Stoppen met voetballen doe ik voorlopig beslist niet! Ik heb geen f 40.000 gespaard f Geesink helpt pater in Belo Horizonte WIELER-WERELD INTERNATIONALE WIELER VEDETTEN NAAR NEDERLAND Chaotische situaties in Europa Peter Post belooft verrassing Japanner Sone technisch adviseurbeweert in Rio Geesink eet wolf »tét Sër7 SPA BRONWATER D No! meer Spanje Italië Saai Antiek Huiselijk Sprookjes Jarig Slapen en dromen Welven WOENSDAG 13 OKTOBER 1965 S^TnJFl'S7 ls dat blljkt o m. Uit mmm Feyenoords pech-„vogel" Hans Kraay slaat zich dapper door zijn duim-ellende heen. Zelfs met zijn „meters" lange duim kan hij het niet laten tóch naar de wedstrijden en de training van Feyenoord te gaan kijken. Onze fotograaf „snapte" hem, terwijl Hans Kraay in de massage-kamer van de kuip zat te lezen. ton van der sande FRANS NYPELS Bmniiniininnnmnnminiiiiiniiimi mninmmiiiniinniniiiiiiiHiJnininniiniininiiiiinimiiiniiiiiniiiiiiiiiiiiiniiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiniininmHiiniiiniiiiiiJiiiiiiiiiiiiijiinimiiiijijiiimiiimiiiiiJiiiiiiniimnin '"ij" SS» S„1 Hans Kraay slaat zich dapper door duimellende (Van onze speciale verslaggever) ROTTERDAM, 13 OKTOBER Pech-„vogel" Hans Kraay komt wel bovenop. Als u soms mocht er denken dat Feyenoords stopper na zijn hoofdwonde, opgelopen in de eerste (succesvolle) wed strijd tegen Real Madrid en na zijn duimbreuk van een dag of tien terug bang geworden zou zijn, dan moet u beslist eens een praatje met hem gaan maken in zijn grote huis (negen kamers) aan de Randweg no. 95 in Rot terdam-Zuid, niet ver van het Stadion-Feyenoord. Hans Kraay zal u dan vriendelijk, maar met een enigszins pijnlijk gezicht be groeten en u zijn linkerhand voor houden. Zijn rechter kan niet, want dit zit zwaar in het verband. Als u dat ziet, zult u misschien moeite hebben een voorzichtig lachje te onderdrukken. Want ach, het is echt wel een beetje gek, de 28-jarige en verder kern gezonde Hans Kraay zo te zien zitten met een opgerekte duim. De rekspalk steekt „mijlenver" boven de duim uit. Hans Kraay slaat zich dapper door deze duim ellende heen, maar reken maar, dat hij er flink veel last van on dervindt. ,,'s Nachts kan ik al leen maar in slaap komen met tabletten, anders verrek ik van de pijn," zo vertelt hij. Jarig. Hoe ls dat met die duim nu proles gegaan. Hans Kraay zegt: „IK te in die beroerde wedstrijd tege een sliding naar Burgers. Toen moer het gebeurd zijn. IK ben met J duim blijven haken in de ST0®*? te- ben onder het lichaam van Bws h„,„_ recht gekomen. Eerst merkte IK maal niets. Het gebeurde even vo rust. want bijna onmiddellijk na<I opstond, blies scheidsrechter DorP™*®k wat draagt die man een lange voor het einde van de ee)"®te _,.n Dat was pech, want toen mocht erg invaller meer in. Na de rust be rechtsbuiten gaan spelen. Wa',ef® plaats, zeg. Daar krijg je weinig len. Als ik daar altijd moest staan, zou ik gauw stoppen met voetballen. Hans Kraay heeft in deze n<mdge> dwongen rustperiode wel de tijd over allerlei dingen na te denken. O die saaie rechtsbuitenplaats bijvoor beeld. „Nou kan ik pas goed begrijpen, waarom Pummy Bergholtz vorig J zo liep te kankeren dat hy niets te a kreeg. Dat moet je eerst zelf ondervin den, voordat je dat gelooft. Stopper Hans Kraay heeft ook een verklaring gevonden, waarom de buiten bij Feyenoord zo wel"'f>ben bij spel betrokken wordt. „Wij bebb Feyenoord voornamelijk rechtse bailers en die zijn geneigd de bal veei naar het midden te spelen. Daa bovendien nog bij dait wu bij y oord door de jaren heen ook gewend zijn veel over de linkerkant te Slaton want daar staat Coen. Nou weet ik wel' dat Coentje ook loopt te m^pptren Tat hu zo weinig te doen krijgt maar' dat is larie. Zo'n ras-voetballer krijst na tuurlijk nooit genoeg ballen naar zijn Coentje eens een wedstrdidto rechtsbuiten ging spelen, zou hij wei anders piepen." J wej Hans Kraay heeft in de afgelopen tien dagen over nog meer dingen na gedacht. Hij is erachter gekomen dat hij en al zijn clubmakkers het bij Feyen oord nog lang niet zo gek hebben ge schoten. „We hebben allemaal, of de meesten tenminste, een goede baan een goed huis en we kunnen sparen! Dat hebben we echt aan Feyenoord te danken.' In de hulskamer van Kraay staan antieke kastjes en andere waardevolle voorwerpen van vroeger. „Dat is mijn hobby, en van mijn vrouw. Allemaal duur spul. Maar ik vind het leuk. En g,erust toe te geven dat ik dat «kregen vi3 Fey?noard b,j elkaar h<-b Neen, ik heb geen spaar- Niema j met veertigduizend gulden mi?7™ ÏZ" °ns' neen> dat van lük wHl^aar ,s dat nodiS? Natuur- wn hSi k meer verdienen, maar dat Maar noem mij maar beter is fel m.p Nederland, waar het niet ün blJ Feyenoord. Die zijn er daarom ben ik blij hier te voetballen." de inrichtmg een huiselijke vader. Hij heeft een allerliefst dochtertje van drie. en een zorni van zes en gedrieën z'J" ze o zo biy dat moeder Kraay met het nieuwe broertje uit het zieken huis gekomen is. Ieder moment dat Hans Kraay vrij is, besteedt hij aan n Maar veel van die vrUe ogenblikken heeft papa Kraay niet. Zes maal in de week moet hij trainen bij Feyenoord, een keer in de week ver- ??ri' ,"'1 de conditie-training van het Nederlands hockey-elftal en hij moet lessen volgen in Den Haag voor het diploma heilgymnastiek en massage. Over zijn studie zit Hans Kraay nu een beetje in. „Ik moet voor mijn exa men in juni of juli minstens duizend massage-gevallen behandeld hebben. Vo rige week ziou ik beginnen in het reva- lioatie-centrum in Delft. Maar met die dui,m Hans Kraay brengt „die duim" wat dichter bij het plafond gaat dat ae eerste weken niet." Voor massage oefeningen is Kraay de eerste twee, maanden uitgeschakeld. De eerste tien dagen moet de duim nog in het rek ver band blijven en daarna wordt er ujnverband aangebracht. En dan duurt het nog vier weken, voordat de duim weer open lucht te zien krijgt. „Maar in die tussentijd kan ik tenminste weer trainen," zegt hij optimistisch. „Zodat, als ik eenmaal mag spelen, ik ook di- reet in conditie ben. Anders moet ik daar weer op wachten. Want stoppen met voetballen doe ik voorlopig nog niet." Met die laatste zin helpt Hans Kraay meteen alle geruchten uit de wereld, dat hij aan zijn laatste seizoen bezig zou zijn. „Ik begrijp niet, hoe dii sprook jes in de wereld komen. Ik hoop het nog drie jaar vol te houden. Dan ben ik net over de dertig." Kraay kan vele kanten uit. Hij heeft alle papier-n, die een oefenmeester in Nederland maar kan halen en kan dus zo een grote club gaan trainen. „Of ik dat doe, is een tweede. Ik was het eerst wel van plan, maar ik heb de laatste tijd zoveel narigheid om me heen gezien met oefenmeesters. Zo zit je hier en zo moet je je boeltje pak ken voor een club daar. Neen, mij niet gezien. Daarom ben ik bezig met dat diploma voor heilgymnastiek en mas sage. Ik had ook wel onderwijzer wil len worden, maar dat ging niet... Ik heb nu een flink huis u mag het ge rust weten, dank zij Feyenoord. Daar kan ik later gemakkelijk mijn praktijk in uitoefenen. Zo kan ik een goed be staan opbouwen. Als ik later nog jeugd trainer kan worden of zo iets, vind ik het best. RIO DE JANEIRO, 13 okt. Sprakeloos heft pater Riebergen zijn handen omhoog. „Anton, het is geweldig dat jij naar Belo Ho rizonte komt voor een demon stratie." Geesink lacht. De Utrechtse kampioen gaat na het wereld kampioenschap in Rio niet naar de inter continent wedstrijden in Sao Paulo, doch heeft de voor keur gegeven aan Belo Hori zonte. Waarom? Enkele maanden ge leden schreef pater Rietbergen een brief aan Geesink met het verzoek of hij een demonstratie wilde geven. Pater Rietbergen, zieleherder en sociaal verzorger van 45.000 parochianen, wil een machtige avond organiseren voor zijn kinderen, zoals hij de nood lijdende, armoedige bevolking noemt. Geesink beantwoordde de noodkreet. De pater - timmerman - steen bakker, manus van alles, zoals hij zichzelf noemt, bouwde zes laar geleden dank zij een zelf gemaakte steenbakkerij een la gere school met een capaciteit voor 1800 kinderen en een gym nasium voor 600 leerlingen. Hij heeft nu een schuld van f 20.000, maar door een demonstratie van Geesink kan hij 7.000 rijker worden, waarvoor hij anders ja ren moet werken. Maar dat is toekomstmuziek. Voorlopig wacht Hans Kraay op herstel. „Op mijn verjaardag, morgen, ben ik nog de klos," jammert hij. Overigens is Hans Kraay een echte stoere, want zelfs de wekelijkse training van de hockeyers op dinsdag, heeft hij niet afgezegd. En dat met „die duim." Hij is er toch steeds bij met rekverband en al. Zoals hij ook de verrichtingen van Fey enoord in de Kuip volgt. „Die overwinning van zondag op For- tuna '54 kan héél belangrijk zijn, ook al hebben we dan niet zo goed gespeeld. We hebben nu veertien dagen rust. Om de klap van Madrid teboven te komen Het staat nu vrijwel vast dat praktisch alle internationale wie- Iervedetten in het voorjaar naar Nederland komen. Pijp rokende wielermanager Ton Vissers (42), die samen met Amstels ploeg leider Herman Krott (38) enkele maanden geleden het bureau „Intersport" oprichtte, voerde daartoe zaterdag en zondag be sprekingen in Parijs én Tours. Hij kreeg daar de verzekering, dat alle vedetten eind april of begin mei (de datum staat nog niet vast) zullen inschrijven voor „Amstels Goldrace" een echte. Nederlandse klassieker van Am sterdam naar Meerssen (Lim burg) over 275 kilometer. De Rotterdamse binnenhuis architect Ton Vissers verbrak enige maanden terug het contact met de organisator van de Ronde van Nederland, de accufabrikant Kurt Vyth. Vanaf dat moment groeide het plan zelf een grote klassieke rit te organiseren. Om zichtig werkend is hij er met zijn zakelijke deelgenoot Herman Krott in geslaagd het idee in werkelijkheid om te zetten. Tij dens allerlei internationale wie lerwedstrijden heeft Ton Vissers de „grote mannen" benaderd Contracten konden nog niet ge tekend worden, omdat de diverse wielerstallen voor het seizoen '66 hun zaken nog moesten re gelen. Veel hangt ook nog af van de gekozen datum. Op de ko mende kalendervergadering van UCI (de Internationale Wieier Federatie) te Zurich zal de eer ste Nederlandse prof-klassieker op de kalender geplaatst worden. TON VISSERS De wegens salarismoeilijkhe den uit de omgeving van Kurt Vyth verdwenen Ton Vissers en zijn compagnon Herman Krott laten het niet bij die ene klas sieker. Beide managers hebben een lange lijst van wensen. Op hun programma staat onder meer de organisatie van twintig profcriteria. Beiden willen bo vendien een Ronde van Brabant en een Ronde van Limburg voor profs uit de grond stampen. Zij hebben reeds vele sponsors be reid gevonden om de opleving van de Nederlandse wielersport financieel te steunen. PETER POST Nieuws over Peter Post. Peter heeft voor het komende seizoen nog geen „onderdak". Geruchten als zou het voor Peter Post moeilijk zijn om ergens „binnen te komen" wees Post zondag in Parijs resoluut van de hand. Luister goed," zei de goedge mutste Post, „ik zal jullie een bijzonder grote verrassing bezor gen." Meer liet de baanspecialist Post niet los. In de wandelgan gen baarde Posts opmerking op zien. In dat licht bezien kregen de geruchten als zou de over- hemdenfabriek Romeo een extra- sportieve groepering stichten mei de Potato Chips Corporation te Brussel een vrij sterke basis. Post liet zelf de naam van deze firma vallen, maar dan in ont kennende zin e bovenaangehaalde verrui ming van de werkgelegen heid bij onze profs komt als geroepen. De situatie in het Europese wielerwereldje is op dit moment nogal chaotisch. Het staat vrijwel vast dat één Bel gische wielerstal van het toneel verdwijnt, namelijk de ploeg van Lomme Driessens (Flandria/Ro- meowaarvan Peter Post een van de kopmannen is. Het is bo vendien een publiek geheim dat er nog een Belgische wielerstal op springen staat. In Frankrijk, het wielermekka bij uitstek, doen geruchten de ronde dat de formatie Margnat/Paloma (de ploeg warvoor o.a. D arrigade, Geldermans en Bahamontes uit komen) wordt opgedoekt. De di recteur van deze wielerstal, de heer Gauthier, een steenrijke in dustrieel uit Marseille, zou z'n geld namelijk liever in een voet balclub willen steken. Er zijn niettemin hoopvolle perspectie ven in deze kwestie omdat ieder een, die in de Franse wielersport ook maar iets betekent, krachten ontwikkelt, die meneer Gauthier van zijn voornemen af moeten brengen. Het gunstigst ls de toestand in Italië. Door de overwinning van de jonge Felice Gimondi in de Tour de France kwam het als wielerland enigermate ingeslapen Italië tot zijn positieven. Links en rechts regent het nu aanbie dingen aan sterke buitenlandse profs. In de omgeving van prak tisch alle grote vedetten sluipen handige managers, die grote za ken mogen afsluiten. Zo raakte men de afgelopen dagen in Frankrijk geheel overstuur toen opnieuw geruchten opdokenals zou Jacques Anquetil toch weer overwegen voor een Italiaanse firma te gaan rijden Zo'n zelfde situatie ontwik kelde zich in Spanje, waar een groot concern van huis houdelijke apparatuur (Fagor) een bijzonder sterke wielerstal wil stichten. Deze firma bood bij voorbeeld Rudi Altig de somma van 18 miljoen oude franken (plm. 130.000 gulden) als hy zou overstappen. Rudi Altig kreeg echter ook aanbiedingen uit Italië (Ignis), net als onze Jo de Roo. Arie den Hartog vertelde ons zaterdagavond in Parijs, dat hij ook benaderd was door Fa gor Aanbiedingen zijn er echter alleen voor de kopstukken en al len die tegen de top leunen. Het grote leger der knechten is ech ter ten prooi aan onzekerheid De Franse. Belgische en Itali aanse ploegbazen hebben al vele meesterknechten de deur gewe zen. Het. ziet er naar uit. dat zij als vrijbuiters aan de kost die nen te komen. Dat laatste is te genwoordig deksels lastig, zo niet onmogelijk. Wij kunnen dit gemakkelijk met een voorbeeld demonstreren. Van al onze Ne derlandse profs behoort slechts een klein aantal tot het selec tieve gezelschap dat contracten krijgt voor de grote criteria in Frankrijk en Italië. Zij zijn op de vingers van één hand te tel len' Peter Post, Arie den Har tog, Jan Janssen en Jo de Roo. Wellicht komt Gerben Karstens er nu bij, wegens zijn klassieke triomf in ParijsTours. Dit il lustreert maar al te duidelijk, dat onze Nederlandse profs erg blij zijn met de activiteiten door Ton Vissers en Herman Krott ondernomen. IIIIIIIIIIIIIHIIIUIIIIlllllll Wij winnen met Sakaguchi Advertentie RIO DE JANEIRO, 13 okt. - In de .Jute van hotel Novo Mundo zit losjes In mi, stoel Kojl Sone, de wereldkam- „!>i 1958, die in een voor Neder- Umd" luisterryke finale op 2 december i%l tè rarijs zijn titel moest afstaan aan Antnn Geesink. Sone, een van de voor- Anto judofiguren, die aan den mve hebben ondervonden wat het be- ?'JJ® Geesink uit te komen, is waarschijnlijk juist om dit laatste aan de Japanse ploeg toegevoegd als technisch adviseur. Judo ls voor hem een obsessie. Japan het enige land dat Maitsuo Matsunaga, Isao Inokuma en Masaharu Kato hebben volgens Sone allen een kans tegen Geesink. In Saka guchi of Inokuma (met zijn 94 kig de lichtste van zijn ploeg) ziet hij de op volger van de Nederlandse reus. Beiden zijn in superbe conditie. Japan heeft zich duidelijk voorgeno men Geesink te verslaan. Sone acht deze mogelijkheid zeer zeker aanwezig, wijst op Tokio, waar Inokuma in zijn ogen op zulk een prachtige wijze de Canadees Douglas Rogers bedwong. Neutrale toeschouwers bij dit gevech! herinneren zich echter nog duidelijk. hoeveel moeite Inokuma bij die gele genheid had met de tevoren nog totaal onbekende Canadese kolos. De ex-tttelhouder heeft zijn antwoord klaar als hem wordt gevraagd hoe Gee sink in 1961 een einde kon maken aan de Japanse heerschappij. „Het was na tuurlijk een verbluffende verrichting, die wij zeker niet willen kleineren Maar wat mij betreft, ik ging niet naar Parijs om myn titel te verdedigen. Ik was 33 jaar en het einde van mijn sportcarrlère naderde. Anderen (JKoga, Kaminaga) zouden het worden, maar wy hielden te weinig rekening met Geesink. Toen Kaminaga door ben. werd verslagen, voelde ik my mach teloos voor de finale." Sone verklaart ook, waarom Kami naga in Rio niet deelneemt: „Op ver zoek van de Japanse federatie nam hij nog deel aan de spelen van Tokio. Op dat moment was hij onze sterke man. maar hij verloor. In Rio strijden vooi ons vier zwaargewichten, die zondet uitzondering in topvorm zijn. Wij win nen met Sakaguchi zegt Sone positief Of met een ander," voegt hij er voor alle zekerheid nog aan toe. Het is elf uur in de morgen in de dojo van de Nautische club in Rio de Janeiro. Anton strijdt onver van hem af. Zijn Japanse tegenstanders zouden slechts uit het raam van hotel Novo Mundo behoeven te kijken om hem te zien. Ze slapen echter en dro men misschien van een triomf, die nooit dromend verwezeniykt kan worden. ANTON GEESINK bezorgd. Het is elf uur. Anton strijdt onver moeibaar tegen Jan en Peter Snijders en de zwaargewicht Wim Ruska. E: wordt grimmig, verbeten gevochten Niets wordt aan het toeval overgela ten. Anton's tegenstanders zijn op dat zelfde moment geen landgenoten meei voor hem. Het zijn Japanners! De kwinkslagen weerklinken later aan het ontbijt, tijdens de lunch en als er gedineerd wordt. Dit zijn de ogen- blikken van rust in de voorbereiding voor het toernooi om de wereldkam pioenschappen. Geesink lacht op dia momenten zijn Japanse rivalen toe. zy knikken vriendelijk terug, niet wetend welk zwaar trainingsprogramma de Olympische kampioen zichzelf heeft opgelegd, Jaguanhara Vieira Torres wrijft de zweetdruppels van het voorhoofd. Hij is doodmoe, nadat hij Geesink heeft gemasseerd. De gevoelige handen van de donkere Braziliaan hebben de Utrechtse reus kundig gemasseerd. Gee sink is al even tevreden als Torres zelf. Met een klap op de schouder waardeert hij het werk van de Braziliaan, die zijn hagelwitte tanden laat zien en van wiens eerlijke open gezicht duidelijk de bewondering voor „Geesingyama" berg Geesink valt af te lezen. Het is vier uur in de middag. In de koelte van de schaduw zitten de Neder landse judoka's. Ze zijn de gast van Bertie van Mastwijk, een 67-jarige oud- rugbyspeler, die al 38 jaar in Brazilië vertoeft. Ze eten als wolven en voelen zich even als genietende toeristen, ver we* van de hen bijna steeds omringende t.v.-camera's en verslaggevers. Er heerst een aangename sfeer rond deze waar derende mensen, die door een hechte vriendenband tot een eenheid zijn ge worden. Het is negen uur in de avond. Anton slaaptl

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 7