ONDERZOEK ZAL WEKEN DUREN Klap van Colin Chapman niet op film van nieuwe getuige Vrachtivagens met gevangenen Zuster Margriet krijgt instructie NS aan enorme ramp ontsnapt En: Russisch goud naar West-Europa Stabiel weer Voor modieuze domes- en teenerkleding Het nieuws VANDAAG Reactie Wraakneming Voor 100 min. dollar Verrassing voor China lolly's Verder DINSDAG 19 OKTOBER 1965 89sfe JAARGANG No. 32181 Deze maquette van een deel van het Zandvoortse circuit staat vanmiddag op de tafel van mr. Bijnen, die als rechter commissaris het vooronder- zoek in de zaak-Chapman leidt. De maquette is op ver zoek van de verdediger van Chapman, mr. Groen, gemaakt door de heer S. Willemsen. De heer S. Willemsen uit Haarlem die, vermoedelijk als enige in Nederland, een film bezit waarop een gedeelte van het incident tussen Colin Chapman en de Zandvoortse politie tijdens de Grand Prix op het circuit van Zandvoort is vastgelegd. Hij wordt van daag géhoord als getuige a-decharge. &AAT U VERHUIZEN? damiaans EN ZN. Prinses Margriet heeft gisteren in het Amerfoortse ziekenhuis ,JDe Lichtenberg" de eerste verpleeginstructies ontvangen. De patiënt bleef zeer koel onder de behandeling. Hij was dan ook van kunstvezel. DJAKARTA, 19 okt. (AFP, ANP, Rtr, UPI) In tegenstelling met eerder ontvangen berichten is het thans duidelijk geworden, dat de Indonesische communistische par tij slechts in het gebied van Dja karta en omgeving tijdelijk is ver boden. Ook andere pro-communis tische organisaties in het gebied, die betrokken zijn geweest bij de „30 september-beweging" zijn tij delijk in de ban gedaan. Dit kan men afleiden uit een uitzending van radio Djakarta. Ferder was de indruk gewekt als zou het mili taire opperbevel in de Indonesische hoofdstad de communistische par tij in geheel Indonesië hebben ver boden. niet duur we! heerlijk ln Drente heeft de grasmachine- slijper Tj. Vermaning in zijn vrije tijd amateur-archeoloog de ontdekking van zijn leven ge daan. Spittend in de grond van een Drentse boer heeft hij vuist bijlen, handspitsen, schrappers en schaven gevonden die er op wij zen dat er vijftigduizend jaar ge leden mensen hebben geleefd op Drentse bodem. Meer hierover leest men op pagina 5. De 39-jarige Paul Biegel journalist-auteur heeft het beste kinderboek 19G4 geschre ven. Het heet „Het sleutelkruid". De jury heeft dit boek bedacht met kwalificaties als „spannend, ontroerend en geestig". Vroeger is het wel gebeurd, dat Paul Biegel verhalen van uitgevers teruggestuurd kreeg. Dat zal nu afgelopen zijn. Zie pagina 5. Horloges zijn niet alleen nut tige tijdaanwijzers, maar kunnen ook fraaie sieraden zijn. Hoe fraai, kunt u lezen op pagina 2 in de rubriek „Op Zijpaden". Regionaal nieuws op pagina 3. Milly Scott zou 't liefst alleen jazz willen zingen. Omdat zij ook nog moet leven doet zij er vele muzikale zaken bij, zoals zingen bijvoorbeeld met haar drie zusjes Anne, Carmen en Dolly. Meer hierover op onze rtv-pagina. Frtis Flinke vleugel van DWS was zondag de beste Nederlan der in de voetbal-interland te gen Zwitserland. Op onze sport pagina een interview met Frits, waarin hij onder meer zegt: „Het Rotterdamse publiek is beter dan het Amsterdamse". Nederland heeft in Loos een jonge, veelbelovende autocoureur. Hij vindt dat het racen in ons land te zoetsappig gaat. Zie de sportpagina. NIEUWE HAARIEMSCHE COURA ADVERTENTIETARIEF 30 cent per millimeter hoogte Omroepers 20 cent per millimeter. ABONNEMENTSPRIJS 80 cent per week 3,45 per maand, 10,30 per kwartaal. Hoofdredacteur: Albert Wellinq Kantoren HAARLEM: Smedestraat 8, telefoon 2 15 43. BEVERWIJK: Groenelaan 8. telefoon 2 47 90. IJMUIDEN: Leeuweriklaan 30. telef 57 90. AMSTERDAM: Nwe Zijds Voorburgwal 65. telef. 22 13 55. Rusland (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM, 19 okt. Vanmiddag is het gerechtelijk vooronderzoek her opend in de geruchtmakende zaak te gen de Engelse race-manager Colin Chapman, die ervan wordt verdacht tijdens de Grand Prix op 18 juli in Zandvoort de hoofdagent Anne Terp stra van de Zandvoortse gemeentepo litie te hebben geslagen. Rechtercommissaris mr. J. G. L. M. Bijnen zou vanmiddag drie ge tuigen horen: de agenten Anne Terpstra en Gorissen van de Zand voortse politie, die door het Open- baé'r Ministerie als getuigen a charge zijn opgeroepen en als getuige a décharge de heer S. Willemsen uit Haarlem. Zelfs de raadsman van Chapman, mr. S. A. Groen, wist vanmorgen nog niet of de Engels man zelf ook bij de eerste verho ren aanwezig zóu zijn. „Ik heb hem wel gewaarschuwd en afge sproken dat hij mij zou berichten als hij niet kon komen. Ik heb nog niets gehoord." Maar erg veel hoop had men vanmorgen in Haarlem niet op de komst van Chapman. Het is in Nederland over het alge meen wel gebruikelijk dat verdachten tijdens het vooronderzoek in hun zaak by de verhoren worden betrokken. Maar voor Chapman is het haast on begonnen werk daarby steeds aanwe zig te zijn. Naar men verwacht, zal dat onderzoek nameiyk wel enige we ken zo niét maanden duren. In juli had de officier van justitie, mr. Van der Valk Bouman, vier getuigen op geroepen en de verdediging acht. Dat grote aantal getuigen was toen ook de reden, dat politierechter mr. N. Reeling Brouwer, de zaak voor nader onderzoek verwees naar de rechter commissaris. De verdediging heeft inmiddels voor een nieuwe negende belangryke getuige gezorgd. Het is de heer S. Willemsen uit de Sumatrastraat in Haarlem, die vanmiddag ook zou wor den gehoord. Hij maakte als toeschou wer bö de Grand Prix een 8 mm smalfilm van het incident tussen Chapman en agenten van de Zand voortse politie, als gevolg waarvan Chapman een nacht en een dag in een cel belandde. „Die klap zelf heb ik jammer ge noeg niet op de film staan," vertelde ons gisteren de getuige Willemsen in zyn woning. „Was dat maar waar geweest. Dan had ik rqk kunnen wor den. De Britse televisie wilde twee duizend gulden voor dat stukje film betalen als ook die klap er op stond. Toen dat niet het geval bleek te zyn, hadden ze geen interesse meer. Om die klap ging het ze nu juist. Maar toen die viel was ik myn camera net aan het instellen op de start van de race." Het filmpje begint op het moment dat Ohapman wegrent van de plaats waar hy agent Terpstra zou rebben geslagen. Achter Chapman aan holt op de film de agent Terpstra, zonder pet, die by zqn val over de strobalen is afgevallen. Vervolgens ziet men hoe een motoragent de En gelsman beentje licht, hoe hy valt, struikelend verder rent, zich los rukt uit de greep van een andere motor- Dat Chapman inderdaad een arm- band heeft gedragen is het enige po- ZOnaer KIcID sitieve dat uit de film blqkt. Verder 1 zal ook de justitie evenals de tele visie er vermoedeiyk weinig aan hebben, omdat dé klap en de aan leiding daartoe er niet op staan. Dat hy geslagen heeft, heeft Chapman al lang toegegeven, maar volgens hem was het een reactie op een klap die de agent hern gaf. En daarvan blqkt uit de film natuuriqk helemaal mets. agent en vervolgens tussen de offi cials by de pits verdwynt. Op de laatste filmbeelden is duidelqk de wit te armband te zien die Chapman ver plicht was als herkenningsteken te dragen en die hy aan zyn broek riem had bevestigd. Voor rech ter-commissaris mr- B>i- nen zou vanmiddag ook een maquette op t «haal worden getoond, waarop de situatie ten tijde van het incident op het Zandvoortse circuit is nagebootst en waarop de heer Willemsen zijn vi sie van het gebeurde zal uiteenzetten aan de hand van zijn filmbeelden en wat hij er zelf met het blote oog van heeft gezien. De maquette is op verzoek van de verdediger mr. Groen ook door hem vervaardigd als vervanging van de geïmproviseerde maquette, die drie maanden geleden voor de politierech ter op tafel werd gezet door wereld kampioen autocoureur Jim Clark, de speciale vriend van Chapman, die Clarks manager is en die ook zyn Lotus-racewagen ontwierp. Waarom heeft de heer Willemsen zich zoveel moeite getroost voor deze zaak? Ik heb twee jaar geleden tydens een Grand Prix eens een kwestie ge had met de officials. Ik werkte op het terrein, maar ik werd er afge zet." Is dit dus een wraakneming? „Noemt u mq een versmade ama teur." Gelooft u in de onschuld van Chap man? „Formeel zal hy wel schuldig zqn, maar dat alleen is niet bepalend. Die agent had daar niets te maken. Hq was aangesneld om te zorgen voor de koffie van de politiemensen. Die man heeft er geen benul van gehad onder welk een spanning een man als Chap man zyn werk verricht. Hier zyn mil joenen mee gemoeid." wil geen breuk met Amerika LONDEN, 19 okt. (UPI) Commu nistisch China's jongste voorwaarde voor een verzoening met Rusland een openiyke breuk tussen Moskou en Washington is door Rusland afgewe zen. aldus communistische diplomaten in Londen. Volgens de diplomaten zou Peking van Moskou niet alleen een pauze in de dialoog tussen Moskou en Washington hebben geëist bq de jong ste peilingen naar een mogelijk herstel van de vrede tussen beide grote com munistische mogendheden, maar ook een formele afzwering van de politiek van vreedzame coëxistentie. Moskou zou volgens de diplomaten deze eis hebben afgewezen omdat het vreedzaam naast elkaar bestaan als de basis van zijn buitenlandse politiek be schouwt. Het zou in deze opvatting worden gesteund door zqn Oosteurope- se bondgenoten en het gros van de communistische partqen in andere lan den. LONDEN, 19 okt. Volgens goed- ingelichte zegslieden in Londen is de Sowjet-Unie weer bezig goud in West- Europa te verkopen en wel tot een waarde van meer dan 100 min. dollar. Het Russische goud zou in de komen de weken op de Europese markten wor den afgezet. Met Russische vliegtuigen zou het goud naar Westeuropese hoofdsteden worden verzonden. Een en ander zou dienen om de zeer omvangrijke aanko pen van graan uit het westen te helpen financieren, aldus de zegslieden. Deskundigen schatten dat de Sowjet- Unie voor een totaal van 450 miljoen dollar aan goud zal moeten verkopen om haar agrarische behoeften te dek ken. Ook heeft zq meer materieel uit het westen nodig voor haar industrie die op meer moderne leest wordt ge schoeid. (Advertentie) (Advertentie) Verlangt u goed vakwe 'k? Vraag ons eent vrijblijvend offerte Zyivest 41 Haarlem Telefoon 1245' - 14155 - 17616 52514 Verwachting tot woensdagavond (Opgemaakt 11.15 uur) Weti?°K weer en over het algemeen wW8 bewolking. Matige oostelqke fatuu' We'nig verandering in tempe- Zon: 11, Woensdag 7.13-17.36. I Maan: 1.12-16.36. UTRECHT, 19 okt. Aan de botsing tussen de losgebroken voorste en twee achterste wagenstellen van één trein bij Amersfoort, waardoor zondagavond achttien passagiers (lichte) verwondin gen opliepen, is een onbemande rit van deze wagenstellen voorafgegaan. Inge wijden spreken van een wonderlijk goe de afloop, want de botsing had volgens hen ook een ramp kunnen zqn. De N.S. stellen thans een intern onderzoek in. De politie in Amersfoort en Je spoor wegrecherche doen dat ook. Gebleken is d .t de koppeling tussen het voorste treinstel van de trein Amsterdam-Zwolle en de daarachter volgende treinstellen reeds kort na het passeren van het station Baarn is verbroken. De machinist heeft daarvan evenwel niets gemerkt. Ne gen kilometer lang stuurde hij het vierwage istei van de trein met een snelheid van ongeveer 120 km. tot vlak bq het station Amersfoort. De rest van de trein, waarin zich naar schatting enige honderden passagiers bevonden, volgde ver daarachter on- bestuurd. Deze ..spooktrein" botste tenslotte met een snelheid van onge veer vijftig tot zestig kilometer op het voorste treinstel toen de machi nist daarvan bezig was met afrem men. De conducteur, die de ontkoppeling heeft veroorzaakt, heeft het ongeluk zien aankomen. Hy had na het veria ten van het station Baam plaatsgeno men in de machinistenkabine in het achtergedeelte van het voorste treinstel. Met een collega-conducteur vervolgde hq daar een op het Hilversumse sta tion begonnen ambtelijk gesprek over de moeiiykheden van een buitenlandse passagier. De voorlichtingendienst van de Spoorwegen heeft desgevraagd be vestigd, dat de man daarmee in stryd met de Spoorweginstructies heeft ge handeld, want de cabine is uitsluitend toegankelijk voor de machinist. Ander spoorwegpersoneel mag er, tenzy in het bezit van een cabinekaart, niet komen. Door een plotselinge beweging heeft een van de conducteurs, die op de machi nistenplaats zat, de ontkoppelingsknop aangeraakt, waardoor het voorste trein stel zich losmaakte van de rest van de trein. Met een onthutst gezicht za gen de conducteurs vanuit de cabine de rest van de trein steeds verder ach ter raken. Ze holden door de trein naar voren om de machinist te waarschu wen. Toen zy daartoe in staat waren, was het in feite al te laat. De machi nist was reeds bezig met afremmen, omdat hq op het punt stond het station Amersfoort binnen te rijden. De „spooktrein" had inmiddels nog niet veel van 7-Un snelheid verloren. De botsing was onvermqdelqk. Voor zover bekend is heeft zich in de spoor weghistorie nog nimmer een dergelij ke botsing voorgedaan. De lange glij baan van de „spooktrein" wordt niet verwonderlijk geacht. Bij windstil weer kan een tot een snelheid van 120 km opgevoerde trein rustig zestien tot achttien km blijven uitglijden. COMMUNISTISCHE PARTIJVERBODEN IN DJAKARTA lijk toezicht gesteld, zo heeft „Anta- ra" meegedeeld. Volgens het persbu reau heeft het leger ontdekt, dat ele menten van de „Communistische ver eniging van spoorwegarbeiders" (PNKA) bij de mislukte staatgreep betrokken zijn geweest. President Soekarno heeft gisteren vaandrigs van de luchtmacht op het hart gedrukt zich verre te houden van de „geestelijke vergiftiging door de im perialistische vijanden". „De vijand probeert niet alleen onze defensiegehei men te weten te komen, maar doet ook pogingen onze gedachten en onze poli tiek te vergiftigen", aldus de president. Het Pekingse avondblad heeft giste ren de scherpe Chinese nota aan Indo nesië, waarin bestraffing wordt geëist van diegenen die zaterdag schade heb ben aangerich'. in het kantoor van de Chinese handelsraad, onder grote kop gebracht. Waarnemers in de Chinese hoofdstad zeiden dat de onverwachte publikatie voor het Chinese volk waar- schyniyk als een verrassing is geko men, aangezien niets van de gebeurte nissen in Indonesië in de Chinese pers is verschenen. Zq wezen er verder op dat China president Soekarno nog steeds niet in verlegenheid wil brengen. Daarom zouden de Chinese leiders zich van nóg scherpere termen hebben ont houden en ook geen commentaar heb ben gegeven op de mislukte staatsgreep en hetgeen daarna is gevolgd. (Advertentie) Het verbod werd uitgevaardigd door de militaire commandant van Djakarta en omgeving, generaal-majoor Omar Hadikoesoema, die tevens de leiders van olie betrokken organisaties gelast te zich binnen vijf dagen af te mel den of zich anders bloot te stellen aan een ernstige straf. Het verbod geldt ook de „Pemoeda Rakjat" (communis tische jeugdbeweging) en de „Gerwar ni" (communistische vrouwenbewe ging). De laatste organisatie zou zich schuldig hebben gemaakt aan het mar telen van de zes generaals, die tijdens de kortstondige staatsgreep om het le ven zijn gebracht. Kort voor de bekendmaking werden in Djakarta vier vrachtwagens met daarin elk twintig op de grond knie lende gevangenen gezien. Het leger zet in de hoofdstad de „zuiverings operaties" voort. Zo werd gisteren dr. Aroean, procureur bq het Hoog gerechtshof gearresteerd. Gene raal-majoor Soeharto, de nieuwbe noemde minister voor het leger en chef van de generale staf, heeft de staatsspoorwegen onder zqn persoon-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 1