Schema 13 thans hoof dstuksge wij s in behandeling n VAN WAAY Rechter moet geldboete op inkomen afstemmen Openbaar vervoer sterk bevorderen konim in Trieste rapporten over gevangenen in Portugal en Roemenië i VATICAANS CONCILIE »- 3 Hoogleraren strafrecht Hebt u een rijbewijs? Dan hebben wij voor u •dicht bij huis* een goede baan! „Amnesty International I DIRCK DIRCKZ Communisten steunen Mitterand Oostvoorne in tranen OVER UW EIGEN VUUR Wachttijd garages in grote steden al vier weken bezoek de permanente bij VAN WAAY Mr. Luns verheugd over functioneren V eiligheidsraad PLAN MINISTER SUURHOFF Voor particulier vervoer niet voluit ruim baan Lange Broeken? l /^Schous kan er<£?\ Inkort over zijn!^' Kinderbrieven naar Soestdijk Jaarverslag K.N.A.C. SPIONNE GEPAKT IN NOORWEGEN Zes maanden voor gemeente-ontvanger Wachtlijst telefoon aansluitingen wordt tot '69 steeds langer I KIP IN 'T PANNETJE i VRIJDAG 24 SfiPTEMBER 1965 PAGINA 7 ALLEEN MET KOLEN BENT U BAAS VEILIGE LEEFWARMTE IN VOORRAAD op de Brouwersvaart 74 1250 m2 toonzalen. Zie het laatste op het ge bied van inte rieur verzor ging. Honder den klassieke en moderne meubelen. EUROPA MEUBEL ~i r~ INTERIEURVERZORGING Brouwersvaart 74 Zijlstraat 9 tel. 15643 99 (U presenteert nu ook in „HET HOGE DUIN" naast de befaamde visschotels: VISSCHOTELS rIOGE DUIN (Van onze Romeinse correspondent) ROME, 24 sept. Kardinaal-staats secretaris Amleto Giovanni Cicogna- ni, die men hjj lange na niet zijn 82 ja ren geeft, herdacht gisteren zijn zes tigjarig priesterfeest. Op deze jubileum dag droeg hij de Concilie-mis op. In de 134ste werkvergadering van het Conci lie werden de algemene beschouwingen over het schema Kerk en Wereld voortgezet. Negen vaders voerden het woord. Daarna gaf de voorzitter, kar dinaal Lercaro, het gevoelen van het moderamen weer, dat men gevoeglijk tot het volgende punt kon overgaan, wat het concilie met zitten en opstaan beaamde: er waren nauwelijks zitten- blijvers. Kardinaal Döpfner nam het presidium over en vroeg de vergade ring schriftelijk te stemmen over de vraag, of het ontwerp van dien aard was, dat men met vrucht de discussies over de verschillende delen en hoofd stukken kon beginnen, dit met de tech nische bijvoeging, dat de vaders hun electronische potloden krachtiger dien den te hanteren, wilde de computer niet vastlopen. Daartoe werd besloten. De secretaris-generaal, mgr. Feli- ei, deelde het Concilie mee, dat de Paus zondagmiddag naar de interna tionale zigeunerbijeenkomst in Po- mezia, dertig kilometer ten zuiden van Rome, zal gaan, daar de H. Mis zal lezen en kinderen de eerste H. Communie zal uitreiken. De zigeuners zullen een religieus drama opvoeren en dansen uitvoeren. Aan iedere na tionale bisschopsconferentie wordt de gelegenheid gegeven twee van hun le den af te vaardigen om de plechtig heden in het zigeunerkamp mee te maken. Van de negen sprekers die gisteren hun mening in het algemeen over het schema Kerk en Wereld gaven, heeft niemand dit stuk afgewezen, integen deel. Aartsbisschop Morcillo van Ma drid gaf wel het gevoelen van de grote meerderheid weer, dat „er veel meer aan het schema te prijzen dan te la ken valt". De aanmerkingen gingen, als eerder, over de taal, de stijl, de vaak onduidelijke terminologie, aanvechtbare citaten uit de Heilige Schrift en het gebrek op verschillende punten aan een goede theologische fundering. (Onder de aanmerkingen op de La tijnse vertaling van het schema waren die van mgr. Baudoux uit Saint Boni face (Canada) bijzonder grappig. Ver schillende moderne begrippen zijn op een onmogelijke, onleesbare, pseudo- wetenschappelijke, kunstmatige en gela den wijze in het Latijn overgebracht, zo zei hij. Dat het woord sport (vol gens de dictionaire van de huidige kar dinaal Bacci) vertaald was als ,,ludi- ca certamina" vond hij eenvoudig deni grerend! Weer werd gewezen op het verschil in normen tussen het eerste en tweede deel. Kardinaal Rugambwa vond, dat het theoretische stuk ingekort, het toe gepaste uitgebreid moest worden, spe ciaal wat de internationale samenwer king en solidariteit betreft. De duurza me vrede is gebaseerd op gerechtig heid. Hulp aan anderen moet uitgaan van de liefde. Hulp alleen uit eigen belang is misbruik. Ook geholpen vol keren moeten als actieve partners in de gemeenschap aanvaard worden. Te vernachten was de aanmerking van aartsbisschop Lourdusamy, coad jutor van Bangalore (Indië). De opstel lers, aldus deze prelaat, hebben zich teveel gebaseerd op de toestanden in Europa en Amerika. Voor een conci lie-document anno 1965 is te veel ver eten dat het grote deel van de mens- leid bestaat uit arme landarbeiders. ,Als ik met deze constitutie in Indië bij mijn mensen aankom, zullen zij zeggen: heeft men in Rome nu hele maal niet aan ons gedacht?" By de meningsuitingen over de inlei ding en het eerste hoofdstuk van het schema was kardinaal Cardijn de eer ste. Geestdriftig, met moeite zich be perkend tot zijn uitgeschreven tekst, verdedigde hij, dat de mensheid in dit Concilie-document concreet en duidelijk moet worden aangesproken, vooral en met name'de jeugd, de arbeiders en de volkeren van de zogenaamde derde we reld. Het leven van de jeugd is verge leken bij vroeger enorm veranderd, zij heeft de hulp van de Kerk meer dan ooit nodig en het is de jeugd, die in praktijk zal moeten brengen wat het Concilie heden opstelt. Wat zijn tien minuten voor de spontaneïteit van de oude vechtjas Cardijn? Moderator Döpfner moest manen. De rethorische slotfase dus viel, afgekapt en al, een beetje in het water. (Advertentie) Kolen geven U heerlijke ver warming rondom. Net zoveel of zoweinig als U wilt. Nie mand anders dan U regelt Uw vuur immers! Fel door branden bij felle kou. Sluime rend gloeien op alleen maar kille dagen. Aan Uw kolen- verwarming komt alleen U te pas. Onafhankelijk van koude en sneeuw blijft U onverstoorbaar baas over Uw eigen kolenvuur. Met een kolenvuur maakt U verwarming met persoonlijk heid. DEN HAAG, 23 sept. Als gevolg van het feit dat garagebedrijven moei lijkheden ondervinden met het verkrij gen van toestemming voor uitbreiding van bestaande bedrijven of het oprich ten van nieuwe moeten autobezitters in de grote steden nu soms al vier weken wachten -voordat ze wat aan hun auto kunnen laten doen. Dit wordt meege deeld in het jaarverslag van de Kon Ned. Automobiel Club over 1964. Bjj de lange wachttijden, zo zegt 'het jaarverslag, gaat het rendement van de auto sterk achteruit. Bovendien werkt deze situatie een vlucht naar beunha zerij en doe-het-zelf-werk in de hand, wat betrouwbaarheid en duurzaamheid van de voertuigen niet ten goede komt Het ljjkt de KNAC van essentieel be lang dat de Nederlandse garagehouders zo weinig mogelijk belemmeringen in de weg worden gelegd. Een andere mogelijkheid om uit dit probleem te geraken ziet de KNAC in de groei van gespecialiseerde bedrij ven die zich toeleggen op banden, wie len en stuurinrichting en de electrische installatie. De KNAC betreurt het in hoge mate dat hoewel er nu wel een alarm nummer van de rijkspolitie bestaat - er nog steeds een gemakkelijk herken baar nummer ontbreekt dat recht streeks politionele en medische hulp- oproept. De verwarring met particu liere en officiële ambulances, de vraag welke arts ingeschakeld moet worden en welk ziekenhuis een slachtoffer wil ontvangen „doen allemaal alleen maar verbazen over het feit dat de hulpver lening nog redelijk draait", aldus het KNAC-jaarverslag. (Advertentie) VAN WAAY BROUWERSVAART ZIJLWEG -LEIDSEVAART RAAKS In I n (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 24 sept. Vier hoog leraren in het strafrecht hebben zich gesteld achter de eerder door prof. dr. R. Rijksen gedane suggesties tot uit breiding van strafmogelijkheden die de rechter ter beschikking moeten staan. Zo delen zij zjjn mening dat voor een zelfde (licht) vergrijp van verschillen de personen verschillende boetes moe ten worden gegeven, afhankelijk van hun inkomen. De Beneluxcommissie met vertegen woordigers uit de drie landen, die streeft naar eenmaking van het recht, hebben hun resp. regering eerder al geadvi seerd deze mogelijkheid te openen voor de rechterlijke macht. Geen der drie regeringen heeft op dit voorstel tot nu toe positief gereageerd. In Nederland werd het voor stel gedaan toen minister Beerman mi nister van Justitie was. Het wordt onrechtvaardig en on juist bevonden dat bijv. twee automo bilisten voor eenzelfde soort overtre ding dezelfde geldboeten krijgen wan neer hun inkomen zeer verschillend is. Voor de werkman bijv. kan deze straf veel harder aankomen dan voor de ge goede zakenman. De hoogleraren, prof. dr. W. van Binsbergen, prof. dr. C. Bronkhorst, prof. dr. G. Duisterwinkel en prof. mr. L. Hulsman, betuigden hun instem ming met_ het idee van prof. Rijksen op een bijeenkomst die het nationaal bureau voor reclassering hier belegde in verband met de komende nationale reclasseringsdag, een ,,dag" die een twee weken durende actie omvat met een nationale collecte op 2 oktober. Het gesprek werd gevoerd aan de hand van de opmerkingen van prof. Rijksen, die hij eerder dit jaar heeft gemaakt in Utrecht. Hij herhaalde hier zijn opzienbaren de stelling dat er in principe geen zwaardere gevangenisstraf moet wor den opgelegd dan vijf Dat is vol gens hem de langste tijd die gedeti neerden nog nuttig in de gevangenis kunnen doorbrengen. In die tijd moet hun resocialisatie zover gevorderd zijn dat zij opnieuw in de maatschappij kunnen worden opgenomen. Hij maakte een uitdrukkelijke uit zondering voor die gestraften die uit het oogpunt van beveiliging van de maatschappij na die vijf jaar nog niet vrij mogen komen. Zij zouden telkens (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL, 24 sept. Voor zijn ver trek naar New York, waar hij twee weken de leiding op zich neemt van de Nederlandse delegatie bij de Verenigde Naties, heeft minister Luns zich giste ren verheugd uitgelaten over de rol die de wereldorganisatie heeft kunnen spelen bjj het conflict tussen Pakistan en Indië. Hjj herinnerde in dit verband aan de resolutie die Nederland heeft ingediend en aan het functioneren van de Veilig, heidsraad, eindelijk weer. De heer Luns heeft een drukke agen da af te werken: diverse besprekingen met ambtgenoten, zoals de heer Fan- fani, de Italiaanse minister van Buiten landse Zaken, die voorzitter is van de Assemblee en president van de EEG- raad. Hjj ontmoet verder mevr. Meir van Israël en Dean Rusk, met wie hij in hoofdzaak NAVO-kwesties zal bespre ken. Mogelijk maar niet beslist zal hij ook de kwestie van motoren-levering voor Friendships voor Indonesië, door een Amerikaanse fabriek, ter sprake brengen. voor een periode van bijv. twee jaar, naar het oordeel van de rechter, ter beschikking van de regering gesteld kunnen worden. Bij deze vergaande mening konden zijn collega's zich minder goed aan sluiten. Met name prof. dr. Duister winkel sprak zich hiertegen uit, ener zijds omdat dit voor bepaalde delin quenten een onbepaalde vrijheidsbero ving zou kunnen betekenen, anderzijds omdat hjj dit maximum voor de zwaarste misdrijven als moord te kort vindt. Hij noemde de oplossing van de heer Rjjksen, die deze echter pas over tien tallen jaren te verwezenlijken acht met een proefperiode van ook weer tiental len jaren, „onverteerbaar". De andere professoren waren er minder tegen, maar hadden toch ook bedenkingen. Zjj voelden meer voor de mogelijkheid de voorwaardelijke invrijheidstelling eerder te doen ingaan. Gesproken werd ook over de middel zware misdrijven zoals de agressie en intimidatie van nozems tegenover de burgerij. Ook deze deskundigen zaten met het probleem van de generale pre ventie, de waarschuwing die men van sommige straffen wil doen uitgaan. Enerzijds lijkt het juist in deze ge vallen nodig een hard voorbeeld te stel len, anderzijds acht men het onrecht dat willekeurige veroordeelden hiervan de dupe worden. DEN HAAG, 24 sept. In zijn toe lichting op de begroting 1966 van Ver keer en Waterstaat wijst minister Suur- hoff op de mogelijkheid, dat het parti culier vervoer zal moeten worden in gedamd om de verkeerssituatie in de hand te houden. Het openbaar vervoer wil hij daarentegen zoveel mogelijk sti muleren. Na opgemerkt te hebben, dat in de komende jaren een sterk stijgende behoefte aan verkeersmiddelen kan worden verwacht, waarvoor een steeds groter deel van het stijgende nationale inkomen besteed zal moe ten worden, zegt de minister, dat niet zonder meer ook „ruim baan" gelaten kan worden aan het particuliere vervoer. „De gemeenschap kan niet aan elke ontwikkeling van het parti culier vervoer volledig ruim baan la ten, zonder op de duur zeer essenti- ele andere belangen en ook een vlotte afwikkeling van het verkeer zelf ern stig in gevaar te brengen. Massaal gebruik van particulier autotrans- Port'.,.?,°, zegt hjj verder, kan ernstige moeilijkheden veroorzaken voor de centrumsteden en in het bjjzonder voor de eigenlijke stadskernen. Er moet daarom zelfs op worden gerekend dat het in de toekomst niet mogelijk zal blijken te zijn zodanige maatre gelen te treffen, dat het gebruik van het particuliere vervoermiddel binnen de steden naar believen en onbeperkt wordt verzekerd. „Daarvoor ontbreekt alleen al de fysieke mogelijkheid". Het probleem van het particuliere verkeer dient naar de mening van de minister om deze reden mede te wor den opgelost door stimulering van het openbare^ vervoer. Ook met het oog op de ruimtelijke ontwikkeling van ons land verdient het openbare vervoer de aandacht. Er dient nu allereerst aan dacht te worden geschonken aan maat regelen, die er op gericht zijn om het openbare vervoer in zijn verschillende vormen te verbeteren, daaraan voor rang te verschaffen en het gebruik maken ervan daardoor aan te moedi gen. In de begroting wordt gewag gemaakt van de werkzaamheden van de zoge noemde commissie-Volmuller, die tracht na te gaan onder welke voor waarden de middelen van openbaar ver voer een groter aandeel kunnen verwer- ven in het totale personenverkeer. In de tegroting ;s een p0st opgenomen van 500.000 voor een breed opgezet on derzoek naar (jie factoren, die het hui dige gebruik van het openbare vervoer bepalen. Voor een antwoord op de vraag wel ke vorm van openbaar vervoer trein, metro, tram of bus in een concrete situatie ais de meest verkieslijke moet worden geoordeeld, wijst minister Suur- hoff erop, dat gelet moet worden op de financiële consequenties. In de Ne derlandse vervoerspolitiek speelt het be ginsel van de rentabiliteit der vervoer- ondernemingen een voorname rol. Het zal daarom nodig zijn bij het zoeken naar oplossingen _op het gebied van de ruimtelijke ordening, waarbij het open- OSLO. 24 sept. (Rtr., Verdacht van spionage is in Noorwegen een vrouw van middelbare leeftijd gearres teerd en in voorlopige nechtenis geno men, zo heeft de politie van Oslo gis teravond bekendgemaakt. De vrouw werkte bij de Noorse defensie, meer wilde men niet zeggen, met het oog op verder onderzoek. Volgens de pers werkte de vrouw als secretaresse bij de strijdkrachten en spioneerde zij voor de Sovjet-Unie. Vorige maand werd een Noorse sol daat, die bij het Noorse legereomman- do werkte, in hechtenis genomen om dat hij getracht zou nebben voor de Sovjet-Unie te spioneren. Een Noorse kapitein werd in de lente van dit jaar wegens spionage voor Rusland tot veer tien jaar gevangenisstraf veroordeeld. bare vervoer wordt betrokken, mede acht te slaan op de financiële conse quenties voor dit openbare vervoer. In dien mogelijk behoren bedrijfseconomi sche verliessituaties te worden verme den. Er moet echter rekening mee worden gehouden, dat er voorzieningen op ver voersgebied nodig zullen zijn, waarvan de financiële consequenties niet in hun geheel ten laste van de ondernemingen, die het vervoer verzorgen, en de con sumenten kunnen komen. Indien gewich tige algemeen maatschappelijke belan gen nopen tot het instellen van ver voersdiensten die niet rendabel kunnen worden geëxploiteerd, zal in de kosten moeten worden bijgedragen door die li chamen of instanties, die als vertegen woordigers van genoemde belangen zijn aan te merken. Ook de rijksoverheid kan daartoe in voorkomende gevallen worden gerekend, aldus de heer Suur- hoff. Over de verkeersveiligheid zegt de minister dat daaraan zeker geen gerin gere prioriteit toekomt dan aan de be veiliging tegen de zee". Hij wil die bevorderen door middel van een aan de behoefte aangepast net van verkeers wegen. goede verkeers- en veiligheids voorschriften en voorlichting en opvoe ding van de verkeersdeelnemers. GRONINGEN, 23 sept. De recht bank hier veroordeelde vanmorgen de 47-jarige ex-gemeente-ontvanger van Bierum tot zes maanden gevangenis straf. Tegen hem was veertien dagen geleden acht maanden gevangenisstraf geëist, omdat hij in de jaren 1957 tot 1962 in zijn toenmalige functie van ge meente-ontvanger van Bierum ƒ27.168 had verduisterd. Advertentie) Zó'n sportieve en zon modische collectie lange broeken en knickerbockers als in Schous Kinderland, vindt u niet gauw eldersLange bnpekert en knickerbockers voor jongens en meisjes, in handweef, terlenka/ wol. tinneroy en corduioy - in alle denkbare kleuren en des sins. Vlotte prijsjes: 2 jaar o.a. f 9.80 7 jaar o.a. f 15.95. Lange broeken dragen? Kort zoeken en vlug slagen in Oude Groenmarkt 14-16 Achter de oude St. Bavo HAARLEM - Tel. 02500-11266 (Van een onzer redacteuren) Waarom heb je je kroon niet op? Heb je hem thuisgelaten? Mag ik het paleis zien en astublieft ook de schatkamer? Naar wat voor school moet ik om hofdame te worden en hoe word ik beroepsvoet- baller? Vragen van kinderen aan een koningin. Dagelijks schrijven kinde ren hun lief en leed naar de koningin. Het ene briefje kostelijker dan het andere. Soms zijn ze schrijnend triest. Mr. J. van der Hoeven, de particulier secretaris van de koningin heeft deze kinderbriefjes verzameld en van uitstekende inleidingen voor zien in het boekje „Kinderen schrij ven de Koningin". Het boekje, waar voor de opbrengst bestemd is voor de Stichting Zilveren Jeugdcentra, is een gezamenlijke uitgave van De Ar beiderspers, Bosch en Keuning en Paul Brand. Hieronder volgen een aantal van de kinderbriefjes, weergegeven zoals de originele, met fouten en verschrijvin gen: dag koningin. ik weet niet hoe u er uitziet maar ik weet wel dat u mooi bent. heeft u ook een baby? dag majesteit, van rian einthoven. lieve koniggin hoe gaat het met u? met mij ga liet goet ik zit al op de grote school, dat is heel fijn. ik ben nog nooit blij ven zitten, ik zid in de tweede klas. was het fijn in den haag dinsdag en hebben de mensen goet naar u ge- luistert? u had zeker een hele mooie jurk aan en als nou de jurken te klein zijn goort u ze dan in de vod den? een heel groot meisje zegd dat u ze verbrand dat mot u niet doen geef ze dan maar aan onze zuster voor het toneel spellen, dat doen de meisjes hiet heel veel en dan kan de zuster het goed gebruiken en dan mag u ook komen kijken en al de prin- sesen ook en de prins voor niks. dan moet u alles maar opsturen in een hele grote doos. dag lieve koniggin. krijg ik AUB ook een breif je van u? dag lieve koninggin. inge Sprang Majesteit, Hierbij wil ik u iets sturen wat in onze omgeving rond Sint-Nicolaas veel gebakken wordt. Men noemt ze hier „houtre mannen". U kunt ze zo koud eten, maar als ze wat opgewarmd zjjn smaken ze heerlijk met wat boter en suiker. Mijn vader, die bakker is bakt ze altijd in november en de eer ste dinsdag van december. De mees te mensen kopen ze van mijn vader, omdat men ze van hem het lekkerste vindt. Ik hoop dat u ze ook lekker zult vinden. Hoogachtend, Annelies S. Sprang-Capelle N.B. T- Oirsbeek, Voor Komngin Juhana en prins Bernhard. Ik heb gehoord wat vroeger gebeurd is. De Nederlanders vochten tegen Duitsland. Amerika holp ons daar bij en Engeland ook. Nu wij gewonnen hebben zijn wij blij en waar ik het al- lerblijste om ben is dat er nu geen oorlog is Maar daar voor dank ik U want U hebt er voor gezorgd. U zorgt voor het hele land maar daar bij helpen u de ministers. Heel veel dank voor alles, wat U voor ons doet! Monique P., 8 jaar Oirsbeek Limburg Lieve Koningin Juliana Nu wil ik U eerst condeleren met het verlies van Uw liefhebbende Moe der. Hoe is het nu met U? Ik hoop van Goed. Misschien ben ik nog een vreemde voor U, maar een echte vreemde ben ik toch niet want U bent de Moeder van ons land. Wat is het toch erg als iemands Moeder gestor ven is. Ik heb het voor de t.v. gezien. O Koningin, ik kan het zo goed be grijpen want... o ik durf het haast niet te zeggen mijn moeder is ook Advertentie Het werk van een buschauf feur heeft vele aantrekkelijke kanten. Wij zullen u gaarne in lichten over onze opleidings mogelijkheden, over onze loon- en arbeidsvoorwaarden (waar onder vijfdaagse werkweek, twee weken vakantie, vrij ver voer en uitstekende sociale voorzieningen). Standplaatsen: LEIDEN, VOORBURG en HAARLEM. Minimum leeftijd21 jaar. Loopt u eens binnen op onze wekelijkse contactavonden: AMSTERDAM: Eikemaandag avond in het N.Z.H.-haltekan- toorMarnixstraat/Elandsgracht (Tramlijnen 7,10 en 17). Telkens van half acht tot half negen. Of vul onderstaande coupon in Naam: Adres 12.05 Woonplaats: Noord-Zuid-Hollandse Vervoermaatschappij N.V. Leidsevaart 396 Haarlem Tel. (02600) 18460 KIES EEN BOEIENDE BAAN BIJ EEN STERK BEDRIJF, KIES DE gestorven. O dat is toch zo erg als ze in het graf gelaten wordt. En mijn Moeder was al 20 maanden ziek, o wat was dat toen leeg toen het bed weg was. En als er dan zo iets ge beurt dan denk je er haast niet over dat je getroost kan worden. Maar er is één Trooster die kan de mens al leen troosten. En dat U dan ook maar kracht mag krijgen van de Heere om het verlies te kunnen dragen. Het is wel jammer dat ik U nog nooit in levende lijve gezien hebt maar ja nie mand weet of ik U wel in levende lijve zal zien in mijn leven. Dat (is) de Heere toch ook U en Prins Bern hard en alle prinsessen mag troosten. (Nij) Nu ik ga eindigen. Mag ik het wel aan U vragen of ik ook een briefje krijg (1) Komngin? Ik hoop van wel. Nu ik hoop dat de Heere U en Prins Bernhard en prinsessen wil troosten. Dag lieve Koningin, Prins Bernhard, Beatrix, Irene, Mar griet en Marijke. De hartelijke groeten van Rietje G. den Helder. 11 jaar 's Gravenhage Hare Hoogheid Hoogheid ik wou u iets vragen over het lange voorhout. Ziet u Hoogheid ik had van mijn leester gehoord dat op het lange voorhout het lekt. En dat u het wil laten verbouwen. Nu wou ik u vragen of u het zou willen laten doen door mijn vader. Ziet u mijn vader weet hier niets van weet, want ik wou hem verassen. Misschien zou u mijn nog een briefje willen terug schrijven Mijn adres is: Wim F. Den Haag Ik ben 12 jaar. PS Mijn vader heeft een Vochtbestrijd. ondern konin gin de ko-nin stapt haar mooie pa-ieis in hoe gaat het met de prinses kristien waar om heet ze geen ma-rij-ke meer en hoe gaat het met prins-bernhard ik weet niets meer de groe-ten Ton «ie (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 24 sept. Gisteren heeft de „Amnesty International", de internationale organisatie die zich ten doel stelt de vrijlating te verkrijgen van politieke gevangenen waar ook ter wereld, rapporten gepubliceerd waarin een overzicht wordt gegeven van de gevangenistoestanden in res pectievelijk Portugal en Roemenië gegevens hiervoor zijn door een aantal waarnemers van de organisatie bijeen gebracht, aangevuld met getuigenissen van politieke vluchtelingen. „Amnesty International" telt vierhonderd groepen in zestien landen. Zij heelt een consul tatieve status bij de VN en is vertegen woordigd bij de Raad van Europa. In het rapport over Portugal, dat is samengesteld uit getekende verklarin- en van politieke ballingen, die nu in 'arijs en Londen wonen, wordt kritiek geleverd op een onderzoek dat Lord Russell uit Liverpool op uitnodiging van de Portugese regering heeft uitge voerd. Hij heeft namelijk geen bezoek gebracht aan gevangenen in Portugal die op een proces wachten en die naar men beweert het ergste onder het optreden van de politie te leiden hebben. De methode die hierbij worden gebruikt, doen sterk denken aan die, welke ook in Zuid-Afrika worden toegepast. Het rapport meldt dat Portugese ad vocaten, die op hun recht om tegen standers van de regering te verdedigen blijven staan, worden gearresteerd. Ge tuigenissen van barbaars optreden van de politie jegens rechtskundigen zjjn eveneens vermeld. Het verslag, dat door Maureen Teitelbaum is samenge steld, onthult dat de politieke gevan genissen in Portugal vol zitten met ge vangenen van verschillende politieke richtingen, wier enige overeenkomst is, dat zij allen een democratisch regime wensen. De wetgeving bestempelt bijna iedere vorm van verzet als „onder grondse activiteit". Het rapport over de politieke ge vangenen in Roemenië is gebaseerd op vraaggesprekken met vroegere ge vangenen en betreft de periode se dert de communisten in 1947 in Roe menië de macht overnamen. Naar schatting veertigduizend politieke ge vangenen hebben in het begin van de jaren vijftig gewerkt aan het Donau- Zwarte Zee-kanaaL In 1965 moesten velen riet snijden. Ondervoeding en mishandeling waren algemeen. Opge merkt wordt dat vorig jaar krachtens een amnestie meer dan twaalfduizend gevangenen zijn vrijgelaten. Het a.s. weekend zal in Den Haag in het gebouw „Op Gouden Wieken een twee dagen 'urende meeting worg den gehouden, waarop genoemde rap porten zullen worden toegelicht. (Advertentie) DEN HAAG, 24 sept. Het zal niet mogelijk zijn om in 1967 en in 1968 te komen tot een vermindering van het aantal wachtenden op een tele foonaansluiting. Verwacht moet worden, dat het aantal wachtenden ultimo 1968 zal zijn gestegen tot 200.000 tegen op 1 mei van dit Jaar ongeveer 140.000. Het aantal wachtenden zal aan het eind van 1966 tot ongeveer 180.000 gestegen zijn. Minister Suurhoff (Verkeer en Wa terstaat) deelt dit mee in de memorie van toelichting op de begroting 1966 van de P.T.T. Eerst na 1968 zal het mogelijk zijn tot vermindering van het aantal wach tenden te komen. Tot dan toe zal het aantal lokale nummers met ongeveer 290.000 worden uitgebreid. De baten in het begrotingsjaar wor den geraamd op 717.179.000, 60.640.000 worden geraamd, 60.640.000 of circa of circa 9,2 pet. meer dan in 1965. Het grootste gedeelte van de .n de begroting gevraagde gelden 's be stemd voor uitbreiding van interlokale apparatuur en voor vervanging van zo genoemde districts- en Knooppuntcentra les. Mede in verband met de toeneming van het aantal wachtenden acht de mi nister het gewenst om op -uime schaal openbare telefooncellen te plaatsen. Hiervoor is in de begroting een bedrag uitgetrokken van 2.000.000. Marokko President Nasser is na een verblijf van twaalf dagen in Marok ko per vliegtuig naar Cairo terugge keerd. Hij werd op het vliegveld uit geleide gedaan door koning Hassan, prins Abdallah en Marokkaanse minis ters. (Reuter) 7 gebraden halve kip met een gar- j nituur van doperwtjes, wortel- tjes, spek, aardappeltjes en fruit- j J mix 4.25 S PORT - SHERRY - VERMOUTH OOK VOOR RECEPTIES 0,75 i (zaalhuur wordt niet in rekening gebracht) VOOR DINERS: GOEDE WIJN op fles v.a 4— Menusuggesties zenden wij U op aanvraag gaarne toe In ons specialiteitenrestaurant serveren wij als bijzondere gerechten: exclusieve WUKAMNZEE 't sprookje van de Noordzeekust 40 meter boven zee boeiend panorama, telefoon (02517) 322. (Van onze Parjjse correspondent) PARIJS, 24 sept. Zoals verwacSÜ werd, heeft het centrale comité val de Franse communistische partij gist» ren besloten eenstemmig naar de aJ» gemeen partijsecretaris Waldeck Rochel verklaarde de kandidatuur val Francois Mitterand voor het prest» dentschap van de Franse republiek to steunen. (Mitterand wordt ook gesteund door de socialisten). Het centrale co» mité heeft zich daarbij laten lei de* door de overweging, zo luidde de toe» lichting, dat de kandidatuur van Mik terand in wezen voldoet aan de drl* volgens de communistische partij ve* eiste voorwaarden, te weten: 1. vasV besloten verzet tegen de persoonlijk* macht; 2. fundamentele politieke keu zen, die aanvaardbaar zijn voor all* „democraten"; 3. het willen steunen op alle partijen van links zonder enige bui tensluiting. OOSTVOORNE, 28 sept. De tuinder L. Langedoen uit Oostvoor ne wilde gisteren een van ziin groentekassen ontsmetten met ehloorpicrine. Door een te snelle verdamping drong gisteravond deze stof in gasvorm naar buiten. Daar vermengde het gas zich met de mist en verspreidde zich in de om geving. Het mengsel werkte als traangas. In allerijl waarschuwde men de politie, die op haar beurt de brandweer inschakelde. Dooi het constant nat houden van de grond op de tuinderij kon het gas worden verwijderd. De arbeidsinspectie stelt een onderzoek in.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 7