Wat PIEPERLAPPERTJE allemaal IS m zag door zijn toverbril ROBBIE DE BEER en: Het koekoeksei KINDERPUZZEL Computer verbijstert scholieren Onze pagina voor de jeugd Wat zijn de D WH* '"m- R k'óf<fs R. GOODE IC. R. WORK P. PERA oss V. Pergeer v 'J$k'Vl"oA PLUS PAGINA 6 'T1 OEN Pieperlappertje, het zoontje van kabouter Sikke- baard, op zekere morgen op weg was naar de kabouterschool vond hij een bril. Hij raapte het ding op en zette het op zijn neus. Wat kon hij ineens ver kijken. Hij zag het paleis van de kabouter koning en het bos er omheen. In dat bos zag hij Sterkevuist, de reus. Die zat stilletjes in z'n eentje te praten. Pieperlappertje kon horen wat hij zei, want het was een toverbril, die hij gevonden had. Door dat ding zag je niet alleen alles, maar je kon er nog mee horen ook. Het was de bril van de kaboutertovenaar, maar dat wist Pieperlappertje niet. In ieder geval zag en hoorde hij wat de reus deed. „Vannacht ga ik naar het paleis om er de schatten van de kabouters te stelen!" grinnikte die. „Maar eerst ga ik nog een lekker dutje doen" Pieperlappertje zag hoe de reus achterover ging liggen in het mos en hij hoorde hem even later snor ken als een varken. Voorlopig kon hij dus geen kwaad doen. Maar de komende nacht.... nee, dat mocht niet doorgaan. Daar zou Pieperlappertje een stokje voor stelen. Hij zou naar het pa leis gaan om er met de koning te spreken. En hij deed het óók. Het was een heel eind lopen, maar Pieper lappertje bofte, want onderweg ontmoette hij Snorrekam, de kapper van de koning, die op de bromfiets reed. Die goeie man was onderweg met een fietstas vol met spullen, die hij nodig had voor zijn werk: lekkere reukzeep, waar de koning zo van hield, baardzalf, scheerkwasten en zo meer. Pieperlappertje mocht ach ter op de bromfiets zitten en zo kwam hij binnen het uur bij het paleis aan. Maar daar lieten de schildwachten hem niet door. „Ik moet de koning spreken; het is dringend," zei Pieperlap pertje. „De koning heeft geen tijd voor kleine jongetjes. Ga maar gauw spelen" lachten de solda ten. Midden in de tuin Maar Pieperlappertje gaf de moed niet op. Hij liep het paleis rond en zag opeens een klein poortje. Hij sloop er binnen. Nie mand had hem gezien. Midden in een prachtige, grote tuin stond hij nu. Daar kwam iemand aan met een kruiwagen. Het was de koninklijke tuinman. Pieperlap pertje verstopte zich vlug achter de struiken en wachtte tot de tuin man voorbij was. Toen ging hij weer verder. Nu werd het erg moeilijk, want hij moest over een brug en dan zou men hem kunnen zien. Pieperlappertje keek nog eens door zijn toverbril, en ja wel, niet ver daarvandaan zag hij een konijnenhol. Het hol ging onder water door. Vlak bij de keuken kwam het weer boven de grond uit. Pieperlappertje stopte de bril weer in zijn zak en kroop door hel hol. Hij kon er precies door. Aan de andere kant kroop hij er even later weer uit en was nu vlak bij de keuken. Zachtjes maakte hij de keuken deur open en stapte binnen. Er was niemand. Hij zag dat er nog een deur was. Die deed hij open en kwam in een andere kamer. Zo liep hij verder. Van de ene kamer naar de andere, want er waren wel honderd kamers in het grote pa leis. Pieperlappertje liep maar door enopeens stond hij in een gro te zaal. Het was de eetzaal. De ko ning zat juist aan tafel, met zijn kroontje op het hoofd. Ook de ka bouterkoningin zat er, en ook zij droeg een gouden kroontje. En de prinsesjes en prinsjes waren er. Ze hadden allemaal kleine kroontjes op hun hoofdjes en ze aten met zil veren lepels. Met zijn neus in de room Opeens kwam de koninklijke kok binnen, die een schaal heerlijke dingen met slagroom droeg. De dikke man had Pieperlappertje niet gezien, omdat de schaal zo groot was dat hij er niet overheen kon kijken. Opeens struikelde hij over Pieperlappertjes kleine beentjes en sloeg met de heerlijke slagroom pudding tegen de grond. Zijn neus zal vol slagroom. Dat was een kod dig gezicht, maar Pieperlappetje kon er niet om lachen en de kok nog minder. En de koningdie was heel boos. „Hoe kom jij hier?" vroeg hij streng. „Ik moet u iets vertellen, ma jesteit", zei Pieperlappertje, die ineens niet bang meer was. „Er mag hier niemand binnen komen Ik laat je in de gevange nis stoppen" riep de koning boos. Pieperlappertje begon nu zo hard te huilen, dat de koningin medelij den met hem kreeg. „Laat dat ventje eerst zeggen hij te zeggen heeft," zei ze. „Goed" zei de koning, „om dat jij het vraagt." „Majesteit", zei Pieperlappertje toen, „de reus is op weg naar u. Hij wil komen stelen". „Hoe weet jij dat?" vroeg de ko ning verbaasd. „Ik heb het gezien door mijn toverbril" „Toverbril? Jij kletst maar wat" zei de koning nijdig. „Nietwaar, majesteit, kijk u zelf maar" Pieperlappertje haalde de toverbril uit zijn zak en gaf hem aan de koning. zag hem ock Die keek erdoor en ja hoor: hij zag de reus, die door het bos sloop. En hij hoorde hem zeggen- „Binnen een uur heb ik de kabou ter schatten en dan ben ik rijk. Ha- hahaha" De koning schrok toen hij dal hoorde en zag. Hij liet de comman dant van de paleiswacht komen en toen die voor hem stond, zei hij: „Je moet vijfhonderd man in de tuin verstoppen, want de reus is op komst." De commandant maakte een die pe buiging, klikte met de schoenen tegen elkaar en verdween. En ja wel: binnen een uur hadden ze de reus gevangen. Die moest de ge vangenis in. Wat was de koning blij dat hij naar Pieperlappertje geluis terd had. Hij wilde de toverbril van hem kopen, maar dat ging niet door want opeens kwam de hoftovenaar vertellen dat hij zijn toverbril ver loren had. De man kreeg zijn bril eerlijk terug en Pieperlappertje werd toch nog rijk beloond:hij kreeg hij een fijne bromfiets om voortaan naar school te rijden. En als hij alle klassen goed zou door lopen mocht hij bij de hoftovenaar het tovervak komen leren. Dat vond Pieperlappertje reuze-fijn, en omdat hij zo ijverig is staat het vast dat hij heel gauw leerling-to venaar zal zijn. THEO LUYSTERBERG. 1 TIEL EDE ELST E chaos is nog te groot. Maar waarschijnlijk zijn in de bierstad Munchen dezer da gen alle records wat het toeristen bezoek en de bierdrinkerij betref fen, gebroken. Het 131e oktober feest is op dit moment nog niet uit gevierd. De statistici die het hoofd er echter koel bij konden houden hebben uitgerekend, dat ruim vijf miljoen bezoekers dit jaar tussen 18 september en 3 oktober op de Theresienwiese ruim 3,5 miljoen Toen Pieperlappertje dat zag,] liter bier hebben gedronken. Het durfde hij niet naar de koning toe. juiste aantal liters is nog niet be kend, evenmin als het bekend is hoeveel mensen het geweldige feestgewoel dit jaar niet hebben overleefd en letterlijk en figuur lijk onder de enorme hoeveelhe den drank zijn bezweken. Paarderennen - OP een goeie ochtend loopt Robbie de Beer rustig te wandelen, als zijn vriendje Wim Big hem plotseling achterna komt. „Hee, Robbie, wacht 'ns op me" roept hij vrolijk. Maar het lijkt wel alsof Robbie hem helemaal niet hoort. Wim zet 't op een holletje. „Wat loop jij daar te den ken?" vraagt hij. „En wat heb je daar voor kaart jes in je hand?" Robbie geeft nog steeds geen ant woord. En dan zegt hij plotseling iets heel geks. „Wat geeft jouw moeder je eigenlijk als ontbijt?" WIM staart zijn vriendje verbluft aan. „Wat zullen we NOU hebben?" vraagt hij. „Wil je echt weten wat ik 's ochtends eet? Nou, meestal beginnen we met griesmeelpap. Jullie ook?" „Nee, wij nemen havermout" zegt Robbie. „Waarom? Is dat soms lekkerder dan griesmeel?" vraagt Wim. „Ik vind tenminste van niet." Robbie begint te lachen. „Ik ook niet, maar er zitten vo gelplaatjes bij die havermout, hele leuke, en die-ver zamel ik. Kijk eens, hier heb ik er een paar. Alle maal enkele." kr.,u OBBIE laat Wim de vogelplaatjes zien. „Ik ben net naar Graatje Geit en mevrouw Brom pot en Sijmen Slak geweest", zegt Robbie. „Die eten ook allemaal havermout en van hen heb ik deze plaatjes gehad." „Hoeveel heb je er nou al?" vraagt Wim „Achtenveertig" zegt Robbie, „en ik heb er nog meer twee nodig. Vader zegt dat ik altijd door moet gaan met iets waarmee ik een maal ben begonnen, dus ik ga net zolang zoeken tot ik die twee andere ook heb. Ik wou dat ik wist wel ke vogels erop stonden." Plotseling horen ze een luid gekraak en ze draaien zich allebei om. „Wie deed dat?" fluistert Wim. J) E twee vriendjes gaan weer verder. „Wat was dat voor een geluid?" vraagt Robbie. „Ik heb niets gezien." „Het leek wel alsof het uit die boom kwam", zegt Wim, „zeg, zou het misschien een tak of zo geweest kunnen zijn?" Voor Robbie een antwoord kan geven komt er iemand vanachter een heg te voorschijn. „Hallo jongelui", zegt hij. „Ik ben aan het oefenen met golfspel en nou ben ik mijn bal kwijt. Hij moet deze kant uitgeslagen zijn. Hebben jullie soms gezien waar-ie gevallen is?" Hij strijkt eens aan zijn snor. „Ik hoop niet dat hij een van jullie bezeerd heeft. Een golfbal is heel hard en kan echt pijn doen." OBBIE herkent de burgemeester van het dorp. „Dus dat hoorden we daarnet!" roept hij uit. „Ja meneer de burgemeester, ik denk dat uw bal deze kant uitgegaan is. Er kwam net iets tegen de ze boom. Dat moet 'm geweest zijn. Laten we gaan zoeken. „Wim komt er ook bij en als ze aan het zoeken zijn verschijnen er nog drie andere figuur tjes. „Hee, daar heb je drie gidsen", zegt Robbie. Hij gaat naar Joke en vertelt haar wat er ge beurd is. „Hebben jullie tijd om ons te helpen?" vraagt hij. „Het is zo moeilijk om in dit hoge gras iets te vinden". Xlfc VJ De oplossing van de kihderpuzzel van 18 september is: HORIZONTAAL: 2 gewei; 5 kos tuum: 7 eer; 8 vla; 10 een; 14 wal: 12 das; 14 lus; 15 spoel. VERTIKAAL: 1 lepel; 3 wasmand: 4 ram; 5 kriel; 6 uil; 8 vos: 9 appel; 11 wol; 13 aap. De prijswinnaars zijn: Renée Steen kamer <6 jaar), Koning Willem II- straat 4 Waddinxveen: Jeroen Randag (11 jaar). Mollaan 5 Bloemendaal; Marianne van Kouwen (12 jaar), Stre- velsweg 202 Rotterdam; Johnnie v. d Berg (9 jaar), Strengholtstraat 11 IJmuiden-Oost; Mieke Boekelman (8 jaar), Ruivenstraat 40b Rotterdam-11. De oplossingen van de kinderpuzzel moeten vóór 17 oktober in ons bezit zijn. Zij kunnen gestuurd worden naar de puzzelredactie „Plus", Schiedamse Vest 111, Rotterdam, of naar het bu reau van de krant. Vergeet vooral niet je leeftijd te vermelden. LONDEN, oktober Zelfs computers werken niet zo feillos als sommige men sen willen doen geloven. Op een school in Chicago bijvoorbeeld schijnt een com puter verantwoordelijk te zijn geweest voor een waardering van de prestaties van de leerlingen in cijfers, die zowel de scholieren als de leerlaren met stom heid geslagen heeft. Een verbijsterde studente kreeg on langs het prachtige cijfer 72 (van de 100 maximaal te behalen punten) voor ty pen, een vak, waarvoor ze het examen niet eens had afgelegd. Een ander meis je, dat bezwoer maar een vijfde van haar examen Engels te hebben afgekregen, werd door de computer hiet het fantasti sche cijfer 82 beloond. Zeer tot ongenoegen van de schoolhoof den. die regelmatig uitstekende academi sche leerlingen afleveren, weigert de com. puter op vele scholen in Quebec hun leerlingen een gmiddelde waardering te geven, die de 90 pet. overtreft. Volgens een computer-deskundgie zijn in het verleden nog wel ergere vergis singen voorgekomen. Hij herinnerde aan het geval, waarbij de Amerikanen een komma weglieten bij hun planning voor een raketlancering. Het gevolg was dat de raket uit zijn koers raakte. Een an der voor de staat minder kostbaar ge val deed zich voor bij de Admiraliteit, Daar bleek, dat er in het mechanisme van de computer, die de lonen moest berekenen, een storing was opgetreden. Alle betrokkenen kregen daardoor veel minder uitbetaald dan waarop zij recht hadden. Inmiddels heeft de Engelse Hawker Siddeley fabriek haar computer, die tien jaar geleden voor het bedrag van 100.000 pond (een miljoen gulden) werd geconstrueerd, gratis aangeboden aan een museum of universiteit, die er inte resse voor zou hebben, omdat hij ver ouderd is. De oude computer wordt vervangen door een nieuwer model, dat omstreeks anderhalf miljoen gulden kost. Hetgeen bewijst, dat Hawker-Siddeley meer waar de aan computers hecht dan kanaalzwem mer Erikson of zijn begeleider Liddon. m mm Twee trouwe lezeresjes van deze pagi na, namelijk Bieneke van der Meer en Carolien van den Broek, beiden uit Delft en beiden 12 jaar, hebben weer een bij drage gestuurd voor Speelplaats. Ze heb ben al eens eerder iets ingezonden en we vinden het erg leuk, dat ze er mee willen doorgaan. Hopelijk wekt het an dere lezers op ook eens eigen werk in te sturen. Want jullie weten: als het wer kelijk aardig is en een ander er ook iets aan heeft, dan stellen we graag plaats ruimte beschikbaar. Ditmaal hebben Bieneke en Carolien een paar visitekaartjes gemaakt, in de letters waarvan beroepen verborgen zit ten. Probeer maar eens, of je die kunt ontdekken En als het niet lukt. draai dan de krant maar om, want de oplos sing staat op haar kop. Om het jullie niet al te gemakkelijk te maken •aa;sg3aidJ0A 'jassBddo g •g ja^aigpooq 'i :uCiz uaSujssoido aQ MUNCHEN IN OKTOBER: BIER, BIER EN NOG EENS BIE1 y Het oktoberfeest is het feest van het bier. Dan wordt het in maart gebrou wen „Wies'n-Marzen", een sterk soort bier, uitgeschonken. Bij duizenden liters tegelijk verdwijnt het in de stenen kroezen en het personeel in de acht ge weldige biertenten op de Theresienwiese komt handen te kort om de dorst van de van het zingen schorre kelen te lessen. Met tien of meer literkroezen tegelijk in beide handen zoeken zjj hun weg tussen de overbezette tafels en de s avonds laat) half dronken massa. De gasten hebben weinig keus en de service is slecht. Maar daarom bekom mert zich niemand. De vela soorten bier die in de Munchener bierlokalen worden geschonken zijn bijna alle vervangen door „die Masz" „Die Masz" is hier 'n li ter „Marzbier" die in alle biertenten op de Theresiawiesen 2,20 Mark inclusief kost. U zult misschien zeggen: aan een liter heb ik genoeg. Diverse mensen die ik sprak hadden 30 en meer van deze glazen achter de kiezen! Vaak zijn dat de mensen die een heel jaar lang voor het oktoberfeest hebben gespaard en die er net tegen opzien om meerdere kippen van 12 DM per stuk te verorberen. Dit natuurlijk vooral als „bodem" voor de vele liters bier. Ook vele Munchenaren nemen hun vakantie op in de dagen dat het grote feest duurt om er dag en nacht bij te kunnen zijn. Ondanks de ook in Duitsland steeds stijgende prijzen zal de bieromzet waar schijnlijk ook dit jaar weer zijn toegeno men. Daar het oktoberfeest samenviel met- de laatste dagen van de Internatio nale Verkeers Tentoonstelling en er dus meer bezoekers dan gewoonlijk in Munchen waren, denkt men, dat het bier record van 1961 (3,5 miljoen liter) ruim is gebroken. Als iedereen weer nuchter is zullen de officiële tellingen het uitma ken Het Munchener oktoberfeest is ruim 150 jaar oud. Het ontstond op initiatief van Franz Baumgartner, een onderofficier in het leger van de koning -'an Beieren- Hij stelde voor de bruiloft van kroon prins Ludwig, de latere koning Ludwig I van Beieren met prinses Thérèse von Sachsen-Hildburghausen op te luisteren met grote paarderennen. Die vonden op 17 oktober 1810, vijf dagen na de brui loft plaats en ruiters uit heel Beieren streden in het bijzijn van 30.000 (van de 40.000 inwoners van München en de Bei erse adel om eer en prijzen. Het feest na afloop duurde voort tot de avond van de volgende dag en iedereen was zo en thousiast dat men besloot dit feest jaar lijks te vieren. De feestplaats kreeg de naam van Theresienwiese- En met 25 onderbrekingen (23 wegens oorlog en 2 wegens een cholera-epidemie) is men dan dit jaar aan het 131ste oktoberfeest toe gekomen. Paarderennen zijn er niet meer bij, maar het ongedwongen karakter, het samengaan van jong en oud, arm en rijk, is gebleven. En het zijn heden ten dage niet alleen meer de inwoners van München die eind september en begin oktober de There sienwiese platlopen. Vijf miljoen bezoe kers waren er het vorig jaar. Voor hen hadden de Duitse spoorwegen 90 extra treinen ingelegd en met een korting van 50 pet. op het normale tarief kon men hiermee vanuit heel Duitsland naar München reizen. De feestgangers werden en worden ook dit jaar tot 8o kilometer in de omtrek van München onder gebracht. In de stad zelf zyn de 15.000 bedden meestal al weken tevoren be sproken En als u weet dat het laatste glas bier op de Theresienwiese oin II uur 's avonds wordt uitgeschonken d?„n verdient een hotelbed wel aanbeveling. Overigens wil dit niet zeggen dat ieder een om 11 uur al naar huis toe gaat- Tot diep in de na-ht gaat het feest door. Voor een glas bier kan men dan echter alleen nog in de officiële Gaststatte te recht. Voor iedereen die deze sluitingstijd te vroeg vindt zij als troost dat in die goe de oude tjjd de kelners de tapkranen om zeven uw 's avonds sloten. Maar ook toen laaide het feest de volgende dag weer in volle hevigheid op. Proost! o_& W-. f i\)t\ {}.-f 6J> i ftfMr?

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 24