Regering belooft meer vrijheid, maar stad van oude auto s 80% analfabeet Romeinse kappers krijgen het moeilijk Taxi-chaos Zwevend op kussen van lucht Kikkerbroedsel, chinchilla's en zeeëgeleitjes in de ruimte Huis der smarten gesloopt Correspondent die Teheran „stad vol lawaai" noemde nu in ballingschap Sel^cSgl^Hjl PLUS (Van een speciale correspondent) BEIRUT, oktober De Perzi sche regering heeft aangekondigd de perscensuur op te heffen en de in het land verschijnende kranten weer de volle vrijheid terug te ge ven, een recht, dat hun meer dan tien jaar ontzegd was. Dit heeft de Perzische minister van Infor matie meegedeeld kort voordat twee buitenlandse redacteuren, die voor Perzische bladen werkten en twee Perzische verslaggevers uit Teheran verbannen werden. Deze eerste zeer rigoureuze maatregelen sinds jaren tegen journalisten genomen zijn het ge volg van kritiek, die deze vier in hun bladen hadden geuit. Kritiek, de in Westerse landen als volko men normaal beschouwd zou zijn, maar naar Perzische maatstaven beledigingen van zeer ernstige aard vormden. Een van de „bal lingen", een correspondent van Kayan, een Engels-talig dagblad, had de hoofdstad Teheran be schreven als een stad vol hels la waai, een hel om in te leven. Elec- triciteisvoorziening en telefoon dienst waren door hem verschrik kelijk genoemd en de verkeerssi tuatie ter plaatse levensgevaarlijk. Vallende stens*1 -stijl ROME, oktober Een van de dingen in het leven, die door de Italiaanse man als hei lig beschouwd worden, is de kapper. In geen enkel ander land ter wereld worden door de man zoveel uren be steed aan de verzorging van zijn kapsel. Dat komt voornamelijk, om dat de gezellige Ita liaanse kapperszaakjes zich uitstekend lenen voor uitvoerige debat ten over sport en poli tiek. Nu dreigt er ech ter voor het kappersbe- drijf in Rome een crisis en het spreekt vanzelf, dat dit als een hoogst ernstige zaak wordt op gevat. De onmiddellijke oorzaak van de dreiging is een verzoek van een van de vele Romeinse i kappersbonden aan de I Prefect tot een herzie- 1 ning van het werktij- §1 densysteem, waardoor 1 de Figaro's net als alle H andere winkels in de 1 middag 2* uur zouden moeten sluiten. In Engeland worden momenteel de laatste voorbereidingen getrof fen voor de bouw van havens voor de „Hovercrafts", de vaartuigen die zich op een kussen van lucht voortbewegen. De aanlegplaatsen zullen geconstrueerd worden in de buurt van Gosport, Graafschap Hampshire, bij de plaats Ryde op het eiland Wight en bij Ramsgate. Hover-havens stellen niet van die hoge eisen. Alles wat men er voor nodig heeft, is een hoeveelheid beton, een strand dat stevig is en niet te steil afloopt alsmede de mo gelijkheid voor de aanleg van goe de verbindingswegen. een miljoen KRITIEK ZEER RISKANT VOOR PERZISCHE PERS Hetzelfde blad had in een hoofdar tikel felle kritiek geleverd op het pa - lement. „Dit parlement, dat "ie, doet" aldus het artikel" heeft zich a - 80% analfabeet (van een correspondent) PRAAG. - De grootste verassing voor een Westerse toerist, die b -eer oude wagens, die bezoekt, zijn de ceer uuu- hun berijders nog steeds de 6 diensten verlenen. Naar schatting rij den er 2000 van dergelijke ve, de Tsjechische hoofdstad rond Onge den er 2000 van dergelijke itad u veer tien procent van aüe wagens, men in de steden, maar ook in de p vincie ziet rijden is, meer dan derug jaar oud. Deze goed onderhouden wagens. Ford model A, geassembleerd in Belgie en de even oude Tsjechische Tatras, worden door gezinnen uit de gezeten burgerklasse gebruikt. Wanneer d de^auto ^£*2 vaak dezelfde wagen waanr^hun 0UZdeerzijn een"bJijvtnde reclame voor arbekidearHn bit k^tXTergl-s,C1^Uf wagens mH^weafkgeenebenekele socialistische re- publiek zich kan permitteren het voor werp van humor te worden, zelfs niet ten gunste van het toeiisme deze oude auto-modellen bmnen en e e jaren, wanneer ze tenminste S tijdje vol gratie door de Praagse stra ten blijven rijden, een belangnj ristische trekpleister vormen, Zoaisoe gondels van Venetië. Wie zou ni de kans willen wagen eens 1 ouderwetse ..kattebak" plaats te nem men? De glans van deze ouderwetse wa gens staat in een schril contrast 10 de vele gebouwen in Praag, dm ae,n' druk maken spoedig in te zullen stor ten of om te zullen vallen. In iedere straat schijnt er tenminste één Sebou te zijn .waarvan de naaste omgeving is afgezet wegens het gevaar van af brokkeling (Naar verluidt worden ai jaar vijf voetgangers gedood door val lende stenen). „Het komt door de stren ge winter. We hebben geld, materiaal, niaar geen arbeidskrachten om de ge bouwen te herstellen." wordt er door gaans gezegd, wanneer men naar de oorzaak van de bouwvalligheid van veel gebouwen informeert. Het geelt ae overigens vrolijk gestemde en jeug dig uitziende stad een indruk van be angstigend verval. De regering is trots op de herstel werkzaamheden, die plaats vinden aan de mooiste barokkerken van de Hoever kunnen de kranten gaan? leen maar verdienstelijk gemaakftT- genover zijn eigen leden d0Qr hgt ga_ ar!s Y®n w a gevaai'digden in korte tijd van het aanvaardbare bedrae van omstreeks mo gulden per maand tot bijna 3000 gulaen per maand op te voeren. De verbetering van de huis vesting van de verschillende afge vaardigden vergde een bedrag van om streeks IV2 miljoen gulden." „Het volk heeft voor het voorrecht dat het een parlement bezit, dat niets te doen heeft een hoge rekening moe ten betalen aldus de conclusie van het blad. Niet alleen de schrijver van het ar tikel werd verbannen, ook de hoofdre dacteur, een Brits onderdaan werd het land uitgezet. Tegelijkertijd werd de (Amerikaanse) hoofdredacteur van de „Teheran Journal" bevolen het tend binnen 48 uur te verlaten. Onder an dere werd als reden opgegeven, dat hij meermalen heit portret van Nas' ser in zijn blad had laten afdrukken Perzie en de Verenigde Arabische te„ k uryoor ziin wél arbeidskrach- n beschikbaar. Deze kerken zoals nrnnt ,Nicolaaskerk, moeten de r S j. ukken vormen voor de toe rist. die er voortdurend door de gid- kerkaan wordt herinnerd, dat deze riten „nationale monumenten zijn, rio 1 musea. waarin op zondag regelmatig godsdienstoefeningen wor sen gehouden." aar v?rm en interieur van de ker- „,5Ï Tsjecho-Slowakije overeenkomen met die in Italië, zou men kunnen be- ^at de Itcrk in deze communis tische staat eindelijk de staatssteun verkregen, waarom zij in ande- 1 en nog steeds vraagt. De Tsje- cnosiowaakse clerus zou, te oordelen naar het aantal gelovigen op de zon- ~,agen pn degenen, die op de weekse agen komen bidden, zeker van de bij - aragen van de gelovigen kunnen leven en niet zoals vroeger het geval van de winsten, die het grond- oezit hem opleverde. Een plaatselijke a.nt verklaarde, dat de geeste- ujKen te rond van buik waren voor a comJ?ur>isten aan het bewind kwa- jien „Nu hebben ze geleden en on- ia m, er gunstige omstandigheden „ffan g rond moeten komen. Ze zijn nu weer christenen geworden. Wa re christenen," vond hij. „Model A" Ford-auto's en de aiorokkclende gevels zijn opvallende uiterlijke indrukken, die de toerist van vraag krijgt Maar ook haar jeugdige Dewoners vallen erg op. De jongens dragen haar in Beatle-stijl en de meis jes lopen in broeken met naar bene den breed uitlopende pijpen. De lang- ,,a,nge„ l°ngpns zijn talrijker dan in veie Westelijke hoofdsteden. Daar er in fraag minder amusement is schij nen ze meer tijd te hebben hun kapsel te verzorgen. ^e. mpisjes uit Bohemen zijn altijd nogal robuust van bouw geweest, maar zelfs zij zullen moeten toegeven, dat de lange broek een toch niet bij uit stek vrouwelijk kledingstuk is. Wan neer ze de teenager-club op het Vredes- piem binnenstormen, vergezeld van de jongens met hun overdreven lange blonde haarlokken en ze met een wil de dans beginnen, lijkt er een absolu te gelijkheid van de sexen te zijn. Maar bij een nadere bestudering blijkt er toch nog een verschil in kleding. Alleen de jongen mag de witte Bobby Kennedy-sokken dragen De jeugd blijkt zich in nog vele an dere opzichten gedistantieerd te heb ben van anti-westerse opvattingen. Hun vrijbuitersgeest heeft in Bohemen weer gezegevierd. Republiek verbraken hun diploma tieke banden omstreeks vier jaar ge leden naar aanleiding van de erken ning door Perzië van Israël. De wer kelijke reden voor de verbanning van de buitenlandse journalisten was echter, dat de regering niet langer buitenlanders aan het hoofd van Per zische bladen tolereerde. Journalistiek zou in Perzië minder riskant zij'n, ais de regering maar be reid was bepaalde limieten omtrent de nieuwsvoorzieniing te stellen. Zij speelt in deze echter een duistere rol. Enerzijds beweert men van regerings zijde dat men er prijs op stelt, dat al het nieuws gepubliceerd wordt, om dat „het volk van het nieuws op de hoogte moet blijven, of dit nu goed of slecht is", anderzijds blijkt men in de hoogste kringen de grootste reserve in acht te nemen ten opzichte van vee) binnen- en buitenlands nieuws. De perscensuur heeft de laatste vijf tien jaar in Perzië verschillende vor men aangenomen. Zij is liberaler ge worden sinds de dagen, dat er bij het bureau van elke redactie een censor werd neergezet. De volgende stap was een commissie van censoren, die moest bepalen wat wel en niet gedrukt kon worden. De huidige toestand noemt men: „persvrijheid met gevoel voor verantwoordelijkheia". De steeds ver anderende opvattingen over het woord „verantwoordelijkheid" aan regerings zijde heeft het voor de mannen van de pers echter moeilijk gemaakt te weten te komen tot hoever ze kun nen gaan. gunstig daglicht stellen, verboden zijn. Men kan er daarentegen nooit zeker van zijn of de regering kritiek op bij voorbeeld de taxi-chaos in Teheran zal tolereren. Om niet te spreken over het aan de kaak stellen van corruptie op bepaalde departementen. Om dit te weten te komen, kan men slechts oyer- gaan tot he|t publiceren van berich ten daarover. Met het risico, door de veiligheidspolitie te worden aangehou den. Bepaalde berichten uit het buiten land worden volkomen dooagezwegen. Zoals die over demonstraties in Cana dese steden bij het bezoek van ko ningin Elizabeth. Wanneer studenten in het buitenland tegen hun regering demonst? eren, wordt dit nieuws niet gepubliceerd. In het eerste geval om dat dit het prestige van een koninklijke familie en een bondgenoot van Perzië zou schaden, in het tweede geval, om dat studentenrelletjes elders de stude rende jeugd binnenslands tot demon straties zouden kunnen aanzetten. De nogal eentonig wijze, waarop de Perzische kranten het nieuws brengen en hun afhankelijkheid van de regering heeft het aantal lezers in enkele jaren tijds belangrijk minder doen worden. Financiëel zijn de kranten sterk af hankelijk van reclamecontracten met de regering. Uitzonderingen zijn de leidende dagbladen „Ettella'at" en „Kayhan" en een paar weekbladen. (80 pet. van de Perzische bevolking kan lezen noch schrijven) vormt een grote hinderpaal voor de groei van de dagbladen. De aankondiging van regeringszijde over grotere vrijheid heeft de hoop in perskringen doen herleven. Het zal echter nog geruime tijd duren voor de aagbladen hun lezers ervan hebben kunnen overtuigen, dat zij niet langer uitsluitend de mening van de regering vertolken. Er zijn ongeveer 6000 kap pers in Rome. Zij vormen een speciale groep winkel- drijvende middenstanders, 6.p6T dag ken om zich uitvoerig te la ten scheren, verdwijnt gelei- De kappers klagen er al delijk aan. Bovendien zijn de belasting, huur, sociale ver zekering enz. brengt de we kelijkse inkomsten van 30.000 terug rraar 7000 lire. Pas dit jaar zijn de of ficiële vakdiploma's inge voerd. Daarvóór kon ieder een, die maar wilde kap perswinkels openen. Er is nog geen bepaling omtrent de minimum-afstand, die er tussen kapperswinkels moet bestaan. Alle kappers mop peren op de concurrentie, die zij unfair vinden en op het toenemende aantal vak genoten, dat een zaakje be gint. De meeste Italiaanse ministeries en grote orga nisaties hebben hun eigen kapper. Merkwaardigerwijze heeft ook het slachthuis een eigen man. Andere gemeentelijke voor stellen beogen een sluiting niet alleen tussen de middag, maar ook op zondag, zodat de kappers met andere win keliers op een lijn geplaatst worden. Er zit wel logica ln dit voorstel. Vroeger waren de kapperszaken op zondag morgen stampvol. De Romei nen hadden behalve kerk en familiebezoek toch niets anders te doen. Nu echter gaan ze 's zondags in alle vroegte met vrouw en kin deren per auto op pad om van de natunr te genieten. De mannen prefereren zich thuis voor het vertrek elec- trlsch te scheren. De kap perszaken kunnen het mer ken. Hun zondagse klanten kring is aanmerkelijk klei ner geworden. Een andere factor is. dat de dameskappers ook 's zon dags gesloten zijn. Vele nieuwe zaken hebben een gecombineerde dames, herensalon. De kappers staat spoedig voor wie bepaalde regels geruime tijd over, dat het j^ost®n gestegen. De kappers ook een nieuwe regeling te niet gelden. Ze mogen bij- steeds hogere levenstempo in betalen hun bedienden een wachten wat betreft de be- voorbeeld 's middags sluiten Rome de vraag naar hun '00n van nog geen 1000 lire taling van hun employees of open blijven, naar, ze zelf diensten, die nogal tijdro- willen 's Zaterdags werken vend zijn, aanzienlijk heeft ze de hele dag en 's zondags dan afnemen. De oude ge- tot de lunchtijd, 's Maandags woonte van de mannen om zijn ze doorgaans gesloten. de dag de kapper te bezoe- (zes gulden) per dag. De de huidige dateert nog van employees hebben echter 20 jaar geleden en dat zal S ook recht op een aandeel in 0ok wel weer hogere kos- I de totale ontvangsten en dit ten aan salarissen met zich gevoegd bij de uitgaven aan meebrengen. De pers weet bijvoorbeeld uit er varing, dat kritiek op binnen- en bui tenlandse politiek van de regering en op het leger ongunstige commentaren over Perzië's vrienden in het Westen en verhalen, die de politiek van pre sident Nasser van de V.A.R. in een Hovercraft luidt nieuw tijdperk voor reiziger in De ingenieur die met het ontwerp van de havens is belast, de heer Edwin Gifford, meent, dat langs de Engelse, kust duizenden van zulke plaatsen te vinden zijn. „Er is een geheel nieuw tijdperk voor de reiziger aangebroken", meent hij. Hovercrafts zijn zowel voor langere afstanden als voor kleine tra jecten bruikbaar. Ze zullen over rivie ren bijvoorbeeld de veerboten kunnen vervangen. Voor korte afstanden zijn betrekke lijk weinig voorzieningen nodig. In de plaats Southsea is zo'n Hovercraft al enige tijd in gebruik. „We kregen toe stemming voor de dienst op een maan dag, donderdag kregen we daarvan schriftelijke bevestiging, en zaterdag waren we in bedrijf. De eerste dag ver voerden we 1200 passagiers", vertelt de heer Gifford. Maar voor bijvoorbeeld het traject over het Engelse Kanaal zijn uitgebrei der accommodaties nodig. Een Hover craft is duur in het gebruik. Om de kos ten er uit te halen is het noodzakelijk een zeer snelle service te kunnen ver lenen. Er mag maar weinig tijd ver loren gaan bij het in- en uitladen der passagiers, en juist deze voorwaarde leidt tot zeer geraffineerde voorzie ningen aan de havens. Zo'n aanleg plaats kost ongeveer een miljoen gul den. De eerste hoverhaven komt bij Rams gate, en volgend jaar zomer zullen tus sen Ramsgate en Calais al de eerste geregelde verbindingen worden onder houden tussen beide Kanaalsteden. Er worden twee Hovercrafts op het traject ingezet kosten ongeveer een miljoen gulden elk die 28 reizigers kunnen vervoeren. Maar veel groter zal de heven zijn, die in 1968 in gebruik komt, ook bij Ramsgate. Twee grote Hovercrafts, elk wegende 160 ton en ruimte biedend voor dertig auto's en 250 passagiers, zullen van daar uit opereren in de rich ting van Frankrijk. De schepen zijn be steld door een Zweedse firma. Ze zul len tegelijkertijd passagiers kunnen in- en uitladen, zodat het oponthoud tot een minimum wordt teruggebracht. Tenzijde douane roet in het eten gooit. Want daarvan hangt alles af. Een dienst met Hovercrafts is aan gewezen op supersnelle afhandeling ln de havens, anders worden de kosten, en dus de tarieven, te hoog. De lucht kussenvaartuigen de grote exempla ren kosten ongeveer 15 miljoen gulden moeten tenslotte kunnen concurre ren met andere middelen van vervoer. Voorbeeld van een Hover-haven. Het voertuig is gedeel telijk open getekend, om te laten zien hoe men van en aan bo ord gaat. De Verenigde Staten zullen over een paar maanden een nieuwe serie satel lieten de ruimte in schieten, onder de naam „Ark van Noë'\ De satellieten krijgen een levende lading mee, va riërend van kikkerbroedsel tot zeeëgel eitjes, van chinchilla's tot apen, van ratten tot wespen, allemaal met het doel te weten te komen hoe levend or ganisme reageert op langdurige ge wichtloosheid en andere bij lange ruim- tetochten horende omstandigheden. De chinchilla zoals bekend een fel- gekweekt leverancier van zeer duur bont is gekozen omdat het diertje een maand lang zonder voedsel en zon der water kan leven. De natuurlijke om geving van de chinchilla is het berg gebied van de Andes, Zuid-Amerika. Het beestje is ongeveer zo groot als een ions konijn. Volgens deskundigen lijdt de chinchil la aan veel ziekten die de mens kent heeft eenzelfde gehoororgaan en heeft evenveel aanleg voor trombose Een waardevol diertje dus voor ruimteproe- ven vinden de Amerikanen Voor grote tochten met astronauten worden ondernomen, naar de maan (acht dagen) of naar Mars (vele maan den), willen de geleerden door proeven met deze biosatellieten een aantal gaten in de grote ruimtelegpuzzel opvullen. Pas wanneer de reisduur tussen Enge land en Frankrijk met enkele uren wordt bekort in plaats van met minuten zullen de mensen zich tot de nieuwe wijze van vervoer aangetrokken voelen, maar als dat voordeel in tijd teniet wordt gedaan door een trage douane afhandeling er is in Engeland een groot tekort aan douane-personeel zou het hele hovercraft-project zijn zin verliezen. Maar het ls nog geen 1968 en de ver onderstelling, dat deze omwenteling in. het verkeer zal worden tegengehouden door moeilijkheden va n ambtelijke aard lijkt al te onzinnig. Toekomstbeeld van een „hoverhaven" Het voertuig is gedeeltelijk open gete kend om te laten zien, hoe mensen en wagens van en aan boord gaan. Het „huis der smarten" in Birmingham, 25 jaar geleden afgesloten door een vrouw wier verloofde om het leven kwam, is onder slopershamers gevallen. Toen werklieden met hakmessen het dichte klimop rondom het 14 kamers tellende herenhuis in Birmingham hadden opge ruimd ontdekten zij dat alles er nog stond zoals de vroegere eigenares het had ach tergelaten. De tafel was gedekt voor de „high tea", de bedden waren netjes opge maakt. Alles lag onder een dikke laag stof, ook de pakken liefdesbrieven. Het was net of de bewoonster onder een impuls uit het huis vertrok, zei Thomas Gullen, de voorman van de slopers. Het huis behoorde aan miss Mary Bre- werton, die verleden jaar op de leeftijd van 70 jaar overleed. Het had de woning moeten zijn voor haar en haar Ierse ver loofde die tijdens de Ierse opstand werd gedood. Iedereen begreep dat miss Brewerton in de liefde was teleurgesteld en zich daar nimmer van hersteld had, zei een buur vrouw. zij leefde in het verleden. Men zegt dat zij een mooie vrouw was, maar niemand hier heeft haar gezicht ooit ge zien. Kinderen waren bang voor het huis. Zij geloofden dat er een heks woonde. Miss Brewerton leefde in strenge af zondering, tot zij 25 jaar geleden haar negen katten begroef, het huis afsloot en vertrok. Al het meubilair en de liefdesbrieven zullen worden verbrand.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 21