Rapport Adelbert is eenzijdig „JFij komen praktisch niets te weten over huwelijksbeleving NEERGESCHOTEN BOVEN NOORD-VIETNAM lii IS Drie botsingenvier personen gedood en zeventien gewond Arthur Miller keert zich tegen Johnson Londen stelt regering van Aden buiten werking U.N.R. verliest drie zetels SLIK UW PIJN WPG MET Zaterdag was voor Brandpunt Britse uitvinder laat auto 60 pet. goedkoper lopen Twee inbrekers in NOP gepakt Juwelendieven ingesloten Lawrence Winters (50) overleden 569ste STAATSLOTERIJ Satume-zaak nu voor Hoge Raad Schietpartijen bij terugkeer Juan Bosch in Santo Domingo Ontslag van chef Noorse militaire inlichtingendienst Verkeer ontneemt kind speelterrein Franse senaat: KOGGE-PRIJS PROF. RUYGERS IN BRANDPUNT: derde klasse Bisschop Roermond moet bed houden Ir. Mulder meent: Vietcong executeert twee Amerikanen Oecumenisch trefpunt Diepgang-Centrum geopend bij Leiden Praeses „Augustinus" valt hoofdbestuur „Sint Adelbert" bij MAANDAG 27 SEPTEMBER 1965 PAGINA 5 F ia Oosteuropese landen heeft de regering van Noord-Vietnam deze foto verspreid van het wrak van een Amerikaans vliegtuig, dat door Noordvietnamees luchtafweer geschut werd neergeschoten. Volgens de Noordvietnamezen is dit het vijfhonderste Ameri kaanse vliegtuigdat bij de bombardementen op Noord- Vietnam verloren is gegaan, een mededeling die door de Amerikanen met hoongelach is begroet. Hun verliescijfers, zeg gen zij, liggen veel en veel lager. invocWMI AFfi st°om striik'jzer (Advertentie) MAANDAG 27 SEPTEMBER 1965 (Advertentie) HILVERSUM, 27 sept. (KNP) In een extra-uitzending van de KRO actu- aliteitenrubriek Brandpunt" heeft prof. dr. H. J. M. Ruygers, hoogleraar in de cultuurfilosofie aan de Nijmeegse universiteit zaterdagavond in antwoord op vragen van Ad Langebent ernstige kritiek laten horen op het rapport dat de „Sint Adelbert"-veremging die dag had uitgebracht over enkele aspecten van de praktische huwelijksbeleving. Prof. Ruygers heeft voornamelijk be zwaren tegen de eenzijdigheid van het rapport, dat zo zegt hij niet toe komt aan de beleving van het huwelijk zelf; het beperkt zich tot enkele ge dragingen en opinies. Een ander be zwaar richt zich tegen de veronderstel ling, dat de groei van een nieuwe hu- welijksethiek met een aantal weten schappelijke cijfers gestaafd is. Prof. Ruygers gaf zijn kritiek, nadat de heer Van Wessum van de Rotter damse afdeling van „Adelbert" enkele mededelingen over het rapport had ge daan. De heer Van Wessum merkte hierin onder meer op dat de uitslag van het onderzoek de bestaande ver wachtingen heeft bevestigd. Hij acht de ze uitslag niet verontrustend en ver wacht ook geen gevolgen voor de an dere katholieke bevolkingsgroepen, om dat zo zei hij de pastoraal in de Kerk al verder is. Prof. Ruygers richtte zich tegen de wijze, waarop het rapport is opgezet: „Het rapport heet te gaan over hu welijksbeleving terwijl wij er prak tisch niets over te weten komen. Het geeft iets over de gedragingen van de gehuwden, over hun opinies met name ten aanzien van de „kerkelijke voorschriften". Het zegt niets over de ervaringen in het concrete huwelijk. Wij komen er niets over te weten hoe de toepassing van verschillende mid delen tot geboortenregeling ligt in de concrete huwelijksbeleving, evenmin over de achtergronden, over de om gangsfrequentie van de gehuwden, over de eigen persoonlijke religieuze beleving. Wij weten niet of zij con flictueus verwerkt wordt of niet." Een schriftelijke enquête heeft vervol gens volgens prof. Ruygers het merk waardige, dat zij de geënquêteerde ei genlijk verleidt tot extremer antwoor den, dan hij geneigd zou zjjn te geven in een mondeling en veel meer nuan cerend interview. Dit extreme wordt in dit geval nog bevorderd, omdat de on dervraagden wisten, dat dit rapport me de dienen moest om in het kerkelijk beleid pressie uit te oefenen. De wijze van aandiening het formulier kan in een kwartiertje ingevuld worden ty peerde prof. Ruygers als „zeor ko misch" of als getuigenis van gebrek aan respect voor de beleving van de «exualiteit. Over de conclusies van het rapport verklaarde prof. Ruygers niet onderste boven te zijn; het bevestigt wat al bekend is. Overigens tekende bij be zwaar aan tegen de eenzijdigheid en ongenuanceerdheid van sommige vra gen, die de ondervraagde voor de keu ze van een of meer mogelijkheden stelt maar niet voor de mogelijkheid zelf nuanceringen aan te brengen. In ieder HILVERSUM, 27 sept. Ook op de zaterdagavond moest het KRO-pro- g ramnia weer van Brandpunt komen. Vereist zo'n beschouwende actualitei tenrubriek met als belangrijkste onder deel het Rotterdamse Adelbert-rapport over de huwelijksbeleving onder katho lieken toch wel enige inspanning voor de kijker, daartegenover stonden weer weinig ontspannende elementen, want met een Bonanza-aflevering hoe ge wild ook komt men toch niet aan zijn zaterdagavond-trekken. Een ander amusements-onderdeel van deze avond deed bepaald geen recht wedervaren aan hetgeen in de ti tel van het programma werd beloofd, n.l. een „Anneke Grönloh-show". Met een Gold-finger-succesje en een huis moederlijk portretje op film- en ge luidsband is het Grönloh-etiket niet waar te maken. Op de aantrekkelijke nootjes van the Southlanders en Los Ferientes na een vervelend program ma, dat ook het opschrift „show" niet dekt. Wat verstaat men tegenwoordig in Hilversum onder show? Men zet maar ergens een orkestje neer en men haalt maar wat artiesten naar de studio (in dit geval de Firato-studio) en men re gistreert dit alles maar onder de naam show. Wat heeft een regisseur m dat gevai eigenlijk nog te doen. Ho degra deert zich tot de man, die de camera- lieden opdracht geeft het geheel te „stofferen" met zwaaiend publiek, flat zichzelf op het grote scherm ziet en dan weet dat het thuisfront een klein- beeld-afdrukje heeft gekregen. Ken „top-of-flop"-formule die in dit geval slechts op een flop kan uitdraaien. Brandpunt kwam zaterdagavond met twee edities voor de dag. In de eerste editie werd de smalle basis „verbeeld waarop de economie van de Antillen en Suriname nog steeds berust. Een kwart van de beroepsbevolking is er nog steeds werkloos, ondanks de finan ciële hulpverlening van Nederland. De Surinamers toonden zich dankbaar voor deze hulp, maar lieten toch ook duidelijk kritische noten horen, zoals „de middelen worden aangewend voor een te eenzijdige industrialisatie" en „Nederland behandelt ons als volwaar dige debiteuren en dat brengt ons in de positie van bedelaars". Hoe het ook zij koningin en prins zal een enthousi ast en geestdriftig welkom worden be reid. In de tweede editie voerde Ad Lan gebent een gesprek met prof. dr. Ruygers uit Nijmegen naar aanlei ding van het rapport van de St. Adel- bert-afdeling Rotterdam over de hu welijksbeleving onder katholieken. Prof. Ruygers kon er niet zo enthou siast over zijn, zoals elders te lezen valt. Hoofdschotel van de NCRV was zon dagavond een herhaling van de jubi- leum-produktie „Vadertje Langbeen". De grote zorg waarmee indertijd deze musical werd vervaardigd en het ver rukkelijke optreden van Jenny Arean als het weesmeisje, rechtvaardigden deze herhaling volkomen. Een amusant verhaal, knap bewerkt door Willy van Hemert, aantrekkelijk getoonzet (op het Nederlandse klank schrift) door Harry de Groot en dit alles voortreffelijk uitgevoerd door een sterk bezet spelersveld. Kortom een herhaling, waarvan we het plezierige nut hebben (in-) gezien! E. U. geval is in de uitwerking hiervan geen gebruik gemaakt. Prof. Ruygers heeft geen enkele be denking tegen de technische wijze van bewerking door het neutrale instituut dat deze enquête heeft verricht. Wel heeft hij bezwaar tegen de opmerking in het rapport dat het Amsterdamse instituut was gekozen als „onpartijdige deskundigen". Dit sluit nl. in dat een katholiek instituut niet wetenschappelijk en objectief werk zou kunnen verrich ten. Deze opmerking typeerde prof. Ruy gers dan ook als bijzonder „partijdig en ondeskundig". Hij voegde eraan toe dat katholieke wetenschappelijke onder zoekers de vragen waarschijnlijk veel genuanceerder hadden gesteld, zeker in een controversele zaak als deze. Prof. Ruygers zei het wel eens te zjjn met de bedoelingen van „Sint Adel bert", maar fout is dat men met we tenschappelijk gestaafd materiaal nu pressie uitoefent op het beleid. „Nu meen ik ten stelligste, dat wetenschap nooit het beleid mag beïnvloeden in wel ke richting dan ook. De weienschap moet haar gegevens op tafel brengen. Het beleid steunt uiteindelijk niet al leen op wetenschappelijke inzichten. Het beleid moet wel luisteren naar de on derzoekingen van de wetenschapper maar van de andere kant moet de we tenschapper het begrip hebben dat be leid ook door andere factoren bepaald wordt dan alleen maar door de steeds te relativeren uitslag van het weten schappelijk onderzoek." Prof. Ruygers sloot zich aan bij de verwachting en hoop van „Sint Adelbert", dat de „bindende kerke lijke voorschriften" veranderen. Maar als ze onverhoopt niet zouden veran deren, dan aldus prof. Ruygers dienen de Adelberters te bedenken dat het leven van de Kerk breder, ruimer en uitgestrekter is en veel voller, rijker en dieper dan alleen maar de altijd stroeve, en misschien niet helemaal meer aangepaste, niet adequate spelregels. „Dit Is mijn bezwaar dan -M)k, dat Adelbert voortdurend is uitgegaan van een verbeten, krampachtige en verou derde opvatting. Wat is die Kerk ten slotte? Dat is het kerkvolk óók. Er is een controverse die zich binnen die Kerk afspeelt. Welnu, waar die controverse zich afspeelt, is een bindend, kerkelijk voorschrift klaarblijkelijk niet meer het enige wat men zeggen kan. De praxis van het kerkvolk is anders. Er is een hele ethiek van verantwoordelijkheid aan het groeien, wellicht helemaal ter vervanging van de oude «-thiek van de voortplanting. Daar sta Ik echt ach ter. Dit heeft „Adelbert" willen die nen en dat kan ik waarderen. Maar zjj menen ten onrechte, dat dit nu met een aantal wetenschappelijke gegevens gestaafd is", aldus prof. Ruygers. (Van onze verkeersredacteur) LONDEN, 25 sept. Als de uitvin ding van de Engelse ingenieur William Scott inderdaad voldoet, zal het moge lijk zijn auto's in de toekomst aanzien lijk zuiniger te laten rijden. De Engels man beweert, dat auto's na inbouw van zijn speciale tank maar circa zes tig tot vijf en vijftig procent van de normale hoeveelheid benzine nodig heb ben. Hoewel juiste gegevens over het sys teem ontbreken, komt de uitvinding hierop neer, dat in de tank die in twee kamers is onderverdeeld een gasmengsel wordt gevormd dat rechtstreeks naar de motor wordt ge voerd. Carburateur en brandstofpomp worden overbodig, hetgeen de auto en kele honderden guldens goedkoper maakt. De nu 54-jarige ir. Scott beweert, dat de auto na inbouw van zijn tank harder gaat lopen en dat de motor minder snel slijt. De tank kost ruim honderd gulden en kan binnen een uur worden ingebouwd. Berichten over dit soort „uitvindin gen" doen in de automobielwereld op gezette tijden de ronde, maar dit keer weet de Daily Sketch te melden, dat de Britse industrie inderdaad heil ziet in de tank van de in Londen wonende ir. Scott. Een aantal Britse maatschap pijen zou een bedrag van anderhalf miljoen hebben geboden voor de uit vinding. Bij informaties bu de Britse autofabrikanten bleek ons, dat men van deze zijde op dit bericht „geen offi cieel commentaar" wilde geven. De heer Scott verwacht, dat z«n uitvinding volgend jaar op de markt zal worden gebracht. (Advertentie) geen natte persdoeken EMMELOORD, 27 sept. De ge meentepolitie in de Noordoostpolder heeft in de nacht van zaterdag op zon dag twee inbrekers uit Amsterdam ge arresteerd. De mannen worden ervan verdacht bij zes industrieën te Emmel- oord te hebben ingebroken. Zij lieten daar een spoor van ravage achter. De totale buit bedroeg bijna duizend gul den. De twee inbrekers, 39 en 31 jaar oud, hadden elk 300 gulden bij zich. Het tweetal heeft een reeks veroordelingen wegens inbraak en diefstal achter de rug. De 39-jarlge was vorig jaar uit de gevangenis ontslagen. HEESCH, 27 sept. De gemeente politie in Oss heeft zaterdag in nauwe samenwerking met de politie te Til burg twee daders Ingesloten van de af gelopen week gepleegde juwelendiefstal bij de firma P. J. den Brok-Boeijen In Oss. De waarde van de gestolen siera den, waaronder gouden horloges en rin gen met briljanten, werd geschat op ongeveer 150.000 gulden. De daders zijn twee Tilburgenaren van 22 en 32 jaar. Een gedeelte van de buit is terecht. De mannen hebben een ge deeltelijke bekentenis afgelegd. De re cherche te Oss zet het onderzoek voort. HAMBURG, 27 sept. (DPA) De bekende Amerikaanse neger-zanger Lawrence Winters, die reeds geruime tijd in West-Duitsland woonde, is vrij dagavond op vijftigjarige leeftijd aan kanker overleden. Winters had zich zowel bij de opera als in de concertzaal een grote naam verworven. Hij was sinds 1952 aan de staatsopera van Hamburg verbonden, waar hij met vele basrollen zeer veel succes boekte. In januari heeft hjj, voor de Hamburgse Staatsopera, vier par tijen gezongen in „Hoffmans Erzahlun- gen". De leider van het gezelschap, dr. Liebermann, had Winters opgedragen een troep samen te stellen voor de op voering van „Porgy and Bess"; hij heeft deze opdracht tengevolge van zijn ziekte niet meer kunnen uitvoeren. -1 >I> Prijzen van: 15 zijn gevallen op 50 zijn gevallen op 100 zijn gevallen op 200 zijn gevallen op 400 zijn gevallen op 1000 zijn gevallen op Een prijs van 2000 Is Een prijs van Een prijs van Een prijs van Een prijs van Een prijs van De prijs van 2000 is 2000 is 2000 is 2000 Is 5000 is nummers eindigende op: 6 nummers eindigende op: 707 nummers eindigende op; 240 nummers eindigende op: 954 nummers eindigende op: 411 nummers eindigende op: 0830 gevallen op het nummer: 58235 gevallen op het nummer: 04189 gevallen op het nummer: 42421 gevallen op het nummer: 23139 gevallen op het nummer: 99363 gevallen op het nummer: 84735 30000 Is gevallen op het nummer: 79170 (Van onze correspondenten) BERGEN OP ZOOM, 27 sept. Het afgelopen week-einde heeft weer een droeve balans van personen, die bij verkeersongelukken zijn gedood of (ern stige) verwondingen hebben opgelopen. Zo zijn in de afgelopen nacht twee per sonen gedood en twee ernstig gewond toen op de Steenbergseweg, onder de gemeente Halsteren, twee auto's met elkaar in botsing kwamen. Hierbij werden de 21-jarige Gerrie Goderie uit Steenbergen en de 21-jarige B. F. de Jong uit Rucphen op slag gedood. Twee andere inzittenden werden zwaar ge wond naar het Algemeen Burgergast huis alhier vervoerd. Later werden nog twee inzittenden van een derde wagen zwaar gewond toen zij met een rode lamp het naderende verkeer op het gevaar van de auto-wrakken op de weg opmerkzaam trachtten te maken. Zij stelden zich hierbij niet veilig genoeg op en werden door een passerende wa gen aangereden. AMERSFOORT In de nacht van zaterdag op zondag zijn één persoon gedood en negen zwaar gewond, van wie vier ernstig, bij een botsing in de binnenstad tussen twee auto's. In beide wagens zaten ieder zes perso nen. De bestuurder van een Citroen ID afkomstig uit Hoogland verleende nabij de Kamperbinnenpoort geen voorrang aan een van rechts komen de Opel Rekord. De Citroen sloeg over de kop en vloog tegen de Kam perbinnenpoort. De 32-jarige J. van Veyfeyken uit Stiphout overleed ter plaatse, terwijl het echtpaar Van der H. uit Amersfoort, de 21-jarige B. uit Amersfoort en de negentienjarige M. uit Nijkerk ernstig werden ge wond. SMILDE Zaterdagmiddag is op rijksweg 31 ter hoogte van Smilde de vijftigjarige heer A. de Vnes uit De venter bij een verkeersongeval om het leven gekomen. Voorts werden nog zes personen gewond, van die drie ernstig. Het ongeluk geschiedde toen een per sonenauto bij het passeren van een fille in botsing kwam met een daarvoor rij dend busje met zes inzittenden, dat juist naar links afweek om naar een, links van de weg gelegen, café te rijden. Bij de botsing die hierna volgde vloog het busje over de kop, waarbq twee inzittenden uit de wagen werden ge slingerd. Een van hen, de heer De Vries was op slag dood, de ander werd ernstig gewond, evenals de twee inzit tenden van de personenwagen. ROERMOND Op de Hillenraad- laan even buiten Roermond, is zater dag de veertienjarig® jongen M. Hil- NEW HAVEN, 27 sept vRtr) De bekende Amerikaanse toneelschrijver Arthur Miller heeft een uitnodiging van president Johnson om op het Wit te Huis de ondertekening van de „Arts and Humanities Act" bij te wo nen, afgewezen omdat hij het niet eens is met Johnsons politiek in Vietnam. Miller heeft Johnson telegrafisch ge antwoord dat met de ondertekening van de wet, die voorziet in overheids- fondsen voor culturele projecten, een nieuwe en vruchtbare verhouding tus sen de Amerikaanse kunstenaacs en hun regering begint, maar „de gele genheid wordt voor mij zo verduisterd door de Vietnamese tragedie dat ik er niet met een zuiver geweten aan kan deelnemen". Miller zegt voorts: „Vijf en een hal ve maand geleden riep radio-Hanoi vier voorwaarden om voor onderhan delingen over een wapenstilstand. Tot nog toe is er geen concreet antwoord van de president gekomen Intussen neemt het aantal Amerikaanse .-nacht- voert grote bombardementen uit boven offers dagelijks toe. Onze luchtmacht t grote h een dik wolkendek, hetgeen slechts een onnoemelijk lijden voor de burgers van Vietnam en de dood voor onschuldige vrouwen en kinderen kan betekenen" „Als de geweren knallen, sterft de kunst", aldus Miller. gers uit Herkenbosch met zijn fiets aangereden door een personenauto en zo zwaar gewond, dat hij gistermiddag in het St.-Laurentiusziekenhuis alhier is overleden. EINDHOVEN In de nacht van za terdag op zondag is de zestienjarige R. P. van der Beek uit Oirschot op een kruispunt in het stadsdeel Stratum aangereden door een personenauto. De jongen overleed tijdens het vervoer naar het St.-Jozefziekenhuis. LEEUWARDEN Bij het overste ken van de Langhuisterweg in St.-Anna Parochie is de vijfjarige Jan Hoog- schagen uit Slootdorp door een passe rende personenwagen gegrepen. Het jongetje is later in het Diaconessenhuis in Leeuwarden aan zijn verwondingen overleden. LEEUWARDEN, 27 sept. Bij het Friese plaatsje Waskemeer is zondag avond de 58-jarige heer E. van Ek door een auto geschept en op slag gedood. De man liep links van de weg en is niet op zij gegaan toen de auto hem te gemoet reed. De heer Van Ek was on gehuwd. ADEN, 27 sept. (AFP) De Britse regering heeft zaterdag regering en parlement van het protectoraat Aden hun bevoegdheden ontnomen en de Britse hoge commissaris opgedragen het bestuur zelf in handen te nemen. De maatregel was volgens Engeland noodzakelijk geworden met het oog op toenemende terroristische activiteiten en door de houding van de Adense mi nisters, die nalieten deze activiteiten te veroordelen en die openlijk hun sym pathie betuigden voor het nationale be vrijdingsfront, „het van buiten de grens geleide orgaan voor de terroristische campagne". In de afgelopen maanden werden in Aden enkele politieke moorden op Britse functionarissen gepleegd. Sinds 1963, toen in Aden de noodtoe stand werd afgekondigd, verloren elf Britten bij aanslagen in het protec toraat het leven. In haar bekendma king zegt de Britse regering dat zij blijft bij haar plan om Zuid-Arablë voor het eind 1968 onafhankelijkheid te verlenen. DEN HAAG, 27 sept. Voor de Hoge Raad der Nederlanden dient op 12 ok tober de zaak over het spel „Saturne", door het gerechtshof te Amsterdam be schouwd als een hazardspel. Het Amsterdamse hof veroordeelde de directeur-eigenaar van een hotel in Zandvoort tot 25 gulden boete of vijf dagen hechtenis onvoorwaardelijk, om dat hij publiek de gelegenheid had ge geven Saturne te spelen. Eerder was de arrondissementsrechtbank in Haar lem tot een vrijsprekend vonnis geko men. De directeur-eigenaar, volgens wie Saturne een behendigheidsspel is, teken de beroep in cassatie aan tegen het arrest van het Amsterdamse hof. ROME, 27 sept. (KNP) De inspan nende werkzaamheden van het concilie hebben mgr. P. Moors, bisschop van Roermond, zo zeer vermoeid, dat hij enige dagen het bed moet houden. Zijn ziekte is echter niet van ernstige aard. Mgr. G. de Vet, bisschop van Breda, wiens gezondheid de eerste conciliewe- ken eveneens te wensen overliet, is nu opgeknapt en kan weer aan alle werk zaamheden deelnemen. SANTO DOMINGO, 27 sept. (UPI) De Dominicaanse autoriteiten hebben bekend gemaakt dat zaterdag tenmin ste 18 personen gewond zijn geraakt door machinegeweervuur dat een uit vloeisel was van de terugkeer van de verbannen president Juan Bosch uit Puerto rico. Bosch, die misschien is teruggekeerd om te onderzoeken of hij het presi dentschap kan heroveren dat hij twee jaar geleden in een staatsgreep heeft verloren, heeft zijn intrek genomen bij zijn zuster die in de rebellenzone van de hoofdstad Santo Domingo woont. Uit het paleis komt het gerucht dat de voorlopige president, Hector Garcia Godoy misschien voor de radio en tele visie zal komen om de natie tot kalmte te manen en dat de minister der strijd krachten Francisco Javier Rivera Ca- minereo is ontslagen na de schietpar tijen van zaterdag. Wie hebben gescho ten is nog niet bekend. OSLO, 27 sept. (UPI) Het hoofd van de inlichtingendienst van de Noor se defensiestaf, kolonel Vilhelm Evang, is ontheven van zijn functie, terwijl een onderzoek wordt ingesteld naar zijn be leid, aldus welingelichte zegslieden in Oslo. Deze ontwikkeling volgt op de arres tatie van een vrouwelijke assistente van Evang, die ervan wordt beschul digd te hebben getracht te spioneren voor een „vreemde mogendheid", ver moedelijk Rusland. De vrouw, die vol gens het Oslose dagblad „Dagbladet" Ingeborg Lygren heet. werkte reeds lange tijd voor de militaire autoritei ten en bezette een zeer verantwoorde lijke positie, terwijl zij toegang had tot uiterst geheime gegevens, aldus de zegslieden. De zaak-Lygren is de derde Noorse spionage-affaire in minder dan een jaar. In gezaghebbende kringen in Os lo wordt met nadruk verklaard dat ko lonel Evang zelf niet verdacht wordt van spionage. (Van onze correspondent) ARNHEM, 27 sept. Kinderen spe len graag op straat. Het ig het terrein, waarop zij zich spelenderwijs maat schappelijk moeten leren gedragen. Dit natuurlijke ontplooiingsterrein is hun ontnomen door het gemotoriseerd ver keer. De gevolgen zijn niet uitgebleven. De onmogelijkheid zich in de kleine spelmaatschappjj van de straat aan te passen, wreekt zich reeds duidelijk op school en komt onder meer tot uiting in leermoeilijkheden. Over dit thema heeft mej. ir. J. H. Mulder, hoofd af deling stadsontwikkeling van de dienst Publieke Werken der gemeente Amster dam, zaterdagmiddag in Hotel Haar huis alhier een inleiding gehouden op de zeer matig bezochte algemene le denvergadering van de Nederlandse Vereniging Bescherming Voetgangers. Voldoende speelgoed en speeltijd blijken geen compensatie voor het ge brek aan speelruimte, aldus mej. Mul der. Zij citeerde het Amsterdamse raadslid Tetterode, die reeds in het be gin van deze eeuw fulmineerde tegen de bedreiging van speelruimte door de aanleg van veel te nauwe straten. Mej. Mulder schetste wat er sedertdien in Amsterdam is gedaan om het euvel al thans enigszins te bestrijden en wat er straks in de Bijlmermeer alsnog aan zal worden gedaan met het oog op de ver wachting, dat in 1980 anderhalve auto per gezin om ruimte zal vragen. Als waarschijnlijk reeds om financiële redenen niet navolgbaar systeem ves tigde zij de aandacht op hetgeen in Zwit serland wordt gedaan, niet slechts voor de kinderen, maar ook voor de zich ont bindende gezinsgemeenschap. Men sticht daar zogenaamde vrije-tijdscentra, waar voor elk lid van de gezinnen wel iets te vinden is om zich prettig bezig te houden. Tijdens het huishoudelijk gedeelte van de vergadering werd besloten het hoofd bestuur van de vereniging aan te vullen met mr. C. B. Reinhola, oud-kanton rechter in 's-Gravenhage, mr. J. C. Tenkink, oud-secretaris-generaal van justitie en dr. W. H. Vermooten, lid van de Tweede Kamer. In de plaats van de heer G. Tuin, die zich niet herkiesbaar stelde, werd inspecteur Blom in Nijmegen tot adviseur van de vereniging benoemd. PARIJS, 27 sept. (UPI) De (Gaul listische) Unie voor de Nieuwe Repu bliek (UNR) heeft bij de zondag ge houden senaatsverkiezingen in Frank rijk drie zetels verloren: twee in het moederland en één voor de overzeese kolonie Frans Somaliland. De uitslag is: aftredend: gekozen: Communisten 2 2 Socialisten 14 13 Linkse democraten 12 16 UNR 14 U Onafhankelijken 28 25 Boeren 7 5 MRP 10 14 Niet-aangeslotenen 2 3 89 89 SAIGON, 27 sept. (UPD. De Viet cong heen zondag twee Amerikaanse krijgsgevangenen, kapitein Albert Rusk osepb en sergeant Kenneth Morabeth, geëxecuteerd, aldus een communistisch radiostation De melding van de executies komt nog geen drie dagen nadat op last van de Zuidvietnamese regering op een voet balveld bij Da Nang drie personen, die beschuldigd waren van Vietcongactivi- teiten, in het geheim waren terechtge steld. De executie door de Vietcong is kennelijk bedoeld als een represaille. Advertentie AUTOMATIC TOASTER f59.75 (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN, 27 sept. Zaterdag is het nieuwe Diepgang-Centrum in Hazere- woude-Rijndijk bij Leiden onder alge mene oecumenische bjjvai geopend. Vier Karmelieten (ongeschoeid) van wie één pastoor der bijbehorende pa rochie aan de Rijndijk is, wonen in het ruimtelijk en praktisch vernieuwde hui» met idyllisch doorzicht op de Oude Rijn. Hun streven is voor de moderne mena die worstelt met het probleem bezinning, het geloof op nieuwe wijze, aanspre kend in deze tijd, levend te maken. De geest van de Karmel die 's men sen innerlijk leven zoekt te verdiepen, spreekt juist in deze tijd aan. Dat blijkt ook uit wat gezegd werd bij de opening, die officieel werd verricht door de provinciaal der ongeschoeide Kar melieten, pater Berthold Heijnen. Na twee jaar aftasten van mogelijkheden en experimenteren is het diepgang- Centrum een naam die geen uitleg behoeft reeds zozeer aangeslagen, dat de goodwill spontaan naar voren kwam in de vriendschappelijke en har telijke wijze waarop door de aanwezi gen werd gereageerd. Onder anderen door burgemeester Dobbe de Bruyn die een gemoderniseerde „oude" maar goed lichtgevende straatlantaarn aan bood, de archimandriet der Russisch Orthodoxe kerk uit Rotterdam, vader Dionisios, die de nauwe betrekkingen memorerend tussen de spiritualiteit der diepte van de Karmel en de mystieke traditie van het Oosten, een ikoon schonk. En niet het minst door een jongeman uit de buurt die met zijn jeugdige medeleden van de plaatselij ke dancing zich had ingespannen om te laten zien „dat ze er trots op zijn de paters in hun midden te hebben", en dit met een cheque van duizend gul den waarmaakte. De gereformeerde predikant dominee Van Driel kwam er voor uit dat de predikanten onderling een dergelijk Diepgang-Centrum mis sen. De vier paters dóe echt als team in een inspirerende samenwerking het kleine Karmelklooster bewonen, zjjn, behalve de overste pater drs. Alfona Kroese, pater I. Wishaupt, pater G. Klaassen, pater B. Heemskerk. Het Diepgang-Centrum geeft ook een twee maandelijks bezinningsblad uit voor jonge mensen. (Van onze universitaire oorrespondent) LEIDEN, 27 sept. Zaterdagmiddag zjjn in het groot-auditorium van de Aca demie 270 nieuwe leden van de r. k. studenten vereniging „Sanctus Augus tinus" geïnaugureerd, 35 méér dan ver leden jaar. De vorige studentenpastoor tevens moderator van de vereniging, dr. L. G. A. van Noort o. s. c., die thans prior is van het theologicum van de Kruisheren te St. Agatha bij Cnyck, werd geïnstalleerd als erelid. Negen verdienstelijke leden werden tot avun- cul geridderd. De praeses van Augustinus, de heer F. L. J. van Wersch, hield een rede, waarin hij, aan de hand van vele voor beelden. een visie ontvouwde op de Kerk. Hij betuigde zijn instemming met het demonstratieve wegblijven van da receptie op de pauselijke intemuntia- tuur door het hoofdbestuur van „Sint Adelbert". „Het ware verstandiger ge weest als mgr. Beltrami gepoogd had overtuigend aan te tonen, waarom er in een land behoefte bestaat aan een pauselijke gezant naast de bisschop pen", zei hij. „De Kerk wint aan geloofwaardigheid, als zij haar zwak heid durft tonen." De heer Van Wersch pleitte voor het vaststellen van een pensioengerechtigde leeftijd vooi hoogwaardigheidsbekle ders. Tenslotte ging hij in op enkele, door de nieuwe theologie opgeworpen proble men. „Laat structuren maar rustig ver dwijnen, als de wezenlijke boodschap, de liefde, maar wordt uitgedragen", zo be sloot hij. Het avunculaat werd verleend aan de dames J. A. M. Feber en J. C. M. Hen- ning en aan de heren J. P. G. Jöming, M. M. M. Kneepkens, C. J. M. Schuyt, S. A. M. Stolwijk, G. C. A. Vergouwen o. f. m., A. H. E. M. Wellink en J. H. J. M. van WinkeL 's Avonds zaten in de Stadsgehoorzaal ongeveer 500 perso nen aan het inauguratiediner. Een zeer levendig feest was het geslaagde sluit stuk var de inauguratiedag. MINDEN, 27 sept. (DPA) De Kog ge-prijs voor letterkunde van de West- faalse stad Minden ten bedrage van 5000 mark is toegekend aan de vijftig jarige Duitse dichter Hans Peter Kei ler uit Büttgen bij Neuss aan de Rjjn. De Kogge, een genootschap van Duit se, Nederlandse en Belgische auteur», heeft het afgelopen weekeinde de jaar lijkse bijeenkomst in Minden gehouden. Horizontaal en vertikaal dezelfde woorden invullen. 1 muze der geschiedenis - 2 zangspel - 3 draadloze telegrafie - 4 lasten (Lat.) - 5 warboel - 6 drinkgeld. Oplossing van 24 september. 1 plat - 2 lava - 3 aval - 4 - romp - 6 olie - 7 mier - 8 perk - 9 stem 10 tema - 11 emir - 12 mare - 13 tong - 14 ober - 15 nero - 18 gros.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 5