Schep ruimte, neem de bus r i 1 Enquête van NZH naar reisgewoonten van buspassagiers Verloting om deelname te stimuleren house of enaiana HAARLEMSE RECHTBANK Verbolgen monteur sleurt politieman met auto mee Man haalt aan zijn vrouw toegewezen 2-jarig dochtertje weg fm Functionaris KNMI mist regenjas Door storing Haarlems centrum in duister DUET jA li H. P. KOOYMAN DE ONDERGANG a Vers van de douane Voorzitter van woningstichting „Haarlem" jubileert Merlijn en Harlekino Wielrijder komt onder vrachtauto NYLONS I TWÊ^M I Jm mm Mmm Enquête Verloting Herman Mulder HOUSE OF ENGLAND'S o Onttrekking aan wettelijk gezag HULMAN super minx AUTOBEDRIJF KLEUN Burgerlijke Stand Haarlem W. P. Westdorp uit Warmond gehuldigd met gratis waardezegels van 15 en 25 ct. liortw eg VRIJDAG 15 OKTOBER 1965 PAGINA 3 Wm Wmm iibmi IIBII HAARLEM, 15 okt. Het openbaar vervoer gaat in onze samen leving een steeds belangrijker plaats innemen. Ook in een stad als Haarlem. Uit een onderzoek is gebleken, dat dagelijks rond twin tigduizend mensen naar de Haarlemse binnenstad komen om er te werken. Als die allemaal met een auto zouden komen, was er zo'n vijfhonderdduizend vierkante meter parkeerruimte nodig. Dat is de helft van de totale oppervlakte van de Haarlemse binnenstad. Gelukkig echter hebben niet al die twintigduizend werkers een eigen auto. De meesten zijn aangewezen op treinen en bussen. Maar zelfs een groot aantal van diegenen die wel een auto hebben, laten die thuis en komen met de bus. Dat is, per kilometer gerekend, goedkoper, hebben deskundigen berekend en het spaart vaak veel tijd Want het vinden van een parkeerplaats in de Haarlemse binnenstad is althans voor de langparkeerders een groot en tijdrovend probleem geworden. Bovendien ontstaan door de toe nemende verkeersintensiteit steeds groter vertragingen op verkeers knooppunten. De wegen in de Haarlemse binnenstad zitten aan hun maximum-capaciteit. Het aantal auto's op die wegen kan niet meer groeien. Duidelijker dan wat dan ook geven bovenstaande foto's uit een Belgische verkeersfilm een indruk van de ruimte die in het verkeer kan worden gewonnen als meer autobezitters met de bus naar en van het werk reizen. Zesenvijftig auto's nemen in vier rijen een hele oppervlakte in beslag (foto links boven). Ah al die auto's op een verkeersknooppunt toestormen ontstaat een ware chaos. Hoeveel ruimte die automobilisten in het verkeer voor zich opeisen, laat de foto rechts boven zien. Zet die zesenvijftig mensen bij elkaar (foto links onder) en ze kunnen in één autobus (foto rechts onder). POLOPULLOVERS met kraag, In maar liefst acht tinten 19.75 21,50 21.90 Velours sweaters met ANEGANG 17-HAARLEM Ti Iri] De nieuwe AUTOMOBIELBEDRIJF SPECIAALHUIS REGENKLEDING BOEKHANDEL J. M. DE WIT spaar ple zierïg met vraag vooral om de DUET-spaarkaart ~f W" 'V Van overheidswege wordterdan ook naar gestreefd het gebruik van net openbaar vervoer te bevond® jl'aande schept ruimte, zoals uit nevenstaa, serie foto's duidelijk blijkt; du'delj dan in woorden valt uit te druKKen. En als steeds meer automobilisten over tuigd raken van de noodzaak en ue voordelen vaii het gebruik van het open baar vervoer en zij hun eigen Karretje thuis laten, krijgen de bussen ook meer ruimte voor een snellere dienstverle ning. Door het toenemend aantal opstop pingen als gevolg van de groeiende ver keersstroom wordt het voor de buson dernemingen namelijk steeds moeilijker de dienstregelingen op tijd uit te voeren. Om de frequentie althans nog zoveel als mogelijk is te handhaven, heeft de NZH zfdi in de afgelopen twee jaar genoodzaakt gezien zeven extra bussen te letten. Dat kost uiteraard kapi talen! afn personeel zowel als aan ma terieel. Om nu de reisgewoonteri van bus passagiers na te Saan te „aa gevens te halen o.a. om na te gaan welke mogelijkheden er hggen het openbaar vervoer in Haarlem ver^ beteren en in de verdere toekomst ook voor bezitters van auto s nog aantrekkelijker te maaf"'ha"al, ciiën NZH een enquête m onder haar ciien ten. Die enquête vindt plaats m ^men werking met de gemeente. kader van het in september gehouden verkeersonderzoek naar de gedrag gen van automobilisten in en rond deJ«aar- lemse binnenstad, ook benieuwd de gegevens van de enquete bij de NHZ. Die enquête wordt °P de lokale lijnen gehouden op dinsdag 1° derdag 21 oktober, 's middags van kwart voor één tot kwart voor 's avonds en op de interlokale Hl e op dinsdag 26 oktober, eveneens m ue middaguren. Het ligt in de bedoeling dat aan alle buspassagiers een kaart wordt uit gereikt. Dat geschiedt in de bussen door werkstudenten. Iedere kaart bevaj..,fT, achttal vragen. De enquêteurs willen o.m. weten waar U vandaan kwam voor U op de bus stapte, waar U opde ous stapte, waar U uitstapte, of U bent overgestapt, waar U naar toe ging na de busreis en of U thuis een auto, fiets, motor of brommer heeft en waar om U dan toch met de bus gmg- Die kaart mag de reiziger thuis in vullen. De organisatoren zien geen heil het invullen van de kaarten in de rijdende bussen. De kaarten kunnen on- gelrankeerd per post worden verstuurd. Om zoveel mogelijk mensen ertoe te bewegen de kaart in te vullen en op te zenden is aan de enquête een loterij verbonden. Iedere kaart bevat een num mer en men maakt een kans daarmee een van de tien maandabonnementen op het stadsnet of één van de honderd dagkaarten voor het hele NZH-net te winnen. De trekking vindt over enkele weken reeds plaats. Men maakt zich geen illussies dat alle buspassagiers aan de enquête zul len meedoen. Dat is voor het onder zoek ook niet vereist. Er wordt op ge rekend, dat veertig procent van de rei zigers de kaart zal terugsturen. Dat percentage is gebaseerd op de ervarin gen bij de enkele weken geleden ge houden proef-enquête. De onderzoekers houden voorts ook rekening met de af wijkingen die in het totaal beeld van het onderzoek kunnen ontstaan o.m. door het verschil in mentaliteit tussen bewoners van de diverse stadswijken, die van invloed kan zijn op de mate van deelname. I Advertentie) (Advertentie) Deze vlotte wollen pull overs vindt u bij ons in grijs, blauw, groen, wijn rood, cognac, bleu, ca mel en zwart (Meer kleuren zijn er niet) De prijzen zijn: ronde hals in 6 gloed volle changeont tinten kosten 25,50 (Advertentie) Horioger - Juwelier Kampervest 51 Tel. 21101 Haarlem Zojuist gearriveerd per schip en trein enkele zéér bijzondere zendingen mo dieuze herenkleding uit Groot-Brittannië, Frankrijk en Italië. Afzenders: de befaamde huizen Tower, Bayard, Everwell, Hittman. Transito adres: het befaam de House of England, dat deze grote vier in Nederland exclusief vertegenwoordigt. Eindbestemming: U? man m REGEREN O" herenmode} IS VOORUITZIEN I HAARLEM, 15 okt. De voorzitter van de woningstichting „Haarlem" hoopt 20 oktober het feit te herdenken, Üaf ii veert'g jaar als bestuurslid in het belang van de volkshuisvesting in Haarlem werkzaam is geweest. Deze functionaris, de heer W. den Oudsten, werd in 1892 in Lekkerkerk geboren en vestigde zich in 1919 als typograaf in Haarlem. Hij trad in dienst by de firma Ruygrok aan de Gedempte Oudegracht. In 1925 werd aan het gezin Den Oud sten een van de juist gereedgekomen woningen van de woningstichting „Voor uitgang" aan de Graafschapstraat toe gewezen. Nog in datzelfde jaar ver zocht het toenmalige bestuur van de stichting hem een bestuursfunctie te aanvaarden. De heer Den Oudsten heeft in de loop van deze veertig jaar verscheide ne functies vervuld. Na algemeen be stuurder werd hij achtereenvolgens voorzitter en penningmeester. Na de fusie van Vooruitgang met Het Oosten, waaruit de woningstichting „Haarlem" ontstond, werd de jubilaris opnieuw als voorzitter gekozen. Thans is hij nog als zodanig in functie. Voor degenen die hem persoonlijk wil len gelukwensen bestaat hiertoe de ge legenheid tijdens een receptie op woens dag 20 oktober in restaurant Dreefzicht te Haarlem, die van vier tot zes uur wordt gegeven. HAARLEM, 14 okt. De Nederland se Jeugdgemeenschap Haarlem presen teert het poppentheater Merlijn. Het komt zaterdag 23 oktober in het Miner- vatheater in Heemstede en een week later in het Wijkgebouw aan de Mole naarstraat 20 voor kinderen van acht tot twaalf jaar. Het feest begint om half drie en kost dertig cent per per soon. De Jeugdgemeenschap laat verder weten dat de Harlekino-toneelgroep zaterdag 13 november in het Minerva- theater komt eveneens voor de jeugd van acht tot twaalf jaar. Het begint om half drie en kost wederom dertig cent. Het op te voeren stuk is getiteld Hop- faldera. Advertentie) HAARLEM, 15 okt. Vier maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest heeft de Haarlemse officier van justitie, rar. Wiarda, wegens po ging tot het toebrengen van zwaar li chamelijk letsel geëist tegen de 24-ja- rige montage-monteur P.K. uit Haar lem. De monteur had op 26 juni van dit jaar in Haarlem met zijn auto een aanrijding met een bromfietser gehad. In het kader van het onderzoek wilde een van de politiemannen de remmen van de auto van K. testen. Inplaats van aan dit verzoek gevolg te geven, nam de monteur een aggressieve hou ding aan en weigerde de politieman achter het stuur te laten zitten. „Als u de remmen wil nakijken, gaat u maar naast me zitten. Ik heil de enige, die de auto behoorlijk besturen kan Na lang over en weer praten besloten de politiemannen de auto in beslag te nemen. In een onbewaakt ogenblik ren de de monteur naar zijn wagen, sloeg het portier dicht en wilde er van door gaan. Toen een van de politiemannen liet wegrijden belette door de monteur door het opengedraaide raampje van het portier bij de kraag te grijpen, gat K. vol gas, de politieman op de tree plank meesleurend. De man moest na enkele meters de monteur loslaten, toen deze de politieagent tussen het trottoir en de auto wilde klem rijden. Slechts met de grootste moeite slaagde de politieman er in het vege lijf te redden. Hoewel de monteur zijn kwalijke ge drag weet aan het feit, dat hij na het ongeval wat over zijn toeren geweest was, zag de officier geen enkele ver zachtende omstandigheid. Hij achtte het tenlaste gelegde bewezen. De raads man was van mening, dat zijn cliënt niet met voorbedachte rade gehandeld had. Hij vroeg daarom aanzienlijke ver mindering van straf. Over veertien da gen uitspraak. Zes maanden gevangenisstraf, waar van twee maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd luidde de eis tegen de 29-jarige betonvlechter A. D. uit Haarlem, die terechtstond wegens het onttrekken van zijn tweejarig dochter tje aan het wettelijk gezag en verduis tering van circa achthonderd gulden. Op 17 juni was de man naar de wo ning van zjjn echtgenote gegaan, met wie hij in onmin leefde. Daar trof hij zijn dochtertje, dat door de president van de Haarlemse rechtbank was toe gewezen aan zijn vrouw, die op dat moment niet thuis was. De betonvlech ter had zich er zo over op gewonden, dat het kind onverzorgd thuis lag, dat hij het maar naar zijn hotelkamer had meegenomen. De man bleef het ant woord schuldig op de vraag van de president hoe hij het. kind in zijn eentje op een hotelkamer had willen verzor gen. ,Dat is geen taak voor de man De 'verduistering pleegde de- man in de tijd, dat hij bij een Haarlemse broodbakkerij een baantje als brood; bezorger had. In vier weken zou hij ruim achthonderd gulden hebben ach tergehouden. De man ontkende dat en weet het tekort aan administratieve vergissingen, hetgeen werd tegenge sproken door een employe van de bak kerij. „Als ik het geld inderdaad ver duisterd zou hebben, had ik m de tijd, dat ik niet bij mijn vrouw terecht kon als een prins moeten leven. Het tegen deel is waar", vertelde de betonvlech- Advertentie) (Advertentie) Off. Dealer: Hillman, Singer. Sunbeam, Hiunber, D.A.F. BREDEKOUESTRAAT 6—10 ZANDVOORT - TEL. 02507-3242 Hoofdagent Haarlem e.o Showroom. Zand voortsela an 351 Service:' Dr de Liefdestraat 4-10 Tel. 02500 - 64000 - 43068 HAARLEM BENTVELD HAARLEM, 15 oktober Omdat de adjunct-directeur van het K.N.M.I. te De Bilt, de heer G. A. Lenstra uil Bloemendaal, beroepshalve wist dat het zou gaan regenen, besloot hij gisteren zijn regenjas meer mee in zijn auto te nemen. Gisteravond plaatste hij zijn auto in een parkeerhaven in de Alexan- derstraat. Toen hij een paar uur later terugkwam constateerde hij, dat het ventilatieraampje was geopend en dat onbekenden zijn regejas uit de auto hadden gestolen. Gelukkig zaten de weersverwachtingen voor de komende dagen niet in zijn jaszak. HAARLEM, 15 okt. De 66-jarige glassnijder J. van der L. uit Haarlem is gisteravond even na zes uur met zijn fiets in aanrijding gekomen met de vrachtwagen van de 47-jarige koopman H.P. uit Leiden. Auto en fiets reden op de Kennermerstraat in dezelfde rich ting. Plotseling reed de fietser naar links om de Frans Halsstraat in te gaan. Hij kwam onder de vrachtwagen en móest met een hersenschudding worden opgenomen in het ziekenhuis Sint Joan nes de Deo. ter. Over veertien dagen zal de Haar lemse rechtbank uitspraak doen. „Verregaande roekeloosheid" ver weet de officier van justitie de 58-jarige arts-internist C.B. uit Amsterdam, die op 11 juni op rijksweg 4 met zijn sport wagen van liet merk „Maserati" met grote snelheid een file auto's aan de rechterzijde gepasseerd had. Na het passeren van de file langzaam rijdende auto's, die een vrachtwagen voorbij gin gen, was de arts weer naar links ge zwenkt. Dat had bijna een botsing met de achter hem rijdende auto tot gevolg gehad. De arts stond in hoger beroep te recht. De Haarlemse kantonrechter had hem een boete van vijfhonderd gulden en drie maanden ontzegging van de rijbevoegdheid opgelegd. De officier van justitie bij de Haarlemse rechtbank eiste nu in tweede instan tie dezelfde geldboete, maar een ont zegging voor de tijd van een half jaar. De raadsman van de arts be pleitte een aanzienlijke strafvermin dering en wees op het gemis van het rijbewijs, waarvan patiënten het slachtoffer dreigen te worden. „Dan neemt uw cliënt maar een taxi", vond de officier. Over veertien dagen uitspraak. Een man die comfort prefereert vindt in de najaars-collectie van Lippits royale mohairs en tweeds in met zorg gekozen kleurstel lingen, naast loden. Verrassend exclusief. HAARLEM, 15 okt. Een groot deel van Haarlems binnenstad is vanmorgen tengevolge van een storing in het elek triciteitsnet gedurende lange tijd in duister gehuld geweest. Het verkeer moest bij gebrek aan goed functione rende verkeerslichten door agenten wor den geleid. Vooral de winkelstand onder vond veel hinder van de storing. Met veel fantasie en kaarslicht kon op vele plaatsen de handel toch normaal door gang vindén. Bij Vroom en Dreesmann bijvoor beeld moesten de duizenden mensen met zaklantaarns worden bijgelicht. De liften bleven tussen de etages hangen en moesten met handkracht naar de dichts- bijzijnde verdieping worden getrokken. In de omgeving van het Verwulft bleef het ongemak beperkt tot een periode van tweemaal tien minuten. De straten ten noorden van de Grote Markt ble ven van tien over half tien tot kwart voor twaalf van licht verstoken. Naar ons van de zijde van het ge meentelijk energiebedrijf werd meege deeld ontstond de storing in een van de hoogspanningskabels te hoogte van het Prinsenhof en de Botermarkt. Hier door werden de overige kabels overbe last waardoor de automaten uitvielen. BEVALLEN van een zoon: 12 okt.: M. Harder-van Anrooij; 13 okt.: C. E. Kaa- senbrood-van der Wouwer, C. Schreurs-Spruit, J. M. Swager-Goossen, H. van Beelen-van Steijnen, G. J. de Munk-Postma, C. M. A. van der Lin- den-Meijer. BEVALLEN van een dochter: 12 okt.: E. Soetens-Hazelzet; 13 okt.: J. H. van Klinken-Eshuis, B. C. S. Eggink-Muller, A. E. Eland-van Keulen, J. M. Bakker- Kops, A. Meijer-Koster; 14 okt.: A. M. A. Heijster-van den Crommenacker. ONDERTROUWD: 14 okt.. G. J. Schuijt en E. van der Klugt. GEHUWD: 14 okt.: J. B. M. van der Velde en W. C. M. Bulters, O. Hooning en M. L. Barendsen, R. J. Blom en J. Moolekamp, K. Langeloo en G. C. Kuij- er H. J. Bouma en C. M. Ruijgrok, H.'j. Okx en G. Oost, R. A. de Zwart en B. Y. A. Eman. OVERLEDEN: 12 okt.: G. J. B. Snoeks, 77 j„ Hagestraat, J. M. Dam- steek-van Egmond, 68 j., Da Costa- straat; 13 okt.: E. van Koningsbrug- gen 86 j„ Hazepaterslaan, W. F. J. Hakkaart, 68 j., Gasthuisvest, L. F. van Blokland-Mulder, 65 j„ Vincent v. Goghlaan. WARMOND, 15 okt. De heer W.P. Westdorp, wachtmeester eerste klasse van de rijkspolitie in Warmond, is ge huldigd in verband met zijn zilveren dienstjubileum. In de raadzaal namen talrijke vrienden en bekenden de gele genheid te baat om hem met dit feit te feliciteren. Burgemeester Langemeijer prees de jubilaris voor de plichtsge trouwheid waarmee hij de afgelopen 25 jaar zijn werkzaamheden had verricht. Ook de superieuren en collega's van de heer Westdorp voerden het woord. (Advertentie) In november zal verschijnen de goed kope druk van Dr. PRESSER: Prijs 12.50. Reserveer nu reeds uw exemplaar. BLOEMENDAALSEWEG 123 A BLOEMENDAAL - TELEFOON 51603 (Advertentie) Gisteren feest voor de heer J. Veen uit de Berkenstraat. Kwart eeuw bij Lam penfabriek Dijkstra aan het Spaarne. Wegens zijn vakbekwaamheid en ijver kreeg hij destijds de leiding van de af deling metaalbewerking. In de kantine van de nieuwe fabriek, die binnenkort in gebruik wordt genomen, werd hij gehul digd door directie en personeel. Een verzuim goed maken. Een aantal leden van de Rode Kruis Colonne is en kele dagen geleden gehuldigd. De heer J.M. van Aanhout doet reeds veertig jaar trouwe dienst. Andere jubilaris sen met minder dienstjaren maar vele verdiensten waren A. Mookhoek, me vrouw I.W. Jans- Kelfkens, L.A. Op- huijsen, W. van Apeldoorn, J. van La tum, J. Logmans, A. Sprits. M. Warme- link en G.H. van Eerden. Hun namen verdienen zwart op wit te staan. En nu onze vrienden van de „Konink lijke Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, afdeling Haar lem en omstreken". Dinsdag 19 okto ber komen ze bij elkaar, 's avonds om acht uur in het Krelagehuis. Nu gaat het eens niet over de Haarlemmerhout, maar over het Amsterdamse Bos. De heer Brander komt er over vertellen. Wie durft nog te zeggen, dat Haarlem mers chauvinisten zijn? Feest bij Figee. De bedrijfsbrand weer bestaat zondag 17 oktober vijf jaar. Er wordt een lustrale demonstra tie gegeven van blustechniek op 23 okto ber. Men kan er alles van verwachten. Alliance Frangaise des Fleurs in de Bollenstreek. De oprichting wordt een feit. Donderdag 21 oktober om kwart over acht 's avonds in Treslong te Hil- legom. De Fleurs zij een lang leven toe gewenst. Trés long. Er blijkt nog steeds grote animo te bestaan bij de jongelui tussen 15 en 25 jaar om te tekenen bij „Kunst Zij Ons Doel" in de tekenzaal van „De Waag". Maandagavond om half acht is dat weer mogelijk voor twee kwartjes. Tekenen naar gekleed model. Dokter M.B. ten Have, keuringsdie renarts in Lisse, gaat vertrekken. Hij is directeur van het Openbaar Slacht huis in Schiedam geworden. Typisch een man, die zijn vlees meer vindt in de dode dan de levende have. Nachtwerk in De Waag. Om twaalf uur vannacht wordt een radioprogram ma opgenomen. De eerste van een reeks die elke viertien dagen door de AVRO wordt uitgezonden. Het eerste wordt dinsdagavond 2 november om vijf over acht gebracht. De titel is „Wie waagt, wie zingt". Zo is dat in Haarlem.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 3