Heer van Vlietzorg krijgt een waardig onderdak voor zijn onde boekenschat Orangerie aan Spaarne wordt in vroegere luister hersteld Restauratie betekent een volledige herbouw Bedreiging met spade bestraft Raadsagenda Ruziemakers krijgen twee weken cel T arieven water in Haarlem omhoog Geen extra lasten voor de groot verbruikers Na inval door politie - Najaars verrassing van politie- schaap Haarlems raad akkoord met tarieven aardgas Soepele regeling voor laagste verbruikers WARMTE AÊphenaar mBÊ Automobilist wordt onwel en belandt in de sloot Kortweg Een VLOERKLEED kleedt uw woning ONVOLPREZENEN VERLAAGDE PRIJZEN DONDERDAG 14 OKTOBER 1965 PAGINA 3 het gebeurde te hebben "Juffen het vervolg geen druppel alcolwi meer aan te raken. Zij werden conform de eis van de officier veroordeeld. JS°£ iSXag. een d«r»« hou- De rij der tegen KASHMIR 200x300 276— 225x325 336.50 BESHIR 200x300 350— 225x325 427— KROON 200x300 285.— 225x310 333— KROON IMPERIAL 200x300 320— 225x310 374— HASSAN 200x300 318. 230x320 402. Grote keus - Direct leverbaar Kruisstraat tl Haarlem - Telefoon 11491 De trieste bouwval aan de Buiten rustlaan, die nog steeds de trotse naam Orangerie draagt, zal de heer Van der Peet na de restau ratie benutten om er zijn oude boekenschat in onder te brengen. N lllÉ mm lip; ALLEEN LEEF GEEFT DIE BINNENSHUISELIJKE WINTERSFEER Net van buiten gekomen heeft U de handen vooruit gestoken in de koesterende straling van Uw kolen haard. Symbool van heer lijk binnenzijn. Sfeer van Hollandse persoonlijkheid in de verwarming. Het eerlijk „rondborstige" vlammenspel dat U juist 's winters zo'n hartverwar mend gevoel van „thuis- best" geeft. Kolen, bron van gezellige en heerlijke verwarming rondom. VEILIGE LEEFWARMTE IN VOORRAAD KRUISWEG 47-49 HAARLEM V HAARLEM, 14 okt. Een 25-jarige koopman uit Velsen werd in de zitting van de Haarlemse politierechter ver oordeeld tot vijf v/eken gevangenisstraf waarvan drie weken voorwaardelijk en met een proeftijd van drie jaar. De man stond terecht omdat hij op 26 juni een spade in de richting van een bloem kweker had gezwaaid toen hij zijn zin niet kreeg. De koopman kwam om teelaarde maar hem werd meegedeeld dat dit niet te koop was. Daarop ontstak de verdachte in hevige woede en maakte een dreigende beweging met de schep. Als ik niet achteruit was gesprongen dan had het mijn nek gekost' zei de Wnernist De officier eiste tegen de man die niet ter zitting verschenen was een gevangenisstraf van zes we- ken,' waarvan drie«eken ^omaarfe- lijk en een proeftijd van drie jaar. Twee Turken die zaam zpn n,3 ^ni een fiets had- 75 omdat zy op 23 jun bekenden den gestolen. De man De vol. stomdronken geweest te J t gende ochtend beseften we pas^at we gedaan hadden liet®" 'J ,,PPi SDiit van een tolk weten. Ze zeiden veel spijv an ..Een gestolen rok staat jes", zei de politierechter teg wa_ jarige verkoopster die in JIhps Van renhuis in Haarlem de Prl.|S,ka' op twee rokken had verwissela. w t deze manier een goedkope willen bemachtigen. ,.Als ze Je n' den betrapt had je hem toch noo len dragen." De officier eiste 19 te, maar de politierechter maakte 75 van. Het twaalfde uur had vannacht reeds geslagen, toen de Haarlem se gemeenteraad een agenda van maar liefst vijftig punten had afge werkt 'n Afschuwelijk overladen agenda" "zei drs. Voogd bij het begin ders mocht dan langs de perstalei lo pen en terloops de opmeik»ng miaken „Zo actief is nou het col ege het blijft toch een verdachte activiteit, die om in zijn portefeuille t h heel sterk doet denken aan „achter stallig onderhoud". Nia™al^atertarie- baat zijn bij zo'n agenda-^ ven, aardgastarieven en schouwburg/ concertzaal. Het is allemaal te het goede. Ruim acht uur heeft de raad daaraan moeten besteden, nope lijk wordt er bij de komende begro ting een hartig woordje over g Overigens hebben we ons met - veeld. De langdurige debatten °vel~ aardgastarieven en later over cte tertarieven waren ongemeen hoe en interessant. Dat was vooral te ei ken aan wethouder Spek, die als n ware een heldenrol in deze debat speelde. Nog geen zes weken wetno- der, had hij zich voortreffelijk in§®" werkt in de moeilijke materie va aardgas en water. Hij beheerste ne debat volkomen, was gevat als geen ander en won de grote waardering van de gehele raad. Het gebeurt zei den of nooit, dat een wethouder m de Haarlemse raad handen moet schudden, ook van zijn tegenstanders, wanneer hij de overwinning uit het vuur heeft gesleept. Gisterenmiddag en -avond gebeurde dat. Dat die waar dering ook de ambtenaren betrof de raadsleden en de wethouder zelf ver klaarden dat met nadruk was heel terecht. (Advenentie) HAARLEM, 14 Okt. De Haarlemse politierechter, mr. J. Vink, heeft gis teren een 22-jarige loswerkman bij ver stek veroordeeld tot twee weken ge vangenisstraf. Bovendien moest de man omdat hij deze zomer een hem onbe kende man die hem geen vuurtje voor '-ijn sigaret wilde geven twee tanden uit de mond had geslagen f 260 betalen als vergoeding voor de onkosten die het slachtoffer had moeten maken om zijn gebit te laten repareren. Het slachtoffer bevond zich op de be wuste dag in een café toen er iemand naar hem toe kwam en hem vroeg een vuurtje te presenteren. De man gat welwillend aan dit verzoek gevolg maar weigerde een andere man van dienst te zijn omdat deze het verzoek onbeleefd had gedaan. „Ik wacht buiten wel op je", had de verdachte hem toe gevoegd. Hij deed zijn belofte gestand en deel..0 de man bij zijn vertrek uit café een kopstoot toe, met het hierboven vermelde gevolg. Bovendien moest het slachtoffer zich voor een Hersenschudding laten behandelen. De veroordeling luidde conform de eis van de officier. Eveneens twee weken celstraf kreeg ~?riarige koopman uit Haarlem om dat hp op de avond van de 25ste juni in beschonken toestand in de automa- hmaan Kruisstraat de vrouwelijke helft van een echtpaar voor „cafésiet" aa(i uitgescholden. Toen de echtgenoot de dronkaard ter verantwoording riep ontstond op de stoep en in de goot een gevecht, waarbij de echtgenoot trap pen m de buik en het gezicht op liep. vrouw trachtte de vechtenden te schelden met als gevolg dat zij een stomp op haar oog kreeg te incasseren. Een toegesnelde rijksverkeersagent- in-burger moest zijn bemoeienis even eens met een stomp bekopen. Als sluit stuk van dit gooi-en-smijt werk nam de koopman de vulpen uit de zak van de agent en liet deze op de grond vallen, zeggende: „En doe daar nu maar eens wat aan!" De verdachte die al voor joy-riding is ingesloten werd conform de eis veroordeeld. HAARLEM, 14 okt. De watertarie- ven in Haarlem gaan omhoog. De ku- bieke-meter-prijs. komt op 40 cent, het vastrecht gaat voor alle verbruikers omhoog tot 12. Er is echter gisteren avond heel wat water door <le Haar lemse kranen gestroomd, eer de verho ging een feit was. Over het algemeen was er geen bezwaar tegen de verho ging op zichzelf, maar men vond het onjuist, dat de groot-verbruikers hetzelf de vastrecht-tarief zouden betalen als de particulieren. Met name kwam dat bezwaar van de heer Fortgens (P.v.d.A.), die vond, dat de groot-ver bruikers nader geformuleerd als de „industrie" bevoordeeld werden. Hij trof een tegenstander in de heer Vos (KA'.p.), ,iie (i„ misvatting wilde recht zetten als zou de groot-verbruiker per se de grote industrieel zijn. Het groot ste verbruik ligt vaak bij de kleinste zaken. En hij zou het onredelijk vin den, wanneer die nu extra belast zou den worden. Dat waren ze (och in het jongste verleden. Wethouder Spek concentreerde zijn verdediging van het voorstel op het feit, dat hier slechts sprake was van tus- sentarieven. Er komt nog een rapport over een tariefsopbouw, dat in april van het volgend jaar klaar moet zijn en door de raad behandeld worden. Ook hij wees er op, dat men de groot-ver- bruikers onrecht zou aandoen, als zij bijvoorbeeld een hoger vastrecht zou den moeten betalen. Hij ging daarbij in op een opmerking van de heer Vos, dat de industrie dan zelf meer water gaat oppompen. In Haarlem wordt nu reeds vijf miljoen kubieke meter water particulier gewonnen. Voorko men moet worden, dat die particulie re winning hoger wordt. De gemeente krijgt dan geen inkomsten en is het watër toch kwijt. De wethouder wist de tegenstanders in de K.V.P. te overtuigen, zo niet de socialisten, wethouder Voskuilen incluis. Zij kwamen zelfs met een motie, vol gens welke het huidige vastrecht ge handhaafd moest worden en het voor de gemeente nadelige verschil opgevan gen moest worden in de tarieven voor de groot-verbruikersr. Wethouder Spek gaf het niet op. De discussies leidden tot nader onderling beraad in de frac ties en het kon feitelijk niet anders, of de socialisten moesten hun motie intrekken. Wel eisten zij aparte stem ming over het voorgestelde vastrecht tarief van 12, maar deze stemming verloren zij.- Het argument van wet houder Spek, dat onder groot-verbrui kers ook de ziekenhuizen en de hofjes zijn bleek heel sterk aan te spreken. HAARLEM, 14 oktober Slechts heel weinig aan de troosteloze bouwval in een der fraaiste bochten van het Spaarne herinnert nog aan de trotse bestemming van orangerie. Het geha vende pand aan de Buitenrustlaan steekt schril af tegen het helderwitte Vlietzorg vlak daarnaast. Vlietzorg biedt sinds enige jaren een ruim en comfortabel onderdak aan de familie Van der Peet. Toen de heer des huizes, de bekende antiquair C. P. J. van der Peet, betrekkelijk kort daarna de hand kon leggen op de orangerie, rijp te in hem meteen het plan om het oude geval naast zijn huis af te bre ken. Monumentenzorg stak een spaak in het wiel. Toen kwam er een restauratieplan, dat de orangerie bin nen afzienbare tijd in haar oude luister zal moeten herstellen. De heer Van der Peet heeft inmiddels bij de ge meente Haarlem een plan ingediend, dat voorziet in de gehele restauratie van het gebouw. De kosten van uitvoering zijn ge raamd op 69.603,46. Als zuivere res tauratiekosten wil de gemeente slechts een bedrag van 34.743,82 aanmerken. Gistermiddag kwam het voorstel in de raad om in het laatste bedrag een bijdrage van dertig procent tot een maximum van 10.423,14 te verlenen, onder de voorwaarde, dat ook het rijk met een even hoog bedrag over de brug komt. De heer Van der Peet is dan nog lang niet aan zijn onkosten van bijna 70.000. toe, maar hij heeft er graag een stevig bedrag voor over om het ont sierende pand aan te passen aan de mooie omgeving. De ontluisterende orangerie heeft in de loop der eeuwen al verscheidene be stemmingen gehad, de een al onwaar diger dan de andere. Nu eens was liet een pakhuis of een timmermanswerk plaats en dan weer een troeplokaal voor verkenners. De aanblik is zonder meer triest. De muren vertonen scheu ren, stutbalken moeten het bouwsel over eind houden, het pleisterwerk laat los en het houtwerk verkeert in staat van ontbinding. De Haarlemse antiquair, die zijn meeste zaken afdoet in Amster dam, wil de orangerie in de nabije toe komst benutten als onderdeel van zijn uitgeverij en antiquariaat. Architekt ,W. Peereboom heeft inmiddels zijn ge dachte over de bouwplannen laten gaan. Het is duidelijk, dat men eigenlijk niet meer kan spreken van een restauratie. Het karwei zal namelijk meer lijken op een complete herbouw. Tot nog toe kijkt de voorste iangsge- vel met drie ramen en een grote gam mele schuurdeur naar de Buitenrust laan. Daarin komen straks vier ramen. De huidige entree in het midden blijft gehandhaafd. Het dak wordt enige cen timetere opgetrokken en zal van een nieuwe dakkapel worden voorzien. Ver der vragen alle gevels, dakconstructie en vloer de nauwlettende aandacht van de restaurateurs. In de gevel, die uitziet op het Spaarne, worden de rechthoeki ge ramen vervangen door ronde. Bin nen scharrelt een glanzende zwarte kat tussen het afval. Een schoorsteen staat op het punt naar beneden te komen. De dakgoot is dichtbegroeid met stevige graspollen. De orangerie behoort, zolang als men zich kan herinneren, bij het huis Bui tenrustlaan 29. Officieel heet dat huis Vlietzorg, maar de volksmond geeft de voorkeur aan de naam Klein Pavil joen. Als de heer Van der Peet ons Vlietzorg binnenleidt, kunnen wij ons le vendig voorstellen, dat dit huis ooit ei gendom is geweest van onze koning Lo- dewijk Napoleon. In 1786 is Vlietzorg herbouwd, zodat de koning de beschik king had over een nieuwe woning. Het beroep van de bewoner is een pracht van een buitenkans voor Vlietzorg, dat als het ware smeekt om antieke meu bels en fraai uitgevoerde boekwerken, eerbiedwaardig van ouderdom. Haarlem mag de heer van Vlietzorg dankbaar zijn om zijn liefde voor zijn stad De orangerie krijgt eerlang een waardige bestemming en het hoofdge bouw van het Hofje van Staats aan de Jansweg deelt eveneens in dit gelukki ge lot, nu de heer Van der Peet oude Haarlemse boeken en prenten tussen de historische muren zal neervlijen. Orangerieën komen in het moderne Haarlem niet meer voor. In de nabije omgeving beschikt alleen Heemstede nog over een orangerie. Deze schone naam is de aanduiding van een gebouw of serre waarin de oranjebomen en andere planten in de wintermaanden worden bewaard. De oranjebomen ple gen te groeien in tropische of subtro pische streken. Ze produceren ieder naar hun soort de sinaasappel, de ci troen de pomerans en andere goudgele vruchten van (sub)tropische huize. Oran jerieën passen bijzonder goed bij de landhuizen, die de gegoede Nederlan ders in de gouden eeuw of later plach ten te bouwen langs Amstel, Vecht of Spaarne. Het casino van Hoofddorp draait vrolijk door ««I si;: (Advertentie) NOORDWIJK, 14 okt. Een schaap van inspecteur P. Verhoef heeft giste ren voor de tweede maal in dit jaar een lam ter wereld gebracht. Dit komt slechts hoogst zelden voor. Vrienden waarschuwden de heer Ver hoef dat zijn schaapskudde in het Lau- geveld een uitbreiding had ondergaan. Inderdaad liep bij een der dieren een pasgeboren lammetje. Het pleit overigens voor de kwaliteit van de schapen, dat het aan niemand eerder was opgevallen, dat een der die ren drachtig was. Zoals bekend heeft de heer Verhoel als politie-inspecteur een wel zeer bij zondere hobby. In zjjn vrije tijd is hij namelijk een enthousiast veehouder. Al dwaalt hij weliswaar niet met de witge- wolde kudde eenzaam rond over de grote, stille weiden van het Langeveld, met veel animo verzorgt hij zjjn be scheiden veestapel, welke hem door gaans groot genoegen en gisteren zelfs een verrassing opleverde. Schaap en lam zijn nu wat dichter naar huis gehaald en lopen nu achter de Varkensboslaan. HOOFDDORP, 14 okt. „Rien ne va plus roept de (Duitse) croupier. Het casino in Hoofddorp draait weer op volle toe ren, ondanks dat de gemeentepolitie uit Hoofddorp er gisteren een inval deed. Dinsdagmiddag om half vier kwa men enkele recher cheurs naar hotel de Beurs in Hoofd dorp, om proces verbaal op te ma ken tegen het be stuur van de stichting Club Ambas sade, die als exploitant van het casino staat geboekt. Bij de komst van de politie waren slechts enkele spelers aanwezig. Zo wel de bestuursleden als de Delphi- beoefenaars moesten mee om een ver klaring af te leggen, wat zij prompt deden. De voorzitter van de stichting, de heer A. Fokkens uit Amsterdam, was er niet bij. Hij meldde zich woensagochtend bij de politie in Hoofddorp. De inval van de politie is heel goed voorbereid. Dagelijks gingen recher cheurs naar de speelzaal om poolshoog te te nemen en zich vooral goed op de hoogte te stellen van de spelregels. „Wij waren al gedurende enkele dagen op de hoogte van de plannen van de gemeentepolitie. Wij wisten alleen niet wanneer zij zouden komen," aldus de heer Fokkens. Hij, en trouwens alle andere bestuursleden, hebben de groot ste waardering voor de nouding van de Haarlemmermeerse gemeentepolitie. „Alles is in volstrekte rust en ge moedelijk verlopen. De politie gaf de volledige medewerking, terwijl ook wij alle hulp boden." Ook de gemeentepolitie was heel te vreden over de houding van bestuur en spelers. Enkele bescheiden werden in beslag genomen, maar de stalen kuip, waarin de kogel ronddraait, de hark en de speeltafels werden niet meegenomen. Daarom kon, nadat proces-\ erbaal was opgemaakt, de zaak weer worden ge opend. Ongeveer twee weken geleden werd de speelzaal geopend. Speciaal voor dit doel werd de stichting Club Ambassade in het leven geroepen. In hotel De HAARLEM, 14 okt. De vijftigja rige vertegenwoordiger W. O. uit Haar lem is gistermiddag omstreeks half vijf met zijn personenwagen in de Maxwell straat in de sloot langs de spoorbaan gereden, doordat hij plotseling werd overvallen door een flauwte. De man is voor enige lichte verwondingen be handeld in het Grote Gasthuis. De vertegenwoordiger reed in de Maxwellstraat. Hij wilde zjjn auto in de parkeerhaven plaatsen, toen hij in eens onwel werd. Hij trapte toen op het gaspedaal in plaats van op de rem. De auto schoot de rjjbaan over en kwam via de berm in de langs de spoorbaan gelegen sloot. De heer P. Willemse uit de Maxwellstraat heeft de automobilist op het droge gebracht. De personenwagen werd ernstig bescha digd. Advertenties) piano's HAARLEM, 14 okt. Uitgebreid heeft de gemeenteraad gisterenmiddag en -avond gediscussieerd over de aard- e-n «tarieven. Met de stemmen van de P S P en de heer Proper (C.P.N.) te gen zijn ze tenslotte vastgesteld zoals B en W. hadden voorgesteld. De te genstemmers vonden de tarieven te hoog. Er moet zo hoog mogelijke ser vice 'gegeven worden tegen zo laag mo gelijke prijs. Volgens hen gebeurde dat niet. De gebruikers zouden er duurder mee uit zijn. Zouden ze tot centrale verwarming met één haard besluiten, dan nog zou het vjjf jaar duren, eer zij enig voordeel hadden. Ze wilden dus de tarieven lager hebben. Zover gin gen de andere sprekers niet. Zij schaar den zich achter het voorstel van B. en W„ zij het met enige voorzichtigheid Die voorzichtigheid wilde de heer Van der Vaart (P.v.d.A.) betracht zien voor de laagste verbruikers. Er is een groep mensen (bejaarden vooral), voor wie aardgas per se meer zal kosten dan stadsgas. Voor hen moet een soepeler regeling komen niet als een gunst maar als een recht waardoor ook zjj van het voordeel kunnen profiteren. Anders wordt het aldus de heer Buijze (V.V.D.) een armoedig pro fiteren van onze welvaart. De heer Peeters (K.V.P.) liet eenzelfde geluid horen. Evenals verschillende andere raadsleden rekende hij er op, dat het hier ging om voorlopige tarieven, die later hopelijk verlaagd zouden worden. De heer Brostowski (Prot. Chr.) kwam zelfs met een termijn: vóór begin 1967 herzienig van de tarieven. Geïn formeerd werd tenslotte nog naar de maatregelen tegen ontploffingsgevaar. Wethouder Spek herinnerde aan de ongelooflijke investering, die de over schakeling op aardgas vraagt. Dat het de <*emeente niet om winst is te doen, bleek volgens hem wel uit het nadelig saldo van 121.000, dat het eerste jaar zal resteren. Hij zegde toe, dat de ta rieven in 1967 opnieuw bekeken zullen worden. Voorts verklaarde hij, dat er nog veel meer aan de voorlichting ge daan zal worden. De huisvrouwen krij gen een informatief foldertje met prac- tische wenken; in een wijk,'waar aard gas zal komen, worden de bewoners Bij elkaar geroepen om de overschake ling te bepraten. Om het ontploffings gevaar zoveel mogelijk te voorkomen, zal er vanwege het gasbedrijf doorlo pend controle zjjn. Even scheen het, of er uit de frac tie van de Partij van de Arbeid een motie zou komen. Wethouder Spek had namelijk wel verzekerd, dat ten- aanzien van de laagste verbruikers soepele maatstaven zouden worden aangelegd. De P.v.d.A. wilde die ver zekering met een motie bekrachtigen. Maar ze bleek volkomen overbodig, omdat de belofte van de wethouder nog sterker was dan de motie. Beurs in Hoofddorp kon een zaal wor den gehuurd. Alleen donateurs van de stichting kunnen spelen, waarbij een minimum inzet is vereist van twee gulden. Om donateur te worden moet men aan twee eisen voldoen, namelijk geen inwoner zijn van Hoofddorp (het is een wereld- gebruik dat inwoners van de plaats waar het casino is gevestigd niet mo gen komen) en meerderjarig (21 jaar) zijn. Er wordt een strenge selektie toege past. „Degenen die zich opgeven wor den eerst voorlopig donateur en gedu rende die tijd gaan wij de anteceden ten na. Als blijkt dat er iets loos is, worden zij geweigerd. Men mag ook niet direct spelen: de eerste vierentwin tig uur moet men van het spel kennis nemen en zich oefenen in het waarne men. Vooral dit laatste is belangrijk. Men moet van te voren kunnen be^ palen in welk vakje de rollende kogt. terecht zal komen. Daarom wordt hier ook gesproken van een behf ndigheids- spel. De rechter zal te zijner tijd moe ten uitmaken of het dat ook is..." Voor zichzelf heeft de heer Fokkens al een definitief antwoord: „het is een behendigheidsspel De heer Fokkens, die al twintig jaar ervaring heeft op het gebied van ca sino's en op elke vraag een openhartig antwoord geeft, is van mening dat speelgelegenheden in een grote behoef te voorzien. „Natuurlijk moeten wij ca sino's hebben. Waarom niet? In elk land zjjn ze te vinden. In de gehele wereld. Nu gaan de Hollanders naar Knokke, of andere plaatsen in België of Duitsland, om te spelen. Dat kost ons massa's deviezen en dat is zonde niet waar?" Hij vindt het niet erg dat de gemeen tepolitie proces-verbaal op heeft ge maakt. ,,Ik wilde alleen maar dat wij de eerste waren geweest tegen wie het gebeurde Ik hoop maar dal er spoe dig een uitspraak van de rechter komt. Als het tegen ons is, gaan wij in hoger beroep. Dit is een zaak die tot in de hoogste instantie moet worden uitge vochten. Het betreft hier geen gokspel zoals hazard en roulette. Dat staat vast. Ik kan tientallen getuigen aan voeren die dit zullen beweren. Ook be strijd ik dat door Delphi-spel hele ge zinnen ten gronde worden gericht. Er gaat veel meer naar de bliksem door vrouwen en drank. Wij willen als stichting maar één ding, namelijk een casino waar excessen worden verme den. Wij willen een goede naam hebben en behouden. Daarom ook zjjn wij kies keurig wat betreft de donateurs. Maar, dat betekent niet dat het alleen men sen moeten zijn met dikke portefeuilles. Ook de gewone man kan bij ons terecht en hij hoeft niet bang te zijn als een soort minderwaardig schepsel te wor den aangekeken, wanneer hij niet meer dan tien gulden per maand heeft te verspelen. Geld wordt hier niet ge leend. Als verloren is, moeten zij uit scheiden. Er zijn er geneer" die alleen maar komen kijken. Zij houden van de sfeer die van een casino uitgaat. Dat geeft die mensen al het gevoel een avondje uit te zijn. Anderen gaan naar de bioscoop, of naar een rale. Zij ko men naar het casino." De heer Fokkens wijst er nadrukke lijk op dat de stichting is bedoeld om ontspanning te bieden aan de dona teurs. „Wij zijn dan ook van plan om en al op korte termijn excursies te organiseren en feestavonden te be leggen. Het geld dat de bank verdient wordt na aftrek van bepaalde kosten zoals honorarium voor de croupier, zaalhuur etc. hiervoor besteed, of gaat naar een charitatieve instelling. In 1951 hebben wij bijvoorbeeld in Amsterdam een casino gehad. Na een jaar kon een groot bedrag worden overgemaakt op de bankrekening van het Roode Kruis." Het casino is in volle gang. Zal het maar tijdelijk zijn, of zal Hoofddorp in de toekomst veel volk blijven trek ken die er een kansje willen wagen? Men hoopt van wel, want het biedt ook de gemeente financieel voordeel. Bij alle debatten over aardgas en water, gisteren in de Haarlemse ge meenteraad, zouden wc verge ten te vermelden, dat de heer Joh de Wijs geïnstalleerd is als raadslid. Hij heeft zitting voor de Partij van de Arbeid. Zijn naam doet het beste ver wachten. Op de publieke tribune zat gisteravond in de raadzaal tot over twaalven een opticiën. Die trouw en dat geduld moeten beloond worden, met de mede deling, dat de brillenwinkels echt voort aan op maandagmiddag dicht zullen zijn. Niet meer op dinsdagmiddag. De werknemers komen aan hun vrije dagen niets tekort, zei de wethouder. En toen vond iedereen het goed. Ook de fractie, die alles door een rode bril moet be kijken. In de huishoudschool aan de Duin doornstraat in Noordwijkerhout begint vanavond een cursus E.H.B.O. Wie mee wil doen kan zich melden. Er kan nooit hulp genoeg gegeven worden. Voor klaverjassers hebben we altijd een paar regels over. De buurtvereni ging „Wilhelmina" in Lisse gaat vrij dag 15 oktober prvjsklaverjassen in de Taveerne. De strijd begint om half acht. Volgende week is de jaarvergadering met gratis verloting. Zo iets vind je alleen bij klaverjassers. Do zeilvereniging „Njord" opent za terdag 16 oktober haar clubhuis aan de Schalkwijkerweg (hoek Schipholweg). Om half twee verricht wethouder P. Voskuilen de opening. Ondanks zijn vrije zaterdag. Geen wereldreiziger, of hij komt ooit in Heemstede. Zo ook prof. dr. L. D. Brongersma, die dinsdag 19 oktober 's avonds om acht uur in het Minerva- theater een lezing houdt over „Het witte hart van Nieuw Guinea". Wethouder Van der Laan van Bloe- mendaal zat gisteravond op de publieke tribune in de Haarlemse raadzaal. De watertarieven in Bloemendaal zijn veel goedkoper zei hij. En ze houden geld over om te investeren. We wisten het wel: bij de buren is het altijd beter.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 3