AMERIKAANSE RUIMTEVAARDER EN ZIJN VROUW MOETEN MINUTIEUS PROGRAMMA AFWERKEN Nog geen hulp VS atoom-onderzeeër Koningin opende nieuw alnnnninnibedrijf Bekwame presentatie van pervers stuk DODEN IN VERKEER De voordelen van aandelenbezit met beperking van risico» aandelen Vereenigd Bezit van 1894 Morgen in Genua opnieuw beginnen Produktie van Post-70-tanks naar ons land Rechtvaardig- heidspartij wint Turkse verkiezingen Uitvoer aluminium en aluin aarde naar Europa en U.S. KVP 1965' volgt De Opmars" op Provo's besmeren burgemeestershuis met witte verf m Morgen zal ik huilen Kolendamp vergiftigd bejaard echtpaar Sight-seeing Dia's en film Kijkers bij happening gearresteerd Honderdjarige in Siddeburen Glansrol van Susan Hayward MAANDAG 11 OKTOBER 1965 PAGINA 5 John Glenn en zijn vrouw aan boord van een Amsterdamse ondvaartboot: samen bladeren in „Holland". Wie maag- en darmsloornissen kent weet hoe Norit helpt Op de reis die koningin Juliana en prins Bernhard door de West maken, wordt het konink lijk paar in grote en kleine plaatsen enthousiast ontvan gen. De foto toont de koningin bij aankomst in Nieuwe Grond, waar de bewoners haar hartelijk begroetten en plaatselijke scho nen haar ter verwelkoming bloe menslingers omhingen. h (Advertentie) Drie dagen John Glenn-Show (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG, 11 okt. Nederland heeft het afgelopen weekeinde beleefd het beleeft dat trouwens nog wat men met enig recht de „John Gienn- show" mag noemen. Amerika's eerste echte" astronaut, de eerste die een drietal omwentelingen rond de aarde maakte, is er door president Johnson Persoonlijk op uit gestuurd Europa kond te doen van de vorderingen in de Ame rikaanse ruimtevaart. De hoogste pu- bliciteitschef van de NASA en de direc teur van de sectie Europa van dit Ame rikaanse ruimtevaartbureau vergezel len hem. En om het nog gezellig te maken óók mocht Glenn It jaar oud, a' wat kalend, kennelijk in een voor treffelijke conditie en de vriendelijk heid zelf zijn vrouw Annie op de toernee meenemen. Per Viscount van de BEA kwam hij zaterdagmorgen op Schiphol aan; morgenochtend vliegt hu van Ypenburg naar Genua. Daartussen liggen drie dagen die netjes volgens een minutieus opgesteld schema moeten worden besteed, al laat de regie ruim te voor improvisatie op ondergeschikte punten, mits niet strijdig met de gou den regels uit het handboek voor good- will-reizen. De 3%-jarige Glenn Bosch mocht het echtpaar zaterdag bij de aankomst ro zen overhandigen; zijn vader heefter destijds nogal wat moeite mee gehad zijn 24 februari 1962 (vier dagen na Glenns terugkeer op de aarde) geboren zoontje onder diens naam bij de bur gerlijke stand in Zaandam ingeschre ven te krijgen. Het ventje bleek zater dag meer onder de indruk van de tal loze fotografen en cameralieden dan van zijn kersverse lange oom, die na een kort verwijl voor de TV-camera naar Soesterberg reed om daar in het Nationaal luchtvaart-geneeskundig cen trum samen met o.a. VS-ambassadeur William R. Tyler te gaan lunchen. Daarna: het eerste optreden als expli cateur bij een aantal dia s van zijn ruimtevlucht en die van een aanta' zijner collega's. Niet dan na eerst ae beste wensen en hartelijke groeten van president Johnson te hebben overge bracht, natuurlijk. En ook pas na ais een volleerd standwerker aan de hand van een uitneembaar model van „Apollo" een sterk vereenvoudigd maar daarom niet minder belangwekkend overzicht te hebben gegeven van de stoute plannen die de Amerikanen hebben voor een bemande vlucht naar de maan. Glenn kan zijn voordracht onderhand wel dromen: verschillen tussen deze middag en een bijeenkomst voor zo n APPINGEDAM, 11 okt. Een be jaard echtpaar is hier k°lendarnp- VfririftifrinP" OIT1 het leven gCKUiiien. Eeif buurman, de heer Van der Lin den, die zich zaterdagavond defamdm De Boer in hun woning aan de Schalie weg te Losdorp (gemeente D'''.™"1» w0_ de opzoeken, merkte toen hij ning binnenkwam een sterke damplucht. De 79-jari.ge heer F. J. de Boei en z(jn even oude echtgenote mevroiuw de Boer-Lenting trof hij levenloos aan in hun naast de kachel staande stoeten. Eu onderzoek bleek dat de schoolstee slecht trok. kosten te mogen laten inlijsten" en het in de drukte met een gelaten „What's the difference between space en place" verder allemaal wel goed vond. Niet te tellen waren de handtekeningen die hij nen er bronnenmateriaal aan hebben van onschatbare waarde. Dan is er nog de film van White's „ruimtewandeling" buiten de Gemini-capsule met zijn reisgenoot McDivitt aan Doord. Enkele fascinerende minuten, vooral ook om het op de band vastgelegde commen taar dat de ruimtetweeling achteraf zelf op de film had. Na de film wijst Glenn er evenals bij het begin van zijn causerie ook in het vragenuurtje komt het onderwerp nog ter sprake met nadruk op dat al het gepraat over een ruimterace tussen VS en Sovjets maar nonsens is. „Over honderd jaar zal wel blijken hoe wij nü nog alleen maar aan een eerste voorzichtige verkenning hebben ge werkt. Natuurlijk zijn we en zoek naar het onbekende dat heb'nen alle on derzoekers, op elk gebied, steeds ge daan. De enorme kosten die dit alle maal vergt zullen straks wei veelvoudig terugvloeien, in deze of gene vorm. Maar dat is nog een heel eind weg. Daarom is het ook helemaal niet be langrijk of we in 1970 nu wel of niet ook aan de deur van Nieuwspoort aan vooral jeugdige fans moest weggeven. vijfhonderd belangstellenden 's avonds in de Haagse Anthony Fokkerschooi waren er dan ook nauwelijks, zelfs niet in zijn kwasi-geïmproviseeide tekst Daarvoor heeft hij zijn verhaal nu ai genoeg gedaan, sinds hij enkele weken geleden op het Witte Huis zijn laatste instructies is gaan halen. Bij de beant woording van vragen toont hij zjcj, overigens soms opeens veel meer zelf ge ïnteresseerd, lijkt het alsof hij aan deze propaganda-opdracht wat is het an ders? toch zijn plezier nog wel be leven kón. De dia's die John Glenn heeft mee gebracht zijn intussen meer dan de moeite waard, mooier cn gedetailleer der dan wat daarvan zelfs in de Ame rikaanse geïllustreerde bladen tot nu toe is verschenen. En, zo geldt in elk geval voor Nederland: nog nooit ver toond. De opnamen op 35, later op 70 mm. film gemaakt tonen haarscher pe beelden van nog vrij gebrekkig in kaart gebrachte delen van rioord-Indië bijvoorbeeld, of van sterk variërende weersystemen. Of, toemaar, van een ajs Florida> compleet met hfer dn11?6 y ?n per aanwijsstok: '£,„7 lanceerinrichtingen, hier de Apollo-terremen en hier wonen de technici'. Cartografen, oceanografen eerste®!11 enandere ««'leerden kun- een eerste Amerikaan op de maan heb- (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 11 okt. i? ™ërt" voor de bouw van een nUC%, unnink- gestuwde onderzeeboot voor d Jtike marine met de daarvo heerlijke Amerikaanse hulp, bevinden zich in het stadium van besP En voorlopig zullen zij dat - r ook. Zeker nog wel zo'n twee 5'e tenminste de minister van D öe heer P. S. J. de Jong. goed b?gjepen hebben bij zijn terugkomst, zondag Ken in alle vroegte, op Schiphol- De bewindsman wilde ons op «lat Pf' ïfel vertellen dat hij over zijn tiendaagse reis naar Amerika - 'net teleurgesteld was, maar aan de andere kant dat er «ya *akelijke aangelegenheden betreft, g "Pijkers met koppen zijn geslagen. En zakelijke aangelegenheden j*ar®p genoeg op deze reis die de minl„ ïhet een aantal hoge officieren v «and- en luchtmacht en marine nee femaakt. Daar was dan op de ,®e„E Maats het polsen van de Amerikanen Pver hulp bij de bouw van een elS® d°or atoomkracht voortgestuwde on derzeeboot. Een plan dat aansluiting Mndt bij onze taai? in NAVO-verband dje ondermeer de onderzeebootbestrij- ?'ng inhoudt. In deze taak vervult „hans de Karei Doorman een beiang- Mike rol, maar dit schip heeft er on derhand aardig wat dienstjaart.jes op zttten en nadert eigenlijk al zo'n beetje e ..pensioengerechtigde leeftijd" In plaats van de Doorman wordt gedacht aan de bouw van twee nu- eleair voortgestuwde onderzeeboten, baarbij echter Amerikaanse hulp on misbaar is. Duidelijke positieve re sultaten zijn daarbij niet bereikt en voorlopig schijnen die er nog niet in zitten. Had men in een eerdere, Pllnelijk dus te optimistische prog- °se de realisering van deze olannen ®edacht omstreeks 1971, zondagmor gen in de VIP-room van Schiphol sprak de minister al over 1973. Een tweede belangrijk punt van de besprekingen met zijn Amerikaanse collega MoNamara was de zaak van de zogenaamde Post-70-tank, een n.euwe en zeer veelzijdige middelzware tank, die door de Amerikanen en Duitsers samen wordt ontwiklteld. .Nedetland is een van de ernstigste reflectanten voor de?f. tank, zei de minister, ..maar de finitief besloten hebben we nog niet Du"* b(j de besprekingen is f«e mo gelijke Nederlandse participatie :n de produktie van deze tanks Men koes tert de hoop, juist omdat de aanschaf van deze tanks een zeer icostbare af faire gaat worden, in de productie te kunnen deelnemen. In dit vernaud beeft 'J1"1,1* i r De Jong bij zijn ambtgenoot de belangen van de Nederlandse in dustrie, ondermeer die van de elektro nische, naar voren gebracht. De be windsman vertelde ons dat er al enige proto-types van de „Post-70" gereed zqn en zelfs al aan verschillende oroe- ven onderworpen. ISTANBOEL, U okt. (Rtr./AFP) - De vice-voorzitter van de Rechtvaardig heidspartij, Faroe!c Sukan, heeft van ochtend gezegd dat zijn partij bij de gisteren gehouden verkiezingen in Tur kije voldoende zetels heeft veroverd om zelfstandig een regering te kunnen vor men. De Rechtvaardigheidspartij was de grootste politieke groepering in de vier partijen coalitie, die onder premier Urgu- plu het land bestuurde. Volgens niet-officiële cijfers veroverde de Rechtvaardigheidspartij 243 van de 450 zetels De Republikeinse Volkspartij zou beslag hebben gelegd op 142 zetels. ben zitten". Deskundigen onder het ge hoor komen een enkele maal inet zeer specialistische problemen. Glenn legt geduldig uit, stelt hen kennelijk wel te vreden, zonder zo blijkt dan toch iets te vertellen dat werkelijk nieuw is. Maar wie had dat verwacht? Het programma voor zaterdag ver meldde voorts nog een ontmoeting met de pers in het Haagse perscentrum Nieuwspoort. De toeloop was zó groot dat men zich er nauwelijks kon keren, ook Glenn zelf niet, die ter plaatse nog het KLM-diploma van „Skipper of the Flying Dutchman" in handen gedrukt kreeg, zich blij toonde „bet op eigen Voor sightseeing was een groot deel van de zondag uitgetrokken Na een dienst in de Amerikaanse protestantse kerk in Den Haag per into via Kin derdijk en Gouda naar Amsterdam. Rondvaart door de grachten per „President John Kennedy" uiteraard van en naar de aanlegsteigei achter het Hilton-hotel. Het gemeentebestuur liet een representatie-functionaris een foto boek over Amsterdam overhandigen. Een dergelijk boek over Nederland was het cadeau dat een redactielid van het ruimtevaartblad „Start" aanbood, sa men met de achttienjarige lyceïst Maar ten Houtman, hoofd van de documen- tatie-afdeling van de jeugd werkgroep ruimtevaart. De jongeman mocht de rondvaart meemaken, evenals de 25- jarige Amsterdamse politie-agent die zijn ruimtevaartkennis in de TV-quiz „Tel uit je winst" met duizend gulden beloond heeft gezien. Ter completering was er tenslotte een grammofoonplaat. Inderdaad: draaiorgel. Vanmorgen moesten de Glenns bij tijds op: er wachtte een matineuze ont vangst door ambassadeur Tyler, ge volgd door een bezoek aan Rotterdam en Europoort en, vanmiddag, een bij eenkomst met de afdeling vliegtuig- bouwkunde van de Delftse TH. Wéér het verhaal vertellen. Wéér vragen be antwoorden binnen de precieze begren zing van wat kan en mag worden ge zegd. Vanavond terug naai de Ame rikaanse ambassade voor een receptie. Morgen naar Genua. Dan begint het bij de Italianen van voren af aan. (Advertentie) Geen wonder dat vrijwel iedereen Norit in huis heeft.Norit beant woordt aan de strenge, onlangs nog verzwaarde eisen van de Nederlandse Pharmacopea. Norit iseenzuiver en natuurlijk mid del bij maag- en darmstoornissen. Daarom verkoopt iedere apotheker en iedere drogist graag Norit. Hij weet dat het helpt. PARAMARIBO, II okt. Op de tweede dag van haar bezoek aan Suri name heeft H.M. de Koningin het eer ste geheel geïntegreerde aiuminiumbe- drijf in Suriname officieel geopend. Ko ningin Juliana deed dit met een druk op de knop waarmee zij een Suralco- werker het sein gaf te beginnen met het gieten van het eerste schuitje Su rinaamse aluminium. Het nieuwe be drijf is het eerste ter wereld waar een bauxietmijn, een aluinaardefabriek en een aluminiumsmelter op één plaats gevestigd zijn. Het bedrijf iigf le Pa- ranam, 50 kilometer ten zuiden van de hoofdstad Paramaribo en het werd gebouwd door de Suriname Aluminum Company, kortweg de Suralco geheten. Het bedrijf te Paranam, waar de Suralco bauxiet gemijnd heeft geduren de de achter ons liggende 24 jaren, word onlangs uitgebreid met een aluin- aai'defabriek met een jaarcapaciteit van 800.000 ton er een aluminiumsmel ter die 60.000 ton per jaar produceert, van het geïntegreerde bedrijf maakt ook een waterkruchtwerk, dat de ener gie voor de smelter levert, deel uit. Het waterkrachtwerk ligt in de Suri- namenvier te Afobaka. 75 kilometer ten zuiden van Paranam. De stuwdam en het waterkrachtwerk, dat een capaciteit van 180.000 kw heeft, werden ook gebouwd door de Suriname Aluminum Company. Sural co s totaal geïnvesteerde bedrag in het Biokopondo projekt is driehonderd mil joen Surinaamse guldens. Het blokaluminium en een gedeelte van de aluinaarde die in het nieuwe bedryf gefabriceerd worden, zullen uit gevoerd worden naar Europa. Zoals be kend, is Sunname vanwege zijn ban den met Nederland, een geassocieerd lid van de E.E.G. De rest van de aluinaarde zal naar Suralco s moedermaatschappij in de 11 DEN' HAAG, 11 okt. Verschenen is het eerste nummer van het nieuwe partijblad „KVP'65". Dit blad zal voort aan maandelijks uitgegeven worden in- plaats van het voormalige partijblad „De Opmars", waarvan het laatste nummer in mei is verschenen. In tegenstelling tot „De Opmars" welke gratis aan de K.V.P.-leden werd verstrekt, wordt dit blad uitsluitend toe gezonden aan abonnees. De gratis uit gave van „De Opmars" in een oplage van ruim 300.000 werd, gezien de steeds stijgende kosten van vervaardiging en porti een te kostbare aangelegenheid. Verenigde Statèn worden verscheept. De Suralco zal daarnaast voortgaan met het exporteren van de nog be schikbare hoeveelheid bauxiet naar de Verenigde Stateh, zowel vanuit Pa ranam als vanuit Moengo, Suralco's bauxietbedrijf, dat 90 kilometer ten oos ten van Paramaribo ligt. AMSTERDAM, II okt. Vier zich anarchisten noemende provo's hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag de ambtswoning van burgemeester mr. G. van Hall, aan de Herengracht ruel wit te verf beklad. Kort nadien werden zij door de po litie aangehouden wegens vernieling en naar het bureau Singel overge bracht. Het zijn: een (9-jarige leer- ling-typograaf, een 17-jarige scholier, een 29-jarige schoonmaker en een 20-jarig meisje zonder beroep. Commissaris P. L. Landman ean bu reau Singel vertelde dat de arrestanten op grond van vernieling niet voor de politierechter kunnen worden gebracht. De politie heelt zaterdagnacht tijdens de wekelijkse „happening" van piovo's op het Spui, opnieuw verscheidene ar restaties verricht. Vijl omstanders, die geen gehoor gaven aan de tot drie maal door commissaris Landman her haalde sommatie om het plein ie ver laten werden naar het bureau Singel overgebracht. Het waren een 20-jarige havenarbei der, een 27-jarige lasser, een 18-jarige en een 17-jarige jongen, heiden zonder beroep en alle vier woonachtig in Am sterdam en een 20-jarige student uit Leiden. Z\j zullen evenals andeien voordien voor de politierechter moeten verschij nen wegens overtreding van art. 186 van het wetboek van strafrecht (ver bod tot samenscholingen). Het is niet de bedoeling hen (zoals vorige malen geschiedde) vervroegd te berechten, al dus de politie. SLOCHTEREN, 11 okt. In Sidde buren onder «1e gemeente Slochteren heeft mevrouw A. Jager-Jansema gis teren haar honderdste verjaardag op gewekt gevierd. BUSSUM, 11 okt. De AVRO vatte zaterdagavond de draad van het vorig seizoen weer op niet het „quiz-uur", met Willeke en Willy en met Johnny en Rijk, het paar apart. Er viel slechts één lichte verandering waar te ne men: „Wachtwoord", het tweede deel van het vorige „quiz-uur", was vervan gen door „Ik pas". Ten onrechte, want dit door de onvermoeibaar joligheid voorwendende Nan Baert „inteiligentie- spel" genoemde koekhapperige televisie- vermaak bereikt nu wel een toppunt van onbenulligheid. Dit kan men zelfs goedlachse zaterdagavond-mensen niet meer aandoen. Ofschoon ik iedereen van harte zijn koelkast of haar mantel- pakje gun. „Wie van de drie" ging in zee met een nieuw „pannel", dat voor deze eer ste keer in alle gevallen misttastte, wat natuurlijk niet erg is, maar dat verge leken bij het vorige ook duidelijk aan vrolyke slagvaardigheid had ingeboet, wat wèl jammer is. Ik ben echter be reid te geloven dat wat het laatste be treft het een kwestie van even inlopen is, vooral met 't oog op Jan de Cler, die best m staat mag worden geacht de spi- ritueel-ironische Guus Oster waardig te vervangen. Willy en Willeke waren geheel zich- zelve gebleven, zoals te verwachten viel. De show die zij rond zich heen hadden getrokken, leverde ook al geen verrassingen op. Maar althans had iemand Conny van den Bos erop at tent moeten maken dat „Je doet me PÜn" na haar „Het is genoeg" werke lijk niet meer kan. En dan het paar apart. In mijn programmablad las ik, dat Jef de Groot heeft beweerd, dat de Johnny en Rjjk-show „steeds beter wordt" en dat „de humor in de schets jes directer (is), niet meer breedspra- kerige lol, die vroeger in de mode was." En ik weet niet precies wat de ze regisseur onder „breedsprakerige lol" verstaat, maar hij zal ons in ie der geval wel duidelijk mogen maken wat er beter is geworden aan de show, vergeleken bij die van het vorige sei zoen. Inmiddels blijft het tragisch te zien, hoe twee bekwame komieken als Kraay- p" v r: VEENENDAAL. In het Julianazie- kenhuis hier overleed gistermorgen de 18-jarige C. A. van Soest uit Veenen- daal. Hij was zaterdagavond met zijn bromfiets gevallen en ernstig gewond. JUTPHAAS. Bij een verkeerson geluk op rijksweg 26 onder deze ge meente, ter hoogte van het verkeers plein Oudenrijn is zaterdagavond bi. een verkeersongeluk ie 24-jarige me vrouw W. Schwier-Rentenaar dit Am sterdam gedood. Zjj was de echtgenote van de bestuurder van een personen auto, die door een vrachtwagen tegen de vangrail werd gedrukt. De rouw werd uit de wagen geslingerd en door een andere Duitse vrachtwagen overreden. ROERMOND. In de nacht van za terdag op zondag zijn op de weg tus sen Neeritter en Stamproij twee Ma rokkanen om het leven gekomen. Op deze weg reed een auto waarin vier uit Marokko afkomstige jongemannen zaten. De wagen vloog uit de oocht waarbij twee mannen ernstig gewond werden. Een van de inzittenden d'e licht gewond was verliet de auto en stelde zich er naast op om passerend verkeer op het gebeurde opmerkzaam te maken. Er naderde even later een tweede auto waarin ook enkele Marok- ka nen zaten, (lie eveneens uit de bocht vloog en daarbij inreed op de man die zich naast de eerste verongelukte wa gen had opgesteld. Hij werd daarbij op slag gedood. Een van de ernstig ge wonden is later in een ziekenhuis in Weert overleden. Allen waren onge huwd en in de leeftijd van 2U tot 25 jaar. HEERENVEEN. In het ziekenhuis hier is gistermiddag overleden de 69- jarige mevrouw A. Vis-Liemburg uit Gersloot. De vrouw werd zaterdagmor gen in haar woonplaats ernstig gewond. Zij wilde een dweil in de vaart uit spoelen en toen zij daarvoor overstak werd zij aangereden door een auto. BERGUM. De 17-jarige Aukt van der Ploeg uit Holwerd is zatetdag bij een verkeersongeluk op de Stroohosser- tre-kweg in Dantumawoude om net le ven gekomen. Hij viel van een wagen met aardappelen die was gekoppeld aan een door zijn vader bestuurde land bouwtrekker. De jongeman kwam met zijn hoofd op de bumper van een tege moetkomende auto terecht en was op slag dood. LEXMOND. Op de kanaaldijk hier is gistermiddag door nog onopgehel derde oorzaak de 34-jarige bromfietser T. van Bergeijk uit deze gemeente te gen een stilstaande auto gereden en gedood. Zijn op ie duo gezeten echtge note werd ernstig gewond overgebracht naar een ziekenhuis in Utrecht. DEN HAAG. Kort na een ver keersongeluk is zaterdagavond in een ziekenhuis hier overleden de 22-jarige heer J. van Werkhoven. Hij was met zijn motor op de Troelstrakade aange reden door een auto. Zijn 16-jarige zus ter, die op de duo zat, werd ernstig gewond. WINTERSWIJK. Op de Groeniose- weg is hier zaterdagavond het bejaar de echtpaar Hesselink voor bun woning, het voormalige café „De Kapper", ver ongelukt. De man, die plotseling de weg was opgelopen, werd door een auto aange reden en bleef ernstig gewond op het wegdek liggen. Toen zijn vrouw naar haar man wilde toelopen werd z\j door een uit de tegenovergestelde richting komende auto geschept en op slag ge dood. De bestuurder van een dei de au to bemerkte te laat de waarschuwin gen en reed de man nogmaals aan. Volgens de politie is het nog niet zeker of de man nog leefde dan wel reeds dood was toen hij voor de tweede maai werd overreden. HILVARENBEEK. Op de weg Hil- varenbeek-Lage Mierde, in Esbeek, is gisteravond een inwoner van Diezen, de 70-jarige heer Roozen. toen mj deze voorrangsweg opreed, door een busje aangereden en gedood. kamp en De Gooyer ongetwijfeld zijn, worden misbruikt (en zich laten mis bruiken) in zulk een van soep-met-bal- len-gein doortrokken programma, afge zien dan even van het gekke en althans iets belovende openingsnummer van de „contra-melodie". Zoals het getuigt van een bedenkelijk gebrek aan oorspronke lijkheid, dat men een amusementsavond die het een vorig seizoen over het alge meen genomen dan wel gedaan heeft, van zichzelf vrijwel kopieert. Ja en gisteravond werd er door toe doen van de VARA dan wel weer uit een geheel ander vaatje getapt, om de ze aan het voetbalverslag ontleende beeldspraak ook eens te gebruiken. Toen werd namelijk „De minnaar" van Ha rold Pinter vertoond. Een qua „inhoud" ongetwijfeld pervers stuk, dat overigens dan weer in zulk een knappe „vorm" gestoken is, dat de grenzen haast gaap vervagen. Daar kwam dan nog bij, dat het met zelden voorkomende bekwaam heid op het scherm werd gebracht. Dat gold het bijzonder geraffineerd acteren van Andrea Domburg en Ton van Duin hoven, dat gold nog in meerdere mate de ragfijne televisie-regie van John v.d. Rest: snel-wisselende beelden op het juiste (en dus aan (1e tekst aangepaste) moment en ook de juiste rustpunten op de juiste plaats. Naar mijn smaak toonde v.d. Rest zich met dit werkstuk, na enige ai zeer geslaagde pogingen in het verleden, een televisie-regisseur van ongewoon formaat. En men behoort hem dan ook royaal alle mogelijke kansen te geven. Het moet dus gezegd worden dat ik zelden of nooit op mijn scherm het vak van toneelschrijven, toneelspelen en regisseren zo verbluf fend duidelijk tot een televisionaire drieëenheid in elkaar heb zien vloeien. Ik zou voor dit alleen-maar-goed-ge- dane bijna compleet door de knieën gaan. Maar toegespitst als deze zaken kunnen liggen, moet ik eraan toevoegen dat het mij des te duidelijker is gewor den dat deze „minnaar" beslist niet ge schikt is voor huiselijk gebruik via „net medium". En onderscheidingsvermogen kan worden verondersteld maar niet roekeloos collectief en tot verplichtens toe aanwezig worden geacht. Ik geef toe dat dit een kwestie is van levensin stelling, maar die komt dan ook des te meer te pas, naarmate zij klemmender op „het spel" wordt gezet. In „De wereld van vandaag" sprak dr. L. de Jong over de hulp aan onder ontwikkelde gebieden. Hii meent dat men aldaar ook „iets zelf behoort te doen", namelijk: „kunstmatige geboor tebeperking". Ik weet niet helemaal pre cies wat hij daarmee bedoelde maar ik neem aan dat hij het oog had op het tegendeel van „kunstmatige insemina tie". Hoe dat zij, het wil mij voorko men dat de heer De Jong een barre problematiek als overbevolking en ge boorteregeling in een politiek praatje aansnijdende en haar in één zin afdoen de, zich nogal ver buiten zijn'boekje be gaf. H. Hn (ad int.) (Van onze filmredactie) BUSSUM, 11 okt. Daniel .Manns film „Morgen zal ik huilen", die van avond door de XTSt via Nederland 1 wordt uitgezonden, is gebaseerd op de persoonlijke ervaringen van de Ameri kaanse variété-zangeres Lillian Roth, zoals ze die heeft beschreven in haar boek „I'll cry tomorrow". Susan Hay ward speelt op sublieme wijze de som bere, deprimerende rol van het Ame rikaanse meisje, dat aan de drank raakt door de overdreven eerzucht van baar moeder, door de plotselinge dood van haar verloofde en door een paar onberaden huwelijken, zoals die alleen maar in Amerika mogelijk lijken, ter wijl Jo van Fleet excelleert als de eerzuchtige moeder. Beide actrices zijn indertijd voor haar spel in deze film onderscheiden. Jo van Fleet ontving een Oscar en Susan Hay ward werd in 1956 op het Filmfestival van Cannes verkozen tot beste actrice. Inderdaad verdiende onderscheidingen. Maar hier ligt tevens de zwakheid van de film. Daniel Mann, die ook „Come back, little Sheba" in beeld bracht, is op de eerste plaats toneelregisseur. On der zijn leiding is Susan Hayward in de dronkenschap-scènes volkomen echt en overtuigend. Maar Mann is er niet in geslaagd, het verhaal van haar lichame lijke en geestelijke ineenstorting en van haar plotselinge genezing te vertellen in een boeiende filmtaal. Wat een aan grijpend psychologisch drama had kun nen zijn is daardoor een boeiend, maar deprimerend melodrama geworden, dat zijn waarde uitsluitend ontleent aan het sterke toneelspel en niet aan een sug gestief beeldritme van een filmer, die zjjn materiaal volledig beheerst. Bezwaren, die wellicht minder sterk spreken op het beeldscherm, zodat kijkers, die minstens 18 jaar moeten zijn, de levensloop van Lillian Roth, be lichaamd als zjj is in Susan Hayward, met geboeide aandacht zullen volgen. LETTERGREEPRAADSEL OERTIJD Een Italiaanse narspe- cialist, prof Adriano Benoini uit uivor- no, is tot de conclusie gekomen dat het uitsterven van de dinosaurus een gevoig is geweest van een verlaging van de temperatuur, waardoor de tieren eJ„, aan inwendige bloedingen bezwekenn osei- 12. peis; 13. eros; 14. rage; 15. (AFP) ogam; 16. semi. Horizontaal en verticaal dezelfde woorden Invullen 1. kledingstuk; 2. kleinste waarde (rav.l; 3. meisjesnaam; 4. geur; 5 ooievaar; 6. geldstraf. OPLOSSING van 8 oktober 1. arts; 2. roet; 3. tema; 4. stal; 6. Belg; 6. emir; 7. lima; 8 gras; 9. drop; 10 rose.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 5