Acht gemaskerde mannen in twee auto's verdwenen Aaf Bomber jaar Om nooit te vergeten I MARTINI Ichikawa-film in roulatie T okio Olympiade Goedkeuring iosk Pakistaanse student is in Engeland Seth Gaaikema en Roelof Stalknecht gewond in sloot Episcopaat roept op tot steun op W ereldmissiedag Pers in Spanje moet zichzelf censureren maam Met vrachtwagen in sloot geraakt en verdronken Aidit zou zijn gearresteerd Dramatiek hoven de techniek van de sport Erven I Erven II Ziekengeld Vakantiegeld Huisvesting Biljarten Paus Onderzeeër Huwelijk Uitvaart Sociaal Eén wagen gevonden Na optreden bij NJG Liturgische week kalender TITAN-3C FAALT TEN DELE PA'OTNA 5 Martini biedt uitzicht op mooie momenten die je bij blijven. Er is een weids panorama vol aangename stemmingen. De goede smaak schept ruimte voor stijlvol plezier. Gekoeld? Met soda? "On the rocks"? Een middag met Martini is altijd onvergetelijk. MARTINI - Iets bijzonders bij elke gelegenheid! (Vervolg van pagina 1) dacht van het daar werkende personeel, waarop de telefoniste die luist het an dere kantoor van de Amro-bank aan, de Spoorlaan aan de lijn had, de nood- kreet doorgaf: „Snel. Bel de politie, we worden overvallen." Beneden had de chef de bureau, de heer H. Geerts aan vankelijk eveneens aan een grap ge dacht, maai hij belde de directeur en vroeg: „Is het flauwekul of niet?" De heer Geerts kon alleen intern bellen. De politie kreeg de eerste melding even na half vier. Aanvankelijk werd gezegd dat het bureau aan de Spoorlaan overvallen was. Later werd het kantoor aan de Heuvelring ge noemd. Wie de eerste melding deed, kon men ons niet zeggen. De politie alarmeerde meteen alle personeel, stuurde zes rechercheurs in burger naar de bank en dirigeerde politie mannen naar alle uitvalswegen die om enkele minuten over half vier bezet waren: net even te laat, zoals spoedig zou blijken. De politie alarmeerde ook de omlig gende gemeenten en politieposten en de dichtstbijzijnde grensposten terwijl een telexbericht uitging naar alle posten in Nederland en naar Interpol. Dit alarm gaf alleen de eerste gegevens waar onder de nummers van de auto's: G.J. 59 26 en F.Z. 38 14. De eerste reactie op het alarm was een bericht uit Rot terdam dat beide auto's aaa in de nacht van donderdag op vrijdag waren gestolen respectievelijk bij de heer H. Blietz op de Goudsesingel en bij' de fir ma C. Torenvliet op de Lijnbaan. Later kwam bericht van de grenspost Pop- pel dat de wagens daar gepasseerd waren. Dat bericht kwam om zeven mi nuten over half vier binnen. Op het moment dat de wagens Popoel passeer den, even over half vier, was daar nog geen alarm ontvangen van de Tilburgse politie. Dat men de Citroëns herkende Was een gevolg van het feit dat de chauffeurs geen groene, kaart toonden maar vol gas gaven en de grens over reden. De douaniers konden toen het nummer van een der wagens noteren: G.J. 59 26. Na het bericht uit Poppel kon de Tilburgse politie inrukken en moest men de zaak overgeven aan België, waar meteen groot alarm werd gesla gen, en aan de Siireté in Parijs. Een uur later werd de wagen van de heer Blietz, de GJ 59 26, verlaten aange troffen bij het Belgische Geel plusmi nus veertig kilometer bezuiden Tilburg. De overvallers moeten de route tevoren goed verkend hebben. Voor niet-ingewyden is het vrijwel onmoge lijk om binnen twintig minuten van het centrum aan de Belgische grens te ko men. Hoewel' de overvallers herhaaldelijk de kreet „Raus" hebben gebruikt wordt toch verondersteld dat het Fransen of Algerijnen waren. Men hoorde hen en kele malen „viens" roepen. Bij een van de manner viel in het bankgebouw de doek van zijn ogen en hot personeel typeerde hem als een Algerijns type. De meeste overvallers waren boven dien klein van stuk. Zondag 17 oktober wordt de actrice, mevrouw Aaf Bouber-Ten Hoope tachtig jaar. In goede gezondheid hoopt zij deze voor haar gedenk waardige dag te vieren ten hmze van haar dochter Aaf-je in de Hunzestraat te Amsterdam. Voor de toneelliefhebbers is de naam van de jarige onlosmakelijk verbonden aan de roemruchte jaren va:n ^et t Nederlands Volkstoneel, het dat zij samen met haar ma" Bouber vele jaren heeft geschraagd. Meer dan eens is ook in dit blad de lof gezongen van de bijzondere toneel speelster die Aaf Bouber meer dan een halve eeuw is geweest, niet alleenin de volksschetsen, veelal van de nana van haar man en van de au^eV;" teur Johan Elsensohn, doch stukken van een geheel ander niv®a„ Voor haar vele bewonderaars mag ver meld worden, dat zij haar rust in te vredenheid geniet. Zij woont momen teel in het A. H. Gerari-tehuis aan de Slotermeerlaan 1 in Am?ter(?a^' Waar onder meer de televisie naar menigmaal bezighoudt, tenminste ais Ze er de tijd voor kan vinden om te kijken. Want mevrouw Bouber kan net soms bijzonder druk hebben met net Vervaardigen van sierpoppen, die op oazars, ingericht voor goede doelein- ?en, gretig aftrek vinden. Vorig Jaar heeft zij een heupoperatie en een daar- hiee gepaard gaand verblijf in het zie kenhuis uitstekend doorstaan, zodat Kin heren, kleinkinderen en achterkleinkin deren kort geleden is zij er met jWee verrijkt met een goed gezonde moeder en oma zondag kunnen feesten, literaard heeft het toneel nog steeas haar volle belangstelling. Met haar be aamde kritische zin kiest ze nog graag ?e stukken uit, die ze in de schouw burgen wil bekijken. Dat zij er nog l?hg mag van genieten, zullen onge- jWJfeld velen haar toewensen, die zo ^vvüls van haar spel hebben geno- Hoofdinspecteur Manders van de Til burgse recherche liet zich gisteravond ietwat laatdunkend uit over de veilig heidsmaatregelen in de bank. „We lo pen hier veertig jaar achter," zei hij. „Er was geen enkel alarmsysteem." Ook had het personeel geen enkele in structie hoe te handelen in geval van een overval. Mr. P. Timmerman, di recteur van de Gentrale Bijbanken van de AMRO te Rotterdam, die 's avonds in het Tilburgse filiaal aanwezig was, gaf toe dat er geen alarminstallatie was. Wel is er een in het filiaal aan de Spoorlaan. Het onderzoek wordt geleid door mr. J. C. Louet Feisser, officier van justi tie in Breda en door substituut-officier mr. J. Temmink. Naar verluidt ver leenden de Tilburgse hoofdinspecteurs Manders en Palmen hun Belgische col lega's assistentie. Wij vernemen nog, dat de telefonische meldingen van de overval niet op het alarmnummer zijn binnengekomen, maar op het centrale nummer en via dit bij de recherche, die de zaak toen weer die de patrouillewagens met mobilofoon moest doorgeven aan de politieofficier, dirigeert. Dat heeft enkele minuten gekost, maar ook zonder dit tijdverlies zou de bezetting van de uitvalswegen te laat een feit zyn geweest om de snel rjjdende bankrovers nog in te sluiten. Wel kan men zich afvragen of de grensposten niet sneller gealarmeerd hadden kunnen zijn. Weliswaar be schikte men na de eerste telefoontjes nog niet over de kentekennummers en wist men vermoedelijk evenmin met welk type auto de rovers opereerden, maar het was misschien mogelijk ge weest de grensposten onmiddellijk een algemeen groot alarm door te geven en de overgangen af te sluiten. Toen men van de getuigen de kentekennum mers had gekregen en deze aan de pos ten en op de telex kon doorgeven, wa ren de auto's de grens al gepasseerd. Overigens moet hierbij wel worden aangetekend, dat een ontsnapping over de grens maar een van de vele moge lijkheden was en dat met de alarme ring van alle omliggende gemeenten en politieposten noodzakelijk tyd verloren gaat. BOXTEL, 16 okt. Tekstdichter- cabaretier Seth Gaaikema en de musi cus Roelof Stalknecht zijn gisteravond op het enkelbaansgedeelde van de rijks weg Den Bosch-Eindhoven onder Boxtel, ter hoogte van het gevaarlijke kruis punt Sint Charles, geslipt en tegen een boom gevlogen. Zij kwamen uit Am sterdam waar ze hadden opgetreden op een bijeenkomst van de Nederlandse Jeugd Gemeenschap. Ze moesten krach tig remmen toen een voor hen rydende auto links af wilde slaan. Hierdoor kwamen zij in een slip en belandde hun auto via een boom m de siopt. Beide inzittenden werden naar het zie kenhuis te Boxtel vervoerd. Seth Gaai kema kon na behandeling van een knie- wond en ontvellingen naar kennissen in Eindhove worden overgebracht. Roelof Stalknecht bleek er erger aan toe te zijn. Onder andere vanwege een gecompliceerde schouderfractuur zou hij voor specialistische behandeling van daag worden opgenomen in het zieken huis in zijn woonplaats Groningen. UTRECHT, 16 okt. In verband met Offervrijdag en Wereldmissiedag, res pectievelijk op 22 en 24 oktober, heb ben de Nederlandse bisschoppen zich in een gezamenlijke oproep tot de Ne derlandse katholieken gericht. De bisschoppen zeggen daarin onder meer: „Weer willen wij ons met een enkel woord tot u richten in verband met Wereldmissiedag. Wij doen dat in groot vertrouwen, ons dankbaar herinne rend de opbrengst van verleden jaar. Met een bedrag van ruim 1,7 miljoen gulden heeft u getoond christelflk royaal te kunnen zyn. Sindsdien hebben zware stormen het missiewerk geteisterd. Her inneren we ons slechts de gebeurtenis sen in Kongo. Tientallen missionarissen hebben hun aanwezigheid aldaar met hun dood moeten betalen. Wil hen zon dag met ons in uw gebed gedenken, evenals hun gelovigen die verweesd ach terbleven. In dat gebed willen wij ook graag insluiten de protestantse zende lingen die vanuit hun liefde voor dezelf de Christus naar Afrika gingen en een zelfde lot ondergingen. Al te gemakke lijk doet het spectaculaire van rampen ons uit het oog verliezen het hoopvolle in vele andere missiegebieden. Als het ergens gewoon goed gaat, dan is dan niet opvallend en geen stof voor schoppen op te bidden en te geven roya ler dan andere jaren. MADRID, 16 okt. (Reuter) De hui dige vorm van de Spaanse perscensuur zal worden opgeheven indien een om streden ontwerp-perswet, zoals dit vrij dag werd gepubliceerd, door het parle ment wordt goedgekeurd. De pers zal dan nog aan enkele beperkingen onder hevig zijn. Het ontwerp verwacht van de redakteuren dat «zij zichzelf censure ren. Vele gematigden zien dit als grote stap naar liberalisatie, enige liberalen vinden dat de persvrijheid nog teveel wordt beknot, en er conservatieven die zeggen dat uc nieuwe wet een stap terug zal bete kenen naar de toestand die tot de burgeroorlog van 1936-'39 heeft geleid Wanneer het ontwerp wet wordt kan iedereen een krant of een persbureau beginnen, kranten kunnen hun eigen re dacteuren benoemen zonder dat goed keuring door de regering is vereist. Wanneer de regering dit wenst kan zij het alleenrecht krijgen op het verschaf fen van nieuws van buitenlandse pers bureaus aan een Spaanse persbureau zoals nu de toestand is. Uiteraard houdt zo'n selectie van regeringswege ook censuur in. een (Advertentie) nrllaCusa «OLA'S* ROSSO, BIANCO EN EXTRA DRY Vl f 7JS 1 GAASTERLAND, 16 okt. In Balk (gem. Gaasterland, Fr.) is gisteren de 34-jarige A. J. van Pijkeren nit IJssel- muiden (Ov.) met een met zand gela den vrachtwagen in een sloot geraakt en verdronken. De vrachtwagen raakte van de wepr toen een tractor uit de tegenovergestelde richting naderde. De man kwam in de sloot naast de weg onder de vrachtwagen terecht. UTRECHT Gisteren is de 26-jarige J. Hornstra uit Wassenaar om het leven gekomen bjj een verkeersonge luk in Utrecht. De jongeman reed op zjjn motor op de weg der Verenigde Naties toen hij bij een inhaalmanoeuvre de macht over het stuur kwijtraakte. Tij dens het vervoer naar het academisch ziekenhuis overleed hy aan zjjn ver wondingen. PURMEREND Gisteravond is de 66-jarige heer D. Salm op de Purmer- weg alhier aangereden door een hem achteropkomende personenauto bestuurd door een inwoonster uit Haarlem. De Purmerender werd van zjjn fiets ge smakt en belandde in de sloot naast de weg.... Toen men hem op het droge haalde waren de levensgeesten gewe ken. De fiets had geen brandend ach terlicht. AMSTERDAM De tienjarige Johan na van Gellekom is gisteren in de Spaarndammerstraat alhier met haar fiets onder de aanhanger van een vrachtwagen terechtgekomen en ter plaatse overleden. Het ongeluk is vermoedelijk ontstaan toen het meisje op het moment dat de vrachtwagen haar passeerde, schrok en begon te slingeren. Zy kwam met haar stuur in aanraking met een geparkeer de auto en viel vervolgens onder de aanhanger. LEEUWARDEN, 16 okt. Een al leenwonende bejaarde dame levenloos in haar woning aangetroffen. Het slachtoffer, de 82-jarige B. Wilhelms is vermoedelijk door kolendampvergif tiging om het leven gekomen. Familieleden, die een bezoek aan me vrouw Wilhelm wilden brengen, alar meerden de politie, die de bejaarde dame zittend in een stoel vond. DJAKARTA, 16 okt. (UPI) De In donesische communistenleider D. N. Aidit is donderdag door Indonesische troepen in Djokjakarta in Midden-Java gearresteerd, zo melden twee Indo nesische kranten vandaag. Aidit was sinds de staatsgreep van 1 oktober spoorloos en hij was in middels het doelwit geworden van anti- comministische betogers. Vrijdag was het de eerste dag sinds vijf oktober dat er in de Indonesische hoofdstad geen anti-communistische be togingen, brandstichtingen en vernielin gen plaatsvonden. Volgens twee dagbladen, de „API en „Carya Bhakti" was Aidit in Djokja karta gearresteerd, waar hij „illegale bijeenkomsten" had gehouden. De kran tenberichten zijn van overheidszijde niet bevestigd. Volgens de correspondenten van beide bladen was Aidit op 2 oktober per vliegtuig in Djokjakarta aangeko men. ZONDAG 17 OKTOBER: 19e zondag na pinksteren; eigen mis; credo; pref. van de H. Drieëenheid - groen - MA: H. Lukas, evangelist; eigen mis: credo; pref. van de Apostelen - root - Dl: H. Petrus van Alcantara, belijder; eigen mis - wit - WO: H. Joannes van Kenty. belijder: eigen mis - wit - DO: mis van de 18e zondag na pinksteren; 2e geb. H Hilarion; 3e geb. H.H. Ursula en Gez. - groen - VR mis van de 19e zondag na pinksteren groen - Breda- Alle H.H. Predikers en Stichters van ons geloof Nieuw feest - wit - ZA: H. Antonius Maria Claret, bisschop en belijder; mis Sacerdotes Tul - wit - ZONDAG 24 OKTOBER: 20e zondag na pinksteren; eigen mis: 2e geb voor de voortplanting van het geloof; credo; pref van de H. Drieëenheid - groen - Of b g v Missiezondagvotiefmis voor de voortplanting van het geloof; mis Deus; 2e geb. van de 20e zondag na pinksteren - paars - (Van onze filmredacteur) AMSTERDAM, 16 okt. In styl in geleid met een op film opgenomen toe spraak door de algemeen secretaris van de Nederlandse Sport Federatie, dr. W. van Zijll, is gistermorgen in het Leidsepleintheater „Tokio Olympiade", de film, die de Japanse regisseur Kon Ichikavva in opdracht van het Organi satie-comité van de XVIIIe Olympische Spelen maakte, bjj pers en genodigden geïntroduceerd. Natuurlijk heeft Ischikawa uit het door 164 operateurs met meer dan dui zend camera's opgenomen kleurenma- teriaal, dat van ruim zeventig uur ver- toningsduur is teruggebracht tot twee uur en tien minuten, een zeer beperkte keuze moeten doen. Even natuurlijk is het, dat velen zich teleurgesteld zullen voelen, omdat juist de bepaalde tak van sport of het land, naar welks ver tegenwoordigers hun bijzondere belang stelling uitgaat, niet of nauwelijks aan bod komen, of dat van de prestaties in sport-technisch opzicht maar weinig te zien is, hoewel de Nederlandse toe schouwer althans wat Anton Geesink's judo-overwinning betreft, volledig aan zjjn trekken komt. Ichikawa heeft ech ter vooral oog gehad voor de pictorale aspecten van deze massale sportbeoefe ning en voor de dramatiek van de menselijke spanningen en inspanningen, waarmee de strijd om de hoogste eer in de sport gepaard gaat. Waarvoor we als filmcriticus, en als leek op sport gebied, des te meer waardering hebben, omdat hij daarbij gebruik maakte van alleen aan de film eigen middelen: op het juiste psychologisch moment ver traagde opnamen, close-ups (bijvoor beeld bjj het kogelstoten en gewichts- heffen; en beeldovergangen (reacties van publiek en deelnemers), die de dramatische of grappige momenten ac- centueren. Het meest sprekende voorbeeld daar van is wel de reeds In dit blad naar aanleiding van de vertoning op het Filmfestival van Cannes vermelde ma rathon-scène, waarin de winnende man naar de achtergrond wordt geschoven en alle aandacht wordt gevestigd op de man, die zeven uur achter ligt en voor wie tyd geen probleem meer is. De film, die dit jaar in Cannes bui ten mededinging werd vertoond en daar verdiend werd onderscheiden met de prijs van de Internationale Unie van Filmcritici en de prijs als beste film voor de jeugd, zal onder auspiciën van de Nederlandse Sport Federatie worden vertoond in het Cineac-theater van Am sterdam, Den Haag en Rotterdam, waarna een 16 mm. kopie voor verto ning aan sportverenigingen in roulatie komt. VRAAG: de hr. H. H. te B: Mijn zus ter wonend in het buitenland over leed in 1964. Zij was getrouwd maar leefde reeds lange tijd ge scheiden van haar man. Echter niet wettelijk gescheiden. Uit haar huwelijk zijn geen kinderen gebo ren. Wanneer nu onze ouders overlijden komt dan aan die man haar ge deelte uit de nalatenschap van onze ouders toe? ANTWOORD: Door het ontbreken van kinderen uit dit huwelijk en het over lijden, (vooroverlijden) van uw zuster kan bij het overlijden van uw ouders inzake de erfenis geen plaatsvervulling optreden in rechte Hjn. Uw zwager blijft dus van erven uitgesloten. VRAAG: De hr. T. W. v. d. H. te H.Mijn broer overleed enige maan den geleden. Hij was niet getrouwd en er waren geen kinderen. Hy had een spaarcentje op de bank. Mijn vraag is nu: Erven zijn broers dit spaarcentje, of gaat deze nalaten schap naar de ouders? Er was ook geen testament. ANTWOORD: Er wordt volgens de wét vererfd door het ontbreken van een tes tament. Hierbij erven Uw vader en Uw moeder ieder 1/4 deel uit de nala tenschap van Uw overleden broer. De overige vierde gedeelten komen dan aan de broers en eventuele zusters. VRAAG De hr. J. H. M. R. te R.: Kunt U mü zeggen hoelang de uit kering ziekengeld duurt? En als de termyn verstreken is, is er dan nog een verlengde uitkering? Geldt de ze verlengde uitkering ook boven de 65 jaar? Wat is het tarief zieken fonds bejaarden? Kan een werkge ver iemand ontslaan, die in de ziek tewet loopt? ANTWOORD: Werkgever mag U we gens ziekte niet ontslaan, tenzij de ar beidsongeschiktheid, die uit de ziekte voorkomt, langer duurt of heeft geduurd dan 2 jaar. De termijn uitkering ziekte- geld is gesteld op 52 weken. Als blijkt, dat men langer dan 52 weken ziek is en de wettelijke maximumdatum is be reikt, dan kan de bedrijfsvereniging de verlengde ziekengeldregeling toepas sen. Krachtens deze regeling wordt on der bepaalde voorwaarden aan de werk nemer een verlenging van ziekengeld gegeven van maximaal twee jaar. Deze verlengde ziekengeldregeling is NIET van toepassing op werknemers van 65 jaar er. ouder. Het tarief ziekenfonds voor bejaarden wordt als volgt toegepast: groep 1.: met een inkomen tot f4.068. p. j. een premie van 8,38 p. m. Ge zinspremie of alleenstaande, groep 2.: met een inkomen tot 5.078. p. j. een premie van 16,76 p. m. Gez. premie 2 personen of alleenst. groep 3.met een inkomen tot' 5.762. p. j. een premie van 25,14 p. m. Gez. Eremie 2 pers. of alleenst. 'eze premies zijn aan de hoge kant voor wat het de alleenstaanden betreft. De vrijwillige verzekering voor alleen staanden is 16,95 per maand. Het zou er bij deze regeling op neer komen, dat, zodra één der leden van een gezin van 2 personen overlijdt, de ander de hoge premie moet blijven betalen. Om dit tegen te gaan zet het ziekenfonds bij overlijden van één der partners uit het gezin van 2 personen de ziekenfonds premie om naar de premiegroep van 16,76 per maand. Hierop wordt dan een nieuw bejaardenformulier ingevuld voor het nieuw inkomen, wat is ont staan uit het overlijden van één der partners. Hierdoor komt de langstle vende in de premiegroep van 16,76 per maand, hetgeen bijna gelijk is aan de premie voor alleenstaanden. Een en an der vond toepassing, toen bleek, dat het ondoenlijk was de gezinspremie van 25,14 te handhaven tegenover een in- BUSSUM, 16 okt. De KRO bracht gisteravond een aflevering van de „Black and White Minstrel Show", die de BBC sinds jaar en dag op haar eigen schermen vertoont. Het is een heel goede en met fantasie gebrachte show, die een soort „voorafbeelding" mag worden genoemd van de „Mid- avond Serenade", die het vorig seizoen door de KRO op zaterdagavond werd gepresenteerd. In feite was zij een con tinentale versie van „Black and Whi te". Na gisteravond houden wij het toch maar op het origineel, vooral ook omdat daarin althans sprake is van een plukje humor en zelfspot. Aan het slot van de avond zag men een forum over het missiewerk .in Afri ka, dat gelardeerd werd met fragmen ten uit de film „Het nieuwe gezicht". Gespreksleider Joop Reinboud wist de zaken rustig en bekwaam in evenwicht te houden. Ook „Brandpunt" sneed nu, en vrij uitvoerig, het onderwerp van „de" goedkeuringswet aan. De redactie liet de heer Tans, voorzitter van de Partij van de Arbeid, aan het woord, wiens betoog ongeveer hierop neerkwam dat het voor zijn partij gaat om een „vrije kwestie"; prof. Wiersma zei dat de handtekeningen-actie-contra niet als een republikeinse manifestatie mag worden opgevat. Prof. Duynstee betoog de dat het huwelijk van prinses Bea trix en de heer Claus von Amsberg hoe honorabel op zich ook op de lan ge duur schadelijk voor de monarchie zou kunnen blijken te zijn, de heer Aal- berse, voorzitter van de KVP, bleek te dien aanzien veel geruster en sprak zijn vertrouwen uit zowel in de persoon van de kroonprinses als in die van haar aanstaande gemaal. Nieuwe gezichts punten werden niet onthuld, maar dat kon dan ook nauwelijks meer. H. Ha CAPE KENNEDY, 16 okt. (UPI) Een nieuwe militaire raket der Ameri kanen, de Titan-8c, heeft gisteren twee kunstmaantjes in banen om de aarde gebracht, maar een ervan kwam niet in zün goede baan. Bij de derde van de drie moeilijke manoeuvres in de ruimte ging er iets verkeerd met de derde trap van de raket en hierdoor kwam een satelliet die straling moest bestuderen in de verkeerde baan terecht. Maar de lucht macht zegt dat, als de Titan-3c een van de bemande ruimtelaboratoria (MOL) had meegenomen een karwei waar mee deze raket in 1968 voor het minis terie van defensie moet beginnen dan de proef zou zijn geslaagd. Vragen voor deze rubriek rlchte men aan de Redactie van ons blad (met In de llnker-bovenhoek der enveloppe ..Vragenrubrlek"). De beantwoording geschiedt gratie. Men houde er nog rekening mee, dat men 14 dagen op antwoord kan moeten wachten. komensvermindering door overlijden. Een speciale bejaardenregeling dus. Men moet het ziekenfonds echter wel kennis van overlijden geven. VRAAG: Mevr. A. M.-S. te A.: Ik ben als huishoudelijke hulp werk zaam in bet hotelbedryf. Met mü werken hier nog zeven gehuwde vrouwen. Tijdens de schoolvakanties van de kinderen werken wij niet. Verder vijf halve dagen per week. Hebben wij recht op vakantie én va kantiegeld? De directie zegt van niet. ANTWOORD: Volgens de algemene be- palingen voor het horecabedrijf hebt U bij een volle werkweek van vijf dagen recht op 1 1/4 dag per maand .Tevens hebt U volgens dezelfde regeling recht op vakantiegeld, t. w. tweederde van het bedrag, dat over de vakantiedagen wordt uitbetaald. U werkt echter maar vijf halve dagen per week. Het reglement is hierop naar evenredigheid van toepassing, hetgeen er op neer zal komen, dat Uw directie gelijk heeft met te stellen, dat U niet in aanmerking komt voor vakantie en va kantiegeld. Een en ander kunt U nader informeren bij de looncontroledienst in Uw woonplaats. Daar is de aard van Uw werkzaamheden en de 'conditie, waaronder U werkt, bekend. VRAAG: De hr. F. L. te H.: Myn vader overleed onlangs. De huur van het huis ging dus over op moe der. Dit was voor mü reden het huis te kopen. Mijn ouder bewonen dit huis al zesentwintig jaar. Mo menteel wordt het huis bewoond door moeder, een broer van my en ikzelf. Wat gebeurt er nu met dit huis, als moeder het huis verlaat of komt te overlijden? Kan ik er dan biyven wonen? ANTWOORD: Dood breekt geen huur! Zou het huis nog een huurhuis zyn, dan gaat de huur na het overlijden van moeder automatisch over op de erfge namen. Zou moeder het huis om ge zondheidsredenen moeten verlaten, dan kunt U, of Uw broer, onder deze omstandigheden hoofdbewoner worden door huurafstand van moeder en een bereidverklaring van de huiseigenaar. Dit voor zover het een huurhuis is. Veel zal er niet veranderen, nu U eigenaar van het huis geworden bent. Het enige wat een rol kan spelen is het feit, dat U nog geen drie jaar eigenaar bent. Een en ander kunt U dan het beste met het bureau huisvesting overleggen: Het zogenaamd roeiboten losgooien, zoals U schrijft, is een hopeloze misvatting ten aanzien van uitvoerende openbare diensten. Als U zich wendt tot de afd. voorlichting van het Bur. Huisvesting, dan zult U alle informatie krijgen die U wenst. Een en ander, omdat de inter pretatie van de woningwet in iedere stad anders is. VRAAG: A. J. van M. te A: Kan by het biljarten, als twee ballen vlak bij elkaar liggen terwyi de wit te bal gemasseerd wordt (gepi keerd), er sprake zyn van een goe de stoot door het z.g. doorduwen? Het is mü nog niet gelukt. Volgens my kan het ook niet. ANTWOORD: Voor een heel goed spe ler is een goede stoot door het doordu wen mogeyk. Gaan echter de twee ballen gelijktijdig lopen dan is er spra ke van een foutieve stoot. De situatie moet als volgt zyn: a. Bal waarmee gespeeld wordt is bal 1. De daaropvolgende bal is bal 2. Deze tweede bal moet gecarraboleerd wor den met bal 3. Het komt er dus op neer dat bal 1 al een weinig moet lopen en dat bal 2 hier later achter aankomt. De ballen mogen dus niet gelyktydig gaan lopen want dan is de stoot foutief...! „Vrij Nederland" met een even kort als bitterhard commentaar: De Paus heeft aan de vergaderende bisschoppen in Rome meegedeeld, dat hij hun vrijheid van meningsuiting ten volle respecteer'. Daarna stelt hij dat het zijn dringende wens is dat zij over dringende wens is dat zy over het celi- het celibaat zullen zwijgen. De concilie vaders ontvingen dit pauselijk besluit met applaus. Over de atoom-onderzeeër zegt „De Groene" onvervaard: De fractievoorzitter van de P.v.d.A. in de Tweede Kamer, de heer Neder- horst, heeft het kabinet de gedachte aan de hand gedaan om het voor de uitgebreide overheidszaken benodigde geld vry te maken door o.m. te bezui nigen op de uitgaven voor een Neder landse atoom-onderzeeër. Het is een verstandige suggestie. Geen mens nl. heeft tot nu toe kunnen waar maken waarom we zo'n ding nodig hebben. Het scheept ons op met het gezelschap van militaire prestige-zoekers, waarvan we ons juist ver verwijderd dienen te houden. „De Haagse Post" besteedt ook dit keer de nodige aandacht aan voor- en tegenstanders van het huwelijk van prinses Beatrix. Uitgebreid boos is de enige nog le vende landelijke knokploegleider uit het verzet, nu fabrieksdirecteur L. (Bob) Scheepstra (47). Toornt hij: „Het is helemaal niet moeilyk om dat handjevol, want veel meer is het niet, van PSP-ers, com munisten en recalcitrante verzets mensen op te hitsen. Die mensen we ten niet wat voor tragiek ze losma ken. Ze maken iets kapot, waar de professoren geen verstand van heb ben. Alsof die ene Duitser in de ge schiedenis van ons koninklyk huis er nu niet meer bij zou kunnen. Heeft prins Bernhard het dan zo slecht ge daan? En die heeft toch in het SS- uniform gelopen. Die Claus was 18, toen hij in dienst was. Als wy zo'n jongen zagen, zeiden we tegen el kaar: moeten we nu ook al tegen kinderen vechten? Echt, al die ke rels van mij uit het verzet zyn tegen die actie, en die hebben in de oorlog toch voor 120.0(X) bonkaarten per maand gezorgd. De duizend verzets- weduwen hebben my gevraagd een tegenactie te beginnen, maar dat ver tik ik. Al dat gezemel, al dat gezeur. Daar moet je kennelijk professor voor zijn; die mensen zijn knap in hun vak, maar ze moeten zich niet plot seling met de politiek bemoeien. De naam van het verzet wordt hierby te grabbel gegooid je zou kunnen zeggen: zo gaat het verzet roemloos ten onder." Uit „de Nieuwe Linie" knipten wjj deze week een stukje van een be schouwing door Henri de Greeve, pr. Het is het gebed tijdens de uitvaart van een jonge dominicaan voor zyn overleden vader, die heel gewoon „goed" was. Heer, byna noodgedwongen danken wy u voor het leven van Uw dienaar Gerardus, nu wy vanuit onze aardse betrekkelykheid voor hem niets meer te verlangen hebben. Zyn leven gedenkend, vragen wy vandaag voor zyn familie en voor Uw Kerk een even woordarm als biy geloof. Heer wij bidden U, verhoor ons. Zijn leven gedenkend, vragen wij om de doodgewone alledaagse trouw, die wij zorgzaamheid noemen en die zonder eerlyke hoop onbestaanbaar is. Heer wij bidden' U, verhoor ons. Zjjn leven gedenkend, vragen wy U om een liefde, die iedere dag van zelfsprekend durft te zyn. „De Katholieke Werkgever" presen teert ons een dadenkertje over het be grip sociaal. Niet erg gemakkelyk, wel ter snede: Bij nadere analyse heeft het woord sociaal telkenmale een andere bete kenis. De ene keer beduidt het collec tief-voor-kleine beurzen, zoals bij sociaal tourisme. Soms betekent het publiekrechtelijk tegenover privaat rechtelijk, zoals bij de sociale verze keringen. Als het tegenover econo misch geplaatst wordt, doelt men op de personele aangelegenheden. Ten slotte wordt het in sociale democratie, als nieuwste vondst op dit gebied, ge bruikt tegenover politieke democra tie. Men heeft dan vooral het oog op de democratie in de onderneming. Wat het echter ook betekent, „so ciaal" krijgt steeds vaster voet als politiek selling-point bij uitstek. Het heeft dezelfde magische uitwerking als „modern" in een confectiewinkel. Het pleit daarom voor de politieke hygiëne van Economische Zaken dat daar de term sociaal prysbeleid niet wordt gehanteerd. AMSTERDAM, 16 okt. De zaak rond de 21-jarige Pakistaanse student Mohammed Hussain Khan, die op 21 september uit hotel Monopole aan de Am stel in Amsterdam verdween, is een storm in een glas water gebleken. In terpol heeft de Amsterdamse recherche gisteren bericht dat de student is aan- getroffen op het adres van zijn Engel se vriend, met wie hij van 13 septem ber af in hotel Monopole logeerde. De politie had al het sterke vermoeden dat do vermiste student zich in Engeland bevond, omdat hy uit het hotel in de hoofdstad een telefoongesprek had ge voerd met de inmiddels naar diens land vertrokken vriend. Commissaris P. L. Landman van het bureau Singel vertelde, dat de kwestie thans voor de Amsterdamse politie geheel is afgedaan. Van een vermissing is geen sprake meer, dus voor ons is de affaire opgelost, aldus de commissaris, die nog steeds niet kon bevestigen of de student op het Engelse consulaat-generaal inderdaad onder valse voorwendselen een inreis visum voor Engeland zou hebben ge kregen. De student heeft begin sep tember Pakistan verlaten, nadat hjj zyn ouders voor 3000 gulden zou heb ben bestolen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 5