Man werpt zich in politiesabel dood Mysterieus ongeluk met gestolen auto Kardinaal Alfrink PRIESTERSCHEMA IS ZEER ONVOLLEDIG Dr. Mansholt tegen plan- Spaak 'H r VROOM DREESMANN Nederland krijgt geld uit Europees Landbouwfonds Bij vechtpartij in Amsterdam ONDERZOEK DOOR RIJKSRECHERCHE Dolleman Neiv Yorkse ivereld- tentoonstelling thans gesloten 5.95 6.95 12.90 14.90 Bij happening 34 personen in arrest MAANDAG 18 OKTOBER 1965 topkwaliteit voor zéér verrassende prijze 8.95 11.90 16.90 Flatteuze kant en nylon plissé geven deze nylon jupon (wit, rose, bleu en zwart) een luxe karakter. Toch is de prijs maar 2.60 Maten S, M enL. Hoogst aantrekkelijke kollektie damesonderjurken in verschillende beeldige modellen met veel kant. Een dubbel randje nylon aan de onderzijde beschermt uw kousen tegen ophaaltjes. Kleuren: wit, rose, bleu en zwart. 38-50 4.90 Meisjesonderjurk van fijn nylon, gegarneerd met een kittig kantje. In de kleuren wit, bleu en rose. Lengtematen 92 t/m 152. Vanaf 1.75 Lief gebloemd meisjespiamaatje van sterk en warm keperflanel. Het jasje is met broderie gegarneerd. Keuze uit verschillende aardige kleurenkombinaties. 2-14 Jaar. Vanaf 4.75 Damespiama van donszacht keperflanel. Het jasje heeft dat hoogstmodeme kasjmierdessin, de pantalon is in een bijpassende effen tint. Verschillende fijne kleuren. 40-50.7.90 Royale jongenspiama van kleurig keperflanel. Voor 2 tot 14 jaar. 2 Jaar 3.90 Kleine stijging per maat. met voordelige 2-stuks aanbiedingen. Dames camisoles en slips van fantasie gebreide katoenen tricot. Hemdje zowel met strapless als met bustevorm. 40-46. siip 95c Interlock gebreide katoenen dames directoires met boord. 42-52. 2 Stuks vanaf 2.- Kleine stijging per maat. Elastische ribtricot damesslips van 100% katoen. 40-46.2 Stuks J,55 Meisjescamisoles en slipjes van 100% katoen, dus uitstekend wasbaar. Kantjes vormen de charmante afwerking. 2-14 Jaar. Voor 2 jaar, per 2 stuks 1,25 Kleine stijging per maat. Singlets en slips voor jongens. Oersterk, 100% katoen en keurig afgewerkt. Slipje met ingeregen elastiek. 2-14 Jaar. Voor 2 jaar, per 2 stuks 1,25 Kleine stijging per maat. Katoenen interlock herenpantalons en borstrokken. Lange pantalon met ingeregen elastiek, borstrok met ronde hals en korte mouw. Maten 5-7. Pantalon vanaf 2.45 borstrok vanaf 2.25 Kleine stijging per maat. Hagelwitte katoenen herensinglets en slips. Biezonder mooi van pasvorm. Maten 4-7. Per 2 stuks vanaf 2.25 Kleine stijging per maat. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, 18 okt. In de nacht van vrijdag op zaterdag is, zoals reeds in het kort gemeld, een 34-jari- ge Amsterdamse dakbedekker, bij een vechtpartij, dodelijk gewond door de steek van een politiesabel. Tijdens een zeer verwarde en luidruchtige vecht partij kwam de man dreigend op een hoofdagent van politie af. Deze hield in een reflex een getrokken sabel voor zich waar de man inliep. Hij stortte dodelyk getroffen ineen. De sabel trof hem in de hartstreek. In het YVilhel- minagasthuis werd de dood geconsta teerd. In opdracht van de officier van justitie, mr. H. G. van Everdingen, wordt een onderzoek ingesteld door de rijksrecherche onder leiding van de commissaris der rijkspolitie Y. Taconis. Dit onderzoek zou vandaag beëindigd worden. Het stoffelijk over schot van de dakbedekker is overge bracht naar het sectielokaal van de politie aan de Overtoom. De sectie heeft uitgewezen, dat de man vrijwel op slag dood moet zijn geweest. Volgens lezing van de politie hebben de gebeurtenissen zich ongeveer als volgt afgespeeld. Omstreeks twee uur in de nacht van vrijdag op zaterdag, bij sluitingstijd van de café's, ontstond een vechtpartij in de Binnenoranje- straat nabij de Vinkenstraat, dicht bij de rand van de Jordaan. Bij deze vechtpartij waren drie broers betrok ken, allen bekenden van de politie. Een van de broers had een ontbloot boven lijf, een ander was gekleed in broek en hemd. Volgens de politie verkeer den zij allen onder invloed van sterke drank. Omstanders probeerden de vechtenden te scheiden, maar kregen stompen in het gezicht en tegen het lichaam. Daarop begon een andere om stander op een scheidsrechtersfluitje te blazen, waardoor vele buurtbewoners verschrikt wakker werden. Zij kwamen de straat op. De vechtpartij kreeg een zeer verward aanzien. Er verschenen twee agenten van het posthuis Spaarn- dammerstraat. Toen zij de verwarde massa vechtenden zagen vroegen zij onmiddellijk assistentie aan vem de groepsurveillance. Van het bureau Warmoesstraat in het hartje van Am sterdam, vertrok een politiebusje met vijf agenten, onder leiding van een bri gadier. Toen dit politiebusje de plaats van de vechtpartij naderde hadden de wanordelijkheden reeds zulke vormen aangenomen, dat men opnieuw assis tentie aanvroeg. De agenten van de groepsurveillance probeerden de drie broers in het politiebusje te werken. Twee broers werden onder ernstig verzet inderdaad in de overvalwagen gebracht, terwijl de derde buiten de wagen werd vastgehouden. In het busje ontstond opnieuw een vechtpartij waarbij het een van de broers gelukte de schede van een sabel in handen te krijgen. Hij begon daarmee als een dol leman om zich heen te slaan en pro beerde de politie-agenten te raken waar hij maar kon. Door het voortdurende verzet gelukte het de agenten niet de wagen veg te rijden. Integendeel. De beide broers rolden ai vechtend weer naar buiten. Een hoofdagent van politie sloeg de broer, die was uitgerust met de schede van de sabel op armen en schouders met zijn sabel, maar de man werd steeds agressiever en wei gerde zich over te geven. Plotseling keerde hij zich toen tegen de hoofd agent, die geïntimideerd zijn sabel voor zich uithield. De man liep in de punt van de sabel, die hem in de hartstreek raakte. De twee andere broers 21 en 28 jaar werden daarna wegens openlij ke geweldpleging zonder al te veel moeilijkheden aangehouden en ingeslo ten in het bureau Admiraal de Ruiter- weg in Amsterdam-west. Gisteren zijn zij op last van de officier van justitie weer op vrije voeten gesteld, nadat procesverbaal tegen hen was opge maakt. De hoofdagent van politie F. de G. staat bij zijn collega's bekend als een rustig man. Hij is, hangende het onderzoek, n>et uit zijn functie ge schorst. RIDDERKERK, 18 okt. Op spec taculaire wijze 's zaterdagnacht om twaalf uur een onbekende met een ge stolen auto op de rijksweg 16 bij Rid derkerk bij een ongeluk aan de dood ontsnapt. De Ridderkerkse politie heeft het gebeuren kunnen reconstrueren, aan de hand van het relaas van een vrachtwagen-chauffeur. Deze reed met zijn truck, geladen met auto's op de rechter rijn aan toen hij plotseling een personenauto met enorme snelheid over de als middenberm fungerende aarden wal heen ze komen. De personenauto vloog over twee rij banen door de lucht en boorde zich vervolgens in het achterste deel van de vrachtwagen, waarbij de auto werd gehalveerd. Over een lengte van tach tig meter vond de politie brokstukken van de wagen. Hoe de bestuurder nog levend uit het wrak is gekomen ir een volslagen raadsel. Men heeft nog ge zien, dat hij tegen een talud opkroop. Daarna was de man verdwenen. De personenauto bleek gestolen te zijn op de Oosterkade in Rotterdam NEW YORK, 18 okt. (UPI) - De wereldtentoonstelling i964-'65 in New York heeft gisteravond voorgoed haar deuren gesloten. De tentoonstelling heeft in totaal vijftig miljoen bezoekers getrokken (men had gehoopt op zeven tig miljoen). Op de laatste dag hebben nog ca. een half miljoen mensen van de gelegenheid gebruik gemaakt een kijkje op de „Fair" te nemen. i 1 i- m Royale badhanddoeken, dichtgeweven, in ver rassend rijke jacquard dessins. Talloze kleuren. 50 x 100. Normaal 3.95, speciale prijs 2.95 Badhanddoeken - extra zwaar en... extra groot: 55x 110. Jacquarddessins in groot kleurenassorti- ment. Normaal 4.95, speciale prijs 3.95 Badstof keukendoeken in prima drogende kwali teit. Drie kleurige fanta siedessins, elk in twee tinten. Normaal 1.95, speciale prijs 1.69 Cadeau sets - rayon damast tafellaken (130x160) met vier vingerdoekjes in luxe cadeauverpakking. Kies uit geel, rose en groen. Normaal 12.90, speciale prijs Fantasie bedgarnituren hagelwit, met geborduurde galon in bleu of rose. 1 -pers. (150x240) 2-pers. (180x240) laken 1 sloop laken2 slopen LAKENS EN SLOPEN FLANELLEN LAKENS optisch wit, met brede zoom. ideaal voor de winter... Gerzon kwaliteit, lage prijs Zware kwaliteit in ecru kleur. 1-pers. 2-pers. 1-pers. 6.95 2-pers. 7.95 (150 x 240) (180 x 240) 2 stuks 2 stuks Sloop 1.85 uw Modehuis ROME, 16 okt. (KNP) Kardinaal Alfrink heeft vrijdag tijdens de bespre kingen in het Concilie van het pries terschema een interventie gehouden over werk en leven van de priester. De kardinaal verklaarde, dat hij bij alle waardering voor de dogmatische uiteenzetting hieromtrent in het sche ma enkele opmerkingen wilde ma ken over vijf punten, waaraan het stuk voorbij lijkt te gaan: 1. Terecht wordt de sacrale, de hei ligende taak var. de priester naar vo ren gebracht. Dit gebeurt echter zoda nig, dat men zou kunnen denken, dat de aktiviteit van de priester als het ware besloten ligt binnen de muren van de Kerk en de sacristie. Er wordt wei nig gezegd over de dialoog van de priester met de zogenaamde rand-ka- tholieken, met de niet-katholieke chris tenen, met de atheïsten en degenen, die hun hoop alleen op het wereldse stellen. Deze evangelische dialoog zal men momenteel echter moeten rekenen tot de meest voorkomende min of meer dagelijks terugkerende taak van de priester. 2. De priester dient de problemen van binnenwereldse aard te zien in het licht van het geloof, zonder zich overi gens te mengen in aangelegenheden op economisch, sociaal en politiek terrein. Hierover wordt in het schema vrijwel niets gezegd. Het wekt de indruk, dat de priester staat buiten dit streven van de mensheid, welke uitziet naar een betere wereld, terwijl hij toch dit stre ven moet leiden naar de uiteindelijke bestemming van de mens. Men zou het schema zo kunnen interpreteren, alsof de mensen van de priester alleen maar kunnen verwachten een leer ten aan zien van het boven-wereldse, dat als het ware van buitenaf aan het mense lijke leven wordt toegevoegd. 3. In het schema wordt terecht de na druk gelegd op de noodzaak voor de priester om via Christus met God, Onze Vader, in gemeenschap te treden. Het lijkt echter dat het geestelijk leven van de priester als het ware geheel geschei den is van zijn riestelijk werk. Het schema wekt de indruk, dat het werk van de priester moet worden be schouwd als een gevaar voor zijn eigen geestelijk leven. De dogmatische con stitutie over de Kerk stelt echter: „door dagelijks zijn ambt te vervullen moet de priester groeien in liefde tot God en de naaste." 4. Het schema spreekt terecht over de noodzaak voor de priester om de voornaamste dokumenten van de Pau sen te leren kennen. Van de andere kant wordt niet uitdrukkelijk gespro ken over de noodzaak om de verschil lende dokumenten en de pastorale in zet van het tweede Vaticaans Concilie te leren kennen en te bestuderen. In de constitutie en de dekreten van het Concilie kan men veel lezen, dat be trekking heeft op de zielzorg van de priesters. Dit schema zwijgt volkomen hierover. Als men in dit schema meer rekening had gehouden met de andere stukken van het Concilie, zou het enigs zins gebrekkig karakter grotendeels op geheven zijn. 5. Reeds tijdens de derde zitting heb ben verscheidene Vaders gevraagd iets te zeggen over de verschillende pro blemen ten aanzien waarvan de pries ters in de zielzorg onzeker en bezorgd zijn. In de herziene tekst wordt hier over echter niets gezegd en men krijgt de indruk, dat door de verduidelijking van de dogmatische leer over het werk en leven van de priester alles is opge lost. BRUSSEL, 18 okt. (Rtr) Het plan van de Belgische minister van buitenland se zaken, Spaak, om de besprekingen tussen Frankrijk en de andere EEG- partners weer op gang te krijgen zal aan het ministerscomité van de EEG als werkdocument worden voorgelegd, zo wordt van welingelichte zijde in Brussel vernomen. Uit de omgeving van de Belgische regering wordt vernomen, dat Spaak vrijdag een memorandum over zijn plan aan de ambassadeurs van West- Duitsland, Italië, Nederland en Lu xemburg heeft overhandigd. Spaak wil Frankrijk op een intergouverne mentele vergadering van ministers uitgenodigd zien ter bespreking van de uitweg uit de crisis. Spaak is van mening, dat de verga dering kan worden gehouden zonder de bestuurscommissie van de EEG, aan het hoofd waarvan prof. Walter Hall- stein staat. De Franse boycol berust namelijk op wantrouwen over de su pranationale aspecten van een voorste: van de EEG-eommissie, waarvan ver groting van de bevoegdheid van het EEG-parlement wordt gekoppeld aan de plannen voor de financiering van de gemeenschappelijke landbouwpo litiek. Tijdens een rede voor een conferen tie, die de socialistische partijleiders uit de zes EEG-landen hef afgelopen weekeinde in Straatsburg hebben ge houden, heeft de Nederlandse onder voorzitter van de EEG-ronimissie, dr Mansholt zich tegen het plan-Spaak uit gesproken. Hij zei dat het plan ec.htei de verdienste heeft, dat hef Frankrijk tot een duidelijke uitspraak zal nopen De vergadering stelde vervolgens een verklaring op, waarin zij de „Vijf" op roepen zonodig zonder Frankrijk de in tegratie voort te zetten. TOPTROEVEN pmmas camisole 1.45 AMSTERDAM, 18 okt. Op het Spui zijn hier zaterdagavond even na midder nacht bij een oploop rond het Lieverdje 34 jongelui, onder wie twee meisjes, aangehouden die geen gehoor hadden gegeven aan bevelen om zich te ver wijderen en ook de herhaaldelijk via vier luidsprekers op een politieauto ge geven waarschuwing, dat men de kans liep gearresteerd te worden, hadden ge negeerd. Nog niet eerder werd een zo groot aantal personen bij een „happe ning" aangehouden. Politiemannen in burger verrichtten de arrestaties. Twee overvalwagens onderhielden voor de overbrenging van de arrestanten een pendeldienst tussen het Spui en het politiebureau Singel. Tegen middernacht was bij het Lie verdje een vuurtje gestookt en tegen het beeldje een kartonnen bord geplaatst, dat later door een agent werd verwij derd en meegenomen. DEN HAAG, 18 okt. De EEG commissie heelt 774.585 dollar uitge trokken ten behoeve van vier Neder landse projecten die waren ingediend bij het Europese oriëntatie- en garan tiefonds voor de landbouw. De vier pro jecten maken deel uit van een reek» van 57, waarvoor in totaal meer dan negen miljoen dollar beschikbaar was. Deze toewijzingen zjjn de eerste uit het fonds. Ze hebben alle betrekking op het begrotingsjaar 1964. De toewijzingen zjjn gedaan ten be hoeve van herverkaveling in Dantuma- deel, verbetering van de waterhuishou ding in Salland, reconstructie en uit breiding van de veemarkt in Den Bosch en verbetering van installaties voor op slag en behandeling van zaaigoed ie Kapelle-Biezelinge.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 6