Achttienduizend agenten voor bewaking van Paus Scherpschutters op daken van strategische gebouwen Meisje wurgt stiefvader Publiek van provo 's nu gewaarschuwd Barkeeper verborg weggelopen meisjes Terreur drank zuchtige man beu Voorwaardelijke straffen na Spui-rel WBËSm CONTROLE VAN „HAATGROEPEN" VRIJDAG 1 OKTOBER 1965 "Vroeger werd bij ons alleen in de woonkamer gestookt. Elke winter opnieuw kwamen wij (leef)ruimte te kort, want alles kroop bij elkaar in het éne warme vertrek. Maar dat is nu voorgoed voorbij. Wij hebben de DRUgasar ontdekt!" "Dank zij DRUgasar en het goedkope aardgas hebben wij deze winter kamers extra want DRUgasar kan elk vertrek heel voordelig verwarmen - óók kamers zonder schoorsteen. Begin zoals wij met een DRUgasar in een vertrek, en breid later geleidelijk uit. Dan is tenslotte Uw hele huis zoals bij centrale verwarming behaaglijk verwarmd-voor minder geld. Bovendien kunt U bij verhuizing de DRUgasars meenemen naar Uw nieuwe woning!" DRUgasar geeft gemak: geen onderhoud, geen stof, geen opslag van brandstof. Aansteken door één druk op de knop! DRUgasar spaart geld: verwarm alleen als het nodig is en profiteer van het voordelige aardgas. DRUgasar is mooi van vorm en kleur; hij hóórt bij mensen-van-nu. Er zijn acht typen DRUgasar, afgestemd op eikformaat vertrek - woonkamer, keuken, badkamer, slaapkamer, kinderkamer, werkvertrek. Uw vakhandelaar adviseert u graag; hij heeft een mooie kleurenfolder voor u.* I m ZORGELOOS OVER OP till# en anders stuurt DRU u graag zo'n folder toe IKONINKLIJKE FABRIEKEN DIEPENBROCK REIGERS N.V. ULFTI 119,50 129,- 147,50 149,75 i iavjrxi^A \j "ELKE WINTER WAS ONS HUIS TE KLEIN" "TOT WIJ DE DRU ONTDEKTEN" UKUgasar type 2000 (laag) - Nom Belasting 8000 kcal/u Alm. 131 cm breed, 53 cm hoog, 32 cm diep GASVERWARMING - -v.--vT'-v. NEW VORK, 30 sept. (UPI) recher cheurs van de New Yorkse politie, die een mogelijke aanslag op Paus Paulus VI door als geestelijken vermomde anti religieuze fanatici willen voorkomen, hebben aan leveranciers van priesterkle ding gevraagd verdachte bestellingen te rapporteren. Rechercheurs van de FBI en ae. Sow Yorkse gemeentepolitie kam men 4*- archieven uit op zoek naar psy- chopathen en andere potentiële lastpak ken om hen voor de duur van s pausen bezoek onder controle te hebben. De hoofdcommissaris van de New Yorkse politie Vincent l,. Broderick, vertelde gisteren dat alle politiedien sten samenwerken bij het opsporen van anti-katholieke leden van „haatgroe- pen". Tijdens het bezoek van de Paus zullen niet minder dan 18.000 ge- uniformeerde en niet-geüniformeerde agenten en rechercheurs op de been zijn. Gisteren hebben agenten de route van 38 kilometer geïnspecteerd, die de Paus in een auto met een snelheid van negen tien kilometer per uur zal afleggen op de weg van Kennedy Airport naar de St. Patrickskathedraal. De agenten let ten vooral op punten waar een even tuele moordenaar zich zou kunnen ver stoppen, gebouwen met zicht op de route inbegrepen. Broderick zei dat de politie niet zou aarzelen toegangen en uitgangen van gebouwen af te sluiten ,,in gevallen waarin we dat raadzaam achten". Op bepaalde strategisch gelegen da ken zullen scherpschutters van de New- Yorkse politie worden geposteerd Alle gebouwen, die door de Paus zullen wor den betreden, en de panden eromheen, zullen vlak tevoren worden geïnspec teerd. Boven de stoet auto's met de Paus zullen helicopters vliegen. In de stoet en elders zal de politie uitgebreid gebruik maken van communicatiemid delen over twee kanalen. Op Kennedy Airport is de aankomst van de Paus gerepeteerd. Na zijn aan komst zullen alle vluchten een kwar tier langer worden opgehouden, tot het ogenblik waarop de Paus m de auto stapt voor de rit naar Manhattan. Inmiddels zijn alle kaarten voor de Pausmis in het Yankeestadion uitgege ven. Er kunnen 90.000 mensen in. Er waren 250.000 verzoeken om kaarten ontvangen. Tijdens de H. Mis zal de Paus de 'mi wm 9toffer. 1 f f. Mantel in uni bouclé met zijden strik. Kleuren: zwart, bottle en bruin Modern mantelkostuum in een Sherlock-Holmes ruit. 2 rij-knoops model. Kleuren: groen-bruin en bruin-zwart Gedistingeerd mantelkostuum van kamgaren-serge, afgebiesd met satijn, met nerts-bisam afgebiesde kraag, strakke rok. Kleuren: grijs met zwarte nerts aqua met bruine nerts bruin met bruine nerts Ook deze mantel van kamgaren-bouclé, met leuke nerts-murmel sjaalkraag, is van de bekende Wieringa-kwaliteit. Kleuren: zwart, bottle en bruin. Haarlem, Grote Houtstraat 112 Amersfoort, Apeldoorn, Arnhem, Hilversum, Zwolle BRUSSEL, 30 sept. (UPI) Een ïn Wageningen geboren achttienjarig meis je heeft in het Brusselse Anderlecht haar Algerijnse stiefvader met een kous ge wurgd en zich daarna bij de politie aan gegeven. Het meisje woonde met haar moe der, stiefvader, twee jongere broertjes en een zusje op een drie-kamer flat in de Morwaustraat, waarheen de fami lie in augustus verhuisd was. uit Char leroi. De stiefvader, Sellami Milhoud, was daar als mijnwerker met pensioen gegaan. In de vroege ochtenduren van woens dag kwam zij op het politiebureau en vroeg naar de commissaris. In enkele zinnen vertelde zij hem dat zij haar stief vader vermoord had, omdat zij niet lan ger kon verdragen dat deze zijn gezin mishandelde. De politie constateerde, dat de man dinsdagavond stomdronken thuis was ge komen, zoals de laatste tijd veel was voorgekomen. Toen hij zwaaiend de trap opkwam, had de moeder zich met haar kleine kinderen angstig verscholen, wetend dat er weer klappen zouden vallen. De man had zich bovendien al eens aan de doch ter, een grote blonde verschijning ver grepen. Toen hij op het bed viel om zijn roes uit te slapen, nam het meisje van haar kousen en sloeg die om zijn keel. Zo wurgde zij hem en holde vervolgens naar hel politiebureau om zichzelf aan te geven. Zij was een zenuwinzinking na bij. Het meisje staat in de huurt zeer gunstig bekend. Israël Gisteravond zijn bij een schermutseling in de Negev-woesttjn twee Arabische ..infiltranten" gedood. (AFP). Heilige Communie uitreiken aan zes jongens en zes meisjes van verschillen de werelddelen. De kinderen zyn ge kozen uit gezinnen van VN-pers- neels- leden. De Misgebeden zullen worden j;<-zegd in de vijf voertalen van de VN: Engels, Frans, Spaans, Russisch en Chinees Aan de deelnemers zal worden gevraagd het Onze Vader mee te bidden in hun eigen taal. (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 1 okt. Van de tien jongelui die hier In de nacht van zater dag op zondag bij de ongeregeldheden op het Spui werden gearresteerd, zijn gisteren veroordeeld tot voorwaar delijke gevangenisstraffen van veer tien dagen, met een proeftijd van drie jaar, en boetes van 25 gulden. De twee anderen werden vrijgesproken, omdat niet is komen vast te staan, dat zij het driemaal gegeven bevel van de politie om zich te verwijderen konden verstaan. Deze vonnissen en vrijspraken van de politierechter waren conform de eisen van de officier van justitie, op de opge legde boetes na. De officier had tegen alle acht 50 gulden geëist. De politierechter legde er de nadruk op, dat deze snelle berechting vooral bedoeld was als waarschuwing tegen nieuwe ongeregeldheden rondom het Amsterdamse Lieverdje en als middel om meer bekendheid te geven aan ar tikel 186 van het wetboek van straf recht, dat inhoudt dat iedereen straf baar is, die zich bij orde verstorende volksoplopen niet verwijdert, nadat de politie daartoe drie maal bevel heeft gegeven. Dit geldt gelijkelijk voor ini tiatiefnemers van „happenings" en ge wone belangstellenden. „Het moet uit zijn met ongeregeldheden als op het Spui", zei hij „Iedereen, ook een toe vallige voorbijganger, moet weten, dat hij gevaar loopt opgepakt te worden, als hij zich bij dergelijke samenscho lingen ophoudt". bewegingsvrijheid van voorbijgangers belemmeren, en meent nog, omdat zij een bron kunnen zijn voor andere excessen en misdrijven: belediging van de politie, vernieling en geweldpleging. „Er wordt hier maatschappelijke onrust bevorderd", zei hij, „onrust die uitgebuit kan worden door mensen die op relletjes belust zijn" Een van de verdachten, een 19-jarige kunstschilder, die enige tijd geleden met nog twee happening-enthousiasten een onderhoud had met de Amsterdamse hoofdcommissaris van politie, kwalifi ceerde de happennings als een cultureel gebeuren zonder politieke bijbedoelingen. Zijn raadsman zei. dat men onderscheid dient te maken tussen gewelddadige no- zemrellen, zoals zich in Osdorp, Rotter dam en Den Haag hebben voorgedaan, en de bijeenkomsten van de provo's, die volgens hem te vergelijken zijn met bijvoorbeeld de vreedzame demonstran ten die op het Londense Trafalgar Square op straat gaan liggen. Hij haalde kranten artikelen aan, waarin de provo's jongens genoemd worden „die merken in wat voor rommelige situatie de wereld ver zeild geraakt is" en een uitspraak van staatssecretaris Egas, dat de provo's niet misdadig zijn en hongeren naar gemeen schap. Deze raadsman stelde verder de vraag, de toepassing van art. 186 die zater dagnacht niet wat overhaast werd ge hanteerd, en merkte op, dat dit artikel vooral nadelig is voor mensen die bjj een volksoploop in de eerste rij staan en niet vlug genoeg weg kunnen en voor hen op wie de politie het speciaal voorzien heeft, zoals volgens hem in dit geval op zijn cliënt. De politierechter zei hierover, dat uit de verklaringen van de agenten geble ken is, dat wie die zaterdagnacht weg wilde van het Spui, ook weg kon. Hij merkte voorts op, dat het niet zijn be doeling was speciaal de provo's te tref fen. Iedereen, ook het gewone publiek, dient te weten, dat dergelijke ordever storingen niet geduld worden. Er moet voor eens en voor goed een mnd aan gemaakt worden. „Het is al te gek." zei hij, „dat de Amsterdamse overheid, die zoveel belangrijke zaken te behandelen heeft, zoveel tijd moet besteden aan on geregeldheden als deze." De officier van justitie zei in zjjn re quisitoir, dat het „een droevig en zielig gezicht" is, dat veel volwassenen in Am sterdam zich op zaterdagavond naar het Spul reppen om van een rel te genieten. Dit publiek, zei hy, Is nu gewaarschuwd. De politie heeft zich zaterdagnacht be wust beperkt tot enkele arrestaties van mensen die zjj meende te herkennen als initiatiefnemers van de ordeverstoring, de toekomst zal zonder onderscheid ook worden opgetreden tegen de mensen die zich ervoor lenen voor de provo's op te treden als „door hen zo zeer gewenst klankbord en publiek". De langdurige rechtszitting werd door geen enkel provi-cerend incident ver stoord. De tien verdachten, op één na in gewone burgerkledij, voerden ter verde diging aan, dat zij gearresteerd waren, voordat zij weg hadden kunnen komen, toen die bewuste zaterdagnacht even na middernacht een poltiewagen met luid spreker het Spui kwam oprijden en drie maal het bevel weerklonk zjch te ver wijderen. Eén van hen, ver 19-jarige monteur, gaf toe, dat hij toen geroepen had: „Ik blijf staan. Ik wil wei eens met een politiewagen meegaan" maar, zo zei hij nu: „Ik zei het in een moment van onbedachtzaamheid. Ik zie nu wel in, dat ik had moeten weggaan en dat ik me niet met die happenings had moeten in laten. Ik was alleen nieuwsgierig, maar nu weet ik, dat het een zoodje achterlijk gedoe was." Andere verdachten verklaarden, dat zij zich aangetrokken voelden tot de idealen van Jasper Groot veld. De politie rechter deed veel moeite hen tot een nauwkeurige omschrijving - hu die idea len te brengen, maar hij kwam niet vee] meer aan de weet, dan dat deze idealen gericht zijn tegen verslaving aan het roken. Sommige zeiden, dat zij zich vaak onvrij voelen en dat de „happenings" bij het Lieverdje een middel zijn om los te komen. De politierechter wees hen erop, dat het doel van de maatschappe lijke ordening in Nederland juist is iedere burger vrij te laten zijn, maar dan op zo'n wijze, dat niet de veiligheid van iemand anders erdoor in gevaar komt. Volgens hem verstoren ongeregeld heden als op het Spui de openbare orde, allereerst omdat zij het verkeer en de AMSTERDAM, 30 sept. De recht bank te Amsterdam heeft vanochtend de 21-jarige barkeeper A. K. uit de hoofd stad conform de eis van de officier van justitie tot een gevangenisstraf van drie maanden veroordeeld, waarvan twee voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. K. stond terecht wegens ont trekking van twee minderjarige meis jes aan het wettig gezag. Zijn 24-jarige echtgenote kreeg voor hetzelfde feit een maand voorwaardelijk. Tegen haar was een maand voorwaar delijk en een boete van 100,- geëist. In december vorig jaar waren de meisjes, de 17-jarige Grietje de B. en de even oude Joke B. weggelopen uit een gesticht in Groningen. De bar keeper had ter zitting verklaard dat hij hen onderdak had verschaft omdat hij „uit hoofde van zijn beroep" wist aan welke gevaren de meisjes bloot stonden. Hoewel beide verdachten van hun vlucht uit het tehuis op de hoogte waren, hadden zij de kinderpolitie niet gewaarschuwd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 6