Aardappelhandelaar Ben Vosse koestert grote idealen Na vijftien jaar weer stalhouderij met trouwkoetsjes in Haarlem Ook een manege met pony's Hillegommers keken kat uit de boom Groeiende wachtlijst Haarlemse poppenspelers op de Grote Markt „LA CONDOLA COMPANY" VIERT TWEEDE LUSTRUM Marionetten Jan Klaassen Toneelwedstrijd Romantiek Tradities Streek-tehuis ZATERDAG 16 OKTOBER 1965 PAGINA 3 HAARLEM, 16 okt. Ben Vosse, 38 jaar, is bezeten van paarden. Zo erg zelfs dat hij zijn dardappelhandel aan de Gedempte Voldersgracht er voor in de steek wil laten. Zijn grote ideaal is een eigen rijcentrum met pony's voor de jeugd en een stalhouderij met koetsjes voor trouwrij- den. Dat ideaal wil hij, met medewerking van het ge meentebestuur van Haarlem, verwezenlijken op een stuk grond aan de Schalkwijker- weg, dat door planologen is voorbestemd als recreatie gebied tussen Schalkwijk en het oude stadsdeel. Als het ideaal van Ben Vosse werkelijkheid wordt, krijgt Haar lem voor het eerst sinds vijftien jaar weer een stalhouderij. De laatste Haarlemse stalhouderij van Feye aan de Ravelingsteeg werd in 1950 opgedoekt. Nood gedwongen, want in die jaren voelde geen enkel trouwlustig paartje er meer voor in een koets je naar het stadhuis te rijden. Dat was ouderwets. Grote, gestroom lijnde, glanzende auto's waren toen „in". De ouderwetse coupé's waren niets meer waard. Ze wer den voor een habbekras verkocht. Op een veiling in Haarlem in 1950 brachten ze nog geen honderd gulden op. HIILEGOM, 16 okt. De huis vesting van de bejaarden in de bollenstreek is op dit moment heel onbevredigend. Niet alleen loopt de groei van de bejaarden centra in geen geval parallel met de bevolkingsaanwas, ook de in richting van tal van tehuizen laat veel te wensen oVer. Gezien het ni.ipend tekort aan comfortabele opvangcentra voor bejaarden in deze streek zal het stichtingsbe stuur van het protestants christe lijke bejaardencentrum .Parkwijk' in Hillegom, dat vijf jaar geleden zijn poorten opende, niet licht ver geten welke inspanningen het zich desondanks moest getroosten om alle kamers van het nieuwe com plex bezet te krijgen. De Hille- gomse ouden van dagen hebben zo lang de kat uit de boom willen kijken, dat plaatsingsmogelijkheid Ir het centrum tenslotte aan hun neus voorbij ging. Het stichtings bestuur zag zich gedwongen be jaarden van buiten Hillegom aan te trekken. Nu bezorgt de enorme wachtlijst van over de tweehon derd Hillegommers het stichtings bestuur slapeloze nachten. Een kijkje in de recreatiezaal van Sint Bernardus in Sassenheim. HAARLEM, 16 okt. Het Haarlemse poppentheater „La Condola Company" viert de ko mende twee weken zijn tweede lustrum met een serie voorstellin gen in het Concertgebouw. Van daag werden de feestelijkheden in gezet met een openlucht-voor stelling op de Grote Markt. De oprichter en leider van „La Con dola Company" („de naam bete kent niets; ik vond het alleen maar aardig klinken") de heer J. Vernout, heeft de organisatie in handen. Dat kost hem veel tijd en handen vol geld. „Maar", zo zegt hij, „het pop pentheater betekent meer dan een hobby voor me. Het is iets fasci nerends voor me geworden." Als knaapje van vijftien jaar stichtte hij zijn theater. Toen al werd hij geboeid door die papier-maché poppen, die door de beweeglijke hand van de speler een ziel krij gen. „Het is eigenlijk nog mooier dan toneel", zegt Jacques Vernout. De grote man achter de schermen van het poppen- en marionetten theater is Jacques Vernout die al tien jaar lang het leven in dode poppen blaast. Aardappelhayidelaar Ben Vosse met zijn grote trots: een witte trouwcoupé. Het zal nog loei even duren voor de paarden ingespannen kunnen worden en Vosse met een hoge hoed en slipjas op het bok kan kruipen. Nu, vijftien jaar later, zijn trouw koetsjes weer goud waard. Er is plot seling weer grote vraag naar koetsjes grote vraag naar koetsjes voor trouw- rijden. Dat is nu weer iets exclusiefs, exclusiefs. Noem het een modegril, maar de heer Vosse prijst zich gelukkig, dat hij in de afgeglopen jaren, vooruitlopend op zijn plannen een stalhouderij te be- binnen, zes trouwkoetsjes heeft gekocht. y/e mijn vrouw en ik, want als je 'vrouw niet achter je staat kom je er niet hebben er stad en land voor afgereisd. Vooral de laatste maanden was het erg moeilijk. Nu is er nergens meer zo'n ding te krijgen." !S3£S!9!$8i!SS'8889i£85!$38 Uiteraard is Ben Vosse niet de enige geweest, die voor zichzelf kansen zag in de veranderende smaak van het pu bliek en in zijn belangstelling voor de romantische koetsjes. Alle oude karre tjes zijn weer van stal gehaaid en op gekalefaterd. Die daar het eerst bij wa ren verdienen nu schatten. Want op geld wordt in deze tijd vaak niet meer gelet. Men wil iets origineels, iets ex clusiefs. En men ziet er om dat te bereiken zelfs niet tegenop, trouwkoets jes met vracht- en veewagens uit an dere delen van het land te laten komen. In Haarlem en omliggende gemeenten ziet men ze ook steeds veelvuldiger. Is het een wonder, dat Vosse er wat in ziet. In Haarlem krijgt hij een monopo liepositie. En nu al lopen er bijna da gelijks mensen bij hem binnen om te vragen of hij ze wil rijden in zijn koetsjes. Maar hoe komt een aardappelhande laar er nu toe zulke van zijn branche afwijkende idealen te koesteren? iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiuniiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiimiiii IIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIKIIIIIIIIItlllHIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIII „Paarden zijn altijd al een hobby van ons geweest", vertelt Ben Vosse. Zo ver dat hemzelf en zijn vrouw betreft, wordt die bewering gestaafd door de foto's, schildrijen en beeldjes met „het paard" als onderwerp, die zijn boven woning aan de Gedempte Volders- gracht sieren. Waar het alleen hem aangaat kan hij nog zeggen, dat hij als aardappelhandelaar vroeger met paar den heeft gewerkt en dat hij als soldaat in het voormalig Nederlands-Indië de man was van de bergpaardjes. Die liefde voor het paard viel ook later niet meer te onderdrukken. Hij kocht veulens en Shetland pony's, zoals u en wü als hobby postzegels of foto-appa- ratuur kopen. Hij ging er ook mee fok ken Nu heeft hij drie raspaarden en drie Forrest pony s. Ongeveer vier jaar geleden rees bij hem de gedachte aan een eigen rijcen trum en een stalhouderij. Dat heeft hem niet meer losgelaten. Eerlijkheidshalve moet daarbij worden vermeld dat zijn idee min of meer ook werd gevoed door een economische noodzaak. „In de aardanpelhandel zit geen perspectief meer", meent Vosse. Daarom begon hij enige jaren geleden aan een studie om ook kruidenierswaren te mogen verko nen Dat mag hij nu, maar de paarden bleven trekken. Ilij ziet echt wat in zijn grote ideaal. „De tijd is er rijp vóór" meent hij. „En Haarlem is toch zo gesteld op tradities. Dat moet dan maar eens blijken ook". Ben Vosse staat gewoon te pope len om te beginnen. Maar hij wil meteen goed starten. En dat zit er nu nog niet in. „Ik voel me net een vliegtuig dat niet van de startbaan kan loskomen", zegt hjj. Hjj heeft koetsjes en hij heeft paar den. De koetsjes staan iri een veel te kleine ruimte achter zijn winkel aan de Gedempte Voldersgracht en de paarden op een stukje grond aan de Delftstraat. Maar op beide plaatsen kan en mag hij zijn ideaal niet verwezenlijken. De hal aan de Gedempte Voldersgracht is veel te klein om er een stalhouderij te beginnen. Bovendien zijn de moge lijkheden om er een trouwstoet op te stellen te beperkt. En ongetwijfeld zou den omwonenden en het gemeentebe stuur bezwaar maken tegen de vesti ging van een stalhouderij in de bin nenstad. Ben Vosse ziet dat zelf ook wel in. Bovendien wil hij aan zijn stal houderij tevens een rijcentrum verbin den. En dat kan aan de Gedempte Vol dersgracht zeker niet. Een mogelijk heid daartoe was wel aanwezig op het stukje grond dat hij aan de Delftstraat van de gemeente in pacht heeft. Maar met die grond heeft de gemeente an dere plannen. Vosse is inmiddels wel alle mogelijk heden van vestiging aan de rand van de stad nagegaan. Wanneer hij echter meende iets gevonden te hebben, bleek dat er voor de bewuste grond weer andere plannen waren. Hij wilde ook niet ingaan op het aanbod in de Haar lemmermeer een stalhouderij en rijcen trum te beginnen. Dat vindt hij te ver uit de buurt. En van Haariem moet hij het juist hebben. Daarom heeft hij nu zijn hoop gevestigd op het recreatie gebied dat het gemeentebestuur op de oostelijke oever van het Spaarne, even ten zuiden van de Buitenrustbrug wil ontwikkelen. Het gemeentebestuur moet daarover nog beslissen. Voorlopig zal Vosse dus nog wel niet „van de start baan loskomen". J. v. H. Zaterdagmiddag 23 oktober aan staande wordt de uitslag be kend gemaakt van de toneel spelwedstrijd voor amateurs uit Amsterdam, Haarlem en 't Gooi, die deel genomen hebben aan het STAR T-toernooi 1965, georgani seerd door het Werkverband Katho liek Amateurtoneel in samenwerking met de dagbladen De nieuwe Dag en De Nieuwe Haarlemsche Courant. Deelnemers en overige belangstel lenden worden zaterdagmiddag half één verwacht in restaurant Slotania, Slotermeeriaan 133 in Amsterdam- Nieuw West, te bereiken met tramlijn 13 of bus 21 vanaf het Centraal Sta tion. Het ligt in de bedoeling van het WKA dat alle aanwezigen gezamen lijk eerst een lunch gebruiken, waar onder ruimschoots gelegenheid zal zijn na te praten over de wedstrijd. Daarna zal de jury, bestaande uit de heren Erits Bloemkolk, Piet Franse en Gelijn Moulier, haar rapport uit brengen. Vervolgens zal de hoofd redacteur der dagbladen, de heer Al- bert Welling de prijsuitreiking ver richten. Voor de goede orde worden dege nen die de lunch in Slotania mee willen gebruiken verzocht zich in ver binding te stellen met de penning meester van de WKA-kring Amster dam, de heer Frans de Vries, Arent Krijtstraat 97 te Diemen, gaarne vóór 20 oktober. Huisvestingsprobleem voor bejaarden in Bollenstreek baart grote zorgen Dat de aarzelende houding van de stijfkoppige Hillegomse oudjes elders in de bollenstreek de animo om met de bouw van nieuwe bejaardencentra het huisvestingsprobleem wat drage lijker te maken geenszins getemperd heeft, blijkt uit de nieuwbouwplannen, die men onder andere in Sassenheim en Noordwijk voor de bejaarden in petto heeft. Vanzelfsprekend is na de realisering van deze plannen het be jaardenprobleem niet van de baan. „We zien het meer als een stap in de goede richting", verduidelijkte men ons. De meest spectaculaire nieuwbouw plannen heeft het bestuur van Huize Sint Jeroen in Noordwijk Binnen. Het Rotterdamse architectenbureau Van den Bosch, Hendriks en Campman heeft langs de Zeestraat tussen de Hei lige Geestweg en de Tramsteeg een froot vijf verdiepingen tellend bejaar- entehuis geprojecteerd, dat via een verbindingsgang verbonden is met het huidige gebouw. De nieuwbouw heeft een beddencapaciteit van honderdvijf enveertig. Op de begane grond van het nieuwe complex komen onder meer een recreatiezaal, een eetzaal, de keu ken en de administratieruimten. Op de eerste verdiepingen worden een zieken boeg met veertien bedden, dertien slaapkamers voor het personeel en een logeerkamer ingericht. De tweede tot en met de vijfde verdieping bevatten per etage 26 eenpersoonskamers en een tweepersoonskamer. Alle kamers krp- gen een balcon en op elke verdieping komen drie badkamers. In de kelder van het gebouw komt een knutselruim- te. Op hetzelfde terrein langs de Heilige Geestweg komen tien etagewoningen voor bejaarden. In bijzondere gevallen kunnen de bewoners van deze wonin gen geholpen worden door het perso neel van Huize Sint Jeroen. De huidige capaciteit van het Noordwijkse bejaar dentehuis is vijftig bedden. De laatste jaren is in het gebouw het nodige ver beterd, maar de outillage voldoet hier desondanks niet aan de eisen. Het an dere Noordwijkse bejaardencentrum •iPalrust" is het vorige jaar aanzien lik gemoderniseerd, maar biedt slechts p'aats aan 2i bejaarden. i Sassenheim hoopt men nog dit t,31" met de bouw te beginnen van een j reek-verpleegtehuis voor bejaar- a jj> met een capaciteit van honderd- tf<!ï bedden. Het gebouw wordt opge- achter het bestaande tehuis SiH. Rernardus aan de Hoofdstraat, ia? Rernardus, dat uit de twintiger dateert en waar vroeger t.b.c.- '"'nten behandeld werden, biedt rao- Aa «teel plaats aan tachtig bejaarden. ®nj1Vankeljjk ressorteerde het tehuis pa het r.-k. Armbestuur van de Sint an„°ratiusparochie. In 1960 werd een die stichting in het leven geroepen, Vooi-h'"* <ie mcuwbouwplannen heelt Het nieuwe gebouw wordt in drie bouwlagen opgetrokken. Met de inrich ting mee komt het gebouw op circa vijf miljoen gulden. Het streek- verpleegtehuis is bestemd voor chro nisch zieken. Het ontwerp is van de Arnhemse architect ir. C. van Gestel. Ook verrijst in Sassenheim een protes tants christelijk bejaardentehuis, dat eveneens een streekkarakter krijgt Het gebouw komt te staan op de hoek Menneweg en de Parklaan. De bedoe ling is, dat naast het bejaarden tehuis een al bejaardenwoningen komen. In Noordwijkerhout zal men op dit moment tevergeefs naar een bejaar dentehuis zoeken. Dit betekent geens zins, dat men geen belangstelling heeft voor de bejaarde dorpsgenoten of dat men op dit punt geen wensen heeft. Reeds kort na de oorlog werden in Noordwijkerhout op dit terrein initia tieven ontplooid. Het bleek al spoedig, dat het voor de Noordwjjkerhoutse sa menleving, met z\jn in vergelijking tot het landsgemiddelde lage aantal be jaarden, de meest logische weg was in de woningbouw zoveel mogelijk aange paste huizen op te nemen voor de be jaarden en daarnaast de dienstverle ning zo ruim mogelijk uit te bouwen. Op beide terreinen werd met succes gewerkt. In alle uitbreidingsplannen werd waar dit mogelijk was tus sen de normale gezinswoningen enkele woningen voor bejaarden gebouwd en op het gebied van het open bejaarde' werk werd de oprichting van een drie tal bejaarden sociëteiten, een taxi dienst, lectuurvoorziening e.d. ter hand genomen. In 1962 werd van gemeentewege, met behulp van een twintigtal vrijwilligers een onderzoek ingesteld naar omstan digheden en wensen van de plaatselijk bejarde bevolking. Hieruit bleek wat er door het particulier initiatief reeds wordt gepresteerd en «elke wensen nog op vervulling wachten. Eén daarvan is de stichting van een eigen bejaarden centrum. Rond 1970 zullen ongeveer veertig Noordwijkerhouters verzor- gingsmogelijkheid nodig hebben. Van zelfsprekend wil men de mensen, die daarvoor in aanmerking komen, opne men in een plaatselijk lehuis. Huize Pius in Lisse heeft eveneens uitbreidingsplannen. Het wachten is op liet gemeentebestuur. In de zestig jaar, dat het bejaardentehuis bestaat, is na tuurlijk een en ander aangepast aan de eispn des tijds. Toch ontbreekt er het nodige comfort. Van de tachtig be jaarden, die in Huize Pius onderdak hebben, heeft een groot aantal geen eigen kamertje. „En dat is toch wel het minste aan comfort", zegt moeder overste Isabella. Ook hier weer een wachtlijst van ver over de honderd be jaarden. Hetzelfde geldt voor Huize Sint Agnes in Voorhout, waar 63 be jaarden een onderkomen vinden. Ook daar zijn nieuwbouwplannen, hoewel deze in een beginstadium verkeren. Het Voorhoutse tehuis dateert uit het begin van deze eeuw. De afgelopen jaren zijn er grondige verbeteringen aangebracht. „Het is hier echt heel behoorlijk. Maar de bejaarde van nu eist méér", ver zucht de directrice. De grootste wachtlijst heeft het Hillegomse bejaardentehuis Sint Jo zef, dat zestig bejaarden, onder wie vier echtparen, herbergt. Het r.-k. Armenbestuur van de twee Hillegom se parochies, waaronder het bejaar denhuis resoorteert, heeft geen nieuwbouwplannen. Enkele jaren ge leden heeft een ingrijpende uitbrei ding zijn beslag gekregen. Thans is het complex aan de ene zijde inge sloten door het kerkhof, aan de an dere zjjde door een schoolgebouw. Tien jaar lang heeft de heer Ver nout mensen te weten interesseren voor het poppenspel. Met het klimmen der jaren groeide zijn ervaring, werd zijn kundigheid groter en zijn fantasie speelser. Hij is nu een autoriteit op zijn terrein geworden. Eens in de week onderwijst hij jongelui in de Mr. Bruchschool in de fijne kneepjes van het poppenspel. De andere avonden van deze GEB-ambtenaar zijn gereser veerd voor de repetities van zijn ge zelschap. Twaalf jongelui (drie jon gens en negen meisjes) komen gere geld op zijn kamer in de Warmoes- straat: bijeen om de finessen van een bepaald; spel te bestuderen en te repe- teren. Het lidmaatschap is gratis. Het is de heer Vernout al voldoende als de leden belangstelling voor het poppen theater tonen. De laatste jaren ^eft „La Condola Company" zich ook toegelegd op de vervaardiging van en het spelen met marionetten. „Het marionettenspel ver eist een grote kundigheid. Echt mario nettenspel is veel moeilijker dan pop penspel." De kosten die het gezelschap maakt worden zoveel mogelijk gedrukt door de zelfwerkzaamheid te bevorde ren. Theater en poppen worden zelf vervaardigd. „La Condola Company" beschikt nu over ongeveer tachtig pop pen en drie theaters (twee poppen kasten en een marionettentheater). Bo vendien ligt het magazijn vol met de cors en licht- en geiuidinstallaties. De heer Jacques Vernout heeft zich ook verdiept in de geschiedenis van het poppenspel. Al omstreeks 1200 was de poppenkast een geliefd vermaak. De kerk in Italië bediende zich ervan om de bijbelse taf reien op „sprekende" wijze tot de .gelovigen te brengen. La ter namen de zigeuners de poppenkast als culturele last mee door Europa. Maar deze last was blijkbaar te zwaar, want de waarde van het spel werd steeds lichter. Het poppenkastspel be reikte een dieptepunt toen de rooms katholieke kerk bepaalde dat er geen godsdienstige tafreeltjes in de kerk mocht worden gespeeld, omdat het ni veau gedaald was tot een ruw en ver pauperd spel De nationale figuur in ons Neder landse poppenspel is Jan Klaassen. Grappig is, dat ieder land zijn eigen nationale figuur bezit en allen vrijwel met dezelfde kenmerken. In ons buur land België draagt hij de naam van Woltje in Oostenrijk en Duitsland heet hij Kasperl, in Frankrijk Guignol, Engeland Punch en in Italië Polichinel. Jan Klaassen, de man die zijn vrouw ranselt en zijn huisbaas altijd te slim af is. Althans, zo kennen wij hem. maar oorspronkelijk is hij heel anders. Jan Klaassen is vandaag de dag geen goede ambassadeur voor het poppenspel meer. De poppenspeler heeft hem verwilderd. Zoals gezegd beginnen de festivitei ten ter gelegenheid van de viering van liet tweede lustrum van „La Condola Company" vandaag met een optreden van het „Irenetheater" op de Grote Markt. Maandag 18 oktober houdt Jacques Vernout een lezing over het poppenspel in de Muziekzaal van res taurant Brinkmann aan de Grote Markt. Woensdagavond 20 oktober is de première van „.Jan Claeszen" in de bovenzaal van het Concertgebouw. Volgende week zaterdag wordt er op de Grote Markt weer een openlucht- voorstelling gegeven. Maandag 25 ok tober staat een reprise van „Jan Claeszen" »P het programma en woensdag 27 oktober wordt een lus- trumvoorstelling gegeven van de ma rionettentheaters „Marion" en „La Con dola" in de Tuinzaal van het Concert gebouw. Op het programma staan on dermeer „Re rêve", „Theater orkest" en „Tyl Uilenspiegel". De heer Ver nout rekent er op dat vele honderen belangstellenden naar de verrichtingen van „La Condola Company" komen kij ken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 3