In 1924 de keus: werkloos of met vuisten geld verdienen Nauwelijks in gewicht toegenomen Schaakkampioene ziek naar huis Daan Holst tweede in Roemenië Britten geloven maar in één favoriet voor titelEngeland Boksgala van Huizenaar vrij matig Brazilianen 1 tekenden i l a! nieuwe I bokaal I 01e Madsen: boeiend j POPULAIRE MAX VANDAAG ZESTIG JAAR Tips voor Duin digt Dieptepunt Landgoed I Reeds viif landen zeker in Rimet Duitse ex-wereldkampioen in het zwaargewicht bezorgde Joe Louis enige knockout-nederlaag ZORG DAT U ALTIJD ZO WEER OPGEKNAPT BENT! Machfsverfcon Churchill Betty Skelton: vrouw zonder enige angst DINSDAG 28 SEPTEMBER 1965 HAMBURG, 28 sept. Een van de meest populaire Duitse sport mensen aller tijden, de vroegere wereldkampioen in het zwaarge wicht, Max Schmeling is vandaag zestig jaar geworden. Schmeling, die thans als zakenman in Ham burg woont en daar een drank- slijterij leidt, waar ruim tweehon derd mensen werken, is tot nu toe de enige Duitse bokser, wie het gelukt is een wereldtitel te veroveren, en dan nog wel de meest lucratieve, die in het zwaar gewicht. Schmeling heeft zijn po pulariteit in Duitsland niet alleen te danken aan zijn prestaties in de ring maar ook aan zijn beminne lijk optreden en zijn voorbeeldige sportieve houding buiten de boks- sport. iiiiiiiiiiiiiiiuuiiuiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiuiiiuiiiiiiiiiiiiihitiiiiuuiiuiin Max Schmeling en Annie Odra hebben tot hun verdriet geen opvolger. Het huwelijk is na melijk kinderloos gebleven. On danks dat wordt het toch als een van de gelukkigste van Duitsland beschouwd. Wanneer men de thans zestigjarige Schmeling ont moet dan zal men hem stellig niet zijn zestig jaar geven, maar eer der geneigd zijn hem een goede veertiger te noemen. De oud-we reldkampioen dankt dit aan zijn geregelde leven, niet roken, niet drinken (alleen bij grote gelegen heden af en toe een glas cham pagne) en het afwerken van een dagelijks oefenprogramma. Daar door is het Schmeling ook gelukt een gewicht te behouden dat slechts zes kilo hoger ligt dan dat uit zijn bokserstijd. DEN HAAG, 28 sept. Zestien landen slechts zullen worden toe gelaten tot het eindtoernooi om het wereldkampioenschap voetbal, dat in een aantal steden in Engeland van 10 tot en met 31 juli 1966 wordt gehoudem Brazilië, als huidige ti telhouder en Engeland, als organi serend land, hebben zich meer geplaatst. Veertien plaatsen blijven dus over en aangezien ne aantal inschrijvingen vele malen oroter is moet Engeland '66 dus via diverse kwalificatietoernooien „verdiend" worden. De komende v 'f weken gaat dit grootscheepse - ortoernooi een beslissend sta dium in. Meer dan 20 wedstrijden zullen worden gespeeld en daarna zal de stand van zaken ongetwij feld heel wat duidelijker zijn. Ove rigens hebben Argentinië, Uruguay en Mexico zich inmiddels zonder al te veel moeite geplaatst. Vijf lan den staan dus vast: Brazilië, Mexi co. Uruguay, Engeland, Argentinië. ifninmnmimmmmimnimimifmiTmmiiTmnniimmiiTnmiiimnfr De Brazilianen houden dus let terlijk overal rekening mee. Twee maal achter elkaar wereldkampi oen worden is een schitterende prestatie. Maar Italië en Uruguay deden dat al eerder. Nooit echter is in de geschiedenis van het wereld kampioenschap voetbal, die dateert van 1930, een land erin geslaagd een hattrick te verrichten. Ondanks alle optimisme van de Engelsen, die bovendien beweren dat de Euro pese landen het eindtoernooi zul len beheersen, blijft Brazilië de grote favoriet. (Van onze speciale verslaggever) Het heeft de op 28 september 1905 in Klein Luckow (Brandenburg) ge boren Schmeling zeker niet meege- Advertentie zeten in zijn leven. Hij heeft zich op de weg naar het succes eerst in de ring en later in het normale le ven grote opofferingen moeten ge troosten. Wellicht was Schmeling nooit beroepsbokser geworden wan neer in het midden van de jaren twintig de economische toestand in Duitsland beter was geweest. Toen hij in 1924, kort na de grote inflatie voor de keus stond, deel uit te gaan maken van het grote leger werk lozen of met zijn vuisten geld te ver dienen, koos hij het laatste. Op negen tienjarige leeftijd werd hij beroepsbok ser. Twee jaar later was hij reeds Duits kampioen in het halfzwaargewicht en in 1927 Europees kampioen in zijn ge wichtsklasse. Een jaar later werd Schmeling door zijn overwinning op Franz Diener Duits kampioen in het zwaargewicht, waarna hij met zijn ma nager Arthur Buelow zijn geluk in de Verenigde Staten ging zoeken. Op 12 juni 1930 werd Max Schme ling in New York wereldkampioen in het zwaargewicht toen zijn tegen stander, de Amerikaan Jack Sharkey, in de vierde ronde wegens een te lage stoot werd gediskwalificeerd. Dat hij evenwel de ware wereldkampioen was, bewees Schmeling een jaar la- EMMEN, 28 sept. Maandag iS het Danlon-damesschaaktoernooi in Emmen voortgezet met de partijen uit de vierde ronde. De Westlduitse kampioene, mevr. Kinder, moest wegens ziekte de strijd ftaken. Haar partijen 0 punten uit 3 eijn geannuleerd. De uitslagen van de vierde ronde lui den: Heemskerk (N.)Zatoelowskaja (Rusl.) afgebroken; Jovanoci (Joeg.sl.) Ëilek (Hong.) 10; Vreeken (N.)Nico- lau (Roem.) Vi Stand na 4 ronden: 1. Nicolau (Roem.) 2% punt; 2/3. Jovanovic en Lazarevic (beiden Joeg.sl.) 2 punten uit 3 partijen; 4. Zatoelowskaja (Rusl.) 1% 1 afgebr. Uit 3 partijen; 5. Heemskerk (N.) 1 1 afgebr.; 6. Vreeken (N.) 1 uit 3 partijen; 1. Bilek (Hong.) 1 punt. (Van onze paardesportmedewerker) ROTTERDAM, 28 sept. Woensdag middag om twee uur beeft Duindigt de eerste start voor een programma van teven draverijen en twee rennen. Onze voorspellingen zijn: Afrikanenprijs, 1500 m: 1. Enterprise Hollandia. 2. Ernie Rita. 3. Esculaap R. Petuniaprijs, 2140 m: 1. Doliarvogel S. 2- David O II. 3. Dave Fez. Lobeliaprijs, 2140 m: 1. Dartel. 2. Carel Bond W. 3. Double Six II. Compensationprijs, ren 1350 m: 1. Pala dijn. 2. Mambo. 3. Khrislova. Violierprijs, 2000 m: 1. Bento. 2. Zaïta Hanover. 3. Bretteur P. Chrisantprijs, 2100 m, leerling-pikeurs. 1- Claudy Williams. 2. Alexander the Saint. 3. Allouez II. Ooievaarsbekprijs, 2000 m: 1. Dwarskop. 2.Doubles Zoon. 3. Don Camillo. Moonstarprijs, ren 180 m: 1. Cin Cin. 2 Dancing Lady S. 3. Kartou's Last. Leeuwenbekprijs, 2120 m: 1. Anastasia Henover. 2. Zita H. 3. Acrobaat. RED BAND ROOSENDAAL t.er toen hij zijn titel met succes ver dedigde tegen de Amerikaan Young Stribling. In de revanchewedstrijd tegen Sharkey, die in 1932 na veel moeilijkheden eindelijk tot stand kwam, verloor Max zijn wereldtitel d.oor een omstreden nederlaag op punten. In de daarop volgende jaren zat het Schmeling op sportief gebied niet mee. Hjj verloor onder andere van de Amerikanen Max Baer en Steve Ha mas. Dankzij een puntenoverwinning op de Spanjaard Paulino kwam Schmeling echter weer wat in aan zien. In 1936 kreeg hij een kans tegen de toen in opkomst zijnde .Toe Louis. Max greep die kans met beide handen. Na een hijzonder spectaculair gevecht, sloeg Schmeling Louis in de twaalfde ronde knock out. De latere wereld kampioen incasseerde daarmee de eni ge k.o.-nederlaag uit zijn roemrijke carrière. Schmeling werd door zijn in drukwekkende overwinning op Louis weer een kasstuk en twee jaar later kreeg hij was toen al 33 jaar hij opnieuw een kans op een titel gevecht. Joe Louis bleek toen veel te Sterk voor de Zwarte Uhlaan, zoals Schme ling ook wel genoemd werd, en al in de eerste ronde werd de Duitser uitgeteld. Heel Duitsland, dat het gevecht via de radio had gevolgd, treurde om de ne derlaag van Schmeling, die na zijn suc cessen in Amerika, in zijn vaderland als een held werd vereerd. In 1933 was Schmeling gehuwd met de bekende Duitse filmster Annie Odra. Het bleek een bijzonder gelukkig paar en deze omstandigheid heeft ongetwijfeld veel tot de populariteit van Schmeling bijge dragen. Even verstandig als hij bokste, be legde Schmeling het geld dat hij in de ring verdiend had. Van de ruim 300.000 dollar die hij in beide gevechten met Louis had verdiend, kocht hij een groot landgoed in het tegenwoordige Oost- Duitsland, dat echter door de oorlogs handelingen en de verdeling van Duits land verloren ging. In 1941 moest Schmeling in militaire dienst. Hij werd ingelijfd bij de parachutisten. Bij de slag om Kreta raakte hij echter vrij ernstig gewond. Na de oorlog bezat Schmeling geen cent meer. Hij kwam na een afwezigheid van acht jaar in 1947 opnieuw in de ring. Hij won enkele partijen maar een jaar later stopte hij toch definitief. Met het verdiende geld kocht hij een kleine nertsfarm, die echter niet het verwachte rendement afwierp. Hij verkocht zijn boerderij en ging zijn geluk in de drankindustrie beproe ven. Driemaal is scheepsrecht wordt wel eens gezegd. Het spreekwoord kwam uit voor Max. Schmeling is thans een gefortuneerd zakenman. Hij is deelgenoot in verschillende grote Duitse bierbrouwerijen, terwijl hij ook zeer grote belangen heeft in een fabriek in Mainzdie mousserende wijn vroduceert. In Hamburg leidt Max zei, een grot drankslijterij, UlllllllUlllllllllllllllllUllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUllllllllllllllliilllllllilillllillillllHIlllllllilllHlllllllllllilllllHilllllllllllllllllIll) Advertentie Last van reumatische pijnen, spit, verkoudheid, hoofd- en zenuwpijnen of andere pijnen? Dan Togal! Helpt snel en goed. Met Togal is uw stemming altijd zonnig. Weer of geen weer. Bij apoth./drog. TOGAL 0.95; 2.40; 8.88. Max Schmeling (links) wilde per se terug de ring in. Hij Was reeds 43 jaar, maar volgens eigen zeggen nog in uit stekende conditie. Goed, Max Schme ling mocht het dan nog een keertje proberen; tegen de Duitse halfzwaar- gewicht-kampioen Richard Vogt. Max, eens de gekroonde zwaargewicht, leed verlies op punten. Prompt beloofde hij zijn vrouw de handschoenen voortaan slechts als herinneringen te bewaren. waarin tweehonderd werknemers een goede boterham verdienen. Alleen het wagenpark van Schmelings drankzaak telt al enkele tientallen bestelwagens. CLUJ, 28 sept. Maandag is de eerste etappe van de 18de editie van de Scinteia-koers, een zeven etappes te!-! lende wegwedstrijd voor amateur-wiel renners, een van de populairste wieier- evenementen in Roemenië, verreden. Zestig renners uit zeven landen: Oosten rijk, Tsjecho-Slowakije, Oost-Duitsland, Italië, Nederland, Polen en Roemenië, zullen elkaar de eer betwisten. De eerste etappe voerde van Baia Ma re naar Cluj (174 km). Winnaar werd de Pool Gawliczek, die in de eindspurt de Amsterdammer Daan^ Holst en de Oostduitser Dippoldt, die in deze volgor de binnenkwamen, versloeg. Gawliczek liet, evenals de nummers twee en drie een tijd van 4 uur 23 min. 36 sec. voor zich noteren. De Rotterdamse renner Peter Behijnig finishte met 22 seconden achterstand als vijfde. De derde Neder-! landse vertegenwoordiger, Hanny Schou-j ten uit Badhoevedorp, arriveerde met het grote peloton in dezelfde tijd: 4.25.13; als de als tiende geplaatste Tsjech Kou bes. Nederland (groep 5) is ook nog be- Max Schmeling en zijn vrouw, de eens bekende Duitse filmdiva Annie Odra. trokken bij dit gigantisch toernooi. Onze landgenoten moeten de beide wedstrij den tegen Zwitserland (17 oktober in Amsterdam en 14 november in Bern) winnen en eindigen dan op 9 punten. Noord-Ierland heeft nog de niet-gemak- kelijke uitwedstrijd tegen Albanië voor de boeg. Winnen de Noordieren en daar is uiteraard alle kans op dan zal een beslissingswedstrijd noodzakelijk blijken In enkele andere groepen zijn de ver rassingen niet uitgebleven. Tsjechoslowa- kije, finalist in 1962 in Chili, wordt naar alle waarschijnlijkheid gewipt. Portugal is in deze groep nauwelijks van de eind zege af te houden. Ook Spanje is aller minst zeker van een plaatsje bij de elite van het wereldvoetbal. Nadat Syrië zich uit deze groep had teruggetrokken zou een thuis- en uitwedstrijd tussen de Span jaarden en de Ierse Republiek de beslis sing brengen. De Ieren wonnen de eerste wedstrijd met 10 en hebben dus op 27 oktober aan een gelijk spel genoeg voor. een plaats bij de laatste zestien. Italië en Joegoslavië, beide behorende tot de naties waar goed voetbal wordt gespeeld, zijn ook nog niet zeker van de overwinning in hun groep. De Italianen moeten nog tweemaal tegen Schotland spelen. Ook de Joegosl3ven hebben het moeilijk. Hun sensationele 30 neder laag tegen Noorwegen heeft hun taak nog lastiger gemaakt. Na vier wedstrijden hebben zij evenveel punten (6) als Fr-"k- rijk, zodat de ontmoeting in het Pare des Princes op 9 oktober van doorslaggevend belang zal zijn. Eén van de favorieten voor de nieuwe wereldtitel is volgens velen Hongarije. De Magyaren beschikken, met nieuw aanval lend talent als Albert en Bene, over een zeer homogene en goed voetbal spelende ploeg. Zij versloegen met veel vertoon van macht zowel uit als thuis Oostenrijk en behaalden in Oost-Duitsland een verdien stelijk gelijk spel. Intussen is in Engeland het organiseren de land favoriet. Bij de bookmakers in Londen is de situatie momenteel: Enge land, met inbegrip van de nationale coach tegen twee. Vrijwel alle experts in Enge land. met inbergip van de nationale coach Alf Ramsey, zijn er van overtuigd dat hun elftal nauwelijks te kloppen zal zijn. Zij wijzen op voordeel van eigen terrein, van klimaat, van steun van supporters. Maar ook Brazilië, dat de voorberei ding ditmaal weer met een verbluffende ernst heeft genomen, is verre van kans loos. De Brazilianen bewezen met de re sultaten in Rio en tijdens hun Europese trip, toen zij ongeslagen bleven, dat zij volgend jaar in Engeland wederom als een van de belangrijkste kanshebbers starten. Het is er Brazilië veel aan ge legen de Coupe Jules Rimet voor de der de maal en dus definitief te ver overen. De president van de Braziliaanse sport-confederatie, Joao Havelange, heeft al verklaard: „Wanneer wij er in slagen de Coupe Jules Rimet definitief mee naar Brazilië te nemen, zullen wij voor een nieuwe inzet zorgen. Mooier nog dan de huidige. Ik zou het persoonlijk op prijs stellen wanneer deze nieuwe cup ge noemd werd naar Winston Churchill". Huïb le Cocq, de gisteravond zo goed voor de dag gekomen Nederlandse kampioen in het lichtweltergewicht, haalt uit voor een klap. Zijn rivaal Ray Walters (rechts) volgt gespannen Huibs bewegingen. (Van onze speciale verslaggever) ROTTERDAM, 28 sept. Theo Huizenaar, de vergrijsde bokspromo- 'tor, die in de afgelopen jaren, toen. ,^ijn" sport volledig in de put zat, alles heeft gedaan om het boksen meer in de publieke belangstelling te trekken, glunderde gisteravond als een trotse vader, die zijn verloren ge waande zonen met blijdschap terug ziet. In de rokerige Rivièra-hal te Rotterdam stroomden bijna duizend liefhebbers, onder wie vele oud-inge wijden, samen om voor het eerst in het zo veelbelovende seizoen 1965-'66 te genieten van een internationale boksgala. Boksen is, doordat het machtige oog uit Bussum zijn lenzen heeft gericht op de bijzonder interessante wedstrijden, die volgende week maandagavond in de Haagse Dierentuin worden gehouden, op slag in populariteit toegenomen. Daaraan twijfelt nu niemand meer; zeker niet de genen die een etmaal geleden in de Rivièrahal aanwezig waren. Want nadat de beoefening van de bokssport de laatste jaren in toenemende mate op tegensland s'tuitte, blijkt het nu zo te zijn, dat de tv-reportage een voorzichtige erkenning van het boksen in Nederland omsluit. Gisteravond bleek dat al. De grote op komst was zelfs voor Theo Huizenaar een grote verrassing. De vraag is echter of de met het stemgeluid allerminst spaarzame toeschouwers geen spijt van hun „avond je uit" in Blijdorp hebben gehad. Want Huizenaars openingsspektakel heeft niet het gehalte gehaald, dat velen er zich van voorgesteld hadden. Het bokspeil was overwegend van middelmatig ni veau. Het versterkte team van de boks club Huizenaar en de selectie uit drie Engelse disrticten: Devon, Dorsét en Cornwall ontliepen elkaar niet veel in sterkte. Uiteindelijk bleken de overwe gend initiatiefrijkere Britten net iets sterker dan hun Rotterdamse gastheren; 7—5. De beste partij van de avond bokste ongetwijfeld Huib le Cocq. de 26-jarige Oranje-kampioen in het lichtwelterge wicht, die de wens te kennen heeft gege ven prof te worden. Hij bokste tegen de uitgekookte Brit Ray Waters een prima partij. Met gevarieerde stoten, waarvan vooral zijn snelle series indruk maakten, degradeerde de eerzuchtige Rotterdamse rij instructeur zijn rivaal tot een begin neling, voor wie het in de derde ronde, toen de hardslaande Le Cocq Ray Waters aan de rand van een k.o. bracht, maar gelukkig was, dat de arbiter tussenbeiden kwam. Hij staakte de ongelijke strijd. Later in zijn rommelige kleedcabine bleek de ster-van-de-avond heel tevre den met de uitslag. „Dit is de eerste stap op weg naar mijn profcarrière'', ver telde de door littekens getekende Le Cocq, die van het bestuur van de NBB te horen kreeg dat hij voorlopig in drie wedstrijden zijn talenten nog maar eens moest waar maken. „En om aan meteen al met een triomf te starten, is niet gek, hè", lachte hij gelukkig, hoewel hij eigen- Lijk meer tevreden was over het fe:t, dat hij een prima partij achter de rug had. De overige uitslagen luiden: lichtgewicht: Ray Arnott (G.B.) wint door disqualificatie m de eerste ronde van Bram Kloppert; Jimmy Banks (G.B.) w.o.p. van Freek Bandel; Gerard Bok w.o.p. van Sydney Phiiiips (G.B.) Middenge wicht: Arthur Turell (G.B.) won door k.o. in de tweede ronde van Benny Bor: Bob Withers (G.B.) w.o.p. van Frans Gelens; Vedergewicht: Jimmy Isaac (G.B.) wint door opgave in de tweede ronde van Piet v. d. Kerkhof; Zwaar- weltergewicht: Aad Bor w.o.p. van Dave Sta- cey (G.B.); Moris Laine (G.B.) w.o.p. van Leo v. d. Valk; Lichtweltergewicht: Huib le Cocq wint door interventie in de derde ronde van Ray Waters (G.B.); Weltergewicht: Billy Choules (G.B. i w.o.p. van Peet van Tilburg; Halfzwaargewicht: Frans van Heerik w.o.p. van George Gunn (G.B.)"; Zwaargewicht: Bert Nik kelen Kuijper w.o.p. van Dave Chalice (G.B.) BONNEVILLE, 28 sept. - De Ameri kaanse Betty Skelton uit Detroit heeft maandag op de zoutvlakte van Bonne ville in de staat Utah een nieuw snel heidsrecord voor vrouwen te land ge vestigd. Zij bereikte met haar door een straalmotor aangedreven racewagen eer. snelheid van 446,690 km per uur. Het oude snelheidsrecord voor vrouwen stond op naam van Paule Murphy uit Los An geles. die met een eveneens door een straalmotor aangedreven wagen tot een snelheid van 363,634 km per uur was ge komen. Schmeling: eens verstandig bokser, nu kiene zakenman Ole Madsen, Sparta's ster-midvoor, weet zich in ons land best te vermaken. Gisteravond was hij op Huizenaars boksgala. Hier ziet u de Deen (links) in gesprek met Leen Jansen en Sparta's back De Groot. Commentaar van Madsen: ,JZrg boeiend."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 7