Tomatensoep moet van zijn Borduren is meer dan de eeuwige kruissteek Piet Loeris en de Tappalappa's HET HUIS MET DE ROZEN HEER BOMMEL EN DE WISSELSCHAT ALFREDO DE ZOON VAN DE BERENJAGER OOST WEST THUIS BEST Sprookjesachtig werk van Cecile Dreesmann W onderbaarlijke tandpasta Muziekkenner door Marten ^A\ Ir 07*47* Wat kinderen er van zeggen Klachten Roze zwanen Treinrit Handen drukken Zakenr\sico's Parade Parkeer paradijs DINSDAG 28 SEPTEMBER 1965 Toonder 5565 Heer Bommel keek peinzend naar Kwetal, die driftig met de twijg in zijn baard harkte. „Daar heb je het al" riep het ventje geërgerd. „Daar knapt de tak. De houtsoort is te krakerig voor mijn haar- verknoping." „Ja, ja", zei heer Ollie afwezig. „Je kunt beter een kam nemen. Maar nu ik je toch tref, wil ik je een vraag stuk voorleggen waar ik mee zit. Hoe kan ik Tom Poes een schat laten vinden, die er «niet is?" „Door hem te maken, natuurlijk" zei de dwerg. Hij wierp het takje weg en schudde bekommerd het hoofd. „Als ik nu maar een regelmatig geplitste schijf had", hernam hij. „Een beetje afgeplat aan één kant, zodat er een tandvorming optreedt. Maar dan van verdicht mate riaal, natuurlijk. Géén silicaat; dat is te bros. Eerder iets met een kalkverbinding „Neem mijn zakkam maar", mompelde heer Bommel, die zijn eigen gedachten volgde. „De kwestie is: hoe maakt men een schat? Het is zo gemakkelijk gezegd.. Kwetal antwoordde niet direct. Hij wierp een blik op het haargerief en begon toen verheugd rond te dansen. „Dat is precies wat ik bedoel" riep hij uit. „Wat een eendenkraam! Precies de goede, taaie grondstof met een scherpe en toch afgeronde vertanding! Een kam hè? Nou, als ik deze Kam mag hebben zal ik een schat voor de geestelijke reus Bommel maken" 08 NU MET QRAT1S SPELDJEl j^e Wadders VLAANDEREN Steeds weer schrikt de zware zoemer van de voordeur de ge dempt pratende dames uit de conversatie. Cecile Dreesmann. een spontaan voorbeeld van een welverzorgde, charmant-en- thousiaste vrouw met veel tijd voor verfijnde aangelegenhe den, groet de nieuwe bezoek ster met een stralende glimlach, heeft desgewenst voor een van de werkstukken een kleine in leiding en is voor het overige zichtbaar gelukkig met haar borduurkunst en de waarde ring die zij daarvoor onder vindt. „Met deze expositie vier ik, na vier jaar in Laren, mijn terugkomst naar Amsterdam," vertelt ze. „Jarenlang heb ik in ditzelfde huis gewoond. Nor maal is dit vertrek mijn atelier, maar voor deze gelegenheid heb ik alle werkspullen achter het gordijn geborgen.'' Propaganda door Mea Allan c, PIS MOCO Advertentie 67. „Dat is het werk van Old Shatterhand," riep Jenuny uit en drukte de prairieheid hartelijk de hand. „Niet alle eer voor mij," wimpelde deze af. De anderen hebben ook hun best gedaan. Lange Davy nam de taak op zich de nieuwsgierige vragen van Jemmy en Frank te beantwoorden. Frank kreeg echter geen kans, om ook maar één antwoord te horen, want plotseling werd hij door twee zuilen van armen omvat en hoog opgetild. Het was Bob, die dolgelukkig met zijn meester boven zijn hoofd als een baby, een rondedansje maakte. „Zet me neer! Zet me neer!" kwekte deze benauwd. „Allee Bob" riep Martin. „Gedraag je als een beschaafd mens." „Ja, ja," haastte de neger zich te zeggen en hij zette Frank gauw weer neer. „Maar massa Bob ook zo veel boel blij met bevrijding van massa Frank." „Ja, 't is goed Bob. Kom hier zitten. We gaan de vredespijp roken." „Nee, nee, Bob hier blijven. Ik weten, dat rood opperhoofd niet graag hebben, Bob met mond aa'h zijn pijp." Nu bemoeide Old Shatterhand zich er mee. „Wij gebruiken mijn pijp, beste kerel en geen Shoshone zal er iets van zeggen, als jij die rookt." Even later zat Bob trots in de kring, waar de vredespijp van Old Shatter hand de ronde deed. WESTDUITSERS poetsen hun tanden niet zo vaak als zij zouden moeten doen. De Tandartsenbond wijt dat aan het feit dat de mensen de recla me van tandpasta, die „lang na werkende eigenschappen" zou be zitten te letterlijk opvatten. Wan neer een Westduitser iedere och tend en iedere avond zijn anden zou verzorgen, zou hij gemiddeld per jaar vier tandenborstels ver slijten; het aantal verbruikte tand- borstels is echter per persoon mkar één. Overigens vertelde een van de tandartsen van de Westduitse bond dat tanden poetsen met een kalk- oplossing zeker zo goed is, als het tandpasta. FEATURES SYNDICATE N/KRO. RADIOSTRIP 79. „Dat had je gedacht, oplichter, flessetrekker!" brulde Piet Loeris op eens door de volle troonzaal, waar de verdorven professor Acidius bezig was, de macht van de goedwillende, maar slappe koning Peul over te ne men. Er ontstond een vreselijke con sternatie en alle hoogwaardigheidsbe kleders begonnen door elkaar heen te schreeuwen en radeloos heen en weer te rennen, maar dit vermocht de koe ne detective niet van de wijs te bren gen. Hij had zijn stoorzendertje reeds tevoorschijn gehaald en richtte dit on vervaard op de wriemelende menigte. „Transistors in baviaanstand, stroom- onderbrekers in bokhouding," com mandeerde hij op zakelijke toon, alsof er niets aan de hand was: „Remkik- kers uitdraaien, schoercontact verbre ken!" De gevolgen van deze korte, af gebeten orders zijn met geen pen te beschrijven, maar we zullen het toch maar trachten te doen! Een enkeling daargelaten sloegen de gasten als een blok tegen de grond en bleven daar bewegingloos liggen. Maar, zoals reeds gezegd, er waren uitzonderin gen. Een daarvan was professor Aci dius, die wit van drift het helse tafe reel had gadegeslagen. „Wie flikt me dat?" krijste hij met overslaande stem: „Laat ie zich ogenblikkelijk melden" Onvervaard stapte de we reldberoemde speurder naar voren. „Hier ben ik, broer, gifbout!" sprak h" rustig: „Wees verstandig en geef je over, dan zal ik zien Verder kwam hij niet, want de geleerde had zich gillend van razernij op hem ge worpen! JE moetaard/g VOOR JE VRIENDJE S Z/JN JA, DAT ZE ME AAN KUNNEN 9RIAN, DAT MAG JE NIET DOEN DENKEN ...NU NOC ZIEN PDOR TE PRINfiEN TOT T PKOPUCTIG-TEAM,./ UUBAAP 1 IK BEN JE ERG DANKBAAR PEREK/lK ZAL WETJE LATER UITLEGGEN MAAR LUigi WEETJE PAN NIET. PAT PIT PE BEROEM PE PAUL VLAA.-/P£R£N IS, WC WET PXAAISOEK VOOR PE FILM c EST? PU1ZENP MAAL PARPON 3ICN0K/ Zweden krijgt binnen niet al te lange tijd zijn tweede televisienet. De experimentele uitzendingen zullen be gin 1967 aanvangen. In de eerste tijd zullen alleen Stockholm en omgeving ervan kunnen profiteren. Cecile Dreesmann had nog een re den om een expositie van eigen bor duurwerken in haar huis aan de Anna Vondelstraat» nummer 1 te houden. Langzamerhand heeft zij een nieuwe stijl ontwikkeld en zij vond het niet meer dan vanzelfsprekend dat alle be langstellende borduurliefhebsters van de nieuwe kundigheden zouden kun nen mee-profiteren. De stijlverande ring zit 'm voornamelijk in het ge bruik van „borduurvreemde" materia len: geslepen steentjes, schelpjes, hou ten sierseltjes, geblazen glasorna mentjes, stro of fijn goud-spiraal, zij geven het borduursel soms een Oos terse, dan weer een sprookjesachtige of precieus-rorpantische nadruk. „We denken, tegenwoordig veel te veel in termen van kroonkurken of touw, Als je iets moois maakt, waar aan je alle zorg en liefde besteedt, zijn duurzame en dure materialen toch ze ker de moeite waard. Ik heb tenslotte de illusie dat mijn borduursels voor heel wat tientallen jaren bestemd zijn." Cecile Dreesmann zoekt stad en land af naar oude knoopjes, hangertjes en kraaltjes. Oude dames, die eens over haar gelezen hebben, laten haar soms de hele linnenkast na, inclusief gebor duurd linnen en dito kastranden. Bij iedere vrouw en zeker bij iedere vrouw die van borduren houdt, is Ce cile Dreesmann bekend. Sinds de oor log maakt ze op overtuigende wijze propaganda voor deze bij uitstek vrou welijke huisvlijt. De basisopleiding borduren ontving zij op de royal school of needle work in Londen. Daar kreeg zij de hoeveelheid moge lijkheden tot haar beschikking waar uit zij later zelf zou moeten kiezen. Cecile Dreesmann heeft tenslotte ge kozen voor het vrije borduren. „De mensen zouden eens af moeten van die eeuwige kruissteekpatronen. Een kruissteek is zo gemaakt en de teke ningen hoeven maar lijntje voor lijntje te worden opgevolgd. Geen kunst aan, iedereen kan dat. Bij het vrije bordu ren begint pas de zelfwerkzaamheid. Zelf een tekening maken, zelf steken ontdekken. Dan krijg je ook het idee dat je een beetje met „kunst" bezig bent, dat wil zeggen, iets van jezelf geven, dat geen ander nog voor, je heeft gedaan." Cecile Dreesmann heeft een voor liefde voor die onderwerpen, waarin iedere vrouw haar wel zal kunnen volgen: bloemen, ridders, jonkvrouwen, dromen, minnende paartjes. In fijne stekenlijntjes gaan ze tegen een ach tergrond van zwaar moiré zijde of shantung in hun eigen wereld op. De meeste taferelen hebben iets onbe stemds historisch. „De vroege middel eeuwen boeien mij enorm, zeg maar het einde van het Romaanse tijdperk. De geschiedenis, de zeden, de archi tectuur ervan, alles. Al mijn vrouwen figuurtjes krijgen iets uit die tiid mee." Cecile Dreesmann ontwerpt alle teke ningen zelf. Sommige werkstukken borduurt ze zelfs zo uit de hand. „Dat is een nieuwe rage van me," zegt ze, „meestal zijn het ontwerpen waar bij ik veel van de andere materialen gebruik maak." Die borduursels krij gen aan de achterzijde een extra-ver steviging mee tegen het uitzakken. Midden in het atelier trok enkele da gen geleden een model van een reuze stamboom de aandacht. De twee bred# zijtakken torsten elegante staatsie-por tretten in vele.kleuren. De echte reuze boom zal een wand beslaan van het Nederlandse paviljoen op de komends wereldtentoonstelling en zal de ge schiedenis van het Huis van Oranje „verpersoonlijken". De studio van Joop Geesink zorgt voor de boom. Cecile Dreesmann portretteert alle beroemde oranje-telgen. Op de kleine vlakken moeten kleuren en mode de vorstelijke stamboomhouders identificeren. Inten se studie dus van alle gegadigden, van hun karakter en de tijd waarin ze leefden. De togepaste borduurkunst is op het atelier Van Cecile Dreesmann een hoofdstuk apart. Zij het dan op een andere manier dan men eeuwenher gewoon is. Om grammofoonplaten hoezen gaat het, of kerstkaarten, postkaarten. verjaardagskalenders. Want het is maar al te bekend dat precieuze motiefjes in deze on-preci- euze tijd heel gewild zijn. Vanzelfspre kend krijgen deze commerciële ont werpen minder kostbare materialen Het gaat immers maar om een foto, en om het effect. Cecile Dreesmann, die naast bordu ren nog tijd overhoudt voor talloze lezingen, demonstraties, artikelen in damesbladen, radiopraatjes en pocket- books schrijven, houdt het erop dat borduren niet alleen kunstzinnig of nuttig, maar ook heilzaam is. „Bor duren," zegt ze, „schept evenwicht, eigen creaties brengen je tot jezelf." Mijn ouders waren vijftig jaar ge trouwd en ter gelegenheid daar van studeerden wij een lied voor hen in op de wijs van het Slavenkoor van Verdi. Mijn jongste zoon van vier jaar hoorde dat Koor daarna een keer op de radio en riep verbaasd. „Oh, mam, dat hebben ze van ons gepikt". (Mevr. C. Stokman-Stut. Vijfhui zen!. 1 allemaal mensen 61 Mrs. Burgess troostte zich met de gedachte dat zij door Ann zoveel nieuwe ideeën had gekregen dat zij na Ann's vertrek zich een eersteklas bloemenkenner, die een Londense opleiding had gehad, kon veroorloven. Ann wilde zelf ook niet anders. Zij hield van de wijze waarop het altijd geweest was, dat de man werkte en de vrouw voor de man zorgde. Zij had een voorbeeld in het gelukkige huwelijk van haar ouders, en als zij dit vergeleek met de meeste moderne huwelijken, dan prefereerde zij de oude stijl. En voor Donny was het ook beter, als hij alléén voor het huishouden werkte, zonder haar bijverdienste; dat zou hem meer een volwassen gevoel geven en een verantwoordelijkheidsbewustzijn. Eén ding zat haar een beetje dwars: zij had nog niet aan Donny verteld dat zij voor Tolly werkte. Maar er was ook altijd zoveel te bepraten als ze bij elkaar waren, dat er gewoon geen gelegenheid voor geweest was. Dodo ging nu regelmatig met haar man naar Londen terug, hetzij op zondagavond of maandagmorgen vroeg. Eens in de week, op donderdag, kwam er een tuinjongen van de firma Catchpole, om het onkruid op de tuinpaden te wieden. Polly had er een gewoonte van gemaakt dagelijks naar haar oude tuin te gaan om daar te werken. Zij commandeerde Tim, de tuin jongen, alsof hij in haar diénst was, en toen de jongen de eerste keer zich verzette en te kennen gaf, dat de baas gezegd had, dat hij alleen maar onkruid behoefde te wieden, ging Polly daar helemaal niet op in, maar liet zij de jongen doen, wat zij nodig achtte in de tuin De Lubecke's wisten hier helemaal niets van, evenmin als het hun bekend was, dat Polly regelmatig de rozen verzorgde in de tuin. Zij kwam altijd langs het indertijd omstreden pad en het was Dodo en Oscar wel eens opgevallen, dat hier altijd zoveel voetstappen stonden, doch zij dachten, dat de bevolking een goed gebruik maakte van haar recht dit pad als publiek eigendom te béschouwen. De vakantie van Bill Casham was voorbij en hij maakte aanstalten om weer naar Londen terug te keren Tolly had veel van hem geleerd, maar ook waren er dingen, die hem in de Fleet Street-manieren niet bevielen Men bracht daar een eenmaal gewekte sensatie niet tot een einde, de pers was brutaal en wreed, heel anders dan hier op het land. „Zoiets zou ik hier niet kunnen doen,'' zei Tolly tegen Casham. „Ik moet met deze mensen hier leven, begrijp je?" „Je bent zo'n goed reporter, dat je in Londen geen slecht figuur zou slaan," antwoordde Casham. „Kom mee naar Londen je geluk beproeven. „Geen uitzicht daar voor mij," lachte Tolly. „Hier is geen uitzicht voor je," viel Casham in. „Dat bedoel ik juist, jongen. Waar kan je heen behalve naar Londen?" Tolly wist dat hij volgens Iverna altijd naar Zuid-Afrika kon gaan, maar hij zei' „Waarom zou ik hier vandaan gaan' Ik heb een eigen huis heb jij dat?: ik heb een behoorlijke wagen jij? En het volgend jaar hoop lk mede-eigenaar van een nieuwsblad te zijn De Cready-Pers is zich aan 1 uitbreiden reisgidsen, een tijdschrift wij worden een hele uitgevers maatschappij Tegen dat ik dertig ben heb ik alles wat ik wens En jij? Bill Casham klopte Tolly op zijn schouder en zei een beetje spottend: „Heerlijk als men tevreden mensen ontmoet Ik zal aan je denken, Tolly als ik over het Londense asfalt loop Maar wat mij betreft, geef mij Fleet Street maar Laten we er zaterdag een vrolijke avond van maken als afscheid nou?" „Ik kan niet," grinnikte Tolly, „ik moet naar een party." „Neem me dan mee." „Ja, het zou eigenlijk wel behoorlijk zijn als je op je eigen afscheidsfeest zou komen Iverna geeft een feest voor jou. Heb je niets gemerkt, toen wij erover zaten te smoezen?" (Wordt vervolgd) Volgens het Russische persbureau Tass heeft Monika Gaskene uit Vilnius in Litauwen voor de eerste maal een dokter bezocht naar aanleiding van klachten over haar oren- Zij is 118 jaar In de vijver van het park van East bourne (Engeland) zwemmen zeven roze zwanen. „De een of andere grappenmaker heelt een rode kleurstof over die zwanen ge goten", zei een parkwachter, „nu kijKen hun sneeuwwite soortgenoten hun met zwarte blikken aan. We zullen het maar blauw blauw laten, maar het is eigen lijk wel grijs". John Davies-Scourfield stapte in de Engelse stad Woking uit- de vroege trein naar Londen om wat snoep te kopen. Toen hij naar de trein terugliep had deze zich reecL in beweging gezet. Voor g°en kleintje vervaard sprong hij op de bumpers van de locomotief en zette al dus zijn reis y°°rt- „Ik had bagage in die trein staan en ik wilde er niet van geschei den worden," verontschuldigde hij zich tegenover de rechter. Het hielp hem niet, hij moest vijftig gulden betalen. De Zuidafrikaanse student Frikkie Botha beroept zich erop een nieuw record handen-drukken te hebben ge vestigd. In twaalf uur zou hij 9.572 mensen een hand gegeven hebben. „Met mijn handen gaat het best, maar ik kan niet meer op mijn be nen staan", gaf Frikkie tot bescheid. Vijf regimenten van de brigade of guards in Pirbright (Engeland) heb ben een parade gehouden bij gelegen heid van het na 44 jaren dinst af zwaaien van Ted Murray, theezetter van het regiment. De antieke wagen van waaruit Mur ray op het kazerneterrein de man schappen bediende, werd ter plaatse op stal gezet. Het hoofd en drie onderwijzeressen namen bezit van een nieuwe lagere school in Birmingham. Er daagden evenwel geen leerlingen op. Het school gebouw is eerder klaar dan de flats eromheen die de kinderen moeten le veren. Als een auto voor misdadige doel einden wordt gebruikt moet deze ver zekerd zijn voor „zaken-risico's" zo heeft een rechtbank in Braintree (En geland) bepaald. Twee mannen onder vonden dat in hun portemonnee want zij werden respectievelijk tot vijftig en twintig gulden boete veroordeeld omdat zij gebruik hadden gemaakt van een auto, die slechts voor particulie re risico's was verzekerd. de BRITSE STAD BRISTOL was voor een dag een stad waar men maar raakt mocht parkeren als ge volg van een eendaagse stadsbussta king. De parkeerwachten mochten nie mand bekeuren en moesten de auto mobilisten zoveel mogelijk behulp zaam zijn. Levensxvil In een ziekenhuis in Los Angeles in de Amerikaanse staat Californië ligt een jonge Mexicaanse vrouw, die twee maanden lang lichamelijk lijden heeft verduurd dat iemand met een zwakkere wil om te leven niet zou heb ben doorstaan. Zij woonde met haar man en kind van twee jaar in eenlemen hut in Tesapaco in Mexico, 965 km ten zui den van de Amerikaanse grens. De 20-jarige vrouw was op 5 mei het eten aan het koken, toen de vlam men in haar versleten gietijzeren ka chel naar buiten sloegen en haar jurk in brand zetten. Zij wierp zich op de moddervloer van haar woning en probeerde door te rol len de vlammen te doven. Toen haar man thuiskwam zag hij zijn vrouw be wusteloos op de grond liggen. De huid van de hele voorkant van haar li chaam was in hoge mate verbrand. In Tesapaco weet men weinig van geneesmethoden af, zodat zij volstond met in bed te kruipen en er zo'n posi tie in te nemen dat ze de pijn het bes te verdragen kon. Ze bewoog zich zo min mogelijk en nam van de enige plaatselijke „verpleegster" de enige voorradige medicijn in: aspirine. Zij werd tenslotte gevonden door dr. Robert Lawson van „Liga interna- tion", een groep artsen die in eigen vliegtuigen het achterland van Mexi co bedienen. Hij bracht haar over naar een ziekenhuis van Los Angeles, en zei: Slechts een dappere vrouw met een sterke wil om te leven kon dit doorstaan. Hij geeft haar vijftig procent kans.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 2