Nederlandse kamp vlak vóór titelstrijd in paniek! Spelers gehinderd door stijve spieren Uitslag Nederlandse titelstrijd Begenadigde Zweed Johansson verovert „open" Nederlandse titel Johanssons vurigste verlangen: Van Aziaten winnen! Japanner Inokumawereld- kampioen „alle categorieënt;i - jSMyis Japanner als leraar school Anton op van Rotterdam-Zuid verrast het Haarlemse HOC (52-50) Geesink roemt Brazilaans voetbal NTTB beleeft wereldprimeur Basketbalcompetitie gestart Wedstrijd in laatste minuut beslist pas Utrechtse „atlas" herkend MAANDAG 18 OKTOBER 1965 H (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG, 18 okt. Twee dagen is Europa's tafeltenniselite de gast geweest van de Nederland se tafeltennisbond. Twee dagen, die én voor de spelers én voor de duizenden belangstellenden de ogen wagenwijd hebben geopend. Op de door velen verfoeide hou ten vlonder van de Houtrusthai hebben Europa's meest bejubelde cracks voor het eerst na de we reldkampioenschappen in het Joegoslavische Ljubjlana het be wijs geleverd, dat er momenteel aan de tafeltennistop van Europa een onoverzichtelijke recolutie aan de gang is. Een omwenteling, die tot doel heeft de verbeide ach tervolging op de uitzonderlijk hoog geklasseerde Aziatische ta- feltennismaestro's met succes in te zetten. Een meedogenloze strijd, die in het laconieke Den Haag dit weekeinde z'n wereld primeur beleefde! Waterloo HANS DE BRUYN RIO DE JANEIRO, 18 okt. De Japanner Isao Inokuma heeft bij de wereldkampioenschappen judo te Rio de Janeiro de titel „alle categorieën" gewonnen, nu Anton Geesink niet aan de stryd deelnam. Het wekte geen verba zing. De Japanner versloeg in de finale de Rus Kibritschasvili. En toch was er sensatie in dit toer nooi om de laatste titel. Hiervoor zorgde eenNederlander, de 22-jarige Eindhovenaar Peter Snijders, de lichtste judoka onder de „reuzen". Snijders kwam in de rol, die Geesink was toebedeeld en ofschoon hij het goud niet kon bereiken, was zijn bronzen me daille meer dan van hem ver wacht was. Zeldzaam .V- - K-jell Johansson, dolgelukkig na zijn glorieuze triomf op Stanek, wordt als eerste gefeliciteerd door NTTB-voorzitter, de heer C. Deelder. (Van een verslaggever) DEN HAAG, 18 oktober. In de ttuffige, sinister aandoende catacomben van de Haagse Houtrusthai speelde zich vóór het openingsprotecollaire van de internationale kampioenschappen van Nederland een incident af. Een tiental geselecteerden van Oranjes pas inge stelde toptraining, die onder leiding van bondstrainer Ton Hoefnagel staat, keken elkaar met van pijn vertrokken gezichten aan. Allen hadden zij last van stijve spieren! Wat was de oorzaak? Trainer Hoef nagel had donderdagavond tijdens de laatste training een simpele conditie training verwerkt. „Het was een soort warming-up van nog geen tien minu- ent", verzekerde de verbaasde ons. De kermende spelers werden echter snel Van de pijn afgeholpen door de vlijtige banden van de in allerlijl opgeroepen Haagse masseur Wim de Graaf. De voorzitter van de sportcommissie, de heer C. Holswilder. die de training en de begeleiding van de Nederlandse spe lers behartigde, zag in dit „stijve-spie- ren-incident" een heel duidelijk bewijs, dat de conditie van bijna alle Nederlan ders nul-komma-nul is. Cor du Buy de bondscoach, die zojuist bedankt had. sloot zich onmiddellijk bij de woorden van Holswilder aan. „De conditie is slecht. Eén uitzondering in ons land misschien daargelaten", Èn met die uit zondering bedoelde het ere-lid van de NTTB, Frans Schoofs. De Amsterdamse Ned. Lloyd-speler traint vijf keer per week én hij volgt één maal een voetbal training. Zijn conditie is dus in orde. Het is zodoende niet verwonderlijk, •lat juist Schoofs de enige Nederlander was. die op de „open Nederlandse" tot *®n goede prestatie kwam. Hij drong door tot de laatste zestien nadat hij Vlak daarvoor de Deense „ontdekking" Niels Ramsberg op succesvolle wijze «ad bestreden. Tegen Victor Miko legde de Nederlander het loodje. Hij verloor «ansloos (21—14, 22—2 en 21—17). Na Jhn nederlaag bleek Schoofs allerminst tevreden. „Ik had gehoopt bij de laat ste acht te komen. Maar het is niet ge- kt". De teleurgestelde Schoofs gaf als voornaamste oorzaak van zijn falen aan, dat hij de „gemarkeerde" ballen van vecko met wél of geen effect, niet in *(jn macht had. „Maar wat wil je. In Nederland ont- reekt het je om daarop te trainen. Geef ik er eens een, dan slaat de te genstander hem prompt in het net. In «et buitenland is dat anders. Daar heb tegenstanders, die dat wél kunnen. En dan pas krijg je die lastige slagen heler de knie", luidt het nuchtere com mentaar van Nederlands beste verdedi ger, die vorig jaar in Brussel Miko overigens wél versloeg. De uitslagen luiden: Heren enkelspel: Halve finale: Johansson—Barnes 23—21 21—7 21— Stanek—Alser 15—21 15—21 21—11 <1 21—8. Heren enkelspel: finale. Johansson—Stanek 21—17 21—16 18— 21—21— 8. Heren dubbelspel: halve finales: Mika/Stanek—Schöder/Ness 21—14 21 v 2022 2119; Alser/Johansson jUnz/Harrison 2422 2112 21—19. 'haie; 2.Alser/Johansson—Miko/Stanek 2112 8 21—15. pewengd-dubbelspel halve finales: j^iko/LuzovaAlser/Johansson 2115 pT-21 21—12 21—17; Schöler/Simon— 2, ghitski/Lukacs 18—21 21—18 11—21 21—14. (tyft'kh/DuzovaSchöler/Simon W.o. ^Sens beenblessure Simon). :uries-dubbelspel, halve finales: hmn/Buohholz (Did.)Johansson/ Seid ,törn Sweden) 21—9 21—19 21—10: (Did.)Nilsson/Svantesson en) 21-W 21-12 21-16. !»ale: 21—g°n/Buchholz—Seidel/Lang 21—19 Da 6 Lucw'S"*>*1kelsp„'l, halve finale: 22—2020—22 21—19 21—15 -—21 oVölrhOnLuznva 21—19 9117 1fi Eberhard Schöler, pupil van oud- bondstrainer Bela Simon, moest gis teren een teleurstelling verwerken. Hij verloor van Vecko. EUROPESE TAFELTENNISTOP OP JACHT NAAR MEW AZIATEN Aan het hoofd van de ongeduldig jachtende Europese meute gaat óók na gisteren nog Kjell Johansson. Een pas 18-jarige knaap, begenadigd met fabelachtige capaciteiten, opgeleid m de vermaalde Zweedse trainingskam pen, die eind vorig jaar tot dolle ver rassing van zijn uitgelaten landgeno ten in Malmö tot Europees kampioen werd gekroond. Een predikaat, dat de eerzuchtige Zweed bijna een jaar later nog ten volle verdient. Want op de goed georganiseerde internationale titelstrijd, van Nederland heeft Kjell Johanssan, die enkele weken voor de wereldstrijd in het Joegoslavische Ljubjlana zijn „gouden" rechteram brak en toen zijn grote wens: „dt strijd aanbinden met de Aziaten abrupt zag verstoord, nog eens heef' getoond toch Europa's sterkste tafel tennisser te ziln. De boezemvriend van 's werelds beste lange-afstandsschaatser Jonny Nilsson heeft gisteren zijn tegenstanders één voor één afgeslacht. Zonder één spoor tje medelijden.' Zijn laatste slachtoffer was de roodgehemde Jaroslav Stanek een Tsjechische student, die kan bogen op een ruime internationale staat van dienst. Johansson had echter lak aan Staneks verbleekte heldendaden, want na de pauze had hjj, fel aangemoedigd door vier hagelblonde, beeldschon- Zweedsen én de internationale Neder Iandse titelhouder 1964, zijn leermeester de 24-jarige Hans Alser, slechts vier minuten nodig om de zich wanhopte maar dapper verwerende Tsjech, dt« ene, beslissende game afhandig te ma ken. De flitsend snelle, suizendhardr ongecompliceerde forehandsmash door boorde de verdediging van Stanek, di' hoewel hij vaak de aanval probeerde over te nemen, van de Zweed eenvou dig geen kans kreeg deze „af" te maken. Nee, het was voor iedereen dui delijk. Er bevond zich onder de 58 deelnemers aan de „open Nederlandse" waarop 171 partijen werden gespeeld, maar één kampioen: Kjell Johansson Dit vonden de deelnemers ook. In het gezellige restaurant van de Hout rusthai spraken we later Eberhar i Schöler, West-Duitslands troef num mer één, die er als enige Europeaan in Ljubjlana in slaagde tot de laatste zestien door te dringen, was buiten gewoon teleurgesteld. In de acht.sk finales vond Schöler zijn Waterloo Edvard Vecko. de magere Joegoslaaf één brok strijdlust, sloeg de wereld beroemde verdediging van Schöle- „open". Hij won tot verrassing van iedereen met 31. Ondanks deze deceptie gaf Schöler toe: „Kjell Johansson was prima. Hij was ech; vandaag de beste." Hans Alser. die in 1963 en 1964 de titel op zijn naam schreef, vond het uiteraard heel jam mer, dat hij niet voor de derde maai op het hoogste podium mocht plaak nemen, maar hij was toch blij, da' een landgenoot nu de eer overnam „Wij hebben ons samen prima voor bereid. De laatste week hebben ws in de bosrijke omgeving van Stock holm elke dag aan onze vorm ge- beter'" o^dre^^mf^ik/'^Hans ^Alser 1'1'llllllllllllllIlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllinillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllüllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliillllllllllllllllimillU zelf speelde evenmin onverdien- houden. Zij zijn te zenuwachtig." De Keil Johansson (rechts) werd met zijn leermeester Hans Alser (links) óók kampioen in het herendubbelspel. stelijk. Hij drong door tot de halve finale, maar kreeg klop van Stanek. Wel een verrassing! Bela Simon, de met roem overladen Hongaarse coach, die vier jaar lang de Nederlandse tafeltennistop onder zijn leiding had en nu al vijf jaar in het bedrijvige Duisburg in West-Duitslands fabriekskrater: Het Roergebied geves tigd is als afdelingstrainer, gunde Johansson de titel, maar betwijfelde of Europa binnenkort de aansluiting met de Aziatische top zou krijgen. „Het ls mogelijk," peinsde hij hardop. „Maar de Europeanen blijven altijd één nadeel 46-jarige om zijn uitzonderlijke trai ningsmethoden veel bekritiseerde ex- Hongaar, was echter niet verwonderd geweest, wanneer een ander de „open" Nederlandse titel had opgeëist. „De laatste zestien zijn bijna even sterk. En het ligt er gewoon aan: wie „zijn" dag heeft, die wint. Want laat je ze tien keer tegen elkaar spelen, dan krijg je elke keer weer verrassingen," aldus Bela Simon, die toegaf, dat de Europese topspelers wel vorderingen maakten. De Hongaarse Lukacs werd in de finale tegen de geblesseerde Westduitse Agnes Simons winnaar van de internationale damestitel van Nederland. -21 2Ï l'nale:" 21—10°2i^kacs— ■Agenes/Simon 2111 Bronzen medaille voor PETER SNIJDERS (Van een speciale verslaggever) Wederom heeft dus een Nederlander de judo-hegemonie van de Japanners en de Russen aangetast. Peter Snijders werd de held van het publiek door overwinningen op o.a. de Europees kam pioen, de 32 kg zwaardere Rus Anzor Kiknadze, en de Japanner Kato. Hij droeg mede bij tot de triomf van de kleine Nederlandse afvaardiging in Rio, ervan Anton Geesink wereldkam pioen werd bij de zwaargewichten, zijn tweelingbroer Jai. Snijders een gedeelde vierde plaats bereikte bij de midden- gewichtt en hijzelf op schitterende wiize_ in hat gezelschap de. „zware jon gens" revanche nam voor zijn vroegtij dig uitschakelen bij de middengewich ten door eer fout van de jury. Peter Snijders, wel beschouwd als de beste europese technicus, had zijn grote capa citeiten getoond en de tegenstanders stonden er beteuterd bij te kijkenn. De duizenden toeschouwers juichten onze landgenoot toe, terwijl Anton Geesink (in de rol van coach) zijn ar men om Pe'ei Snijders neensloeg en een rondedans met hem .naakte, na de prachtige overwinning op Anzor Kik nadze. Het was ook verbazingwekkend. Met een tai-o-toshi besliste de Eindho venaar in tien seconden Ie strijd. Het vecht, waarin techniek en kracht te genover elkaar stonden. Het was geen hoogstaande strijd, waarin de Rus de handicap moest overwinnen van een aan de rug opgelopen blessure, toen Inokuma. die bijna het slachtoffer van een verwurging werdhem hard liet. vallen. Ondanks deze grote han dicap bleef Kibritschasvili, die ook vele malen tegen Geesink stond en van onze landgenoot steeds verloor, op de been. Inokuma, ongetwijfeld niet Japans sterkste judoka, zag geen oplossing voor een snelle beslissing en moest de volle tijd op de mat blij ven. Zijn superieure techniek reikte toch niet ver genoeg om de kracht van de Rus te breken. De strijd om de wereldtitel judo in het lichtgewicht te Rio de Janeiro is een volkomen Japanse aangelegenheid geworden. In de finale stonden tegen over elkaar twee judoka's die met overmacht hadden geheerst over al Kjell Johansson is een grillig talent. De .•ster" van de open Nederlandse titelstrijd, was za terdag een en al openhartigheid. Op alles gaf hij een oprecht ant woord, ondanks de vermoeiende, afmattende treinreis, die de Zweed in de benen had. Hoe groot was echter onze ver wondering toen één dag later, de partyen vergden zondag uiter aard aanmerkelijk meer van zijn verbluffend prestatievermogen, de vriendelijke, goedlachse Zweed zich ontpopte als een nukkig atleet, die niets van pu bliciteit wilde weten. Elke keer als een journalist iets van hem Wilde weten, was zijn reactie„I have no time. I must play.'' Hij frommelde zijn spulletjes in zijn tas en hij nam ijlings ergens anders plaats. Het was daar voor al opgevallen, dat zijn Zweedse ploeggenoten hem zo veel mogelijk ontzagen. En dat terwijl hij vier en twintig uur eerder nog het glunderende mid delpunt was van de uitgelaten Zweedse equipe, die tot ieders verwondering onmiddellijk na aankomst in de Houtrusthai een half uur aan conditietraining be steedde. Zijn één jaar jongere zuster Eva, een van de meest belovende tafeltennissters van Europa, verklaarde onze verba zing. ,,Hoe dichter hij bij de fi nale komt. hoe beter het is om hem alleen te laten. Hij wil •tnn dn or niemand gestoord wor den, om zich geheel op zijn vol lende partij te concentreren." Zaterdag dus was Zwedens •cldzame talent Kjell Johansson whter nog een gewone sportjon- 7en Héél openhartig vertelde hij ons in school-Engels: „In Ljub- jlane heb ik de grootste teleur stelling van mijn leven meege maakt. Ik hoopte daar voor het eerst de Aziaten te ontmoeten. Na mijn Europees kampioenschap vanzelfsprekend mijn vurigste wens. Maar het is niet gelukt. Vlak voor de wereldstrijd brak ik mijn arm. Nu hoop ik in 1967 in Australië de Chinezen en de Japanners met succes te bestrij den." De pupil van de Zweedse tafeltennismethodist Hans Alser, die vanaf zijn elfde jaar in het plaatselijk Sölvesborg speelt, heeft zijn gebroken arm te dan ken aan een ongelukje. Tijdens de training voor Ljubjlana dook de atletisch gebouwde Zweed zo ongelukkig over een „heg" van acht naast elkaar liggende ploeg genoten, dat hij er maanden la ter nog spijt van had. Kjell Jo hansson, een van de drie topspe lers uit de bekende Zweedse fa milie, want behalve Eva en Kjell speelt een nog oudere broer Christo eveneens een verdienste lijk partijtje, vertelde dat hij in Den Haag hoopte de lange, moei zame weg naar Australië suc cesvol te beginnen. ,,Ik heb er erg hard voor getraind," vertelde de speler, die een voetenwerk heeft om van te griezelen, maar het toch presteert uit de bijna onmogelijkste standen de ballen raak te slaan. En hoe! „Ik ben bijna elke dag de laat ste maanden vijf a. zes uur met tafeltennissen in de weer ge weest." Zijn door insiders veel geroemde smashzekerheid heeft de Zweed in belangrijke mate aan deze constante training te danken. En hij vervolgt: „Ik win dit seizoen elk toernooi. Zeker het Europees kampioenschap over enkele maanden in Londen." Enkele uren nadat hij ons dit toevertrouwde, had de eerzuch tige Johansson zijn eerste triomf al behaald. Uit handen van NTTB-praeses, de heer Cor Deel der ontving hij het felbegeerde kleinood. Kjell Johansson glun derde weer en werd bestormd door de gehele, uit tien man be staande Zweedse ploeg, die hem gulzig feliciteerde. hun concurrenten: Matsuda en Minl- toya, twee geweldenaren, die aan elkaar gewaagd waren. Als wereld kampioen zou na een enerverende verende strijd de 1,50 meter kleine en strijd de 1,50 meter kleine en 64 Maracanizinho-stadion stond op zijn kop. ik begrijp er niets van," zei Peter Snijders er zelf van, huilend van vreug de. „Die vent weegt 117 kg, maar het ging zo gemakkelijk, alsof het twee ons was Peter Snijders (85 kg) had in de rerste ronde reeds gewonnen van de 25 kg zwaardere Chinees Lin Chi Kuy op beslissing, na tweemaal met een o-osoto-gari zijn tegenstander op de PETER SNIJDERS bronzen medaille mat te hebben gebracht, en in zijn twee de partij besliste hij de strijd tegen de Zweed Kybergs al na 38 seconden met een machtige taiwat-tshi. Wim Ruska, de Nederlandse zwaargewicht, die als tweede man in dit toernooi uitkwam, stond toen reeds aan de kant. De Cana dees Rogers had hem al in zijn eerste partij, na een overigens volkomen ge lijk opgaande strijd, verslagen. Na zijn overwinningen op Kato en Kiknadze was Peter Snijders als winnaar van zijn poule reeds zeker van een bronzen me daille. Het goud en het zilver lonkten, maar de weg hiertoe zou hem versperd worden door de tweede Rus, Kibrit schasvili. die Snijders in een houdgreep nam na het inzetten van een fraaie worp. Het kon de vreugde in het Ne derlandse kamp niet temperen. De finale britschasvili tussen Inokuma en Ki- werd een keihard ge- ROTTERDAM, 18 okt. De heren van Rotterdam-Zuid, die dit seizoen hun plaats in de landelijke eerste klas se van de Nederlandse Bosketbal Bond weer waardig moeten tonen, hebben zaterdagavond in de Energiehal voor een verrassing gezorgd. In de laatste se conden van de strijd tegen het Haar lemse HOC bevochten zijn een benauw de 52—50 zege. Minder gelukkig was AMVJ R'dam, dat na een aantrekkelij ke wedstrijd de meerdere moest erken nen in het Haagse Argus. Na het ver strijken van de speeltijd bleef de scorf staan op 4855. Ook het eerste optre den vande dames van Rotterdam-Zuid in de landelijke ere-divisie werd niet met een overwinning afgesloten Hei meer geroutineerde Haarlemse HOC bleef met 5132 de meerdere over on ze stadgenoten. De wedstrijd Rotter-Zuid tegen HOC werd helaas nogal eens ontsierd door veel te hard spe] van onze stadgenoten Een zowel defensief als offensief beter HOC kon gedurende de gehele wed strijd niet los komen van R-Z- De 25- 29 ruststand was dan ook voor de Rot terdammers niet ongustig te noemen. Met veel moeite gelukte het R-Z naast HOC te komen. Een Haarlemse overtreding in de allerlaatste seconde van de strij'd jaf onze "ij de stand 50—50. de gelegenheid, via 2 strafworpen cUï wedstrijd te beslissen. Rob Hoek maakte geen fout en benutte beide kansen, 5250. ROME. 18 okt. De Italiaan Nino Benvenutti heeft zaterdag in Rome de vacante Europese middengewichttitel veroverd door zijn gevecht tegen de Spanjaard Luis Folledo in de zesde ronde door een technische knock out te beslissen. Benvenutti was reeds we reldkampioen junior middengewicht. Na afloop vam het gevecht verklaar de de Italiaan diat hij nu wil uitkomen tegen de houder van de wereldtitel middengewicht, Joe Giardello uit de Verenigde Staten. kg wegende Matsuda de mat ver laten. Zijn iets betere techniek had de doorslag gegeven. Het is niet onwaarschijnlijk dat de „zilveren" Minitoya naar Utrecht komt om les te gaan geven aan de school van Geesink, terwijl hij zich vanzelf sprekend zal gaan meten met de Ne derlandse judoka's. RIO DE JANEIRO, 18 okt. - Anton Geesink, trouw supporter van het Utrechtse DOS, heeft ook in het verre Rio de weg naar het voetbalstadion kunnen vinden. Hij bevond zich zondag onder de 100.000 toeschouwers in het Maracana-sta- dion, waar de wedstrijd BotafogoVasco da Gama werd gespeeld, die door de gas ten met 21 werd gewonnen. Geesink zag voetbal van grote klasse, waarvoor o.a. zeven internationals tekenden. Onder de duizenden uitgelaten supporters wa ren er velen, die bij het verlaten van het stadion Geesink herkenden. De Utrechtse „Atlas" moest vele handen schudden en complimenten in ontvangst nemen. Zoals de Brazilianen hun bewondering uitten over de judoprestaties van Geesink. zo roemde onze landgenoot het voetbalspel van de Brazilianen, dat voor Nederland se begrippen onwaarschijnlijk mooi was

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 15