Meer taai-eenheid op Europese wegen SLEE VAN GLAS OP STELTEN NAAR SCHOOL Hoe staat het met aiw EGO? PROEF OP Huiselijke haard in het brandpunt van de aandacht DE SOM Olie stoken, modern stoken! Wees gis, neem gas! Kolen warmtes leef warmte! SVSTSS.e E? JT -,D PAGINA 5 NIEUWE VERKEERS BORDEN VOOR EUROPA KEREN VERBODEN VERKEERSPLEIN dubbele bocht NIEUWE VERKEERS BORDEN VOOR EUROPA stopverbod IN HAALVER BOD AL LÉÉN VOOR VRACHT AUTO'S EINDE VAN EEN INHAAL- VERBOD Tweehonderdvijftig van de drie honderd lagere school-kinderem van het Duitse plaatsje Hagenbuchach gaan tegenwoordig niet meer ge woon lopend naar school, maar steltlopend. Hoe het komt weet nie mand van de Hagenbuchachers meer. Een dorpeling zei ons: „Als ik het goed heb, begonnen een paar kinderen met die stelten, en bin nen de kortste keren liep iedereen er mee ,ook de ouderen. Je ziet stelten zelfs al gebruikt worden bij het ramen zemen en plafonds wit ten." En de vreemdeling kijkt dan ook zijn ogen uit als hij midden op straat zo'n stel hoogbenige scholieren tegenkomt. OETEN we kolen, olie of gas gaan stoken? Dat is een kwestie die in deze tijd van het jaar vele mensen zal bezighouden. Het is dan ook geen gemakkelijke zaak om de meest economische ma nier te kiezen en het 's winters warm te krijgen. Leveranciers van haarden kunnen u folders en inlichtingen verschaffen over de voordelen van een bepaalde ma nier van stoken, maar de nade len zullen meestal niet helamaai duidelijk naar voren komen. Toch is er een mogelijkheid om objec tieve inlichtingen te krijgen over de verschillende soorten brand stoffen, en ook zelfs over verschil lende soorten kachels. Het Bouw centrum in Rotterdam namelijk beeft enkele brochures uitgege ven. die bij aandachtige lezing een duidelijk beeld geven van de diverse verwarmingsmogeliik- heden. breHr^rming' die ons verlangen naar j w rom??tiek voor een groot Aardgas Gevelkachels -.ov'r...a- •\v- -c SsSmtewR ,Ze zal spoedig weer op de been Ik zal u een versterkend middel geven!" zijn Stilaan komt er schot in de harmo nisatie van de Europese verkeersbor den Nadat begin van dit jaar in Parijs op de conferentie van ministers voor Verkeer uit de diverse landen was be sloten een „voertaal" te gaan gebrui ken kan men de Europese borden hoe langer hoe meer tegenkomen. Het internationaal aanvaarden van de nieuwe verkeersborden betekent niet, dat al de nu bestaande verkeers borden zullen verdwijnen. Alleen de borden die niet ln overeenstemming zijn met de gemaakte afspraken, zul len moeten worden vervangen. West- Duitsland wil de nieuwe verkeersbor den begin volgend jaar gaan plaatsen Ons land werkt al reeds tang „Euro pees". He kleuren van de borden zijn zwart, wit-, rood en blauw- Houdt u ervan om op vergaderingen of feestjes in het middelpunt van belangstelling te staan? de ER zijn heel wat mensen op deze wereld, die niet gelukkig zijn. Meestal ligt dat niet aan materi ele dingen. Vaak verdienen zij behoor lijk, kunnen ruim leven, hebben een mooie woning, prettige familie en vrien den en je zou zeggen dat ze alles heb ben wat hun hartje begeert. Als ze dan toch ongelukkig zijn, zou dat misschien kunnen komen, omdat ze te veel in zich zelf opgaan of met zichzelf bezig zijn. Kinderen hebben dat, maar met de vol wassenheid verdwijnt meestal het grootste gedeelte van de kinderlijke in stelling „ikke ikke". Volwassenen leren zich meer interes seren voor dingen, die om hen heen ge beuren en in deze quiz wordt u getest in hoeverre dat ook bij u het geval is. Bent u egoïstisch of niet? Overigens moet u er zich niet- al te veel aantrekken, als u met uw antwoor den niet zo'n goed figuur zou slaan. 1. Wanneer u nog nooit aan een ern stige kwaal hebt geleden praat u dan toch vaak over uw gezondheid, vaker dan uw vrienden dat doen? Na zich aanvankelijk op de automarkt te hebben gewaagd met de Goggo- mobil en vervolgens met de al wat sierlijker Goggo-cabriolet, alsmede een aantal elegante, goed-afgewerkte middenklasse-modellen, is de jongste onder de Duitse automobiel-fabrieken voor de dag gekomen met een prachtige slee: de Glas 2600 met V8 motor. Het ontwerp is van de Italiaanse „auto-architect" Pietro Frua. Binnen is plaats voor vier A vijf personen. In Duitsland gaat deze acht-cïlinder Glas ongeveer 18.000 Mark kosten. 1 2. Denkt u vaak, dat u een ziekte hebt opgelopen, wat achteraf niet waar blijkt te zijn-' 3. Vindt u, thuis of op uw werk of onder uw vrienden, dat anderen zich moeten schikken naar uw plannen en ideeën? 4- Hebt u er een erge hekel aan in da maling te worden genomen? 5. Houdt u er over het algemeen niet van om over andere menden roddel praatjes te vertellen? 6. Houdt u ervan om bij vergaderin gen of feestjes in het middelpunt van de belangstelling te staan? 7. Bent u boos als men u om een bij drage vraagt voor een goed doel? 8. Bent u gewoonlijk gauwer geïrri teerd of boos. dan de meeste mensen om u heen? 9. Bent u zelden uit uw humeur, wan neer daar ook geen reden voor bestaat? 10. Voelt u zich snel geërgerd, als iemand het niet met u eens is? 11. Vervelen problemen van anderen u meestal snel? 12. Zijn er maar weinig mensen om u heen, die u werkelijk mag en die u ver trouwt? 13. Voelt u zich kwaad worden op men den, die er gelukkig uitzien? 14. Bent u ofwel te snel van vertrouwen ofwel traag van vertrouwen? 15. Verwacht u dat anderen Iets voor u doen, maar doet u liever niets voor een ander? 16. Beschouwt u andere mensen als personen, die altijd maar klaar moeten staan om bij een moeilijk karweitje te helpen? 17. Vindt u uzelf sympathiek? Opaïle vragen, die hierboven zijn gesteld, mag u uit drie antwoorden kie- zen: ja, nee, of ik weet het niet. Voor ieder antwoord krijgt u een aantal pun ten.; Wanneer u 58 tot 68 punten hebt, dan kunnen wij u gerust stellen, want aan bent u hoogst waarschijnlijk een heel beminnelijk mens. die graag voor een ander klaar staat- JA NEE IK WEET 1, 1 4 2 2. 1 4 2 3. 1 4 2 4. 1 4 2 5. 4 1 2 6. 1 4 2 7. 1 4 2 8. 1 4 2 9. 4 1 2 10. 1 A 2 Ilaait u tussen 30 en 57 punten, dan bent u iemand, die voor rede varbaar is en waarmee het prettig is samen te werken. Wanneer u onder de 30 punten blijft is het misschien eens nuttig om nog eens een dieper gewetensonderzoek te houden dan aan de hand van deze paar vraagjes! Waarmee gaan we deze winter stoken? Nadat de eerste 1966-modelIen van Citroën uit Frankrijk in Nederland wa ren gearriveerd, hebben de chauffeurs van Citroën Nederland op een nog niei voor het publiek opengesteld stuk weg nabij Zwolle onderzocht of het inder daad waar was, dat deze modellen, dank z(j krachtiger motoren, sneller ztfn dan hun voorgangers. Het bleek tot geruststelling van alle aanwezigen allemaal Inder daad te kloppen. De nieuwe DS 21 (Pallas) was, bij gelijke, staande start, tl by de finish van het een kilometer Wanner u zich afvraagt wat nu de goedkoopste manier van verwarming die met kolen, olie of gas, is het moci- lijk daar in het algemeen een duidenja antwoord op te geven- Wat de aanscnai van de kachels of haarden betreft, z het niet zo erg veel uitmaken of het nu een olie- kolen, of gashaard wordt, u aansluiting geeft wel uiteenlopende pro blemen. Een oliekachel bijvoorbeeld sten vrij hoge eisen aan de schoorsteentre». zodat er voor gezorgd moet worden, dat de schoorsteen regelmatig wordt ge veegd. Kolen hebben het euvel, dat zij kolendamp kunnen veroorzaken, wan neer de aansluiting niet perfect is. Ko len en olie hebben bovendien het nadeel, dat zij opgeslagen moeten worden. Ko len moet je dan nog van de opslag plaats naar de stookplaats brengen en de afvalprodukten moeten ook weer ver plaatst worden, waarbij natuurlijk stol ontstaat. Wanneer men bij oliestook een grote tank in de tuin laat leggen moet men er wel rekening mee houden, dat oe plaatselijke brandweer meestal regels heeft vastgesteld waaraan de plaatsing moet voldoen. Ook de leidingen van de tank naar de stookplaats moeten aan be paalde voorschriften beantwoorden, uv - rigens stookt men het goedkoopste ni olie, wanneer de tank een grote inho heeft. Met grote hoeveelheden ingeko wordt de stookolie goedkoper, bovendien !,^Ld?Jankws^ niet zo vaak in een winter voor te rijden, wat ook een kos tenbesparing betekent. Uet grote voorde el van een kolen- kaohel vinden veel mensen, de gezellig heid die dit soort kachels geven. Het „vlammen zien" geeft vaak een behaag lijkheid die voor veel mensen meer betekent 'dan warmte alleen. reden dat in centraal htt? *?uizen zo vaak een open baard te vinden is. Het is een heerlijke deel kan bevredigen Overigens zijn rode en blauwe vlam men achter een ruitje niet alléén te zien bij kolenkachels. Olie heeft vaak het zelf de zichtbare effect. Wanneer in het gebied waarin u woont de aardgasaansluitmg al een feit is, of binnenkort zal komen, denkt u natuurlijk ook na over het kopen van een gaskachel Want hoe meer u van dit gas zult ge bruiken, hoe lager het vastrecht en de prijs per kubieke meter gas iiggen. In iedere gemeente ligt de prijs van het gas zowel als van het vastrecht anders maar wsnnGGr ug ëcadvisGGrcig prijs van de Gasunie aangehouden wordt zult u voordelig kunnen stoken. In de uitgave van Het Bouwcentrum is uitgerekend, dat in een normaal seizoen van onge veer 230 dagen in een niet te ongunsti ge en een niet te gunstige kamer 1500 kubieke meter aardgas wordt verbruikt Per jaar zoudt u dan voor uw verwar ming 237,. betalen. Wanneer u kookt op gas en in het bezit bent van een gasgeiser. komt u bij het stoken met gas in een extra voorde lig tarief te liggen. Ter verduidelijking deze cijfers; u betaalt bij een gasver bruik van 300 tot 600 kubieke meter aard gas per jaar een vastrecht van 27,- en een meterprijs van 2Q cent. De kwan titeit die u voor koken en warmwater ge bruikt. zal hier ergens tussen liggen. Als u meer dan 300 kubieke meter verbruikt, gaat de balans al doorslaan ten gunste van het tarief dat geldig is voor een verbruik tussen 600 en 2100 ku bieke meter. Dat tarief houdt in, dat u per meter tien cent betaalt alsmede een vastrecht van 87,-. Uiteraard valt u alleen maar in deze bedragen als u uw huls met behulp van aardgas verwarmt, want met koken alleen komt u er niet. of u zou de verzorging van een wees huis op u moeten nemen. Welnu, in het laatstgenoemde tarief betaalt u voor ko ken en warmwater, uitgaande van een verbruik van 350 kubieke meter per jaar 350 maal tien cent ofwel 35,-. Telt u daarbij de verwarming bij op (1500 ku bieke meter is 150,-) en het vastrecht ad. 87.- dan komt u op een gemiddel de prijs van nog geen 15 cent per m3. Dat betekent dus dat u ook bij het koken profiteert van het lagere tarief. Het aardgas heeft bovendien nog het voordeel dat het niet giftig is. Overigens is er wel kunstmatig een luchtje aan gegeven (dat niet zo erg welriekend is> om te voorkomen dat een gaskraan zou blijven openstaan. Aardgas is wel evenals andere soorten gas explosief- Wanneer u in het bezit was van een gaskachel, vóórdat uw woning op het aardgasnet was aangesloten, zullen de branders vervangen moeten worden door andere, die voor aardgas geschikt zijn- Er bestaat gasverwarming, die op de schoorsteen moeten worden aangesloten, maar er zijn er ook, de zogenaamde gas- Modern gasbrandertje dat overal tegen een buitenmuur kan worden geplaatst. gevelkachels, die onder een raam de koudste plaats in huis tegen een bui tenmuur moeten worden geplaatst. Een gat in die muur met een rooster zorgt voor de afvoer van de verbrandingsgas sen. Wanneer u zo'n soort kachel wilt plaatsen, zult u er wel rekening mee moeten houden, dat er door de meeste muiseigenaren bepalingen omtrent be schadigen van het huis (waaronder na tuurlijk ook een gat in de buitenmuur valt) zijn opgesteld. Overigens zullen de ze bepalingen wel met de nodige soepel heid gehanteerd worden, wanneer blijkt de belagnstelling voor deze soort gas kachels erg groot is. Wat u ook besluit te gaan stoken, of wat voor kachel u ook wilt aanschaffen, er zijn een paar punten waarop gelet moet worden bfl de aanschaf van iedere kachel: Heeft de kachel het gewenste vermogen voor de ruimte waarin wordt geplaatst? Is zij eenvoudig in onderhoud en wat erg belangrijk is zijn de onderdelen te vernieuwen? Komt de prijs ook overeen met wat ik mij had voor gesteld? En dan moet u ook altijd even opletten of de kachel een keurmerk draagt. Alle soorten kachels moeten na melijk worden gekeurd door verschillen de instanties. Bij kolenkachels moet het worden gedaan voor de Stichting Vaste Brandstoffen, zij krijgen dan een zgn. VABRA-keurmerk. Voor oliekachels Ls de Stichting Brandveiligheidsdienst, af gekort STIBRO, de keurmeester. De keu ring van gaskachels gebeurt door het Gasinstiuut, dat daarna een V.G.N.-ze- gel aanbrengt. inng^^fi.a^ect' tocn zÜn voorganger nog boekt elnm°fst a,l<wen. De DS 19 dezelMo Tlnst Van 18 mcter over hii de Laf£ta„nd en de ID 19 bleek /»jl jp1 20 meter voor te liggen op het vorige model. a"een wet wind mee worden 5-u^wui e Gatso-meter, hier inge- 7oor sportieve doeleinden, Moo tt Voor de DS 2 l(PalIas) 1 Ben t0Psnelheld van 193,5 ki- 1M1knS2;J,Ur' VOOr de DS 19 (90pk)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 23