HOLLYWOOD IN STIJL EN DURF ACHTER BIJ EUROPA E VLEGELJAREN DER PROMINENTEN voor Richard Burton en Liz Taylor rWIE IS BANG VOOR VIRGINIA WOOLF?" DE STROZAK ONZALIGER GEDACHTENIS Hoofd rollen Vrouwlijke James Succes voor Jeanne Moreau Advertentie PLUS 23 OKTOBER 1965 PAGINA 2 R heerst weer welvaart in Hollywood. De sterren vragen krank zinnig hoge salarissen en krijgen ze ook. Hun impressario's ruilen hun Cadillacs in voor Rolls-Royces. De grote studio's, die nog niet zo lang geleden diep in de schulden staken, hebben het vol geestdrift over record-winsten. De vakbladen juichen over de „nieu we voorspoed" van Hollywood. Toch kan een buitenstaander, die dit allemaal hoort en ziet, zich gemakkelijk vergissen in de stemming, die er in het Mekka van de film heerst. Want ondanks de vette winsten en de Rolls Royces hangt er een sfeer van onrust en twijfel over de filmstad. Dezelfde kopstukken, die in het openbaar spreken over Hollywoods wedergeboorte, bekennen tegenover elkaar hun ongerust heid over de gang van zaken in de industrie. Slecht rapport Er was eens een Britse film, ge titeld „Hot enough for June" (De man met de geheime formule) met Dirk Bogarde in de hoofdrol. De Amerikanen moesten er niet veel van hebben.- Toen kwamen James Bond en 007. Thans is de film met Bogarde opnieuw in vertoning ge bracht onder de titel „Agent 83". Naar gemeld werd, bedroegen de ontvangsten van de film in de eer ste week van zijn Amerikaanse her vertoning meer dan driehonderd duizend gulden. Hetgeen, veronderstellen we, toch wel iets bewijst. Gewone moeder Deze ongerustheid heeft tal van oor zaken. Men maakt zich zorgen over de klaarblijkelijke breuk in de samenwer king tussen de verschillende maatschap pijen binnen de industrie, een breuk, die het prestige van Hollywood ernstig in gevaar kan brengen. Men piekert over de duidelijke achterstand op het punt van het scheppende talent in vergelijking met de Europese filmers- De nieuwste Euro pese films als „The Knack", „Gold- finger" en „A hard Day's Night" hebben geweldige indruk gemaakt op Hollywood, dat zich altijd vol zelf verzekerdheid heeft beschouwd als 's werelds „filmhoofdstad". Zelfs som migen van Hollywoods oudere en trouwste filmers geven toe, dat ze onder de indruk zijn van de stijl en de durf der Europese films en dat ze teleurge steld zijn over de betrekkelijke lusteloos heid die spreekt uit een groot deel van de Hollywoodse produktie- „De Europea nen geven de toon aan en wij maken telkens opnieuw dezelfde films" heeft een vooraanstaande producent-regisseur in Hollywood onlangs verklaard. Dergelijke verklaringen worden boos tegengesproken door degenen, die Hol lywood door dik en dun trouw blijven en die er op wijzen, dat de wereld van de film nog altijd wordt geregeerd door het Amerikaanse geld en de Ameri kaanse technische kennis. Maar een feit blijft, dat de films, die het meeste opzien baren en die de grootste winsten opleveren, over het algemeen buiten Amerika worden gemaakt, ofwel door Europeanen of door Amerikanen, die hun land hebben verlaten. bezorgde gezichten zien om zonder meer van een welvaartsstad te kunnen spreken De Franse regisseur Claude Chabrol heeft een vervolg gemaakt op zijn film j „De Tijger lust ze rauw," een parodie op de James Bond-films. De nieuwe film. die „Marie-Chantal contre le Dr. Kah" heet, is volgens Chabrol een komisch spionageverhaal, dat in Marokko speelt. De hoofdpersoon is een spionne, Marie- Chantal, die op zoek gaat naar een dia mant van onschatbare waarde, de Blau we Peter. Ze is een soort vrouwelijke James Bond. die altijd onberispelijk ge- kleed gaat. Chabrol 'heeft voor zijn film een aantal interessante acteurs bii el kaar gebracht, onder wie Marie Laforet. die de titelrol speelt, Serge Reggiani. Francisco Rabal, Charles Denner en de onverwoestbare Akim Tamlroff. De Britse regisseur Tony Richardson Is begonnen met de opnamen voor de film „Sailor from Gibraltar" met in de hoofdrollen Jeanne Moreau en Ida Ban nen. Jeanne Moreau is op het ogenblik een van de meest gevraagde sterren van de wereld. Als ze met haar werk voor „Sailor from Gibraltar" klaar is, zal ze onder regie van Luis Bunuel optreden in de Frans-Spaanse co-produktie ..De Monnik". Bunuel is voornemens de film in Spanje op te nemen, maar omdat het onderwerp mogelijk weerstanden zal op roepen bij de Spaanse autoriteiten, houdt hij rekening met een verbod en zoekt hij naar uitwijkmogelijkheden in Frankrijk. Bunuel's film „Viridiana" mag in Span je nog steeds niet worden vertoond. Romy Schneider en Peter O'Toole in What's New Pussycat?", een Amerikaanse film met buitenlandse acteurs. De Gaulle: Lange asperge Natuurlijk maken de winsten de diep ste indruk op de.leiding van de grote stu dio's. De conservatieve filmverhuurders, die automatisch alle in het buiteland ge maakte films of films in een vreemde taal, als „art films" kunst-films dus, wan trouwden begrijpen niets van de enorme opbrengsten van films als „Zorba de Griek" of „Casanova 70". Evenmin kunnen zij zich verzoenen met het feit, dat een man als Marcello Matroianni, die zelfs geen Engels kan sprekend) in Amerika een groot kassucces is. Ondanks deze concurrentie uit het bui tenland is de Amerikaanse filmindustrie in plaats van zich daartegen aaneen te sluiten, onderling sterk verdeeld. Deze verdeeldheid is op allerlei gebieden merk baar. Ofschoon er al meer dan twee jaar zijn verlopen sinds het overlijden van Eric Johnston, de algemeen gewaardeer de voorzitter van de Motion Picture As- socation of America, zijn de kopstukken in Hollywood het nog steeds niet eens over een opvolger. En hoewel de meeste filmmakers het er over eens zijn, dat de censuur-code, die de industrie zichzelf heeft opgelegd, hopeloos is verouderd, kunnen de voornaamste studio's' het' maar niet eens worden over een herzie ning ervan. Het met veel tamtam aangekondigde plan om een Hollywood-museum van 21 miljoen dollar te bouwen als een mo nument aan de prestaties van de Ameri kaanse filmindustrie schijnt nog maar weinig kans op verwezenlijking te heb ben- Sol Lesser, de president van het museum, heeft onlangs zijn ontslag in gediend. Gebrek aan medewerking en fi nanciële steun zijn de voornaamste oor zaken. dat het zes jaar oude plan niet van de grond is gekomen, hoewel de ge meente Los Angeles er een kostbaar stuk grond voor ter beschikking heeft gesteld plus 271.000 als een rechtstreekse bij drage. Ondanks al deze uiteenlopende proble men, zou het echter overdreven zijn. een al te pessimistisch beeld van de Ame rikaanse filmindustrie te schilderen. Te gen fikse winstcijfers of tegen de blinken de, spiksplinternieuwe limousines, die nu de nog niet zo lang geleden grotendeels leegstaande parkeerplaatsen van de stu dio's vullen, valt nu eenmaal niets in te brengen. Maar hoewel er sinds de don kere dagen van de jaren veertig en begin vijftig veel is verbeterd, kan men in Hol lywood momenteel toch nog veel te veel De filmmaatschappij Columbia plaat ste enige tijd geleden een aantal kleine advertenties in de New York Times", waarin afgelegen huizen te koop werden gevraagd met kelders waarin jonge vrou wen" konden worden opgesloten. De ad vertenties waren bedoeld als" reclame voor de film „The Collector" van William Wyler. Stelt u de verbazing van de maat schappij voor, toen ze verschillende brie ven kreeg van te goeder naam en faam bekend staande makelaars, die huizen te koop aanboden, waarin jonge vrouwen gemakkelijk gevangen konden worden ge houden. Zaken zijn nu eenmaal zaken. een zeer groot hoofd. Iedereen meen de dat hij een ernstige hersenafwij king had. Ook op zijn onderwijzer maakte hij nooit de indruk een gezon de jongen te zijn en toch werd hij uit vinder van het elektrisch licht en de grammofoon. Voor mi j nan mensen, RICHARD Burton en Elizabeth Taylor spelen onder regie van Mike Nichols de rollen van Geor ge en Martha in de verfilming van Ed ward Albee's toneelstuk „Who's Afraid of Vriginia Woolf?", waarvoor enkele weken geleden te Northampton in de Amerikaanse staat Massachusetts buitenopnamen zijn gemaakt. Burton, die voor het eerst sinds 194 7 is gaan kijken naar de voorlopige op namen van een film, waarin hij op treedt verklaarde na afloop: „Ik was geweldig geboeid door die kerel op het witte doek. Die vent met dat volle maansgezicht vernietigd door een vrouw, was ik zelf niet. Het is een ko medie, natuurlijk een tragisch-kome- die en ik ben van mening, dat juist de grootste stukken zijn. De mensen la chen onder „Hamlet". is het een liefde die elkaar vernietigen. De twee paren vertegenwoordigen 't nihilisme in de moderne samenleving" Jk heb", ging Burton voort, „het stuk van Albee voor het eerst gelezen, toen ik in de trein zat op weg naar Californië. Ze hadden het al eerder aan Elizabeth aangeboden en ik kwam er pas voor in aanmerking, toen er al verscheidene anderen aan de beurt waren geweest. De ról heeft eeWw&hn- zinnig facet, dat anderen wellicht heeft afgeschrokken. Hoe het oölczy, de vol gende morgen in de trein vroeg Eliza beth me: „Wel, wat denk je ervan?" „Jij kunt die rol niet spelen", ant woordde ik. „Maar je moet het toch doen om niemand anders de kans te geven. Ik was ervan overtuigd, dat ze de felheid had, maar ze was te jong De grimeur heeft echter wonderen met haar gedaan en je moet eens zien hoe ze loopt. En dan die afschuwelijke stem!" besluit Richard Burton glim lachend. PAUS JOANNES onoplettend Ouders, heeft u een belhamel, een kind in uw gezin, u kunt zich gesteund weten door een boek dat pas is uitge geven in Engeland en Amerika. Het heet „Cradles of Eminence" (Vlegel jaren der Prominenten) en werd ge schreven door de psycholoog Victor Goertzel en zijn vrouw Mildred in Californië. Dit tweetal heeft zijn men senkennis verrijkt door het analyse ren van meer dan 400 beroemde man nen en vrouwen van de twintigste eeuw. De meeste prominente figuren blij ken in hun jeugd niet zulke lieverd jes en goede leerlingen geweest te zijn. Einstein, waarschijnlijk de groot ste geleerde van onze tijd, was een trage leerling. Hij leerde het spreken pas ongewoon laat, was zeer slecht in bet afleggen van examens en bij §Bort en spel was hij altijd de laat- Üe. Hij begaf zich weinig onder de feensen en het werven van vrienden Was ook niet zijn sterkste zijde. Thomas Edison werd geboren met Het echtpaar heeft in dit boek ge tracht een antwoord te geven op de vraag hoe en onder welke omstandig heden een intelligent kind opgroeit tot een genie. Zij vonden dat minstens 60 procent van alle beroemdheden op school reeds allerlei problemen had. Zelfs paus Johannes werd eens naar huis gestuurd met een slecht rapport wegens onoplettendheid. Hij heeft het wijselijk nooit aan zijn ouders ge toond. De Gaulle, die op school de bij naam „lange asperge" droeg, was een weinig opgewekte, afwezige en langzame schooljongen. Beroemde schrijvers zoals Chesterton en Faulk ner werden in hun schooltijd gerekend tot de mislukkelingen, terwijl Church ill de meest gevierde domkop van al lemaal was. De schrijvers van „Cradles of Emi nence" zijn echter niet gebleven bij de schooljaren van al deze dames en heren. Verbazend is aldus het boek dat factoren als een slecht ge zinsleven, een ondeskundige opvoe ding en zelfs lichamelijke afwijking, vaak geen belemmering voor de „gro ten" bleken. Neem b.v. de geschiedenis van hel onaantrekkelijke meisje genaamd Eleanor, wier vader waarvan ze zeer veel hield de dood vond omdal hij te veel had gedronken. Haar moe der verstootte haar daarna omdat zij „een onmogelijk kind" was. Zij werd bij een strenge grootmoe der ondergebracht die haar oude kle ren aantrok en die haar het speler met vriendinnetjes verbood. Ziehiei een ideale omgeving om tot een ner veus en labiel mens uit te groeien. Maar zou Eleanor Roosevelt zonder dit verleden wel zo'n sympathieke en sterke vrouw geweest zijn voor de gehandicapte president Roosevelt van de Verenigde Staten? Ook de kwestie van afkomst en er felijkheid wordt in het boek niet ver geten. Ruim een kwart van de vier honderd beroemdheden die worden beschreven, had een moeder met de zelfde intelligentie als haar zoon, die van zijn aangeboren gaven gebruik maakte bij zijn carrière in weten schap of kunst. Dus ook minder knappe moeders kunnen genieën voortbrengen. En dan nog een sterk voorbeeld: Hitler en Mussolini waren jongens die lang bij moeders pappot bleven en een hekel hadden aan hun vader. Het resultaat van hun activiteiten kan nog steeds moeilijk worden vergeten. CHARLES DE GAULLE langzaam een lichaam kan zich in veel bochten wringen, maar K heb de laatste jaren voortdurend het gevoel gehad, dat de opperste le gerleiding tegenwoordig niet meer zo stevig met de jonge soldaatjes omspringt als vroe ger. Regelmatig worden er maatregelen getroffen, die even een klein jaloers flits je door me heen doet schieten van „Dat was vroeger an ders". Neem nu even de opzien barende aankondiging dat de strozakken gaan verdwijnen. Dat doet voor mij de deur dicht: de Nederlandse soldaat is niet meer wat hij geweest is. Vandaag of morgen komt misschien het bericht het zov me niet verbazen dat niet me.'r een ijselijk schril fluitende sergeant-van-de- week de slapenden komt wekken, maar een zoet kus sende Mar-, Mil- of Luva. Nee dan in mijn tijd. De strozakkcntijd was dat. Natuurlijk niet voor iedereen, nee, alleen voor de laagsten, de soldaten. Jongens met een rang, of jongens die in de toekomst een rang zouden krijgen sliepen toen al op echte matrassen. In Breda bijvoorbeeld, waar ik de eerste maanden van mijn dienstplichtige diensttijd doorbracht op een officiers- school, lagen wij leerlingen in heldere kleine zaaltjes, met twaalf man bezetting, op fraai opgetuigde binnenveringsma- trassen en donzigzachte kus sens. De lakens waren witter dan bij moeder thuis en ook de slopen werden elke week ververst. Dat sliep best en op dat punt hoorde dan ook nie mand een klacht van mijn lippen. Wie dacht er toen aan het bestaan van strozakken? De officieren (en leerlingen) in ieder geval niet. Stro is voor de paarden, dachten wij toen. En voor soldaten, wist ik na twee maanden. Dat was in Eibergen, een kamp waarvan de naam me ontschoten is het bestaat trouwens niet meer waarheen ik met dienstplichtig soldaat Hans M., die door iedereen om on verklaarbare redenen Bill werd genoemd, was overge plaatst. In Breda vonden ze ons bij nader inzien niet de juiste figuren voor een rang boven „soldaat". Een grote donkerblauwe zak en een kleine idem kregen we daar, en die moesten vol met stro, want dat waren MA TRAS en KUSSEN, legden andere soldaten honend uit. Die verkneukelden zich bij de gedachte dat twee wegge stuurde officiersschoolleerlin- gen evenals zij de eenvou dige maten die weken tevoren meteen al in de uitzichtloze positie als dplsld waren ge plaatst een paar helse nachten tegemoet gingen. Strostof in oren, neus, mond, haar sokken, overal, want het vullen van een stro zak is geen eenvoudige zaak. Het strohok bevat een aantal balen in elkaar geperst stro, het ijzerdraad is er nog om heen gebonden. Je trekt pluk ken los en laat ze vallen in de wijde opening van de blauwe zak. Het gruis vult als een dichte mist het bedompte hok. Het vullen gaat traag. Het stro moet goed losgetrokken worden, maar dat duurt te lang en dus gaan er wel eens harde brokken mee naar de donkere diepte van de steeds bultiger wordende zak. Met een dwaas gedrocht op de schouder naar de slaapzaal, waar dertig li chamen de eigen strozak al min of meer gevormd hebben. De matrassen van Bill en mij zijn ongeveer de helft dikker, we hebben rekening gehou den met het uitzakken van hei losse stro. Wat een nacht. Een lichaam kan zich in veel bochten wringen maar onmogelijk is het om zich op een knobbelig scromatras zo te parkeren dat het lijf rust krijgt. Venijnig porren ruwe stukken tegen de halfverteerde snijboontjes van de avondmaaltijd en als bajo netten spietsen de scherpe strootjes zich door het Bra bants bonte kunnensloop. Na die radbraaknacht is de ontdekking afgrijselijk dat de matras in het midden on rustbarend is geslonken. „Bij vullen" brult de sergeant, „noem je dat nest een bed? NAAR HET STROHOK". Hij had evengoed naar de tin mijnen" kunnen zeggen. Na een week slapeloosheid begint de strozak te wennen, maar het duurt een paar maanden voor het een lekker matras is. Onder de groen bruine deken tekent zich flauw de vorm van het li chaam af. Een ondiep dal, met zachtglooiende wanden, aangepast aan de dplsld, de hoek van de opgetrokken knieën, de ronding van de bil, de iets diepere indruk van de schouder. Dat is het moment waarop de slaper voorzichtig dient te worden, want als een hoogge plaatst heer een strozak met een kuil erin ziet is er slechts één opmerking. Juist, „naar het strohok". Dus voor de in spectie fluks de kuil opvullen, het stro eventueel een beetje opschudden, di overspannen de deken aan de zijkanten strak aantrekken en stevig instoppen en dan bestaat de kans dat een koninklijk rust bed gespaard wordt voor ver nietiging, en de soldaat voor een nieuwe week kwelling op de ruwe strobonken. En nu gaat dat dus anders worden. Ons leger krijgt schuimplastic matrassen. Geen kameelachtige gevaarten meer op de dubbeldeks bedden, geen pijnlijke spieren na een nacht als een fakir op een spijkerbed, maar ook geen beloning voor de ontberingen in de vorm van een naar het lichaam geschapen maatma- tras. Confectie wordt het. Ge zond slapen op plastic (tegen ons zeiden ze dat stro zo ge weldig gezond was, veel ge zonder dan al die schuim-dit- of-dat. We vroegen ons wel af, toen, of het alleen voor soldaten gezond was). Wij temden het stro, vochten er mee, dwongen het na harde strijd met ons hele lichaam tot overgave, dat was de ma nier waarop het leger toen met jonge soldaten omsprong. Ze worden tegenwoordig in de watten gelegd, de jongens- Wat zeg ik, in het plastic JAN HEEMSKERK i....in de watten gelegd... Sfeer van onrast en twijfel in 's werelds filmhoofdstad

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 16