Oversteekgevaar in Heel dorp ziet uit naar Baileybrug van Defensie Man en vrouw mogen niet in één graf Soekamo nu politiek koorddanser u Experiment bij Philips Geladen spoorwagon op de grote weg VOOR WINTER EN ZOMER TEGEN VOR: De luchtvaart van morgen - onderwerp vliegers beraad «PUZZEL m EEN POLITIE-AGENT IS TE WEINIG llii SYMPOSIUM IN ROTTERDAM ZES MAN DRIE WEKEN ONDER WATER ïïi.-srjs Steenkoolvondst voor Britse kust Protest tegen de omzetbelasting op radio s Vermiste student in Engeland? Iss§ C.H.U. ontraadt plannen van Vriendenkring99 1 H O Vele dagverblijven voor gehandicapten krijgen subsidie Ontslag Dani? Vrachtauto in mist door overwegbomen OSRAM Postbode veroordeeld wegens belediging joodse dorpsgenoot Samenwerking V.S.- Sovjet-Unie op kosmisch gebied President Johnson nog snel vermoeid Koningin en prins weer in Paramaribo Voor oprichting van mariniersmonument Limburg geld tekort Boete wegens smaad jegens Hammarskjöld DONDERDAG 14 OKTOBER 1965 PAGINA 11 •- naar school Een geladen spoorwagen wordt op de carrier getrokken. Ga voor permanente bescherming van het koelsysteem naar een Esso dealer. Hij vertelt u hoe belangrijk dit nieuws is voor üw auto (Van onze correspondent) EINDHOVEN, 14»kt. - sind® f"k* le jaren worstelt MaaSf„.t iet een tussen Eindhoven en Wee (la{, oversteebprobleem, dat m cenl0- nijpender wordt naarmate toriseerde verkeer to^^Ttnw^ van aanleg: van de betonnen Eindhoven naar Weer* nee ie'"net. terstaat indertijd het dorp n jes ontweken, maar de belden van Maarheeze helemaal niet ontzien. autoweg kapte de Stationsw 8 in slasader van het dorp twee stukken, maar ,xit dorp zélf, dat toen voornamelijk un eer, lintbebouwing bestoiul lanK station (thans met meer voor pers nenvervoer in gebruik) naar de kerk. Deze doorbraak had bovendien tot gevolg, dat dagelijks een deel van de leerplichtige meisjes en de kleuters van het dorp de auhrw®! moesten oversteken, want 0°®telb daarvan staat de jongensschool en aan de westelijke kant de meisjes- en kleu terschool. Met het drukker wordende autoverkeer groeiden ook de van de ouders voor de veiligheid van hun kinderen. Door de verdere uit groei van het dorp en de intensieve foename van het gemotoriseerde ver keer is nu een situatie ontstaan, die zonder meer onhoudbaar is. Ruim een week geleden heeft zich een door de ouders gesticht actiecomité met een telegram tot het ministerie van De fensie gericht, waarin wordt gevraagd om medewerking bij de bouw van een Baileybrug over de autoweg om de schoolgaande jeugd en ook andere voetgangers een veilige oversteekge- (Van onze correspondent) LEIDEN, 14 okt. -^OPede v4ertaan gevolg van een verzoek dat een aai deed die het een onaange» wor_ vond dat haar overleden man den begraven in een graf waaiun zum reeds het stoffelijk overschot van een vrouw bevond. B. en W. waren wel enig^ns ver baasd door dit verzoek, je wij, maar zij vonden een aW, J> pijnlijk. De apartheidsmaatrege g niet voor familiegraven. Zij bet sluitend de algemene graven op ae meentelijke begraafplaats ,.Rgf®"bovfr. Per graf worden twee stoffelijke over schotten bijgezet die sinds kort dus va hetzelfde geslacht moeten zon. Het am woord op de vraag of een man bij ajn vrouw en een vrouw b« haarman mag worden begraven, moet in het algemeen ontkennend luiden, deelde men ons mee. Wanneer er al enige tyd was verstro ken tussen het oveflijden va en de ander kon dit vroeger toch OOK a? niet, doordat in het betrokken graf inmiddels een tweede stoffelpk ov schot was bijgezet. M?cbte zijn vrouw gelijktijdig werlpden aan UTRECHT, 14 okt. Op het terie van Cultuur, Recreatie en aa schappelijk Werk zijn niet minder an veertig plannen binnengekomen voor de oprichting van dagverblijven voor gehandicapten. Daarvan heeft de mi nister er inmiddels twintig voor su si- die in aanmerking gebracht. De verwachting is, dat dagverblpve in de naaste toekomst een belangnj e rol zullen gaan spelen in de totale zorg voor de gehandicapten en met name m die voor de geestelijk gehandicap en. Londen, 14 okt. <afp) voor de *ust van het Noordengelse graafschap r^hrham, onder de Noordzee, zijn steen- °°llagen ontdekt, zo wordt officieel in "'•den meegedeeld. Men schat de hoe- a""lheid op een half miljard ton. "an- j. de kust zouden tunnels van 5 tot 8 'p"gte worden geboerd om de de St°' bereiken. legenheid te geven. Men is hiertoe ge ïnspireerd door het voorbeeld van Ma- riaheide bij Veghel, waar enkele ja ren geleden eveneens een Baileybrug is geplaatst. Of het telegram gunstig resultaat zal opleveren? „Wel," zei ons burgemeester R. H. van Schaik, die a, b;jna dertig jaar aan het hoofd va" d® Z1fb de laatste jaren snel ont wikkelende gemeente staat, „ik heb de indruk, dat er nu aandacht aan wordt besteed." Ongeveer driehonderd meisjes en kleuters moeten vier keer per dag de drukke rijbaan oversteken. Zij wor den daarbp nu begeleid door de on derwijzeressen, terwijl een politieman alle rijdend verkeer op de autoweg genhoudtrnaaSt gelegen rijwielpad te- Eén politieman is eigenlijk te wei nig, want op deze oversteekplaats is de weg gesplitst, waardoor zich in bei de richtingen twee rijbanen bevinden, hetgeen automobilisten nogal eens ver leidt juist hier de snelheid van de wa- gen op te voeren om een tragere vrachtwagen te passeren. Als het goed was zouden minstens twee politieman nen het oversteken der kinderen^moe ten begeleiden, maar de sterkte van het korps laat het niet toe Zo gaat dat in Maarheeze nu al bii na vier jaren. Maar daar komt nog meer bij. Mensen uit Maarheeze die gebruik maken van de autobusdien sten, moeten bij vertrek of aankomst over de autoweg. Voor bejaarden is dit levensgevaarlijk, ze moeten niet alleen letten op passerende auto's maar niet minder op razende brom mers op de rijwielpaden. Intussen is er ook een lichtpuntje, althans men probeert dat in Maarhee ze te zien. De autoweg van Eindho ven naar Weert en verder naar Roermond) is momenteel in ombouw tussen Eindhoven en Leende is meii bezig de weg te verdubbelen. Nu hoopt heel Maarheeze, dat wanneer deze verdubbeling ook tussen Leende en Weert wordt gerealiseerd de autoweg op het kruispunt in Maarheeze zodanig wordt omgebouwd, dat hier een vriie kruising ontstaat. Voorlopig hoopt men echter maar op het tot stand komen van een Bailey brug en dus op welwillendheid van het ministerie van Defensie. Die op- X"*** weliswaar niet de ideale jJ"' ®Pn ,half ei is beter dan een lege vofle^H een Baileybrug is waarde- steekplaats. 6611 eschermde wer" DJAKARTA (ANP) President Soe- in-°j tracht wanhopig zijn positie als scheidsrechter tussen links en rechts te handhaven, tussen de pro-Chinese com munisten die een aanslag op zijn per soon en de mislukte staatsgreep van 30 september hebben beraamd, en het leger, dat trouw blijft aan generaal Na- soetion, met het merendeel van de poli tieke partijen, vooral de Mohamme daanse, aan de andere kant. Het Indo nesische staatshoofd heeft in feite het neerslaan van de communisten goedge keurd maar, tenminste tot nu toe, ge weigerd de PKI te verbieden, China ervan beschuldigd niet geheel vreemd te zijn aan de mislukte staatsgreep, maar de .gelegenheid tot openlijke breuk met Peking niet gegrepen. Als gevangene van zijn politiek tegen over China kan president Soekamo niets anders doen dan de vijandige demon straties tegen Peking verbieden, die desondanks met steun van leger en po litie toch worden gehouden. In de ogen van waarnemers lijkt het Indonesische staatshoofd, als slachtof fer van de politieke tegenstrijdigheden die na 30 september zijn ontstaan, op ee" koordda er. De komende dagen zal bhjken_ of hij zich kan handhaven, de. politiek van naast elkaar bestaan van hnks en rechts gered kan worden. Op 17 oktober zal Soekamo voor het eerst weer in het openbaar spreken. Volgens betrouwbare kringen is het plan van de opstandelingen mislukt omdat zU er niet in geslaagd zijn gene raal Nasoetion het lot van de zes ande re generaals, die vermoord werden, te doen delen. Zij zagen een luitenant bij vergissing aan voor de minister van defensie. Het Indonesische leger heeft inmid dels oolo, op midden-Java, op de com munistische rebellen veroverd, zo meldt radio Djakarta. Volgens berichten zijn in Djakarta en in andere plaatsen op Java nog meer wapens in beslag ge nomen en „duizenden communisten" ge arresteerd. Een Islamitisch blad heeft bericht, dat de commandant van de Indonesische luchtmacht, maarschalk Omar Dani, die als pro-communist bekend staat, zijn ontslag heeft aangeboden. Aanva ke- Ijjk scheen het dat Dani de staats greep zou steunen, maar latetr gaf hij zijn steun aan het leger. BOXTEL, 14 okt. Het verkeer op rijksweg 64 onder Boxtel is gistermor gen ongeveer anderhalf uur gestremd geweest doordat een Belgische vracht auto in dichte mist door de gesloten overwegbomen van het zogenaamde Duitse lijntje (Boxtel-Gennep) reed. De vernielde bomen werden in een uit tegenovergestelde richting komende militaire takelwagen gedrukt. De ra vage die daardoor ontstond veroorzaak te een complete blokkering van de rijksweg. Er deden zich geen persoon lijke ongelukken voor. Moeilijkheden met het treinverkeer behoefde niet gevreesd te worden aangezien dit een van de steeds zeldzamer wordende over wegen is, waarvan de bomen gesloten en weer geopend moeten worden door de machinist van de passerende trein. (Advertentie) Deze voorstellen hebben een sterk dis criminerend karakter. Indien een gro tere opbrengst van de omzetbelasting al noodzakelijk moet worden geacht dient de daartoe nodige tariefsverho ging op een zo breed mogeljjk vlak te drukken, aldus de Cebubera. De door de regering voorgestelde on gelijke fiscale behandeling van deze bedrijfstak verdraagt zich ook niet met de grote betekenis die aan radio en TV als voorlichtingsmedia onder an dere ten behoeve van regering en po litieke partijen moet worden toege kend, zo staat in het adres. In Cebubera hebben zitting de Ne derlandse fabrikanten alsmede vrijwel alle importeurs van elders in Europa vervaardigde radio- en TV-ontvangers e.d. AMSTERDAM, 14 okt. De 21-ja- rige Pakistaanse student Mohammed Hussain Khan, die op 21 september verdween uit hotel Monopole te Am sterdam en sindsdien spoorloos is, kan naar Engeland '.ijn gereisd. Hij is namelijk op liet Britse consu laat generaal in Amsterdam geweest waar hij vertelde al zijn papieren kwijt te zijn, en voorts in Engeland te studeren en werk te hebben. De stu dent kreeg een inreisvisum. Hoewel de politie het waarschijnlijk acht dat Khan in Engeland is aangekomen heeft zij dit nog niet kunnen vaststellen. De stu dent kan per boot of vliegtuig zijn ge gaan en via een officiële doorlaatpost Engeland zijn binnengekomen. Toch wordt ook de mogelijkheid dat hij er clandestien is gekomen niet uitgesloten ZUTPHEN, 14 okt. Wegens bele diging van een joodse dorpsgenoot is een 55-jarige postbesteller uit Neede gisteren door de Zutphense politierech ter, mr, Holleman, conform de eis van de officier van justitie veroordeeld tot twee weken gevangenisstraf voorwaar delijk met twee jaar proeftijd en hon derdvijftig gulden boete of vijftien da gen hechtenis. Ter zitting zei de postbesteller dat hij bang was te zijn bedrogen. Nadat hij een koe had verkocht aan Abra ham de V. had hij zich laten ontval len: „Ze hadden in de oorlog nog veel meer van jullie moeten opruimen". „Het is hoogst ongepast en meer dan schandalig" vond de officier van justi tie, mr. dr. H. van Buuren, die zich er over verbaasde dat de besteller nog de moed had zich voor de rechter te vertonen. Om te voorkomen, dat de man ontslag zou krijgen eiste de officier geen onvoorwaardelijke gevangenisstraf, hoe wel hij vond dat dat wel cp zijn plaats zou zijn geweest. (Advertentie) (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN, 14 okt. Het streven van de N.S. ,s van ouds geweest het goederenvervoer zoveel mogelijk van „huis tot huis" te laten geschieden. De „ijzeren weg" is echter beperkt en een tegemoetkoming voor vele indus trieën en bedrijven was een eigen em placement, een zogenaamd raccorde- ment, dat wordt aangesloten op het ge wone spoorwegnet. Er zijn zelfs bijna drie maal^zoveel raccordementen als er stations zijn voor het vervoer van goe deren. Philips heeft de oudste particuliere spoorwegverbinding, maar bij de uit breiding van de produktie, waarvoor meerdere gebouwen op verschillende punten nodig waren, bleken niet alle fabrieken cn magazijnen op het stations emplacement aangesloten te kunnen worden. Na veel studeren en calculeren werd de rail-route de beste oplossing geacht. Al meer dan vijftig jaar wordt deze methode in het buitenland toegepast. Daarbij wordt een spoorwegwagon met lading en al op een carrier geplaatst, die dan verder over de weg wordt ver voerd. Om economische redenen werd dit systeem niet eerder in Nederland gebruikt. Bovendien kunnen niet alle bruggen een dergelijk ongewoon ge wicht van omtrent 40 ton dragen. Voor Philips heeft de N.S. nu een carrier aangeschaft volgens een be staand type in Duitsland. 95 procent van het grensoverschrijdend vervoer van Philips gaat per spoor. Het trek- voertuig met vier wielen-aandrijving om voldoende kracht te zetten en voorzien van een lierinstallatie om de wagon de carrier (de Duitse bena ming is „Strassenroller") op te trek ken, werd door de DAF gebouwd. De carrier heeft 24 wielen op 8 assen, waarvan er 6 bestuurbaar zjjn. Hier door wordt bereikt, dat het draaipunt in het midden ligt en de draaicirkel kleiner dan van een grote oplegger combinatie. Carrier en trekker heb ben samen een lengte van ruim 22 meter, terwijl gerekend moet worden op een hoogte van 41/* meter. Philips maakt er gebruik van voor dagelijks transport met een programma van tien wagons terug van goederen tussen de Mathildelaan en het maga zijn in Veldhoven, waar inmiddels 140 meter rails is aangelegd. Bij het van start gaan gistermiddag zei ir. J. Bolhuis, directeur van Philips- Expeditie nieuwsgierig te zijn naar de uitslag van het experiment. Er zouden bij goede uitkomsten vast staat dat één wagon drie vracht auto's vervangt ook mogelijkheden liggen voor de nederzettingen in Leu ven en Oslo. Het is niet onmogelijk, dat Philips dan zelf earners aanschaft. Pïrmanent &£8"u' °*KÖMT ROËSTVORt,,N VtSOAMPT Nlït (Van onze luchtvaartredacteur) ROTTERDAM, 14 okt. Vier dagen I lang is het Hilton-hotel vrijwel uitslui tend het domein van de IF ALP A, de in ternationale federatie van verenigingen van burgerluchtvaartvliegers. Tot en met zaterdag duurt het symposium dat de piloten hebben georganiseerd en waar bij de vereniging van KLM-vliegers als gastvrouw optreedt. Onderwerp was gisteren en vandaag het vliegen onder slechte weersomstandigheden, het zgn. volautomatisch landen, een zaak die hierbij menigmaal ter sprake kwam. Morgen en zaterdag is het navigeren- op-grote-afstand aan de orde. Doel van dit alles is op de eerste plaats een ge- dachtenwisseling met de fabrikanten van uiteenlopende vliegtechnische appa- raturen. Ook vertegenwoordigers van nationale rijksluchtvaartdiensten en van luchtvaartmaatschappijen zijn onder de in totaal 275 deelnemers die uit 24 landen afkomstig zijn. De pool Z. L. Zeyfert, president van de KLM-vliegersvereniging, is behalve voorzitter van dit symposium ook de man die de leiding heeft van een spe ciale IFALPA-studiecommissie die zich met de problemen van de „all weather operations", het vliegen onder alle weersomstandigheden, bezighoudt. Mét hem kunnen velen maar moeilijk gelo ven aan een werkelijk volkomen auto matisch vliegen. „Met een druk op de knop zjjn we er niet." Een andere Pool, eveneens bestuurslid van de KLM-vliegersorganisatie en tweede voorzitter van de internationale federa tie: captain J. M. Bartelski, denkt er precies zo over: „Er zijn twee filoso fieën: automatisch vliegen zonder enig ingrijpen van de piloot, öf onder diens leiding. Ik kies voor het tweede. De automatische piloot moet voortdurend onderworpen zijn aan een „menselijke computer": de vlieger. Bovendien moe ten er voorzieningen zijn die het moge lijk maken wanneer dat noodzakelijk is onmiddellijk zelf het heft weer in han den te nemen en het contact met laten we zeggen „de buitenwereld" te her stellen. Tenslotte moet al het kostbare instrumentarium dat ten behoeve van het blindvliegen in onze toestellen zal worden geïnstalleerd, ook nog belang rijke diensten kunnen bewijzen aan het vliegen bij normale weersomstandighe den: het verschaffen van nóg nauw keuriger gegevens omtrent hoogte, po sitie e.d." Vertegenwoordigers van een aantal buitenlandse industrieën hebben giste ren en vandaag volop de gelegenheid gehad hun technisch zeer gecompli ceerde waar in al even technische uiteenzettingen aan te prijzen, al of niet met behulp van dia- en-of film projectie. Als goede concurrenten hebben zij zelfs wel woorden van lof aan eikaars produkten gewijd, al had ieder wel enkele opvallende pluspunten van de eigen apparatuur achter de hand. Over het algemeen mag men concluderen dat de industrie op het gebied van de automatische ap paratuur al zeer ver is. Tenslotte zijn er de afgelopen jaren over de hele wereld al zo'n 25.000 geheel automa tische landingen een volledig succes geworden een succes dat voor een WASHINGTON, 14 okt. (AFP) De NASA, het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart, heeft officieel bekendgemaakt dat de Verenigde Sta ten en de Sovjet-Unie op 8 oktober te New York twee „regelingen" hebben getroffen om de samenwerking tussen beide landen in de kosmische ruimte voor vreedzame doeleinden te verbete ren. De eerste regeling is bevestiging van het bestaande akkoord over uit wisseling van gegevens die met weer- kunstmanen zjjn verkregen. De tweede is een nieuw akkoord inzake gemeen schappelijke publikatie van gegevens over ruimtebiologie en -geneeskunde. zeer groot deel op naam van de En gelsen moet worden geschreven. Al twaalf jaar houden zjj zich met het ontwerpen, ontwikkelen en pro duceren van dit soort instrumenten voor militaire toestellen bezig. Nu is de tijd aangebroken dat ook de burger luchtvaart van alle inmiddels opgedane ervaring kan gaan meeprofi teren. Wanneer precies? „That's up to you", besloot de woordvoerder van een der Britse fabrieken zijn uiteenzetting, zich daarmee richtend tot de aanwezi ge vertegenwoordigers der luchtvaart maatschappijen. Gisteren had dr. G. van der Wal, president-directeur van de KLM (nog maar nauwelijks terug van een reis naar Amerika) zich in zijn openingswoord nog beklaagd over de enorm hoge prijzen die er in de burger luchtvaart voor welk artikel dan ook moeten worden betaald. „Het lijkt wel alsof cockpit-asbakken van minder dan zeshonderd gulden niet te koop zijn! Elk onderdeeltje van een vliegtuig lijkt uit goud te moeten worden gemaakt. Maar al is goud dan geen te hoge prijs voor veiligheid en betrouwbaarheid, de prijs voor nieuwe instrumenten moet de resultaten wel waard zijn." Wanneer de KLM zou besluiten de zestien DC- 8-en van blindlandingsapparatuur te voorzien, zou dat volgens een heel scherpe raming toch zeker 630.000 dol lar vergen. Bovendien zijn nog betrek kelijk weinig luchthavens van de ver eiste gronduitrusting voorzien; ook op Schiphol is men nog niet zover. MONTE CARLO, 14 okt. (UPI) Een dertig ton metende bol, waarin zes mannen gedurende drie weken op der tig nieter onder de zeespiegel hebben gewoond en gewerkt, is woensdag naar de oppervlakte gehesen. De oceanau- ten van de „pre-continent III", een constructie van onderzee-expert Jac- ques-Yves Cousteau, hebben aange toond dat ze zonder naar de oppervlak te te komen een onderzeese boortoren in elkaar zouden hebben kunnen zet ten. De zes mannen die aan het experi ment deelnamen zjjn op 17 september in de bol gestapt. Nadat de druk lang zaam opgevoerd was en men enige da gen vertraging had opgelopen wegens ruw weer liet men de bol op 22 sep tember naar de bodem van de Middel landse Zee zakken. De oceanauten zullen nog tot zater- da" in de bol moeten blijven. Tegen die tjjd zal de atmosferische druk in hun capsule laag genoeg zjjn om zon der gevaar de bol te verlaten. Een snellere decompressie zou fatale gas- bclletjes in hun bloed kunnen brengen. Het doel van het experiment van Costeau was een einde te maken aan de veelvuldig nodige decompressie door onderzeese verblijven te maken voor diepzeeduikers. Zo komt er per duik meer werktijd vrjj. Zulk een techniek, zo neemt Cousteau, zal de mens in staat stellen de mineralen op de zeebodem te exploiteren en de onderwaterplanten te verbouwen om het wereldvoedselte kort enigszins aan te vullen. WASHINGTON, 14 okt. President Johnson, die vrjjdag is geopereerd voor het verwijderen van de galblaas en een niersteen, is wel herstellende maar snel vermoeid. Johnson, die zich al wat mag bewegen en zelfs op zjjn lin kerzij waar de incisie is gemaakt, lig gen, maakt het goed, maar is sneller vermoeid dan men verwacht had. Men weet nog niet hoe lang hij in het zieken huis moet blijven. DEN HAAG, 14 okt. Het dagelijks bestuur van de Christelijk-Historische Unie heeft de besturen van alle chris- teljjk-historische kiesverenigingen in het land, naar aanleiding van de circu laire van het landelijk comité „Vrien denkring AR/CH", herinnerd aan de uitspraak van de Unieraad van 10 okt. vorig jaar, dat een fusie met de A.R.- partjj nu niet geforceerd mag worden. De vraag of bij de gemeenteraads verkiezingen in 1966 de christelijk-his- torische kiesvereniging een gezamen lijke lijst zal indienen met de A.R.- partij of met een andere politieke groepering moet, zoals steeds het ge val is geweest, door iedere kiesvereni ging voor haar eigen gemeente wor den beantwoord, aldus het dagelijks bestuur van de CHU. Bij pogingen tot samenwerking zullen de SGP en het GPV zeker niet buiten beschouwing kunnen worden gelaten. Het dagelijks bestuur ontraadt de kiesverenigingen met klem alleen reeds uit organisatorische overwegin gen de vorming van lokale federaties AR/CH. Gevreesd wordt, dat zulk een federatie zeer verwarrend zal werken. Bovendien bestaat de mogelijkheid, dat de activiteit van de „Vriendenkring AR/CH" tegenacties zal oproepen, plaat selijk of op breder terrein. PARAMARIBO, 14 okt. Na een be zoek van twee dagen aan de districten Nickerie, Coronie en Saramacca zijn koningin Juliana en prins Bernhard gis teravond in Paramaribo teruggekeerd. De dag was, na de overnachting in hotel De Wereld te Wageningen in het „rijstdistrict" Nickerie, begonnen met een tocht per autobus naar Friendship in Coronie, waar het koninklijk paar zeer hartelijk door de bevolking werd ontvangen. In de tuin van de districts commissaris trokken verschillende be volkingsgroepen langs de hoge gasten, die, beschermd tegen de felle zon, on der een palmenoverkapping hadden plaatsgenomen. Er werden weer tal van geschenken overhandigd. Het hoog tepunt vormde een demonstratie van het kappen van kokosnoten. Daarna vertrokken de bezoekers naar een overzetplaats aan de Coppename- rivier waar het gouvemementsjacht „Oranje" lag te wachten, aan boord waarvan tijdens de oversteek de lunch werd gebruikt. (Van onze correspondent) SITTARD, 14 okt. Reeds geruime tjjd tracht men in Limburg een be drag van 125.000 gulden bij el kaar te krijgen, dat nodig is voor de oprichting van een Mariniersmonument in Sittard. Het ontwerp voor het monu ment, dat vervaardigd wordt door de kunstenaar Jos Hermans - uit Nuth, is gereed. Op het ogenblik wordt het zes meter hoge werkstuk, dat op een voet stuk van één meter hoogte zal worden geplaatst, in brons gegoten. Hoewel praktisch alle Limburgse ge meenten een bepaalde bijdrage hebben toegezegd, heeft men het benodigde be drag nog niet bij elkaar kunnen krij gen. Daarom organiseert het actie-co mité Mariniers monument Limburg za terdagavond een gala-avond in de Sittardse Stadsschouwburg. MALMö, 14 okt. (UPI) De hoofd redacteur van het dagblad Sydsvenska Dagbladet, Nils Ivar Ivarsson, is be boet omdat zijn blad een artikel had geplaatst dat door een broer van wij len Dag Hammarskjöld beledigend is geacht. Ivarsson moet ook 10.000 kroon schadeloosstelling betalen aan de eiser, Sten Hammarskjöld. In het artikel, gepubliceerd op 30 ju li, werd geopperd dat Dag Hammars kjöld, in leven secretaris-generaal van de V.N., het V.N.-vliegtuig waarin hij de dood vond misschien opzettelijk heeft laten verongelukken. Ivarsson moet een „boete van 75 da gen" betalen. Dit is een svsteem dat is gebaseerd op het inkomen van de veroordeelde. Dit systeem wordt toege past om mensen die dezelfde misdaad hebben begaan maar die niet het zelfde inkomen hebben, even zwaar te tref fen. Zoals gebruikelijk werd het be drag van de boete niet bekend ge maakt. KRUISWOORDRAADSEL 123456789 10 Horizontaal: 1. kaal, lynx; 2. beroep; 3. bewijsstuk, huisdier; 4. jaarbeurs (D.), wrok; 5. over de band spelen (biljarten); 6. dwalen, rijksgrens (afk.)7. gesel, elk; 8. ontwikkelingsvorm van insekt, maan stand; 9. rund, beroep; 10. gelijk, tijd perk; 11. vaartuig. Verticaal: 1. kamerjas; 2. speelkaart, vruchtbare streek; 3. buitenstaander, ni ton (afk.); 4. muurschildering, heilig boek van de Hindoes; 5. voegwoord, vuurstenen; 6. harsachtige stof. watering, kist; 7. welriekend tuingewas; 8. in houdsmaat, voordat; 9. symbool, osmium, schrikbewind; 10. hard, schaaldier. Oplossing van 13 oktober 1. zuivel; 2. vogelvrij; 3. beginsel; 4. chocolade; 5. vermurwen. Op de streepjes; Zilveren Schaduw.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 11