RenmesM VPRO met een trommel allerhande Sensatie uit wormstekig manuscript Brommen 0,8 et. per km. duurder na verhoging belasting; en benzine Stijging van Bouwondernemers berekenen V er schr i j vingen' voor 120 miljoen 0.8 cent per kilometer Doden in het wegverkeer CHRIS MARKER FILMT ISRAËL Opleiding voor constructeuse Defensie verliest voorlopig van B. en W. Vlieland Twee skeletten in Sittards klooster aangetroffen In 5 jaar zeer sterke stijging bouwpersoneel Beschuldigingen aan adres van vele gemeenten Vakcentrales ook maar werkgevers Caltex doet mee aan exploraties in de Noordzee JUVENTUS bang voor veiligheid van spelers Renner na race bewusteloos Tekens van een strijd Wijn in het wild Concilie van Bazel Stadsarchivaris vorst naar identiteit Krappe arbeidsmarkt Straatklinkers Extreem voorbeeld Na voetbalincidenten in Rome In Mexico City WOENSDAG 13 OKTOBER 1965 PAGINA 9 i—v Vl® Dat niet iedereen even blij is met de oude kaart van Amerika, die de Yale universiteit heeft ontdekt, blijkt uit deze foto, waarop directeur John la. Corte, oprichter van het 1 taliaans-Amerikaans historisch genootschap verontwaardigd 'n kopie van de kaart verscheurt. La Corte vindt het namelijk niet elegant, aat de Amerikanen met hun publikatie niet heb ben gewacht tot na de viering van Columbus Day. De zogenaamde Vinland-kaart, die momenteel de geschiedkun digen over de gehele wereld in tens bezig houdtaangezien zij het onomstotelijke bewijs zou vormen, dat de Noormannen reeds lang voor Columbus Ame rika hebben ontdekt. U Geen vermogensaanwas- deling bij Volkskrant en N.V. Arbeiderspers Oudst-bekende kaart van Amerika toont aan: Vikingen waren ook kartografen (Advertentie) helpen direct tegen brandend maagzuur BUSSUM, 13 okt. De VPRO hield Ons gisteravond een trommel alleman de voor, waarin men al of niet naar hartelust kon graaien. „Politiek De- keken", een nieuw serie-programma, dat deze keer ging over de functie van de volksvertegenwoordiging, UJKt ons wel een rubriek waar muziek in zu, deskundig en toch ook wel levendig as zij door dr. N. Cramer wordt samen gesteld. Daar werd verder inderüaao muziek gemaakt door het orkest van Prans de Kok met solisten en er v ook een half uurtje cabaret waar te nemen in „Kwartetten", waaraan sy via de Leur, Simone Rooskens, Ben k wold en Leen Jongewaard deelnamen. Bijzonder aardig vond ik het n™m. waarin het viertal persiflerend het to stand komen van een televisie-show on derhanden nam, evenals trouwens het satirische solonummer „Altijd pm van Ben Rowold. Een liedje ..Manne lijke sexbom" had bepaald niet al te fijngevoelige tekst. „Wat bezielt U?" - nóg een nieuwe rubriek - moet kennelijk hetuit de ether gelichte „Ziek z«n beter worden vervangen. De VPRO schijnt in geval iets medisch te willen doen. Dr. Van Swol is ,verva"g®"n door drs. R. Greiner, psycholoog. Ik wil nie^t zeggen: „beter zijn, ziek worden wel dat er van deze eerste anevering weinig „bezielig" uitging. Ten o de bestond „Extra" van Leo Kool hele maal uit een reportage over „Natuu geneeskunde." Een samenvatting van de kamerde batten moest na nvee keer door sto ring onderbroken te zun tenslotte ge heel worden afgebroken „wegens niet onmiddellijk op te lossen technische moeilijkheden". Dat is natuu^ ®bee. belachelijke flater, die een omroepbe driif nu niet meer mag begaan. Over eens het valt mij op dat het aantal storingen de laatste tijd hand over hand toeneemt. Vóór wij zover zHn, dat Wli dienaangaande de aandoenlijke periode van het allereerste televisiebegin weer hebben bereikt, moet de NTS toch eens overwegen of het niet doenlijk is af- doende maatregelen te nemen. H. Hn. (ad int) (Van onze filmredactie) DTTocTTivr 11 okt De KRO-televisie BUSSUM, 13 Nederland 2 „Te- brengt vanavond via cri tion (Vun kens van een strij t een ,i0Cllmei,- combat) op het scnert Me cineast taire film, waarin ne (be de Chris Marker de struj,-»» cevoerd herboren Joodse natieh^ fUm ,n en nog altijd voert, hoe 1963 hier te jande in pre fliankelijk- met de vijanden, die haar o oob heid en bestaan bedreige matcriaj-|s. met zichzelf om religie en oufle en me traditie en progressie, het nen het nieuwe, met elkaar te Marker heeft daarbij een dankbaar en bijzonder knap gebruik gem ent het filmmiddel als dramatisch h„ Vooral de suggestieve wuze. de het geluid toepast, is opvaU voortzetting -an de elektronisc /^pis_ ziek" van de oscillograaf m een mann-instituut te Beersjeba U)a godsdienstoefening en het gezwe een groep Amerikaanse toeristen Aviv. In samenhang echter met 1^?„Se°ac- mentaar, gesproken door de Era teur Jean vflar. is „Tekens van een strijd" toch in hoofdzaak met ve raffj. geworden dan een bewogen en g neerd gemonteerde illustratie van contrasten, die het moderne Israe biedt: orthodoxe Joden aan de klaag muur in Jerusalem tegenover zonneba dende Israëli's: een Arabisch jongetje dat met een eigen gemaakt wagen 3 de Karmel afrijdt tegenover de zakel» ke vrachtrijders, die de een moderne landbouw h"„"lduApLnover voeren; de dorre woestjntegenover vruchtbare akkers: nreken tegen- vendig hun belangen bespreken tegen^ over vertegenwoordigers moderne se orthodoxie, die mets va Messias tijd willen weten. "a'®t een handvol kan ons bevrijden, met eerzuchtige mannen. Tot de kern van de is die het steling om bestaan en cultu echter Joodse volk voert, isi de wordt niet doorgedrongen. Die k teruggreep hoogstens benaderd in ®®nh l(jen van naar het verleden met ,de,,?flirlgen dat een schip vol Joodse vluchtelingen door de Britse oorlogsbodems derschept en opgebracht" en prus, waar opnieuw prikaeiu barakken wachten. In deze beelden wordt iets v*"®lba(fr^ van het drama, dat zich rona vob drukte en vervolgde volk _ne trokken en dat zich, gezien in" van de politieke ontwikkelingen, nieuw vol dreiging manifesteert. (Van onze correspondent) EINDHOVEN, 13 okt. Het bestuur Van de HTS heeft van Den Haag toe stemming gekregen een proef te 111 en met de opleiding van meisjes mathematische aanleg tot construci se. Het ligt in de bedoeling hiermee Volgend jaar te beginnen. Dit maasi Voorzitter ir. F. J. Philips gisteravoiui bekend tijdens de viering van het zo- Jarig bestaan van de HTS in de g™ ?'®ai van het Philips Ontspannings Cen- ?Um waarbij het Brabants Orkest on- teJ" leiding van Hein Jordans de Wn- eim Teil Ouverture van Rossim en Symfonie in D kl. t. van Cesar "■nek ten gehore bracht. (Door E.-W. van OPZEELAND) Dat Christoffel Columbus niet de eerste Europeaan was, die voet aan wal zette op Amerikaanse bodem, stond ook al vast, voordat de zer dagen de publicatie van een door Amerikaanse geleerden van de Yale- universiteit ontdekte middeleeuwse we reldkaart sensaties verwekte. De kaart wordt op omstreeks 1440 gedateerd, ruim vijftig jaar dus vóór Columbus' ontdekking en het opmerkelijke ervan is niet, dat men er de middeleeuwse geografische wereldvisie op terugvindt (de aarde een plat vlak, de continen ten omgeven door oceanen en Jeruza lem als wereldcentrum)want dergelij ke wereldkaarten waren sinds Ptolo- meus (tweede eeuw n. Chr.) reeds bekend. Sensationeel is de linkerboven hoek van de kaart, waar men niet al leen IJsland (Ptolomeus' „Ultima Thu- le", het einde der wereld) terugvindt, maar ook de tot dusver oudst-bekende en verrassend nauwkeurige kaart van Groenland en tevens de eerste aandui ding van het volgens Noordse sagen tussen 985 en 1005 door Vikingen ont dekte „Wijnland": het tegenwoordige Labrador. Twee Amerikaanse en een Britse ge leerde hebben de kaart met een omvangrijke toelichting uitgegeven en alle drie zijn ze van de echtheid ervan overtuigd. Ze spreken van „de eerste schriftelijke bevestiging van de ont dekking van Amerika vóór Columbus" en van het enig-bekende voorbeeld van middeleeuwse Scandinavische karto- grafie. Over het eerste kan men van mening verschillen: op verschillende plaatsen aan de oostkust van het tegen woordige Canada en zelfs aan de Grote Meren zijn runenstenen gevon den, waarop de Vikingleider, die er het eerst kwam zijn prestatie meldde en aan de authenticiteit van deze ste nen documentatie wordt in het alge meen niet getwijfeld. In de twaalfde eeuw begonnen de IJslanders boven dien hun Sagen ook die van de ont dekkingen van eilanden bewesten Groenland schriftelijk vast te leggen en tenslotte mag men ook het feit van de „ontdekking van Amerika vóór Columbus" in het betrekkelijke zien, want Columbus blijft degene, die voor de Europeanen de weg geopend heeft naar het door hem „toevallig" ontdekte continent. Jnteressanter is het feit, dat de kaart het eerst-bekende specimen is van Viking-kartografie. Dat de Vikingen kundige zeevaarders waren is genoegzaam bekend, maar van hun nautische methoden weten we veel minder. Als ze volgens astronomische waarnemingen gevaren hebbpn, had den ze geen kaarten nodig bij hun na vigatie. Dat ze niettemin in staat wa ren het verloop non kustlijnen vast te leggen, is zeker opmerkelijk. Groen land is op de kaart opvallend nauw keurig getekend, hoewel de noordzijde van het eiland hans onder eeuwig ijs schuilgaat. Klimatologen hebben ech ter vastgesteld, dat er omstreeks het jaar 1300 een klimaatswijziging ten on gunste van Groenland moet zijn *pge- treden. De Vikingkolonisten, die in de bloeitijd van hun Groénlandse neder zetting er landbouw en veeteelt konden beoefenen (er waren op Groenland zelfs twee bisdommen) raaktesteeds meer van hun moederland geïsoleerd, dat zich ook weinig aan hen gelegen liet liggen, zodat men na 1300 niets meer van Noordse Groenlanders hoort. Groenland diende volgens de sa gen tot basis boor reizen naar drie onmetelijk rijke landen, Vinland (of Wijnland)Helluland en Markland. Op de kaart is dit Vinland aangegeven als een eiland met twee baaien. In de bovenste meent men de Hudsonbai te herkennen en de onderste moet dan de monding van de Sint Laurens zijn. Voordat de kaart bekend was wilden de geleerden het Wijnland zo ge noemd omdat de wijnranken er in het wild groeiden zuidelijker situeren, ongeveer ter plaatsen van Boston of New York, maar volgens de pas ontdekte kaart zou ook Labrador vroe ger een gunstiger klimaat gekend heb ben. De handel op Groenland was een monopolie van de Noorse koningen, die streng optraden tegen degenen, die het waagden op hun rechten inbreuk te maken. Dit kan het feit verklaren, dat er geen handelsreizen vanuit andere Europese landen naar de overzeese „luilekkerlanden" van de Vikingen be kend zijn. De Yale-universiteit heeft de kaart gekocht van een antiquaar uit New Haven in Connecticut, Lau rence Witten, die het handschrift, waar in het opmerkelijke document voor komt, acht ar geleaen gekocht heeft uit „een particuliere verzameling in Europa". Het in kalfsleer gebonden handschrift is op zichzelf reeds hoogst belangwekkend: een verslag van de Venetiaanse kloosterling Giovanni di Piano Carpini, die in opdracht van de Franse koning van 124547 een missie vervulde naar de toen zeer vervaar lijke en op expansie beluste Mongolen Het handschrift vult hetgeen reeds be kend was over deze reis op interessante punten aan, maar de wereldkaart met de oudst-bekende (en nogal gebrekki- DEN HAAG, 13 okt. De Kroon heeft de minister van Defensie niet ont vankelijk verklaard in zyn beroep te gen liet besluit van B. en W. van Vlie- land waarbij aan de staatssecretaris van Defensie een voorwaardelijke ver gunning is verleend tot het hebben van een schietterrein voor tanks op de Vlie- hors (Vlieland). Hiermee is echter dit geschil niet op gelost. B. en W. van Vlieland hebben de vergunning verleend onder de voor waarde dat de inrichting niet in wer king zal zjjn gedurende het tijdvak van 15 april tot 1 september en zo moge lijk een periode daaraan voorafgaan de in verband met het broedseizoen. De minister acht de gestelde voor waarden zodanig bezwarend, dat daar door het doel van de schietinrichting in ernstige mate wordt belemmerd. De ze schietbanen zijn de enige in Neder land, waarin schutters in tanks met scherpe munitie op doelen kunnen vu ren. De bezwaren van de Kroon blij ken op wetstechnisch gebied te berus ten. B. en W. van Vlieland hebben welis waar onder gelijktijdige intrekking van de oprichtingvergunning voor het schietterrein, van 24 juli 1957, twee nieuwe oprichtingsvergunningen ver leend doch ingevolge de bepalingen van de hinderwet is intrekking van een ver gunning niet mogelijk, zegt de Kroon. B. en W. van Vlieland hadden de aan vrager in zijn verzoek niet ontvankelijk moeten verklaren. ge) aanduiding van „Amerika" maakt het stellig tot een uniek historisch do cument. De uitgevers van de kaart twijfelen niet aan de echtheid ervan en ze zet ten uitvoerig uiteen waarom: verge lijking met andere handschriften en zelfs de stand van wormgaatjes, die (net als in antieke meubelen) een waarmerk van authenticiteit zijn. Pa pier, wijze van boekbinden en schrift van het manuscript wijzen huns in ziens naar Bazel in Zwitserland en het midden van de vijftiende eeuw Van 1431 tot 1449 werd daar een Conci lie gehouden en de vervaardiger van kaart en manu.xript heeft blijkbaar van de aanwezigheid van vele bis schoppen met hun geleerde gevolg ge bruik willen maken om zoveel mogelijk gegevens voor zijn wereldkaart te ver zamelen. Het Atlantische gedeelte zal hij ontleend hebben aan een Scandina vische bron, die kennelijk beschikt moet hebben over een eerder door Vi kingen getekende kaart. R. A. Skelton, Thomas E. Marston George D. Painter: The Vinland Map and The Tartar Relation; 291 pp. Yale University Press, 1965. (Van onze correspondent) SITTARD, 13 okt. Bij restauratie werkzaamheden in de kapel van het zusterklooster Sint Agnetenberg alhier zijn arbeiders gestuit op een grafkelder die twee skeletten bleek te bevatten. Waarschijnlijk betreft het hier de stof felijke resten van twee kloosterzusters, die daar tegen .iet eind van de zeven tiende eeuw zijn begraven. De grafsteen bevond zich onder de vloer midden in de kerk maar de meeste inscripties op de steen zjjn onleesbaar. Stadsarchivaris J. Offer mans heeft met veel moeite nog enke le figuren op de steen kunnen ont dekken. Er staat een wapen op met daarbo ven een ridderhelm met links en rechts helmkleden. Het wapen is vermoedelijk een zogenaamd Alliantie-wapen in twee ovale gedeelten, rechts is een Andreas kruis afgebeeld en links is onder meer de afbeelding van een leeuw te onder scheiden. Volgens de heer Offermans zjjn er vele mogelijkheden. Een van de skeletten kan van de stichters van het klooster geweest zijn maar ook is het mogelijk dat hier een adellijke da me is begraven die de eerste steen heeft gelegd voor de kapel. Met de kronieken van het klooster komt men niet veel verder Wel staat er te lezen dat de grafkelder in 1884 nog is opengemaakt. De naam van de persoon die er destijds in is afgedaald moet onder het jaartal 1884 op de muur in de kelder hebben gestaan. Ook dit mogelijke aanknopingspunt is niet te ontcijferen. Stadsarchivaris Offermans zal nu trachten via de gevonden gege vens omtrent het wapen meer aan de weet te komen over de skeletten die voorlopig alleen nog maar raadsels hebben opgeleverd. DEN HAAG, 13 okt. Ondanks (1e krappe arbeidsmarkt is de personeels bezetting in de bouw (1e laatste jaren nog flink toegenomen. De staatssecre taris van Sociale Zaken en Volksge zondheid, dr. J. F. de Meijer, zei dit vandaag in een rede te Arnhem tij dens een bijeenkomst van de Light house Club, een vereniging van leiding gevende personen uit alle takken van de bouwnijverheid. De personeelsbezetting, zo illustreer de de staatssecretaris, nam in de bur- gelijke bouw en utiliteitsbouw van juli 1960 tot juli 1965 toe van 117.600 tot 161.000 man (dat is 37 pet). Deze stijging verliep nogal ongelijk, en bedroeg 3 procent in 1961, 5 procent in 1962, 13 procent in 1963, 7 procent in 1964 en 4 procent in 1965. De sterkste expansie kwam in 1963. De laatste maanden van dit jaar blijkt ook hier een keerpunt te zijn opgetre den. De stijging van de personeelsbe zetting van april tot juli 1965 was ho ger dan de voorgaande stijgingen. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 13 okt. - Voor het eersi heeft een maatschappelijke groepe- rinir een berekening gemaakt van de omvang van een bedrog, waarvan de gemeenten in ons land al jaren door velen fluisterend worden beschuld.gd Om de prijs van woningwetwoningen binnen de daarvoor gestelde grenzen te hóuden, zo luidt de beschuldiging „ver- schrijft" men zich bu de gemeenten in de facturen ie te maken hebben met de aankoop van grond en de bouwkos ten. De bedragen die daardoor op de wo ningwetwoningen worden bespaaid, worden elders in gemeentelijke reke ningen en in ae verkoop van grond aan particulieren verhaald. De Raad van Bouwondernemers, waarin de or ganisaties van bouwbedryyen die voor eigen rekening bouwen zijn verenigd, schat in een nota aan de Tweede Ka mer over de verhouding wonmgwet- bouw-particuliere bouw dat deze ver- cnhriivingen 2.000 per woningwet- wonTng bedragen. Dit komt bij een bouwprogramma van 60.000 woning wetwoningen als voor volgend jaar is voorzien neer op een bedrag van 120 DitVdrag moet deels door de ge meenschap, deels door de nieuwe be woners in de niet V-woningwetbouwsec toren opgebracht worden. Hierdoor komt de prijs van hun woningen op onoirbare wijze hoger te liggen en verlenen zij rechtstreeks nog eens een extra subsidie aan de wonmgwetbpuw naast de bijdrage die een ieder dient on te brengén om het bedrag aan zicht bare subsidies veilig te stellen", aldus de nota. Over hoe de Raad aan bovenstaan de schattin" komt, heeft de secreta ris drs J B. /an der Laan, die de nota namens de raad heeft onderte kend desgevraagd aan de pers het volgende gezegd: „Wij zijn tot het bed ra e gekomen door mededelingen van onze leden. Wij kunnen het echter niet bewijzen." Namen van gemeen ten die zich aan deze vorm van cor ruptie schuldig maken, worden in de nota dan ook niet genoemd. Wel geeft drs Van der Laan een voorbeeld van een „verschrijving": met een steen fabrikant wordt afgesproken, dat bak stenen voor een woningwetwoningen bouwproject op de factuur worden vermeld als .traatklinkers. Op die wijze kan de gemeente de rekening boeken op de post openbare werken, en wordt de weningwetbouw van het bedrag onlast. Een woordvoerder van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten zei ons gisteren desgevraagd, dat de be schuldiging hem voorkwam als een „vage kreet". „Overigens", zei hij, „wij kennen de inhoud van de nota nog niet, en kunnen daarom geen commentaar geven." De „verschrijvingen" worden in de nota van de bouwondernemers genoemd ais één van de factoren die de particu liere woningbouw in een nadelige posi tie brengen ten opzichte van de woning wetwoningen. De raad toont aan, dat een bewoner van een particuliere huur woning duizend gulden per jaar meer aan huur moet betalen dan de bewo ner van een woningwetwoning van de zelfde kwaliteit. De harmonisatie van de huren volgens het plan van minister Bogaers zal hieraan niets veranderen, meent de Raad. De stichtingskosten van een woning wetwoning liggen lager door de offi ciële en onzichtbare subsidies, onder meer de financiering met geld dat te gen lagere rente wordt gefourneerd, en het afwentelen van de kosten voor de grond. Van het laatste geeft de nota een „extreem voorbeeld": in De Bilt werden onlangs percelen grond van gelijke grootte in één uitbrei dingsplan voor de ongesubsidieerde bouw verkocht vóór 12.500 en voor de woningwetbouw voor 3.000. „On danks deze onredelijke verhouding achtte Gedeputeerde Staten geen ter men aanwezig om zijn goedkeuring te weigeren. Blijkbaar worden derge lijke extreme gevallen reeds als nor maal beschouwd." Wat de eigenlijke subsidies betreft: daar is de Raad voor degenen die dat werkelijk nodig hebben niet tegen. Voor deze mensen zouden de subsidies zelfs neg hoger moeten worden, omdat de huidige woningwetwoningen voor hen veelal nog te duur zijn. Maar het is naar het oordeel van de Bouwonder nemers niet nodig een categorie woning wetwoningen-B „voor de voorhoede van de arbeidersklasse" in het leven te roe pen. Voor deze groep kunnen ook de particuliere bouwers goede woningen tegen redelijke prijs leveren. In plaats van deze categorie woningwetwoningen in het leven re roepen, zou de minis ter er volgens de Raad beter aan doen de bijdragen voor de gesubsidieerde particuliere bouw te verhogen. (Van onze verkeersredacteur) - AMSTERDAM, 13 okt. Hoeveel gaat het rijden per bromfiets méér kos ten, als de verhoogde omzetbelasting zal worden ingevoerd? Hoewel het ant woord afhankelijk is van de jaarlijkse kilometrage mag worden gesteld, dat het brommen straks gemiddeld 0,8 cent per kilometer duurder zal gaan worden. Op het ogenblik kost een brommer van ongeveer 400 gulden waarmee 6000 kilometer per jaar wordt afgelegd 4 (Van onze correspondent) LEEUWARDEN, 13 okt. De 76-jari- ge heer Sipke Bfjlsma uit het Friese plaatsje Schingen is dinsdagmiddag op slag gedood toen hij na uit een bus te zijn gestapt, zonder voldoende uit te kijken de rijksweg Leeuwarden-Frane- ker overstak. Hij werd gegrepen door een personenauto uit de richting Leeu warden. TILBURG Bij het oversteken van de kruising Martinitorenstraat-Wester- torenstraat hier is de 24-jarige student P. J. W. de Bruyn afkomstig uit Eind hoven met zijn motorrijwiel tegen een van linkskomende personenauto gere den. De motorrijder liep daarbij der mate ernstige verwondingen op dat hij korte tijd later in het ziekenhuis over leed. DRUTEN De 69-jarige heer J. de Jong uit deze gemeente is gistermid dag bij het oversteken met de fiets op de Van Heemstraweg aangereden door een personenauto. De man was op slag dood. BEILEN Op de provinciale weg Assen-Hoogeveen ter hoogte van Smal- lenbroek (Gem. Beilen) raakte gister morgen de bestuurder van een perso nenwagen, de heer B. Bos uit Uilhui- zermeeden, tijdens een inhaalmanoeu vre de macht over het stuur kwijt. De niet grote snelheid rijdende wagen geraakte van de weg en kwam na di verse malen over de kop te zijn ge slagen via een paal en een hek onge veer honderd meter in een weiland tot stilstand. Alle zes inzittenden veer den gewond waarvan drie zeer ernstig. Zij zijn opgenomen in het Wilhelmina- ziekenhuis in Assen, waar een van hen, de heer Kuitert uit Groningen, inmid dels is overleden. Het gezelschap was op weg naar Om- men, waar de heer Bos gisteren in het huwelijk zou treden. OUD-GASTEL De 80-jarige Petrus van Steen uit het naburige Fijnaart is gistermiddag met zijn rijwiel onder een auto met aanhangwagen gekomen en zo ernstig gewond, dat hij korte tijd later is overleden. Het ongeluk gebeur de in Oud-Gastel in het kerkdorp Stam persgat. (Van een verslaggever) DOORN, 13 okt. Vakcentrales zijn soms ook maar werkgevers. Dat is dezer dagen gebleken tijdens studieda gen voor sociaal-economische redacteu ren die het Nederlands Katholiek Vak verbond in het A. C. de RruUn-Instituut hier heeft gehouden. Tijdens een for- rum vroeg een van de deelnemers of de vakeer..rales met „hun" vermogens- aanwasdeling niet het voorbeeld moe ten geven door dit systeem van bezits vorming in te voeren in _dc bedrijven van de Centrales. Noch bij de n.v. De Arbeiderspers, voor (1e helft het bezit van het NVV, noch bij de NKV-bedrij- ven De Volkskrant en de Centrale Volksbank is vermogensaanwasdeling ingevoerd. Van de beide NKV-bedrijven schijnt een verzoek daarom door de lei ding te zijn afgewezen. Van drie kanten werd antwoord ge geven op de vraag. NKV-voorzitter P. J. J. Mertens stond op én zei, de term bedrijven vervangend door „onze eco nomische instellingen". „Wij gaan ge lijk op met de maatschappelijke ont wikkeling". De algemeen secretaris van het NKV, drs. Th. Coppes zei ver volgens. „Uit de beraadslagingen van de Sociaal-Economische Raad over dit vraagstuk kan wel eens ïnvesterings- loon naar voren komen in plaats van vermogensaanwasdeling. Het zou niet Eoed zijn, als wij een afwijkende ,orm namen, terwijl het elders anders wordt gedaan Wat De Volkskrant betreft: met die nieuwbouw hoef je voorlopig niet te denken aan vermogensaanwas deling; die heeft zoveel kapitaal ge- eist'" Een genuanceerd antwoord gaf daarna drs. W. H. T. Reijnaerts, eco nomisch adviseur van de Katholieke Bond van Werknemers in Industriële Bedrijven, „St.-Willibrordus". Hij zei; Men mag ''edelijkerwijs van ons een voorbeeld verwachten. Maar laten wij niet harder bollen dan mogelijk is: er ziin allerlei wettelijke obstakels die nog uit de weg moeten worden geruimd. Het is echt nog te vroeg dit nu te doen". KOPENHAGEN, 13 okt. (UPI) De Caltex heeft zich aangesloten bij het Deense syndicaat voor ondergrondse exploraties, dat in de Noordzee zoekt naar olie en aardgas. Het syndicaat heeft concessies voor exploraties naar olie en aardgas op het Deense vasteland en in de zee. Ook Gulf Oil en de Shell zijn bij het syn dicaat aangesloten. cent per kilometer en een brommer van circa 950 gulden 6,2 cent per kilo meter. De pas ingevoerde vergoeding voor op privévervoermiddel brommende rijksambtenaren van 6 cent per kilo meter mag dus wel redelijk worden genoemd. Het is overigens opvallend, dat ons land veel bromfietsen in de zogenaamde goedkope klasse en in de zogenaamde duurdere klasse telt, en minder in de zogenaamde midden klasse. Straks, na invoering van de ver hoogde omzetbelasting en na verho ging van de benzineprijs, gaat een bromfiets in de klasse van 400 gul den 4,8 cent per kilometer kosten (bij 6000 km per jaar) en een brom fiets in de klasse van 950 gulden (eveneens bij 6000 km. per jaar) 7 cent per kilometer. In beide gevallen dus een verhoging van 0,8 cent per kilometer. Dat lijkt weinig, maar er rijden, aldus de heer, die deze be groting van ons maakte, O. W. Pol dervaart, secretaris van de bromfiets- afdeling van de RAI in Nederland circa 1,5 miljoen bromfietsers rond, die per jaar in totaal 70 miljard kilo meter afleggen, dat is bijna evenveel als het aantal „reizigers-kilometers" van de Nederlandse Spoorwegen. Vol gens de RAI is het moeilijk voorstel baar, dat de Nederlandse Spoorwegen zó maar de prijzen met twintig pro cent zouden kunnen verhogen. Met betrekking tot de bromfietsers van Nederland staat het evenwel voor de deur. In een schrijven aan de leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal is thans een uitvoerige uiteenzetting ge geven van de positie, welke de brom fiets in Nederland inneemt. Zestig pro cent van de bromfietsers wordt gebruikt voor het woon-werk verkeer: voornaam ste gebruikers: de agrarische beroeps bevolking en de arbeiders. Gevraagd wordt of het budgettaire belang van een verhoogde omzetbelasting op bromfiet sen wel opweegt tegen de schadelijk» gevolgen van een verhoging op de om zetbelasting. TURIJN, 13 okt. Het bestuur van de voetbalclub „Juventus" heeft gist» ren een telegram gestuurd aan d« UEFA, waarin bezorgdheid wordt uit gesproken over de veiligheid van de spelers dij morgen uitkomen tegen de Engelse club Liverpool in de strijd om de Europese beker voor landskampioe nen. Verleden week woensdag is het Britse Chelsea in Rome bekogeld met rotte eieren en tomaten na een gelijk spel tegen „Roma" waardoor de Brit ten overgingen naar de tweede ronde in het toernooi '•■an de Europese jaar beurssteden. Het telegram had de volgende in houd; „Wij zijn ernstig bezorgd voor de spanning en de sterke anti-Italiaanse gevoelens in Engeland. Het gevaar be staat dat vandalen onze spelers zullen molesteren. Wij verzoeken de voetbal bond dringend er bij de Britse voetbal bond op aan te dringen iedere voor zorgsmaatregel te nemen om ons elftai te beschermen." Inmiddels heeft de secretaris van de Britse voetbalbond, Denis Follows, me degedeeld, dat de bond al overleg heeft gepleegd met de politie in de steden waar volgend jaar de wedstrijden om het wereldkampioenschap worden ge speeld teneinde incidenten zo veel mo gelijk te vermijden. Er is tot de volgende maatregelen besloten: Tunnelingangen worden door de politie bewaakt; dranken worden alleen in papieren houders verkocht. Bezoekende supporters zul len tussen het overige publiek wor den verspreid en zullen niet op een kluit mogen tte of staan; slechts met speciale toestemming mag men het speelveld betreden. Er zal opnieuw met de politie over leg worden gepleegd zodra de zestien ploegen bekend zijn die aan het eind- toernooi zullen deelnemen. MEXICO CITY, 13 okt. Op de twee de dag van de z. g. „kleine Olympische spelen", die hier deze week worden ge houden, heeft zich een incident voor gedaan. De Franse achtervolger Ber nard Darmet zakte na een inspannend duel met de Westduitser Alex Peschel in elkaar, toen hij op weg was naar de kleedkamer. De Fransman, die de 4.000 meter had afgelegd in de zeer goede tijd van 4 min. 58,6 sec., raakte slechts enkele seconden het bewustzijn kwijt. Hij was al bijgekomen voordat zijn team genoten hem zuurstof konden toedienen. Darmet was tot de tweede tijd van de dag gekomen. Zoals bekend worden de ze wedstrijden gehouden om deelnemers en medici ervaring te laten opdoen met sportbeoefening op grote hoogte. WOORDRAADSEL 1. melkprodukten; 2. buiten bescher - ming van de wet; 3. principe: 4. lek kernij; 5. vertederen. Op de streepjes; naam van het nieuwe automodel van Rolls Royce. 1. OPLOSSING VAN 12 OKI OBER Horizontaal: 1 blad, doods; 2. E.E.G., ba. met; 3. S.U. Saab, ce; 4. CNV, travee: 5. herkansing: 6. onervaren: 7. aria; 8. wimper, ia; 9. ieder een; 10. eren, gul; 11. gijn, nop, wij. Verticaal: 1. beschouwing: 2. leunen, i.e.; 3. A.G., vreemden: 4. kr. per; S. batavieren; 6. daar na, Reno: 7. Basra; 8. om. viering. 9. de cennia, uw; 10. steeg, blij.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 9