Zij vooral kwamen in verweer 6. I Kamerleden hebben enige sympathie voor liberale begroting Regering zal raad moeten schaffen Excessieve ca< struikelblok wormen Weer in chocola Meer loon bij hog ere huren i Controledienst: VLEES IS TE DUUR Vijftig auto's betrokken bij kettingbotsing Luns uitgeweken naar Shannon Vastgelopen Maandag: Zuster Margriet ssu«~M LUN(S)CHKAAS VOOR COUVE DE MURVILLE Wie haalt het op •M- -rsstfSKde In Stichting geen eensgezindheid Over eenstemming over compensatie van li procent Slagers ontboden hij min. Den Uyl Kamercommissie wil verhoging kinderbijslag Het nieuws VANDAAG Ent SJTKo F», Verder: In PLUS deze week 55 m DOOR MIST UITVINDER DDT OVERLEDEN Tijdelijk mist MIJ MAAR cfwixdadetfaawfc DONDERDAG 14 OKTOBER 1965 89sfe JAARGANG No. 32177 CALS studievrijheid BOGAERS consequenties VROLIJK crematorium VONDELING Ook in opstand Minister Vondeling in officieus debat tijdens de theepauze met zijn opponentde heer Joekes. DEN HAAG, 13 okt. De be zuinigingsplannen van de VVD, waardoor het tekort op de begro ting voor 1966 met niet minder dan een miljard zou kunnen wor den verminderd, hebben het debat ir. de Tweede Kamer uiterst le vendig gemaakt. Toen de heer Joekes, na de ministers een sten cil te hebben verstrekt waarop zij de operaties op hun begrotingen konden terugvinden, de voorstel len nader had uiteengezet, regen de het interrupties. Minister-pre sident Cals kwam in verzet, toen de liberale spreker met klem vroeg aan de universiteiten degenen te weren van wie duidelijk blijkt dat zij helemaal niet van plan zijn hun studie serieus af te maken. Zij profiteren van dure faciliteiten, die ons handen met geld kosten Is dat te rechtvaardigen, vroeg de indiener van de lijst met bezui nigingsmogelijkheden. De minis ter-president ontweek deze vraag door te herinneren aan beslissin gen, die destijds in de Kamer zijn genomen over studie-vrijheid. De heer Joekes herinnerde eraan, dat de Nederlandse studenten zomer vakanties genieten van vier maan den, dit in tegenstelling tot het buitenland, waar men enkele we ken genoeg vindt. Met een feestelijk gezicht po seert De Gaulle's minister van Buitenlandse Zaken, Couve de Murville, bij een fraai-opge- maakte Nederlandse zuivélr mand, die hem ter gelegenheid van zijn ministeriële ambtster- mijn-record was aangeboden door de Nederlandse ambassa deur, baron Bentinck van Schoonbetennamens minister Luns. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cenl per millimeter hoogte Omroepers 20 cent per millimeter. ABONNEMENTSPRIJS 80 cent per week 3,45 per maand, 10,30 per kwartaal. Hoofdredacteur: Albert Welling. Kantoren HAARLEM: Smedestraat 5, telefoon 215 43. BEVERWIJK: Groenelaan 3, telefoon 2 47 90. IJMUÏDEN: Leeuweriklaan 30. telef. 57 90. AMSTERDAM: Nwe Zijds Voorburgwal 65. telef. 22 13 55. Veel gemeentebesturen breken zich regelmatig het hoofd waar zij de steeds grotere hoeveelheden vuilnis moeten lozen. Rotterdam heeft dat probleem niet. Er is een vuilnisverbrundingscentrale, cue alle vuilnis dat de Rotterdam mers produceren wel kan vei - werken. Maar wie haalt het op. Omdat er gebrek aan personeel w en het vuil niet regelmatig kan worden weggehaald, hebben cle deskundigen er wat op verzonn Er komen containers ofwel reuze- vuilnisvaten, waarin de bewoners van een wijk iedere dag en zo vaak zij dat willen de vuilnisemmer kunnen leegstorten. Maarniet ieder een is gelukkig met dit idee. ae erkende vuilophalers evenmin als de vrouwen. Meer hierover op pagina 5. Het dorp Maarheeze tussen Eindhoven en Weert wordt door een autosnelweg door midden ge sneden. Iedere dag moeten drie honderd kinderen deze weg vier maal oversteken tot grote onge rustheid van hun ouders. Het he le dorp ziet dan ook verlangend uit naar eèn Baileybrug, die het aan Defensie heeft gevraagd. Meer hierover op pagina 1L Over enkele dagen brandt het «rrote voetbalduel tussen Neder land en Zwitserland ïos. Het Ne derlands elftal bereidt zich voor Zeist de Helveten trokken spelers zijn geblesseerd. Naast, voetbal^ «onlta op de sSP a?naeenamler topeyene- mlnt- de internationale Neder ig ^feltenniskampnjens^hap- PM, die zaterdag en zwidug m Den Haag worden gespeeld. Zaterdag keert de nationale va gebond terug op het telei^e- scherm. Joop Doderer -S daarmee aan zijn vijfde Swi tje-seizoen. Wat hij daar denkt kunt u lezen op onze K-i pagina. Op dezelfde pagina ver telt een onzer redacteuren van zijn ontmoeting met de bekende cineast Joris Ivens, filmend m Rotterdam. De duurdere aardappelen vor men de hoofdschotel van de ru briek ,Op Zijpaden" op pagina 2. Regionaal nieuws treft u aan op pagina 3. dood van zijn vrouw weer opge rakeld. Uit het door hem loge- diende gratierekest bl S dokter O eens de meest bespro ken man in ons land, Z" 0[) dig verklaart aan de moor<i p zijn vrouw en, gedeelte 3 de dood van een vroegere noot. Weer is dokter O., bij de inwoners van Berkel, net gesprek van de dag. (pag. Plus) Voorts in het Plusnummer van deze week: Pag- 2: T„„ In bijna elk restaurant van Lon den heb ik borden gewassen. James Bond heeft tips voor g te bazen. Pag. 3: Grote heer Karim. Retraite, goed voor u. Hebt u dat gelezen' Pag. 4: Schaken, dammen, puzzelen en piekeren, klaverjassen, bridgen, kinderpuzzel, tekenpuzzel. Pag. 5: Korte rokken, gekke kousen, mooie benen. Duimzuigen goed of slecht? Geestigheden van prins Philip- Op rijpaden. Pag. 6: Speelplaats (voor de jeugd). Inspecteur Liebricht en de wol- pluisjes. KABINET TEGEN VI)- BEZUINIGINGSPLAN (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 14 okt. Werkgevers en werknemers zijn er gisteren in een i "c,: ,le. uur durende vergadering van de stichting van de Arbeid niet in ge slaagd voorlopige regels op te stellen voor de loonpolitiek en nu zal de re gering raad moeten schaffen. Hun te genover elkaar staande visies zullen werkgevers en werknemers nu toespe len aan de regering om daarmee zo gauw mogelijk tot een gesprek te ko men. Er is haast bij, want de on derhandelingen in de bedrijfstakken kunnen niet al te lang meer wachten. is in de Stichting gestruikeld over de vraag of gevallen van cao's met excessieve loonsverhogingen nu in de Kiem moeten worden gesmoord, ja of nee De werkgevers vinden van wel en willen daarom aan het College van K'jKsnemiddelaars in de overgangsrege- een belangrijke rol toebedelen. Het College moet beslissen of het een cao waarover m de Stichting geen overeen stemming is bereikt aan de regering zal voordragen voor onverbindendver- aring, niet. De vakcentrales willen enkele cao uitspraak doen in ae btichtmg van de Arbeid, maar de verantwoordelijkheid voor het toestaan van een loonsverhoging rechtstreeks .^gering laten. In een vrij loonbeleid, waar het naar toe moet, kunnen de vakcentrales niet hun goed keuring onthouden aan een overeen komst die hun bonden met werk gevers hebben bereikt. De verantwoor delijkheid voor de ontwikkeling van de lonen moet geheel komen voor reke- fmg „va" d.e overheid die politiek in- terpellabel is> zoals de kandidaat-voor zitter van het NVV, de heer A. H. Kloos die reeds optreedt als werknemers- voorzitter van de Stichting, zich giste- afloop van de vergadering uit- aruKte. uver wat excessieve gevallen zijn bestaat overeenstemming tussen de partijen: dat zijn contracten die nade- STADSKANAAL, 14 okt. Bij een winkelier hier zijn repen chocolade aangetroffen met wormen. De te per heeft in overleg met de winkelier de keuringsdienst voor waren gewaar schuwd. Na een onderzoek is de voor raad in beslag genomen. Zoals bekend werden in het begin van deze week repen met wormen in Utrecht ver kocht. lige gevolgen hebben voor 's lands eco nomie. Het standpunt van de werkgevers werd na de vergadering door de voorzit ter van het Centraal Sociaal Werkge vers Verbond, ir. J. Bosma onder meer als volgt toegelicht: „Er is te meer reden voor excessieve gevallen in de kiem te smoren, als men ziet hoe de overheid met de verhoging van verschil lende belastingen druk gaat uitoefenen op de lonen. In zo'n periode zich uit sluitend verlaten op de regering gaat ons te ver." (Advertentie) niet duur wel heerlijk (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 14 okt. Voor de ko mende huurverhoging per 1 januari moet op de lonen een compensatie wor den gegeven van 1,25 procent, met een minimum van 2 per week, vindt de Stichting van de Arbeid. De Stichting heeft dat meegedeeld aan de minis ter van Sociale Zaken en Volksgezond heid, dr. Veldkamp. Werkgevers en werknemers zjjn het hier gisteren snel over eens geworden in de Stichting van de Arbeid. Het percentage is precies wat de vakcen trales hadden voorgesteld. „Dit is een volledige compensatie voor de belang rijkste categorie van de huurverho ging, namelijk de woningen die zijn ge bouwd tussen '45 en '56", zei de heer A. H. Kloos, als de werknemers voorzitter van de Stichting, na afloop van de vergadering. (Van onze parlementaire redacteur) Minister Bogaers (Bouwnijverheid) verzette zich tegen het voorstel om 15 000 woningwetwoningen naar de vrije sector te verschuiven. Hij had in één oogopslag door, dat de liberale rekensom niet klopte. Daarna wek te hij de nauwelijks verborgen woe de van minister Vrolijk op, door de overdreven aankoop voor zijn departe ment te signaleren van een duur ge bouw in Rijswijk- Hef wordt in de volks mond al „crematorium van Vrolijk" genoemd, dat met een zinspeling op de naam van het departement van Cul tuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk. Ook de minister van Financiën kwam in (rostand Kamerleden mengden zich S de discussie, waaronder de heren Roemers en Koe-koek, die in geëmotio neerdheid niet voor elkaar onderdeden. De communisten vlogen overeind, toen de heer Joekes voorstelde de P.T.T.- tarieven op zakelijke basis te brengen. Oud-minister Witteveen nam eveneens deel aan de discussies en maakte zjjn opvolger minister Vondeling duidelijk, wat de conjuncturele kant van zijn be leid zou zijn. De sfeer benaderde die van het Engelse parlement. Zelfs Koekoek boekte winst, toen de heer Joekes in ziin opgewondenheid zei, dat zijn vi sie op rechtvaardigheid een andere was dan die van de socialisten. „Er is maar één rechtvaardigheid", riep de boerenleider terug, die zich daar bij onbewust ontpopte als een steun pilaar voor de P.v.d.A. Dit was voor voorzitter Van Thiei aanleiding aan de interrupties een eind te maken en de heer Joekes zijn zaken rustig te laten toelichten. Later kreeg ook hij moeite met de liberaal, die te uitvoerig ging worden. Het kabinet werd aangeraden zich rustig voor te bereiden op zijn antwoord. Van meer waardering getuigden de reacties van de Kamerleden, die het debat voortzetten. De heer Peschar (Pv.d.A.) meende dat er sprake is van een goede geste van de oppositie. Hij gaf de ministers de raad na grondige bestudering da Kamer uitvoerig over de consequenties van het liberale plan in te lichten. Hij signaleerde wel het gevaar, dat door verschuiving van wo ningwetwoningen naar de vrije bouw wellicht binnenkort huizen aan de markt zouden komen, die niemand wil bewonen. Jammer vond hij het dat de liberalen „in een steenrijk land als het onze" op ontwikkelingshulp willen be zuinigen. Hij was ook bevreesd, dat het plan een groter beroep op de reeds gespannen kapitaalmarkt tengevol ge zou hebben en dat het de kosten van levensonderhoud niet onberoerd zou laten. De heer Notenboom (KVP) gaf de WD gelijk wat de indiening betreft. Hij kon er geen stunt in zien. De libe ralen willen het plan, dat zjj zeer se rieus hebben voorbereid, als waarde vol materiaal gaan gebruiken voor de behandeling van de afzonderlijke be grotingshoofdstukken. De heer Notenboom motiveerde het zeer gereserveerde standpunt van de KVP-fractie tegen de begroting. Hij zag geen enkel bewijs, dat het Kabinet zich aan normen heeft gehouden, zo als toch na de Kabinetsformatie was afgesproken. Normen moeten werken als een veer, die steeds blijft drukken, zonder haar doe] te bereiken. In deze begroting werkt geen veer, was zijn mening. Ook verweet hij de minister van Financiën, de begrotingen van zijn collega's van de verschillende depar tementen niet voldoende te hebben uit gekamd. Juist wanneer zich zo'n schoksgewijze stijging voordoet, is dat dringend nodig. Hij zei het gevaar van een bestedingsbeperking te zien. „Trek die gevaarlijke kies onmiddellijk eruit, anders wordt de pijn steeds erger", was zijn advies. Alle fiscale experts verklaarden zich nogmaals uitdrukkelijk tegen de verho ging van de omzetbelasting op textiel en schoeisel. Ook kwam er veel kri tiek op het invoeren van belastingcer tificaten. De heer Notenboom vond dat vooral het blokkeren van het geld, dat over vier tot zes jaar toch moet wor den uitgekeerd, de dan regerende ka binetten voor onverantwoorde com quenties plaatst. iiimiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiimii (Van onze Haagse redactie) HUN HAAG, 14 okt. Voor vlees worden in veel gevallen te hoge prij zen gevraagd, zo is de economische contrlodienst bij een onderzoek geble- u j' bedrijfsschap voor het slagers- bedrijf is nu uitgenodigd volgende week woensdag met een delegatie op het ministerie van economische Zaken te verschijnen om over de prijzen te pra ten. Zo'n gesprek is voorgeschreven in de prijzenwet en moet worden gehou den voor een prijzenmaatregel wordt uitgevaardigd. Het is mogelijk, dat bij dit gesprek een gentlemen's overeen komst over een prijsverlaging tot stand komt. Het rapport van de controledienst over de vleesprijzen zal volgende week worden gepubliceerd en aan de Twee- Se Kamer worden toegezonden. Of dat vóór of na het gesprek met de sla gers zal gebeuren, kon men ons niet zeggen. Inmiddels heeft het Tweede Kamer lid mej. A. A. M. Kessel van de KVP minister Den Uyl schriftelijk gevraagd, of hij achter het standpunt van het Consumenten Contactorgaan staat, dat de vleesprijzen te hoog zjjn. Als dat zo is verlangt zjj maatrege len die de prijzen tot een redelijk ni veau doen dalen. Het Consumenten Contactorgaan heeft aan de hand van cijfers van het CBS en .het produktschap voor vee en vlees een onderzoek ingesteld naar het verschil tussen het verloop van de marktprijzen en de winkelprijzen voor rund- en varkensvlees tussen 1961 en augustus van dit jaar. Het is daarbij tot de conclusie gekomen, dat de win kelprijzen zich nog altijd op een „on verantwoord hoog niveau" bevinden. De dalingen van de marktprijzen zijn zo goed als helemaal niet in de winkel prijzen tot uitdrukking gekomen. De prijzen voor rundvlees zijn het afgelo pen jaar op de markt met drie punten gedaald, terwijl ze in de winkels over het algemeen acht punten hoger zijn komen te liggen, aldus het CCO. Dat het loongesprek in de Stichting van de Arbeid is vastgelopen, zal wei nigen verbazen. Reeds enkele weken geleden was te voorzien, dat de stand punten over de vrijere loonvorming zoveel mijlen uiteenlagen, dat een overbrugging nauwelijks mogelijk was. Wij geloven intussen, dat de pauze in de beraadslagingen want in een werkelijke Breuk gelooft niemand de onderhandelaars niet geheel onwel kom is. Gebleken is immers, dat de Kamer allerminst gelukkig is met de belastingvoorstellen van minister Von deling. Als de kruitdamp in de Tweede Kamer over enkele dagen is opgetrok ken zal het ook voor de loonvormers gemakkelijker zijn de te volgen stra tegie nauwkeuriger te bepalen. Dat bij de beheersing van de vrijere loonvorming ook de overheid een ze kere verantwoordelijkheid krijgt toe bedeeld, lijkt ons intussen een duide- 'ijke zaak. Het zou immers al te een zijdig zijn, als de regering op het gebied van de prijzen wel op de vingers getikt kan worden, maar zelf geen vinger uit mag steken naar de lo nen, terwijl er toch wel enig ver band bestaat tussen prijzen en lonen en de loonvorming niet los te den ken is van bepaalde regeringsmaat regelen (huurverhoging, belasting verlaging etc.) Wij kunnen ons wel indenken, dat de werkgevers een beetje 'miverig staan tegenover regeringsbeslissingen in deze, omdat de regering niet alleen met economische, maar ook met poli tieke factoren rekening zal houden. Maar uiteindelijk bestaat er een nogal nauw verband tussen loonvorming en politieke constellatie. Het standpunt van de werkgevers lijkt ons dan ook niet tot het uiterste te handhaven. DEN HAAG, 14 okt. Op de rijks wegen Utrecht—Amsterdam en Amster dam-Rotterdam zijn vanmorgen in dich te mist kettingbotsingen voorgekomen. Op eerstgenoemde weg waren daarbij ongeveer vijftig auto's betrokken. Een aantal mensen is gewond. Voor Hoek van Holland zijn twee schepen, de Duitse Adriana en de Britse Isle of Ely, in aanvaring ge komen. Er ontstond schade, maar hulp van sleep- en reddingboten was niet nodig. De Adriana is met een scheur dicht bjj de waterlijn op eigen kracht de Nieuwe Waterweg opgeva- ren, daarbjj zoveel mogelijk de zuide- lijke oever houdend om bij gevaar van zinken op de wal gezet te wor den. Doordat loods- en sleepdiensten zjjn gestaakt, is het scheepvaartverkeer vrij wel tot stilstand gekomen. Enkele tientallen schepen lagen vanmorgen bui tengaats te wachten op verbetering van het zicht. Op het vliegveld Zestienho ven hij Rotterdam is alleen zichtgaand verkeer mogelijk. Het zicht is daar ca. 200 meter. Ook het luchtverkeer naar en van Schiphol lag lam. Er was aanvankelijk slechts enkele tientallen meters zicht, maar ook om 10 uur kon van enig luchtverkeer nog geen sprake zijn. De DC-8 van de KLM uit New York met minister Luns aan boord week uit naar Shannon om daar te kachten tot het zicht op Schiphol zou zijn verbe terd. Intussen hoopte op Schiphol het uitgaande reizigersverkeer zich benau wend dicht opeen in de vertrekhal Euro pa, die voor dit soort mist-vertragingen veel te klein is geworden. Men ver wachtte, dat de mist toch voor het mid daguur zou optrekken. BAZEL, 14 okt. (Rtr) Dr. Paul Muller, de Zwitserse chemicus die het insectendodende middel DDT heeft uit gevonden, is op 66-jarige leeftijd ge storven. In 1948 kreeg hij de Nobel prijs voor fysiologie en geneeskunde. Weersverwachting tot vrijdagavond: Half tot zwaar bewolkt met in de nacht en ochtend mist en mo gelijk wat motregen. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtin gen. Weinig verandering in tempe ratuur. VRIJDAG: Zon: 7.04 17.47. Maan: 20.21 12.55. AMERSFOORT. 14 okt. Prinses Marl griet zal maandag met haar werk zaamheden iii het protestants christe lijk ziekenhuis „De Lichtenberg" in Amersfoort beginnen. Zoals bekend zal de prinses hier een verpleegsters-oplei ding volgen. Behalve de klassikale les sen voor de eerstejaars verpleegsters zal zij ook praktisch werk gaan 'doen. De prinses heeft de wens te kennen gegeven „Zuster Margriet" te worden genoemd. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 14 okt. In de vaste commissie voor Sociale Zaken en Volksgezondheid van de Tweede Kamer is men van oordeel, dat meer kinderbij slag moet worden gegeven, wanneer de voorgestelde verhogingen van de in directe belastingen doorgaan. Advertentie TOSTI Een verrukkelijke chocoladedrank met slechts 1% vet. Fris en pittig ven smaak. Tosti lest de dorst, is lekker luchtig en eerbiedigt de slanke lijnl 20

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 1