KT FINT MAN KRIJGT OOK ZIJN KANS Concurrent van James Bond-007 James Bond heeft Misdadiger in smoking Te weinig koeien Rekruut drukker Baantje als inval Ier Zingende zuster PLUS ZATERDAG 16 OKTOBER 1965 PAGINA 8 Voor het eerst sinds het overwel digende succes van de James Bondsfilms met Sean Connery als de niemand ontziende en voor niets terugdeinzende spion, heeft zich een andere geheime agent aangediend, die het met enige kans op succes tegen het Bonds- monopolie kan opnemen: Mi chael Caine, die in „The Ipcress File" de rol speelt van Harry Pal mer ,een vertegenwoordiger van de Britse geheime dienst, die be paald niet met zich laat spotten. Het publiek trekt momenteel in drommen naar de bioscopen om dit gladde Britse spionageverhaal te gaan zien, daarmee de status van ster verlenend aan Caine,een 32-jarige Londenaar van het Brit se toneel en de televisie, die tot nog toe in één film is opgetreden, na melijk in „Zoeloe". Presidenten-commissarissen van grote ondernemingen, direc teuren, gewone commissaris sen, kortom al degenen die top functies bekleden in de maat schappij, raden wij aan met bij zondere aandacht uit te kijken naar de nieuwste James Bond- „Thunderball", die waar schijnlijk eind van dit jaar in Ne derland in première komt. Want TJ06orlopif ftSWÊóUdfffin bevat wellicht enkele ideeën, die bijvoorbeeld bij lastige aandeel, houders of opdringerige onderge schikten van pas kunnen komen. De onopvallende man, die nog onder aan de maat schappelijke ladder staat, kan juist de kracht zijn waar een baas naar uitkijkt, de in telligente, talentvolle leidersfi guur, die het gewoonlijk nooit tot de top brengt, omdat nie mand de moeite heeft genomen na te gaan voor welke taak hij ten volle geschikt is. Als het aan de posterijen in Amerika ligt, dan hoeven in de toekomst geen belangrijke banen of pro moties voor bepaalde categorie- en mensen verloren te gaan- Bescheidenheid of onopvallend heid hoeft nog geen onkunde te betekenen. De Amerikaanse posterijen hebben een systeem geïntroduceerd, dat ook bij an dere industrieën in goede aar de is gevallen. Iedere postkan tooremployé wordt er verzocht een vragenlijst in te vullen be treffende zijn opvoeding, oplei ding en kennis of ervaring, zo dat nagegaan kan worden of er wellicht een passende hogere post voor hem is weggelegd. Als hij een betere methode voor een bepaald onderdeel van het werk meent te kennen mag de werknemer dit óók vermelden. Alle inlichtingen worden vervol gens in een computer gestopt. Wanneer er een vacature op een of andefe afdeling komt, hoeft er maar een knop inge drukt te worden om de juiste man voor de openstaande post aan te wijzen. Zo kan het voor komen, dat de „laatste" de „eerste" zal worden, de ellebo- genwerkers en praatjesmakers ten spijt. Londen heb ik borden gewassen In bijna elk restaurant van MICHAEL CAINE in de film „The Ipcress File" als Harry Palmer, lid van de Britse geheime dienst. Bovenste foto: de gevreesde chef van „Spectrum" monstert zijn ondergeschikten. Een hunner zal zijn slachtoffer worden. Foto daaronder: daar zakt de oneer lijkeagent door de vloer, onder wolken van stoom. Foto rechts wanneer de zetel weer verschijnt, zijn daarop slechts wat schroei- vlekjes te ontwaren („Jullie Amerikanen zijn zo vriendelijk,I speelt een hoofdrol in zijn film, even zo spontaan", zei hij „De mensen die als Gordon Scott, een vroegere Tarzan 1 ik hier ontmoet, zeggen Hello, Harry" i en held in talrijke films, waarin het op tegen me, of roepen ..Daar is Michael i de spierbundels aankwam. Verder heeft Caine. Ik vind het allemaal vreselijk leuk natuurlijk óók om het geld. Wie zou "dat niet? Ik heb zolang in de dalles gezeten." ,Ik vind het moeilijk, mijn eigen werk te beoordelen. Ik ben benieuwd, wat de critici van mijn volgende film, ..Alfie", zullen zeggen. Het is een heel ander soort film over een Londense Casa nova. Alfie is een soort onbewuste sa dist. die onbedoeld anderen kwetst. Er zijn van die mensen. Verder ga ik met Peter Sellers en John Mills optreden in „The Wrong Box" (De verkeerde doos), een Victoriaanse comedie in de geest van „Kind Hearts and Coronets." Harry Saltzman, de producent van „The Ipcress Fil", is intussen gereed gekomen met een nieuwe James-Bond- film ..Thunderball". waarin een onder zees gevecht van een ha" uur voorkomt. De film zal rond Kerstmis gelijktijdig in vertoning komen in de Verenigde Sta ten en in Europa. Saltzman's volgende Bond-film. „On Her Majesty's Service", die de winter sport als achtergrond heeft, gaat volgen de maand in produktie, terwijl het eind van de winter ..Funeral in Berlin" (Be grafenis in Berlijn) voor de camera's komt. In deze film zal Michael Calne opnieuw £KT rol van Harry Palmer spe len. Ditmaal zal hij promotie hebben ge maakt. mfar zijn'''glimlach zal dommer,' onschuldiger en brutaler zijn dan ooit. hij James Mit-chum geëngageerd, de 25-jarige zoon van Robert Mitchum. MICHAEL CAINE Tijdens een bezoek, dat hij onlangs heeft gebracht aan Amerika om er zijn film te introduceren, heeft Caine in zijn hotel in Manhattan de pers het een en ander verteld over zijn eigen loopbaan en die van Harry Palmer. Achter zijn enorme brilleglazen stonden zijn ogen vriendelijk, maar waakzaam. Zijn ma nier van optreden en zijn spraak, met het typische cockney-accent van de ge boren Londenaar, waren onomwonden en opvallend eenvoudig. „Ik ben beslist niet precies als Harry Palmer", over woog hij naar aanleiding van een aan hem gestelde vraag. „In geen geval ben ik zo dol op koken als hij. Bovendien houd ik meer van populaire moderne muziek dan van Mozart. Ik woon in een rustig huis ln een hofje bij Marble Arch geen verkeer en bijna geen voorbij gangers. Mozart was mijn idee voor de film. Ik heb bij hoog en laag volgehou den dat Harry gek zou zijn geworden, als hij alleen maar Bartok-muziek speel de zoals in het boek. Eén ding echter heeft Harry met mij gemeen: zijn gevoel voor humor en die kalme, domme, onbeschaamde houding jegens de bazen en iedere vorm van ge zag. Dat heb ik mijn hele leven lang al gehad. In het leger stond ik bekend als de ergste soort recruut: de drukker- Tot op zekere hoogte is mijn houding een soort instinctieve afweer en ik ben een vurige aanhanger van Freud. Ik ben opgegroeid in een onguur deel van Londen, de Old Kent Road in Ele phant and Castle. Een echte arbeiders buurt. We hadden het erg arm. hoewel ik nooit heb hoeven te bedelen. De ellen de begon pas goed, toen ik tien jaar ge leden besloot acteur te worden. Ook toen was ik verschrikkelijk verlegen". „Op 14-jarige leeftijd was ik 1.82 me ter lang en zó mager", ging Caine voort, zijn handen zo dicht bijeenbrengend, dat ze elkaar bijna raakten. „Als een bone- staak". Ik mocht de meisjes graag, maar die moesten niets hebben van zo'n lange, magere slungel, die steeds maar bloosde. Ik was het mikpunt van ieders spot in die tijd", constateert Caine zon der wrok. „Toen ik uit de oorlog in Ko rea terugkwam, moest ik weer aan het werk in de fabriek, waaraan ik een vre selijke hekel had- Ik heb me nog nooit zo wanhopig gevoeld als toen ik schreef op een advertentie, waarin een assistent toneelmeester werd gevraagd. Het toneel leek me iets anders- Dit leidde tot mijn optreden in de provincie. Ik kreeg zelfs hoofdrollen te spelen. Dat heb Ik drie jaar lang gedaan. Toen ging ik weer terug naar Londen en de fabriek. Ik werkte 's nachts en ging overdag op zoek naar een rol. Ik sheb in bijna elk restaurant van Londen de borden gewassen. Tenslotte kreeg ik een baantje aan het toneel als invaller voor Peter O'Too- le en in de daarop volgende zes jaar trad ik op in 125 televisieshows. Ik kreeg een zekere bekendheid als acteur die in de smaak viel bij de critici en bij de colle ga's, ir.aar die nooit populair werd bij het publiek. Toen. verleden jaar op een avond maakte de filmproducent Harry Saltzman, die me zich herinnerde als Horatio in de „Hamlet" van Christopher Plummer, een afspraak met me in de Pickwick Club, waar veel lui van het toneel bijeenkomen. We praatten'even en en hij bood me de hoofdrol aan in „The Ipcress File" en een contract voor tien films. In twee minuten had ik mijn eer ste zekere baan in twaalf jaar." Caine ging naar het raam van het ho tel en keek naar de mensen op straat. De derde film die Harry Saltzman ln de loop van het volgende jaar zal pro duceren is „Prince of Thieves", die zal worden geregisseerd door Tyrone Gu- therie- Het gegeven voor deze film is ontleend aan het leven van de gentle- man-inbreker Monolesco, wiens misda den de verhalen van Raffles en Arsène Lupin inspireerden. Saltzman hoopt de actuer Albert Finney te kunnen aantrek ken om de titelrol te spelen van de mis dadiger in smoking, die een verarmde Oostenrijkse prinses trouwt, wier grote uitgaven hem dwongen opnieuw te gaan inbreken, hetgeen tenslotte tot zijn arres tatie leidde. Het financiële succes dat de Italianen met hun Westerns hebben, heeft de Ita lianen er toe gebracht, een poging te on dernemen, dit illustere voorbeeld te volgen. Het gaat daarbij voornamelijk om de vraag of die Westerns ook voor distri butie over de hele wereld in aanmerking komen. Wild West-films van het tweede plan, die uitsluitend in Italië worden ver toond, worden er al lang gemaakt, maar geen ervan is tot nog toe uitgevoerd, hoe wel juist in het buitenland liet meeste te verdienen valt. In de Italiaanse filmindustrie is men dan ook geweldig benieuwd naar het resultaat van de eerste grote Western, „The Trampiers", die op het ogenblik in produktie is. De film wordt volkomen in de stijl van Hollywood opgenomen. Wordt het een succes, dan zullen zon der enige twijfel meer Italiaanse cow boys-films volgen. Het grootste pro bleem. waarmee men te kampen had, was het vinden van een echt lijkende Wild West-achtergrond, hoewel het aan trekken van over de hele wereld be kende sterren evenmin meeviel. De regisseur en tevens producent van de film, Albert Band, denkt dat hij wat 't eerste betreft, is geslaagd. Onge veer tachtig kilometer ten noorden van Rome heeft hij een landschap gevon den. dat naar zijn zeggen evenveel op Texas lijkt als Texas zelf. Voor de sterren heeft hij óók een op lossing gevonden. Die importeert hij eenvoudig uit Hollywood. De acteur Joseph Cotten uit „Duel in de zon", Band heeft toegegeven, dat het soms niet meeviel om alles echt te doen lij ken, als men 9000 kilometer van Texas af is- „Maar", aldus zei hij, „ik heb in Napels een firma gevonden, die zes schieters fabriceerde voor export naar Amerika. En stuk voor stuk vond ik de nodige zadels, paarden, huifkar ren en kostuums. Alleen waren er niet voldoende koeien. Ik geloof niet. dat we in Italië de vierduizend koeien kunnen huren, die we voor bepaalde scènes no dig hebben. Daarom gaan we naar Spanje om die scènes op te nemen." In de fihn wordt, natuurlijk. Engels gesproken. Een moeilijkheid temeer dus. Maar Band, die zijn internationale ge zeischap medewerkers in 3 talen lei ding geeft, heeft Anna Korda één der beste spraakleraressen van Italië, an- getrokken om te controleren, of zijn acteurs hun zinnen wel goed uitspreken. Bovendien heette bij alvorens aan liaanse acteurs een rol toe te wijzen, zich ervan vergewist, of ze wel een beet je Engels konden spreken. Tot nog toe zijn de meestë opna men in de open lucht gemaakt. Het uit. Er zijn dagen geweest, dat de filmploeg letterlijk van de heuvels werd, afgespoeld, terwijl er momen ten waren, dat het gebruikte decor meer weg had van een modderpoel dan van een ranch. Da posten van de film worden op on- geveef een miljoen dollar geraamd. Een zeer grote investering voor de Ita liaanse filmindustrie. De film is echter al bij voorbaat verzekerd van een uit gebreide reeks vertoningen in de Ver enigde Staten. De zangcarrière van de Belgische kloosterzuster Adèle, die et haar grammofoonplaat „Dominique" op de hitparade kwam en de bijnaam „Zuster Glimlach" kreeg, zal het gegeven vor men voor de film „The Singing Nun". Metro Goldwyn Mayer legt. momenteel de laatste hand aan deze film, waarin Debbie Reynolds de rol van de zingende zuster speelt. Pater Leo Lunders OP uit België, se cretaris van het Katholiek Filmbureau, treedt op als deskundig adviseur. Hij vervulde deze functie ook bij de vervaar diging van „The Nun's Story", waarin Audrey Hepburn indertijd de hoofdrol speelde. Het gegeven voor de film ls gebaseerd op het zangsucces van zuster Adèle, niet op haar leven. Haar levensverhaal is dan ook volkomen fictief. De zingende zuster zelf hoopt volgend jaar haar studies van muziek, composi tieleer en journalistiek aan de univer siteit van Leuven te beëindigen. Dit is de reden, waarom zij de laatste tijd niet meer in het openbaar is opgetre den. Zij zingt alleen nog maar voor de kloostercommuniteit te Fichermont. Zuster Adèle, bijgenaamd Zuster Glim lach, wier zangcarrière het onderwerp is van de Amerikaanse film. Debbie Reynolds zal de titelrol spelen. tips voor grote bazen aan^ de sigaar die hem van directiewe- ge is geoffreerd. Maar toch, wanneer uw directeur u een volgende keer uitnodigt, een onde finieerbaar glimlachje op zijn gezicht en u verzoekt te gaan zitten ,,in die stoel, meneer Smit" herinner u dan onze waarschuwing! Er zijn al heel wat. ook in ons land, die zich graag vereenzelvigen met de superheld James Bond. Spottend met allerlei gevaren gooit hij achteloos een kerel die hem niet aanstaat, over de linkerschouder, poetst met een boosaar dige grijns de loop van zijn Walther PPK op, veegt daarop een niet aanwe zig vuiltje van zijn molière om op het zelfde ogenblik een zéér aantrekkelijk meisje het elegante pootje te lichten. De scheiding tussen goed en kwaad, is een beetje vaag, maar hoe dan ook. de man die er in slaagt James Bond te imiteren, voelt zich een hele kerel. Hij verdient het respect van zijn omgeving voor zijn afgeleid heldendom. James Bond laat de mensen zien, hoe zij zo dolgraag zouden willen zijn: een leven vol happenings, vol spanning, vol knappe meisjes, moeiteloos ,.zu haben En allicht nemen wij er wat van mee, van het Bond-produkt dat hier of daar zijn zoveelste voorstelling beleeft Maar nu dan de nieuwste film, Thun derball. Daarin belegt „Spectrum", een internationale misdadigersorganisatie, een vergadering, waarbij iedere agent verslag moet uitbrengen over het hem toebedeelde rayon- Het blijkt, dat de winst van agent nr. 9 aanmerkelijk is gedaald: hij heeft zich vergrepen aan de inhoud van de kas. Nu. dat kan voor komen en niet alleen in de film. De grote baas van Spectrum heeft hier een bijzonder doeltreffend en hygiënisch antwoord op. Terwijl alle misdadigers gespannen zijn reactie afwachten, ge zeten in zwart lederen fauteuils aan weerszijden van een soort plankier, drukt de big boss op een knop. en voor dat agent nummer 9 beseft wat er ge beurt. zakt hij met stoel en al door de vloer. De daling gaat gepaard met onrust barende rookwolken. Na enkele secon den duikt de zetel weer op. maar hij is nu leeg, en slechts enkele schroeivlek ken herinneren aan de persoon die hier op even tevoren nog ln alle rust tussen zijn collega's het verloop van de zaken volgde. Zfjn stoel blijkt een elektrische stoel te zijn Welke directeur of voorzitter van een vergadering zou nooit in de verleiding komen zich op deze drastische manier van een lastige of oneerlijke klant te ontdoen? Welk een sensationeel tintje zou er niet te geven zijn aan een dik wijls droge vergadering, alleen maar door het indrukken van een enkel knop je Zie het triomfantelijke lachje al om hun lippen spelen. Even dat knopje naar beneden, dan wat stoomontwikke- ling en langzaam daalt de zetel van de aandeelhouder in het onheilspellend duister. Maar helaas, er is niets ge beurd. De persoon in kwestie zit kip lekker in zijn stoel en zuigt behaaglijk

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 22