VS schijnt politiek te willen wijzigen Acht jaar cel voor Haarlemse kerstmoord Indië: Geen plebisciet in Kasjmir HOFNAR Pravda valt uit tegen James Bond UITGERUST! Moord Berkeley op dood spoor Filmdirecteur weer vrij na verhoor Overtredingen bij parkeermeters na 1 november contant VN moeten toegeven dat zij zich inzake Korea toen vergist hebben55 KONINGIN SPREEKT STATEN ANTILLEN TOE Vleeswaren- fabriek voor ton opgelicht Provo's voor de balie Enige regen Hochhuths tweede stuk uitgesteld 1000 frank boete voor belediging van De Gaulle PRINSES CHRISTINA NEEMT GITAARLES Uitgeslapen? néén... DRAKAGEL cfavcoiaded/umfc Drie chauffeurs gearresteerd „Scharnierende vangrail" blijkt succesvol MIJ MAAR PEKING, 30 sept. (AFP) „Communistisch China staat niet alleen gereed om het hoofd te bie den aan een Amerikaanse aanval, maar het wenst zelfs dat die aan val morgen komt", zo heeft de Chinese minister van buitenlandse zaken maarschalk Tsjen-ji woens dag op een persconferentie in Pe king verklaard. Hij zei dat „een krachtmeting tussen het Ameri kaanse imperialisme en China buitengewoon voordelig zal zijn, omdat daardoor geheel China zal worden verenigd." In Willemstad, op Curagao heeft koningin Juliana de Statenleden van de Nederlandse Antillen tijdens een bijzondere zitting toegesproken. UITSLUITEND TABAK Dit is hoofdinspecteur Koppejan van het bureau J. D. Meijerplein in Amsterdam die het onderzoek leidt in de moord op de Britse filmregisseur Claude Berkeley. Op een persconferentie toonde de heer Koppejan een van de twee bakstenen waarmee het lichaam van de Brit verzwaard was. DONDERDAG 30 SEPTEMBER 1965 89ste JAARGANG No. 32165 MAARSCHALK TSJEN-JI Tientallen baardige en "langharige provo's verdrongen zich vanmorgen op de trappen van het gerechtsgebouw aan de hoofdstedelijke Prinsengracht. Enigen van hen moesten voor de politierechter verschijnen om zich te verantwoorden voor hun aandeel in de relletjes van zaterdagavond. De publieke tribune was geheel gevuld met nieuwsgierige kwasi-anarchisten. De politie moest heel wat dringers uit de ingang weren. niet duur wei heerlijk In antwoord op een vraag over de verhouding tussen de V.N. en Peking zei de Chinese minister, dat commu nistisch China alleen op vier voorwaar den bereid is tot de volkerenorganisatie toe te treden. In de eerste plaats zouden de vertegenwoordigers van Formosa moeten verdwijnen. Daarnaast zou ech ter de resolutie van 1950, waarin com munistisch China als „aanvaller" in Korea werd veroordeeld, moeten wor den ingetrokken. In een nieuwe resolu tie zou moeten worden erkend, dat de V.N. zich destijds hebben vergist. Ten slotte zou het Handvest van de V.N. volledig moeten worden herzien. Inmiddels is de regering-Johnson be gonnen aan de bestudering van een moge lijke wijziging in haar politiek tegen over Kood-China. De befaamde Engelse journalist Alistair Cooke meent in een artikel in „The Guardian" een eerste aanwijzing in die richting te zien in een toespraak, die Arthur Goldberg tot de Algemene Vergadering van de Verenig de Naties heeft gehouden. Hij opperde daarin de mogelijkheid, dat „bevoegde deskundigen uit vele landen zouden wor den uitgenodigd bepaalde installaties in de Amerikaanse staat Montana te ko men bezoeken". Het gaat om installaties die in staat zijn om ondergrondse ont ploffingen, waar ook ter wereld, te re gistreren. Goldberg vertelde weliswaar niet welke landen zouden worden uitge nodigd, maar een van Goldbergs ver trouwensmannen deelde mee, dat China welkom zou zijn. Het vermoeden lijkt gerechtvaar digd, dat er in het Witte Huis op dit ogenblik wordt gewerkt aan een ver andering van de politiek jegens Chi na, dat nu eenmaal een grootmacht in wording is en dat er ook geen twjjfel aan laat bestaan, dat het er naar streeft in Azië almachtig te worden. Lang geleden verkeerde Amerika nog in de gelukkige omstandigheid, dat het een meerderheid van vier tegen één om China uit de Verenigde Naties te weren praktisch kon dicteren. Maar met de toelating van steeds meer jon ge onafhankelijke Afrikaanse en Aziati sche staten zijn de gelederen van hen, die China nu al jarenlang boycotten, verzwakt. De stemming in 1963 resul teerde nog in een uitslag van 57-41 in het nadeel van China. Een vertrouwe lijke opiniepeiling onder de verschillen de delegaties, door het Witte Huis aan gemoedigd, toont aan dat de stemmen dit jaar wel eens zouden kunnen staken (50-50). Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. tot vrijdagavond opgemaakt te 11.15 uur). Half tot zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen enige regen. Zwakke tot matige veranderlijke wind, weinig verandering in temperatuur. VRIJDAG: Zon: 6.40—18.18 Maan: 14.18—21.32 HAMBURG, 30 sept. Het tweede toneelstuk van de Duitse schrijver Rolf Hochhuth, auteur van „Der Stellvertre- ter", zal niet voor februari 1966 beschik baar zijn, zo heeft zijn uitgever, Roh- wolt, medegedeeld. Erwin Piscator, die het dit seizoen in zijn Freie Volksbühne op het repertoire had staan, heeft het dientengevolge uitgesteld. Dit tweede stuk draagt de titel „Der Auftraggeber." Het houdt zich bezig met de bomaanvallen op de burgerbe volking tijdens de tweede wereldoorlog tegen de achtergrond van de onder gang van de stad Dresden. Een recentere peiling van de menin gen, verricht na China's taktiek van uitdaging bij de grens met Sikkim, gaf geen bevestiging van de hoop van som mige adviseurs van het Witte Huis, dat veel kleine Aziatische en Afrikaanse landen voldoende geschrokken zouden zijn om zich alsnog tegen China's toela ting te verzetten. Integendeel, hoewel veel van die landen China's houding tegenover Indië openlijk verachten, handhaven zij toch hun eigen relaties met de Chinezen en ook hun vrees voor de toekomst. Hun argument is, dat Chi na in de politieke geografie van de aarde een grote plaats inneemt en dat, hoe verderfelijk de plannen van China op nucleair en ander gebied ook mo gen zijn, er toch met het in quaran taine houden van China binnen zijn eigen grenzen niets te bereiken valt. HAARLEM, 30 sept. De Haar lemse rechtbank heeft vanmorgen de achttienjarige Haarlemmers R. K. en G. R„ die op kerstavond van het vo rig jaar de Haarlemse koopman Arie Bom om het leven brachten en hem beroofden, conform de eis veroordeeld tot elk acht jaar gevangenisstraf en terbeschikkingstelling van de regering. De rechtbank overwoog, dat al te lange gevangenisstraffen voor jeugdige personen de verdachten waren bij het plegen van hun roofmoord zeven tien jaar niet wenselijk is, maar dat het in dit geval voor de veiligheid van de maatschappij niet verantwoord is de verdachten in een niet-gesloten inrich ting te plaatsen. LONDEN, 30 sept. (UPI) De Indi sche minister van buitenlandse zaken, Sardar Swaran Sing, heeft de bereid heid van zijn land kenbaar gemaakt het bestand van de Verenigde Naties te „bevestigen", maar er de nadruk op gelegd dat Indië niet zal instemmen met welk plebisciet dan ook voor het volk van Kasjmir. Sing, op weg naar New York, zei op een persconferentie te Londen: „Nu het bestand er is zijn wn bereid om samen te werken met de VN, teneinde een plan uit te werken voor de terug trekking van de troepen Volgens Sing heeft het volk van Kas3mir in on miskenbare bewoordingen duidelijk ge maakt geen genoegen te nemen met het recht dat Pakistan zich aanmatigt zich met hen te bemoeien. PARIJS, 30 sept. (UPI) De beken de Franse auteur Jacques Perret is met 1.000 frank beboet wegens beledi- ging van president De Gaulle in zijn boek „Le vilain temps". Sinds De Gaulle in 1958 aan de .nacht kwam zijn meer dan 200 auteurs en uitgevers be boet wegens anti-gaullistische geschrif ten. (Advertentie) MOSKOU, 30 sept. (UPI) Het communistische partijblad „Pravda" heeft zijn zwaarste geschut in stelling gebracht tegen James Bond, de fictie ve held van wijlen Ian Fleming. Het blad gaf wijlen president Ken nedy de schuld van de James-Bondra- ge door geheim agent 007 eens „mijn favoriete held" te hebben genoemd. Voorts werd een aanduiding gegeven dat Kennedy's moordenaar, Lee Har vey Oswald, wellicht door de penne- vruchten van Fleming was aangesto ken. Hoewel de films van James Bond niet in Rusland zijn vertoond en ook wel nooit vertoond zullen worden, hebben de boeken over de geheim agent een zekere ondergrondse populariteit gekre gen onder Russische studenten en intel lectuelen waarschijnlijk de reden waarom een aanval op dp persoon van Bond nodig werd geacht. Comrrtentator Joeri Zjoekov van de „Pravda" schreef dat Fleming dood is, „maar het is voor James Bond on mogelijk om te sterven, omdat zjj die met de bedoeling om te doden naar Vietnam en de Dominicaanse Republiek worden gezonden, van zijn artistieke arbeid leren." UTRECHT, 30 september De musicus Julien Coco, die op een flat op het Kanaleneiland woont en die be kendheid heeft gekregen door optreden o.a. voor de televisie, zal prinses Chris tina gitaarles geven. De 41-jarige musicus, die op de An tillen werd geboren en nu verbonden is aan het Utrechts Stedelijk Orkest, was door paleis Soestdijk benaderd zonder direct te weten wat de bedoeling was. Gistermiddag vervoegde de prinses zich aan zijn woning voor de eerste les. Samen zullen zij wel uitzoeken in welk genre muziek zij zich wil ontwikkelen. De heer Coco heeft eerst zich zelf gi taar spelen geleerd, later kreeg hij een beurs voor het conservatorium in Am sterdam. Daar heeft hij ook bas en piano gestudeerd. Hij speelde o.a. in het Surinaams orkest van Max Woiski en in het Kunstmaand Orkest onder leiding van Anton Kersjes. Advertentie) DE „HARDE" MATRAS MET ALLE COMFORT VAN EEN „ZACHTE" (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, 30 sept. Ook in het tweede moordmysterie, waarmee de Amsterdamse politie binnen vrfj korte tijd is geconfronteerd, is men op dood spoor geraakt. Tenminste zo drukte gis teravond de hoofd-inspecteur A. M. Koppejan het uit, die de leiding heeft bij dit onderzoek. Gistermiddag nog leek, althans voor de buitenwereld, de zaak rond te zijn, toen de vroegere werkgever van de vermoorde Bril. de 45-jarige directeur van de Oscar Film productie Maatschappij u.v. in Amster dam in verzekerde bewaring werd ge steld. De man was 's nachts van zijn bed gelicht, en de gehele dag al ver hoord. Toen om drie uur 's middags de wettelijke termijn van vasthouding afliep, werd hij in verzekerde bewa ring gesteld omdat men hem nog een paar vragen wilde stellen. De hoofdin specteur Koppejan noemde dat zelfs een arrestatie, maar nauwelijks twee uur later stond de man weer buiten, vr'j. Het onderzoek had te weinig opgele verd om hem vast te houden. De politie was deze filmdiiecteur uitvoerig gaan verhoren, omdat hij een afspraak had met Claude Berk ley op de avond dat deze spoorloos verdween, maandag 20 september. Vrienden van Berkeley wisten te ver tellen dat de Brit een conflict had met deze man, die tot voor kort zijn werkgever was. Dat conflict zou gaan over een bedrag van circa 3.000 gulden dat Berkeley nog van de Os car Filmmaatschappij tegoed had. Onder meer zou men hem nog een maand salaris (circa duizend gulden) schuldig zijn. Maandagavond 20 september had Ber keley om acht uur een afspraak bij zijn vroegere werkgever in het kan toor van de Oscar Filmmaatschappij aan de Weesperzijde. Hij kwam daar niet opdagen. Dat althans is de lezing van de directeur van de filmmaat schappij. Berkeley zou die avond een paar maal hebben opgebeld met de mededeling dat hij werd opgehouden en dat hij later kwam. Om acht uur zou hij hebben gebeld, dat hij om tien uur kwam en om tien uur zou hij opnieuw hebben gebeld dat het nog wel een uur later zou worden. Nog steeds vol gens de lezing van de filmdirecteur zou Berkeley in deze telefoon-gesprek- ken niet hebben meegedeeld waardoor hij werd opgehouden. Vrijdag zal de Brit worden begraven op de Joods-Portugese begraafplaats in Ouderkerk aan de Amstel. Berkeley (Advertentie) Een verrukkelijke chocoladedronk me» slechts 1% vet. Fris en pittig van smaak. Tosti lest de dorst, is lekker luchtig en eerbiedigt de slonke lijn! was Jood. Zijn zuster en moeder zijn inmiddels naar Amsterdam gevlogen. De moeder van de Brit die aan een hartkwaal lijdt, is er nog niet over in gelicht dat haai zoon werd vermoord. Zij denkt aan een verkeersongeluk. De manier waarop men /icn van Berkeley heeft ontdaan zou erop kun nen wijzen dat hij binnenshuis of op een schip moet zijn vermoord Het bruine dekzeil waarin het stoffelijk overschot werd verpakt is namelijk met een grote zorgvuldigheid dicht genaaid, met de z.g. marreiknoop. Het dekzeil zelf heeft volstrekt niets voor het onderzoek opgeleverd. Er werden geen tekens of cijfers op aan getroffen, ook uit de pïastiekoorden waarmee het pak nogal stuntelig met grote knopen was dichtgebonden kan niets worden afgeleid. Tegenslag dus in het eerste onderzoek van de Amsterdamse politie. Feiten ont- Vervolg op pagina 7) DEN HAAG, 30 sept. Met ingang van I november kunnen overtredingen van plaatselijke verordeningen betref fende het parkeren bij parkeermeters worden afgedaan door transactie in handen van de politie. Bevoegd tot snelle afdoening van de overtredingen zijn niet aileen ae ge wone politieambtenaren, maar ook ds als parkeerwachter optredende onbezol digde ambtenaren van rijks on ge meentepolitie. Krachtens net besluit transactie in handen der politie 1959 dienen deze onbezoldigde ambtenaren van politie uiterlijk als parkeerwach ter kenbaar te zijn. iipiunr lia ADI EHcniF rniiRAirr --- ilLUWt nAAnLuiloUii lUUiïANI Hoofdredacteur: Albert Welling. Kantoren HAARLEM; Smedestraat 5, telefoon 215 43. BEVERWIJK: Groenelaan 3, telefoon 2 47 90. IJMUIDEN: Leeuweriklaan 30, telef. 57 90. AMSTERDAM: Nwe Zijds Voorburgwal 65, telef. 22 13 55. PEKING STELT VIER EISEN TOELATING VN (Van onze correspondent) LEIDEN, 30 sept. Drie chauffeurs van de yleeswarenfabriek L. J. Per soon in Lisse en een grossier in vlees waren in Leidschendam zijn gisteren gearresteerd op verdenking van lang durige verduistering ten nadele van de vleeswarenfabriek. De buit van de vier mannen bedraagt ruim honderdduizend gulden. Het is niet onwaarschijnlijk dat nog meer arrestaties zullen volgen. De vier verdachten zijn inmiddels voorge leid voor de officier van justitie in Haarlem. Zij zijn in het Huis van Be waring ingesloten. In de afgelopen drie jaar hebben de drie chauffeurs zeer nauw met elkaar samengewerkt. De gearresteerden, twee 25-jarigen uit Leiden en Lisse, en een dertigjarige uit Hillegom, laadden tel kens veel meer vracht op hun wagens dan de verzendbrieven aangaven. De- ze, hoeveelheden verkochten zij in ver- scmllende plaatsen in ons land. Daar voor had het drietal een serie hande jaren, die er aantrekkelijke prijzen voor boden. De grootste afnemer van - de gesolen goederen was de Leidschen- damse grossier. In hoeverre andore afnemers hierbij zijn betrokken gaat de rijkspolitie van Lisse momenteel na. ,je zaak is aan het licht gekomen toen onlangs een nieuwe chauffeur in dienst trad bil het bedrqf die de ïirectie inlichtte over malversaties. (Advertentie) AMSTERDAM, 30 sept. Rijkswa terstaat neemt proeven met een nieuw type middenberm-beveiliging, dat bestaat uit een z.g. „scharnie rende vangrail Bij de experimenten van de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid op de Vlasakkers is gebleken, dat dit type geleide-rail een hoge mate van vei ligheid kan waarborgen. Dit vertelde de directeur van de Stichting, jr. E. Asmussen, gisteren op de in het RAl- gebouw gehouden studie-dag. Men was het er al over eens, dat de constructies flexibeler moesten zijn dan de z.g. Amerikaanse raii. Toen voor het eerst de „scharnierende vangrail" werd beproefd, waren de resultaten zo gunstig, dat de auto op een heel andere plek terechtkwam dan werd verwacht en tegen de came ra-tank botste. Het onderzoek naar de middenbermbeveiliging is nog niet af gelopen, maar uit de films blijkt dui delijk, welke voordelen de scharnie rende constructies bieden. Het is niet bekend, of dit type rail veel duurder is dan de normaal-gangbare rail. In dit stadium, aldus ir. Nap van Rijks waterstaat, doet dat er ook niet zo veel toe.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 1