Soekarno in het voor eerste maal sinds uitbreken van opstand tilburgse bankroof „Te zwaar om te Professorale kritiek op menselijk lichaam reuk slecht en gehoor matig Koninklijk paar terug uit de West ISA A C STERN? Ah ik van een stuk houspeel ik het Spoedig een teveel aan dierenartsen Dagorder nieuwe legerleider Prinses Margriet legt krans bij Haarlems verzetsmonument Tijdens veertiende congres van Veteranen Legioen Nederland E en Van Go-yen in Wenen gestolen Omar Dhani naar Nederland Jongen door stroom gedood ,Sittardse Edison voor Gahy Hermans Prinses Margriet in de verpleging Traag alarm Weinig beveiliging Hart te hoog Politiebond St. Michael „Geïoer op politie in bepaalde publiciteitskringeh MAANDAG 18 OKTOBER 1965 PAGINA 5 KOEALA LOEMPOER, 18 okt (AFP/UPI) De bevelhebber van het Indonesische leger, gene- raal-majoor Soeharto, heeft opge roepen tot intensivering van de acties tegen de rebellen, aldus radio Maleisië. Volgens het radio station richtte Soeharto zich met deze boodschap tot de strijdkrach ten in zijn eerste dagorder als commandant van het leger. Claus von Amsberg en Pieter van Vollenhoven begroetten de konin gin op allerhartelijkste wijze. Uit naam van haar vader legde prinses Margriet tijdens haar bliksembezoek aan Haarlem een krans voor het verzetsmo- nument aan de Dreef. i """"'IIIIIIIIIHIIHIIHinHIHNIIIMIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIh (Vervolg van pagina 1) Jen. Deze man stond toen oog in oog met de enige cliënt, die in de bank |\°f? aanwezig was, de heer De Winter, aar aan de Tilburgse Textielschool. ™*e tie tegenwoordigheid van geest heeft ?ebad om de man *o goed op te nemen, ''at hij hem bij confrontatie zeker denkt ,e herkennen. Een vrouwelijke employé van de cank heeft voorts een beschrijving kun nen geven van een Vlaams sprekende Jnan, die in het begin van vorige week twee keer aan de balie is geweest met °e als smoes aangevoelde vraag, of hij Belgisch geld kon omwisselen. De Politie heeft ook een tip gehad van een Tilburger, die er een dag of tien voor de overval getuige van is geweest, hat een zwarte Peugeot met Franse kentekens uit de richting Breda de stil te Delmerweg opreed en daar werd gewenkt door een man, die per fiets gekomen was en in gezelschap was van een kind. Deze stapte in de auto en 8af de beide inzittenden uitleg aan de hand van een plattegrond van de stad. Dat het hier geen normaal wegwijzen, maar een mogelijke verkenning betrof, sou kunnen worden afgeleid uit het feit, dat het initiatief uitging van de posten de man met fiets en dat de auto na de uitleg niet de stad inreed, maar terug keerde in de richting van Breda. Dat de bende naar België heeft kun- Ben ontsnappen, is intussen wel duide lijk een gevolg van de gevolgde, lang zame methode van alarmering en van het ontbreken van middelen om grens posten af te sluiten. De douane aan de grenspost Goirle-Poppel kreeg het eerste alarm pas binnen op het mo ment dat de auto's daar pass^-^den; oat was 25 minuten nadat de Tilburg se politie de eerste berichten over de overval had binnengekregen. Men heeft toen in het Tilburgse bureau drie men sen gelijktijdig aan de telefoon gezet, twee om de omliggende plaatsen te bel len en een om de zuidelijke grensposten te waarschuwen. Men wist toen de kentekennummers hog niet die werden later in een telexbericht verspreid maar wel dat de overvallers in twee lichte Citroëns ES 19 ontsnapt waren. Het bellen van de grensposten moet echter naar hoofd inspecteur Manders ons meedeelde, zo borden verstaan, dat men de politie posten ter plaatse belt, die dan op hun beurt weer contact opnemen met de douane. De douane in Goirle kreeg het bericht dan ook 25 minuten na het alarm Van de politiepost Goirle door. Als dit klarm bij de douanepost eerder was binnengekomen, had men daar overi gens nog niet veel kunnen uitrichten: de zwak bezette douanepost beschikt hamelijk niet over middelen om de grensovergang te blokkeren. Met de dienstwapeng staat men uiteraard machteloos tegenover een zwaargewa pende bende. Maar men zou in een dergelijk exceptioneel geval al het ver keer tijdelijk kunnen stopzetten en die genen, die aan het stopsignaal geen ge- boor zouden geven, zouden door een Paar simpele spijkerplanken of iets dergelijks onherroepelijk tot stilstand kunnen worden gedwongen, waarna de achtervolgende politieversterkingen het hunne hadden kunnen doen. Naar wij van hoofdinspecteur Man ders van de Tilburgse recherche ver nemen wil de Tilburgse politie naar aanleiding van de gemakkelijke ont snapping over de Belgische grens be paalde suggesties doen over een grensafsluiting in geval van groot alarm. „Suggesties, die als ik ze vóór de overval had gedaan, zonder meer zouden zijn weggewuifd", aldus de hoofdinspecteur. „Men heeft soms een dergelijke zaak nodig om tot iets te komen", zo voegde hij eraan toe. Wellicht zal er in Tilburg nu ook •heer belangstelling ontstaan voor de ^gelijkheid van aansluiting op het k'armsysteem, dat in het nieuwe Til- jjdngse politiebureau is ingebouwd. Tot dusver heeft men hiervoor slechts één gegadigde gehad: de firma V. D., d'e er haar onlangs afgebrande pand jh de Heuvelstraat mee beveiligd had.. Pet volkomen ontbreken van alarm- «istallaties (ook intern) schijnt overi gens geen exclusiviteit van de AMRO- ??nk te zijn. De Tilburgse recherche, rje deze zaak uiteraard al heeft nage- ^ckken, doet hier uit veiligheidsover wegingen verder geen mededelingen Ï7er, maar de genoemde hoofdinspec- deu Perkte wel op, dat Nederland ont- haiï 's uls een land „waar men in Abra- dis schoot denkt te wonen." ö-^erkwaandig is nog, dat de n jCüerdag op vrijdag in Rotterdam stWs van de reeds in de nacht van aSn n aut0'* noS n'et aan de politie en vin douaneposten waren doorgege- ttchV e Tilburgse politie kreeg pas be- re 'l over de diefstal, toen de overval lltu leen ^e!t was- De Rotterdamse po- N bevestigde bovendien tot twee keer dat de auto van de heer Blietz wit ol6s'. terwijl uiteindelijk in Brussel b<nW:i dat het een lichtblauwe wagen num- ge- de ***BoedeHjk heeft mevrouw Blietz in S°hih°nd van donderdag vanuit haar rU £8 een aantal van de bankrovers tramhalte zien staan. Het viel "*lf „"P, dat bij die halte omstreeks eeh tussen de wachtende mensen *'on(jDahtal donkere zuidelijke typen hl J1' die er even later, toen de «om andere passagiers had meege- v*n V 'Varen achtergebleven. De auto TT nip* familie Blietz stond toen nog diefstal a'gesloten voor de deur. De "erd 's morgens ontdekt. Soeharto, een anti-communist die in Nederland zijn militaire opleiding heeft genoten, maakte na de staatsgreep van 1 oktober binnen 20 uur een eind aan de macht van de opstandelingen en is sindsdien de belangrijkste militair in het land geworden na de minister van defensie, generaal Abdoel Haris Nasoe- tion. Volgens radio Maleisië zouden in Bekasi, op 30 kilometer ten oosten van Djakarta, 120 van communis tische sympathieën verdachte perso nen zjjn gearresteerd. Oo'k zouden 39 vuurwapens, bijna 1,5 ton munitie en vijf anti-tankbommen zijn buitge maakt. De militaire commandant van midden-Java heeft opgeroepen tot de arrestatie van vier rebellerende offi cieren, onder wie kolonel Soeherman de voormalige chef-staf van de Di- ponegoro-divisie. Volgens waarnemers zijn deze vier officieren de enige re bellenleiders die zich nog op vrije voeten bevinden. Het leger maakte vorige week bekend dat 90 procent van de ontrouwe militairen zich had overgegeven of gevangen was geno men, President Soekarno heeft gisteren, voor het eerst sinds de mis lukte staatsgreep van 30 september, in het openbaar een rede gehouden. Dit gebeurde ter gelegenheid van de ope ning van de conferentie „tot afschaffing van buitenlandse militaire bases", waaraan volgens radio Djakarta wordt deelgenomen door delegaties uit veer tig verschillende landen. Soekarno, die gekleed in uniform in het Engels sprak, zei dat de (door internationale commu nistische „vredescomité's" georgani seerde) conferentie „het imperialisme en de oude gevestigde machten dient te vernietigen." „De nieuwe machten, die in opkomst zjjn zullen winnen omdat het grotere deel van de mensheid aan hun zijde staat. Wij zullen winnen. Wij zullen het imperialisme met onze gecombineerde kracht vernietigen en een wereldvrede vestigen zonder de euvelen van het imperialisme, dat voortkomt uit het ka pitalisme", aldus de Indonesische pre sident. die verder nog opmerkte dat men ook de buitenlandse „geestelijke bases" diende te verwijderen. „Zelfs in mijn land bestaan deze stromannen en werktuigen van het imperialisme". De Amerikaanse inlichtingendienst (CIA) noemde hij als voorbeeld van de „euvelen van het imperialisme." De conferentie is nu dus eindelijk, na zeven dagen uitstel wegens de mis lukte putsch, begonnen. Alle veertien etages van het hotel, waar de conferen tie wordt gehouden, staan onder stren ge bewaking. Overigens viel het aantal deelnemers tegen: slechts zestig buiten landse afgevaardigden waren aanwezig. (De Indonesische delegatie alleen al telt 68 man). Tot nu toe is op de con ferentie nog geen Chinees gesignaleerd. Inmiddels gaat in Indonesië de an ti-communistische campagne in volle WENEN, 18 okt. (UPI) Een schil derij van de zeventiende eeuwse mees ter Jan van „oyen is spoorloos verdwe nen uit het museum van de Weense Kunstacademie. Het doek, een Hol lands havengezicht, vertegenwoordig' een waarde van een miljoen Oostenrijk se schillings, ongeveer 150.000 gulden. De Oostenrijkse politie heeft via In terpol een arrestatiebevel uitgevaar digd voor een 28-jarige Duitser, die Bremen als verblijfplaats heeft. Hij staat volgens de Oostenrijkse politie te boek als een gerenommeerde kunstdief. Een suppoost, die zaterdagmorgen vrijwel direct nadat het museum zijn poorten had geopend, bemerkte dat het doek was verdwenen, heeft verklaard, dat hij zag hoe een jongeman zich het gebouw uit haastte. Het schilderij, Jat 25 bij 41 centime ter groot is, kan gemakkelijk onder de arm worden meegenomen, hevigheid voort. In Soerabaja hebben zaterdag duizenden Islamieten en Christenen tijdens een massa-betoging de ontbinding van de Indonesische communistische partij geëist. Een buitenstaander, die men voor commu nist aanzag, werd mishandeld. Het was de eerste, van hogerhand be schermde massabijeenkomst in Soe rabaja sinds de mislukte opstand. Een eenheid van de Indonesische strijdkrachten is zaterdag binnengedron gen in de Chinese ambassade te Dja karta, aldus een bericht van het Chi nese persbureau „Nieuw China". In het geen waarschijnlijk het eerste uit Djakarta afkomstige bericht van „Nieuw China" is, na de mislukte opstand van 30 september werd gezegd dat meer dan 40 Indonesische militairen het bu reau van de handelsraad hadden bele gerd en „hard op de deur hadden ge slagen met geweerkolven". DJAKARTA, 18 okt. (ANP) Lucht- maarschalk Omar Dhani, wiens rol bij de mislukte staatsgreep in Indonesië nog steeds niet duidelijk is, zal binnen kort naar Nederland gaan om te pra ten over de stichting van een vlieg tuigindustrie in Indonesië. Dhani's vroegere assistent, vice- luchtmaarschalk Sri Moeijono Herlam- bang heeft dit bekendgemaakt. Omar Dhani is opperbevelhebber van de In donesische luchtmacht. AMSTERDAM, 18 okt. „Men pleegt veelal de mens te beschouwen als de kroon der schepping en is daarbij maar al te zeer geneigd te denken dat wij in ieder opzicht het beste zijn wat de natuur heeft voortgebracht. Maar dat valt, althans voor het lichamelijke, ze ker niet mee. Dit zei zaterdag prof. dr. E. J. Slijper, hoogleraar in de alge mene zoölogie, in zijn aulavoordracht over „De plaats van de mens in het die renrijk" op de 19de Amsterdamse uni versiteitsdag. Nadat de mens, aldus prof. Slijper, in dezelfde tijd waarin een koe een kalf van twintig kilo voortbrengt, een baby van drie kilo heeft geproduceerd, nadat deze moeizaam, hulpeloos en met een veel te lange navelstreng is geboren, wordt hij gevoed met melk van een calorische waarde van 67, tegen 106 bij een varken en 156 bü een schaap. Daardoor, en door an dere oorzaken, groeien wij langzaam. Maar wanneer wij eenmaal op naar verhouding zeer late leeftijd volwas sen zijn geworden, zijn wij dan ook zo zwaar, dat wij nooit zullen kunnen vliegen als een vogel en dat onze klimprestaties ver achter blijven bij die van een eekhoorn. Wij kunnen, juist als de mensapen, zelfs van nature niet zwemmen om dat ons zwaartepunt daartoe te on gunstig is gelegen. Gelukkig, zo voegde prof. Slijper daar aan toe, kunnen wij het leren. Onze opgerichte gang maakt dat wij het hart te hoog dragen, waardoor spat aderen en andere bezwaren bij de mens gemakkelijk ontstaan. Onze reuk is slecht, ons gehoor matig en alleen ons ALMELO, 18 okt. De negentien jarige loodgieter G. de Roo is tijdens werkzaamheden voor het plaatsen van een geiser door elektrische stroom ge dood. De jongeman kroop met een ko peren buis onder een vloer en stootte toen met de buis tegen een door de bewoner voor zijn TV-toestel aange brachte stroomdraad. De jongen was op slag dood. gezicht is goed ontwikkeld, al kunnen wij dan niet naar achteren kijken zoals een konijn of een paard. Pluspunten voor de mens noemde prof. Slijper zijn zweetklieren, die een goede warmtere gulatie mogelijk maken, zijn vrije bo venarm en zijn om de eigen as beweeg bare onderarm, waardoor hij schroeven kan bevestigen en flessen kan ontkur ken. Naast de kwalitatieve ontwikkeling van zijn hersenen vormen zijn naar verhouding grote afmetingen de oor zaak, dat hij de energie-huishouding van zijn lichaam zuinig kan voeren. Daardoor behoeft hij weinig tijd aan de voedselvoorziening te besteden en kon hij zich die typische menselijke eigenschap ontwikkelen, die wij als het bezit van een cultuur plegen aan te dui den. Lichamelijk heeft deze cultuur de mens echter beslist geen voordeel ge bracht en prof. Slijper acht het dan ook niet uitgesloten dat door zijn meest men selijke kenmerk de mens zijn plaats op aarde en daarmee zijn plaats in het dierenrijk wel eens niet zo heel lang meer zal kunnen behouden. SCHIPHOL, 18 okt. Na een ver blijf van drie weken in de West zijn koningin Juliana en prins Bernhard zaterdagavond om kwart voor tien in ons land teruggekeerd. De prinsessen Beatrix en Margriet en hun verloof den, prinses Christina en een sehare autoriteiten onder wie de minister-pre sident waren tei begroeting naar de luchthaven gekomen. Toen het koninklijk paar de trap van de DC-8 van de KLM afdaalde die non-stop van Zanderij in Suriname naar Schiphol was gevlogen, was het hun aan te zien dat zij blij waren weer thuis te zijn. Omstuwd door een leger fotogra fen en cameraiieden en m het felle licht van een batterij schijnwerpers be groetten de prinsessen hun ouders. De koningin omhelsde de 1 u-en Von Ams- berg en Van Vollenhoven; de prins gaf hen een hand. Vervolgens begroette premier Cals het koninklijk paar, bene vens de ministers Diepenhorst, Den Uyi, en Samkalden, de gevolmachtigd mi nister van Suriname, dr. Einaar en die van de Nederlandse Antillen de heer Lampe en de president-directeur van de KLM, dr. G. van der Wal. De begroeting van minister Biesheu vel en zijn vrouw die de reis naar de West hebben meegemaakt kwam een beetje in de verdrukking. Het was prin ses Christina die hen het eerst opmerk te. SITTARD, 1» okt. Burgemeester H. Dassen heeft zaterdag in de stads schouwburg aan Toon Hermans' zoon tje Gaby, tijdens de gala-avond ten ba te van een Mariniersmonument, de „Sittardse Edison" uitgereikt. Het le men beeldje toont de beeltenis van de tot in de verre omtrek legendarische Sjefke Mois. De vader honoreerde deze beau-ges- te aan de zoon met een kort optreden in het Sittards dialect. HAARLEM, 18 okt. Slechts enkele honderden Haarlemmers waren zater dag naar het verzetsmonument aan de Dreef in Haarlem getogen om getuige te zijn van een kranslegging door prin ses Margriet. De prinses, die op deze dag haar in de West vertoevende vader verving, nas per helicopter naar de Spaamestad gevlogen om deel te nemen aan enkele evenementen, die ter gele genheid van het veertiende jaarcongres van het Veteranen Legioen Nederland waren georganiseerd. Na de kransleg ging sloeg de prinses op het bordes van het stadhuis een défilé van oudstrijders gade. Voor deze manifestatie bestond van de zijde van de bevolking grote belangstelling. Om omstreeks half twaalf arriveer de de prinses op de gedenkplaats. Zü was vergezeld van mevrouw A. V. de Beaufort, hofdame van de koningin, en kapitein-luitenant ter zee E. Roest, adjudant van de koningin. Namens het V-L-N. eerden de luitenant-generaal M. R. H. Calmeyer, oud staatssecretaris en lid van de Raad van Advies van het legioen en de algemeen voorzitter, de heer B. H. J. Doppen de slachtoffers van het verzet. Daarna ging het in pijlsnelle vaart naar het stadhuis, waar het college van R- en W. en het bestuur van het V.L.N. stond aangetreden om aan de prinses te worden voorgesteld. In middels waren al vele duizenden Haarlemmers op de Grote Markt samengedromd om van het volgende punt van het programma, het défilé van oua-gedienden, getuige te zijn. Enthousiast zwaaiend gaven de onge veer 300 oud-strijders, die werden voorafgegaan door een eigen muziek korps, van hun koningsgezindheid blijk. De manifestatie kreeg een ge moedelijk slot toen de congressisten in de Gravenzaal werden ontvangen. Haarlems burgemeester mr. O. P F. M. Cremers, zei bijzonder erkentelijk te zijn voor het feit dat prinses Margriet naar Haarlem was gekomen. „Temeer omdat u met uw gedachten al bij de thuiskomst van uw vader en moeder zult zijn. U hebt ons met deze daad werkelijk in het hart getroffen." De burgemeester dankte de veteranen voor hun strijd voor de vrijheid. „U heeft uw leven en uw gezondhid in de waag schaal gesteld voor het vaderland." Twee Urkse vrouwen, die in folkloris tisch kostuum waren gestoken, boden de prinses een Urkse pop aan. De bur gemeester mocht een Urks poppen- vrouwtje, uitgevoerd als theemuts, in zijn armen sluiten. Het hoogtepunt van het ochtendpro gramma vormde de inleiding van gene- raal-majoor Thomson, die door de con gressisten in de Hildebrandtzaal aan dachtig werd beluisterd. Het thema luidde „Het zwaard in de schede". De heer Thomson betoogde in zijn rede voering dat de taak van de gevallenen ook in vredestijd moet worden voort gezet. „Het is noodzakelijk dat onze houding dezelfde blijft als in oorlogstijd het geval was. Een houding van trouw 99 en saamhorigheid." De generaal zei dat men wat dit betreft een voorbeeld kon nemen aan het Nederlandse vorstenhuis. Het veertiende congres werd besloten met een bezoek aan het legermusum in Leiden en een intiem diner in de Haarlemse Doelenkazerne. DEN HAAG, 18 okt. Prinses Mar griet is vanmorgen haar werkzaamhe den in het ziekenhuis De Lichtenberg te Amersfoort begonnen. De prinses wu zoveel mogelijk theoretisch en prak tisch met de verpleging kennis maken. Zij is daartoe voorlopig ingedeeld bij de groep van de voorlopleiding en zal later een voor haar doel aangepaste cursus volgen. AMSTERDAM, 18 okt. Op de uit- spraak van de minister van Binnen landse Zaken, de heer Smallenbroek, dat men in politiekringen gauw getrof fen is, wanneer er m de pers zo nu en dan kritiek is op het optreden van de politie, is gereageerd door de re dacteur van het orgaan van de katho lieke politiebond St. Michaël, de heer G. J. van Bavel. Deze schrijft in de „Katholieke po- litie-ambtenaar"„Naar onze me ning en ervaring is er in bepaalde publiciteitskringen een voortdurend „loeren" op de handelwijze van de politie en er is maar een incidenteel reageren van de politie zelf. En is ons reageren dan een overgevoelig heid of een oprechte zorg voor de handhaving van de rechtsorde?" al dus de heer Van Bavel. „Zou een breed opgezet onderzoek naar de stoornissen in de verhouding politie-publiek moeten voeren tot een kunstmatig kweken van geschilpunten of het activeren van latent aanwezige wrijfpunten?" zo vraagt de heer Van Bavel zich af. „De minister en wü mo gen toch wel vertrouwen hebben in de objectiviteit en deskundigheid van de mensen, die met een dergelijk (weten schappelijk gefundeerd) onderzoek zou den worden belast." NIJKERK De 55-jarige E. van Norden is op de Havenweg alhier met zijn bromfiets frontaal tegen een hem tegemoetrijdende vrachtwagen gebotst en om het leven gekomen. (Van onze verslaggeefster) Aulerhalf uur na het afgesproken tijdstip verschijnt het vioolfeno meen Isaac Stern in de nok van het Amsterdamse Haven gebouw. Ster(n)-allures? Die heeft de kunstenaar weinig: hij prevelt, terwijl vele blitzlampen op hem ge richt worden, iets over verkeerskno- pen op het spitsuur in Amsterdam, werpt een bewonderende blik op die zelfde stad, die er bij de ondergaan de zon en omzoomd door het IJ van deze hoogte onweerstaanbaar mooi bij ligt, en gaat dan snel over tot de orde van de dag: zijn verblijf in Nederland, na enige jaren afwezig heid, zijn opvattingen, zijn voorkeur voor concert of plaatopname, zijn idealen. Vragen staat vrij en Stern antwoordt geduldig, uitgebreid, gees tig. Ja, hij kent die uitspraak van een beroemde collega,: „als ik nog eens op de wereld kwam zou ik pianist worden". Nee, Stern noemt geen na men, maar hij kan zoiets niet be grijpen. De viool geen uitdrukkings mogelijkheden genoeg? Kom nu toch, het is het instrument dat de mense lijke stem het meeste nabijkomt. Hij wordt trouwens zó door zijn instru ment èn door de moeilijkheden die het meebrengt in beslag genomen, dat hij geen tijd heeft zich in zulke speculaties te verdiepen. Die proble men zullen overigens wel meevallen, wanneer je de beschikking hebt over twee meesterviolen van Guarnerius del Gesu. Op de eerste speelt hij al jaren, de tweede, uit 1740, heeft hij pas een maand in zijn bezit. Het was een exemplaar waar de Belgische „crack" Eugène d'Isaye gedurende zijn leven op gespeeld heeft, „mon fidéle compagnon" heeft hij er eigen handig in geschreven. Het spelen voor plaat of voor pu bliek moest eigenlijk geen onder scheid maken, vindt Isaac Stem. Een als legpuzzle verknipte en in elkaar geschoven opname is geen echte vertolking, het is ook absoluut niet nodig allerlei kleine details te gaan uitsnijden en verbeteren. De essen tie van een plaat luidt: is dit het goede moment? Zo niet, heb je het honderd andere keren beter gespeeld, tant pis... De heren van de platenmaatschap pij, die Stern bewaken, zouden on gerust moeten opkijken bij deze uit spraak, ware het niet dat zij kwam uit de mond van één der grootste violisten van het ogenblik. Zijn pla ten-aantal wijst ook niet op enige on rust van deze kant: in Nederland zijn thans zo'n 25-tal opnamen van hem te koop, waaronder niet alleen het doorsnee-klassieke repertoire, maar ook concerten van Prokofieff, Barber, Hindemith, Bartok, Strawins- ky, Alban Berg. Daartussen valt één plaat op, waar Stern volgens de le gende zelf hot initiatief toe genomen heeft: „None hut the lonely Heart", waarop hjj o.a. Brahms Hongaarse Dans no. 5, The 'light of the bumblebee, Kreislers Liebenslied, Green sleeves, Clair de lnne, Humo reske en Ave Maria speelt. Motive ring: ,,If I like a work, I play it", wat iets anders is (en waarin hij een der aanwezigen dan ook haastig cor rigeert!) dan: Als een werk goed is, speel ik het! Hij weigert zich het image aan te meten van de traditio nele grote violist, die altijd ernstig is. De mensen hebben soms behoefte aan zulke muziekjes, enI like to help people"! Dat blijkt ook wel uit het initiatief, dat Isaac Stern persoonlijk in Ame rika genomen heeft, om daar een af deling van de Jeunesses Musicales te stichten: „Het kan en moet de jon ge musicus vooruit helpen, wanneer zo'n wereldorganisatie achter hem staat. Bovendien wordt dóór J.M. ook het publiek van de toekomst ge maakt. Hij heeft interesse voor de meest uiteenlopende zaken, van Bach tot baseball, spreekt vijf talen en vindt het leven te kort (160 concer ten per jaar, plus grammofoonopna men) om al zyn plannen en idealen te verwezenlijken. Even wordt hij venijnig wanneer het gaat over de kwestie, of het Ame rikaanse concertleven het wel kan opnemen tegen de Europese cultuur en traditie: „Door wie is die Ameri kaanse stijl gecreëerd? Door c°ca" cola-drinkende Texasartiesten als Tos- canini, Monteux, Bernstein, Orman- dy? Zij is gedistilleerd uit het beste wat Europa te bieden had, maar om sociale of politieke redenen vaak uit eigen schoot verjoeg! Stawinsky Bartók, Schönberg, Hindemith, wie schoten er niet allemaal wortel in Amerikaanse bodem? Overigens geldt óók in de muziek: er zijn meer wegen die naar Rome leiden, ofte wel er is meer dan één manier om iets mooi te spelen!" Stern werd In 1920 in Rusland ge boren, verhuisde met zijn ouders naar San Francisco toen hij nog geen half jaar oud was. HH woont thans in New York (met uitzicht op het Central Park) en bereist van daar uit de hele wereld. Gevraagd naar zijn grootste prestatie tot nu toe, noemt hij... zijn drie kinderen, die nog geen strijkstok hanteren, wél la waai op de viool kunnen maken! Dat voert naar de experimentele mu ziek: Stern kan die soms waarderen, zolang de menselijke geest erin maar waarneembaar blijft. De mooiste con certzaal ter wereld? Hij laat zich niet vangen, noemt er diep naden kend een stuk of zeven op: natuur lijk het Amsterdamse Concertgebouw dan een paar Amerikaanse, Russi sche, Zürich, Venetië... En de viool die zingt maar voort! UTRECHT, 18 okt. De voorzitter van de Kon. Nederl. maatschappij voor diergeneeskunde de heer N. A. Com mandeur, heeft hier zaterdag een waar schuwend woord gesproken aan het adres van die jongeren, die van plan zijn diergeneeskunde te gaan studeren. Volgens recente voorspellingen van het bureau statistiek van de Utrechtse uni versiteit zal het aantal afgestudeerde dierenartsen tussen 1963 en 1973 ver drievoudigen. Hoewel men op het ogenblik nog niet kan spreken van een overcompleet, meent de heer Commandeur, dat ge zien het steeds stijgende aantal aanko mende studenten bij de veterinaire fa culteit, het gevaar van een teveel in de naaste toekomst niet ondenkbaar is. Verschillende jonge dierenartsen moe ten nu al zoeken naar een geschikt werkgebied. De heer Commandeur ver wacht, dat juist doordat de „dieren artsenpopulatie" de laatste jaren sterk is verjongd, het aantal openvallende plaatsen niet groot zal zijn. Soeharto: Intensiever actie tegen rebellen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 5