- SYSTEEM TOCH NIET ZONDER BEZWAAR BEETLE-wedstrijden Zwarte kevers op de ZWERVERS geven in geordende welvaartslanden veel problemen Ierland gaat maatregelen treffen tegen criminaliteit Camera's werpen in Liverpool dam op Commando's INPONESIE WILQEEH HOROSCOPEN NEER IN DE PEPS Populair Sprietlengte verschil 2 oktober 1965 2 PLUS m (Van een verslaggever) LIVERPOOL, stad aan de Mersey. Geboorteplaats van de beat- muziek, de merseybeat. De Liverpoolse Cavern Club is het Mekka van de langharige Engelse jeugd. Honderden drom men naar dit heiligdom of naar één van de andere ontelbare kelders waar de opzwepende ritmen worden gespeeld. Sociologen hebben erop gewezen dat Liverpool de stad is die als geen ander te kampen heeft met de jeugdcriminaliteit. Men vroeg zich af, of er een verband bestond tussen deze, jeugdcriminaliteit en het, feit dat juist hier de wilde beatmuziek ontstond van Beatles, Gerry and the Pacemakers en The Blue Geans, om maar de meest bekende van de honderden Liverpoolse gitaarbands te noemen. Liverpool heeft ruim 700.000 inwoners. In 1964 werden er 30.307 ernstige misdrijven geregistreerd, dubbel zoveel als het jaar daarvoor. Tienduizend inbraken, vijfhonderd geweld plegingen. Het stemde tot nadenken. hopt', pé sterren zeiden me, pat ik een luchtreis zou rmi (Van een verslaggever) DE Engelsen zijn fanatieke ra cers, zoals we allemaal wel weten. Of het auto's zijn, paarden of hazewinden, ze sluiten met vuur hun weddenschappen en bevolken met duizenden de renbanen. Maar het bericht dat ze aan de overkant van onze Noord zee zelfs hardloopwedstrijden voor Beetjes hebben zal menigeen met hoofdschudden aanhoren. (Mis schien zijn er zelfs mensen die zich afvragen wat beroemde tie nerzangers te rennen hebben, maar die hebben er niet aan ge dacht dat de 4 welig gelokte beat- boys hun naam zó BEATLES schrijven). Maar goed, de Britten hebben dus racende beetles, ofwel kevers. Televisie nieuw doeltreffend wapen tegen de misdaad TM Rechts op deze foto een televisiecamera gericht op een plein in Liverpool, waar zich nogal eens onregelmatigheden plegen voor te doen. Opvallend was dat het grootste aan tal diefstallen en aanrandingen voorkwam in een gebied dat grenst aan de Mersey, waar de Queenswaytunnel de beide oevers verbindt. Zonder uitstel moesten er sterke maatregelen worden getroffen om de snelle toename van vooral misda digheden tegen te gaan. De politie ricbjtte een speciale afde ling op van honderd agenten, zowel man nen als vrouwen, de zogenaamde "com mando-patrouille" Liverpool is voor deze gelegenheid in zeven districten verdeeld. De meeste aandacht wordt natuurlijk ge richt op het gebied bij de Queensway tunnel. De cammando patrouille bestaat uit jonge mensen, die nauwgezet geselec teerd zijn voor hun moeilijke taak. De plannen van de Liverpoolse poli tie gingen echter veel verder. Na proeven met closed-circuit-ftelevisie ging men ertoe over camera's te plaatsen op strategische punten in de stad. De televisiebeelden komen op controle-apparaten die onafgebroken worden bestudeerd. De leden van de commando-patrouille begeven zich zoveel mogelijk onder het oog van de camera's. Ze hebben allemaal een kleine draagbare radio bij zich, waar mee ze de gehele tijd in contact staan met him collega's. Door middel van een grootscheepse publiciteitsactie werd het publiek met het nieuwe opsporingsmedium bekend gemaakit. Het doel was tweedelig. In de eerste plaats om de wetsovertreders al bij voorbaat aan het schrikken te krijgen, en in de tweede plaats om me dewerking en vertrouwen van het pu bliek te krijgen. Uitdrukkelijk werd er op gewezen, dat het systeem nooit wordt toegepast bij onlusten in de ha ven, stakingen bij bedrijven enzovoort Bij het vaststellen van de plaatsen waar de camera's zouden worden opgesteld, bleek het noodzakelijk om zo hoog mo gelijke posten te kiezen, van waaruit grote panorama's in het oog gehouden kunnen worden. De meeste camera's kwamen hier door op particulier terrein te staan. De eigenaars toonden zich vrijwel unaniem bereid om mee te helpen aan de nieuwe opsporingsmogelijkheden. Het is te vens de bedoeling om he(t systeem zono dig te gebruiken bij het regelen van het verkeer en bij het in goede banen daar van leiden bij speciale gebeurtenissen zoals sportwedstrijden. Nu in Liverpool enige ervaring is op gedaan met het wakend oog der came ra's kan zonder meer geconstateerd worden, dat de resultaten de verwach tingen ver hebben overtroffen. Het sys teem is een doorslaand succes gewor den. Voor de eerste keer in vele jaren heeft men niet alleen de gestadige groei van misdaden weten te stuiten, maar zelfs aanzienlijk kunnen reduceren. Over de eerste zeven maanden van dit jaar is in vergelijking met de over eenkomende periode van 1964 de mis- Een rechercheur geeft draadloos aan- j hij wijzingen aan agenten op straat, nadat I op het scherm een overtreding heeft gesignaleerd. ,Het is in elk geval de meest originele ontvluchtingspoging die we in jaren hebben meegemaakt!" De man op deze tekening ziet meer sterretjes dan hij ooit aan het uitspansel heeft waargenomen. Scherp ook üw waarnemingsvermogen en probeer de vijf verschillen tussen beide tekeningen te ontdekken. Oplossing elders op deze pagina. We hebben een van de Beetle-clubs opgezocht op de avond van een belang rijke draverij. In onze binnenzak had den we een luciferdoosje met luchtgaat- jes, waarin snuivend een kakkerlak op en neer dribbelde. Volledig in concen tratie was het diertje, want we hadden hem op een harde wedstrijd voorbereid. Maar helaas, wedstrijdleider Nobby Hall zei onvermurwbaar: „Dit dier mag niet meedoen. We moeten onze sport zuiver houden. Kakkerlakken worden niet toe gelaten tot de baan. De enige deelne mers zijn Engelse zwarte kevers". On ze kakkerlak kreeg dè vrijheid en blij huppelde hij weg. Voordat de wedstrijd begon vertelde de officiële starter George Wheeler ons nog even snel dat de keverrace steeds populairder wordt. Dat komt mede door het beestje zelf, zei George. „Kevers zijn intelligent, ze houden van een spel letje en zijn sportief. Waarom zouden de mensen opgewonden raken over de paardenrennen als kevers veel interes- Na het startschot bleek dat er deze keer geen recordtijd inzat. De beestjes wurm den maar een beetje rond en toonden niet de minste behoefte om aan de an dere kant van de baan te komen. Maar na een paar aanmoedigende kreten van santer zijn. Als je weet hoe, kunnen ze ook getraind worden, met name onze zwarte kevers." De renbaan ls precies één yard (91 cm.) lang en voor een kevertje is dat een behoorlijke afstand. De baan is een beetje ruw van oppervlak, zodat de deel nemers niet kunnen slippen. De wanden daarentegen zijn met opzet spiegelglad gemaakt. Want soms zijn er kevers die er uit willen en de gladheid brengt de deserteurs snel van hun voornemen af. Ze vallen dan weer op de baan en moe ten verder. Een grote zilveren beker was die avond de inzet van het grote keverge vecht. Eerst werden de dravers aan een nauwkeurige inspectie ondierwor pen. Nobby Hall, de expert, belastte zich daarmee. Niemand meer dan zes pootjes? Dan maar de namen noteren van elke kever. Toen de race begon rekten de toe schouwers, die een flinke entreeprijs had den moeten betalen, hun halzen, want soms hebben ze er zo'n zin in dat de race in 'n paar seconden achter de rug is. de managers rekten ze de voelsprieten en zetten al hun loten in beweging. Flit send snel galoppeerden ze naar de fi nish, waar de atletische kever John Franklin met een sprietlengte zijn con currenten versloeg en zo voor zijn baas Jim Miller de prijs won. Per avond zijn er maximaal twaalf van dergelijke wedstrijden. „We willen de dieren niet te veel vermoeien," zei de wedstrijdleider, „dat zou onmense lijk zijn." ;U3A3Ü ai afpmais {33J0UI nas pjaqfi-iA -SJ3d 3Il3SlS3U0pUJ 3p UlO pSaOA -33301 si eijxa aip 'map ap uaAoq Z31SU3A jaq m iftds uaa -pascal -33 s\ anap ap jajqao sinzsSiua aip '„jaifiuisun" ap itba putuj ap ■puanoioS si aaSei jaaA uaSujuaq -al aap uaa do aip 'Amoqa3ajuB.ni iaq u«A annul ap uba jueqjapuo ap 'idool saapuu sjai uiae uaa uba apuia }aq ubb aip INI "ft11 'Z ■aeeiaqa|Aiaaaais uadaoAiaS uaiinq ibbu ap uba aoo iaq I :uajjaa}aq [azznduaqai ap u| uajnoj jftA aa (door Donal O'Higgins) HET sociale geweten van Ierland is wakker ge schud en een poging zal gedaan worden om een eeu wenoud overblijfsel uit de tijd van de hongersnood, het probleem van de zwervers, te doen verdwijnen. Op het ogenblik zijn er nog ongeveer 6000 mensen in Ierland die geen vaste woon- of verblijf plaats hebben. Het probleem stamt uit het midden van de 19e eeuw toen, na het misluk ken van de aardappeloogst, hele volksstammen de Ierse wegen bevolkten op zoek naar voedsel. Om dit pro bleem te bestrijden heeft de Ierse regering de blikken ge wend tot Europa. Men hoopte hier inspiratie voor een op lossing te vinden doch vond slechts onverschilligheid. In de meeste Europese landen stelt men zich ermee tevre den de zwervers beperkingen op te leggen zoals de ver plicht gestelde identiteits kaart, beperking van bewe gingsvrijheid, politie-onder- zoek en jaarlijkse registratie. De zwervers of ze nu ketellappers, zigeuners of hoe dan ook genoemd worden zyn groter in aantal dan al gemeen gedacht wordt. In B'rankrijk zijn er ongeveer 60.000, in Nederland 20.000, Finland heeft er 2000, Enge land 100.000. Hongarije gaf zelfs als officieel cijfer 200.000 De Verenigde Staten tellen op het ogenblik nog twee mil joen zwervers en ook Spanje, West-Duitsland, Portugal, Italië, België en Turkije heb ben met het zwerverspro bleem te kampen. Volgens de Ierse autoritei ten is in Nederland de kwes tie nog het beste aangepakt. De zigeuners e.d. staan in Ierland bekend als asociaal en vijanden der gemeenschap. Landeigenaren vinden hen een plaag. Plaatselijke pogin gen van de overheid om kam pen met scholen en kerken voor de zwervers in te rich ten zijn alle afgestuit op he vig verzet. De Ierse overheid is echter vastbesloten een eind te ma ken aan de problemen. „Dit kan alleen mogelijk gemaakt worden door openbare voor lichting", aldus een rege ringswoordvoerder. De Ierse zwerver is een interessante mengeling van tegenstellin gen. Zij vormen geen „staat in de staat". De zwerver is lid van een patriarchale ge meenschap. Het ouderlijk ge zag is groot en het hoofd van de familie oefent een grote macht uit over vele, ook ver- verwijderde, familieleden. Sommigen beweren af te stammen van de Ierse pach ters die door de Engelsen van hun land beroofd werden, an deren zeggen af te stammen van de reizende koop- en handwerkslieden die eeuwen geleden door het land trok ken. De mening, die echter het meeste opgeld doet, is dat de hongersnood en de strenge Engelse wetten vele families tot zwervers hebben gemaakt De Ierse regering wil ech ter verder gaan dan alleen maar het oprichten van kam pen, waar de bewoners nog gescheiden van de burgers leven. De zwervers moeten opgenomen worden in de Matschappij en dezelfde welvaart genieten als de le den van die maatschappij. Maar wat denkt de zwerver hier zelf allemaal van? „We zijn bereid samen te leven met de burgers als we een behoorlijke leefruimte krij gen", zo gaf er een desge vraagd ten antwoord. „In ieder geval voor de winter", voegde hij er na enig naden ken aan toe. Liverpool leert echter, dat de mogelijk heden nog veel groter zijn. Men zal bij toepassing hiervan echter moeten oppassen de grens, waarbinnen ieders vrijheid onaangetast moet blijven, niet te overschrijden. Anders gaat het be denkelijk de kant uit van de „Grote Broer" uit George Orwells toekomst beeld, anno 1984. daad in het algemeen afgenomen met 26 pet, diefstallen uit auto's met 41 pet, inbraken met 21 pet. Het aantal arres taties daarentegen nam toe met liefst 63 pet. In ons land wordt van het closed-ci- cuit-systeem hier en daar al gebruik ge maakt voor het in goede banen leiden van het verkeer. Het experiment in

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 22