Moeders wil is n jaar wet Sassenheims dames koor en dameskwintet uit Lisse voor radio Kindercrèche tijdens rouw en trouwmis in kerktoren Dahliaseizoen zit op slot Voortreffelijke kwaliteit bij finale in Krelagehuis Leraar op bromfiets zwaar gewond Goede animo voor vak cursussen bollenteelt Fotokunst in ,.I)e START-avond in Singer-zaal Laren Verrassende inleiding Belangstelling koninklijk bezoek aan de Antillen als nimmer tevoren Londen zendt vliegdekschip naar ADEN Subsidie orgel concours te Haarlem Perronwagen en trein in Haarlem in botsing Centrale van 190 miljoen in Diemen Volleybal- seizoen begint met instuif- toernooi Verenigde actie tegen instemming huwelijk Beatrix Alleen Alliance- dames zijn nog ongeslagen Amateurtoneel in het Gooi Nederlagen voor de Haarlemse jengd-tennissers B. Schouten wint zomercompetitie HRC „Excelsior" Burgerlijke Stand Dameskwintet een FRIDOR naaimachine Hockey ,AUF WIEDERSEHN' bij eerste huwelijk in stadhuis Velsen DINSDAG 28 SEPTEMBER 1963 PAGINA 4 LISSE, SASSENHEIM, 28 sept. Het was voor het Sassenheim- se dameskoor „Canta et Iabora" en het dames kwintet-Van Win- sen uit Lisse een buitengewoon grote verrassing, toen de besturen van beide muziekgezelschappen enkele weken geleden van de KRO de uitnodiging ontvingen him vocale medewerking te ge ven aan de jubileumuitvoering „Moeders wil is vijftien jaar wet", een feestprogramma, dat gecom bineerd wordt met festiviteiten in het kader van het veertigjarig jubileum van de katholieke om roepvereniging. Het feestprogram ma wordt onder leiding van pre sentatrice mejuffrouw Smelt uit gezonden op donderdagochtend 30 september 's morgens om half negen. Het Sassenheimse dameskoor tijdens de repetitie. o Koop vóór 16 oktober a.s. bij ons en win uw hele aankoopbedrag terug Voor Haarlem e.o. Films Muziek Toneel Diversen T entoonstellingen Leiden i (Van een verslaggever) „Er waren vijf dameskoren, die op uitnodiging van de K.R.O. enige tijd geleden aan een auditie deelnamen. Het Sassenheimse dameskoor doorstond de test glansrijk," vertelt de dirigent van ..Canta en Iabora". de heer >1. Post uit Sassenheim, niet zonder trots. Be halve het dameskoor en het Lissese kwintet treden in het feestprogramma nog enkele solisten op. Het feestpro gramma. dat overmorgen wordt uitge zonden. is natuurlijk allang in kannen en kruiken. Vorige week kwamen de deelnemers in het Palacegebouw in Rot terdam bijeen. De uitvoering, die door wel achthonderd vrouwen, afkomstig uit de provincie Zuid Holland, werd bij gewoond, werd een groot succes. De luisteraars zullen dat donderdag onge twijfeld beamen. Het Sassenheimse dameskoor, dat in Rotterdam een uitvoering gaf van het bekende Ave Maria van Haagh, bestaat nog niet zo lang. Eigenlijk pas sedert 1961, toen de heer Post, gebruikmakend van een kleine, selecte groep dames, die af en toe het heren- en jongens^ koor van de Sint Pancratiusparochie in Sassenheim ondersteunde, een aantal dames omtrommelde, dat het al be staande groepje aanzienlijk zou verster ken. ,,Mijn koorleden zijn bijna allen huis vrouwen met kinderen. Onze taak be- Itaat voornamelijk in het assisteren van rouw- en trouwmissen, plechtigheden, waarbij de werkende man meestal ver stek moet laten gaan. In een vertrek in de toren van het kerkgebouw heb ben we een soort kindercrash moeten inrichten, met speelgoed en al. om de veie kleine kinderen, die big moeders afwezigheid niet alleen thuis kunnen blijven, te vermaken. Na de plechtig heid weten mijn koorleden niet hoe vlug BEVALLEN van een ZOON: 25 sept. S Kooyman van Guldener-de Kleuver, 24 sept. E. W. M. Leusink-van der Haas, 23 sept. G. C. B. Beers-Koning, 25 sept. G. Hellmann-Zwitser, 25 sept. D. Mol-Meijer, 26 sept. J Cramer-van den Bent, 24 sept. A. M. M. Cuvelier- Breed, 25 sept. A.A.E. Duindam-Kok kelkoren, 26 sept. C. C. E. Verheul van Hoof. BEVALLEN van een DOCHTER: 27 sept. M. C. V. van der Klauw- Raadschelders, 24 sept. M. A. M. Krom hout-van Schie, 25 sept. M. A Koop- ma-Leuven, 27 sept. G. M. Grasman- Ma.ste, 26 sept. L. van Groningen-Wes- tra 14 sept. G. J. M. Mientjes-de Groot, 26 apt. G. Gooijer-Buwalda, 26 sept. G. .1 Koi-de Vink, 26 sept. D. C. Lez- wij -de Craen. ONDERTROUWD. 27 sept. M. Licker en. M. Cliteur, M. Wijkhuizen en. C. J. Scha en, L. A. Baars en: R. H. IJff, J. H. Schenk en: F. J. Antonisse, T. Haselager en: C. van Wienen, C Tin- holt en: T. C. Stoute, R. A. Peterse en: A. M. J. A. van der Wiel, I Tau- ber en: M. C. M. Koomen. GEHUWD: R. M. de Jongh en: A. de Hoog, J. G. Kloeth en: C. H. M. de Bie. OVERLEDEN: 24 sept. M. J. Spee, 70 j., Dietsveld, 24 sept. D. L. J Spa- ling, 79 j., Hazepaterslaan, 24 sept. P. J. van Bakel. 83 j„ Kamplaan, 23 sept. L. van Dansik. 50 j.. Kempstraat, 24 sept. J. van der Jagt, 54 j., Hazepa terslaan, 24 sept. P. van Pernis. 94 j., Gasthuisvest, 25 sept. A. E. Matthij- sen, 19 maanden, Cremerstraat. ze weer aan de huishoudelijke arbeid moeten gaan", zegt hun dirigent, die vóór zijn huidige dirigentschap negen tien jaar dirigent van het heren- en jongenskoor was. Degene, die het da meskoor uitmuntend aan het orgel be geleidt, is mevrouw M. P. van de Zalm- Langezaal uit Warmond. Het kwintet-Van Winsen te Lisse, dat eveneens uitverkoren werd aan het feestprogramma deel te nemen, bestaat al wat langer dan het Sas senheimse koor. De Lissese dames zijn reeds aan hun derde lustrum toe. Leidster van het kwintet is mevrouw Van Winsen, zoals de naam van het groepje zegt. Haar zoon Hans, die aan het Amsterdamse conservatorium studeert, verleent ook zijn medewer king bij repetities en uitvoeringen. Het Lissese dameskwintet heeft in de bollenstreek al tal van uitvoeringen gegeven. HAARLEM, 28 sept. Aan provin ciale staten van Noordholland wordt voorgesteld aan de stichting internatio naal orgelconcours te Haarlem ten be hoeve van het vijftiende internationale orgelconcours en de elfde zomeracade- mie voor organisten ten laste van de dienst 1965 een subsidie van vierduizend gulden te verlenen. Het orgelconcours heeft niet alleen een groot aantal belangstellenden uit de omgeving van Haarlem, maar ook uit andere delen van het land en zelfs uit het buitenland getrokken. Het pro gramma 1965 vermeldde behalve con certen te Haarlem, Alkmaar, Amstel veen, Aerdenhout, Beverwijk en Sant poort ook twee excursies naar entige be langrijke oude en moderne Nederlandse orgels, terwjjl twee Bacchuscursussen zijn gegeven. Het stichtingsbestuur ver wacht dat het op de begroting geraamde tekort ad 32.990 grotendeels door •piapeS uepjoM ue^ uaSejpCtq lapisne HAARLEM, 28 sept. Op het sta tion in Haarlem is gistermiddag om streeks zes uur een trein, komende uit de richting Amsterdam, ingereden op een perronwagentje. Het wagentje werd vernield en de trein liep lichte schade op. Verscheidene treinen on dervonden ten gevolge van het onge val vertraging. Het perronwagentje is waarschijnlijk door nalatigheid van het spoorwegpersoneel op het spoor terecht gekomen. HAARLEM, 28 sept. Blijkens een mededeling van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland zal voor de te bou wen nieuwe centrale van het Provinci aal elektriciteitsbedrijf Noord-Holland in de Overdiemerpolder in Diemen een bedrag van 190.000.000 nodig zijn. Bij de keuze van de plaats is in over weging genomen dat ook de gemeente Amsterdam over een aantal jaren be hoefte zal hebben aan een nieuwe cen trale. De vestiging van een nieuwe cen trale van het PEN en het GEB te Am sterdam op eenzelfde terrein zal boven dien niet alleen een aantal economische voordelen inhouden, maar tevens tege moetkomen aan de noodzaak het aantal elektriciteitsproduktiecentra in de Randstad Holland zoveel mogelijk te beperken. Britten plus de gele semicactus Pierre Monteux als uitblinkers. In de collectie HAARLEM, 28 sept. Het dahlia seizoen zit op slot. Gisteren gingen de experts in het Krelagehuis voor de laat ste maal keurend en punten tellend langs de collecties. En het opmerkelijke was dat de kwaliteit van de bloemen dit sei zoen nog nooit zo best was als bij de veel bloemen ook. De laatste officiële finale. Er waren gisteren trouwens veel bloemen ook. De laatste officiële keuring dus. Er worden dit seizoen geen getuigschriften meer uitgereikt. Dat wil niet zeggen dat er nu ook geen Dahlia's meer in de keuringszaal zullen komen. Zo lang het mooie weer aan houdt, zal dat zeker het geval zijn. Naast dahlia's zagen we gisteren ook nog heel wat andere bloemen. Zo liet de fa. Gerritsen uit Voorschoten die ook op het gebied van de kleinbloemige narcissen voor enkele verrassende aan winsten heeft gezorgd nu nabloemen zien van iris barbate Lugano, een best gebouwde wdtte zaailing. Het is ons niet bekend of de planten een speciale be handeling hebben gehad om tot een tweede bloei te komen, want dat is bji de baard-irissen bepaald geen ormaal verschijnsel. De bloemen zagen er pri ma uit. De uitstekende rode snijbloem Vallota speciosa werd in beste conditie ten tonele gevoerd door de fa. Leko uit Nieuwveen. De fraaie Crocosmia ma- sanorum, een soort elite montbretia, met prachtig oranje bloempjes, werd door de fa. Zonneveld üit Uutgeest voor het voetlicht gebracht. Bij de fahli's liet de fa. Van Veelen uit Sassenheim weer een aantal favo rieten opdraven. We noemen o. m. de nieuwe cactus Anneke Grönloh, de oran je-rode decoratieve Colour Spectacle, de forse steenrode semicactus Seiki en di verse andere variëteiten. Dahlia's van klasse toonde ook de fa. Lammerse uit Vijfhuizen. Naast de dieprode pompon Midnight en de oranje pompon Insigne prijkte de bloedrode semicactus Victo ry Light, de purperen semicactus Ama- ti en de aparte semicactus Morning Kiss. Zeer fraai opgesteld (en ook de kleu ren goed gerangschikt) was de collectie van Hippeastra uit Hillegom met de gloedvolrose Bruno Walter, de oranje semicactussen Esperanto en Benjamin VELSEN, 28 september, Ter hoog te van Beeckesteijn is gistermorgen de 27-jarige leraar G. de V. uit Haarlem bij een aanrijding zeer zwaar gewond. De leraar, die met zijn bromfiets op de Oostelijke Parallelweg reed, reed de T-splitsing op om naar het westelijk gelegen rijwielpad van de Oude Rijks weg te gaan. Hij verleende daarbij geen voorrang aan een personenauto, bestuurd door een 25-jarige sportleraar uit IJmuiden. De bromfietser werd ge schept en via de motorkap van de auto op het wegdek geslingerd. Met zwaar hersenletsel en een diepe hoofdwonde is hij in zeer ernstige toestand naar het Antoniusziekenhuis te IJmuiden ge bracht, en in de loop van de middag overgebracht naar het Academisch zie kenhuis te Leiden. uifl van de bekende Hillegomse kweker N Peters vormden de rode semicactus Hit Parade en de semicactussen Holland Festival en High Society beiden met oovallende witte punten de uitschie ters. Klein maar fijn was het groepje van de Heemsteedse dahliaspecialist C. Geerlings. Opnieuw boeide de oranje mignon Margaret'Geerlings in hoge ma te. evenals de gele decoratieve Gold Medal en de niéuwe rode decoratieve Eurodurm, die een prachtige vorm heeft. Verder noteerden we elite kwaliteit van de fa. Bruidegom uit Baam en ook de fa. Aartsen uit Harderwijk zond voor treffelijk materiaal in. De rij werd ge sloten door de fa. De Ruyter uit Voor hout, die de fraaie gele De Ruyters Yellow en de rode semicactus Signal exposeerde. HAARLEM, 28 sept. In he.t Krela gehuis is volleyballend Haarlem begon nen met het jaarlijkse Instuiftoernooi. De toernooi-commissie heeft er weer voor gezorgd, dat het programma uit stekend is verlopen. Toch is weer ge bleken, dat volley-bal „op tyd" spelen, niet ideaal is. Helaas kan hier, door de grote deelname, niets in veranderen, zonder bepaalde kans te benadelen. Het zonder bepaalde teams te benadelen. Het is de bedoeling van de afdeling Haarlem geweest, alle clubs, die in de competitie meespelen, te laten deelne men aan dit openingstoernooi van het winterseizoen, en daarin is de afdeling weer uitstekend geslaagd. De wedstrijden- hadden een duur van tweerpaal zeven en een halve minuut en de klassen waren in verscheidene poules ingedeeld. Woensdag 29 sep tember zullen de poulewinnaars hun finales spelen en zullen tevens de Haar lemse Hoofd- en Overgangsklassen, als mede de eerste klassen Dames én He ren tegen elkaar uitkomen. Door het „op tijd spelen", kan men zich geen goed oordeel vormen van de kwaliteiten van diverse teams, om dat het er om gaat, zoveel mogelijk punten in korte tijd te vergaren. Dit leidt dan tot een wat zenuwachtig spel. Toch kan men zich niet aan de in druk onttrekken, dat het spelpeil van de afdelings-klassen in het algemeen da nig omlaag is gegaan. Dit is gedeelte lijk te wijten aan de meestal zwakke arbitrage, hoewel anderzijds een te kort aan techniek van de Haarlemse ploegen vaak een scherper arbitreren met toe staat. Opvallend was dat de twee heren- ploegen van „Triumph" door enthou siast spelen beide winnaar van hun pol- les werden, resp. in de derde en vierde klasse. Het anders zo succesvolle „Al liance" dat met acht ploegen heeft deel genomen aan het toernooi, was niet zo goed op dreef. Slechts twee damesploe- gen namelijk, het derde en vierde, resp uitkomend in de derde en vierde klas se, konden een plaats in de finales ver overen. nttwoisBo (Advertentie) LISSE, 28 sept. Het K.A.B.-ge- bouw te Lisse was maandagavond ge- heel gevuld met cursisten voor de spe ciale cursussen in bloembollenteelt. Na mens de organiserende verenigingen sprak de heer George Vreeburg een kort welkomstwoord, waarna hij aan ir. A. F. Vlag, directeur van de Rijks- Middelbare Tuinbouwschool te Lisse, gelegenheid gaf het officiële openings woord te spreken voor alle cursussen. Deze zei, dat de bloembollencursus sen als deze een uitstekende naam heb ben gekregen in het bloembollenvak. Dat jlichen we toe, want, we staan aan het begin van een crisisperiode in het bol- lenvak. We leven in een zeer onzekere tijd zowel voor kwekers als exporteurs. Hij zeide voorts, dat men bij de bol- lenbedrijven nog met een tekort zit aan kennis van de gebruikte mogelijk heden van de bol- en knolgewassen. Verblijdend is dat de cursussen geva rieerd zijn in aard en cursisten (kwe kers en exporteurs-zoons)Er is in kermis een grote achterstand bij ande re takken van de landbouwbedrijven vergeleken. Het vakmanschap is voor de kweker van groot belang. Helaas worden nu nog veel tulpensoorten ge teeld, die het telen eigenlijk niet waard zijn! Alleen met een goed produkt is de concurrentiepositie veilig. Er zijn al hyacinthen teveel en we zullen weer moeten gaan inkrimpen. Ir. Vlag moest vaststellen, dat door de mechanisatie niet die zorg meer aan het produkt wordt besteed van twintig jaar geleden. De 1500 tot 2000 bollenreizigers noem de hij een te zware last om efficiënte bedrijfsvoering mogelijk te maken. Hierna deed de heer D. Wit een goed woord voor goede toepassing van de mechanisatie. Docent C. A. Gehrels sprak mede namens zijn collega docent Möhlmann. De cursussen duren van 1 oktober tot 1 maart met slechts enige dagen on derbreking tijdens de feestdagen. Ter vergadering werden al 138 cursisten in geschreven en met nog te verwachten inschrijvingen zal met het aantal van 1964 (158) stellig te boven gaan. Fotokunst' rs het onderwerp van een tentoonstelling die „De Ark" wijdt aan de Haagse fotograaf Peter Dullaert. De fotografie kan een creatieve kunst zijn wanneer het zien van het moment, de technische vaardigheid en het werk in de donkere kamer samenspelen om het fotografisch beeld uit te heffen boven de reprodukie van het moment van op name. Peter Dullaert schept in zijn werk de persoonlijke, geïnspireerde at mosfeer die zijn foto's scharen bij de grafische kunst; een verdichting van de werkelijkheid, soms zo nuchter en gewoon dat er nauwelijks van opzet iets blijkt, soms poëtisch en indringend, maar hij weet steeds de boeiende prent te drukken waarbij „het plaatje" bij zaak is. Tot 9 oktober. L.T. (Van onze verslaggevers) AMSTERDAM, ROTTERDAM, 28 sept. De twee comité's die zich kanten tegen toestemming voor het hu welijk van prinses Beatrix met Claus von Amsberg, hebben zich verenigd in een actie, waarbij in eerste instantie handtekeningen worden verzameld. Daarmee wil men by de Staten Gene raal er op aandringen het ontwerp van wet niet te aanvaarden. Het nieuw samengestelde comi té wordt gevormd door enerzijds per sonen achter de open brief van 13 de zer van het landelijk comité van oud- verzetsstrijders 1940-1945, anderzijds personen, behorende tot de onderteke naars en adherenten van het verzoek schrift van 23 dezer aan de Staten Ge neraal. De geschriften hebben, zoals bekend, de zelfde strekking. Het landelijk bestuur dat uit dit nieu we comité is gevormd, wordt geleid door: Prof. dr. D. Wiersma, Leiden als voorzitter; mr. C. L. van Mourik, Am sterdam als vice-voorzitter; mevr. drs. D. I. Eringa, Amsterdam als secreta ris; W. J. Hazenberg, Amsterdam, 2de secretaris; mevr. J. C. van Bysterveld- Muller, Rotterdam, penningmeester; F. A. van der Hoeven, ïfotterdam; Th. Evenwel, Rotterdam. HAARLEM, 27 sept, Byna lieten de dames van Alliance zich de overwin ning op TOGO ontglippen. Een met zeer goed spel verkregen voorsprong van 3-0 met de rust werd met slordig en niet-geïnspireerd spél in de tweede helft maar net-aan als puiitenwinst behouden (3-2). De heren van die club hadden op TOGO 2 wel het initiatief, maar hier was de laatste klap van TOTO de over winning waard, nadat'het spel de gehe le wedstryd aardig gelykop ging. (2-3). De heren van HBS kwamen voor de tweede keer op een gelijkspel uit, nu bij Be Fair (1-1), terwijl de roodgerokte dames van die vereniging bij Amers foort hun eerste nederlaag kregen te slikken. (3-2). De dames van Rood Wit in de promotieklasse kwamen ook tot een nederlaag, hen bezorgd door gast Laren (0-2). En die terugslag na de overwinningen op de eerste wedstrijd dag vorige week maakte ook het Haar lemse Ever Swift mee. De heren moes ten met 1-0 de overwinning laten bij HCG, de dames bogen voor HBS op het Bloemendaalse veld met 2-0. Overige uitslagen: HEREN: Overgangsklasse: AllianceTOGO II 2-3; BMHCHIC 0-0. Promotieklasse; TOGO IIIAlliance II 1-2; Eechtrop—Pinoké 2-4; Strawber riesRandwijk 0-2; Be FairHBS 1-1. 2e klasse: HBS 2—Alliance 3 3-1; HGC 3Ever Swift 1-0; Leiden 3Zandvoort 3-3; Strawberries 2Kraaien 2 1-1; ScheijbeeckEechtrop 2 0-0; Rood Wit- Alkmaar 2 3-2; HIC 2BMHC 3 0-0. 3e klasse: DSHC 7—HBS 4 4-1; Kievi ten 4Ever Swift 2 1-1; BMHC 5—Siseo 3-1; AdelborstenHBS 3 0-2; Eechtrop 3Saxenburgers' 2-3Zandvoort 2Ter riers 1-0; Strawberries 3—BMHC 4 1-2; HBS 5Be Fair 4 0-0; BMHC 6Straw berries-4 1-4 4e klasse: Saxenburgers 2Scheij beeck ,2 4-0; BMHC 7Strawberries 5 0-2; Alkmaar 4—Rood Wit 2 1-3, Dames: PromotieklasseAlliance—TOGO 3-2; VictoriaBDHC 2 4-2; AmersfoortHBS 3-2; Rood WitLaren 0-2. 2e klasse: HBS 2Ever Swift 2-0; BDHC 3—HDM 2 1-2; SCHC 2—Eechtrop 2-0; Amsterdam 2Zandvoort 1-2. 3e klasse: HBS 3Alliance 2 0-6; Rood Wit 2Kieviten 2 1-2; BDHC 5 Strawberries 2 6-jl; ScheijbeeckHBS 4 1-2; BDHC 4Strawberries 3 1-0. 4e klasse: HB§> 5—Alliance 4 1-2; Saxenburgers—Eyër Swift 3 7-1; Rood Wit 3Zandvoort':2,2-0Alliance 3—HBS 6 9-1; Ever Swift ,2Qui Vive 0-1; Alk maar 2Rood Wit 4 7-0. (Van een onzer verslaggevers) LAREN, 2.7 spet. Zaterdagavond hebben zes Gooi se verenigingen het sei zoen van het amateurtoneel in de Singer zaal officieel geopend met de opvoering van fragmenten uit stukken van hun repertoire. Dit gebeurde in het kader van het START-toernooi, een wedstrijd, georganiseerd door het Werkverband Katholiek Amateurtoneel met steun van de dagbladonderneming De Nieuwe Dag waaraan behalve de Gooise gezelschap pen acht Amsterdamse en evenzoveel Haarlemse ensembles deelnemen. Dit was de tweede ronde van de edele strijd; Amsterdam START- te afgelopen dins dag 21 september, Haarlem komt maan dagavond 4 oktober in het geweer. Daar na volgt op een nader bekend te maken datum, plaats en uur een feestelijke prijsuitreiking, waarbij de voorlopige beheerder van een wisselbeker, die nu in het bezit van Amsterdam is, zal worden aangewezen en voorts fraaie geldprijzen, beschikbaar gesteld door bovengenoemd dagbladbedrijf, zullen worden uitgereikt. Ook van de Gooise verenigingen krijgt zeker minstens één gezelschap een prijs van honderd gul den. Over wie die eer te beurt zal val len, kunnen op deze plaats geen voor spellingen verwacht worden omdat dit een zaak is van een alleszins competen te jury, gevormd door de heren Frits Bloemkolk, Gelyn Moulier en Piet Fran sen, zaterdagavond in Laren met de crème de la crème van het amateurto neel uit Amsterdam, Haarlem en 't Gooi aanwezig. Elk deelnemend gewest heeft een ei gen manier van presentatie. Voor een goed begrip worden de te spelen frag menten in het kort bij het publiek inge leid. De Gooiers hadden zich hiervoor verzekerd van de medewerking van Wim Quint, die met zijn bekende bon- hommie, daar een nummer-apart van maakte, zeer ten vermake van vele W. K.A.-leden. Als bibliothecaris van die organisatie, speelde hij nauwelijks ver momd de functionaris, die zijn voorraad uit te lenen stukken niet slechts aan prijst, maar ze ook even voor laat spe len. Grappige, verrassende vondst, die niet naliet de zaal direct in de juiste, ge spannen sfeer van afvyachten-wat-er-ult- de-bus-komt te brengén. Jong Toneel uit Naarden t gón met Felix en Jolande van Hans Nesna in de regie van P. Splint. Een beetje ver van de werkelijkheid afliggend geval over een schrijver, die herrie krijgt met de figuren die hij in zijn boek heeft ge schapen. Als gillertje bedoeld scheen Voorschrift van de dokter, geschreven door ene Kurtz Gordon en gespeeld door de toneelvereniging Blaricum regie T. Claris. Een wel bijzonder dwaze ge neesheer en niet minder vreemde pa tiënten moesten hier voor de lach zor gen. Het lukte ten dele. Daarna gaf re gisseur Louis Smitshuyzen met Kunst en Vriendschap D.I.O. uit Hilversum een fragment uit Heijermans'Schakels. Drie dagen geleden had een deel van het publiek hetzelfde fragment van het Am sterdamse Streven naar Kunst gezien. Een toevallige ongezochte gelegenheid om de prestaties te vergelijken, offici eel uiteraard het werk van de jury. Na de koffie voerde regisseur Jan Muller zjjn Ars et Amicitia uit Hilver sum ten tonele in een fraai geschreven scène uit tussen Eb en vloed van Ben van Eysselsteijn. De costuums uit de tijd van de Franse revolutie waren een welkome afwisseling op het gordijnen toneel. De Schakel uit Bussem onder re gie van Jan van Tilborg bleek een heel mooi stukje van Roland Miller, getitled Bekentenis, ontdekt te hebben. Subtiel spel van een net uit de gevangenis ont slagen vrouw, die door haar man wordt afgehaald, bracht ademloos luisteren van de zaal teweeg. Tenslotte speelde de vereniging Sint Gendsius uit Muiden De zeer beklagenswaardige meneer Cran van Grant en Hervier. Ter gele genheid van de Genesiusdag van het W.K.A. vorige week zondag te Hilver sum hebben wij over dit werkje reeds iets gezegdnaar ons gevoel ging het nu in Laren beter. Regie voerde hier Cock Henneman. Dat was dan de START van 't Gooi. Evenals het vorige jaar tast de strikt eerlijke toeschouwer over de uitslag van het toernooi volkomen in liet ongewisse. Tussen Amsterdam en 't Gooi zijn zater dagavond wel duidelijke niveau-verschil len aan de dag getreden. Nochtans is het niet minder duidelijk, dat de jury genoodzaakt zal zijn met alle facetten rekening te houden. Van de Haarlemse avond heeft thans iedere geïnterres- seerde hoge verwachtingen Wy wensen -uiterst neutraal- alle acht ge zelschappen heel veel succes en de or ganisatoren een volle Stadsschouwburg op 4 oktober. WILLEMSTAD, 28 sept. In de sinds kort luchtgekoelde Statenzaal heeft koningin Juliana gisteren de An tilliaanse volksvertegenv oordigers toe gesproken. De koningin zei onder meer dat in de tien jaar dat zij niet meer op de Antillen is geweest er zeer veel, vooral op economisch gebied is veran derd, maar dat het innerlijk van de Antillen niet is aangetast. De vorstin zei dat het Antilliaanse volk blyk geeft zijn saamhorigheid bewust te zijn en daardoor een element van rust is in een wereld vol controversen en geva ren. Met de kruiser De Zeven Provinciën was het koninklijk paar eerder op de ochtend in Willemstad aangekomen. Daarme; ging een sinds lang gekoes terde wens van de koningin in vervul ling. De vorstin heeft al jarenlang ver langd naar een zonnige zeereis in de azuurblauwe Caribische zee, zo werd HAARLEM, 27 september, In de inter - distrikts - tenniswedstrijden, die ieder jaar tussen de distrikten Amster dam, Noordholland-noord en Haarlem ge houden worden, heeft Haarlem en ook dit is haast traditioneel weer twee nederlagen geleden. In Zaandam waar de wedstrijden werden gehouden, verloor Haarlem met 7-3 van Amsterdam. Een opmerkelijk resultaat boekte Els Borgerding, die in drie sets de nationale jeugdkampioene Judith Salome klopte. Bovendien won Bram Hartevelt zijn sing le en v.d. Brink en Broekers het jongens- dubbel. Van Noordholland-noord werd met 6-4 verloren. Een niet zo slecht resultaat als men in aanmerking neemt dat de Noordhollanders door een 7-3 zege op Amsterdam deze driekamp nog al verrassend wonnen. De gewonnen partijen tegen Noordholland kwamen voor rekening van Eric Verkade, Guus Deibei, Bram Hartevelt de enige die twee partijen won en het dubbel Lily ter MetzNaut Woijers. (Van onze wielermedewerker) HAARLEM, 27 sept. Op het par cours in Schalkwijk hield de Haarlem se Raceclub „Excelsior" zondag de laatste rit van de zomercompetitie. Daarin wisten drie renners een beslis sende voorsprong te nemen by de A- en B-Wassers en van hen was Buus Schouten in de spurt het snelst. A- en B-klasse: 1. B. Schouten, 2. P. Moerkerk, 3. J. Philips, 4. K. Wigchert op 1 ronde, 5. R. Rijbroek. C-klasse: 1. F. Hoogland 2. F. Sweers, 3. G. Sclioone, 4. J. Noordhoek, 5. J. Brands, Th. Krabbendam werd gediskwalifi ceerd, omdat hy niet met de juiste versnelling had gereden. A-jeugd: 1. R. Teeuwen, 2. R. Smit, 3. H. Korenstra, 4. W. Prinsen, 5. J. van Haaster. B- jeugd: 1. G. de Vries, 2. P. Hoogland. VELSEN, 28 september, Het Is be slist voor meer dan één uitleg vatbaar wanneer na het voltrekken van een hu welijk in een stadhuis gespeeld wordt „Auf Wiedersehn". Maar maandag, toen het eerste huwelijk in het nieuwe stad huis werd voltrokken, waren deze klan ken bijzonder zinvol. Het bruidspaar Comelis W. Rus en Lina Ann Verha gen, dat zo lang op dit heugelijke mo ment had gewacht, het zelfs had uitge steld om toch maar deze primeur van het stadhuis te hebben, vertrekt naar de Bahama-eilanden. Vandaar dat orga nist G. Fidder, die hen met de feeste lijke klanken van het Bruidskoor uit Lohengrin had begroet, hen nu deze af scheidsgroet meegaf. Tot weerziens in Velsen. De officiële huwelijksvoltrekking werd verricht door burgemeester mr. J. G. Bührmann, daarbij geassisteerd door de ambtenaar van de burgerlijke stond, de heer G. P. Mathijssen. De burgemees ter bood het bruidspaar na afloop een afbeelding van het stadhuis aan, de het fotoboekje over de gemeente vel sen. In zijn toespraak gaf de Burge meester het bruidspaar de eer de weg voor velen te hebben gebaand door bur gerzaal, via de statietrap n a a r (Je trouwzaal. Beseft daarom, aldus de burgemeester, dat uw huwelijk een voorbeeld moet zijn voor velen die na u zullen komen. Ook een gecalhgrafeerd trouwboekje vormde een bijzondere herinnering aan dit gebeuren. Er bestond van de zijde van het publiek zeer grote belangstelling. Vandaar dat slechts een klein gedeelte kon worden toegelaten tot de dubbele trouwzaal. Het werd voor het bruids paar dus wel in vele opzichten een dag om nooit te vergeten. LONDEN, 28 sept. (AFP) Het Britse vliegdekschip „Eagle" is naar Aden gedirigeerd om daar aan alle eventualiteiten het hoofd te kunnen bie den, zo werd maandag van bevoegde Bntse zyde verklaard. Het schip wordt vergezeld door het fregat „Lowestoft" en twee hulpschepen. De bemanning bestaat uit ruim tweeduizend koppen. De „Eagle" heèft straalvliegtuigen, wentelwieken en „Bucaneer"-toestellen aan boord. Zaterdag ontnam Engeland de rege ring en het parlement van het protecto raat Aden hun grondwettelijke bevoegd heden omdat zy blijken van sympathie toonden voor een bevrijdingsbeweging, die volgens Engeland van buiten af wordt geleid en die verscheidene moor den op Britse functionarissen op haar geweten zou hebben. Zaterdagavond werd door sluipschut ters in Aden op Britse militairen ge schoten. De „beweging voor de Bevrij ding van Zuid-Arabië" heeft inmiddels bekendgemaakt dat zy een openlijke strijd tegen het Britse bestuur zal gaan voeren. Engeland wil Aden voor eind 1968 onafhankelijkheid verlenen. in welingelichte kring vernomen. Eerst tijdens deze reis naar de West kwam het ervan. Eigenlijk was Suriname aan de beurt om het eerst bezocht te wor den, omdat in 1955 de Antillen het eerst met een bezoek werden vereerd. De Surinaamse regering was zo ele gant haar volledige medewerking aan de wens van de koningin te geven. De belangstelling voor het konink lijk bezoek wordt enorm genoemd. Mensen die zich vorige bezoeken van koningin, prins, en de prinsessen Bea trix, Irene en Margriet herinneren geven als hun mening te kennen dat nog nooit zoveel belangstellenden op de been waren in Willemstad. Een andere blijk van belangstelling en genegenheid is dat de gehele zon dag mensen de trappen bestegen van het gouvernementshuis om bloemen af te geven. Dit ging in zulke hoeveelhe den, dat men vreesde er geen plaats meer voor te hebben. In allerijl werd een seintje gegeven aan de leiding van het Piscaderabaaihotel dat in het gou vernementshuis de scepter zwaait over de huishouding. Hoteltafels zorgden voor extra-ruimte. „Anders hadden we de bloemen op straat moeten zetten", werd er gezegd. Maandagmiddag scheidden zich de wegen van prins Bernhard en koningin Juliana. Terwijl de prins een bezoek bracht aan de Antilliaanse verffabriek en het vormingscentrum Ascension van de koninklijke marine, voerde het pro- framma de koningin o.a. langs het t. Elisabeths gasthuis, Casa Cuna „Koningin Juliana" en het zeemanshuis van het Leger des Heils. Het program ma van koningin en prins duurde lan ger dan voorzien was. De duisternis was reeds gevallen toen zij in het gou vernementshuis terugkeerden. CINEMA PALACE. Dagelijks 2, 7 en 9.15 uur: Cat Ballou, 14 jaar. FRANS HALS. Dagelijks 7 en 9.15 uur: Ursus in de vuurvallei, 14 jaar. LIDO. Dagelijks 2, 7 en 9.15 uur: Incident op Cyprus, 18 jaar. LUXOR. Dagelijks 2, 7 en 9.15 uur: Commando's in de vuurlinie, 14 jaar. REMBRANDT. Dagelijks 2. 7 en 9.30 uur: Zorba, de Griek, 18 jaar. ROXY. T.m. woensdag 2.30, 7 en 9.15 uur: Schwarze Nylons, heisse Nachte, 18 jaar. STUDIO. Dagelijks 2.15, 7 en 9.15 uur: Angélique, de markiezin der engelen. 18 Jr. MINERVA. Wo. 8.15 uur: De Kardinaal, 14 jaar. Wo.-midd. 2.30 u.: De jongen uit het wilde westen, alle leeftijden. Dinsdag 28 september. Grote of Sint Bavokerk, 8 uur: Orgelcon cert door Albert de Klerk. Dinsdag 28 september. Stadsschouwburg, 8 uur: Sterhuis Union met „Harvey". Woensdag 29 september Stadsschouwburg ,8 uur: De Haagsch* Comedie met „Er is een moord gepleegd" van Jack Popplewell. Regie: Eric van In- gen. In de hoofdrollen: Ida Waserman, Joris Diels, Anne-Marie Heyligers, Anne Oostveen en Dolf de Vries. Dinsdag 28 september. Minervatheater, 8.15 uur: Eerste avond Wereldreizigersserie 1965. Prof. Dr. M. A. Beek met kleurendia's over „De schatten bij de Dode Zee". Woensdag 29 september Frans Hals Museum, 8 uur: Volksuniver siteit. Th. M. Ruygrok over „het toneel en wij". Concertgebouw, 8 uur: Ch. Aerts thea- terprodukties: „Ensemble National du Sené- gal", dans, muziek en zang uit Afrika. Frans Halsmuseum, (Gr. Heiligland 62J: Permanente tentoonstelling van werken uit de Hollandse, Italiaanse en Franse school de Haarlemse school van de 16e tot en met de 19e eeuw. waaronder Hals' meester werken Dagelijks, behalve zondag geopend van 10 17 uur Cruqulus Museum, Historische stoom machines en grote maquette van Nederland met waterstanden en overzicht overstro mingsramp 1953 Geopend dagelijks van 9 12.30 en 1.30 5 uur Zondags van 1 5 uur Teylersmuseum, Spaame 16: Permanente expositie van schilderjen uit de 19e eeuw en 20ste eeuw. Tekeningen Hollandse, Italiaanse Franse school Fossielen e.d. Dagelijks (behalve zondag en maandag) van 10 17 uur. De eerste zondag van da maand van 13 - 17 uur. Prentencabinet, Groot Heiligland 62: Ex positie van Poolse grafiek van 28 jonge grafici. Tot 26 september Dagelijks van 1 5 uur Zondag van 1 5 uur Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 76: Oude religieuze kunstschilderijen en mid deleeuwse beeldhouwwerken. Geopend van 10 12.30 en 1.30 5 uur (behalve maandag) Zon- en feestdagen van 2 5 uur. Woonhuis Jacobus van Looy, Kleine Hout weg 103 Het voormalige woonhuis van de schilder-schrijver Jacobus van Looy. Ge opend donderdags van 10 12.30 en 13.30 17 uur. Zon- en feestdagen van 2 5 uur. Kunstcentrum „De Ark", Nw Heiligland: Dagelijks van 10 8 uur, dinsdags gesloten. 2e etage: 100 ambachten van Jan Luyken. Dag. (behalve dinsdag) van 8—11.30 uur. T/m 9 oktober: Fototentoonstelling van Dullaert. Linnaeushof, Bennebroek: Openluchtten toonstelling van voorjaars- en zomerbloemen. Tropentuin en minieorso. Geopend dagelijks van 9 18 uur (t/m oktober). Artificia, Binnenweg 95: Tentoonstelling van Kees Okx, grafieken en Arthur Varela, plastieken. Dagelijks van 9.30 6 uur. (t/m 30 september). Museum Het Huls van Looy, Ingang Kam perlaan: Overzichtstentoonstelling van schil derijen, tekeningen en etsen van Sal Meijer, een der Nederlandse ..Naleven" Tot 3 okt. Vishal, Grote Markt: Expositie van druk werken van Hendrik N Werkman „de druk ker van het paradijs" Dagelijks van 10 17 uur. Zondag van 1317 uur t.m. 24 oktober. Kunstzaal „in 't Goede Uur", Korte Hout straat 1: Geopend dagelijks van 10 6 uur en van 812 uur. Maand oktober: Expositie van reistekeningen Poppe Damave. CAMERA Dagelijks 2 en 7.30 uur: Oorlog en vrede, 14 Jaar. LIDO. Dagelijks 2.30, 7 en 9.15 uur: La Pupa, een meisje van plezier, 18 Jaar. LUXOR. Dagelijks 2.30, 7 en 9.15 uur: Ik was een mannelijke sexbom, 18 jaar. STUDIO Dagelijks z.30, 7 en 9.15 uur: Moord aan boord, 14 Jaar. REX. Dagelijks 2.30. 7 en 9.15 uur: Geen service bij de secret service, 14 J. TRIANON. Dagelijks 2.30, 7 en 9.15 uur: Zij waren naakten moesten sterven, 18 Jaar. TENTOONSTELLINGEN: Gem. Museum de „lakenhal" Oude Singel 28. Geopend dagel. van 105 uur. Zondag 15 uur. Tot 1 nov. Universitair Lustrum 1965." „De grafische en Hollandse aquarellen kring". Rijksmuseum voor Volkenkunde, Steen straat 1: „Universi '65". Beeld van het dagelUkse werk van de Leidse Universiteit. Taveerne Tastevin, Beestenmarkt 14: Schildertjenexpositie, aquarellen, etsen en gouaches van C. Nljhoff. Sfeervolle ver- j lichting. Klassieke en folklorische muziek.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 4