BENDE WAARSCHIJNLIJK IN BELGIË Kritiek op trage alarmmethode Rokend wrak in haven Broei in de lading werd ondergang van Grieks schip Opvarenden allen gered Lottgering SLANKDRANK Dodelijk waarschuwingsschot Wassenaarse agent liep jarenlang met lege holster Opzij Politie Katwijk Erkenning En: VROUW DOOR ONTVOERDERS GEDOOD Zestien doden bij vliegtuigbotsing :G, MORRIS Tweed- en Cameljassen Propeller doodt vliegtuigmaker uit Beverwijk Pistool opgezocht wegens bankroof Het nieuws VANDAAG Wiler Signalement Sjolochov neemt de Nobelprijs aan vjm m-m van het n leuvvs Plaatselijk nachtvorst MAANDAG 18 OKTOBER 1965 89ste JAARGANG No 32180 (Van onze verslaggevers) BRUSSEL-TILBURG, 18 okt. r~ Be officier van justitie mr. G. Temminck uit Bréda en twee toan van de Tilburgse recherche, onder wie hoofdinspecteur Pal len, zijn vandaag naar Brussel gegaan om daar met de Belgische justitie en politie-autoriteiten ge gevens uit te wisselen over de methoden, die gebruikt zijn bij de Tilburgse bankroof van afgelo pen vrijdag en soortgelijke over vallen, die het laatste half jaar in België heben plaats gehad. Al les wijst erop, dat het hier de zelfde, vermoedelijk in België ge stationeerde bende betreft, die bij voorkeur met grote Citroëns ope reert. Van het Griekse vracntschip Aktibleef niet veel meer over dan een rokend wrak. Zondag sloeg het in de ETbehaven tegen over Hoek van Holland om, na een urendurende brand, die een gevolg was van broei in de lading Dit is de vrouw, Nederlandse van geboorte van de kapitein en haar kind. Zij werden gered evenals de bemanning van het onfortuinlijke schip. SPECIAALZAAK VOOR DAMES EN HEREN VAN ROYAL CROWN COLA Tijdens NA VO-oefening Het dak met de brandtrap aan de achterkant van Huize Drie koningen waar de jongens door de politie aangetroffen werden. De foto werd gemaakt tijdens de reconstructie. v-'WSSsm BBSI ■mmm NIEUWE HAARLEMSCHE COURA ADVERTENTIETARItf 50 cent per millimeter- hoogte Omroepers 20 cent pet millimeter. ABONNEMENTSPRIJS 80 cent per week 3,45 per maand, 10,30 pet kwartaal. Hoofdredacteur: Albert Welling. Kantoren HAARLEM Smedestraat 5, telefoon 2 15 43. BEVERWIJK: Groenelaan 3, telefoon 2 47 90 IJMUIDEN: Leeuweriklaan 30. telef. 57 90 AMSTERDAM: Nwe Zijds Voorburgwal 65. telef 22 13 55 DEEL BUIT BANKROOF TERUGGEVONDEN Nadat reeds vrijdagmiddag een van de beide in Rotterdam gestolen auto's was teruggevonden bij Kasterlee, op de weg naar Geel, werd vrijdagavond om half twaalf de tweede in Rotter- Het Nederlands elftal speelde in de strijd om de voorronde van het wereldkampioenschap gelijk (00) tegen Zwitserland en verspeelde daarmee praktisch gesproken de kans op een plaats in de eind ronde in Engeland. Verheugender nieuws is te mel den uit Rio de Janeiro, waar onze landgenoot Peter Snijders de bron zen medaille bij het judo „alle categorieën" behaalde. De pas naar het zilver werd hem in de halve finales afgesneden door Kibri- tschasvili. Dit nieuws en ander sportnieuws vindt u in onze we kelijkse sportbijlage. Isaac Stern is in Amsterdam het slachtoffer geworden van de soms Chaotische verkeersdrukte aldaar. Daarom kwam hij te laat voor een interview. De wereldberoem- violist weigert, zo heeft onze ver. slaggeefster ervaren, zich het image aan te meten van de traditionele grote violist, die altijd ernstig is. Hij speelt ook minder „groot werk". Waarom? Zie pagina 5. In zjjn rubriek „De kerk deze Week" schenkt rector Coppes aan dacht aan de debatten over de •nlssie op het Concilie. In dat verband merkt hij op, dat de wes terse opvatting over het celibaat m vele missielanden geen aanspre kende werkelijkheid is. Op pag. Voor het eerst sinds de mis lukte staatsgreep van 30 septem- ?er heeft president Soekarno in ?et openbaar een toespraak ge- jouden. Inmiddels duurt de anti- ghUnunistische campagne in In- „?nesië voort. Meer hierover op ta«ina 5. re^frips feuilleton op pagina 2; s'onaal nieuws op pagina 3. dam gestolen wagen van de firma Torenvliet aan de Lijnbaan in de Brusselse wijk Sint Pieters-Woluwe aan getroffen, met in de kofferruimte twee metalen koffers met renteboekjes en effecten ter waarde van ongeveer 300.000 gulden. Voorts lagen in de auto enkele lege geldzakjes. Van de gesto len bankbiljetten 780.000 gulden aan Ne derlands geld en 90.000 gulden aan vreemde valuta was niets aanwezig. Aangezien het hier circulerend, pas binnengekomen geld betrof, stonden de nummers van de biljetten niet bij de bank genoteerd. Employé's van de AMRO-bank zijn vandaag eveneens naar Brussel gegaan, om te controleren of de teruggevonden effecten en renteboekjes de totale ver miste bescheiden uitmaken. De politie beschikt momenteel behal ve over de beide auto's, de effecten en de renteboekjes, ook over een koffer met kleding, die vermoedelijk tijdens de overval door bendeleden gedragen is, een van de als masker gebruikte shawls en twee houders met patronen voor een stengun. De kleding o.a. donker col bert en de munitie werden zaterdag gevonden in een koffer, die gedeponeerd was tussen twee huizen op tweehonderd meter van de spoorwegovergang in Geel, in dezelfde omgeving, waar vrij dag de eerste auto was aangetroffen. De overvallers hadden met deze auto de GJ 59 26 van de heer Blietz uit Rotterdam enkele kilometers noor delijker een aanrijding gehad met een Coca Cola-wagen, waarbij de linker voorzijde in elkaar was gedrukt. De wa gen werd gevonden met stationair draai ende motor: men had niet de moeite genomen om het contact, dat tot stand was gebracht door een verbinding van draden, te verbreken. Hetzelfde was het geval met de tweede auto, die zaterdag in Brussel gevonden is. Deze wagen stond met draaiende mo tor hij een café en werd om half tien opgemerkt door een garagehouder in de buurt. Toen deze dezelfde auto bij na twee uur later nog zag staan draai en, is hij in het café gaan informeren, en toen daar geen eigenaar aanwezig was, werd de politie gewaarschuwd. Deze legde nog niet direct verband met de Tilburgse bankroof, aangezien het een lichtblauwe (en geen witte) auto betrof met een Luxemburgs kenteken. Pas toen men de volgende morgen (zondagmorgen) de koffer wist te ope nen, werden de beide Nederlandse num merplaten gevonden, evenals de effec ten en renteboekjes. Het .Luxemburgse" nummerbord, dat aan de achterzijde van de auto was aangebracht, bleek vervaardigd te zijn uit losse, opgeplakte cijfers. Het aldus gevormde kentekennum mer bleek in Luxemburg niet meer te bestaan: het had behoord bij een auto, die al tot schroot is verwerkt. De Tilburgse politie houdt het voor onwaarschijnlijk, dat de Citroën, die vrijdagavond omstreeks half acht in Ra vels geen voorrang gaf aan een scoo terrijder, waardoor deze ten val kwam en gewond werd, iets met de zaak te maken heeft gehad. Wel houdt men het erop, dat de bankrovers met nog meer dan de twee gestolen auto s hebben ge werkt en dat deze auto's passagiers en buit hebben overgenomen. Dat zou dan gebeurd moeten zijn in Noord-Belgie. Hoewel de getuigen eenstemmig ver klaren, dat de overval gepleegd is door Franssprekenden van een zuide lijk type („Algerijnen") neemt men niet aan, dat het vluchtdoel zuidelijker dan België heeft gelegen. Een aanwij zing in deze richting geeft wellicht ook de vondst van de Miehelin-kaarten I en II van België, die gedaan werd in de bij Geel gevonden auto. De Tilburgse politie beschikt over een vrij nauwkeurig signalement van de bankovervaller, die in het bankge bouw de doek van zijn gezicht liet val- (Vervolg op pagina 5) CLEVELAND, 18 okt. (UPI) De 46-jarige mevrouw Florence Koscie- wicz uit Cleveland in zondag doodgescho ten, toen zjj trachtte te ontsnappen aan twee mannen die haar uit een nacht club hadden ontvoerd. Inmiddels is de 30-jarige Clyde Alme- da uit Californdë aangehouden op be schuldiging van moord op de vrouw. Ook de 22-jarige Vincent Podojil uit Californië werd gearresteerd. Hij zou zich in het gezelschap van Almeda heb ben bevonden, toen mevrouw Koscie- wicz werd ontvoerd. BUCARAMANGA, Columbia, 18 okt. I <n 7" een vliegtuigbotsing nabij de Columbiaanse stad Bucaramanga zijn gisteren zestien personen om het leven gekomen. Beide vliegtuigen, een DC-3 van Avianca Airlines met twaalf passagiers en drie bemanningsleden aan boord en_ een klein vliegtuig met alleen een piloot, stortten brandend neer. Alle slachtoffers schijnen van Co lumbiaanse nationaliteit te zijn. (Advertenties) Barteljorisstr., Haarlem, tel. 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telef. (020) 22 35 96 Amsterdam Kwaliteitsreinigen STOMEN STOPPEN GROTE HOUTSTRAAT S - TEL. 1077) AMSTERDAMSEVAART 30 TEL. 11561 BINNENWEG 137 TEL. 84373 secco (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, 18 okt. Een doffe klap deed gistermorgen om half zes de 27-jarige mevrouw P. Miliatis-van Mossel, aan boord van het Griekse vrachtschip „Akti" (1779 b.r.t.) wak ker schrikken uit haar toch al onrus tige slaap. Het was haar snel duide lijk dat haar man, kapitein Mihahs en zijn bemanning er niet in geslaagd war ren het schip met een reeds twee da gen smeulende lading tijdig de haven van Rotterdam binnen te brengen en het daar beschikbare blusmateriaal bij het schip te halen. De klap was ver oorzaakt door het springen van de lui ken van ruim 2, die de hitte met lan- irer konden verdragen. Het werd tevens het sein tot uitgebreide reddingspogin gen. Niet voorkomen kon worden, dat het schip nauwelijks zeven uur later als een gekapseisd wrak m de Elbe- haven tegenover Hoek van Holland lag. Het is zeer de vraag of afdoende repa ratie nog mogelijk is. Reeds donderdag bleek, dat in de in Port Sudan ingenomen lading vis- meelkoeken e.d. broei was ontstaan. Men voer toen nog aan de ingang van het Kanaal en de enige moge lijkheid was vooralsnog de luiken her metisch gesloten te houden om toe voer van zuurstof te verhinderen. Tot in de nacht van zaterdag op zon dag 2 uur slaagde men er aardig in de zaak in bedwang te houden, maar toen werd de toestand toch nijpend. Toen de luiken eenmaal bezweken waren had het vuur vrij spel. Daar de radio defect was, werd het inroe- pen van hulp bemoeilijkt. Het schip was inmiddels voor de monding van de Nieuwe Waterweg be land, op een vier mul uit de kust. Het geven van lichtseinen had met het ge wenste resultaat, maar toen eenmaal de rijksloods aan boord kwam, die is uitgerust met een radiozender en -ont- (Vervolg op pagina 7) DEN HAAG, 18 okt. Bij een deta chement van de marineluchtvaart dienst, dat op het ogenblik op het vlieg veld St. Mawgan in Engeland is gesta tioneerd voor de NAVO-oefening Totem Pole, heeft zich de afgelopen nacht om streeks half twee een ongeval voorge daan, dat aan de vliegtuigmaker con- stabel le klasse W. A. Zweeres uit Be- erwijk het leven kostte. Na terugkomst van een nachtelijke oefenvlucht van een der Neptune-vlieg tuigen, moest de grondbemanning, waartoe het slachtoffer behoorde, de veiligheidspinnen in het landingsgestel van het vliegtuig aanbrengen. Tijdens deze handeling is constabel Zweeres door een nog draaiende propeller ge troffen en op slag gedood. Naar de oor zaak van het ongeval wordt een onder zoek ingesteld. (Advertentie) niet duur wel heerlijk MOSKOU, 18 okt., (AFP) De Russische schrijver Mikhail Sjolochov heeft gezegd dat hii de hem toegeken de Nobelprijs voor de literatuur met dankbaarheid aanvaardt. Sjolochov leverde zeven jaar geleden kritiek op de Zweedse academie we gens de toenmalige toekenning van de prijs aan Boris Pasternak. (Van onze Haagse redacfe) DEN HAAG, 18 okt. De agent van de Wassenaarse politie, die vrij dagavond de negentienjarige C. van Straten tijdens liens vlucht heeft dood geschoten, heeft jarenlang in diensttijd met een lege holster rondgelopen, wars als hii was van schietwapens. Juist op de avond van het incident had hij het pistool weer bij zich gestoken, nadat hu had gehoord van de gewapende over val op de bank in Tilburg, waarvan de daders zoek waren. Dit heeft de commis saris van het korps, de heer W. van Ballegoüen de Jong, meegedeeld. De betrokken politieman, een hoofdagent vaP .vijftig jaar die reeds meer dan twintig jaar bij de Wassenaarse politie is, blijkt de laatste tijd niet aan de schietinstructies te hebben deelgeno men. De reden hiervan is nog in onder zoek. De man is hangende het onder zoek, dat verricht wordt in samen werking met de rijksrecherche, vrij gesteld van alle diensten. Zaterdag morgen nog is er een reconstructie van het gebeuren geweest rondom het katholieke tehuis waar dertig meis jes van veertien tot zeventien jaar zijn gehuisvest. Nauwkeurig werd de plaats gemarkeerd waar de agent ge lopen moet hebben toen het schot af ging en waar de jongen werd gevon den. Zoals zaterdag gemeld heeft het schot, dat als waarschuwingsschot be doeld zou zijn, de jongen getroffen. De kogel ging dwars door zijn hoofd, waar door hij ogenblikkelijk dood moet zijn geweest. Met een detector zal getracht worden de kogel te vinden in het bos, omdat daaruit zou zijn af te leiden of de kogel de jongen heeft getroffen na op een boom te zijn afgeketst, een theo retische mogelijkheid waarmee men re kening wil houden. Het schot komt des te onbegrijpelijker voor omdat de twee jongens al waren aangehouden en zij hun namen hadden opgegeven alvorens te vluchten. Waarschuwingsschoten moeten volgens de daarvoor geldende instructies recht omhoog worden afge vuurd. De agent heeft de trekker over gehaald terwijl hij achter de jongen aanliep. De 'wee agenten zeggen niet te hebben gemerkt dat de jongen in het donkere bos getroffen was. Eerst later, toen zfj het bosje doorzochten, zag de agent die geschoten had de jon gen liggen. Hjj dacht dat hij zich schuil hield en trok aan zijn arm. Eerst toen merkte hij wat er gebeurd was. De hee Ballegoijen de Jong, die de pers zaterdag in aanwezigheid van de burgemeester, mr. W. J. Geertsema, heeft ingelicht, zei met nadruk dat het feit waarvoor de jongens werden aan gehouden in geen enkele verhouding staat met een waarschuwingsschot. Ook de agent heeft al direct bij het verhoor gezegd deze mening te zijn toegedaan. Het blijkt dat de jongens 's avonds regelmatig rondom het meisjestehuis zwierven. Nu waren er dus twee tot in de dakgoot gekomen bij de slaapka mers cm de meisjes. Het is niet be kend of zij eerder weieens binnen zijn ^T^ïïTlffl Hill I lull! HIM geweest. Volgens de commissaris was de agent gespannen omdat hij in de dakgoot al bijna over een jongen was gestruikeld die zich daar verstopt had en door een kleine schermutseling, die aan de vlucht vooraf ging. „Bij zijn handelen werd hij gedreven door amb telijke plicht. Hij wilde een schot af vuren ter intimidatie," aldus de heer Ballegoijen de Jong. Het bos waar de jongen is gevonden is zeer dicht beplant met bomen, waardoor het te meer een ongelukkig toeval is geweest dat hij getroffen is. Een politie-man in Wassenaar schiet een jongen, die een paar meisjes las tig valt, dood en een collega in Am sterdam laat een dronken man in zijn getrokken sabel lopen. Wij spreken over deze gruwelijke gebeurtenissen op zich geen oordeel uit. Wij zijn niet ter plaatse geweest. Wij kennen dus de omstandigheden niet en wij begrijpen, dat de beide betrokken politie-mannen zelf door hun daden het meest geschokt zijn. Wij vragen alleen en het is wer kelijk voor de zoveelste maal hoe lang het in Nederland geoorloofd blijft het vuur te openen op b.v. een jongen, die onrust stookt in de buurt van een meisjesinternaat. Als dit blijft toege staan, neemt de overheid na het grote aantal ongelukken, dat gebeurd is welbewust het risico van moord op zich. Want niet de zenuwachtig gewor den politie-man, die in het donker met de angst voor de Tilburgse bank rovers nog in de benen, zijn zelfbe heersing verliest, staat hier schuldig, doch de minister die hem toestaat zelfs bij dergelijke onbenullige gele genheden zijn wapen te trekken. Daarom, laat het nu genoeg zijn. Wij hebben het zaterdagavond met stijgende verbazing aangezien. Een in terland televisie-wedstrijd tussen twee steden, waarbij het verzamelen van acht zware mannen en minstens honderd bedden de beslissing zou kun nen brengen, die door professoren en notarissen werd gecontroleerd. Het moet als wij niet zijn voorgelo gen werkelijk gebeurd zijn, dat politie-auto's met loeiende sirenes en hoge snelheden door de straten heb ben gevoerd. Waarom? Om een man aan te voeren, die nog zwaarder zou zijn! Al dat geld en al die energie worden misbruikt en alleen omdat God-Tele visie het vraagt. Wij vragen ons met schrik af hoe lang hooggeleerde heren en officiële overheidsinstanties aan dergelijke even smakeloze als geld verslindende onzin blijven meedoen. Tot het moment, waarop een politie auto het verschil tussen dood en le ven zou kunnen betekenen, doch niet ter plaatse is, omdat hij „zware man nen" moet vervoeren? Heel listigjes heeft de Oostduitse regering bepaald, dat sommige Oost duitsers gerust hun familie in het bui tenland mogen bezoeken, als dat bui tenland het Oostduitse paspoort er kent. Dat buitenland en met name de NAVO-partners doet dat tot dusver niet en dus wordt dat optreden straks in de propaganda als „kapitalistische har teloosheid ten opzichte van invaliden en bejaarden" uitgelegd. Het zou na tuurlijk dom zijn voor zulke argumen ten te wijken. Toch kan men tegelij kertijd inzien, dat het blijven ontken nen van de D.D.R. een wereldvreemde, overleefde diplomatieke bezigheid is. Verwachting tot dinsdagavond (opgemaakt te 11.15 uur). Droog weer met wolkenvelden, In de nacht en ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige wind uit ooste lijke richtingen. Ongeveer dezelfde temperaturen met vannacht plaatse lijk nachtvorst. Dinsdag: zon: 7.11—17.38 maan: 16.13

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 1