemeenten, vooral in het zuiden. Daar komt het b.v. vaak voor dat zich in het kader van de KVP kleine groepjes vormen, met een eigen kandidaat voor de ge meenteraad, met wie zij zich persoon lijk verbonden voelen. De heer Albering wil dit politieke spel niet op het ver lies van waarborgsommen van 250 gul den laten vastlopen. De hardvochtige nouding die de mi nister van Financiën heeft ingenomen bij het aanbieden van de rijksbegro ting toen hij het parlement waar schuwde dat de financiële kraan voor dit jaar dicht zit, trad aan het licht, toen van de zijde van de twee groot ste partijen aan minister Smallen broek werd te kennen gegeven, dat de regering zou moeten beginnen om de Contactraad van de jongerenorga nisaties subsidie te geven om de jeugd tot staatsburger op te voeden. Wendt u zich tot de politieke partijen, was het antwoord van de minister. Onder veel detailwerk een betere regeling van het stemmen bij volmacht, het facultatief invoeren van de stern- machine, het stemmen van Nederlan ders in het buitenland, het uitbreiden van het aantal stemmen dat per stem bureau moet worden uitgebracht, velen waren daar om praktische redenen te gen, het invoeren van de meisjesnaam voor de gehuwde vrouwelijke kandida ten qp de lijsten, het vermelden op de Hjsten van wetenschappelijke titels, die volgens de heer Voogd zeer willekeurig zijn gekozen, het vermijden van een verkiezingsdatum op de dag waarop het visserijseizoen wordt opengesteld, en dergelijke dreigden bijna het zicht op de hoofdzaak verloren te laten gaan. Iedereen was het er wel over eens, dat, nu de kieswet in overeenstemming wordt gebracht met de reeds gewijzigde Grondwet, het van groot belang is dat 21-jarigen voortaan tot de stembus worden toegelaten. Zij zullen het eerst het volgend jaar bij de verldezingen van gemeenteraden en Provinciale Sta ten van dit recht gebruik kunnen ma ken. Minister Smallenbroek toonde zich bereid te overwegen bij een volgende Grondwetsherziening deze leeftijd nog verder terug te brengen. Deze bereid heid zal natuurlijk afhangen van de wij ze waarop van dit democratisch recht gebruik gemaakt wordt. Mr. Beernink sprak hierover optimistisch. Hij gaf toe dat de jeugd vaak te kort schiet in politieke kennis, maar blijft ervan overtuigd, dat de vaderlandse jongeren voldoende nuchter verstand en gevoel voor verhoudingen hebben om op wel overwogen wijze te stemmen. LONDEN, 24 sept. Het 10.500 ton metende vrachtschip „Moerdijk" van de Holland-Amerika-Lijn is vannacht in de monding van de Theems in aanva ring gekomen met de Engelse tankboot „Esso Wandsworth" van 4352 ton. Vol gens een woordvoerder van het Londen- se havenbestuur zijn geen persoonlijke ongelukken gebeurd. De „Moerdijk," was op weg van Londen naar Antwer pen, heeft het anker uitgeworpen ter hoogte van Tilbury. In de romp van het Engelse schip zit een groot gat, wat de kapitein heeft genoodzaakt, zijn boot met behulp van vier sleepboten aan de grond te zetten. Van de zijde van de Holland-Amerika Lijn is medegedeeld, dat de „Moerdijk" een flink gat in de voorpiek heeft op gelopen, boven de waterlijn, waardoor tank 1 is beschadigd. Het schip zal waarschijnlijk in Londen in reparatie gaan. (Van onze Limburgse redacteur) MAASTRICHT, 24 sept. De mid denstandsorganisaties zijn niet langer bereid hun steun aan het door de rege ring gevoerde prijsbeleid te geven, als de regering geen concessies wenst te doen. Dit dreigement uitte gister avond de heer J. B. A. Hurkmans, voorzitter van de Nederlandse Katholie ke Middenstandsbond, op een door de Limburgse bond gehouden regionale bij eenkomst waarop hij de in de Troonrede aangekondige plannen van de regering aan een kritische beschouwing onder wierp. Indien de aangekondigde belasting maatregelen, met name ten aanzien van de verhoging van de omzetbelas ting, gerealiseerd worden, en de re gering bovendien aan de loonontwik keling een nog grotere vrijheid ver leent dan de laatste jaren reeds het geval was, dan hoeft de regering niet langer op onze steun ten aanzien van het prijsbeleid te rekenen, aldus de heer Hurkmans. De regering zoekt het dan zelf maar uit en dat zou wel eens kunnen tegenvallen, want het voe ren van een prijsbeleid zonder de me dewerking van het bedrijfsleven is voor de regering een moeilijke zaak. Het opbouwen van een controle-appa raat is namelijk een hele toer, vooral wanneer men let op de gespannen si tuatie op de arbeidsmarkt, nog afge zien van het feit dat het onbegonnen werk is om voor elke zaak een con troleur aan te stellen. Hoewel de heer Hurkmans begrip kan opbrengen voor de redenering, dat de noodzakelijk geachte stijging van de overheidsuitgaven via een verhoging van de indirecte belastingen moet wor den gedekt, heeft hij er ernstig bezwaar tegen, dat dit gebeurt ten koste van de ondernemers in het midden-en klein bedrijf die toch al sinds aan hun winstmarges zien knabbelen. Immers, zü mochten loonsverhogingen, óók wanneer die boven de produktivi- teitsstijging en de omzetvergrotmg uit gingen, niet doorberekenen. Thans wor den hun lasten nog zwaarder, want de verhoogde omzetbelasting zal de omzet en ook de voorraadkosten nadelig De- invloeden, terwij] menig ondernemer vanwege de concurrentie de belasting verhoging niet of slechts ten dele zal kunnen doorberekenen. Merkwaardig is het, zo vervolgde de heer Hurkmans, dat de regering wel de prijzen onder druk wil zetten ten kos te van het inkomen van Ie onderne mers, maar niet rept over de lonen. Die zal zij niet onder druk zetten. Van wege de eisen van de vakcentrales blijkt de huidige regering bereid de loonont wikkeling praktisch vrij te 'aten. Maar de belangen van de zelfstandigen wor den miskend, aldus spreker, met name wat de tabaks-detaillisten en schoenher stellers betreft. DEN HAAG, 24 sept. De raming van het provinciefonds voor 1966 be draagt 139.063.450 gld. Uit de memorie van toelichting op deze begroting blijkt, dat uitgaande van de oppervlaktecflfers per 1 ja nuari 1963 en van het inwonertal per 1 januari 1965 het naar raming be schikbare bedrag als volgt over de provincies wordt verdeeld: Groningen 9.262.405 gld.; Friesland 10.896.551: Drenthe 8.997.365, Overijssel 12.622.349, Gelderland 16.205.711, Utrecht 8.824.054, Noord-Holland 16.235.706, Zuid-Holland 19.155.836, Zeeland 8.915.562, Noord-Brabant 17.155.984, Limburg 10.791.927. Vol waardering sprak de neer Hurk mans over de afschaffing van de kwi tantiezegel alsmede over de aangekon digde instelling van een ontwikkeiings- en saneringsfonds, maar daar staat te genover dat er spoedig nog een sane ringsfonds bij zal moeten komen yan- wege het algemeen sociaal-economisch beleid van de huidige regering. Het mid den- en kleinbedrijf wil zich veel liever zelf helpen, maar helaas kan dit niet om dat er van alle kanten geknepen en ge knibbeld wordt, zo besloot spreker. (Advertentie) iii l *711 -F van 3.75 af een produkt HAARLEM, 24 sept. De vijf Neder landse organisaties van schoenmakers patroonsbonden hebben zich met een gezamenlijk telegram tot de minister van Financiën gewend. Zi: zeggen hier in het te betreuren dat de bewindsman heeft besloten de Staten-t .eneraal voor te stellen de omzetbelasting op schoen- reparaties weer in te voeren. De bon den vragen de minister in overweging te nemen de voorgestelde maatregel niet door te voeren. Volgens de vijf betrokken organisa ties zullen de baten uit deze belasting, die bruto zeker beneden de vier mil joen gulden blijven, niet opwegen tegen de kosten van controle, heffing e.d. aan de belasting verbonden, terwijl boven dien de omzetten in de schoenmakers branche een dalende tendens vertonen De bonden motiveren hun verzoek aan de minister door te wijzen op de aard van de schoenreparaties, die behoort tot de eerste levensbehoeften, terwijl de minister in zijn nota duidelijk stelt dat hij deze artikelen niet wenst te be lasten. AMSTERDAM, 23 sept. De di recteur van de Katholieke landelijke oudervereniging „Voor het Zorgenkind" de heer H. Theulings heelt de minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid, het volgende telegram ge zonden „Katholieke Oudervereniging Voor het Zorgenkind betuigt Uwe Excel lentie haar erkentelijkheid voor uit de Troonrede blijkend gehandhaafd voor nemen invoering Arbeidsongeschikt heidsverzekering en Volksverzekering zware geneeskundige -isico's per ja nuari 1967, waardoor ook inanciering gehandicaptenzorg zal worden verbe ven van sociale opstand naar sociale verzekering. Zij wacht verder met ver trouwen verschijning Memorie van Toe- Frankrijk Volgens het resultaat van een onderzoek, dat voor rekening van fabrikanten van hemde- en katte- voedsel in Frankrijk is ingesteld, zijn er in dat land negen miljoen katten en 7,5 miljoen honden. (AFP) (Advertentie) AMSTERDAM, 24 sept. Oe cherche van het politiebureau i eidse Plein onderzoekt of een bij het dagblad „Het Parool" ilhier mnnengekomen anonieme brief, die dezelfde dag in de hoofdstad is gepost, mogelijk een aanwijzing kan bevatten >n de koffer moord-zaak. In de envelop zat een foto van 7 bij 4Vi cm. van een in verregaande staat van ontbinding verkerend lijk, of de len van een lichaam, dat zowel van een man als een vrouw zou imnnen zijn. Het is een zeer lugubere foto, die zich niet leent voor oublikatie in de pers en waar volgens de recher che niets uit op te maken is. De enve- 'op draagt het poststempel Amster dam centraal station 22-9 en moet dus in de nacht van dinsdag op woens dag na middernacht dan wel m de vroege ochtenduren gepost zijn Op de achterzijde van de envelop zijn met een ballpoint of een ander pun tig voorwerp Japanse lettertekens ge grift, het is de naam van een Tapans schip. Het m.s. „Taiten Maru" van de rederjj Taiyo Kaiun K. K. te Kobe. Voorts het woord „Shoji dat een ei gennaam zou kunnen zijn, bijvoorbeeld van een der opvarenden. 21 augustus de dag waarop vermoe delijk de Japanse vertegenwoordiger Kameda werd vermoord, "ertrok het uit Durban komende schip uit de Afrikaan se havenplaats Port Elisabeth naar Kaapstad waar het de 23ste aankwam. (Advertentie) 18 karaats gouden armband ref. 45038 f 2.000.- Rokin 88-90 - Amsterdam AMSTERDAM, 23 september, De rechtbank alhier heeft een 36-jarige Haarlemse ambtenaar wegens het ver oorzaken van een verkeersongeluk met dodelijke afloop een zwaardere straf opgelegd dan was geëist. Hij werd ver oordeeld tot twee weken gevangenis straf en een jaar ontzegging der rij bevoegdheid. De eis was een boete van 250 gld. plus zes maanden ontzegging. De ambtenaar was op 6 april op de provinciale weg Diemen-Schiphol, op de voor hem linkerweghelft, met -ijn auto frontaal in botsing gekomen met een door ds. Klaas de Hoop bestuurde auto. De predikant kwam om het leven en zijn passagiere, mevr. B. van Duyn- Brokaar, werd uit de wagen geslingerd. Zij ontsnapte op het nippertje aan de dood door het kordate optreden van de chauffeur van een truck met oplegger. Deze wist de op het wegdek liggende vrouw door krachtig te remmen en in de wegberm te sturen te ontwijken. De ambtenaar werd zelf aan zijn benen gewond en moet met krukken lopen. Congres voor kerkmuziek et is mogeljjk, dat de japon of het kostuum door u straks gedragen, keurig hangt te mid den van duizenden andere kle dingstukken in het verzamelcentrum van Van Gend en Loos op het indus trieterrein De Lage Weide in Utrecht. Meer dan de helft van alle confectie, waarmee dames, heren en kinderen in Nederland zich kleden, passeert hier, op de weig van fabrikant naar detaillist en uiteindelijk gebruiker. Vóór 1958 geschiedde het vervoer hoofdzakelijk in dozen, die gewoonlijk enkele dagen onderweg bleven met als gevolg dat er vaak eerst een strijkbout over mantel, colbertjasje of wat dan ook moest om het met goed fatsoen aan de cliënt te kunnen tonen. Experts in expeditie zijn eens gaan peinzen om er een goede oplossing voor te vinden en met name de heer Verhoeven kwam op de gedachte van hangend en onverpakt vervoer, wel ke idee in samenwerking met de Ned. Econ. Ver. van de Confectie- industrie (NEVEC) nader is uitge werkt. Enkele confectie-fabrikanten deden dit al zelf, maar economisch was deze kaart slechts haalbaar als de verzending dagelijks werd uitge voerd in samenwerking met een lan delijke beroepsgoed erenvervoc-rder Sindsdien wordt afgehaald en be zorgd binnen vierentwintig uur, ter wijl het „hangend vervoer1' zich niet meer tot ons land beperkt, maar re gelmatig speciaal ingerichte auto's naar België, West-Duitsland en Zwit serland rijden. Waren vroeger dozen met confectie na een dag of tien in Zwitserland, thans kan een toiletje, op maandag bij een fabriek of ate lier in Nederland afgehaald, reeds de daaropvolgende woensdag in een mo dezaak te Bazel hangen. Aanvankelijk onderhielden slechts zes auto's een dagelijkse dienst op elf plaatsen, maar reeds eind 1958 was het net uitgebreid tot achtender tig plaatsen en nu zijn er 121 zgn. laadplaatsen en ruim tweehonderd plaatsen, waar bij de detaillist wordt besteld, terwijl er tachtig auto's rij den. De inrichting van het automate- rieel is volledig aangepast aan dit speciale vervoer. De wagens zijn voorzien van een stofdichte afsluiting en bónnen zijn de wanden met for mica afgedekt, zodat beschadiging van de kleding is uitgesloten. Spoedig werd ingezien, dat voor de overslag een centraal punt nodig was en nadat Van Gend en Loos zich eerst beholpen had met loodsen in Amsterdam en Utrecht, werd in 1960 van het bestuur van laatstgenoemde femeente toestemming verkregen om aar op het industrie-terrein langs het Amsterdam-Rijnkanaal voorlopig een houten loods te zetten. Kortge leden is die vervangen door een groot nieuw gebouw nabij het sinds enige jaren bestaande lijndienstge- bouw, welk complex zodra de ver eiste rijksgoedkeuring is verkregen met nog twee of drie gebouwen uit gebreid zal worden. Vorige week was er een nacht, dat er 115.000 stuks doorgingen. Een ploegje van 27 man is iedere nacht bezig met aannemen en sorteren van de aangevoerde goederen, die na de selectie weer in auto's gehangen moe ten worden voor distributie over de verschillende plaatsen. Daartoe is het land verdeeld in vijf secties, waarnaast gezien de grote hoeveel heden hiervoor bestemd Amster dam, Rotterdam en Den Haag een subcentrum kennen. Om te zorgen, dat verschillende stukken, die tot één zending behoren, tijdens het vervoer bij elkaar blijven, wordt er een metalen verzamelhan- ger (een zgn. „set") gebruikt, waar aan een label met de voor afleve ring nodige gegevens hangt. De set heeft twee handgrepen, zodat de mannen de kledingstukken niet met de handen aan kunnen raken. Zij dragen bovendien nog handschoenen. De sortering in het gebouw ge schiedt hoofdzakelijk nog met behulp van verrolbare rekken. Er wordt ge- experimenteerd met een rail-trans portsysteem. 15 september vertrok de Taiten dlaru' uit Monrovia. Het heeft ceen Westeu- ropese havens aangedaan in de perio de waarin de moord moet zijn gepleegd zodat het uitgesloten is dat een dei be manningsleden iets met de zaan uit staande heeft. Daarentegen zou net wel mogelijk zijn dat een der opvarenden Kameda of diens vriend, de met ziin auto in Brussel verongelukte Japanse vertegenwoordiger Okagaki. heeft ge kend. Volgens de politiedeskundige moeten de lettertekens op de envelop gegrift zijn nadat deze was gesloten omdat de doordruk er van op de achterzijde van de foto staat. Deze is afgedrukt op z.g. conlactpa- pier van het merk „Agfa-Lupex Het is mogelijk dat de foto, gezien de zijkan ten, geknipt is uit een grotere foto. De recherche houdt cr rekening mee gezien het feit dat het allemaal „te mooi" lijkt, dat de brief Joor een sinis tere grappenmaker is verstuurd die wel vermoeden kon dat deze uiteinde lijk op het bureau Leidseplein zou be landen. De recherche zal foto's van envelop en van de foto die daarin zat naar het bureau van Interpol in Tokio sturen, verder zal zij een bemannmgslijst van het schip bij de rederij opvragen. DEN HAAG, 24 sept. Op interde partementaal niveau wordt thans de vraag onder ogen gezien hoe de Ne derlandse zeescheepvaart en scheeps bouw zich zullen kunnen handhaven zonder de steun, welke vele andere re geringen deze bedrijfstakken in een of andere vorm wel verlenen. Minister Suurhoff (Verkeer en Waterstaat) heeft dit meegedeeld in de memorie van toe lichting op de begroting 1966 van zijn departement. In deze toelichting noemt de minis ter een verregaande samenwerking tussen Nederlandse rederijen een dringende vereiste. Hij acht het voorts dringend noodzakelijk, dat de Nederlandse scheepvaart en scheeps bouw tot een versnelde rationalisatie komen. Doel moet daarbij zijn om via een breed opgezet research-pro- gramma wegen te vinden om de efficiency en daarmee de renta biliteit van het rederijbedrijf en de scheepsbouw op te voeren. „Met het ondernemen van een dergelijk re- search-programma kan thans niet langer worden gewacht", aldus mi nister Suurhoff. Aan het studiecen trum TNO voor scheepsbouw en navi gatie (TNO-SSN) zal een extra-subsi die worden verleend. Minister Suurhoff meent, dat een ver mindering van de bemanningssterkte er met name voor de Nederlandse kust vaart toe zal kunnen bijdragen de moei lijkheden in deze sector te verminde ren door de exploitatiekosten omlaag te brengen en op deze wijze de concur rentie met het buitenland te vergemak kelijken. Een en ander houdt ten nauw ste verband met rationalisatie. Een be paalde vorm van samengaan voor de kleinste bedrijven in deze sector met name van vele kapitein-eigenaars-be drijven zal, aldus de bewindsman, hierbij overwogen moeten worden. Er zal thans met kracht worder. ge streefd naar de totstandkoming van een geheel nieuwe schepenwet, welke wet in zijn huidige vorm in menig opzicht uit een oogpunt van moderne wetge vingstechniek als volkomen verouderd moet worden beschouwd. DEN HAAG, 24 sept. Aan aanleg, verbetering en onderhoud van scheep vaartwegen en havens zal in 1966 een bedrag van 272 min. ten koste worden gelegd. Daarvan zal 197 min. worden besteed aan de aanleg van nieuwe en voor ingrijpende verbeteringen van be staande rijkswerken 64 min. aan het onderhoud en de verbetering van be staande rijkswerken en elf min. aan de subsidiëring in de kosten van werken van derden. Dit blijkt uit de begroting 1966 van het departement van Verkeer en Wa terstaat. Voor nieuw ter hand te nemen wer- kencomplexen staan op het program ma: mond Europoort, Schelde-Rijnver- binding, aansluitingspunt Waterweg- Oude Maas, Wilhelmina Markkanaal en de inrichting van het benodigde werk terrein voor de Scheveningse buitenha ven. In totaal is een bedrag van 32 miljoen gulden ter beschikking voor deze nieu we werken. In de loop van 1965 wordt plm 115 km. autosnelweg van een midden bermbeveiliging voorzien, waar mee de totale van deze beveiliging voorzien weglengte ruim 200 km zal bedragen. In 1966 en volgende jaren zal het aanbrengen van middenbermbeveihgpng langs de autosnelwegen, naast andere voorzieningen met kracht worden voort gezet, zodanig dat einde 1966 langs 330 km. autosnelweg middenbermbeveib- ging zal zijn aangebracht. ATHENE, 23 sept. (KNP) Onder sterke druk van aartsbisschop Chrysos- tomos van Athene heeft de Synode van de Grieks Orthodoxe Kerk besloten geen waarnemers te zenden naar de vierde zitting van het Concilie. Uit andere verklaringen van leden van de Synode blijkt, dat de meerder heid achter zending van waarnemers stond, maar dat de houding van de Atheense aardbisschop doorslaggevend geweest is. Verschillende andere ker ken uit de Orthodoxie, waaronder de patriarchaten van Constantinopel en Moskou, hebben wel waarnemers ge zonden. Advertentie DEN HAAG, 24 sept. Bij de op stelling van de begroting 1966 van het gemeentefonds is op een tweetal pun ten afgeweken van de voorstellen in gediend door de Raad voor de ge- meentefinanciën. Dit blijkt uit de memorie van toe lichting op deze begroting. Het advies van de raad voor de gemeentefinan- ciën werd niet gevolgd op het punt van toekomstige nominale prijsstijgingen. De ministers Vondeling (Financiën) en Smallenbroek (Binnenlandse Za ken) namelijk zijn van oordeel, dat op toekomstige prijsstijgingen niet be hoort te worden vooruitgelopen. Ook het voorstel van de Raad om uit te gaan van een toeneming der gemeentelijke investeringen met een bedrag van 50 miljoen gulden in ver band met versnelde uitvoering van verkeersvoorzieningen werd door de bewindslieden niet overgenomen. Binnenkort zal over deze aangele genheid nader interdepartementaal overleg worden gepleegd. In de begroting van het gemeente fonds voor 1966 is voor de uitkering lager onderwijs een bedrag van 373 mil joen gulden opgenomen, dit is 38 mil joen gulden meer dan het vorige jaar. AMSTERDAM, 24 sept. De drie vrije organisaties van het horecabe drijf (Horecaf, Hocres en Hoera) heb ben zich in een telegram aan de mi nister van Financiën geheel en al aangesloten bij het telegrafische pro test, dat het bedrijfsschap horeca tot de bewindsman heeft gericht over de voorgenomen verhoging van accijna en omzetbelasting op alcoholhouden de dranken. Een afschrift van hun te legram hebben de organisaties gezon den aai de minister van Economische Zaken. (Van een verslaggever) ROTTERDAM, 24 sept. Op het Shell-terrein in Pernis is gistermiddag de eerste paal in de grond gedreven voor een 213 meter hoge schoorsteen. Deze „superpijp" zal 28 andere uitlaatmoge- lijkheden vervangen en daardoor een aanzienlijke bijdrage leveren voor de bestrijding van de luchtverontreiniging in het Waterweggebied. De schoorsteen zal even hoog worden als twee Euro masten. In de rede, die staatssecre taris dr. A. J. H. Bartels bij deze gelegenheid uitsprak, toonde hij zich zeer verheugd over dit miljoenenwerk dat door een grote industriële onder neming geheel nit eigen initiatief en geheel voor eigen kosten wordt onder nomen. „Een werk dat rechtstreeks de belangen van de volksgezondheid dient. De staatssecretaris zei dat het in het voornemen van de regering ligt om op korte termijn een beperkte wij ziging van de Hinderwet en het daar op gebaserde Hinderwetbesluit te be vorderen. O KRIMPEN AAN DE 1JSSEL. 24 sept. In Ouderkerk aan de IJssel is gis termiddag een Ambonese arbeider van een hoogte van ongeveer 35 meter ge vallen en ter plaatse 7verleden. De man was in een in aanbouw zijnde hoog spanningsmast aan het verk. LEERDAM, 24 sept. De 25-jarige Turkse arbeider Celal ózdemir, werk zaam bij de N.V. Koninklijke Neder landse Glasfabriek Leerdam, is bij een ongeluk met een vorkheftruck om het leven gekomen. De Turk maakte van het feit, dat de bestuurder even weg was, gebruik om de truck te beklim men en op gang te brengen. Bij een verkeerde manoeuvre om een botsing met. een bedrijfstreintje te voorkomen> kantelde de truck en kwam boven op de man terecht. MAGISCHE VTEETIANTEH t tl M rt Horizontaal en vertikaal dezelfde woorden invullen. 1 vlak - 2 vulkaanprodukt 3 wissel borgtocht - 4 huidsmeer - 5 deel van het lichaam 6 vette vloeistoi 7 insect - 8 dichter - 9 geluid - 10 onderwerp - 11 Arabisch opperhoofd 12 tijding - 13 vis - 14 kelner 15 wreed heerser - 16 aantal. Oplossing van 23 september. Horizontaal: 1- onwrikbaar; 2. kara vaan; 3. slalom, two; 4. hok, optiek; 5. op, breien; 6. oele Mekka; 7 fnuiken, E.U.; 8. blanken; 9. ale tam: 10 China, mits: 11. Man cipres Verticaal: 1. okshoofd cm; 2. aalopen, aha; 3. wrak. Lublin: 4. ral. Beilen; 5. ivoor, ka, A.C.; 6. kampement; 7. ba, tienkamp; 8. antiek, emir; 9. wenken, te; 10. rook, au, Oss.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 5