;Na interland nu gedachten bij DWS-Ajax Voorhoede raakte zó ypr - - Iff11''' snel gedeprimeerd Piet Keizer het „einde" TUMULT BU BOKSSTRIJD Twee doden bij autoracen Kans op zege in Bern nu zeer groot Nederlanders racen veel te zoetsappig" PIKEUR Organisatoren van voetbaltoernooi in Engeland nemen uitgebreide veiligheidsmaatregelen RITMEESTER Nederlandse rechtsback gelooft niet dat sommige Oranje-spelers zondag doelbewust „saboteerden" In Den Haag: Paniek breekt uit na handgemeen Zwitserse krant Wim Loosknap coureur en jeugdig slipinstructeur bij Slotemaker Judostrijd voortaan in 6 gewichtsklassen In een spin DINSDAG 19 OKTOBER 1965 99 (Van onze speciale verslaggever) AMSTERDAM, 19 oktober Een barrière van verpakkingsmateriaal ®P de grond; de toonbank bezaaid met rookwaren. Midden in de win kel een trap. Op de hoogste tree daarvan de rechtsback van D.W.S. en het Nederlands elftal, de 25-jarige Frits Flinkevleugel, druk bezig 0rde op zaken te stellen. Behoedzaam vult hij de vakken bij met dozen sigaren en pakjes sigaretten. „Neemt u mij niet kwalijk dat u zo in rommel komt, maar ik heb vandaag zoveel aanloop in de winkel 6ehad, dat ik niet kon opschieten." De kleine man, die afgelopen zon dag als uitzondering unaniem een goede pers kreeg vanwege zijn goede spel, had ons tevoren aan de telefoon met een kwinkslag ge daagd, het kort te maken. Maar als we eenmaal achter de zaak in de fyper-moderne, gezellig ingerichte kamer rond de tafel zitten en het chapiter „NederlandZwitserland" is aangesneden, blijkt de tijdnood Van Frits gelukkig toch niet zó nijpend. Slechte ClUCI ?in Ye,eï da* een week later, als }es, lY w?er wordt geprezen. En zo iets heb je in een interland uiteraard niet. Daar hangt veel, zo niet alles, van een wedstrijd af." Klassiek Gelijke faak Zijn trouwe hond King een „beeld" van een boxer trekt een sombere snuit, kennelijk niet zó gerust op een goede afloop voor zijn baas en diens clubgeno ten. Niettemin is hij zonder tegen stribbelen bereid, met Frits voor onze fotograaf te poseren. Twee onafscheidelijke vrienden met een gelijkluidende taak: zorgen dat geen ongenode gasten het te be waken domein binnendringen. 99 Natuurtalent Koploper in Senoritas; want kwaliteit wint altijd. Hebt u ooit een betere geproefd min LONDEN, 19 okt. De orga nisatoren van het eindtoérnooi om het wereldkampioenschap voetbal 1966, dat gedurende de maand juli in Engeland wordt gehouden, hebben uitgebreide veiligheidsmaatregelen genomen. Alles zal in het werk worden ge steld om te voorkomen dat toe schouwers de speelvelden betre den, of dat spelers door voorwer pen die van de tribunes worden gegooid verwondingen oplopen. Om alle terreinen zullen deugde lijke hekken worden geplaatst en de stadions die nog niet voorzien zijn van speciale tunnels waar door spelers en arbiters het veld betreden, zullen deze alsnog krij gen. Flessen en glazen zullen uit de stadions worden geweerd. Alle dranken zullen in kartonnen of plastic bekertjes worden ver kocht. Biijna 4 miljoen CENT ...in het bekende gele blikje Flinkevleugel: Rotterdams publiek leeft meer mee Een lastige interlanddie vijfde offi ciële van hem? Flinkevleugel ontkent dit ten stelligste. „Ik had het helemaal niet moeilijk tegen die Quintin en Kuhn. Vergeet niet dat ik volkomen kon vertrouwen op Rinus Israël. Als ik naar voren trok, wist ik altijd dat het gat achter me werd opgevuld. Zo in de eerste twintig minuten ga je al mer ken, of je je directe tegenstander straf moet dekken of niet. Dat is een kwestie Van gevoel." Sommige spelers hadden na afloop Verklaard dat ze té weinig steun van het publiek ondervonden. Frits heeft daar een nuchtere visie op. „Ach, je weet nu eenmaal dat je de toeschouwers pas op je hand krijgt 'als het goed gaat. Lukt het niet, zoals iedereen graag wil, dan breken ze je. Zo is het nu eenmaal. Overigens hen ik er van overtuigd dat We in het Feyenoord-stadion een geest driftiger publiek hadden gehad. Rotter dammers leven meer mee. Hoewel we bij D.W.S. thuis toch echt niet te kla gen hebben. Ik kan daar geen verkla ring voor geven." „Fritsje" Flinkevleugel met zijn trouwe boxer King in de ban van DWSAjax. gegeven. De kwieke D.W.S.'er wijst de ze opmerking categorisch van de hand. „Naar mijn gevoel gaat iedereen voor de volle honderd procent het veld in. Hier in de winkel heb ik al de raarste din gen daarover gehoord. Geen enkele spe ler gaat doelbewust saboteren. Dat is nonsens. Per slot van zaken blijft spe len vor het Nederlands elftal een grote eer." Het is Flinkevleugel ook afgelopen Zondag weer opgevallen dat een Neder- landse voorhoedespeler in het alge meen, wanneer hij straf wordt gedekt, Zo gauw gedeprimeerd raakt. „Ze laten dan de koppen hangen. Ja, wat doe je daar aan? Als ik wel eens een slechte dag heb, probeer ik dat met vechtlust te compenseren." Er moet, volgens een verslag in een der dagbladen, door een van de Neder landse spelers gezegd zijn dat sommige teamgenoten zich niet volledig hebben Over die eer gesproken: ,In het oran je-shirt ben je reusachtig kwetsbaar. Als je slecht voor de dag komt word je onmiddellijk weggeschreven. Zo is het nu eenmaal. Draai ik bij D.W.S. een l zondag slecht, dan krijg ik kritiek, maar DEN HAAG, 19 okt. De amateur bokswedstrijden, die promotor Theo Kluizenaar maandag in het Haagse Ami- citia organiseerde, hebben een tumul tueus slot gekregen. De oorzaak lag in Seen op zich nobelangrijk handgemeen dat achter in de zaal, tijdens de voor laatste partij, was ontstaan. He gerinkel van brekende flessen en krakende stoelen verwekte een lichte Paniek. Vele mensen zochten elkaar verdringend, naar grotere veiligheid. De Partij tussen Klepke (Schiedam) en veenstra (Enschede) moest hoor Scheidsrechter Knol tot tweemaal toe Worden onderbroken maar werd uitein delijk toch uitgebokst. De slotwedstrijd Van de avond tussen Bor (Den Haag) t)en Hertong (Enschede) werd echter Isöannulecrd Een groot aantal toeschouwers was Inmiddels verdwenen. De politie had nauwelijks enkele minuten voor de Vechtpartij plaats had. de zaal verlaten. Nadat de schade was opgenomen werd de volgende balans opgemaakt: enkele tientallen vernielde stoelen en een Sroot aantal kapot geslagen flessen. De beste partij van de avond bokste de Haagse zwaarwelter Lodie Kool- hiees, die het tegen de solide Ensche- deër Dick Berger niet gemakkelijk had. be snelheid en routine van Koolmees bezorgde hem een verdiende punten- ?®ge. De talentvolle Schiedammer Frans Alepke kreeg met de overwinning °P de hardslaande Henk Veenstra (Ensche de) iets te veel. Van de overige boksers kwamen voorts alleen zwaargewicht tVestergaard (Roosendaal) en de felle Utrechter Ben Zwezerijnen tot een ac- CePtabele prestatie. He belangrijkste uitslagen luiden: Zwaargewicht: Westergaard (Roosendaal) wl 0p Punten van Wiggers (Enschede): Wêl- Uit»^icht: Zwezerijnen (Utrecht) wint door Son entle in de derde ronde van Van de Wint band 'Den Haag): Klepke (Schiedam) ïwa„ 6p Punten van Veenstra (Enschede) Punt-fyetter: Koolmees (Den Haag) wint op n van Berger (Enschede). Hóewei pas in het begin van de week, is Frits eigenlijk met zijn gedachten al weer bij komende zondag (D.W.S.— Ajax in het Olympisch Stadion). „De kaartjes vliegen weg. Er bestaat een enorme belangstelling voor. Wat ik verwacht? Vast en zeker een betere wedstrijd. Het is een klassieke derby. Daar leef je echt helemaal naar toe." Hij ziet wel winstkansen voor D.W.S. „Als je de Ajax-voorhoede laat voet ballen, vliegen ze over je heen. Maar als we een goede mandekking uitvoe ren, dan is het mis met ze." Flinkevleugel voorspelt zichzelf een moeilijke middag. „Piet Keizer heeft tegen de Zwitsers toch wel laten zien, dat hij een grandioze voetballer is. Die knaap heeft zo'n fabelachtige techniek, dat hij je, bij wijze van spreken, met één schijnbeweging naar de andere kant van het veld stuurt. Voor mij is Keizer „het einde". Frits zegt het met een blik, die het midden houdt tussen „oppas sen geblazen" en „maar mij zal hij toch niet in de boot nemen." NEW YORK, 19 okt. De Ameri kaanse autosport heeft twee slachtoffers geëist. Op het circuit van Watkins Glen in de staat New York raakte tijdens een race voor seriewagens de 25-jarige Edward Mathias van de weg af en bot ste tegen een boom. Hij overleed kort daarna aan zijn verwondingen. Tijdens de „400 mijl van Charlotte" in Noord- Carolina kwam de Amerikaan Harold Kite bij een ongeluk om het leven. RIO DE JANEIRO, 19 okt. De internationale judobond heeft in Kio de Janeiro het besluit genomen in de toe komst wereldkampioenschappen te hou den in zes gewichtsklassen, namelijk in het licht-, weiter-, midden-, halfzwaar- en zwaargewicht, benevens in de open GENEVE, 19 okt. De Zwitserse pers toonde zich maandag tevreden over het gelijke spel dat de nationale ploeg be vocht tegen Nederland. Over het alge meen bleek men nogal verast over het gunstige resultaat. „La Suisse" schrijft bij voorbeeld, dat „Zwitserland een zeer goede wedstrijd speelde tegen een Nederlandse formatie, waarvan wij de offensieve kracht vrees den, maar die tegen het einde meer ver dedigend speelde dan de onze". De Ge- neefse krant meent voorts dat in de op 14 november In Bern te spelen return Zwitserland de zege voor het grijpen heeft. „De 00 van Amsterdam mag als een overwinning worden beschouwd" meent de „Gazet van Lausanne", die de presta tie van de Nederlanders nogal teleur stellend vond. „De lichamelijke conditie van onze tegenstanders was goed, beter dan die van de Zwitsers zelfs. Zij waren snel in duels, beschikten over een droge demarrage en toonden over het alge meen een superieure koptechniek. Hun spel bleef echter langzaam en de aan vallen strandden meestal bij de voor- waartsen, die al even zwak speelden als de onzen". Kruiver en Keizer waren volgens deze krant uit Lausanne de eni ge Nederlandse aanvallers, die er nog iets van terecht brachten. „Zij maakten vaak fouten als beginne lingen", schrijft de „Tribune van Lau sanne" over de Nederlanders. Dit blad prijst daarnaast de goede wil en de moed van de Zwitsers, die „nimmer ver saagden in hun pogingen een resultaat te bereiken, dat nog uitzichten biedt op een plaats in de eindronden van het toernooi om het wereldkampioenschap". Wim Loos geeft ondanks zijn zeer jeugdige leeftijd van amper negentien jaar les op Rob Slotenmakers slipschool in Zandvoort. De jonge Wim Loos onderscheidt zich daarnaast als een enthousiast en kundig racer in sportwagens. (Van een speciale verslaggever) ZANDVOORT, 19 okt. Op het bochtige Zandvoortse circuit in een zonnig-oranjekleurige BMW 1800 TISA: de jeugdige duivel dekselse durfal, de ge schoeide handen zonder de licht ste trilling op het bruin houten racestuur. Tijdens het lesgeven Op Rob Slotemakers slipschool, in een flauwe prooi van hetzelf de duinachtige circuit: de se rieuze instructeur, even deskun dig als de veel oudere vakbroe der. Vóór de kennismaking een enigszins terughoudende fragiele jongen, klein van postuur, met een stoere vliegersbril als zon nescherm voor de stralend-blau- we ogen; een knaap die de in druk wekt zoals dat heet van verwaandheid een tikje naast zijn schoenen te lopen. Maar gedurende het gesprek met hem, Wim Loos (19, Nederlands jongstè coureur van naam): een verlegen, bescheiden, zeer vrien delijke jongeman, die zijn laatste restje schuwheid verliest wan neer het woord racen valt. Rob Slotemaker kwalificeert zijn jongensachtige instructeur als een „uniek geval". Uniek, omdat „Wim- pie" Loos al op elfjarige leeftijd in korte spanne t(jds leerde slip pen; uniek zeker omdat Wim twee jaar later in Robs mannelUk-snelle Porsche over het „zingende" asfalt van het circuit zoefde en toen al enkele intimi een brokje van zijn omvangrijk talent voor die tak van sport aanbood. Talent dat hij na zijn achttiende verjaardag (geen rijbewijs, geen startlicentie) rijke lijk den volke rond het parkoers van de „angstlozen" showde. In een geleende Lotus Cortina van de Engelsman John Wlthmoor beëin digde hij zijn eerste race van zijn nog prille leven met een bos frisse najaarsbloemen en de onvermijde lijke ereronde voor de winnaar van een bepaalde klasse. Dit seizoen snoepte hij na talrijke staaltjes van koelbloedige rijkunst in een BMW van het Racing Team Holland de favoriet gedachte en veel ervare ner Hans Koster de Nederlandse titel in diens afdeling af. eenmaal altijd, Rob Slotemakers kennersoog ontdekte het en de blonde coureur bracht Wim Loos vooral na diens Mulo-tijd voortdu rend onder de aandacht van de in Nederland sporadisch actieve auto- rensport-experts. Wim Loos, 1.68 meter klein en 65 kg licht („ideaal voor een racer in formulewagens", merkt Rob Slotemaker op), verbant tijdens ons dialoog enkele algemeen ver kondigde verhaaltjes naar het schimmige rijk der fabelen. On gemeen fel: „een coureur mag geen angst kennen. Op het mo ment dat je de angst voelt op stijgen moet je direct stoppen, nooit meer in een wagen krui pen. Ik ben wel verschrikkelijk nerveus voor elke race. Maar tij dens het racen valt alles van me af, dan rijd ik uiterst nauwkeu rig, rijd ik werkelijk met mijn hoofd. Een hoop mensen rijden uitsluitend met hun handen en voeten, dat is helemaal fout." Wim Loos, verloofd („neen, ook zij is niet bang, wel erg zenuw achtig"), grijnst in een brede spontane jongenslach over de pu blieke mare dat hij risico's bepaald niet schuwt. Ook dat vertelseltje vervaagt snel tot niets, want: „ge loof me ,ik neem geen enkel risico. Hans Koster bijvoorbeeld wel. Dat zie je dan ook wel, want hij vliegt herhaaldelijk de berm in." De jeugdige personifikatie van talloze jongensdromen oordeelt hard dat de Nederlanders te zoetsappig „koersen". „Als je hier iemand een beetje snijdt, gillen ze al, praten ze er een jaar later nog over. Moet je in Engeland komen. Daar du wen ze je gewoon weg als je ze tijdens het passeren hindert. Du wen ze eventjes lekker tegen je achterkant en dan loop je het ge vaar in een spin te raken en van de baan te tollen. Neen, interna tionaal is het vrij normaal dat je een andere wagen zo nu en lan even raakt." Zwemmen, schaatsen en hard lopen beoefent Wim Loos (ijve rig sparend voor een slanke, hy- pervlugge Triumph Spitfare) om wille van de conditie. Elke race mat de fel geconcentreerde cou reur schrikbarend af, verbruikt een groot gedeelte van zijn krachten, zeker in zo'n zware wagen als de indrukwekkende, 5 versnellingen tellende BMW 1800 TISA. Wim Loos verdiept zich echter geen seconde in de schaarse nadelen, verbonden aan zijn passie, tussen vier wielen „tegen de snelheidstop aan te leunen". „Ik zit hier prima", be sluit hij, wippend op de rand van een rotan bankje in de sfeerrijke leskamer van Rob Slotemakers antislipschool. In de nauwe kuip van een lage bolide of op gefokte standaardwagen zit-ie nog behaaglijker. LEX MULLER Wim Loos, Zandvoorter van ge boorte, woont onder de vettige (benzine) rook (wolken) van het volgens hardnekkige geruchten ten dode gedoemde circuit. Hij komt nu eens niet uit een plutocratische familie (zijn vader werkt op de plaatselijke watertoren), waar zoonlief vaak zijn dagen kort in opgevoerde sportauto's. Maar het ware natuurtalent verraadt zich nu Advertentie UUliUUIUUIIUllUUUlUUIUIIIllli Geen flessen en glazen voor kijkers bij wereldtitelstrijd De Britten hebben ook rekening ge houden met de gevaren die de natio nale sentimenten kunnen opleveren. Bij het voldoen aan aanvragen uit het bui tenland is er voor gezorgd dat perso nen van dezelfde nationaliteit plaatsen zvjn toegewezen die niet dicht bjj el kaar liggen. Voorts is zorgvuldig ver meden dat plaatsen die zich dicht aan de rand van het speelveld bevinden in het buitenland in verkoop ztfn gebracht. Negen maanden voor het eindtoernooi is al voor een totaal bedrag van 375.000 pond sterling zo'n 3.750.000 gulden aan kaarten verkocht, dat is ongeveer een vijfde van het aantal beschikbare plaatsen. Uit 75 landen kwamen aan vragen binnen. Brazilië was, met 3.000 kaarten, veruit de beste buitenlandse afnemer. Mexico reserveerde er voor 826, Frankrijk 627 en. Israël 605. De pers, radio en televisie hebben uiteraard ook bijzonder grote belang stelling voor de wedstrijdenreeks om de wereldtitel. Er zijn reeds 1073 pers kaarten 676 verzoeken kwamen van buiten Engeland aangevraagd. Italië en Duitsland zullen beide 94 journa listen afvaardigen. Voorts zal het legi oen journalisten onder meer 86 Brazi lianen tellen, 61 Zweden en 60 Russen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 9