>olitiesabel gedood Agent schiet Wassen aarse jongen dood SLANKDRANK Buit van negen ton bij AMRO-Tilburg Belgen jagen op bankrovers In twintig minuten de Vervolging der Joden -betreurd Man (U) door steek met grens over SOEHARTO BELUISTERT SOEKARNO Rebellen teisteren de Zuid-Soedan Leger beheerst alleen de bevolkingscentra Bij vechtpartij in Amsterdam VELE CHRISTENEN GEDOOD En: Moeder en zoon omgekomen hij slippartij Johnson had weer onrustige nacht Zonnig weer en weinig wind CHRISTIAANSE AFR'KAS^ ^mrom"'K Het nieuws VANDAAG Niet „veroordeeld*' Hartpatiënt overleden bij hulpverlening „BORA-3" DE STEENWERF ZATERDAG 16 OKTOBER 1965 89sfe JAARGANG No. 32179 jmooFAN Chem. Wasserij KEYSER 20% KORTING N.V. CARROSSERIEFABRIEK VOOR ALLE AUTOSCHADE 3 TqIga^Menia^ Internationale grenzen Provinciegrens 0 km 600 VAN ROYAL CROWN COLA Verder: Nieuwsgierigen drommen bijeen bi) de ruit waardoor een der per soneelsleden van de bank een asbak had gegooid om de aan dacht te trekken van het publiek op straat De Belgische politie had van ochtend nog geen resultaat ge boekt hij haar klopjacht op de overvallers van de Tilburgse AMRO-bank, die gistermiddag met een buit van negen ton bij Poppel over de grens vluchtten Het spoor liep dood onder Geel, waar een van de in Rotterdam ge stolen auto's waarin de rovers ont snapten, verlaten werd aangetrof fen. In Tilburg drommen de nieuwsgierigen nog bijeen voor het gebouw aan de Heuvelring, waar de bende van tenminste acht met doeken gemaskerde mannen bewapend met pistolen en een stengun gistermiddag de over rompelende aanval pleegde. Een rechercheur bespreekt ter plaatse de gang van zaken tij dens de overval met een kassier van de bank (geheel links), terwijl een tweede politieman toehoor i. Generaal-majoor Soéharto (l.) luistert tijdens een persconfe rentie in het Merdekapaleis te Djakarta naar de aankondiging van zijn benoeming tot stafchef van het Indonesische leger door president Soekarno. NIEUWE HAARLEMSCHE COURA ADVERTENTIETARIEF 30 cent per millimeter- hoogte Omroepers 20 cent per millimeter. ABONNEMENTSPRIJS .80 cent per week 3,45 per maand, 10,30 per kwartaal. Hoofdredacteur: Albert Welling. Kantoren HAARLEM- Smedestraat 5, telefoon 215 43. BEVERWIJK: Groenelaan 3, telefoon 247 90. IJMUIDEN: Leeuweriklaan 30, telef. 57 90. AMSTERDAM: Nwe Zijds Voorburgwal 65. telef. 22 13 55. niet duur wel heerlijk (Advertenties) EGYPTE yASSALA IHARTOEMi?t'vT 0ABFBEB SOEDAN, (Van onze Romeinse correspondent) ROME, 16 okt. In de 150ste ver gadering van het Concilie zijn de stem mingen beëindigd over de ontwerp-ver- klaring „De houding der Kerk tegen over de niet-christelijke religies en spe ciaal de Joden". Beide delen van het stuk zijn belangrijk; momenteel gaat onze aandacht het meest uit naar het tweede, dat over de Joden handelt. Zo als wij eerder berichtten, is de tekst van de verklaring over de Joden in weerwil^ van politieke druk en de be zorgdheid der Vaders uit het Nabije Oosten, die repercussies op hun Ker ken verwachten, èn in substantie èn in onderdelen dezelfde gebleven als die, welke in eerste ronde aanvaard werd op het Concilie in november 1964. De wijzigingen gelden détails, nog eens ten overvloede nadere preciserin gen om vooral aan iedereen duidelijk te maken, dat het Concilie-document een zuiver kerkelijk is en met politiek niets van doen heeft, enkele verbete ringen en aanvullingen en helaas ook enige verzachtingen, om althans zon der de waarheid te kort te doen te po gen de Oosterse Vaders te helpen in hun benauwdheid. De gewijzigde tekst in de declaratio, voorzover die over de Joden handelt, was bijeengebracht in vijf nummers. Bij de stemmingen daar over bleken globaal tien procent der Vaders tegen te zijn. Op de vraag, of het Concilie het to taal der aangebrachte veranderingen in het gehele document kon goedkeuren, was de uitslag 1856 ja, 243 neen en 9 stemmen bleken ongeldig. Toen kwam het ontwerp in zijn samenhangend ge heel in stemming. Van de 2023 uitge brachte stemmen keurde 88 procent der Vaders (1763) het stuk goed, 250 wezen het af, 10 stemmen waren van onwaar de. Voor een officiële aanneming is re glementair een meerderheid van twee derde vereist. Deze werd met ruim twintig procent overschreden, het oor deel is dus exact en duidelijk. Het Concilie heeft evenwel een klei ne wijziging aanvaard, waar velen met pijnlijke kritiek tegenover staan. In de voorlaatste versie stond, dat de Kerk als immoreel alle vervolging en discri minatie afwijst. Het lijden en de ver volging der Joden, waarmee zij zich bijzonder verbonden voelde, omdat God het Verbond van de Sinai met Zijn volk nooit heeft opgezegd, de uitingen van antisemitisme door wie en wanneer ook (bijvoeging) betreurt zp (deplorat). In dit betreuren en het „door wie en wan neer ook" Ugt reële schuldbekentenis en berouw. Maar na het „deplorat" stond eerst „et condemnat" (en ver oordeelt). Het veroordelen is thans ge schrapt. TEL AVIV (AFP) De aanvaarding van de verklaring door het Concilie is over het algemeen in Israël met in stemming ontvangen. Men betreurt het evenwel dat de oorspronkelijke tekst is verzwakt en dat het Concilie vol staat met het antisemitisme te „betreu ren" in plaats van te „veroordelen". De verklaring vormt echter een goed punt van uitgang. Alles hangt ervan af, of het godsdienstonderricht in de ka tholieke landen in overeenstemming met de verklaring zou worden gebracht. (Rtr) De voorzitter van het Ameri kaanse Joodse Comité, Morris Abrams, zei, dat de verklaring „een daad van rechtvaardigheid is die ver over tijd komt". (Advertentie) mits gebracht en gehaald. Nu ook gratis speldje. AMSTERDAM, 16 okt. De af gelopen nacht is de 34-jarige Am sterdamse dakbedekker J. H„ die met zijn twee broers aan het vechten was geweest, toen hij op een hoofd agent van politie toesprong op de punt van diens vooruitgestoken sa bel ingelopen. De punt trof de man dodelijk in zijn hartstreek. Hij werd overgebracht naar het Wilhelmina- gasthnis waar de dood werd gecon stateerd. Het stoffelijk overschot is overgebracht naar het sectieiokaal aan de Overtoom, waar in opdracht van de officier van justitie, mr. H. fcr. van Everdingen, sectie zal worden verricht. In opdracht van de officier wordt door de rijksrecherche, o.l.v. commissaris van rijkspolitie Y. Ta conis, een onderzoek ingesteld naar het politie-optreden bij deze tragisch geëindigde vechtpartij. WASSENAAR, 16 okt. Gisteravond omstreeks tien uur is in de tuin van „Huize Driekoningen", een meisjes internaat voor opleiding in de huis houding aan de Papeweg, de negen tienjarige jongeman C. van Straten uit Wassenaar door een schot uit het pistool van een politieman om het leven gekomen. De politie was gewaarschuwd door de directrice van het huis. Zij had ge constateerd dat enkele jongelui pro beerden via de brandtrap de slaap kamers van de meisjes te bereiken. Een politiepatrouille van twee man trof bij aankomst nog twee van het groepje van acht jongelui aan op het dak van het huis. Toen fle jongens naar beneden waren gekomen en de agen ten hen in de auto wilden meenemen, vluchtten de twee jongens het bos in dat het huis omgeeft. De politieman nen zetten de achtervolging in. Een van de agenten trok zpn pistool en loste een waarschuwingsschot dat de jon gen dodelijk in het hoofd trof, zoals even later bleek. Het gebeurde heeft in het Wassenaarse politiekorps grote verslagenheid te weeggebracht. De officier van justi tie, mr. Lulofs, die zich ter plaatse van de toedracht op de hoogte heeft laten stellen, heeft sectie op het stof felijk overschot gelast. De politieman die het noodlottige schot loste, liep een shock op en kon nog niet worden gehoord. De commissa ris van politie, de heer W. H. van Baliegoyen de Jong, heeft gezegd het vooralsnog een raadsel te achten waarom de politieman, die een lang durige staat van dienst achter de rug heeft, in de gegeven omstandigheden gemeend heeft zijn pistool te moeten trekken. Het onderzoek wordt voort gezet. Lange Herenstr. 36-38 - Haarlem Telefoon 14371 31.641 LIBIË - BOVEN CENTRAAL - t: Onze „minder parlementaire me dewerker" heeft de ministers en de geachte afgevaardigden in de Tweede Kamer (ook Roolvink, hieboven) deze week tijdens hun debat gadegeslagen met het koel observerende oog van een bui tenstaander, die verslag doet van een happening, welke zich niet op zijn verzoek, doch wel met zijn instemming te 's-Gravenhage vol trok. Politiek is een hard bedrijf. Wie zich in de groene kuil waagt moet er op voorbereid zijn, dat het harde gelag vaak met hard gelach gepaard gaat. Op pagina 7, De 45-jarige Franse anthropo- geneticus Francois Jacob is sinds eergisteren voor het grote publiek beroemd door de toekenning van de Nobelprijs voor geneeskunde. Met zijn hooggeleerde collega's Jacques Monod, 55 jaar, bioche micus. en André Lwoff, 63 jaar, microbioloog, treedt hij voor even uit de laboratoriumstilte van het Pasteur Instituut te Parijs om de buitenwereld mededeling te doen van hun fantastische ontdek kingen. Het genoemde trio blijkt de wereld weer een stap dichter te hebben gebracht bij de volgende toekomstmogelijkheden: Kinde ren op bestelling, baby's uit de catalogus, jongens of meisjes naar keuze, sterk verbeterde lichame lijke en geestelijke bagage voor het leven, „onechte" eigen kinde ren Meer hierover op pagina 9. Een omstreden artieste is Joan Baez zeker, althans in haar va derland, de Verenigde Staten. Behalve met zingen houdt zij zich bezig met de strijd voor de Zy weigert belasting te betalen en is leidster van een school voor vrede en voor rassengelijkheid. „zachtmoedigheid" Genoeg om haar aandacht te besteden op onze RTV-pagina. Vlak voor de interland Neder land-Zwitserland, die morgen in het Olympisch Stadion te Amster dam wordt gespeeld, heeft een onzer verslaggevers een bezoek gebracht bij Jack van Zanten, een van bondscoach Nevilles belang rijkste spionnen, die de afgelopen maanden voortdurend gespeurd heeft naar gegadigden voor het Oranjeteam. Van Zanten verklaar de ons: „Sterker dan dit Neder lands elftal was niet mogelijk". Anton Geesink, Nederlands kers verse wereldkampioen der zwaar gewichten, bezorgde gisteravond de Nederlandse kolonie in Rio de Janeiro een onaangename verras sing, want hij deelde mee: „Ik ben geslaagd en ik stop nu". Wellicht v°rmt de pijnlijke knie de reden Van dit plotselinge besluit. Voor meer sportnieuws zie sport pagina. »ïn de gevangenpoort te Den Jj?ag is een belangwekkende ex en"e van s>eratlen. Modern, apart toch ook voor smallere beur- n bereikbaar zijn de armban- i en ringen, die door vooral dï„fe kunstenaars zijn vervaar- den>>* In de rubriek »0p Zijpa- heme kUn* u hierover meer ver- ^egionaal nieuws op pagina 3. (Advertentie) ZALTBOMMEL, 16 okt. Vrijdag middag is op de oprit van de waalbrug tussen Waardenburg en Zaltbommel een verkeersongeluk gebeurd, dat het leven heeft gekost aan de 45-jarige me vrouw M. Grefgens-Dekker en haar 22- jarige zoon B. Grefkens, beiden uit 's- Hertogenbosch. De heer Grefkens reed frontaal met zijn personenauto tegen de personen auto van de heer Van de B. uit Vlijmen die bij het afrijden van de Waalbrug in een slip was geraakt en op het lin ker weggedeelte terecht was gekomen. De bestuurder van deze wagen en znn passagier, de heer Van W. uit Vlijmen zijn naar het Zaltbommelse ziekenhuis vervoerd. Beiden zijn zwaar gewond. De autos werden geheel vernield. Kort nadat dit ongeval op de door de regen glad geworden weg had plaats gevonden, overleed aan een hartaanval de 63-jarige heer J. van Gelder uit Amsterdam, die zich nog al druk had gemaakt bij de eerste-hulpverlening. De heer Van Gelder, die hartpatiënt was reed, op dat moment, met zijn auto op de rijksweg 1 naar 's-Hertogenbosch. Vangrails op deze weg voor kwamen dat het tegemoetkomende verkeer in ge vaar werd gebracht. t Advertentie) Prefab-schoorsteenkanalen in standaardlengten van 2Vi m' en 3 m'. Hoog geïsoleerd. Spaarndamseweg 48 Telef. 53750 (Van onze verslaggevers) TILBURG/TURNHOUT, 16 okt. Binnen vijf minuten gristen de over vallers onder de ogen van het plusmi nus veertig man tellende personeel drie tassen leeg om vervolgens in twee ge reedstaande Citroëns DS-19 naar Bel gië te verdwijnen. De buit bedraagt on geveer negen ton, plus een nog onbe kend aantal spaarboekjes en effecten. De daders zijn juist voor de politie de uitvalswegen kon afsluiten over de grens ontkomen. Uit Turnhout wordt gemeld, dat een Citroen met een Nederlands nummer gisteravond een scooterrijder aanreed. De wagen kwam uit de richting Ral vels-Eel en reed door in de richting van Turnhout. Eerder waren twee Ci troëns gesignaleerd op de weg van Turnhout naar Geel. Een der wagens werd achtergelaten na een aanrijding met een bestelauto. De overval speelde zich gistermid dag af kort na drie uur. De bank het vroegere kantoor van de Amster damse Bank was eigenlijk al voor het publiek gesloten, maar een van de kassiers de heer R. Dankers, was aan de balie nog een klant aan het hel pen. Hij zag een overvaller binnenko men en met een stengun in de aan slag op de hoek van de balie springen. Op vrijwel hetzelfde moment sprongen twee andere mannen met pistolen in de hand over de balie heen. Een van hen drong de heer Dankers met het wapen naar achteren onder de uitroep „Raus" Metqen viel een schot waarschijnlijk uit de stengun dat op het plafond was gericht: een negen millimeterkogel werd later boven een van de neonlampen teruggevonden. Terwijl de heer Dankers achter de bureaus in dekking ging en de andere kassier, de heer Hoogendoorn samen met andere personeelsleden naar ach ter week, wierpen twee van de over vallers zich op de beide kassen vlak achter de balie. „Ze graaiden de pak ken bankpapier uit de geldkist en na men de tas met aangebroken pakjes mee", vertelt de heer Dankers. Een derde man was intussen naar de kas met vreemde valuta gegaan die iets terzijde staat opgesteld", zo vervolgt de kassier. Hij zelf en ook de meeste andere personeelsleden dachten aanvankelijk aan een studentengrap. Dat is wel enigszins verklaarbaar, aangezien juist vorige week de Tilburgse groenen een overval hadden geënsceneerd bij de Ne- derlandsche Credietbank in Tilburg. Toen de mensen beseften wat er aan de hand was, konden zij niets meer uit richten. Van paniek was echter geen sprake. De rovers die van de plaatselijke situatie uitstekend op de hoogte moe ten zjjn geweest verdwenen met het geld en met twee trommels met res- BETHESDA, 16 okt. (AFP) President Johnson heeft weer een onrus tige nacht gehad en maar twee en een half uur geslapen. Hij had opnieuw veel Pon. De artsen tonen zich echter niet in het minst ongerust. Volgens de woordvoerder van het Witte Huis menen de artsen, dat de president zich over het geheel genomen bevredigend herstelt. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiii DE BILT, 16 okt. Op enkele plaat sen viel er vanmorgen nog een buitje maar het regenfront dat gisteren ons land passeerde, was al tot midden-Europa en dicht bij de Alpen doorgedrongen. Evenals al enige weken hebben wij ook dit keer tijdens het weekeinde geluk, want een hogedrukgebied, nu nog bij zuid-west-Engeland komt morgen dich ter bij ons land te liggen. Hierdoor zal het vandaag en ook zondag op de meeste plaatsen zonnig weer zijn en er zeker een zwakke meest werkelijke wind waaien, 's Nachts wordt het kou der met een kleine nachtvorstkans en op enkele plaatsen mistvorming. Over dag stijgt het kwik tot dertien a vijftien graden en dat is voor half oktober nog aangenaam. Zondag: zon 7.08-17.42; maan 22.25-15.00 Maandag: zon 7.09-17.40; maan 23.46-15.42 pectieveljjk renteboekjes en effecten, die bij de cffectenaldehng onder de ba lie stonden in de auto's. Zodra ze verdwenen waren wierp een van de personeelsleden, de heer Van Zutphen, een asbak door de ra men om de aandacht te trekken van het publiek op straat. Andere leden van het personeel gooiden datum stempels en andere voorwerpen door de ruiten. De politie neemt aan, dat het dank zij deze smijtpartij is ge weest dat omstanders de nummers van de auto's hebben genoteerd. Uit andere verklaringen blijkt echter dat de overval al was opgemerkt. Een onbekende getuige rende tenminste de twee deuren verder gelegen ijssalon La- tinia binnen met de uitroep: „Er is een overval bij de bank". De zoon van de eigenaar, Siivano Bronzi, wilde daar op de politie bellen, maar draaide per abuis het nummer van de brandweer. Hij gaf de telefoon aan de onbekende en rende naar buiten. Daar zag hij een man staan die zich plotseling om draaide en een schietwapen op hem richtte. Terwijl Bronzi zich bukte viel een schot; de kogel ging over zijn hoofd en trof een reclameplaat op de deur van de garage die tussen de bank en de Ijssalon ligt. Terwijl dit zich afspeelde, zag de serveerster van de ijssalon de bandieten geldkistjes in de auto's laden. Terwijl de overval beneden in het bankgebouw plaatsgreep, sloeg men boven alarm. Het schot trok de aan- (Vervolg op pagina 3) (Van een correspondent) KHARTOEN, 16 okt. De Soedanese regeringsstrijdkrachten voeren een grootscheepse actie om een einde te maken aan de activiteiten van de rebellen in de zuidelijke provincies van Soedan. Alle scholen zijn gesloten. Volgens de kerkelijke autoriteiten is negentig proeent van de bevolking van Joeba, de belangrijkste stad in het zui den, naar de rimboe in de omgeving gevlucht. Anderen zijn uitgeweken naar de Congo of Oeganda. Er is nog steeds geen nieuws over de verblijfplaats van twee zuid-Soeda- nese Anglicaanse bisschoppen, Yere- maya Dotiro en Elinana Ngalamoe, die kortgeleden zijn gevlucht. Van hen hen zijn brieven in de Congo ontvan gen, waaruit bleek, dat zij hun toe vlucht hebben gezocht bij de (katholie ke) bisschop van Aba. Nu zouden ze met een groepje Zuidsoedanese gees telijken op weg zijn naar Oeganda om verslag van de gebeurtenissen uit te brengen aan aartsbisschop Brown van Kampala. Kerkelijke autoriteiten schatten, dat omstreeks de helft van de kei-ken in de grote centra van het zuiden verwoest is. Het grootste deel van de priesters en dominees is meegenomen naar do rimboe. Een melaatsenkolonie, zo werd bericht, is geheel platgebrand. De pa tiënten in de ziekenhuizen werden neer geschoten. Andere plaatsen zijn vanuit de lucht gebombardeerd en hele ge meenschappen zijn op de vlucht. Hun ooggetuigenverslagen spreken slechts van moord, martelingen en totale ver nieling. Dr. John Taylor, de algemeen secre taris van de Church Missionary Socie ty, zei in Londen: „Terwijl de aandacht van de wereld wordt gevestigd op de strijd voor gerechtigheid in Zuid-Afrika, schijnt een soortgelijk probleem in de Soedan het publiek nauwelijks te beroe ren." Hij voegde er aan toe, dat onder handelingen de nog enig overgebleven mogelijkheid vormen tot een oplossing. Hjj hoopte dat de Organisatie voor Afri kaanse Eenheid hierbij haar goede diensten zal willen aanbieden. Veel hoop is er echter niet, omdat de rege ring van Soedan een bemiddelingsaan bod van president Nkrumah van Ghana onlangs nog van de hand gewezen heeft. Ondertussen blijft do vluchtelingen stroom vanuit zuidelijk Soedan voort duren. Een van deze (politieke) vluch telingen, Joseph Odoeho. oud-voor/.itter van de Soedanese Afrikaanse Nationa le Unie en een leidend politicus, heeft deze week een bezoek gebracht aan Londen. Hij schal, dat sinds begin juli veertigduizend vluchtelingen de grens met Oeganda hebben overschreden. De regering van Oeganda weet met de vluchtelingenstroom geen raad. Odoe ho drong aan op versnelling en uit breiding van hulp aan de slachtoffers. Odoeho vertelde verder, dat de slach tingen op grote schaal nog steeds voort duren en dat na de gebeurtenissen in Joeba en Wau in juli, toen 1421 men sen gedood werden, de steden in het zuiden een ontvolkte indruk maken. Vol gens hem (en andere berichten bevesti gen dit) houdt het leger de belangrijk ste centra van het land in handen, maar de Anyanya (vrijheidsstrijders) verbre ken echter steeds de verbindingen tus sen de onderlinge legeronderdelen, door het verwoesten van bruggen en het be legeren van garnizoenen. De vrijheids strijders, die goed bewapend zijn, wor den via de Congo bevoorraad.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 1