doden door eruptie van vulkaan Boudewijn zonder bril op mun. Huisbrandolie niet duurder Vier doden bij frontale botsing Italiaanse vriend steekt Schiedamse in Rome dood Serveerster door gezin afgetuigd Muf rundvlees in Groningen ongevaarlijk Beroep van VN op Indië en Pakistan Duitse beslissing zal deskundigen aan het denken zetten Verscherpte controle in Nederland Toestand is niet overal ideaal BRITSE KERNONDERZEEER GLIJDT TE WATER PHILIPPIJNEN Tweeduizend Voor particulieren Duitse predikant bepleit revisie proces-Luther Busje rijdt tegen vrachtwagen Welkom voor Dominicaans oud-president GIVE A MAN A LUCKY Voor modieuze dames- en feenerkleding Weinig wind Dader meldt zich direct bij politie Regering werkt aan „twee procent" voor AOW en kinderbijslag DINSDAG 28 SEPTEMBER 1965 56ste JAARGANG No. 16171 CASINO MARATHON MAARSSEN 2 x p. dag vrij vervoer naar ons CASINO. De zebra-oversteekpaden vormen in het verkeer zeker geen ideale oplossing. Maar wat dan GAAT U VERHUIZEN? F. DAMIAANS EN ZN. (Van onze verkeersredacteur) Amsterdam, 28 sept. Op de zelfde dag dat de Nederlandse weggebruiker is aangekondigd, dat hier de controle op zebra's wordt verscherpt komt het be richt, dat Duitsland de zebra-pa den als zijnde levensgevaarlijk gaat opruimen. Het is bekend, dat Duitsland op verkeersgebied in vele opzich ten enkele jaren „voor" is en dat Nederland bij het treffen van ver- keersvoorzieningen vaak profijt trekt van de ervaringen van onze oosterburen. Deze Duitse beslis sing zal bij ons» de deskundigen zender twijfel aan het denken moeten zetten. De Dominicaanse kolonel Caamano (links) begroet zijn politieke geestverwant oud-president Bosch bij diens terugkeer in Santo Domingo. Langzaam en precies zoals voorzien glijdt de Britse kernanderzeeër „Warspite" van de werf van Vickers Arm strong te Barrow-in-Fumess in Engeland, nadat het vaartuig plechtig te cater gelaten was door Mary Wilson, echtgenote van de Britse minister-president. NEW YORK, J8 sept. (UPI) De Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties heeft maandag avond aan beide partijen in het geschil om Kasjmir, Pakistan ei. Indië, gevraagd ziel te houden aan de wapenstilstand waartoe ze zich verplicht hebben, en hun gewapende strijdkrachten van de fronten terug te trekken NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 een! per millimeter- hoogte Omroepers 20 cent oer millimeter. ABONNEMENTSPRIJS 80 cent per week 3,45 per maand, 10,30 per kwartaal. Hoofdredacteur: Albert Welling. Kantoren HAARLEM; Smedestraat 5, telefoon 2 15 43. BEVERWIJK: Groenelaan 3, telefoon 2 47 90. IJMUIDEN: Leeuweriklaan 30, telef. 57 90. AMSTERDAM: Nwe Zijde Voorburgwal 65, telef. 22 13 55. niet duur wel heerlijk MANILLA, 28 sept. (AFP, Reuter, UPI) De vulkaan Taal op de Filip pijnen, die voor het laatst had ge werkt in 1911, is vannacht plotseling op een rampzalige manier tot werking gekomen. Bij een paar krachtige erup ties werden enorme bollen vuur tot een hoogte van drieduizend meter de lucht ingeworpen. Grote rookkolom men stegen uit de krater op. Aangeno men moet worden dat honderden men sen om het leven zijn gekomen. Ver slaggevers van de „Philippine He rald" meldden zelfs dat, volgens schat tingen van vluchtelingen uit het ramp gebied, het aantal slachtoffers onge veer tweeduizend bedraagt. De vulkaan, die is gelegen op een eilandje in een meer (64 kilometer ten zuiden van Manilla), vertoonde al een maand tekenen van enige werkzaamheid, maar de situatie werd niet als gevaarlijk bschouwd. Totdat gisteravond om half acht (Ned. tijd) de eerste grote explosie kwam. De vlieger van een passa gierstoestel, dat op weg was van Manilla naar Davao, vertelde dat hij een luide explosie had gehoord en een lichtflits had gezien. De lucht werd daarna verduisterd door rook en as. De Taal is met zijn 299 meter een van de laagste vuurspuwende bergen ter wereld. Men maakt zich grote zor- rn over het lot van de mensen die dorpen en gehuchten woonden in de onmiddellijke omgeving van de vul kaan. Men is begonnen hen te evacue ren, maar in de grote verwarring Van de eerste uren was het onmogelijk vast te stellen hoeveel mensen om het le ven zijn gekomen. De president van de Filippijnen, Diosdado Macapagal, is in het rampgebied aangekomen. De Taal is al tientallen jaren een grote toeristische attractie. Sinds de laatste eruptie van 1911, waarbij 1400 mensen om het leven kwamen, werd algemeen aangenomen dat de vulkaan sluimerend en ongevaarlijk was. Mid den in zijn krater had zich een diep meer gevormd. Aan de rand daarvan werden vele zomer- en weekendhuis jes gebouwd van welgestelde inwoners van Manilla. Onversaagde toeristen konden zelfs bootjes huren en tot bp de stomende zwavelbronnen kamen. Op het eilandje, waarop de Taal Bgt, wonen in totaal 28.000 mensen, worden thans allen geëvacueerd. (Advertentie) (Advertentie) Vertrek Haarlem, Sportfondsenbad: 14.30 en 19 u. Retour 18 en 23 uur. al.: K. v. GRONINGEN: 020-52957. (Advertentie) BRUSSEL, 28 sept. (UPI) De Ko ninklijke Munt van België heeft de uit gave aangekondigd van nieuwe munten waarop koning Boudewijn zonder bril zai staan afgebeeld. Dit is het gevolg van het besluit dat de kouing reeds eerder dit jaar genomen heeft contact lenzen inplaats van een bril te dra gen. Een officiële woordvoerder zei: „Het besluit van de koning geen bril meer te dragen maakt het noodzake lijk om de postzegels met de beelde naar van de koning te wijzigen. Ook het bankbiljet van 20 frank zal gewij zigd worden." In hofkringen wordt ge zegd dat de koning zijn bril als een soort barrière tussen hem en zijn volk voelde. Zijn één jaar oudere zuster, de 38- jarige Joséphine-Charlotte, grootherto gin van Luxemburg, heeft ook contact lenzen geprobeerd maar is toch bij de bril gebleven. Zij draagt de contactlen zen alleen bij gala-gelegenheden omdat zij vindt dat een bril haar niet flatteert. ROTTERDAM, 27 sept. Volgens de Nederlandse Olie-Detaillisten Orga nisatie zullen bij aanvaarding van de door minister Vondeling ingediende wetsontwerpen,tot verhogingen van het bijzonder .invoerrecht op minerale olieen, de prijzen van petroleum en huisbrandolie voor particulieren, die deze brandstoffen gebruiken voor ver- warmingsdoelemden, geen wijzigingen ondergaan. De bestaande vrijstellings-, cq resti tutieregeling van dit bijzonder invoer recht zal namelijk ook gelden voor de eventuele verhogingen. Alleen zij die deze brandstoffen niet als particulier of niet voor verwarmingsdoeleinden ge bruiken, zullen dus eventueel 1,40, respectievelijk 1,10, meer moeten be talen. Tegen deze verhoging zal de NODO protest aantekenen, mede om dat hierdoor de concurrentieverhouding olie-aardgas op haars inziens dubieuze wijze zou worden scheefgetrokken. (Advertentie) Verlangt u goed vakwerk? Vraag ons eens vrijblijvend offerte Zijlvest 41 Haarlem Telefoon 12456 14155 17616 - 52514 In Diisseldorf worden in de komende weken 355 van de 445 zebra-oversteek plaatsen verwijderd. De 90 resterende zebra's worden voorzien van lichtgeven de markeringen en waarschuwingsbor den. Men heeft tot deze maatregel beslo ten, omdat is gebleken dat het aantal ongevallen op zebra-paden de laatste jaren schrikbarend is gestegen. Inplaats van de 355 zebra's komen nu 173 z.g. „kanaliseringsstroken", die worden aangegeven door een ononder broken witte lijn op het wegdek. De ze oversteekplaatsen geven de voet ganger echter geen voorrang. Gok Keulen en Aken gaan opruiming houden onder de zebra-paden. In Keu len zullen er honderd van de zeshon derd verdwijnen en in Aken worden ze allemaal verwijderd. In een aantal an dere steden in het Ruhrgebied zullen de voetgangers-oversteekplaatsen ook worden afgeschaft. In ons land is een stijging van het aantal ongelukken op de zebra-paden er de oorzaak van, dat de politie stren ger zal gaan controleren. Toch kan men ook in politiekringen vernemen, dat men met de zebra's niet in alle op zichten gelukkig is. Wie eigenlijk wel; na de wat gecompliceerde start, via oranje knipperbollen, kreeg de zebra eindelijk een wettelijke status. In het hele land brak de kritiek los over de „onleesbaarheid" van de witte strepen op het wegdek. Ook thans is de toe stand nog niet overal ideaal. Bij de ROME, 27 sept. (DPA) De Duitse evangelische predikant Max Lackmann heeft in een interview met Radio Vati- caan gepleit voor een persoonlijk eer herstel voor Maarten Luther door een herziening van het tegen hem gevoerde proces. Lackmann meende dat, nu de conciliaire verklaring over de gods dienstvrijheid in beginsel is' aanvaard, de vraag naar voren komt of de bij het proces tegen Luther gevolgde methode en de tegen hem uitgesproken straf (excommunicatie en banvloek) wel juist zijn geweest. jongste wijzigingen van net verkeers reglement is het inhalen voor zebra's verboden: een maatregel die, indien nodig, veel beter terstond bij de Invoe ring van de zebra's had kunnen worden afgekondigd. Automobilisten weten vaak niet, wat de voetgangers van plan zijn en de voet gangers vertrouwen de op hen af ko mende automobilisten (al dan niet te recht) maar ten dele. Er ontstaan ket tingbotsingen, omdat voetgangers nog vlak voor een auto snel proberen over te steken: gebrek aan samenspel en begrip leidt ertoe, dat voetgangers vaak in ganze-pas de zebra's oversteken, in plaats van in groepjes. De vraag, of ondanks dit alles de ze bra toch nog de beste oplossing is, zul len de verkeersdeskundigen moeten be antwoorden. Tot dusverre hebben we nog nergens een „beter" voorstel kun nen horen, afgezien dan van „overal on gelijkvloerse kruisingen voor voetgan gers." Ook Duitsland kan er na de gedeeltelijke „afschaffing" niets wer kelijk positiefs tegenover stellen. •S-HEERENBERG, 28 sept. Bij een frontale botsing tussen een vrachtwa gen en een busje zijn vanmorgen vier mensen om het leven gekomen. Twee personen werden zwaar gewond en een derde werd licht gewond. Het ongeluk gebeurde om ongeveer half zes. Bij het ongeluk dat in Beek (gemeen te Berg) gebeurde zijn de volgende personen om het leven gekomen: de 54-jarige G. L. <L, Meijer uit 's-Heeren- berg, de veertigjarige K. Verwejjen, de 47-jarige J. Groenestetfn en de 39- jarige A. G. Wiell, allen uit Elten. Zwaar gewond werden H. E. uit El- ten en W. de P. uit Spijk. De chauf feur van de vrachtwagen, H.D. uit s'-Heerenberg, werd licht gewond. De inzittenden van het busje waren arbei ders van Vredestein in Doetmchem. Het ongeluk gebeurde in een lang- §erekte bocht van de Arnhemseweg m leek ter hoogte van café „Roosen daal." Verwachting tot woensdagavond (Opgemaakt om 11.15 uur) Veranderlijke bewolking met op klaringen en enkele lokale buien. Vannacht en morgenochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk zuidwestelijk en wei nig verandering in temperatuur. Woensdag Zon: 6.37-18.23. Maan: 11.57-30.22. ROMK, 28 sept. (AFF, UPI) In een flat in Rome is gisteren de achttien jarige Nederlandse Cornelia Sofia Nie- mantsverdriet vermoord.. Een Italiaanse student, Giulio Mainenti, stak haar onder de ogen van haar moeder neer met een stiletto. De uit Schiedam af komstige mejuffrouw Niemantsverdriet woont sinds een aantal maanden met haar moeder in Rome, waar zü zang lessen volgde aan het conservatorium van Santa Cecilia. De student Is 23 jaar en afkomstig uit het zuiden van Italië. Hij studeerde in Rome en werkte enige tijd als assi stent-filmregisseur. Hij was goed be vriend met Sofia Niemantsverdriet tot zij ruzie kregen. Gisterén ging hij naar haar toe om het weer goed te maken. Er ontstond echter opnieuw ruzie, waarop de Italiaan zijn mes trok en het meisje verschillende steken toebracht in hals en borst Mainenti die meende dat hij het meis je slechts verwond had, rende naar be neden en ging een bar binnen, zijn han den nog bevlekt met bloed. Daar belde hij de politie en vroeg deze hem te arresteren. Vervolgens keerde hij naar het appartement terug en herhaalde steeds „Ik hield van je, ik hield van je". Zonder verzet te bieden liet hij zich de handboeien omdoen en werd naar het bureau meegenomen. (Van onze Limburgse redacteur) MAASTRICHT, 28 sept. Naar van de zijde van de justitie eerst nn is be kend gemaakt hébben de officier van justitie en de rechtercommissaris en een aantal rijkspolitiemannen vrijdag een inval gedaan in de bungalow van een opticien in Gronsveld. Zij hoopten daar sporen aan te treffen van de mis handeling van ven 87-jarige Maastricht se serveerster. De opticien is in arrest. Tegen zijn vrouw en twee zoons van zestien en zeventien jaar is wegens medeplichtigheid proces-verbaal op gemaakt. De justitiële inval is een gevolg van een aanklacht van de serveerster. Vol gens haar moest de opticien nog een oude schuld aan haar betalen. Donder dagavond ging ze naar de woning van de man, maar trof niemand thuis. Toen zij later op de avond weer langs kwam kwamen juist de opticien, zijn vrouw en twee zonen thuis. De ser veerster beweert dat het viertal haar de woning heeft binnengesleurd en ernstig heeft mishandeld. De opticien dwong haar een verklaring te tekenen waarin zij zegt geen geld van hem te vorderen te hebben. Hij belette haar het huis te verlaten. Eerst vrijdagmor gen mocht ze vertrekken. Met verwon dingen aan hoofd, hals en benen meld de de vrouw zich bij de politie. De opticien, die in verzekerde bewa ring blijft, ontkent de beschuldigingen van de vrouw. (Van onze correspondent) GRONINGEN, 28 sept. Er zit een muf luchtje aan het rundvlees in Groningen. Deskundigen verklaren met nadruk dat het geen gevaar oplevert voor de volksgezondheid, maar muf is het. Bij het openbaar slachthuis staat men voor een raadsel. Lang niet alle rundvlees ruikt muf. Het betreft slechts kleine partijen. Direct nadat er klachten van huis vrouwen en slagers binnen kwamen volgde er een onderzoek. In het voor koelhuis, waar de geslachte hele koeien worden bewaard, bleek aan sommige partijen vlees inderdaad een luchtje te zitten. De koelapparatuur functioneerde normaal. Niettemin is het koeltecnnisch bureau ingeschakeld dat de ins taxaties in het slachthuis gebouwd heeft Er zijn intussen allerlei maatregelen getroffen. In een rapport over de toestand aan de raad, heeft de secretaris-generaaJ van de VN, Oe Hiant, de situatie in het omstreden gebied „labiel" ge noemd. Plaatselijke commandanten, vooral van „ongeregelde troepen", al dus het rapport, „bezetten nieuw gebied sinds de raad op 20 september een wa penstilstand gelastte." Indië en Paki stan onderwierpen zich twee dagen la ter aan het bevel. Goldberg zei dat geen lid van de Veiligheidsraad de wens te kennen had gegeven om over de reso lutie het woord te mogen voeren. Zon der er een formele stemming over te laten houden, verklaarde hij dat de re solutie was aangenomen. Er wordt van Indië en Pakistan gevraagd dat ze met spoed hun verplichtingen tot het in acht nemen van een wapenstilstand zullen nakomen, en dat zonder dralen alle ge wapende strijdkrachten zullen terug trekken, als noodzakelijke stappen ter volledige toepassing van de resolutie van 20 september. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 28 sept. Om onder ogen te zien, of aan de uitkering-in tweeën van twee procent consequenties moeten worden verbonden voor de AOW, de AWW', de kinderbijslag en de in- validiteitsrenten, gaat de regering thans na, in welke mate het bedrijfsleven van de vergunning de uitkering te doen, gebruik heeft gemaakt. Die mate zal bepalend zijn voor de verhoging van genoemde sociale uitkeringen, die stij gen niet de index van de lonen in het bedrijfsleven. Bovenstaande mededeling wordt gedaan in de toelichting op de begroting-1966 van hef departement van Sociale Zaken. (Advertentie) WE ST-DUITSLAND RUIMT ZEBRAPADEN OP

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 1