Dreigend gevaar: alles door midden Neville na „geheime" oefenpartij Helemaal tevreden ben ik nog niet'' Goede tijden in Alma Ata Italiaan voelt bitter weinig voor debuut van jeugdige Künzli Bondscoach Denis Neville vraagt aan publiek H /r Hekken van KNVB-sp ortcomplex IViaar. gesloten en Piet Keizei persschuw V) Zwitserse coach na oefenduel (0-0) xxxxxxxxxxxxxxxxx: nog steeds niet veel wijzer ZEIST, 15 oktober. Zegt Denis Neville ontmoedigd: Iedereen verwacht zondag een overwinning. Van de jongens wordt de grootst mogelijke mze geëist. Een nederlaag zou voor ve len een al te grote schande zijn. Maar waarom zouden de speers zich eigenlijk druk maken. Waai is de steun van het publiek en e pers? Hoe komen de spelers te weten, dat hun prestaties op prijs worden gesteld? Als Feyenoord in de Europa-cup speelt, komen de kranten al dagen van tevoren me breed opgemaakte stukken en grote foto's. Maar het Nederlands elftal wordt vergeten. U bent de tweede verslaggever, die ik de af gelopen dagen heb gezien. De rest van de pers slaapt zeker of is op vakantie. Maar begrijpt men dan niet, dat de jongens moeten voe len, dat er met hen wordt meege leefd, dat ze ervan doordrongen moeten worden, dat het ook nog een beetje om de vaderlandse eer gaat? En het publiek? Lopen we niet de kans, als het zondag in het begin mis gaat, dat we worden uitgefloten? En als het publiek ons laat vallen, hoe komen de jongens dan over hun inzinking heen? Hier is men zelfs in staat de tegenstander toe te juichen. Ach, waar is de tijd gebleven van „hup, Holland, hup". Perschef Gevaar MICHEL VAN GILS. CITROENBRANDEWIJN FOCKINK DUISBURG, 15 oktober. En weer sloot het stalen hek herme tisch de toegang af tot de luxu euze Sportschule in Wedau, het ideale, rust schenkende trainings oord voor de nog steeds onzekere Zwitserse voetballers. Doctor Al fredo Foni wenste geen pottekij- kers (zeker niet uit Nederland) bij de oefenwedstrijd tegen Re- gionalklub VFB Bottrop, 'n vol gens enkele Duitse persmuskie ten niet zo sterke sparring-part ner die overigens nog Heracles in een vriendschappelijk duel be dwong De al wat zijn haren verliezende Italiaanse oefenmees- ter van de met blessures sukke lende Helveten zocht een door bladerrijke bomen „verborgen" veld op en grinnikte in stilte om zijn geslaagde list, eindelijk eens die terriërs van journalisten te kunnen misleiden. Zijn eenzame strijd, schier eindeloos zoeken naar een sluitende, succesvolle formatie voor de interland van zondag in Amsterdam „verdroeg" geen buitenstaanders. Eenheid Uitvallen CITROENBRANDEWIJN FOCKINK Met schrik Bij het afscheid brandden de /ragen van „antwoordman" Foni (54) als aangewakkerd door een plotselinge windvlaag los. De ge slepen Italiaan wist niets van Oranjes nieuweling Joop Bur gers, uit welke vereniging hij wel stamt? „DWS? Ach, DWS, een gevaarlijke club", mompel de dr. Foni meer in zichzelf. Waarom niet Bert Theunisse of Pierre Kerkhoffs; als die al niet voldoen aan de maten van het oranje-shirtleek de Zwit serse bondscoach met schrik t overdenken. De twee Nederlan ders openen gebroederlijk de lijst van Zwitserse topscorers met elk tien doelpunten uit negen wed strijden. Vooral Theunissen schit tert als aanvallende halfspeleï veelvuldig in het overigens wi*. selvallige Young Boys. Doctor Afc fredo Foni knikte afwezig goe dendag en beende boordevol twijfels en angstige gedachten naar boven, naar de slaapkamer van zijn ook al niet zorgenvrije pupillen. LEX MULLER VRIJDAG 15 OKTOBER 1965 Oprechte, behartigenswaarde woor den van Oranjes bondscoach. Maar vreemd is het - als het gemis aan publiciteit zo sterk gevoeld wordt dat verslaggevers en fotografen gisteren hun neus stootten aan de onwrikbaar geslo- ?en hekken van het KNyB-centrum e Zeist. Gesloten lang voordat Or^anje zijn uit strategisch oogpunt gehfJme oefen partij speelde. Waarom die laatdunken de houding van het bondspersoneel, als een „indringer", die toevallig een af •praak met de bondscoach heeft, toch rondwandelt in het zalig ru baloord? Waarom dat wantrouwige g drag van een begaafd spel Keizer, die voor het eerst na -j weer in Oranje staat °P8?S. wiens wel en wee het pub Keizer tens is geïnteresseerd. Maar keizer vindt het publiek zo belangrijk, dat hij •en interviewtje als volgt afhand Wij: Kunnen wij u even spreken? Hij: Neen, dan moet u eerst toestem ming aan Ajax vragen. Wij: Maar wij willen u een paar vragen stellen over uw rol in Oranje en Denis Neville heeft geen bezwaar. Hij: Nou, even dan. Wij: Fijn, hoe voelt u zich hier? Hij: Goed(en bits erop vol gend) of dacht u niét soms? Wij; Hij: Wanneer komt dit in de krant(!) Wij: Zaterdag. Hij: Wanneer kan ik de tekst lezen Wij: Wat bedoelt u? Vooraf? Hij: Ja, vooraf. WiiDat is heel ongebruikelijk. Hij'(weglopend): Nou dan gaat het gesprekje niet door, lie. Wij: Erg onverstandig- Hij (terugkomend): Wat zegt u? Wij: Erg onverstandig. Waarom bent tt in hemelsnaam zo wantrouwig. Hij: Ik zit al vijf jaar in de topsport. Het is triest, dat een jongen van 22 jaar zo'n houding aan de dag legt. Ze ker van een jongen, dit tocbpen be hoorlijke schoolopleiding I HBS) achter de rug heeft. Maar ach, misschien is dit alles ntetzijn schuld. Misschien voert hij slechts P ten" uit. Je hebt nu eenmaal clubs in Nederland, die als het om publiciteit gaat, voorhistorisch denken. We hebben dit onaangwame „inci dent" niet aangehaald om de w van Denis Neville te ontkrachte j heeft misschien met zijn kritiek wel gelijk, maar de KNVB moet besetien. dat de liefde niet van één kant kan komen. Nu is Denis Neville zeker de laatste, die de pers iets in de leggen. Maar hij kan in zijn eentje me het Nederlands elftal voorbereiden en tegelijk ook nog inspecteurtje spelen om alles soepel te laten lopen. Eens te l| Ook de Nederlandse spelers ont- J spannen zich met spel. Hier een g vredig tafereel in de recreatie- zaal te Zeist. H Soms kaarten de Zwitsers in het trainingskamp te Duisburg-We- H dau. Zoals op de foto Künzli s (links) en Leimgruber, clubge- noten van elkaar. Führer (links) =j en „leider" Wyttenbach kijken =j stilzwijgend toe. meer is het gemis aan een KNVB-pers- chef toch weer duidelijk gebleken. Maar nu terug naar Oranje. Wat is Nevilles commentaar op de kritiek, dat het Nederlands elftal geen rechtsbuiten heeft? „Er is op het ogenblik geen grote rechtsbuiten in Nederland," zegt hij. „Ik had twee kandidaten, die toch een aanvaardbare oplossing inhielden: Prins en Swart. De laatste was zondag in de wedstrijd AjaxSparta zeker niet im posant. Mijn raadgevers konden niet enthousiast zijn over zijn spel. Wat hield ik dus over? Sommige mensen zeiden, is Van de Kerkhof van Sparta niets? Maar, lieve mensen, die jongen is toch nog niet rijp voor het Nederlandse elf tal. Neen, Prins is het geworden, hij is wel geen echte rechtsbuiten, maar hij is een vechtjas en die heb ik zondag nodig. Wij: Voelt u zich gedupeerd door het uit vorm zijn van enkele Feyenoorders? Neville: Ach, Coentje en Piet Fran sen zijn natuurlijk altijd serieuze kan didaten. Het is erg jammer, dat zij niet in aanmerking konden komen. Wij: Prins is geen echte rechtsbuiten en Keizer heeft de neiging naar binnen te komen, vreest u niet, dat dit het aunvalsspel heel eenzijdig zal maken? Neville: Dat gevaar zit er inderdaad in. Fn als dat gebeurt, lopen we na tuurlijk vast. Want de Zwitsers spelen zclcer met een dubbele stopper en als ze erin slagen een vorsprong te nemen, gaan ze waarschijnlijk over op het slin- backsysteem Wij: Nederland moet winnen, gooit u alles op de aanval? Neville: Nou, alles? Schrijvers en Is raël hoeven natuurlijk niet mee naar voren, maar offensief moeten we van zelfsprekend wel spelen. Wij: Wie staat er naar uw mening het beste voor, Nederland of Zwitser land? Neville: Ik geloof niet, dat de Zwitsers en wij veel in kracht verschillen. Zwit serland heeft echt geen geweldig elftal. Onze tegenstanders hebben ecther het voordeel de eerste keer uit te spelen. Bo vendien houden zij nog een kans over, als ze drie punten uit twee wedstrijden veroveren, terwijl wij ze alle vier moe ten pakken. Wij: Heeft u de laatste dagen nog poolshoogte genomen bij de Zwitsers? Neville: Kessler is gisteren naar Duis burg geweest. Zwitserland speelde daar een oefenpartijtje. Van Kessler hoor ik natuurlijk wel het een en ander. Wij: Gelooft u dat de jongens er zon dag poor zullen knokken? Neville: Ondanks allesja. Voor de wedstrijd geef ik ze nog een flinke warming-up. In het veld moeten ze er tegen aan. Wij: Gesteld, dat Nederland de eind ronde in Engeland niet haalt, neemt u dan afscheid als bondscoach? Neville: O, de kritiek zal dan onge twijfeld zo hevig zijn, dat er wel het een en ander zal gebeuren. Maar laten we niet op de gebeurtenissen vooruit lopen. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIllllllllHIIIIIIIIIHUHliiiiiiiiniii De Zwitserse geselecteerden bijeen in de Sportschule te Wedau. Staande van links naar rechts: dr. Foni Quentin, Dürr, Bdni, Stierli, Vuil- lemier, Tacchella, Schneiter, Schin- delholz Führer, Elsener, masseur Hary, official Wyttenbach. Knielend- Bosson, Grobéty, Hosp, Künzli, Kuhri, Armbruster, Leimgruber en reserve keeper Janser. Dr. A. Foni: „Alleen ZEIST, 15 okt. Met uitzondering van enkele trainers mocht niemand aan wezig zijn hij de oefenwedstrijd, die het Nederlands elftal gistermiddag op het KNVB sportcentrum speelde tegen een formatie van spelers tussen de 18 en 20 jaar. Bondscoach Neville wilde dat zo. De Brit weerde zelfs de pers, in de eerste plaats om publikaties over de speciaal voor de wedstrijd tegen Zwit serland bedachte technische snufjes te voorkomen („per slot van rekening le zen die Zwitsers ook en ze hoeven niet van te voren te weten wat we gaan doen"), daarnaast ook naar aanleiding van in verscheiden bladen geuite kri tiek op zijn beleid en op de opstelling van de ploeg. „Ik weet wel, dat dit laat ste slechts op een minderheid van de schrijvende pers slaat, maar wat heb ik eraan als de spelers nu weer aangeval len zouden worden over hun spel in dit oefenpartijtje. Dat haalt ze alleen maar uit hun concentratie". Neville was na afloop van het oefen- partijtje dat overigens een zeer infor meel karakter had omdat het spel voort durend voor het geven van tactische aanwijzingen werd onderbroken, wel bereid zijn indrukken te geven. „Ik kan niet zeggen, dat ik helemaal tevreden ben," aldus de bondscoach. „Er gebeur den soms dingen in het veld, die me de haren te berge deden rijzen. Daarte genover stonden weer prachtige staal tjes, die ik zondag hoopt te zien. Maar na zo'n partijtje als dit kun je echt geen oordeel vellen. De jongens hebben hun best gedaan en ik heb het volste vertrouwen in ze, dat wel. Bovendien maakten ze vanmiddag een stuk of vier prachtige doelpunten. Verder kan ik alleen nog maar zeggen dat de bles sures van Piet Kruiver en Frits Flinke- vleugel zo goed als genezen zijn. Dus daarvoor hoeven we ons geen zorgen meer te maken". Met het oefenduel werd de voorberei ding van Oranje in Zeist afgesloten. Vandaag hebben de spelers vrij. Mor gén wordt er een bezoek aan het Olympisch Stadion gebracht waar alleen een lichte training wordt gevolgd. Ook de Zwitsers nemen zaterdag een kijkje in het stadion. ALMA ATA, 15 okt. Op de eerste dag van de Russische atletiekkampi- oensohappen voor heren, die donderdag in Alma Ata zijn begonnen, zijn enkele uitstekende prestaties geleverd. De 100 meter leverde in 10,2 sec- een zege op voor Politiko vóór Tukajov en Ozolin, die beiden 10,3 sec. lieten afdrukken. Op de 10 km werd Leonid Ivanov in 28.53.8 titelhouder. Op de 110 m. hor den behaalde Mikhailov in 13.8 sec zijn zoveelste kampioerychap. Het kogelsto ten ging met 18,98 m. naar Karasev ter wijl Kodratsev met 68,40 m. de olym pische kampioen kogelslingeren, Ro- muald Klim versloeg. Klim kwamtot 67,12 m. Advertentie f7,- per hele liter winnen heeft zin Toch lekten enkele druppeltjes „nieuws" uit de Schule. Dank zij een onverstoorbare Zwitserse sportver slaggever, die elke Duitse zin met een verontschuldigend gebaar over zijn gebrek aan kennis van die taal be antwoordde en vervolgens heel laco niek poortjes openstootte. Met guitige ogen boven een zorgvuldig bijgehou den „RAF-snor" verklapte de Zwitser uit Genève dat de brede half speler Richard Dürr van Lausanne zondag beslist niét kan spelen. Richard Dürr de trage maar briljante technicus, die in zijn club Lausanne goalgetter Pier re Kerkhoffs met dieptepasses „voedt"; in het nationale team een meer dan nuttige schakelspeler. Arme doctor Foni. De thans zó ge kwelde Italiaan doet op het eerste ge- zicht denken aan een sympathieke, stoïcijnse vader over een jeugdherberg; tn werkelijkheid is hij een wat gezette, vrij rusteloze man die iets lijkt op de Franse zanger/filmacteur Charles Bo- yer. De bondscoach van Zwitserland zag ook na de oefenmatch van donder dag ondanks 0—0 „niet zonder zin" nog een barrière van netelige problemen, zo moeilijk neembaar ais de steile wand van een Zwitserse Alp, voor zich op rijzen. Welk systeem bijvoorbeeld? „Beslist 4—24. Mijn team moet zondag win nen. Wat schiet ik met een gelijkspel op? Ik voel niets voor een barrage met de Noordieren", klonk het zeer gede cideerd uit de smalle mond van dr. Foni. De Zwitserse journalist, die de gedwongen absentie van Dürr inmid dels naar zijn geboorteland had door gebeld, schudde even zijn gebruinde hoofd. „Neen, ik denk toch 434. Dus defensief? Ja. een beetje, maar met de ruime mogelijkheid van snelle, doel treffende uitvallen". De schijnbaar alles wetende journa list uit het land dat Oranje zondag elf opgezweepte tegenstrevers levert, tover de een opstelling op het papier, die vol gens hem nauwelijks of in het geheel niet zal afwijken van Foni's uiteinde lijke keuze. In de 434 formatie: El sener, de 31-jarige doelman van Lau sanne, wiens opvolger (de 19-jarige ex- Italiaan Prosper!) met rugklachten ach terbleef in Zwitserland, waar de wed strijd van zondag in ieder geval op het blauwe venster massaal te zien zal zijn. Advertentie f7,- per hele liter De achterhoede: Grobéty, Tacchella, Schneiter (allen Lausanne), Stierli of Leimgruber (beiden FC Zürich). Af lopen zondag faalde Lausannes de fensie in de topper tegen FC Zürich (14). Stierli en Leimgruber verdie nen beiden een uitverkiezing, maar de tussen hoop en vrees levende doc tor Alfredo Foni neigt meer naar een heid. Vandaar waarschijnlijk dria Lausanne-spelers, gecompleteerd met één enkele Zürich-man. gengenx)l emfwy shrdl rdl urdlugk Het trio op het middenveld: Kuhr, Bdni (beiden van Zwitserlands lijstr aanvoerder FC Zürich) en ivellicht als grote verrassing André Bosson (Servette). Resten de drie in de voor hoede: Hosp (Lausanne), Quentin topscorer bij Sion, Zwitserlands mas sieve vertegenwoordiger in de Euro pa-Cup II) en Schindelholz (Servette). Het jeugdige talent Fritz Künzli, met de Duitser Klaus Stürmer (ja, ja, de zelfde om wie Bïld met tegenzin naar Feyenoord verhuist) de imponerende ivals van FC Zürich, de pas negen tienjarige midvoor van het Zwitserse elftal voor „morgen", ontbreekt in deze samenstelling. „Ik ben wat hui- verig om een debutant op te stellen, wil het proberen te vermijden'', sprak dr. Foni aarzelend. „Routiniers zij** juist voor deze zó belangrijke weOr strijd van onschatbare waarde''. H9 grijnst even: „Neville koos toch ook Pieters Graafland en niet die ander, hoe heet-ie ook alweer, ja juist Does burg''. Leef meer mee met Oranje....!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 11