Schedel ingeslagen 1 I Zebra D.O.C. VULKAAN TEISTERT FILIPPIJNEN Voorstel en dreigement aan V.N. Godsmoord uit Joden verklaring Kinderwagens hoger tegen uitlaatgas WILSON wil geen overeenkomst met liberale fractie SLANKDRANK Koningin verleent gratie aan Antillianen SPAANSE ZIGEUNERS DANSEN VOOR DE PAUS ICTra Eö3rA 1 iVAl MÊÊIÈmlÈÈÊÈm MORRIS Wateroverlast in Italië: drie doden Regenkleding Loodstarieven 30 procent hoger extra bescherming L J vaji hei n ie ii iv Roof Dichtgenaaid Dezelfde temperatuur de suikervrije Amerikaanse cola Nederlanders in trek bij Duitse meisjes ACTIE TEGEN ROULETTESPELEN GECOÖRDINEERD EXTRA EXTRA EXtRA WOENSDAG 29 SEPTEMBER 1965 89sfe JAARGANG No. 32164 AMSTERDAM, 29 sept. De 30-jarige Britse filmregisseur Claude Berkely, die sinds maan dag 20 september in Amsterdam werd vermist, blijkt te zijn ver moord. Gistermorgen werd zijn stoffelijk overschot, gewikkeld in een bruin dekzeil uit het Amster dam-Rijnkanaal opgevist ter hoog te van het riviertje de Gaasp in de gemeente Weesperkarspel. Zijn schede] bleek met een hard voor werp te zijn ingeslagen. Het lijk werd door vrienden en kennissen van Berkely herkend. k s Terwijl een reusachtige stof- en rookwolk nog ten hemel stijgt waaruit blijkt, dat de vulkaan Taal nog steeds in werking is, spoeden bewoners van het be dreigde gebied op de Phïlippij- nen zich met hun bezittingen naar veiliger oorden. De ramp heeft vele honderden slacht offers geëist. SPECIAALZAAK VOOR DAMES EN HEREN -A_ D /n de Clementinazaal ten Vati- cane voerden dinsdagmiddag Spaanse zigeuners voor de Paus het dansprogramma uit, dat zondagmiddag had moeten plaatsvinden, maar toen wegens de regen niet kon door gaan. Violen, gitaren en castagnetten begeleidden de dansen, die een bijbelse parabel over de gast vrijheid uitbeeldden. De Paus die zichtbaar van het gébodene genoot, begroette de uitvoeren den allen persoonlijk. Rechts voor de Paus geknield hun leider Luisillo. toffees motoroiM RA BA CHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cent per millimeter- hoogte Omroepers 20 cent per millimeter. ABONNEMENTSPRIJS 80 cent per week 3,45 per maand, 10,30 per kwartaal. Hoofdredacteur: Albert Welling. Kantoren HAARLEM: Smedestraat 5, telefoon 215 43. BEVERWIJK: Groenelaan 3, telefoon 2 47 90. IJMUIDEN: Leeuweriklaan 30, telef. 57 90. AMSTERDAM: Nwe Zijds Voorburgwal 65, telef. 22 13 55. VERMISTE BRIT DOOD UIT KANAAL OPGEHAALD (Van een onzer verslaggevers) Dr. J. Zeldenrust heeft inmiddels sectie verricht. De voornaamste con clusies daaruit zijn dat Berkely is vermoord door een enorme klap met f 7/ De deskundigen buigen zich weer eens nadenkend over de problematiek van het „zebrapad". In West-Duitsland heeft dit een grote opruiming tot ge volg gehad, in ons land is men nog Iets bedachtzamer. Nu zijn alle geleer den het er wel over eens, dat het ze brapad bepaald niet de meest ideale oplossing is om voetgangers een veilige oversteek te garanderen. De zebra's veroorzaken veel misverstanden en daardoor ongelukken. Maar zolang de werkelijk ideale oplossing niet ge vonden is, zullen wij het er toch mee moeten doen. Intussen kunnen de des kundigen zich beraden over grotere beveiliging door nog meer verkeers- opvoeding en nog betere bescherming van de zebrapaden, met name in de omgeving van scholen. Wie dagelijks de vaak nogal pri mitieve manier van doen om en nabij de zebrapaden gadeslaat, kan er niet onder uit, dat het aantal mogelijkhe den om op het zebrapad veiligheid te garanderen echt nog niet is uitgeput, Vele concilievaders maken een dank baar gebruik van de diensten van het DOC, het Nederlandse Documen tatiecentrum van het concilie. Dit cen trum geeft in vele talen een uitvoe rige documentatie over de onderwer pen die in het concilie aan de orde zijn. Het centrum is actief en actueel en voorziet op onnavolgbare wijze in de behoefte aan achtergrondmateriaal. Het centrum geniet dan ook interna tionale erkenning. De Italiaanse bisschoppen zullen echter geen gebruik meer maken van de diensten van het centrum. De Italiaanse bisschopsconferentie heeft aldus beslist. Na het misbruik dat de Italiaanse pers en niet op eigen initiatief gemaakt heeft van de jongste pause lijke encycliek om de Nederlandse ka tholieken te verketteren, treft deze maatregel dubbel pijnlijk. Waarom toch dit afschuwelijk wantrouwen? Het is zo in strijd met de sfeer, die men op deze laatste zitting van het concilie zou mogen verwachten. een hard voorwerp op zijn hoofd en dat het lichaam al enkele dagen in het water moet hebben gelegen, Hiermee is de Amsterdamse politie opnieuw binnen korte tijd voor een lu guber moord-mysterie geplaatst. De koffermoord is vastgelopen. Ook deze moordzaak opent nog weinig perspec tief op een spoedige oplossing. Het in zeildoek verpakte stoffelijk overschot werd gistermorgen toeval lig ontdekt door de bemanning van een Rijkswaterstaatbootje. Dit boot je, de „Zeeburg", voer op het Am sterdam-Rijnkanaal om een schip te begeleiden. De bemanning zag iets drijven in het water, maar voerde eerst de opdracht uit. Later keerde men naar het drijvende voorwerp te rug. Pas toen constateerde men dat het de afmetingen van een mens had. Er staken twee voeten uit. De rijks politie van Weesperkarspel werd ge waarschuwd. Het pak, dat stevig was dichtgesjord met een plastic waslijn, werd achter de boot aan naar de begraafplaats van Weesperkarspel gesleept, die aan het water ligt. Inmiddels was uit Amster dam de officier van justitie, mr. J. E. Vriesema gearriveerd. Het wachten was op de met spoed gealarmeerde dr. Zeldenrust uit Den Haag, patho loog-anatoom, die de sectie zou ver richten. Deze sectie vond plaats in het mortuarium op de begraafplaats Drie mond in Weesperkarspel. Vrijwel on middellijk stond vast dat hier sprake was van moord. De hoofdinspecteur A. M. Koppejan van het Amsterdam se politiebureau J. D. Meijerplein, die belast was met de opsporing van de vermiste Brit, herkende het stoffelijk overschot aan de hand van foto's. Het in het water gevonden pakket was verzwaard. De vermoorde Brit was normaal gekleed. Op zijn lichaam werden_ geld noch papieren aangetrof fen. Hij moet die echter bij zich heb ben gehad op het moment dat hij voor het laatst zijn woning aan de Schippersgracht in Amsterdam verliet op maandag 20 september. De vermissing van het geld zou kunnen wijzen op roof, maar de vermissing van de pa pieren zou kunnen betekenen dat de moordenaar bang was voor identifica tie. Dat hij het pakket heeft verzwaard zou ook daarop kunnen wijzen. Hij moet de hoop hebben gehad dat het stoffelijk overschot naar de bodem van het kanaal zou zakken. Het politie-apparaat werkt inmiddels op volle toeren. De hoofdinspecteur A. M. Koppejan heeft de leiding van het onderzoek. Hij wordt bijgestaan door vier rechercheurs en de rijkspolitie uit Weesperkarspel. Belangrijke tips zijn nog niet binnengekomen. De Britse filmregisseur was onge huwd. Hij woonde al vijf jaar in Am sterdam. Voor die tijd heeft hij in Lairo gewerkt. In de hoofdstad was "erkely werkzaam bij de Oscar-film- produktiemaatschappij N.V., die recla mefilms en documentaires maakt. Maandagavond 20 september had men hem nog bij zijn wagen gezien vo?r, studio aan de Brouwers gracht. yijf dagen later werd zijn opsporing door de hoofdstedelijke po- '?.le verz°cht. Zijn wagen werd toen u» rv, y^stelijke onderdoorgang van u .aa' Station aangetroffen, dik len 6r St°f en v0SeMitwerpse- De wagen stond op een normale plaats geparkeerd. Men acht het on aannemelijk dat de regisseur zijn wagen bij het station heeft gepar keerd en per trein daarna is verder gereisd, b.v naar Bussum of Hilver sum. Berkely had een hekel aan treinreizen. De politie kan nog onmogelijk zeg gen waar Berkely is vermoord. Het kan evenals in het geval Kameda in Amsterdam maar ook elders zijn ge beurd. Het stoffelijk overschot kan per wagen naar het Amsterdam-Rijn kanaal zijn vervoerd. Het feit dat het in een dichtgenaaid bruin dekzeil was verpakt doet vermoeden dat de daders mogelijk gezocht moeten wor den in scheepvaartkringen. Het zijn echter slechts gissingen. Berkely stond bekend als een bemin nelijk man. Het onderzoek wordt be moeilijkt door het feit dat de Brit zeer veel vrienden had. Met sommigen zon hij abnormale betrekkingen hebben on derhouden. Bérkely was kort voor zijn vermissing juist teruggekeerd van een weinig fortuinlijke filmreportagereis naar de Nederlandse inzending op de technisch chemische tentoonstelling in Moskou. Pakistan voor VN- macht in Kasjmir VATICAANSTAD, 28 sept. (KNP) - Binnenkort zal de verklaring over de niet-christenen en de Joden aan de Con- cilie-vaders worden uitgereikt. Naar het KNP uit goede bron verneemt is uit de nieuwe tekst het woord „Godsmoord" geschrapt en is daarvoor in de plaats een omschrijving gekomen, die wei beT vredigend zou zijn. Het is nog niet be kend hoe die omschrijving luidt. ROME, 29 sept. (AFP. Rtr) In vele streken van Italië ondervindt men overlast van het water tengevolge van hevige regenval. De overstromingen hebben aan drie personen tot dusver het leven gekost. Brommen zonder plaatje kost f 150 (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 28 sept. Bromfiet sers, die op 1 maart van het volgend jaar niet op de voorgeschreven ma nier hun verzekeringsplaat op de brom fiets zullen hebben bevestigd, riskeren een boete van 150 gulden. Met eenzelfde boete kunnen zij worden gestraft die hun vrijstelling plaat niet hebben aangebracht. Vrij stellingsplaten worden uitgereikt aan gemoedsbezwaarden, die vrijgesteld zijn van de verzekeringsplicht, en aan bestuurders van bromfietsen die aan de staat toebehoren. Een recent onderzoek, ingesteld door de vereniging van automobiel-assura deuren, heeft uitgewezen, dat inmiddels voor 1,4 miljoen bromfietsers een W.A. verzekering afgesloten is. Dat betekent, dat vrijwel alle bromfietsers hebben voldaan aan de sedert 1 januari 1965 bestaande wettelijke verplcihting. Ver zekerde bromfietsers ontvangen hun plaatjes automatisch van de verzeke ringsmaatschappijen. Vrijstellingsplaat jes worden van rijkswege verstrekt. UTRECHT, 29 sept. Op de vak beurs „Het Kind" alhier valt het de bezoekers dit jaar op, dat alle fabri kanten van kindervervoermiddelen hun wandel- en kinderwagens minstens vijf tien centimeter hoger hebben gemaakt dan vorig jaar. Deze „verhoging" is niet zomaar een modesnufje: de. fabri kanten zijn er vooral toe overgegaan, omdat op een wetenschappelijk congres in Duitsland is uitgemaakt, dat de ba- bies en kleuters in lage wagens te veel uitlaatgassen van auto's inademen- (Advertentie) Barteljorisstr., Haarlem, tel. 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telef. (020) 22 35 96 - Amsterdam partijcongres labour (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 29 sept. De Britse pre mier, Harold Wilson, hield gisteren een rede van 70 minuten, dit hem een ovatie bezorgde van de jaarvergade ring van zijn partij en die de zeker heid verhoogde, dat de rebellen onder zijn partijgenoten, zowel rechts als links, zich kalm zullen houden, ondanks de schromelijke wijze waarop de re gering tekort is geschoten in het na leven van haar socialistische beloften tijdens de verkiezingscampagne van een jaar geleden. Wilson gaf in zUn. rede het met grote spanning verbeide antwoord op de kardinale vraag of Labour bereid is een overeenkomst te sluiten met de tien liberale leden in het Lager huis om aldus de precaire regerings meerderheid althans voor enige tijd veilig te stellen. Wilson wees gisteren deze koehandel van de hand. Hij wil de graag liberale steun aanvaarden voor de maatregelen van de regering, indien de liberalen zich met deze maatregelen konden verenigen. Doch ofschoon hij vastbesloten was om zijn regeringsmandaat uit te voeren, zal hij er niet voor terugschrikken, in dien de eventuele tegenstand van de liberalen hem hiertoe dwong, nieu we algemene verkiezingen uit te schrijven. Wilsons rede, die vele fraaie belaf ten inhield voor de luisterrijke toe komst van Groot-Brittannië onder een Labour-regering, deed eerder denken aan een rede in een verkiezingscampag ne dan aan een speech die thuishoort op een jaarvergadering van een poli tieke partij. Waar de rede geen ant woord op gaf was de vraag of nieuwe algemene verkiezingen in het verschiet zijn en de situatie blijft zoals zij was. Met andere woorden: Wilson blijft zich op zijn oude standpunt stellen dal het zijn taak en die van de regering is om voort te gaan met regeren, on geacht de geringe omvang van zijn meerderheid. Verwachting geldig tot donderdagavond: (opgemaakt 11.15 uur) Veranderlijke bewolking met plaat selijk een bui. Overwegend matige wind uit zuidelijke richtingen. Wei nig verandering in temperatuur. DONDERDAG: zon: 6.39-18.20 maan: 13.11-20.53 (Advertentie) secco (MINDER DAN 1 CALORIE] VAN ROYAL CROWN COLA WILLEMSTAD, 29 sept. Koningin Juliana heeft gisteren toen zij een ver gadering van de Antilliaanse regering voorzat, een landsbesluit getekend waarin zij 142 gedetineerden gratie verleende. Door de gratieverlening ko men 47 personen op vrije voeten en komen 75 veroordeelden, die nog gede tineerd zijn, in aanmerking voor straf vermindering of kwijtschelding. 's Middags onthulde de koningin een gedenkplaat ter gelegenheid van de aanvang van de bouw van de Cura- caose schouwburg. Het luchtgekoelde culturele centrum zal plaats bieden aan achthonderd bezoekers. Het ge bouw is begroot op 1,1 miljoen Ant. guldens. Prins Bernhard legde de eer ste steen voor het Hiltonhotel aan de Piscaderabaai. Het 200-kamer-hotel zal circa twaalf miljoen Ant. guldens gaan kosten. Tijdens de bouw is er direct werk voor driehonderd arbeiders en in direct voor eenzelfde aantal. Wanneer het project opgeleverd is zal het aan 240 man werk verschaffen. Het konink lijk paar bracht ook een bezoek aan de Shell-raffinaderij HEERLEN, 29 sept. Volgens ge gevens van het bureau voor de statis tiek van Noordrijnland-Westfalen zijn de Nederlanders en Italianen de meest gevraagde huwelijkskandidaten van Duitse meisjes. Van de 6700 huwelij ken die in 1964 tussen Duitsers en bui tenlanders werden gesloten was de bruidegom in 478 gevallen Nederlan der. Verder waren er 763 Italianen, waarna de Oostenrijkers volgden met 389. Ook bij de mannelijke Duitsers was Nederland bijzonder in trek. In 1964 trouwden 989 Duitsers namelijk met een Nederlands meisje. NEW VORK, 29 sept. (Rtr.) Pa kistan heeft in de Algemene Verga dering der Verenigde Naties de terug trekking van Indische en Pakistaanse militairen uit Kasjmir voorgesteld. Mi nister Bhoetto van Pakistan zei. dat een dergelijke maatregel gepaard dien de te gaan aan het stationeren van een \"N-strijdmacht in dit omstreden ge bied, als voorbereiding voor een volks stemming onder toezicht van de Ver enigde Naties. Deze vredesmacht zon volgens Bhoetto uit Afrikaanse, Azia tische en Latijnsamerikaanse nntin- genten moeten worden samengesteld. De Pakistaanse minister van buiten landse zaken oefende scherpe kritiek op „het falen van de volkerenoi gani- satie bij de totstandbrenging van ee.i oplossing voor het al achttien jaai ou de geschil om Kasjmir" en hij uitte op nieuw het dreigement dat Pakistan de Verenigde Naties de rug zal toekeren als zij er niet spoedig in slagen als nog een regeling te vinden. Hij biacht hulde aan communistisch-China en In donesië voor hun „belangeloze steun." (UPI) Indië deelde dinsdag in New Vork mee dat het zijn troepen zal te rugtrekken, zoals dit door de Veilig heidsraad is geëist, wanneer Pakistan „wordt gedwongen het bestand te eer biedigen." De Indische ambassadeur bij de volkerenorganisatie heeft een en an der namens zijn regering schriftelijk meegedeeld aan secretaris-generaal Oe Thant in antwoord op een verzoek sche ma's en plannen in te dienen ten aan zien van een terugtrekking van de strijdkrachten. Ambassadeur Parthasarathl zegt in het schrijven dat een dergelijke terug trekking moet worden gecoördineerd en gesynchroniseerd met de terugtrek king van de geregelde en ongeregelde Pakistaanse troepen die, aldus Indië. als eersten over de bestandslijn in Kasjmir zijn getrokken. In de Indische brief wordt tensiotte de suggestie gedaan dat Thant de VN- waamemers of speciale vertegen woordigers naar zowei Indië ais Pa kistan stuurt om het vraagstuk van de terugtrekking der strijdkrachten te be spreken. (Advertentie/ niet duur wel heerlijk DEN HAAG, 29 september De loodsgeldtarieven in alle Nederlandse havens en in de Belgische haven» aan de Westerschelde en het Ka naal van Terneuzen worden met plus minus dertig procent verhoogd. Dit zal in twee etappes geschieden: een verhoging van plusminus vijftien pro cent met ingang van 1 oktober en een verhoging met een zelfde percentage per 1 april 1966. Bovendien zal met mgang van 1 ok tober een eenmalige verhoging plaats vinden van het tarief van een loods- reis. Deze verhogingen, die in overeen stemming met de Belgische regering tot stand zijn gekomen, zijn noodzake lijk gebleken in verband met de sterk gestegen exploitatiekosten. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 29 sept. De vijf pro cureurs-generaal in den lande zijn na samenspraak tot een gecoördineerde actie overgegaan tegen de roulette-ach- tige spelen die in veel plaatsen flore ren. Er is in verscheidene gevallen al proces-verbaal opgemaakt. Of het tot een succesvolle justitiële vervolging zal komen moet nog worden afge wacht. Van belang is in deze, hoe de Hoge Raad binnenkort arrest zal wij zen in de zaak tegen de Zandvoortse hotelhouder die het Satumespel heeft geëxploiteerd en deswege in Amster dam werd veroordeeld na eerst in Haarlem te zjjn vrijgesproken. (Advertentie)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 1