Van bevolking heeft 76 pet. een fiets Koninklijk waterballet in de West Aanslag op bisschop in Stuttgart SLANKDRANK Forum over HET huwelijk ontaardde in luidruchtige anti-Claus demonstratie Opgewonden tt R. i Gesprek op mr. Van Riel onverstaanbaar niveau Opzij Maya Moord m Weer schoten in Wassenaar lamsvacht jasjes Beloning Kritiek boot jj Claus „IMPERIALISTISCHE GEDRAGINGEN" Burgemeester van Zaandam in directie Bruynzeel KRUISWEGSTATIES WELLICHT GOUD WAARD Mascotte-hengst Abe afgezwaaid bij 44ste InfBat MORRIS e Het nieuws VANDAAG En: Vermoord VOLGENS TIME Gevoelsargumenten Overrompeld Vragen WOENSDAG 20 OKTOBER 1965 89ste JAARGANG No. 32182 Ver fier: DJAKARTA, 20 okt. (AFP, DPA, Rtr, UPI) Djakarta en Peking zijn druk op weg naar een diplomatieke crisis over een inci dent, dat volgens waarnemers door Peking schijnt te zijn verzonnen of overdreven. Zoals bekend hebben de Chi nezen maandag beweerd, dat meer dan veertig Indonesische sol daten al schietend het kantoor van de Chinese handelsmissie in Djakarta zijn binnengedrongen en zich daar als „imperialisten" heb ben gedragen. Functionarissen zouden zijn mishandeld, archieven vernietigd en meubilair vernield. Van Indonesische zijde zijn deze aantijgingen tegengesproken. de suikervrije Amerikaanse cola (minder dan 1 caloriej VAN ROYAL CROWN COLA mi» on Kinl x x Prins Bernhard heeft gisteren in de Ridderzaal de Tbero-Ame- rika-dag 1965 geopend. Onder de aanwezigen was ook de heer Claus von Amsberg. In de kel der van de Ridderzaalwaar een expositie was ingericht, voerde hij een geanimeerd gesprek met minister Luns. run het n t e uw Kunstschatten uit gesloopte Friese kerk? De Amsterdammer P. Wijnberge en zijn vrouw ga ven er een schertsbedrag voor. Autodief gepakt na 3 waarschuwingsschoten SPECIAALZAAK VOOR DAMES EN HEREN intermeubel NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 50 cent per millimeter- hoogte Omroepers 20 cent per millimeter. ABONNEMENTSPRIJS 80 cent per week 3,45 per maand, 10,30 per kwartaal. Hoofdredacteur: Albert Welling. Kantoren HAARLEM: Smedestraat 5, telefoon 215 43. BEVERWIJK: Groenelaan 3, telefoon 2 47 90. IJMUIDEN: Leeuweriklaan 30, telef. 57 90. AMSTERDAM: Nwe Zijds Voorburgwal 65. telef. 22 13 55. Peking en Djakarta op weg naar crisis i v. De Ku Klux KI an staat weer volop in de belangstelling in de Verenigde Staten. Er is een open baar onderzoek gaande naar de Klan, waarbij al krachtige taal is gesproken. Ook is het van de moord op mevrouw Viola Liuzzo beschuldigd Klanlid voor de twee de maal voor de rechter gezet. Over deze zaken leest u op pa gina 5. Mode-ontwerpsters zijn minder veranderlijk dan de mode. Daar om zijn er meer gegadigden voor dit vak dan het bedrijfsleven no dig heeft. Wat er zoal bij kijken komt vertelt in de rubriek „Op Zijpaden" op pagina 2 mevrouw Dekker-Van Gennip, die al elf jaar dit heerlijke beroep uitoe fent. Op pagina 2 kunt u vandaag niets lezen van de avonturen van Sproetje en Pierewiet. De teke- naar, die van dag tot dag de avonturen van de twee jongelui op de voet volgt, is plotseling ziek geworden, zodat wij tot onze spijt de serie even moeten onderbre ken. Regionaal nieuws op pagina 3. Op onze rtv-pagina bestéden wij vandaag aandacht aan Barbra en Barbarade Amerikaanse tv-ster en de Franse chansonnière. De Zuidslavische voetballer Ra- dovic is een uitstekende aanwinst voor de Rotterdamse eerste-divi- sieclub Xerxes. Hij schuwt het harde voetbal in ons land geens zins. „In Zuid-Slavië wordt nog harder gespeeld", zegt hij. In het dorpje Zuidland, op een steenworp afstand van Rotterdam, is de wielrenner Arie den Hartog op zoek naar zijn „andere ik". Quicksilver S is een onverstoor baar wereldkampioen. Dat bleek gisteren tijdens avondcoursen in Hilversum. Quicksilver S trok zich niets aan van alle loftuitin gen, lauwerkrans en applaus. Hij had meer aandacht voor een zak haver. Zie onze sportpagina. Advertentie) niet duur wel heertijk AMSTERDAM, 20 okt. Zesenzeven- jk procent van de Nederlandse bevol- Ang beschikt over een eigen fiets, al- V s de nieuwste cijfers van het CBS. 1 °°ral de agrariërs blijken in Neder- "d trouwe fietsers te zijn. Het per- e'ttage voor deze groep van de be- ®lking is 84 procent. In de plattelandsgemeenten is in het fi<Eerneen het aantal bezitters van een ts relatief groter dan in de steden. Haa Amsterdam, Rotterdam en Den het "gt het fietsenbezit ver onder bemiddelde. den^pr/'e'stjezit onder de leidinggeven- het opL^elgeslelden komt overeen met risicodr!1Adelde. Het is iets lager bij de cent). gende middenstand (70 pro- President Soekarno schijnt echter met de gehele affaire niet erg gelukkig te zijn uit angst dat de goede betrekkingen met Peking, tot nu toe Indonesië's trouwste bondgenoot in al haar politie ke avonturen, schade zullen leiden. Dit mag men tenminste afleiden uit de haast waarmee de president gisteren zijn kernkabinet bijeengeroepen heeft om op middelen te zinnen om „de mis verstanden" uit de weg te ruimen. De animo onder de bevolking voor de communisten schpnt, vooral in de buitengewesten, niet bepaald groot te zjjn. Zo meldt het persbureau Antara dat in Medan op Sumatra een kantoor van de communisten in brand is ge stoken. 23 communisten, die het ge bouw probeerden te verdedigen wer den onder de voet gelopen. Drie be zweken aan hun verwondingen, terwijl vier ernstig gewond raakten. Volgens radio Djakarta zijn twee In donesische officieren, van wie men sinds de mislukte opstand niets had ge- (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 20 oktober Onder de rubriek „Mensen" weet het zojuist ver schenen nummer van het Amerikaanse weekblad Time te verhalen omtrent speelsheden van de koningin en prins Bernhard tijdens hun verblijf in de West. De verhaaltrant is die van iemand die er zelf bij was. En wel aldus: „Gooit u hare majesteit in het wa- ter" drong prins Bernhard aan. Het was midden in de nacht, en iedereen was nogal democratisch gestemd, maar de hoffunctionaris bleef om de een of andere zonderlinge reden wei geren. Tenslotte sloop de prins zelf naar koningin Juliana (56), pakte haar vast en deed haar behoedzaam terecht komen in het zwembad van het Caravanseraihotel op Slnt Maar ten. De koningin was gekleed in een cocktailjurk. Aldus stelde het konink lijk paar, dat een tiendaags bezoek aan de Antillen bracht, iedereen op koninklijke wijze op zijn gemak. Time meldt nog, dat de prins zelf in smoking te water was gegaan, dat ae meeste andere gasten hem dapper wa ren gevolgd en dat zij allen zich a.laus gedroegen, zoals de Kennedy s al eens hadden gedaan in Hickory Huls. Men hielp hare majesteit door handreiking aldra op het droge. De andere dag liet de directie van het hotel een aantal dui kers zoeken naar juwelen van de da mes. Tot zover het verhaal in Time. De Rijksvoorlichtingsdienst zei hierover niets te kunnen mededelen. Het konink lijk secretariaat op Soestdijk kon het evenmin. Tussen laatstbedoeld on vermogen tot commentaar en het eerst bedoelde ligt een causaal verband. Men zei wel, dat de koningin en de prins zich op Sint Maarten een prive-verbli)f van twee dagen hadden gegund. STUTTGART, 20 okt. (UPI) De politie zoekt de dader van een raadsel achtige aanslag op Kyprianos Papado- poulous, aartsbisschop voor Centraal Afrika van de Grieks-Orthodoxe Kerk. Een, tot nu toe nog onbekend geble ven, persoon sloeg de aartsbisschop neer toen deze op een parkeerplaats in de binnenstad van Stuttgart uit een taxi stapte. De aartsbisschop is na verpleging wegens hoofdwonden naar New York gevlogen. Het motief voor de molestatie is vol gens de politie een raadsel. De dader heeft geen pogingen gedaan de geeste lijke te beroven hoewel deze een ta melijk groot bedrag aan geld bij zich had. Papadopoulous werd een paar uur nadat de premier van Baden-Württem- berg en de burgemeester van Stuttgart een receptie te zijner ere hadden gege ven neergeslagen. hoord, door de opstandelingen ver moord. Het waren kolonel Kakatoe en luitenant-kolonel Soejono. Zij zijn door president Soekarno postuum in rang verhoogd tot resp. generaal en kolonel. Het blijkt, dat de twee officieren op 2 oktober uit Djokjakarta waren ont voerd. Hun verminkte Hjken werden gisteravond op zes km van deze stad door militairen gevonden. Advertentie) PTïTïïffïl ZAANDAM, 20 okt. In de functie van directeur van Bruynzeel Fineerfa- briek NV zal met ingang van 17 .januari benoemd ivorden de heer G. 3. D. Franken, titans burgemeester van Zaandam. Burgemeester Franken heeft per 16 januari ontslag gevraagd wegens deze benoeming. Van burgemeester Franken is be kend dat hij zakelijk is ingesteld. Hij heeft steeds een grote voorliefde gehad voor onderwerpen die te maken hebben met economie en techniek. Tijdens zijn burgemeestersperiode heeft hij veel be langstelling getoond voor het bedrijfs leven. Hij is een belangrijk stimulator geweest bij de bestuurlijke eenwording van de Zaanstreek. Burgemeester Fran ken kreeg ii> 1959 landelijke bekendheid toen hij tijdens de Dam tot Dam-race over de bodem van het Noordzeekanaal wandelde op de plaats waar de Coen- ttinnel moet komen. De heer Franken, die 45 jaar is, gehuwd en vader van drie kinderen, werd zeven jaar geleden tot burgemeester van Zaandam be noemd. Voordien was hü op het minis terie van Binnenlandse Zaken direc teur-chef van de afdeling Bescherming Bevolking. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, 20 okt. Een forum over de al dan niet te verlenen toe stemming voor een huwelijk tussen prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg, dat gisteravond in de Lu therse Kerk op het Spui werd gehou den, is uitgelopen op een zeer luid ruchtige anti-CIaus-demonstratie. Het forum, dat door tijdgebrek (de Luther se Kerk was tot tien uur gehuurd) net niet helemaal uit de hand liep, was georgaidseerd door een studentencomi té onder auspiciën van de Algemene Studentenveren. Amsterdam. TAS VA). Door de aanwezigheid van zich pro vo's dan wel anarchist noemende jon gelui en andere zich zeer onvolwassen gedragende figuren, door de zwakke leiding bovendien van de forumpresi dent, dr. L. van der Land, was het mogelijk dat forumleden die vóór het huwelijk spraken, zich soms nauwelijks verstaanbaar konden maken. In de bij na gevaarlijk volle Lutherse kerk (ve len moesten staan) dwarrelden vlieg tuigjes en pamfletten met anti-Claus leuzen erop van de ballustrades neer op het merendeels jeugdige publiek. Op de galerijen werden kreten in de geest van „Leve de republiek" en „Wir haben es nicht gewusst" aangeheven. Tijdens dit alles kon men zien hoe een zich steeds meer opwindende mr. H. van Riel, voorzitter van de WD- fractie in de Eerste Kamer, bü de ver dediging van zijn standpunt voor het huwelijk verwoede pogingen deed zich verstaanbaar te maken boven de ver warde kreten. Vóór de goedkeuringswet sprak be halve mr. Van Riel ook mr. G. Ch. Aalders, voorzitter van de vereniging van expolitieke gevangenen. Tegen het wetsontwerp spraken dr. F. de Jong Edz., hoogleraar in de moderne ge schiedenis aan de Universiteit van Am sterdam, en mr. P. H. Hugenholtz, hoofd van de rechtskundige dienst van het NVV. De heer Aalders zei, dat in deze zaak teveel met gevoelsargumenten gewerkt wordt en dat het huwelijk primair in de rechtssfeer ligt. „De Eerste en Tweede Kamer moeten alleen het landsbelang op het oog hebben, de handhaving van de democratische vrij heden en rechten," zei hij. „Het gaat niet om de persoon van de pretendent. Het doet niet ter zake of hij een kwe zel is of een zachte broek. Indien het huwelijk het landsbelang niet schaadt, en dat is door een diepgaand onder zoek van de regering al gebleken, zijn de Kamers verplicht hun toestemming te geven. Het koningschap is hier niet in het geding en er is geen plaats voor een referendum. Dit is een zaak van de regering en de volksvertegenwoor diging." De heer Van Riel merkte op dat de zaak voor de Staten-Generaal vrij gemakkelijk ligt. „Wanneer een be langrijk deel van het parlement ne gatief zou reageren op het wetsont werp zou dit een conflictsitur'ie met de koningin veroorzaken. Veel van de kritiek op de koninklijke familie en dit huwelijk komt voort uit een ver langen naar een andere regerings vorm." De heer Van Riel verklaarde dat hjj nog een persoonlijk onderzoek had in gesteld in Duitsland naar de antece denten van Claus en diens familie en dat dit hem zeer had bevredigd. „Hij is bovendien schrander, diplomatiek en gewend hard te werken," riep hü uit. nemen over een actie tegen het huwe- De „contra-spreker" mr. P. H. Hu genholtz zei dat Beatrix het kabinet had overrompeld met haar verloving. „Van polsen of van advies was geen sprake meer. De regering zat in een dwangpositie. Men han slechts een of twee dagen bedenktijd en omdat men verschrikkelijk hang is voor kwesties zei men voorlopig maar ja," aldus mr. Hugenholtz. Toen kwam de grote campagne te gen het huwelük en nu voelt men zich gebonden aan zün ja-woord. Het is al lemaal des te erger nu het gaat om een verloofde van wie Beatrix had moe- ten kunnen begrüpen dat hü bü een deel van het volk slecht zou vallen. Persoonlük valt hem zün verleden niet te verwüten. Hü heeft er zich echter niet van gedistancieerd. Beatrix heeft ook nu nog niet begrepen, dat het be ter is nu nog de goedkeuringswet te laten terugnemen. Ik hoop niet dat een eventueel huwelük in Amsterdam zal zün." Prof. dr. F. de Jong verklaarde: „Voor mü is een Duitser die niet apert anti-nazi is, onaanvaardbaar. Deze zaak is erdoor gedrukt." De hoogle raar deed voorts een aanval op de ers, die ingezonden (anti-) brieven af- apte en weigerde advertenties op te lijk. Na de inleidingen mocht de zaal vra gen stellen. En daar werd een over matig gebruik van gemaakt. Er werd onder meer gevraagd hoe het mogelijk was dat de figuur van Carlos wel in het geding was geweest en die van Claus niet. Er werden anti-inonarchis- tische vragen gesteld die niet beant woord werden, omdat zoals de forum president zei, „het forum zich daar toe niet competent voelde". Er werd voorts gevraagd waarom er geen referendum kon komen. Er werd geopperd dat het onderzoek naar de antecedenten van Claus niet volledig zou zijn geweest, dat dr. L. de Jong niet alles had kunnen zeggen en dat er bü zeer veel mensen angst bestaat om intekenlüsten tegen het huwelük te ondertekenen. Er werd ook zeer veel geschreeuwd en „Schande", „Leve de republiek" en „Claus 'raus geroepen Mr. Van Riel verweet de voorzitter dat hü niet ingreep. De voorzitter gaf daar geen antwoord op en bleef breeduit lachen. Om tien uur verwijderden allen zich ordelijk. De rechercheurs in bur ger die deze avond onopvallend bü- woonden, grepen niet in. Er werd nie mand verwüderd. Het is ongelofelijk, maar het is waar. De VARA zal te elfder ure af zien van de medewerking van Maya Bouma aan het beruchte programma „Zo is het toevallig ook nog eens een keer", omdat de dame in kwestie tij dens enkele interviews verklaard heeft het niet altijd met de inhoud van dit overigens door haar bewonder de programma eens te zijn geweest. Men wrijft zich de ogen uit. Dat is dan de houding van de omroep, die anderen toen ze tot in hun merg geraakt werden onverdraag zaamheid en gebrek aan openheid verweet. Het was nu eenmaal een programma zo zei men toen ge maakt door kritische mensen, die alle maatschappelijke verschijnselen onbe vangen en kritisch tegemoet traden. Ja, ja, als men van de eigen „hei lige huisjes" maar afblijft! - f i UTRECHT, 20 okt. De Amster dammer P. Wijnberge, die via zijn te lefonisch servicebureau „top-telefoon" dagelijks onder meer een reclamebe drijf helpt aan mannequins en fotomo dellen, is door een toeval drie weken geleden in de antiekwereld verzeild ge raakt. Hij kocht voor een schertsbe- drag van een relatie acht in brede ge- beeldhouwde lijsten gemonteerde kleu renlitho's, waarvan kunstenaar Eppo Doeve en de Rotterdamse schilderden- restaurateur Willy Knip, naar zü zeg gen, thans beweren dat ze zeer zeld zaam zijn. De litho's stellen de kruisgang van Christus voor. Ze zouden afkomstig zün uit een Friese kerk, die onlangs is gesloopt. De acht litho's hebben kennelijk deel uitgemaakt van een reeks van veertien kruiswegstaties. Vier van de acht door de heer Wün berge gekochte tableaus, die met een dikke stoflaag waren bedekt, zün bescha- digd, zü zullen moeten worden ge restaureerd. De heer Wijnberge gaat eerst zijn licht opsteken over de werkelüke waar de van de tableaus, die ieder een af meting hebben van 100 x 80 -cm. Hü heeft weinig verstand van schilderijen. Tot nu toe kocht hü wel eens antieke klokken en meubels, waarmee hü zün weekend-boerderü in de provincie heeft ingericht. Binnenkort gaat de heer Wünberge eens naar Friesland om uit te zoeken wat er waar is van de be wering van de verkoper, dat hü de litho's in een afbraakkerk heeft ont dekt. (Van onze correspondent) ASSEN, 20 okt. Abe, het hengst veulen, dat vorig jaar door het stich tingsbestuur van de iandbouwbeurs „Prins Bernhard Hoeve" te Zuidlaren aan het 44ste Pantser-infanterie-batal- jon te Zuidlaren was geschonken en als zodanig was ingelijfd, is dinsdag morgen als enter met verlof gegaan. Hq heeft de plaats moeten inruimen voor een ander Fries hengstveulen, met de naam Bouke. (Van onze Haagse redactie) WASSENAAR, 20 okt. De politie heeft hier gisteravond weer gebruik ge maakt van vuurwapens, ditmaal om een vluchtende autodief tot overgave te dwingen. Omstreeks negen uur kreeg de Wassenaarse politie van haar Noord- wijkse collega's de tip, dat een gesto len auto in de richting van Wassenaar was verdwenen. Een met twee agenten bemande patrouillewagen was de auto dief snel op het spoor en zette de ach tervolging in. Op een gegeven moment stopte de gestolen wagen, de bestuur der vluchtte een zijstraat in en dreig de te ontsnappen. Na drie, in de lucht afgeschoten waarschuwingsschoten, liet de vluchteling, een 22-jarige Noordwijk- se kelner, zich arresteren. In zijn zak bleek hij een alarmpistool met bijbeho rende munitie te dragen. (Advertentie) Barteliorisstr Haarlem, tel 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telef (020) 22 35 96 Amsterdam Het afschuwelijke drama in de Am sterdamse Dapperstraat dat door het tactvolle optreden van rustige politie mannen niet een nog grotere omvang heeft aangenomen, laat vooral twee vragen open. De eerste betreft de uitwerking, die 27 maanden gevange nisstraf kan hebben gehad op een man, wiens jaloeziegevoelens in een zaamheid tot afschuwwekkende pro porties kunnen aanwakkeren. Deze vraag is de vraag naar de zin van de gevangenis, zoals wij die nog steeds kennen en waartegen vooral in de kring der meest betrokkenen steed» groter verzet rijst. De tweede vraag regardeert onze welvertakte maatschappij met zijn dui zend en een sociale instellingen, di» een zo verknipt mens ook in vrijheid volslagen alleen laat en dus mede de mogelijkheid opent om na drank te onmenselijke daden te komen. Anders gezegd: het Kaïnswoord blijft actueel. De verzekeringsmaatschappij, die de financiële gevolgen van de Tilburg- se bankroof voor haar rekening moet nemen, heeft een fikse beloning uit geloofd als men een tip weet te ge ven, die tot opsporing van de buit kan leiden. Wij dachten, dat èn de gemeenschap èn de maatschappij het meest met op' sporing van de daders gebaat zott zijn. De pas benoemde generaal der Jezu- ieten heeft in een Spaans katholiek blad verklaard een felle tegenstande» van iedere kritiek op de Kerk te zijn. Voor zover hij daarmee de ook door hem genoemde „goedkope borreltafel kritiek" beoogde, vallen wij hem bij. Als hij echter ook eerlijke, uit een be wust beleefd lidmaatschap voort vloeiende opmerkingen bedoelt, moe ten wij hem helaas aan kritiek onder werpen, omdat hij meent, dat men dan „stilzwijgend" moet afwachten" of „in nederigheid de gebreken ter kennis van het competente gezag" brengen. Dit is een miskenning ook in theo logisch opzicht van het algemeen priesterschap van de leek en volko men in tegenspraak met de markante toespraak, die kardinaal Alfrink in Rome gehouden heeft. Trouwens, als het anders ware, zou dan kritiek van de Jezuïetengeneraal op niet-jezuïetische gelovigen geoor loofd zijn? Vormen zij niet mede de Kerk? (Advertentie) Meubelen Gierstraat 52-54-56. Haarlen Tel. 02500-12047 rr Een zogenaamd open debat tussen voor- en tegenstanders van het huwe lijk van prinses Beatrix en dé heer Claus von Amsberg heeft in de Lu therse kerk te Amsterdam weer eens tot anti-royalistische demonstraties ge leid. Daardoor rijst de vraag of de voorstanders er wel goed aan doen zich iedere keer opnieuw tot zulke „voor de democratie zo heilzame" gesprek ken te laten verleiden. Daarmee steu nen zij n.l. in feite tegenstanders, die na enige tijd de kracht van argumen ten voor het geweld van veel ge schreeuw verruilen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 1